Një VIDEO nëse Prokuroria dëshiron të zbardhë krimet e Tropojës

February 27, 2018 21:11

Një VIDEO nëse Prokuroria dëshiron të zbardhë krimet e Tropojës

 

Artan Hoxha

Pas videos ku Sali Berisha shfaqej duke regjistruar me diktofon ne reanimacionin e spitalit ushtarak, ish-truprojën e Azem Hajdarit, Zenel Neza, i vetmi i mbijetuar nga atentati i 12 shtatorit 1998, emisioni Xhungel, po sjell një tjetër regjistrim, këtë radhe edhe më të rëndë.

Bëhet fjalë për mitingun e fundit elektoral të presidentit ende në detyre, Sali Berisha, para banorëve të Tropojës, më 19 qershor 1997.

Meqë jemi në kohë regjistrimesh dhe kur flitet për regjistrime politikanesh apo shtetarësh të lartë të implikuar në krime shtetërore.

Sali Berisha është regjistruar nga stafi i tij duke kërkuar të rrëmbehet me patjetër, me forcën e armeve vëllai i vogël i familjes Haklaj, Shkëlqim Haklaj.

Berisha i drejtohet stafit te truprojave te veta se e do patjetër me vete, “gjallë ose vdekur” Shkëlqim Haklajn.

Ai nuk mundi ta “merrte” dot me vete atë ditë qershori Shkëlqim Haklajn, pse e akuzonte se i kishte prishur mitingun.

Por gjashte muaj më pas, më 5 janar 1998, Shkëlqim Haklaj dhe Artur Demiri (kunati i Fatmir Haklajt) u gjetën të masakruar në automjetin e tyre ndërsa ktheheshin nga qyteti i Krumës.

Vrasësit, një grup i madh personazh, qëlluan drejt tyre me breshëri të tëra armësh gjatë një prite të ngritur në Qafën e Luzhës.

Kjo ishte vrasja e parë pas 1997-ës që i vuri flakën Tropojës dhe nisi konfliktin e përgjakshëm ku mbetën të vrarë dhjetëra djem dhe burra në Malësinë e Gjakovës.

Asnjë nga këto krime të përgjakshme, me mina te telekomanduara, snajperë dhe komando nuk është zbardhur kurrë.

Nxitësi, organizatori dhe përfituesi direkt i këtij bilanci tragjik të vrarësh, kullash të djegura, madje deri dhe varresh të dhunuara në Tropojë, ishte vetëm një emër.

Nëse prokuroria shqiptare, ka ndërmend të zbardhë ndonjëherë kush fshihet pas krimeve në Tropojë, ja ku e ka një provë të re nga ku duhet të nisë zanafilla e hetimeve për serialin e përgjakshëm.

Pjesa më poshtë, ku Sali Berisha komunikon me truprojat e veta është shkëputur nga emisioni Xhungël, “Dosja Tropoja”, pjesa e katërt, transmetuar për herë të parë në 3 dhjetor 2007.

February 27, 2018 21:11
Komento

20 Komente

 1. Ku eshte Prokuroria Shqiptare cfar ben ??? February 27, 21:22

  Kryekrimineli Shqiperise ,
  qe e shndroj politiken ne lufte bandash e larje hesapesh
  me kundershtaret e tij politike ,
  qe nuk la kundershtare ,pa rrembyer ,vrare ,
  zhdukur ,shkaterruar shtepite ,shkaterruar varret ,
  sali berrisha duhet et ARRESTOHET MENJIHER NGA POLICIA E SHTETIT ME URDHER TE PROKURORISE !
  GIJOTINA eshte pake per kte Kriminel shpellash

  Reply to this comment
 2. Che Guevara February 27, 21:28

  Merruni ju akoma me krimet e komunizmit,por ju kane plasur syte e mendjes se agjenti i Serbise Sali Berisha,po bente mbi Shqiperine dhe shqiptaret ate qe nuk e kishin bere dot te gjithe pushtuesit e huaj qe prej mijra vjetesh!
  Sali Berisha duhet te dale para gjyqit te popullit i pari nga te gjithe dhe te denohet me burgim te perjetshem si ARMIKU ME I MADH I SHQIPTAREVE,meqenese eshte hequr VARJA NE LITAR SI QEN!

  Reply to this comment
 3. Albania February 27, 21:30

  Ja ky eshte ish kryetari PD, ish presidenti i Shqiperise dhe ish kryeministri i Shqiperise, qe te vret. ka vrare dhe ka shume gjasa qe do te vazhdoje te vrase dhe te zhduke njerez qe i dine bemat e tij, qe para 1990 dhe mbas 1990 e deri sot. Ky prandaj eshte i frikshem dhe i rrezikshem, sepse te vret. Shembuj: Remzi Hoxha, Kosta Trebicka, Sokol Olldashi, fisi i Haklajve, 26 te vraret ne Gerdec, dhe pa harruar kater e tjere te vrare ne bulevard me 21 Janar. Ja kuy eshte njeriu qe te vret.

  Reply to this comment
 4. Feniks February 27, 21:40

  Te dashur sundimtare shqiptare!
  Te dashur prokurore pa tru shqiptare!
  Te dashur rrogtare antishqiptare te dhjetra OJQ-ve!
  Te dashur ANAL-iste dhjeramane!
  Te dashur DHJETORISTE te dhjere!
  Lereni menjane per disa vjet perrallen me mbret te pranimit ne BE!
  Shqiptaret sot kane per te zgjidhur mijra halle te medha,sa kjo e Europes eshte tallje bythe!
  Te ngrihemi te gjithe ne kembe qe te veme me shpatulla per muri ata qe kane ne dore pastrimin dhe denimin e krimineleve me ne krye Sali Berishen!
  T’u konfiskohen menjehere te gjitha pasurite hajduteve dhe te cdalin para gjyqit!
  Te pastrohet administrata shteterore nga militantet dhe te vendosen njerezit vqe duan te ndertojne shtet!
  Degjimi i mzerit vte vpopullit qe nga presidenti ,kryeministri etj, te jete detyre e pare,mbi te tjerat dhe te krijohet urgjentisht komisioni shteteror i hartimit te STRATEGJISE KOMBETARE TEC ZHVILLIMIT EKONOMIK,POLITIK,JURIDIK,SOCISAL etj afat gjate dhe te miratohet me referendum popullor!
  Te ndalohet kryebashkuaku adoleshent i Bashkise Tirane qe te shpenzpje miliarda leke te buxhetit te Bashkise vetem per qendren e Tiranes per te cilen jane shpenzuar nga te gjitha klikat ne pushtet per here miliona!
  Te fillohen investimet ne te gjitha ish komunat,tani pjese e Bashkise Tirane,se jetojne si ne Bombej pa asnje kusht per jetese pervec pallateve qe jane bere si gazermat e Gerhotit !
  Te ndalet mashtrimi i faturimit te ujit gjoja si i pijshem,por qe eshte i pa pijshem dhe mashtruesit e hajdutet e UKT te cohen para gjyqit!
  Cmimi i ketij uji te piset qe u rrit ne janar te anullohet menjehere!

  Reply to this comment
 5. Ylli February 27, 22:05

  Rifilloj papagall Shvejku ,propaganden e peshtire rreth vrasjes se Azem Hajdarit dhe vellezerve Haklaj.!.
  O peshtirosje e burrit dhe degjenerim i profesionit te gazetarit….eshte e vertete qe ne kulmin e tensionit politik dhe duke patur perballe antimitingun e PS ,Berisha thote fjalet ” e dua gjalle ose vdekur une ate”.Por ti e din o pleher qe nuk e thote per Shkelqimin ( rahmet paste) por per Fatmir Haklajn (rahmet paste).Por ti qellimisht vendos emrin e Shkelqimit o pleher se do te perfshish Berishen ne kete histori.
  Haklajt vine nga nje familje e majte dhe historia e konfliktit me Berishen fillon ne vitin 1993 ,vit ne te cilin 2 nga vellezerit Haklaj akuzohen per vrasjen e nje personi ne nje feste fetare ne Tropoje para syve te qindra vetave.
  Fatmir Haklaj ne 97 emerohet shef Komisariati nga Qeveria Socialiste .Po keshtu dhe Feriz Kernaja.Keta te dy zyrtare te Qeverise Socialiste vrane Azem Hajdarin.Te gjithe te dhenat flasin per keqkuptim ne momentin e vrasjes.Si Azemi dhe Fatmiri kishin ngarkese nervash prej kohesh dhe nuk e kontrolluan veten.Azemi shkoj serbes te makina dhe Fatmiri e priti serbes .
  Rahmet te kene te dy ,por eshte e pafalshme qe arriten ne vrasje sepse kane 20 vjet qe plehrat komuniste si puna w keti Shvejk Hoxha per te mbuluar shirtin e zi te tyre pergojojne vrasjet e djemve tropojane Dhe te gjithe keta cuditerisht jane nga Jugu.
  O Shvejk Hoxha Fatmir Haklaj ,kurre nuk ka akuzuar Berishen per vrasjen e te vellait .Te ishte per Berishen ,Haklajt do ishin gjalle.
  Para se te vriteshin Haklajt ,Ministri i Brendeshem Socialist deklatoi…..per bandat e Tropojes shume shpejt nuk.do degjoni me.
  Kur nisen vrasjet e Haklajve ,Policine ,Ushtrine dhe SHIK-un i kishin ne dore Socialistet.
  Grupi i Vrasjeve nuk ishte grup i zakonshem por i ngritur dhe stervitur nga vete Shteti i cili ishte Socialist i teri.C ‘ lidhje ka Berisha me kete lloj llogjike alla Shvejk Hoxha ?????
  A ka patur armik me te madh Berisha sesa Zani Caushi ???? Kush e arrestoi Zanin dhe kush lejoi ti vriteshin vellezerit deri dhe burri i motres se tij.A nuk ju zhduk familja Zani Caushit nga Qeveria Socialiste kur dihej sa ka bere ky njeri per Socialistet ???
  Po Nehat Kullen qe kalbet ne burg kush e denoi Berisha ,armiku i tij i madh ,apo Qeveria Socialiste.???
  Vete gjyqi kunder Familjes Haklaj dhe miqve te tyre a nuk u be nga Gjykatat Socialiste ??? Pse nuk ngulmon o gazeKAR investigativ ,kush e formoi ,pajisi me mijera dollare dhe sterviti Grupin e Posacem qe vrau gjithe Hakljat.????
  Ti e din o Legen o Uturak por je zagar i atyre qe te mesojne te lehesh sa here kane probleme me Berishen.
  Jeni.aq te pafytyre sa vite me rradhe keni.akuzuar Berishen qe na mbyti me tropojane dhe tani ju vjen keq per cunat e Tropojes ??? Cfare fare e keqe !!!!
  Artan Hoxha o eunuk ,ne 27 vjet ne politike ,Berisha ka shume gabime dhe mekate ,por para jush eshte 100 here me burre e me i paster.
  Te pakten me ty as bythen nuk fshin.!!!!

  Reply to this comment
  • Korrigjohu pak February 27, 23:30

   Po Izet Haxhia. nga jugu eshte ?

   Reply to this comment
  • Fuck Mark uk, Ylli, Crusader, mirel, Coeur & LOVE + intelektual + BLACK SWAN February 28, 00:11

   Skruan Illi apo Ylli! Artan Hoxha o eunuk ,ne 27 vjet ne politike ,Berisha ka shume gabime dhe mekate (KRIME NDAJ KOMBIT NUK KA) ,por para jush eshte 100 here me burre (BURRE? PO KU E DI TI MOR ylli SA bur KA QENE SALI KURVA APO I KE MBAJTUR KOQET? PO HELBETE SE KERMA SALI I MBANTE SHURREN BASHKE ME ALLATET ENVERIT DHE JU SHPELLARRET E KENI NE GEN E ZANAT.) e me i paster.(I PASTER???? JO. PASTERTI DHE ZGJEBJE APO KERMESIRE TE PASTER NUK KA.)
   Te pakten me ty as bythen nuk fshin.!!!! (PO NJE MUT SI SALI HALEJA BYTHEN E FSHIN VETEM ME MUTRA SI PUNA JOTE). O Ylli i SHPELLES. FU2

   Reply to this comment
   • Ylli February 28, 10:48

    Sa here hapen debate te tilla ,Marku flet per hallatet e Komandantit ??? Do i kete mbajtur ne goje per nje kohe te gjate dhe s’ja u harron dot shijen.
    Flet per “shpellar ” o Mark ,por dhe vellezerit Haklaj (rahmet te kene) shpellar ishin.Prandaj kur flisni per “ATA” jeni ca palaco dhe paburrsa legena ,qe dhe i urreni dhe kerkoni te shfrytezoni vdekjet e tyre.
    C’fare kuptoj une me fjalet ” më të paster se ju”
    Per Sali Berishen nuk ka thënë njeri qe pret deputete e PD me veshur me tanga (Tan Prifti per Ed Ramen)
    As nuk ka thene njeri ,qe e gjeta ne zyre me tavolinën plot me kokaine ( Tan Prifti per Ed Ramen)
    Ne salle gjyqi Sali Berisha nuk ka deklaruar qe femija nuk është i imi ,por i babës tim ( Mero Baze per Ed Ramen )
    Ka plot nga keto xhevahire majtiste burrerie ,por te citova keta te dy ,qe me vone u bënë aleat te Edi Ramës.
    Personalisht nuk i besoj keto gjëra ,thjesht po te them o fshatar idiot se kush janë heronjt tuaj antiBerishe .
    Sa per këtë surrat bolen Shvejk Hoxha ,interesohu pak se anen e kujt mbajti te konflikti Ed Rama -Tom Doshi.Mos harro se Toma ishte nje nga heronjte e 21 Janarit !!!
    Mos i hiq nga goja hallatet e Konandantit se te shkojne o KARku

    Reply to this comment
  • Trungu February 28, 05:10

   Une jam salier i kopese se saliereve, kafshëve, egërsirave, të palarëve, dhenve, dhive, derrave, qenërve, gomerëve, ujqërve, çakejve. Eshte e pamundur qe kreu i kopese tone te kete lidhje me keto thashetheme. Ai egersire nuk mund te kete qene as zagar i i oxhakut te Enver Hoxhes. Ai shpellar nuk mund te jete as spiun i Serbise. Turma jone eshte me e çmendura, llumi i perparimit ne Shqiperi dhe akoma me shume keshtu eshte shpellari ne krye te kopese tone. Na e kemi per nder te udhehiqemi nga nje shpellar, kafshë, egërsire, kriminel, spiun i Serbise.

   Reply to this comment
 6. Cobo February 27, 22:07

  Feniks, dakord! Punohet e harxhohet vetem per Tiranen. Shqiperia tjeter eshte harruar. Cmimi ujit eshte ngritur para kohe si paradhenie. U premtua deri ne 2018 uji 24 ore Po asgje, tani na ngriten cmimin. Kjo eshte genjeshter dhe vjedhje. Jemi mare shume me politike. Te shohim interesat tona financiare.

  Reply to this comment
 7. Artan Hoxha I takon nje respect te madh si gazetar trim qe ve perpara te Verteten pa u friksuar February 27, 23:10

  Artan Hoxha I vetmi gazetar dinjitoz nga ushtria e gazetareve qe analizon situatat dramatike dhe tragjike me fakte kunder cdo politikani qe ka patur lidhje ! Nje gazetar trim si askush te gjithe te tjeret pas tij jane byth lepirsa te politikaneve si berisha nano edi ilir meta ect nje bravo nje respekt te madh per artan hoxhen

  Reply to this comment
 8. GJINOJA February 27, 23:20

  Për Che Guevarën.
  I dashur Che,
  Po të ishim marrë si duhet me krimet e komunizmit, sot nuk do të kishim të bënim me Sali Berishën, ai ose do të ishte në burg, ose emigrant. Sali Berisha është një nga mbeturinat më toksike të komunizmit, por ka dhe shumë e shumë të tjerë në qarqe të larta të politikës shqiptare.

  Reply to this comment
 9. Bostonian February 27, 23:24

  LIDERI HISTORIK hajde mendje hajde!

  Reply to this comment
 10. Plaku Xhuxhumaku February 28, 01:30

  1. Nuk thote: “gjalle a vdekur”.
  2. Nuk ze emer me goje, thote ate dua ta mar me vehte. Ku e dini qe nuk kishte porositur ndonje pule fshati?

  Kjo eshte edhe me keq se ajo videoja tjeter “me diktofon” ku nuk duket diktofoni.

  Mjaft ia futet pordhes duke nxitur urrejtje kot. Ka prova? Futeni ne burg e mjaft çatë dërrasa.

  Reply to this comment
 11. Zgalem February 28, 01:32

  Ndersa Artan hoxha eshte hero pa dekret , prokuroret , qe nuk kane hetuar keto ceshtje kaq kriminale , dughet te ishin varur , ne kushte te tjera . Kjo lloj drejtesise e Llalles , do te ishte e denushme dhe korene e veriut . Zgalem

  Reply to this comment
 12. sigurimsi i PD February 28, 08:42

  ku eshte intelektuali,info e co si specialista te te gjitha fushave,te na ndricojne pak mendjet.
  apo eshte shume heret dhe i ka zene gjumi mbi uturak.

  Reply to this comment
 13. Ben February 28, 11:37

  Pa i hyre thelle vertetesive te ketij artikulli, fakti qe nje gazetar “nxjerr” prova per nje politikan vetem atehere pasi eshte konfliktuar me te, tregon jo integritet nga ana e gazetarit. Nje gazetar i lire dhe i pavarur i ben provat publike sapo bindet per vertetesine e tyre, pavaresisht se per cilin behet fjale. Por edhe kesaj rradhe mendesia ballkanase mbizoteroi…

  Reply to this comment
 14. Artan Hoxha nderi kombit ! February 28, 19:27

  trimin nuk i vret plumbi,frikacakun e vret krisma !..
  Gazetarin me zemër të madhe Artan Hoxha nuk e mëposhti bisha e zezë e këtijë vendi Sali Berisha me kërcënimet e tijë ,kur të tjerët bëjnë shurrën në brekë kur i sulmon Saliu,Tani ja vuri damkën e krimit publikisht e ballë për ballë ,kur të tjerët i lëpijnë bythën kriminelit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*