VIDEO/ Rrugët e së ardhmes, të riciklueshme për të shmangur përmbytjet

August 6, 2017 17:55

VIDEO/ Rrugët e së ardhmes, të riciklueshme për të shmangur përmbytjet

Rrugët me asfalt janë shumë të paqëndrueshme dhe shkaktojnë rreth 1.6 milionë ton dioksid karboni çdo vit, prandaj është zbuluar një mënyrë e re për ndërtimin e tyre.

Kompania e ndërtimit, VolkerWessels po përdor shishe plastike të riciklueshme për të shtruar rrugët.

Kjo metodë merr më pak kohë dhe është më jetëgjatë se asfalti. Çdo pllakë është e riciklueshme dhe e zëvendësueshme.

Gjithashtu, janë shumë të lehta pasi pjesa e brendshme e tyre është bosh duke bërë që të shmangin përmbytjet.

Fillimisht po testohet në Hollandë ku pllakat do të lejojnë edhe instalimet elektronike.

August 6, 2017 17:55
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim