VIDEO: Si do të ndryshojë Toka pas 250 milionë vitesh!

September 13, 2017 13:29

VIDEO: Si do të ndryshojë Toka pas 250 milionë vitesh!

Lëvizjet e pllakave tektonike kanë zhvendosur dhe vazhdojnë të zhvendosin gradualisht kontinentet e Tokës.

Në bazë të kësaj teorie, por edhe të ndryshimeve klimaterike, profesori i Universitetet të NorthWestern, Chris Scotese, ka realizuar një simulim kompjuterik se si do të jetë planeti ynë pas 250 milionë vjetësh,

Sipas këtij simulimi, pas 250 milionë vitesh do të formohet një megakontinent. Amerika e Veriut dhe ajo e Jugut do të afrohen me njëra tjetrën duke bërë që Deti i Karaibeve dhe Oqeani Arktik të zhduken. Vetë Amerika e dalë nga bashkimi i jugut me veriun do të bashkohet me Azinë.

Ndryshime do të pësojë edhe Europa, që do të tkurret ndjeshëm, ndërsa Ngushtica e Gjibraltarit nuk do të ekzistojë më, por do të jetë një brez tokësor që do të lidhë Kontinentin e Vjetër me Afrikën.

September 13, 2017 13:29
Komento

4 Komente

 1. MH September 13, 19:02

  Pak e veshtire te bahet bashkimi i 5 kontinenteve ne nji.Kjo mund te sjellin disekulibrin ne rrotullimin e planetit.
  Por para se te imagjinohet kjo fantazi.Presim te shtunen daten 23 shtator 2017 qe te goditemi nga steroidi dhe te fundoset cdogje e mbijetume ne zero jete.
  Ju betohem se ma i sakt jame une se kjo shkenca qe ma shume filozofon se mbeshtetet ne realitetin e fenomeneve te jetes.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 14, 10:28

   MH
   vëmë një bast??
   unë them se ska për të ndodhur gjë!!
   as steroid e as asteroid nuk ka për të goditur tokën!! as “te shtunen daten 23 shtator 2017” e as në 32 gusht të vitit tjetër!!
   nëse del fjala tënde të paguaj unë çfar të duash ti!!
   nëse del fjala time!?
   më paguan vetëm një darkë të mirë!!

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 14, 10:29

   sa për ekuilibrin ja fut kot!!

   Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 September 14, 08:47

  “Si do të ndryshojë Toka pas 250 milionë vitesh!”
  para nja dy ditësh flitej për “shuarjen e djellit pas disa miliardë vjetësh,dhe të jepej përshtypja se flisnin për atë që do të ndodhte javën e ardhëshme!!
  sot flitet për një fragment të vogël të atyre miliardëve dhe mendoj shumë gabim!!
  lëvizjet tektonike,kanë treguar se sipërfaqja e planetit tonë është në lëvizje çdo sekondë!!
  pak a shumë e dimë se lëvizja nuk është horizontale,pra nuk është pjesa mbiujore ajo që lëviz!!
  kjo lëvizje nuk është as vertikale!!ajo ka një lëvizje të pjerrët me kënd të ndryshëm nga dy ekstremet!
  pra në të njëjtën kohë që një pjesë e re delngrihet mbi sipërfaqen e kores toksore, një pjesë tjetër gëlltite,fundoset nën koren e tokës!!me një fjalë shkrihet!!
  kjo shkrirje nuk prek vetëm sipërfaqen nënujore por dhe atë mbiujore!!
  prandaj nuk mund të kemi një bashkim të kontinenteve kështu si i njohim ne sot!!do të kemi lindje të reja të sipërfaqes toksore,me zmadhimin e saj ose e kundërta!paksim të saj!!të pjesës që ne e quajmë kontinente!!
  fare mirë e gjithë toka mund të mbulohet nga uji!!dhe kjo jo vetëm për shkak të shkrirjes së akujve,por dhe për shkak të bazrazimit të disniveleve që egzistojnë sot!!
  të gjithë këtë shkrim e bëra thjeshtë për të thënë se ne si një nga gjallesat e planetit tokë,jemi pjesë e evoluvionit të saj!!e atij evolucioni që nuk përfshin vetëm atë darvinian!!
  ne si gjallesa më e zgjuar,më e përshtatshme me mdryshimet dhe e vetme që mendon për të ardhmen,jo të afërt,kemi shumë e shumë probleme për të zgjidhur në të ardhmen e afërt!probleme që mund të çonjë në një shfarrosje!jo vetëm tonën por dhe të shumë gjallesave të tjera!!
  pavarsisht këtyre aftësive që ne kemi si specie,ne kemi mbetur në primitivitet!në kafshëri!!
  për ta shfaqur,presim vetëm momentin e duhur!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*