Video+Foto/ “Doja ta pastroja botën nga invalidët”, vret me thikë 19 persona

July 26, 2016 09:16

Video+Foto/ “Doja ta pastroja botën nga invalidët”, vret me thikë 19 persona

Një i ri japonez, 26-vjeçar është autori i një masakre të tmerrshme në një qendër për njerëz me aftësi të kufizuara në Japoni.

I identifikuar si Satoshi Uematsu, i riu me një thikë ka vrarë 19 persona dhe ka plagosur 20 të tjerë në një qendër në qytezës e Sagamihara-s, në prefekturën e Kanagawa, disa kilometra në perëndrim të Tokios dhe më pas ai është dorëzuar në polici.

Sipas mediave lokale japoneze, ai ka pranuar se e ka kryer gjestin e tmerrshëm me qëllimin ”’për të pastruar botën nga personat me aftësi të kufizuara”.

Sipas rindërimeve të para të ngjarjes të vetë i riu ka punuar më parë në këtë qendër rehabilitimi.

Policia ka thënë se ka marrë një telefonatë në orën 02.30 me atë lokale  nga një punonjës i qendrës, i cili kishte lajmëruar se po ndodhte diçka e tmerrshme.

Dy orë më orë më vonë një djalë është prezantuar në policinë e Sagamihara, duke e lënë armën e vrasjeve të shumëfishta në makinë.

Vrasje masive janë diçka e rrallë në Japonipaso ky shtet ka një ligj shumë të rreptë në lidhje me armët./tvklan.al

Satoshi Uematsu, 26, has been arrested after he hacked 19 people to death at a disabled care home outside of Tokyo 

Forensic police examine the bloody scene at the Tsukui Yamayuri En disabled care centre in Sagamihara, outside of Tokyo, where at least 19 people were hacked to death by a man brandishing a knife

At least 19 people were killed and reports that at least 26 were injured as officers arrest a man who said 'I did it'

Reporters gathered outside the home of 26-year-old Satoshi Uematsu who police have arrested over the gruesome attack

Television footage showed a number of ambulances parked outside the facility, with medics and other rescue workers running in and out

 

July 26, 2016 09:16
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim