VIDEO: “Trupi iu pre copa-copa”, momentet e fundit të Festim Latos

October 17, 2019 11:54

VIDEO: “Trupi iu pre copa-copa”, momentet e fundit të Festim Latos

Zbulohen foto dhe video ekskluzive nga momentet e fundit të Festim Latos, 43-vjeçarit me origjinë nga Vlora, të vetëshpallur president i Republikës së Çamërisë, në momentet e fundit kur ai ishte gjallë, 4 ditë para 19 korrikut 2019 kur trupi i tij u gjet i pajetë i prerë copa-copa ndarë në thasë të ndryshëm në një kanal në Amsterdam të Holandës.

Një emision investigues në Holandë dhe që kërkon informacione për autorët e vrasjes që ende nuk janë zbuluar, ka nxjerrë pamjet nga takimi i fundit më 15 korrik që Festim Lato ka pasur në një restorant me disa persona, për punë!

Në takim e kanë çuar shoqëruesit e tij me një Opel Vivaro të bardhë, tre burra dhe një grua. Pasi ka mbaruar takimin në restorant, Lato duket nga kamerat e sigurisë teksa del të takojë për një moment shoqëruesit e tij. Kthehet sërish, takon personin që ishte në restorant, dhe largohet me makinën e tij, MGTF135 blu të errët, me tavan pëlhure.

Është e çuditshme për hetuesit, se si një njeri si Festim Lato që nuk udhëtonte kurrë pa shoqërues, t’i linte ata të iknin dhe të largohej me makinën e personit që ishte në takimin e punës.

Katër ditë më vonë, trupi i pajetë i tij u gjet i prerë dhe ndarë në disa thasë, hedhur ndoshta nga ndonjë barkë në Amsterdam Rijkanaal rreth 4 km vijë e drejtë nga Abcoude, vendi ku Festim Lato bëri takimin e punës në restorant. Personi në fjalë që e shoqëron me makinën e tij private, është identifikuar nga hetuesit atje, dhe është marrë në pyetje.

“Ne folëm me atë burrë, që tha që atë mesditë kishte folur me Festimin për punë. Pastaj e kishte zbritur atë nga makina diku në Abcoude, por nuk i kujtohej se ku”, thotë hetuesja. 4 ditë para se t’i gjendej trupi i pajetë, kur është edhe momenti i fundit që ka pamje të Latos, ai mbante veshur një kostum blu, i cili nuk është gjendur në thasët me pjesët e copëtuara të trupit, dhe po ashtu mungon edhe një çantë kafe që ai kishte me çelës, dhe ora Rolex që ai mbante.

Festim Lato ishte baba i tre fëmijëve. La pas nënën, vëllain, dhe motrën binjake. Shume njerëz ishin mashtruar prej tij. Media holandeze e përshkruan kështu: “Me gojën e rrjedhshme dhe intuitën e biznesit, Lato kishte bërë njerëz të investonin në “Çamërinë” e tij në shkëmbim të leje-ndërtimit nëse Lato do të merrte fuqinë. Kështu ai do të kishte mashtruar njerëz të ndryshëm për miliona të tëra. Shumë njerëz kishin probleme me të, si politikisht dhe financiarisht.”.

Motivi, dita kur ai është vrarë, ende nuk është zbuluar nga hetuesit.

Verën e kaluar në ujërat tona lundruese u gjetën pjesë trupi të një burri të vrarë. Viktima doli të kish pasur jetë shumëngjyrëshe!

E premte 19 korrik, një dëshmitar sheh diçka në ujë në Amsterdam-Rijnkanaal, Nigtevecht. Duket të jetë një pjesë e një trupi të pajetë. Shumë shpejt zbulohet identiteti: Festim Lato, 43 vjeç. Ai është viktimë e një krimi. Para 25 vitesh Festim Lato vjen nga Shqipëria në Holandë. Këtu ai tkaon gruan e tij. Lindin 3 fëmijë. Martesa nuk zgjat. Në 2001 ata ndahen dhe Festimi përfundon në Afferden, Gelderland.

“Njerëzit këtu ndjenin gjithmonë të kishte diçka të fshehtë në atë shtëpi. Kangjellat ishin gjithmonë të mbyllura, nuk shihej asgjë”, shprehet një banor i zonës.

Në median holandeze dhe shqiptare fillojnë thashethemet.

Festim Lato pretendon të jetë Presidenti i Rajonit të Çamërisë. Një republikë jo e njohur në kufi mes Shqipërisë dhe Greqisë. Ai përpiqet shumë të përhapë këtë imazh sa më gjerë kudo jashtë. Gjatë mbledhjeve në shtëpinë e tij në Afferde duken flamuj dhe shfaqje ceremoniale. Pas vdekjes së tij, spekulohet shumë që mund të ketë një motiv politik. Ka edhe lajme që ai merrej me punë të dyshimta. Me gojën e rrjedhshme dhe intuitën e biznesit, Lato kishte bërë njerëz të investonin në “Çamërinë” e tij në shkëmbim të leje-ndërtimit nëse Lato do të merrte fuqinë.

Kështu ai do të kishte mashtruar njerëz të ndryshëm për miliona të tëra.

Një viktimë e veçantë…Për të gjetur kush donte ta vriste atë, policia rikrijon momentet e fundit që njihen.

Kthehemi në ditën e hënë, 15 korrik. Atë të hënë Lato largohet nga Afferden për të shkuar në një takim në Abcoude. Pak para orës 11:00, pas një orë e gjysmë udhëtimi, ai arrin në fshatin pranë Amsterdamit, pranë A2. Atë ditë Festimi është me një makinë Opel Vivaro të bardhë, dhe jo vetëm: Ai ka me vete tre burra dhe një grua.

Pak më larg, në Hoogstraat në Abcoude, Festimi zbret. Shoqëruesit e tij largohen në drejtim të parkimit në Marktveld.

Ndërkohë, Festimi blen diçka për të ngrënë tek dyqani i perimeve. Pastaj ecën në drejtim të kafene restorant “de Erndracht”. Këtu, Lato do të kishte një takim pune. Kush ishin të pranishëm në atë takim dhe për çfarë bëhet fjalë ende nuk është e qartë.

Në restorant, Festim bën një foto, selfie dhe e poston në rrjetet sociale. Në atë moment gjithçka duket në rregull.

Pas një ore, rreth orës 12:00 në drekë, ai del jashtë. Duket i gëzuar për diçka. Kjo duket edhe nga mënyra se si ai ecën.

Tani ai po shkon tek 4 njerëzit me të cilët është në Abcoude.

Në cepin e Hoogstraat me Marktveld ai flet pak kohë me ta dhe pastaj kthehet për në kafen “Eendracht”.

Burri me të cilin sapo kishte takim brenda, po e pret. Ora është gati 12:15 kur Festimi ecën bashkë me të në makinën e tij sportive që është parkuar në Molenweng. Të dy nisen në Hulksburg në drejtim të A2.

Ky është itinerari i fundit që dimë nga Festim Lato. Katër ditë më vonë gjenden pjesët e trupit të tij të pajetë në Nigtevecht. Festim Lato është vrarë në moshën 43-vjeçare.

Veç thashethemeve, kjo vdekje ka edhe pasoja njerëzore.

Hetuesja: Ai ishte shumë i lidhur me familjen. Ata tani janë tejet të trishtuar. Ai la pas nënën me të cilën fliste çdo ditë, motrën binjale dhe 3 fëmijë. Ata dhe ne duam të dimë pse dhe kush e vrau

Gazetarja: Kjo ende nuk duket e thjeshtë?

Hetuesja: Siç e pamë, shumë njerëz kishin probleme me të, si politikisht dhe financiarisht. Kjo shkakton që hetimi të jetë kompleks me interesim për një grup të madh njerëzish. Pas programit, shpresojmë të dimë më shumë për vdekjen e tij. Momenti i fundit i njohur është kur ai më 15 korrik hipën në makinën e një burri tjetër. Kjo ishte shumë e pazakontë. Festimi asnjëherë nuk shkonte vetëm diku. Ne folëm me atë burrë, që tha që atë mesditë kishte folur me Festimin për punë. Pastaj e kishte zbritur atë nga makina diku në Abcoude, por nuk i kujtohej se ku. Sigurisht kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme për ne që ta dimë. Ata ikën nga Abcoude me një MGTF135 blu të errët, me tavan pëlhure. Si makinë e rrallë që është shpresojmë që njerëzit ta kujtojnë. Ndoshta ka njerëz që e kanë parë Festim Laton të hënën, më 15 korrik pas orës 12:15. Pra kur ai zbriti nga MG-ja, diku në Abcoude.

Gazetarja: Sidoqoftë, ka rëndësi koha, e hëna 15 korrik , e premte 19 korrik, kur u gjet trupi i tij?

Hetuesja: Po, kështu mund të qartësojmë kohën rreth vdekjes së tij. Ne duam të kontaktojmë njerëz që e kanë parë diku. Ose të njohur të tij me të cilët mund të ketë pasur takim, ose kanë komunikuar në telefon me të. Duam të dimë edhe nëse ai ka pasur ndonjë takim ku nuk është shfaqur.

Gazetarja: Duhet të flasim edhe për detaje të tmerrshme. Dikush ka prerë trupin e tij të pajetë në copa.

Hetuesja: Po edhe kjo ishte një gjetje e tmerrshme. Trupi ishte ndarë në thasë, gjetur në vende të ndryshme në Amsterdam Rijkanaal. Pjesa më e madhe e thasëve ishin pranë njëri-tjetrit, pranë Nigtevecht, Utrecht. Rreth 4 km vijë e drejtë nga Abcoude.

Gazetarja: Dihet sa kohë kanë qenë në ujë thasët?

Hetuesja: Jo, fatkeqësisht kjo nuk gjendet. Ne sigurisht duam ta dimë këtë. Amsterdam-Rijnkanaal është rrugë e ngarkuar lundrimi. Ne verë ka edhe më shumë qarkullim. Shpresojmë që dikujt t’i kujtohet t’i ketë parë thasët në kanal. Peshkatarët, njerëz që shëtisin ose dalin me qentë, mund t’i kenë parë ato.

Gazetarja: Ju doni të zbuloni edhe vendvrasjen e Festim Latos.

Hetuesja: Po thasët me trupin e tij duket të jenë hedhur në ujë pranë Nigtevecht. Ndoshta dikush i ka parë, por nuk ka kuptuar Ndoshta dikush i ka parë, por nuk ka kuptuar çfarë. Mundet të ketë rënë diçka në sy nga 1 nga portet pranë. Mundet që trupi i pajetë i Festimit të jetë hedhur në ujë edhe nga një barkë. Kërkojmë këdo që mund të ketë parë gjë, lidhur me vendkrimin ose transportin e trupit.

Gazetarja: Pamë viktimën në pamjet e fundit që dihen. Ju ende kërkoni rrobat e tij?

Hetuesja: Po, rrobat e asaj dite janë zhdukur , nuk ishin në thasë. Ai kishte veshur një kostum blu të errët, këmishë të bardhë, këpucë kafe dhe kravatë. Ende çanta e tij bojë kafe me çelës dhe Rolex-i i tij nuk janë gjetur ende. Ndoshta dikush ka dashur të shesë çantën ose Rolex-in ose dikush tjetër i ka gjetur ato.

.

o.j/dita

October 17, 2019 11:54
Komento

13 Komente

 1. anticensurë25642654 October 17, 12:44

  ka shkuar në hollandë 18 vjeç,25 vjet më parë!
  në 2001 është ndarë nga gruaja në moshën 25 vjeç!
  tre fëmijë?
  minimumi 22 vjeç kur ka lindur i pari!
  i vrarë në moshën 43 vjeç

  Reply to this comment
  • Standard October 17, 13:35

   A ka ndonje list te “Borxhelinjeve” kjo hetuesja, meqense pisten kryesore ka vrasjen per shkak te borxheve???

   Nga sa dim, borxhedhenesi nuk te vret, e aq me pak te te bej copa copa….se nuk fiton gje, per me teper e humbet perfundimisht ate qe ka dhene.

   Askush nuk u perpoq te vriste boset e piramidave ne shqiperi!!!

   E habitshme qe nuk permendet fare pista “Chame”, por qe kur ka ndodhur i kujtojne vetem borxhet!!!

   E ben copa, dhe as qe lejojne te komentohet e aq me pak te hetohet pista Chame e vrasjes…

   Greket kan sherbime te pista, ashtu i kan patur perhere, dhe nuk duan qe zera te tille te bejne publike ne Europe ceshtjen Chame.

   I pakuptim qendrimi i PDIU ne lidhje me kete Masaker tipike Greko Spastruese..

   I pakuptim roli dhe kerkesat e qeverrise shqiptare per kete ngjarje…

   Ndersa Komentues prostituta, te porositur, si ky me siper, qe duket te jet T*pe lepiresi i Kolonel Thanulles, i kujtojne se sa shpejt i ka ber femijet apo pse eshte ndar nga gruaja!

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 October 17, 14:50

    shpërbërja e trupik,pra prerja në copa ka dy arsye!!
    1-për ta trasportuar më lehtë
    2-për të friksuar të tjerët!!
    komnetuesi “prostitutë””si ky me siper”nuk i lëpin as topet e janullës a ti jep ty ti lëpish!!
    deri dje nuk ka pasur të dhëna për laton!!
    nuk ka pasur të dhëna si ka ndodhur vrasja!
    të dhënat për laton kanë qënë vetëm ato të “presidentit të çamërisë”!!
    me këto të dhëna që jepen këtu të lënë të kuptosh një veprimtari tepër të ngjeshur të latos!!
    gjithashtu tepër të sipërfaqshme të policisë!!
    të pyesësh personin e fundit të faktuar,që e ka parë gjallë dhe të mjaftohesh me përgjigjen diku në,por se mbaj mënd!?
    kështu o satandard koqja!!
    nuk kam asnjë fakt që ta mbroj e as që ta kritikoj laton!!
    këto llogaritë e tua të borxhit nuk funksionojnë gjithnjë kështu si thua ti!!
    ka dhe nga ata borxhlinj që nuk kanë kohë të presin!!inatin e kanë ë të keq se humbja e parave!!
    si e thua dhe ti si e thash dhe unë më sipër,arsyen e dytë të coptimit të trupit,trëmbjen e të tjerëve,kjo është një metodë e njohur greke!!kemi shumë përvojë nga ata për raste të tilla!
    kështu o standart loqja!!
    ps:topet shkruaji se nuk të pushkatojnë o koqe!!mos u trëmb!!

    Reply to this comment
    • Standard October 17, 16:34

     E mora vesh Anticensur qe nuk qenke Tope Lepiresi i Halllullatos.

     U ngaterrova se me kete nick(afersisht) zakonisht komenton nje T*pe lepires i vertet i hankulles, qe shan cdo gje Shqiptare.

     Gjithsesi
     Merre me shtruar, neser esht e Premte, TGF!!

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 October 18, 07:34

      flm o standi
      më paske kuptu!!
      njerëz të tillë do partia!!
      he na rrofsh për verë se drutë e dimrit i kemi bërë me kohë!!
      FYTC

  • saliu October 17, 16:33

   E ka vrare Macron-i!

   Reply to this comment
 2. Kavajoti October 17, 14:31

  borxhlite nuk kan interes ta vrasnin festim laton se skan se cfar marrin sepse aktiviteti i festimit fuksiononte nuk ishte vrasja borxhi eshte vrasje politike agjencite inteligjente greke kan vepru me maturi duke perfituar nga gabimet e festimit pa pasur shoqerues security

  Reply to this comment
 3. Aleksander Thana October 17, 14:50

  Qeveria shqiptare eshte inegzistente per problemet shqiptare, qofshin te individeve apo madhore kombetare. Te tilla kane qene per tridhjete vjete.

  Reply to this comment
 4. Shqip October 17, 15:31

  Né njoftimet e para né hollande thuhej qe u gjet trupi prane nje kanali, tani u gjet copa copa.
  A e kuptoni cfare mashtrimi Po ben hetimi hollandez. Pse nuk flet qe kishte nje zyre Te lejuar per camerine etj etj.
  Eshte e thelle puna. Shikoni né you tube e do Te kuptoni asfaline Helene ……..

  Reply to this comment
 5. Shqip October 17, 15:39

  Né njoftimet e para né hollande thuhej qe u gjet trupi prane nje kanali, tani u gjet copa copa.
  A e kuptoni cfare mashtrimi Po ben hetimi hollandez. Pse nuk flet qe kishte nje zyre Te lejuar per camerine etj etj.
  Eshte e thelle puna. Shikoni né you tube e do Te kuptoni asfaline Helene …… Mos Haroni sa Pune beri per ceshtjen came….Por shqiptarve ju duket I mire sali ram berishacic e lul bashuqi qe vrane Por edhe kane “bere” mire..

  Reply to this comment
 6. maks October 17, 15:53

  Qeveri eshte kjo?Greket e mbushen me varreza e me kisha Shqiperine,me shkolla greke e mbishkrime greke ,plote shqiptare te vrare….Qeverite shqiptare pas 90`vetem sehir jane tu be.Mediat ne mase te madhe te paguara nga greku…Perfundimi i Shqiperise do te jete me keto qeveri mos e me keqe.

  Reply to this comment
 7. labi October 17, 18:19

  Nga sa kam pare dhe degjuar per luftrat ne ish Jugoslavi ose masakrat ne Cameri,te tilla vrasje mund ti bejne Greket ose Serbet,mos te harrojme se lobi Serb eshte shume i fuqishem ne Hollande ata kane investuar shume. Investimi me i madh ishte per Lul Bashen qe me vone pregatiti dosjet e UCK.

  Reply to this comment
 8. Arben October 18, 07:42

  Asfalia greke

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim