VIDEO/ Udhëtimi epik i të ikurve nga lufta

February 3, 2016 11:31

VIDEO/ Udhëtimi epik i të ikurve nga lufta

Lufta në Siri dhe në Irak ka sjellë krizën më të madhe të refugjatëve që nga Lufta e Dytë Botërore.

Miliona njerëz janë shpërngulur nga Siria, ndërsa mijëra prej tyre vazhdojnë ikjen drejt perëndimit.

Numri i atyre që kanë humbur jetën në përpjekje për të kaluar në Greqi është me qindra, por shumë më i vogël se mbi 200 mijë viktimat e luftës. Cili është itinerari i emigrantëve?

Videoja më poshtë e tregon këtë dhe vështirësitë e shumta të tyre. Krizat janë fatlume për trafikantët, pasi përfitojnë para jo pak nga të ikurit.

E në shumë raste, ata janë shkaktarë të tragjedive detare për shkak se tejmbushin varkat e tyre. /Dita/

This photographer traveled by raft with refugees headed to EuropeThis photographer traveled by raft with refugees headed to Europe. The images he captured are a rare glimpse into the greatest refugee crisis since World War II.

Posted by Quartz on 2016-01-19

February 3, 2016 11:31
Komento

2 Komente

  1. Blackout February 3, 13:03

    Nuk eshte Udhetim epik i te ikurve nga lufta! Eshte – Marshim gjigand i ISIS-it ne Europe nepermjet Kalit te Trojes, Klandestineve. Lufte ka pasur kurdohere por kurre nuk ka patur te tille Mesymje klandestine mbi Europe. Shkaku eshte nje : Politika sotme Liberale deri ne Anarki nuk ruan dot kufinjte e jashtem europiane! Dhe kete pa aftesi politike e shet pa turpesisht si Mikpritje. Deshtimin e shet per Humanizem. Pushtimin e heshtur nga islamiket terroriste e shet si multikulture.

    Reply to this comment
  2. juglindori nga Korça February 3, 13:22

    Eshte pikerisht ashtu , zoti Blackout . Ka te drejte Kryeministri hungarez , qe u shpreh : ” Une nuk e kuptoj , mire grate , plakat e femijet , ikin nga lufta , po keta qindra , mijra te rinj , pse nuk rrine ne Siri , te çlirojne vendin e tyre ? Ata presin , qe ne t’i strehojme ne Evrope dhe , per te çliruar vendin e tyre , te dergojme djemte tane si ushtare , te vriten per Sirine , kunder ISIS ” . Ndersa Sllovenia e Sllovakia , u shprehen zyrtarisht ne BE . ” Neve , jemi vende te vogla e me resurce te kufizuara , nuk i kemi mundesite te strehojme mijra myslimane dhe t’i survejojme tere kohen per veprimtarite e tyre te dyshimta . Mundesisht , kontigjenti qe na takon neve per t’i pranuar , te jene te gjithe kristiane ” . Deklarata te tilla zyrtare , te bera nga shtete evropiane demokratike , jane kembana alarmi per islamizmin . Kjo eshte , jo vetem domethenese per boten islamike , por edhe nje arsye , qe duhet te detyroje çdo myslyman te kesaj Bote , t’i vere gishtin kokes e te mendohet mire , se ku e shpije besimi naiv i asaj feje , qe vret , pret koka e hedh njerez ne ere , ne emer te nje Zoti (Allahu) , himagjinar e kriminel .

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*