Video: Zogu i rrallë afrikan, “Pupëza”, shihet në Kamenicë

April 15, 2018 17:50

Video: Zogu i rrallë afrikan, “Pupëza”, shihet në Kamenicë

Pupëza është një lloj shpendi i rrallë afrikan, i cili është i njohur për “kurorën” e tij karakteristike të puplave.

Më poshtë, përmes videos së mundësuar nga Telegrafi, po ju njohim me këtë shpend të rrallë dhe të mrekullueshëm, i cili është parë edhe në Kamenicë të Kosovës.

Pupëzat janë këmbë-shkurtra, me gjatësi prej 29 cm, ndërsa jetën e kalojnë herë në pemë e herë në tokë. Puplat i kanë me ngjyrë rozë të çelët, kreshtën me ngjyrë të zezë, ndërsa shpinën dhe bishtin e kanë me vija të bardha dhe të zeza.

Në përgjithësi shihen të vetme, teksa ushqehen duke shëtitur nëpër bar dhe tokë të zhveshur, në kërkim të krimbave me sqepin e tyre të hollë.

Ekzistenca e tyre duket se është dokumentuar që nga koha e Egjiptit të Lashtë, në muret e tempujve dhe varreve.

Pupëzat hasen zakonisht në kopshtet dhe fushat e Evropës, Afrikës, Amerikës Jugore madje edhe në ato të Madaskarit.

s.a/dita

 

 

 

April 15, 2018 17:50
Komento

4 Komente

 1. Sako April 15, 18:28

  Ne fier , kam pare, ne zonen e sheqishtes.

  Reply to this comment
 2. Arkeologu April 15, 18:37

  I njejti zog është parë në Kalanë e Turrës (Kavajë) 15 dhjetor 2016 dhe fotoja e tij është edhe në Raportin arkeologjik ” Porti i Jahteve në fshatin Bardhor, Kalaja e Turrës” dorëzuar Këshillit Kombëtar i Shqipërisë.

  Reply to this comment
 3. XXXL April 16, 01:24

  Qenjka diversant, si e ka lene kapter jari pa i vene medalje trimerie qe jeton ne travat shqiptare dhe nuk ka shkuar akoma per lesh.

  Reply to this comment
 4. star April 16, 13:19

  Edhe ne Dardhe te Korces kam pare 5-6 te tille.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*