Video+Foto/ Fëmijë në këmbim të një dhie

August 6, 2016 12:42

Video+Foto/ Fëmijë në këmbim të një dhie

Këto foto të shkrepura në një familje afgane tregojnë momentin kur prindërit dërgojnë vajzën e tyre 6-vjeçare drejt shtëpisë së burrit të saj të ardhshëm 55-vjeçar.

6-vjeçarja është martuar nga familja e saj e cila në këmbim do të marrë një dhi.

Ngjarja ka ndodhur në Afganistan dhe ka tronditur opinionin publik perëndimor, por jo afganët që janë mësuar me të tilla “shkëmbime”, ku femrat vlejnë shumë pak.

“Familja ka rënë dakord të marrë nëj dhi, disa kg oriz, vaj dhe sheqer në këmbim të martesës së ujdisur me 55-vjeçarin”, thotë një fqinj i tyre.

The six-year-old girl (centre) was forced to marry a 55-year-old man after her father allegedly sold her in exchange for a goat in Afghanistan

Footage shows the father's arrest (pictured), with local women hitting and admonishing him

After the wedding, Abdolkarim reportedly took the girl (centre) to a relative's house in Firozkoh, in Ghor province, pretending she was his daughter

 

August 6, 2016 12:42
Komento

1 Koment

  1. Petro August 6, 15:24

    Keto jane kriminel, keta nuk duhet ti lejoje Zoti qe te bejne femije e t`ja çojne jeten per lesh.Çfare jane keto makabritete, perversitete?O Zot na ruaj me keta qe promovojne kete menyre te jetuari.Keqardhje e madhe per ata femije, goca te vogla qe perdoren si skllave ne shekullin e 21 dhe nga kush, nga vete familjaret e tyre!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?