Video+Foto/ Polici hero qëllon terroristin para se të shpërthejë

June 29, 2016 09:23

Video+Foto/ Polici hero qëllon terroristin para se të shpërthejë

Bilanci i viktimave dhe të plagosurve mund të kishte qenë edhe më i madh nga tre sulmet kamikaze në aeroportin e Stambollit mbrëmjen e së martës.

Dëshmitarët në vendngjarje kanë treguar se një polic është treguar një hero i vërtetë, duke plagosur një prej kamikazëve para se të shperthente jelekun me eksploziv.

Momenti dramatik është filmuar dhe nga kamerat e  sigurisë.

Videoja tregon terroristin që rrëzohet përtokë në terminalin e aeroportit, pasi është qëlluar me plumb nga polici, duke u dhënë kështu kohë pasagjerëve të largohen.

Polici pastaj i afrohet terroristit, pa kuptuar se ai është gati për të shpërthyer jelekun e tij vetëvrasës.

Momente më vonë, shpërthen bomba.

Ndërkohë ministri turk Drejtësisë, Bekir Bozdağ në lidhje me sulmin terrorist në aeroportin Ataturk të Stambollit ka deklaruar: “Deri më tani sipas informacioneve të fundit, numri i atyre që kanë humbur jetën është 36. Identiteti i tyre ende nuk është bërë i ditur. Ndërsa numri i të plagosurve është 147”, raporton Anadolu Agency.

Footage appears to show the moment one of the three bombs was detonated in the devastating suicide attack at Turkey's Ataturk airport

 

One of the three terrorists that struck at Turkey's Ataturk Airport wields an AK-47 as he conducts his killing spree

A man carries a wounded boy away from the devastated airport tonight after the explosions, after suicide bombers launched an attack

Desperate passengers embrace as they gather in shock outside the terminal after the airport was evacuated and all flights were grounded

Paramedics and special forces officers at the scene help the more than 140 wounded at the airport. At least 36 others were killed

An AK-47 can be seen lying abandoned on the floor, after three suicide bombers set off blasts at the airport as police returned fire

Bodies lie on the pavement outside Istanbul's international airport after explosions and gunfire shook the terminal

Turkish security agencies and emergency services gathered outside Ataturk airport after it was hit by a suicide bomb attack

 

 

Ceiling tiles scattered over the ground outside the international arrivals terminal, which was hit by three suicide blasts on Tuesday night

Police investigators begin to search the area where the explosions went off, at the international airport in Istanbul, shortly before 10pm local time - 7.50pm GMT

June 29, 2016 09:23
Komento

1 Koment

  1. Arben June 29, 16:52

    CA JANE KETA PSIKOPATE QE HEDHIN VETEN NE ERE.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim