VIDEO: Kur Nënë Tereza vendoste lule në varrin e Enver Hoxhës

September 5, 2018 09:41

VIDEO: Kur Nënë Tereza vendoste lule në varrin e Enver Hoxhës

Nënë Tereza erdhi për herë të parë në Shqipëri në vitin 1989 (foto kryesore).

Ajo u prit në atë kohë nga Presidenti Ramiz Alia si dhe nga Nexhmije Hoxha, në cilësinë e kryetares së Frontit.

Në këtë video publikuar nga DITA, Nënë Tereza është filmuar duke vendosur lule në Varrezat e Dëshmorëve, por edhe tek varri i Enver Hoxhës.

Kjo video e rrallë mësohet të jetë bërë nga TVSH dhe është mbajtur në arkivën shtetërore për një kohë të gjatë.

Sistemi komunist mbylli të gjitha institucionet fetare në vend që prej vitit 1967.

k.a. / dita

 

September 5, 2018 09:41
Komento

53 Komente

 1. F.Hajro December 23, 11:11

  foto mashtruse,ndryshe Tereza s’ka ditur kush ishte jenveri.

  Reply to this comment
  • shpatar December 23, 12:35

   Ke shume te drejte.Nene Tereza nuk e dinte se cfare majmunesh kishte lene pas kur shtegetoje.Po duhet pyetur Saliu per keto ceshjet, me dekorata e lule tek te vdekurit ,eshte i specializuar ne kanalet diplomatike qysh ne kohe e Dulles.
   Per mua ,kur feja eshte e shkeputur nga politika,ajo ka bere nje gjest human.Respektoje nje burre shteti qe 85% e popullsise e qau dhe e percollen me lule. Hapni kronikat te mesoni te vertetat e lotve te derdhur per te.Kete do bente ose do bejne kur te na vdes dhe Saliu ,large qofte,o zot na e ruaj kete m……..kulli.

   Reply to this comment
 2. jul cezari December 23, 14:05

  ..Nene Tereza..,Shenjtorja dhe Nderi i Kombit Shqiptar..,vetem Ajo mund ta “Falte”..;OZot(Ate’),fali Ata se nuk dine cfare bejne(tha dhe Jezusi., i Stigmatizuar!)

  Reply to this comment
 3. The Trojan Hors December 23, 15:08

  E cuditeshme ,me islamistet antishqiptaret ,
  qe edhe kur kjo Nene e Madhe Shqiptare e cila me vepren e saj ka nderuar emrin e Shqiptarit ne Bote ,
  ben dicka ne shenje rrespekti e ndjenje njerezore ,
  duke vendos lule mbi varrin e E.Hoxhes, thjeshte si shqiptare ,
  del islamisti dhe fyen .
  Prandaj edhe ju eshte bere jeta Ferr ktyre plehrave ne shekuj ,
  sepse kann djallin ne shpirt .

  Lavdi Nen TEREZES Shqiptares se Madhe .

  Reply to this comment
 4. Mark uk December 23, 17:50

  NANE TEREZA e nifte shume mire Enverin.Ne vitin 1967 ajo kerkoj nga Europa qe te mos ndalohej besimi ne Shqiperi.Ne ate kohe Enveri mbajti nje fjalim ku e quajti edhe kuck duke thene.Ka dalur nje kuck qe vjedh vrer kunder vendit tone.Kur i vdiq e ema ne Shqiperi rregjimi komunist nuk e lejoj te merrte pjes ne varrimin e saj.Ju nuk duhet te habiteni se katoliket kan si parim faljen nen shembullin e Krishtit qe i kerkoj Atit ti falte torturuesit e tij.Falenderoj Zotin qe nuk i pyeten shqiptart kur mori cmimin nobel se nuk do ja kishin dhene.Nene Tereza eshte nje nga njeqind njerzit ma me ndikim ne bote gjith shekujve.

  Reply to this comment
  • shpatar December 23, 20:14

   Ti qenke i ckulur nga trute .Sajon me mendjen tende prej maloku dicka qe s’eshte thene.Ne se ke te drejte argumentoje .Po je aq i pacipe, si udheheqsi yte, nga ku frymezohen vemjet e ketije kombi .

   Reply to this comment
 5. fraza December 23, 21:19

  Ju keni degjuar si qe thene: “Duaje te afermin tend dhe urreje armikun tend”. Por une une po ju them: “Duajini armiqte tuaj, bekoni ata qe ju mallkojne, e beni te mire atyre qe ju urrejne, dhe lutuni per ata qe ju keqtrajtojne dhe ju perndjekin…” Mateu 5:43-44
  Ky eshte urdheri, qe Krishti u deklaroi njerezve, atyre qe deshirojne te jene njerez…Fatkeqesisht pak jane njerez…dhe shume duken si njerez, por nuk jane te tille.
  Xhesti i Nene Terezes eshta sa human aq edhe domethenes. Nderim per kete shqiptare te shquar ne mbare boten !

  Reply to this comment
 6. kosovar September 5, 09:50

  Edhe pas vdekjes së diktatorit Hoxha, qeveria komuniste vazhdonte me persekutimin e Nene Terezes deri në vitin 1989, kur njerezit po kalonin në trazira, ndersa shume ushtarake ishin angazhuar në mbrojtjen e varrit dhe eshtrave te diktatorit.
  Gjatë patrullave të natës, ne varrin e diktatorit, ushtaret e angazhuar atje kishin filluar te ndjenin zhurma të mbinatyrshme e te çuditshme (madje thonë se disa përfunduan në spitalet psikiatrike, pasi detyrave te tyre ).
  *Video e rrallë mësohet të jetë bërë nga TVSH dhe është mbajtur në arkivën shtetërore për një kohë të gjatë.
  Kështu, në vitin 1989, vit në të cilin të gjitha barrierat mes Lindjes dhe Perëndimit u shembën, e veja e Hoxhës iu kthye Nënë Terezës me një letër, duke i kërkuar asaj që te “lironte” varrin e burrit nga shpirtrat.
  Në letër, i premtohej Nene Terezes se, ajodo të kishte qasje të lirë në vend për të jetuar apo për të vizituar varrin e nënës dhe motrës së saj, qe vdiqen respektivisht në vitin 1971 dhe 1974, per të cilat deri atë kohe nuk ishte lejuar.
  Për këto arsye, Nënë Tereza shkoi në varrin e diktatorit dhe pas nje lutjeje te gjate zhurmat mbinatyrshme pushuan së ekzistuari.

  Reply to this comment
 7. Gezimi September 5, 11:36

  Kushdo qe vinte ne Shqiperi ne kohen e Ram+Nexhmijes do ta dergonin te varri Merhumit per te vene lule. Nene Tereza ish nje prej tyre.

  Reply to this comment
 8. intelektuali September 5, 11:53

  SI E POSHTEROI ENVER HOXHA NENE TEREZEN

  NJE HISTORI BEFASUESE PER FANATIKET IMORALE TE ENVERIT

  Nga intelektuali

  Enver Hoxha kërkoi që raportimi i bisedës konfidenciale të Ministrit të Jashtëm Francez me ambasadorin shqiptar në Paris Javer Malo të dërgohej menjëherë në zyrën e tij një ditë të vitit 1968. Shefi i diplomacisë shqiptare i kishte bërë edhe një notë shoqëruese, në të cilën sqarohej se problemi për të cilin kryediplomati francez Maurice Couve de Murville i drejtohej ishte një problem me të cilin ambasadat shqiptare po përballeshin shpesh në dy vitet e fundit.

  Ai e kishte zanafillën disa vjet më parë, kur Ambasada shqiptare në Romë kishte marrë një letër nga një murgeshë katolike me qendër në Kalkuta të Indisë, e quajtur Nënë Tereza. Themeluese e urdhrit që mbante emrin e saj, shumë e njohur në Europë, ajo kishte kërkuar t’i jepej leje nënës së saj gati 80-vjeçare që të vinte në Romë për nje kurim mjeksor. Nënë Tereza sqaronte se qe larguar nga Shqipëria në vitin 1928 dhe se nëna Drane dhe motra Age jetonin në Shqipëri. Ajo nuk e kishte parë nënën asnjëherë që nga ikja 30 e ca vjet më parë. Kjo ishte edhe mundësia e fundit që ajo të kujdesej për të, ta shihte e t’i puthte duart përpara se të ikte nga kjo jetë. Letra qe nënshkruar edhe nga i vëllai, Lazër Bojaxhi, që jetonte në Palermo të Italisë, një ish-kapiten artilerie i mbretit Zog i ikur që gjatë Luftës së Dytë Botërore.

  E lindur në një familje shqiptare të Shkupit, Gonxhe Bojaxhi ishte transferuar bashkë me familjen në Shqipëri pas kalimit të Shkupit në Mbretërinë e re Serbo-Kroato-Sllovene qe u quajt Jugosllavi. Ajo vetë kishte zgjedhur rrugën e Zotit. Qe dorëzuar murgeshë me emrin Motër Tereza dhe, pas një qëndrimi në Irlandë, ishte vendosur në Kalkuta të Indisë. I vëllai, Lazër Bojaxhi, pas vendosjes së komunizmit në Shqipëri, qe larguar drejt Italisë dhe ishte vendosur në Palermo ku jetonte i martuar prej vitesh.

  Babai i Bojaxhinjve vdiq herët, thuhet se babai i Nënë Terezës ishte një nacionalist shqiptar i cili ishte angazhuar për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë dhe krijimin e Shqipërisë së Madhe, për këtë ai kishte shkuar ne Beograd tok me konsullin italian. Kishte shkuar atje me një shëndet shumë të mirë dhe qe kthyer i shtrirë për vdekje. Ai ishte 45 vjet kur vdiq. Mjeku dhe anëtarët e familjes ishin të bindur se Kola ishte helmuar në Beograd, por nëna Drane dhe motra Age vijuan të jetojnë në Shqipëri në kushte relativisht të vështira. Sa më shumë Nënë Tereza bëhej e njohur, aq më shumë ato e fshihnin afërsinë me të. Përpiqeshin të mos e përmendnin duke pasur frikë nga ndëshkimi i shtetit komunist që nuk e toleronte fenë. Në vitin 1959 nënë Tereza dhe vëllai Lazër u takuan në Romë. Takimi i tyre pas 31 vitesh ngërthente një peng: faktin që të dy bashkë kishin vite pa parë motrën dhe nënën që jetonin në Shqipëri. Prej më se dhjetë vjetësh Nënë Tereza nuk kishte pasur ndonjë letër prej tyre. Më së fundi ajo mori vesh se ato jetonin në Tiranë, porse u lejohej të shkruanin vetëm një herë në muaj, edhe pse të gjitha letrat kalonin në duart e një censure shtetërore që kontrollonte edhe hollësitë më të vogla. Biografë të shumtë të Nënë Terezës shkruajnë se ajo kishte dëshirë të zjarrtë të vizitonte Shqipërinë, madje për këtë fliste shpesh me miq të ngushtë. Por Shqipëria, në mënyrë të përsëritur ishte një tokë e ndaluar për të.

  Në mes të viteve ’60 nëna Drane u rëndua dhe të dyja bashkë, nënë e motër, i kërkuan Lazrit që t’iu dërgonte disa barna që nuk gjendeshin në Shqipëri. Lazri mendoi se ardhja e nënës për një muaj në Itali ishte zgjidhja më e mirë. Ajo mund të vizitohej në një spital italian dhe ata, vëlla e motër, do të shihnin për herë të fundit në jetë nënën që i kish rritur me mjaft vështirësi. Të dy bashkë i nisën një kërkesë Ambasadës shqiptare në Romë, por për shumë kohë nuk morën përgjigje. Të njëjtin fat pati një letër e dytë dhe një kërkesë e bërë nga Drejtori Politik i Ministrisë së Jashtme Italiane me shtyrjen e Vatikanit. Menjëherë pas kësaj, Ambasadori shqiptar e thirri atë në një takim dhe i komunikoi se gruaja plakë nuk mund të largohej nga Shqipëria, sepse niveli i spitaleve ishte shumë i mirë, dhe se vajza dhe djali i saj që jetonin jashtë duhej ta kishin marrë parasysh mallin që kur u larguan nga Shqipëria dhe e braktisën nënën e tyre.

  Me sa duket, rasti i Nënë Terezës, i bërë publik në media preku edhe shumë vetë. Në harkun e dy viteve pothuajse gjithë vendet që kishin marrëdhënie të mira me Shqipërinë i kërkonin Ministrisë së saj të Punëve të Jashtme të bënte diçka: për plakën kërkohej vetëm një leje 30-ditore dhe kjo mund të jepej. Në mungesë të përgjigjes pozitive, Nënë Tereza tentoi atë që dukej më e vështira: kërkoi leje hyrjeje në Shqipëri për vetëm një javë, siç dëshmon një biografi i saj:

  “Aty kah fillimi i viteve ’70, kohë kur Nënë Tereza mësoi për sëmundjen e nënës së saj, ajo i dendësoi përpjekjet për t’iu dhënë mundësia që të vizitonte vendin e saj. Shkoi të takonte atasheun e Ambasadës shqiptare në Romë me shpresë që të paktën do të lejohej të vizitonte Shqipërinë. “Kur Nënë Tereza po dilte prej ambasade, – shkruan Dom Lush Gjergji në librin “Nënë Tereza Jonë”, – për herë të parë në jetë e pashë t’i shkonin lot nëpër faqe. U ndal, drejtoi sytë kah qielli dhe tha: “O Zot, unë e kuptoj dhe e pranoj këtë vuajtje për vedi, por shumë e vështirë ta pranoj dhe kuptoj për nënën, loken time, e cila në pleqëri të shtyeme nuk dëshiron asgjë tjetër përpos të na shohë edhe një herë”. (1)

  Kishte qenë ky objekti i bisedës konfidenciale që Ministri i Jashtëm Francez kishte bërë me Ambasadorin shqiptar në Paris, duke iu lutur që këtë bisedë t’ia përcillte, në formën e një kërkese, drejtpërdrejt Enver Hoxhës. Por biseda e Ministrit të Jashtëm Francez kishte edhe disa detaje më shumë. Ajo i drejtohej privatisht Hoxhës dhe shënonte se për këtë çështje kishte shprehur interesim presidenti De Gol, si dhe ish-Gruaja e Parë e ShBA Zhaklinë Kenedi. Ata i luteshin Hoxhës që, në emër të humanizmit, të ndërhynte vetë për ta dhënë lejen speciale.

  Hoxha duhet të jetë ndjerë keq. Pak orë më vonë ai thirri ministrin e Punëve të Brendshme Kadri Hazbiu, i kërkoi më shumë të dhëna për një murgeshë të quajtur Nënë Tereza dhe sqaroi se, me gjasë, ajo ishte një agjente e rrezikshme. Ndër të tjera i kërkoi informacion për plakën dhe të bijën që jetonin në Shqipëri, si dhe gjithë njerëzit që hynin e dilnin te to.

  Pas dështimit për vizë në ambasadë, Nënë Tereza nuk rreshti përpjekjet për të nxjerrë të ëmën dhe të motrën nga Shqipëria. Ajo iu drejtua për ndihmë disa prej personaliteteve më të mëdha të Globit, por pa sukses. Kur pa se ëndrra e saj për t’i takuar po shuhej, Nënë Tereza i shkruante të ëmës dhe të motrës:

  “Nuk mund të bëj gjë tjetër, vetëm se të lutem për ju”. (2)

  Më14 korrik 1972 Nënë Tereza mori një telegram, në të cilin i vëllai Lazër Bojaxhiu i shkruante: “Lutu për loken, që ndërroi jetë më 12 korrik”. Siç dëshmon shtypi, Drane Bojaxhiu vdiq me dhimbje në zemër që nuk arriti të shihte përsëri të birin e mbetur në Itali dhe të bijën misionare në Indi. Pas vitit 1990 janë botuar studime, ku shënohet një fakt prekës: Drania bijës së vet, që nuk e shihte prej dyzet e pesë vjetësh, fotografinë e fundit ia dërgoi me këtë nënshkrim:

  “Gonxhe, të puth nanëlokja”. (3)

  Agia, motra e tyre e mbetur vetëm, vdiq një vit pas vdekjes së të ëmës, më 1973. Në një intervistë të vitit 1979, pasi Nënën Tereza fitoi çmimin Nobel, Lazër Bojaxhi u shpreh:

  “Motra e vogël, e përulur, ajo e cila u pati ardhur në ndihmë miliona të braktisurve, ajo që u ka dhënë dashuri dhe solidaritet aq njerëzve të dëshpëruar, u ndalua t’i qëndronte mbi krye të shtratit të vdekjes nënës së vet. Dhe ajo grua e gjorë vdiq e dëshpëruar, duke shtrënguar në kraharor një fotografi të njomur me lot”. (3)

  Lazër Bojaxhiu vdiq në vitin 1981, ndërsa Nënë Tereza arriti të hyjë në Shqipëri në vitin1990, pesë vjet pas vdekjes së Hoxhës dhe pak muaj përpara se regjimi komunist të rrëzohej nga demonstratat e studentëve. E rrethuar nga roja të policisë sekrete, ajo mbërriti në shtëpinë ku kishin banuar e ëma dhe e motra për të mbajtur në dorë të vetmet kujtime të tyre: një radio “Siemens” të kohës së Luftës dhe një mulli për të bluar kafen turke. Murgesha vendosi një tufë me lule në varret e nënës dhe të motrës si shenjë triumfi ndaj atij regjimi që e ndaloi t’i shihte ato në gjallje.

  Reply to this comment
  • Budallait hapi rrugen September 5, 15:48

   Faleminderit per informacion e detajuar dhe te ngjethet mishi kur lexon ato rreshta, por akoma me shume kur lexon komente qe akoma e marrin ne mbrojtje ate rregjim c’njerezor. Fali o zot, se s’dine me shume. Dhe Sali vicidoli, qe e perdorin cdo here si mburoje apo Rama e Meta s’jane tjeter, vec produkte te atij rregjimi, qe i mesoi edhe baben te shesin per karriere e pak mireqenie.

   Reply to this comment
 9. MH September 5, 12:48

  shpatar !
  Mos iu kunderven Mark uk-ut.
  Ne te gjitha komentet qe ka ba deri tek ky komenti i fundit qe flet per Nane Terezen jane komente shperthyese, inatgjiet,trillime me qellim kundergoditje.
  Tek ky koment qe flet per Nane Terezen te gjitha i ka te verteta dhe nuk i luhet as pike as presja.
  Njikohesisht edhe Intelektuali i famshem qendron bukurmire e fort ne te verteten e ngjarjeve qe i tregon me mjafte hollesi sic kane ndodhur.
  Pavarsisht se kush jane e cfare komentojne.Aty ku godasin me vertetesi rrealitetin i mbeshtes qofshin dhe kundershtar idesh.

  Reply to this comment
 10. GRANIT DRENICA September 5, 14:22

  Nanë Tereza iu ka PËRKULUR edhe të vdekur ZOT-Enver Hoxhës dhe i ka vendosë edhe LULE në varrin e Enver Hoxhë-ZOTIT sepse, MEGJITHATË, Nanë Tereza e ka ditë dhe e ka pasur fare të qartë se ENVER HOXHA ka qenë VËRTETË i SHENJT; se, Enver Hoxha ka qenë shqiptari më i madhi; shqiptari më i denji dhe SHQIPTARI MË SHQIPTAR, i të gjitha kohëve, I POPULLIT SHQIPTAR deri në këto kohë!

  Reply to this comment
 11. GRANIT DRENICA September 5, 14:53

  Përgjigje komentit: kosovar

  O kosovar, ti qenke edhe ma i MARRË se I MARRË!

  Sa për fetar, ti po vetëvërtetohesh se je edhe më FETAR edhe sesa arabët n’Arabi e turqit n’Turqi dhe në Stamoll! …Veç,po e vërteton vetveten qartë se, s’qeke, gati hiç SHQIPTAR ! Eh, medet për ty bre jaran! …E di që ju kosovarët (shumë nga kosovarët e kanë dashtë, dhe e dojnë edhe tash Ahmet Zogollin, pos tjerash sepse, ju e keni ditur MIRË dhe e dini se Ahmet Zogolli ka qenë KUNDËSHQIPTAR me damkë dhe MIK më i madhi i shkjaut!

  Reply to this comment
  • intelektuali September 5, 15:49

   Ore ti MUT kosovar spiun i Titos

   PO KU E MERR GUXIMIN TE SHKRUASH LLOGJE IDIOTI NE KETE FORUM KUR NUK E DI GJUHEN TONE?

   Kue ke mesuar shqipen e gabeleve o MUT i Titos? Ku e ke lexuar ti o vemje KUNDESHIPTAR dhe c’pune ka Ahmet Zogu ne debatin per nene Terezen o Karagjozi i Serbise?

   SI KA MUNDESI NENE TEREZA T’I VEJE KURORA ME LULE VRASTARIT TE NENES DHE MOTRES SE SAJ?

   Kjo duhet tej ete tema e debatit dhe jo llogjet qe shkruan gazetari i Nexhmijes si DACIBAO kineze te Revolucioni Kultural pa dhene asnje pergjigje

   por:

   Me pare shko bej nje kurs per gjuhen shqipe dhe meso shkrim e kendim se je si Kafshe Pylli nga Kosova

   Reply to this comment
   • ... September 5, 17:43

    Po ti Intelekt me minus infinit di te shkruash? Si shkruhet Shqiperia apo Shqyperia? Koqe kandari e gatuar me helm akrepash. Qe tani te kane filluar mutacioni i qelizave te trurit. Ke lindur budalla, por do te vdesesh si nje monster. Ytt, bastard!!!

    Reply to this comment
 12. fery September 5, 15:30

  E kishte deklaruar vete Nene Tereza ne nji interviste i reizuar nga RT i Kosoves , se ishte nji kushte per lejimin e hyrjes se saje ne Shqiperi per tu lutur mbi varrin e babait te saje Kk
  Kola per ta pa nenen e saje te moshuar Drane dhe vellaun Lazer e motren Age , ajo pra nese deshironte ta shifte per here te fundit nenen e saje, duhej te vendoste lule edhe mbi varrin e Enver Hoxhes .
  Ky ishte nji kusht te cilin Nene Terrzes ia kishte vendos regjimi komunist i shtetit shqiptar dhe te cilin ajo e kishte pranuar …!

  Reply to this comment
  • Drishti September 5, 16:37

   Nene Tereza ishte shenjtore e parimeve te medha te Jezuit e te katolicizmit ne pergjithesi. Ajo nuk do ta ulte kurre dinjitetin e saj personal dhe te Kishes qe perfaqsonte, duke iu nenshtruar ndonje presioni te komunisteve te Saliut..
   Te tilla gjera mund te besh ti “fery” por jo e madhja NENE TEREZE (dhe me se fundi ku e ke burimin per sa thua; jep burimin qe ta lexojme edhe ne ose ndryshe ato qe ke shkruar mbeten vetem nje trillim i yti)

   Reply to this comment
 13. Enveri=Jezusi + Muhameti + Bababazi (1) September 5, 15:41

  Pse Enveri do ngele shenjtori i Shqiperise..??

  Si nuk kunderveproi asnje shqipfoles ( se shqiptaret jane rrace ne zhdukje) per kete marrezi kombetare?

  I ftoj lexuesit & komentuesit per te lexuar kete poezi qe
  .
  quan krenaria e botes islame,

  presidenti yne ,

  prijesi yne Rexhep Taip Erdogan.

  Ka shkaktuar shumë bujë poezia që një vajzë recitoi para ciftit Erdogan në Kalanë e Prezës.
  .
  Vajza që përloti Erdogan: Ishte rrëqethës ai moment!

  Blendina Dibra, nxënësja 16- vjeçare e Medresesë së Shkodrës, recitoi në përurimin e Xhamisë së Prezës, duke bërë që Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan të shpërthente në lot.

  Poezia është një thirrje patetike për xhihad dhe e vendosur në kontekstin shqiptar është një retorikë për luftë fetare.

  Njohës të historisë së Erdoganit thonë se ai është arrestuar nga policia turke si islamist pikërisht se ka recituar dikur këtë poezi, ndaj dhe është prekur nga inskenimi i Prezës.

  Eksportimi i problemeve emocionale politike dhe personale të presidentit të Turqisë në Shqipëri, është mirë të shmangen

  Por meqë jo gjithcka është në dorë tonë, së paku ndaj tyre të mbahet qëndrim.

  Kjo poezi është e mjaftueshme për të kuptuar se është e tepërt të bëjmë dhurata të tilla në raste vizitash.

  Vjersha është qartëisht nxitje e urrjetjes fetare dhe dikush duhet të përgjigjet kur shkelet Kushtetuta.

  Lexojeni:

  Ej krenaria e botes islame,

  presidenti yne ,

  prijesi yne Rexhep Taip Erdogan.

  “Minaret tona mos i ler pa ezan o Allah
  Ose thirrni ketu ata qe bejne mjalte
  Ose mos na ler pa zgjojte e bleteve
  Ketu jane pa ze minaret
  Vendin qe eshte bere mysliman, mos e ler pa mysliman o allah

  Ketu trupi eshte pa dashuri o Allah
  Na jep fuqi, mos e ler pa luftetar sheshin e xhihadit o allah

  Vitet qe presin heronjte, mos i ler pa heroj o allahu im
  Te dime te dalim kunder armiqeve
  Neve mos na ler pa shpirt o allahu in

  Ose ndaje vendin e mbetur pa kerrkend, ose mos na ler pa coban o allahu im

  Ti mos na ler neve pa ty, pa uje e pa ajer o allahu im
  Vendin qe eshte pjekur me myslimane, mos e ler pa myslimane o allahu im”

  14 maj 2015

  A KA SHQIPTARE NE SHQIPERI ??

  Reply to this comment
 14. Shkodra e Terezes sone September 5, 16:11

  Nene Tereza ishte shenjtore e jona (katolike), por si njeri i Zotit dhe grua e mencur, e dinte se ne ka shqiptar te shekullit 20 qe beri me te vertete nje gje te madhe per Shqiperine, qe e donte dhe e nxorri Shqiperine nga prapambetja feudale mesjetare, ishte ENVER HOXHA.
  Ja, kjo dhe vetem kjo, dhe jo ndonje lloj servilizmi ndaj komunisteve te Tiranes ishte arsyeja pse ai eshte i vetmi personalitet shqiptar, te cilit Nene Tereza i ka vendosur kurore ne varr. Ky gjest historik i asaj shenjtoreje te mencur ishte i menduar mire e i planifikuar prej saj e jo nje gabim a veprim i nxituar a i pavetdishem. Ajo ishte mjaft e zgjuar sa te njihte te Enver Hoxha “shenjtorin e shqiptarizmes”!.
  A mund ta perfytyroje njeri nene Terezen te vendoste kurore ne varrin e tradhetarwve si Esat Pasha, Ahmet Zogu apo qeveritareve kuislinge qe per pese kacidhe i na ulen ne zero dinjitetin kombetar duke i dhuruar Viktor Emanuelit kuroren mbreterore te Skenderbeut (per turpin e te gjithe ne shqiptareve)?

  Reply to this comment
 15. Shkodra e Terezes sone September 5, 16:12

  Nene Tereza ishte shenjtore e jona (katolike), por si njeri i Zotit dhe grua e mencur, e dinte se ne ka shqiptar te shekullit 20 qe beri me te vertete nje gje te madhe per Shqiperine, qe e donte dhe e nxorri Shqiperine nga prapambetja feudale mesjetare, ishte legjendari ENVER HOXHA.
  Ja, kjo dhe vetem kjo, dhe jo ndonje lloj servilizmi ndaj komunisteve te Tiranes ishte arsyeja pse ai eshte i vetmi personalitet shqiptar, te cilit Nene Tereza i ka vendosur kurore ne varr. Ky gjest historik i asaj shenjtoreje te mencur ishte i menduar mire e i planifikuar prej saj e jo nje gabim a veprim i nxituar a i pavetdishem. Ajo ishte mjaft e zgjuar sa te njihte te Enver Hoxha “shenjtorin e shqiptarizmes”!.
  A mund ta perfytyroje njeri nene Terezen te vendoste kurore ne varrin e tradhetarwve si Esat Pasha, Ahmet Zogu apo qeveritareve kuislinge qe per pese kacidhe i na ulen ne zero dinjitetin kombetar duke i dhuruar Viktor Emanuelit kuroren mbreterore te Skenderbeut (per turpin e te gjithe ne shqiptareve)?

  Reply to this comment
 16. Enveri=Jezusi + Zeusi i shqipove (2) September 5, 16:31

  Ku ishin atdhetaret e leshit Kadare Agolli Serberisha Azem gomari elez perrperraj i voa-s
  kur koloneli JANULLATOS
  pushtoi
  KISHEN AUTOQEFALE
  TE NOLIT TE MADHERISHEM
  dhe sot del nje monster
  qe e quajne burri Monikes
  DHE I JEP SHTETESINE NJE PRIFTI KOLONEL
  me urdher te lobit grek te amerikes
  qe eshte powerfull sot ne Shqiperi
  **

  Në emër të deputetëve të PD-së, i ndjeri Perikli Teta lexoi deklaratën e besimtarëve ortodoksë duke i kërkuar parlamentit të marrë vendimet e duhura dhe të bëjë të mundur sa më shpejt abstragimin e këtij kleriku grek nga Shqipëria dhe njëkohësisht krijimin e një komisioni parlamentar për të verifikuar aktivitetin antishqiptar të kishës greke në zonat jugore të vendit tonë.

  Seancë parlamentare, e hënë, 3 gusht 1992, ora 17:00

  Perikli Teta – Zoti Kryetar, Në emër të një grupi prej 28 deputetësh të Partisë Demokratike dhe të Partisë Socialdemokrate, desha të shpreh përkrahjen për një protestë që na ka ardhur nga një grup ortodoksësh shqiptarë me këtë përmbajtje:

  P r o t e s t ë

  Ne, besimtarët ortodoksë, të mbledhur sot në Kishën Ortodokse të Tiranës protestuam dhe protestojmë energjikisht ndaj përpjekjeve të kishës greke, të ndihmuar dhe nga disa të ashtuquajtur kishtarë shqiptarë, si ish-komunisti Aleko Dhima për të shpallur Kryepeshkop të Shqipërisë, priftin grek, Anastas Janullatos.

  Këto janë atentate që i bëhen Autoqefalisë së Kishës Shqiptare, e cila është arritur me gjakun e sakrificat e atdhetarëve tanë të shquar, si: Papakristo Negovani, Petro Nini Luarasi, Fan Noli etj.

  Megjithëse opinioni ynë e ka ngritur zërin kundër ndërhyrjes brutale të kishës greke, të njohur për qëndrimin e saj dhe sot e kësaj dite antishqiptar, ata përsëri sot u përpoqën të realizojnë vendosjen e Janullatosit si Kryepeshkop të Shqipërisë, gjë që është në kundërshtim të hapur me statusin e kishës autoqefale shqiptare.

  Ne, besimtarët e ndershëm ortodoksë, të fyer në ndjenjat tona fetare, kombëtare, i bëjmë thirrje mbarë opinionit ortodoksë shqiptarë të dënojë me forcë veprime të tilla dhe të bashkohet me ne për të mos e njohur as sot , as kurrë peshkopin e importuar. Shqipërisë kurrë nuk i kanë munguar klerikët e zotë, të ndershëm dhe atdhetarë. Të mos mendojnë shovinistët grekë se tashmë u erdhi koha për të realizuar synimet e tyre satanike.

  Tiranë, më 02.08.1992.

  Teta vazhon… Përveç kësaj, zoti Kryetar, unë në emër të këtyre deputetëve dhe të protestuesve, i sugjeroj Kryesisë së Kuvendit Popullor që të interesohet dhe të bëjë të mundur sa më shpejt abstragimin e këtij kleriku grek nga Shqipëria dhe njëkohësisht krijimin e një komisioni parlamentar për të verifikuar aktivitetit e kishës greke në zonat jugore të vendit tonë. Ju faleminderit!

  Pjetër Arbnori – Ju faleminderit edhe unë, zoti deputet Perikli Teta për fjalën tuaj që thatë edhe në emër të disa deputetëve të tjerë dhe mendoj që i gjithë Kuvendi Popullor duhet të jetë dakord me këtë shprehje të patriotizmit të ortodoksëve shqiptarë dhe të patriotizmit të të gjithë deputetëve tanë që janë kundër ndërhyrjeve të huaja në kishat tona.

  Reply to this comment
 17. GRANIT DRENICA September 5, 16:49

  Përgjigje komentit “Intelektuali”

  O intelektuali-KALI !
  …Porse, nuk je kali tamam; po, JE
  bashkë:KALI-GOMAR-QEN’E-MUSHKË, zagar !!!

  …Bile, je edhe më KEQ se kështu dhe kaq
  oer QEN- qenënjeri e njerishtazë shqipfolës!

  Ahmet Zogolloviqit t’ia pëshurrshin varrin
  krejt qentë , zagarët e thitë që janë në BOTË
  e, ty, pastaj -qenë-zagarë-thitë, të PËSHURRSHIN
  dhe, jo vetëm -të PËSHURRSHIN NË N’GOJË!!!

  Reply to this comment
  • intelektuali September 5, 17:44

   Te thashe edhe me pare te besh kurs per shkrim e kendim ose shko meso shqipen e shkruar se je ibret dhe dukesh si kafshe pylli prej Kosove dhe na ul nivelin ne kete forum te nderuar te gazetes DITA

   Por:

   Me mire ik dhe thyej qafen dhe mos shkruaj me llogje si analfabet pa shkolle fillore se turperon shqyptarine

   Reply to this comment
 18. citjane-shallvare-penebreke.. September 5, 18:02

  “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”, ky është titulli i një shkrimi në të përditshmen e majtë britanike “Morning Star” (Ylli i Mëngjesit).
  Artikulli është shkruar nga poeti dhe këngëtari britanik John Baine, i njohur me emrin e skenës Attila the Stockbroker. Teksa i quan “trapllëqe” dogmat fetare të mesjetës, ai vlerëson nismën e Sekretarit të Parë të Partisë së Punës në Shqipëri, shoku Enver Hoxha të ndërmarrë në vitin 1960 për të lënë pas dogmat shoqërore mesjetare.
  Duke marrë shkasë nga sulmet në Francë, ai shkruan se “liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe se po mendoj të jem në krah të shokut Enver Hoxha”.

  Këto ditët e fundit jam bërë nostalgjik për disa nga zgjedhjet e gjetura në vitet ’60 nga shoku Enver Hoxha, Sekretar i Parë i Partisë së Punës në Shqipëri, për të zgjidhur problemin e ndarjeve shoqërore dhe trapllëqeve mesjetare të shkaktuara nga feja.
  Ndalimi i mjekrave, një muze i ateizmit dhe deklarata në vitin 1967 se Shqipëria është zyrtarisht i pari shtet ateist në botë dhe natyrisht shprehja apokrife:
  “Populli shqiptar do jetë i lirë vetëm kur të varet prifti i fundit me zorrët e hoxhës së fundit”.
  Disa vite më parë, megjithatë përpiqesha të pranoja që rruga e zgjedhur nga shoku Hoxha ishte një reagim i tepruar dhe se njerëzit kanë të drejtën për të adhuruar çdo mik imagjinar apo artifakt që zgjedhin ata, pavarësisht vendit të origjinës, formës apo numrit të tentakulave apo testikujve.
  Më vjen keq nëse kjo bën që të dukem si një hipi liberal.
  E kam bërë dhe kam një justifikim për këtë.
  Kjo zgjidhje presupozon se ata nuk do përfundojnë duke djegur kryqe në periferi, duke ndërtuar në tokat e tjetrit ose duke masakruar fansa të pafajshëm të muzikës ‘Rock’ në një klub nate të premten.
  Tani, liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe përfundimisht kam nisur të jem në krah të shokut Enver, sërish.
  Kjo është sigurisht e vërtetë, që në duart e duhura, ai mashkulli imagjinar me mjekër, mund të jetë një forcë për mirë. Gruaja ime është e krishterë, është e dashur, e mirë dhe socialiste. Ajo ka miq nga fe të tjera, që janë njerëz të mirë.
  Por në duart e gabuara ata marrin formën e shprehjes: “Oh Zot, çfarë kemi bërë për të merituar këtë?”.
  Sigurisht kjo është ajo që pyesin shumë njerëz tani.
  Edhe me standardet imperialiste, ishte e paimagjinueshme që të hidhje acid në fytyrat e femrave në Afganistanin e viteve ’70.
  Gra të lira dhe të arsimuara? Sekularizmi në zemër të Kushtetutës? Reforma e tokës, që i jep mbështetje fshatarëve të varfër? Nuk mund ta kesh.
  Ishte akoma më çmenduri dhe budallallëk të bombardosh Sadamin dhe Gadafin- dy nga antifondamentalistët më të angazhuar në planet- duke çliruar çmenduritë fetare nga burgjet.
  Në vend të thirrjeve “Faleminderit demokracia perëndimore, ju duam. Na sillni McDonalds, Top Man dhe Coldplay”, nisën të thërrasin “Allahu Akbar”.

  Reply to this comment
 19. Mark U.K September 5, 18:48

  Shpatar:Nuk do replikoj me ju,nuk ja vlen.Une ju kam falur.

  Reply to this comment
 20. Alban Dega September 5, 19:30

  From: Alban Dega
  Date: April 17, 2018 at 1:06:20 PM EDT

  I VETMI KRYEREKORD I PATHYESHEM BOTEROR … !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Ka shume e shume rekorde boterore ne fútboll, atletike, boks… ne cdo fushe te veprimtarise njerezore !
  Po a ka ndonje rekord te paarritshem, te pathyeshem e te perjetshem ne Bote sot !?
  Po eshte vetem nje rekord te tille ne kryefushen e te gjithe fushave, ne ate te humanizmit, njerezillekut !?
  Eshte vetem rekordi i nje nje nene te pamartuar kurre !
  Eshte vetem rekordi i nje motre virgjereshe !
  Eshte vetem rekordi i nje bije shqiptare denbabaden !
  E ka emrin Gonxhe Bojaxhiu qe shkrin kater rekorde boterore ne nje kryerekord Boteror Nene Tereza !
  Fituese e titullit me te larte per paqe ne Bote Nobelin e Paqes qe e kane marre edhe qindra vete e shoqata ne Bote !
  Fituese e titullit madhor Shen Tereza qe e kane qindra shenjtore e profete ne pese fete kryesore te Botes: budizmi, katolicizmi, myslimanizmi, judaizmi dhe kristianizmi me nendarjet e tyre .
  E kryesorja e mbi te gjitha krye titullin e vetem boteror“ NENA E PERBOTESHME TEREZA !”
  E vetmja grua ne Bote para se ciles u perkulen me nderim e respekt mbreterit e mbretereshat, Presidentet e superfuqive boterore, kryeministrat, qeverite, Kongresi Amerikan e deri edhe Papa Vojtila i Selise se Shenjte qe is lay kembet e saj vocrrake dhe piu ujin e
  tyre !
  Nje super- rekord tjeter boteror !
  Pse eshte e pamundur te thyhet ky kryrekord Boteror !?
  Sic ka nje Univers pa fund e pa ane ne kohe dhe ne hapesire ka edhe vetem nje planet te vetem me emrin Toke ne sistemin tone diellor e ne Univers !
  Ashtu sikur se cdo qenie e gjalle ka nje nene, edhe mbare njerezimi qe eshte nje dhe vetem nje nuk mund te kete me shume se nje nene !
  Prandaj ne shqiptaret si popull e si komb duhet te jemi krenar per kryerekordin e rekordeve boterore ate te bikes, motres dhe Nenes se Petboteshme Gonxhe Bojaxhiu alias Nene Tereza.
  Nje kryrekord boteror i paarritshem , i pathyeshem dhe i perjetshem…
  Krenaria Kombetare e ne shqiptareve!
  Krenaria e mbare njerezimit !
  Krenaria e Botes mbare !
  Bota ne kembet e saj !

  Reply to this comment
 21. xhaxhi profeti September 5, 20:10

  Ju lutem mos masterboni me Shenjtoren Nene Tereza kur Nena Shqiperi ka shkuar ne te S’emes..
  .
  Thjeshte shenjtorja Tereze ka shkuar te Profeti Enver
  .
  Kurse ylli i shqiptarizmes eshte Pashko Vasa
  .

  Tema: Poezi Për Atdheun
  O Moj Shqypni
  O moj Shqypni, e mjera Shqypni,
  Kush te ka qitë me krye n’hi?
  Ti ke pas kenë një zojë e randë,
  Burrat e dheut të thirrshin nanë.
  Ke pasë shumë t’mira e begati,
  Me varza t’bukura e me djelm t’ri,
  Gja e vend shumë, ara e bashtina,
  Me armë të bardha, me pushkë ltina,
  Me burra trima, me gra të dlira;
  Ti ndër gjith shoqet ke kenë ma e mira.
  Kur kriste pushka si me shkrep moti,
  Zogu i shqyptarit gjithmonë i zoti
  Ka kenë për luftë e n’luftë ka dekun
  E dhunë mbrapa kurr s’i mbetun.
  Kur ka lidhë besën burri i Shqypnisë,
  I ka shti dridhën gjithë Rumelisë;
  Ndër lufta t’rrebta gjithëkund ka ra,
  Me faqe t’bardhë gjithmonë asht da.

  Por sot, Shqypni, pa m’thuej si je?
  Po sikur lisi i rrxuem përdhe,
  Shkon bota sipri, me kambë, të shklet
  E nji fjalë t’ambël askush s’ta flet.
  Si mal me borë, si fushë me lule
  Ke pas qenë veshun, sot je me crule,
  E s’të ka mbetun as em’n as besë;
  Vet e ke prishun për faqe t’zezë.
  Shqyptar’, me vllazën jeni tuj u vra,
  Ndër nji qind ceta jeni shpërnda;
  Ca thone kam fè ca thonë kam din;
  Njeni:”jam turk”, tjetri:”latin”
  Do thonë: “Jam grek”, “shkje”-disa tjerë,
  Por jemi vllazën t’gjith more t’mjerë!
  Priftnit e hoxhët ju kanë hutue,
  Për me ju damun me ju vorfnue!
  Vjen njeri i huej e ju rri n’votër,
  Me ju turpnue me grue e motër,
  E për sa pare qi do t’fitoni,
  Besën e t’parëve t’gjith e harroni,
  Baheni robt e njerit t’huej,
  Qi nuk ka gjuhën dhe gjakun tuej.
  Qani ju shpata e ju dyfeqe,
  Shqiptari u zu si zog ndër leqe!
  Qani ju trima bashkë me ne,
  Se ra Shqypnia me faqe n’dhe!
  E s’i ka mbetun as bukë as mish,
  As zjarm në votër, as dritë, as pishë;
  As gjak në faqe, as nder ndër shokë,
  Por asht rrëxue e bamun trokë!
  Mblidhniu ju varza, mblidhniu ju gra,
  M’ata sy t’bukur q’dini me qa,
  Eni t’vajtojmë Shqypninë e mjerë,
  Qi mbet’ e shkretë pa em’n, pa nder;
  Ka mbet e vejë si grue pa burrë,
  Ka mbet si nanë, qi s’pat djalë kurrë!
  Kujt i ban zemra m’e e lan’ me dekë
  Kët farë trimneshe, qi sot asht mekë?
  Këtë nanë të dashtun a do ta lamë,
  Qi njeri i huej ta shklasë me kambë?
  Nuk, nuk! Këtë marrè askush s’e do
  Këtë faqe t’zezë gjithkush e dro!
  Para se t’hupet kështu Shqypnia,
  Me pushkë n’dorë le t’desë trimnia!
  Coniu, shqyptarë, prej gjumit çoniu,
  Të gjithë si vllazën n’nji besë shtërngoniu,
  E mos shikoni kisha e xhamia:
  Feja e shqyptarit asht shqyptaria!

  Reply to this comment
 22. tallavakadhegreku September 5, 20:13

  shqiptari me i madh per nga madheshtia i rri enver hoxhes te kari,merre me mend ku i rrine kete te sotmit,sala,meta rama.merre me mend ky i fundit sa pak e ndihmon trupi i tij i larte per t iu afruar boleve te madheshtise se E.H

  Reply to this comment
 23. demo September 5, 21:02

  Degjoni Intelektualin dhe kuptoni dhe kuptoni se llumi proletariatit,nuk ka gazetari,nuk ka inxhinieri,nuk ka Art dhe Kulture..Eshte FALLCITET I GJITHE.
  Asnje gazetar ne Shqiperi,sot nuk eshte ne gjendje te jape kete informacion per shenjtoren shqiptare nene Tereza. Pse?Sepse juve u mungon ajo qe quhet SQIME.Gazetaria juaj eshte kjo katunarja Laknasit,qe i leshoi ca plumba portes se Babait ,per tu bere e famshme brenda ores,,eshte nje plagjator patetik qe quhet Marin Mema,vjedh pa pike turpi studimet dhe koleksionet e te tjereve,grabit nje JETE PUNE TE MUNDIMSHME,te fotografeve,etnollogeve,historianeve dhe del e reciton shtirraqi katunar punen e te tjereve.Dy tre vjet me pare replikoja me ca grekomane ketu ne rubriken e komenteve te DITES dhe botova nje historik te permbledhur te KRISHTERIMIT NE TRUALLIN SHQIPTAR,,Per detaje permenda edhe Konvrertimin ne Krishterim te car Borisit te Bullgareve dhe popullit bullgar ne katedralen e Bylissit,.Dokumenti eshte i gdhendur ne Gur dhe nqs,nuk e kane grabitur ndodhet ende atje. E merr shrlatani Marin Mema shenimin tim dhe vete ne Byliss me tre fuoristrada dhe trembedhjete kamera dhe reciton me pathos proletar ate qe kisha shkruar une ne koment.Ja,te tille felliqesira si ky Marin Mema dhe kjo Lala nga Laknasi pjell Llumi proletariatit.Keta femije rreckamanesh nuk kane pasur NJE LIBER NE SHTEPI,.Cfaqja e tyre nuk eshte kulture,Prandaj merrni komentin e Intelektualit per nene Terezen,,,KOPJOJENI,PLAGJATOJENI DHE BOTOJENI NE ATO RUBRIKAT TUAJA ME EMERTIME EURO-ATLLANTIKE,,DOSSIER,.
  LIFESTYLE ETJ.SE KJO ESHTE PUNA E VETME QE DINI TE BENI.

  Reply to this comment
 24. NT September 5, 21:34

  Kushedi sa e mallkojne Nene Terezen keto qe hiqen si atdhetare..pse shkoi te Varri Enverit..

  Dhe me forta eshte se e shajne “te vetet”

  Të shajnë të tutë,

  o shoku Enver,
  vetëm gjysmë dite,
  dil edhe një herë!

  Vetëm gjysmë ore,
  dil e luaj fenë,
  në Shtëpinë Qendrore,
  ta pimë kafenë!

  Në Shtëpinë Qendrore,
  more Komandant,
  ku tani i parë,
  është një intrigant!

  Ty – ky shkretëtirë,
  as të shkon në mëndje,
  i ligu të ligjve,
  në partinë tënde!

  Ç’djall të tha në kokë,
  nga shpella ta nxirrje,
  të ngjiste ca shkallë,
  veç me bythëlëpirje!

  Në hatër s’të bie,
  ty mender Saliu,
  sa të ta ndjejë erën,
  do fshihet si miu!

  Rri veç pak sekonda,
  jo një gjysmë ore,
  ta çlirosh nga bandat,
  Shtëpinë Qendrore!

  Dhe mos shko aspak,
  në të tjera vënde,
  sepse një besnik,
  ke në zyrën tënde!

  Ai ta ka mbajtur,
  emrin të florinjtë,
  se ti mbi të gjithë,
  i ke skraparllinjtë!

  Ai ngjan nga ty,
  shoku Komandant,
  ndaj me të pushtetin,
  e kemi garant!

  Në zyrën e madhe,
  të shokut Mehmet,
  është djalë i Kristaqit,
  që qe deputet!

  Ai ndonjëherë,
  bën sikur të shan,
  po nga ana jote,
  kandarin e mban!

  Eh, edhe në zyrën,
  e shokut Haxhi,
  ësht’ një oficer,
  pak mustaqeli!

  Vetëm pak mustaqe,
  siç i kish Haxhiu,
  dhe për këtë punë,
  i hoqi i ziu!

  Kaq – o Komandant,
  s’kemi më ç’të themi,
  se pushtetin tënd,
  neve prapë e kemi!

  Se do të humbiste,
  kot mendoi shpellari,
  kur në mes të natës,
  të krreu nga varri!

  Tani ik i qetë,
  dhe nuk ke pse vuan,
  se këtu shumica,
  akoma të duan!

  Ka dhe që të shajnë,
  e të hedhin gurë,
  për inat të tyre,
  unë të mburr – o burrë!

  Unë të mburr – o burrë,
  se jam realist,
  se s’jam njohur kurrë,
  si një enverist!
  .
  Sondazhi i OSBE para nje viti qe Enveri fiton votimet me shumice absolute nese behen tani nuk ka nevoje per koment

  Reply to this comment
 25. GRANIT DRENICA September 5, 23:16

  O kali-qeni dhe qeni-kali “intelektuali”

  … Edhe për shkrim dhe këndim SHQIP, o llum-shqipfolës që e quan veten “intelektual”, t’jesh i bindur se jam për ty, profesor e doktorr dhe, edhe më shumë, ooooo hajvan; por, jo vetëm HAJVAN-intelektuali, më GAMARË e më KALI edhe sesa KALGAMARI e GAMARËKALI!

  …Prej krejt komentaterëve këtu, në DITA, ti je zhgarravitësi e zhgarravani më sharlatani e më HAJVAN-HAJVANI! …Qoftë, edhe vetëm fakti se je ZOGIST; se, Ahmet ZogolloviÇin e ke pasur dhe e ke idhull dhe ideal, nuk të duhet ty as edhe një E KEQE tjetër se, kështu si je hiç më shumë e më ndryshe, nuk je asgjë më shumë veçse NJË FUND NEVOJTOREJE!

  …Ahmet ZogolloviÇi, për çdo shqiptar normal dhe të njëmendtë, ka qenë dhe është shqipfolësi (po i them SHQIPFOLËSI ndonëse ai s’ka ditur të flas as shqip) më i urrejtur i mundshëm nga të gjithë shqiptarët; ka qenë dhe është më i urrejtur edhe sea shkijët dhe edhe sesa më shkijë ku janë e ku s’janë, nderkaq që, pa as pikë dyshimi, ti je edhe MË SHKJA dhe më kundërshqiptar, edhe sesa Ahmet ZogoplloviÇi, o VIÇ-intelektuali dhe “intelektual” KISHKI! …Madje-madje, të tem krejt i sigurt se UNË di më shumë se ti, sa për ty (pa asnjë dyshim, mund të jam,jo vetëm PROFESOR e DOKTORR por, edhe PERËNDI, OOOOO KISHK-INTELEKTUALI dhe INTELEKTUAL-KISHK-VIÇI e VIÇ-KISHK-KËRRIQI!!!

  Reply to this comment
  • intelektuali September 6, 14:15

   Meso shqip ne fillim dhe pastaj mund te replikosh ne kete forum te nderuar te gazetes DITA

   sepse:

   Me kete gjuhe te shkruar qe perdor:

   DUKESH SI NJE KAFSHE HIBRIDE E PERZIER

   Reply to this comment
 26. Vlora...Vlora September 6, 05:56

  @ NT

  Reply to this comment
 27. Vlora...Vlora September 6, 05:56

  @ NT faleminderit se na kenaqe

  Reply to this comment
 28. Mati September 6, 08:06

  Shen Nenen Tereza,ishte meshira njerezore,qe falte dashuri,jo urrejtje,Ajo nuk pranonte vandalet as t’i takonte e te eprshendeten me Shen Nene Terezen,rasti kur erdhi ne Shqiperi,nuk pranoi te takohej me Salihu, sepse kishte vandalizuar varrezat,Erdhi Dr.Rugova per ndermjetesim qe publiku mos te kuptoje te verteten e madhrishme te Shen Nene Terezes.

  Reply to this comment
 29. MH September 6, 12:54

  demo!
  Pse i turresh Marin Mema-s.
  Ti linde me ato dituni apo i mesove rruges tue tu rrit shtati tu rrite dhe numri i klasave nga i pari e deri kur perfundove shkollimin.Edhe historianet,e si,ma me kuptim mbi c’ka po due me ta skjarue mendjen arkeologet.Kur zbulojne dicka e tjerrin mendjen si t’iu vije per qef te qefit apo mbi cfare lexojne shkrimet mbi rrasta e vorrit,godinave etj etj.Por dhe keto historian dhe arkeolog nuk mund te baheshin te tille nse nuk do merrnin klasat e shkollimit nga e para deri tek e fundit krahas se rritjes se trupit.
  Keshtu i gjithe njerezimi ka ec mbi cfare ka lane tjetri.Si keto,vec demos,ka dhe shume te tjere qe japin informacione mbi jeten ne te gjitha dijet e praktikat qe ka evolue njerezimi.Ndaj nuk ka pse perjashtohet e ti bahet vrejtje z.Marin Mema nji publicistit qe me shume kujdes e maturi informon e spjegon ngjarje te kultures apo te historise e arkeologjise.

  Reply to this comment
 30. demo September 6, 16:19

  I biri Hances nga Cermenika zeze solli nje Limuzine te bardhe,madheshtore.Te gjithe katundaret martoheshin me Limuzinen e Mitit te Hances. Nje dite shtepia e Hances u mbush me gazetare.Miti u kap ne Angli si Kapo i grupit qe do te rrembente Viktoria Bekham.Eppooo t`i shkoje mendja malokut te rrembeje Viktoria Bekham?
  -Cuni im s`ka vjedh nje pule ne fshat-bertiste Hancja.
  O MH,eshte hajdut o MH,eshte hajdut.Edhe Marin katunari,eshte hajdut! Se ka hajdute qe vjedhin pula,ka hajdute qe vjedhin Limuzina,ka edhe hajdute qe vjedhin punen intelektuale.

  Reply to this comment
 31. GRANIT DRENICA September 6, 17:11

  Përgjigje komentit të komentit intelektuali-LOPË-KALI-GAMARI !

  O “intelektuali” -Viç-qenë-zagari, unë po t’përgjigjem shqip dhe, me një shqipe aq të lartë sa ti, jam i bindur, do mund ta kuptojsh, vetëm me ndonje përkëthyes që e di gjuhën shqipe tamam, se përndryshe, gjuhën time SHQIPE të ARRIRË, nuk mund ta përkëthej asnjë përkëthyes që ka, qoftë edhe sado pak ngjashmëri me ty, o KISHK-intelektuali e intelekyual-qenë-VIÇI !

  … TI, a ke sy n’ballë dhe kokë njeriu, se, si po duket, dhe me siguri, ke sy KISHKI e VIÇ dhe LOPE që, para së gjithash, si shkruan ti e çka thua ti me shkarravinuçet tua, o shtaza e Ahmet ZogolloviÇit dhe qeni zgjeban i i Sali Berish-RUS-SHKJAUT e SHKJA-RUSIT!, e shkruan dhe e thua atë që do ta shkruante e thoshte, vetëm nje gjysëmanalfabet i metë e i shkretë, o KIIIIIISHK-shqipfolës e qenush i Ahmet ZogolloviÇ-SHKJAUT!

  …A e sheh, o KISHK-VIÇ-intelektuali se, unë GRANIT DRENICA, më shkrimin time SHQIPO-SHQIPTARI, t’katandis edhe deri ashtu e deri atje, që ti as mos t’mundesh dhe as mos të dish më të folësh si njeri, po të LEHËSH SI QENI !?!

  Reply to this comment
 32. Mark U.K September 6, 19:12

  Alban Dega:Asht hera e par si po me pelqen.Ju lumt!

  Reply to this comment
 33. intelektuali September 6, 19:52

  PSE FANATIKET E ENVERIT JANE KAQ PRIMITIVE?

  Ne te gjitha vendet ish komuniste te Evropes Lindore ka specie njerezore qe nuk i kuptuan dot ndryshimet demokratike pas renies se Murit te Berlinit dhe nuk u akomoduan dot me sistemin e ri te vlerave morale ku vrasja, ekzekutimi i njeriut cilesohet si nje krim madhor. Ne shumicen e rasteve keta ithtare fanatike te regjimeve diktatoriale ishin njerez qe kishin sherbyer si xhelate ketyre regjimeve c cnjerezore dhe elbete vetkuptohet nuk mund te pritej tjeter pozite nga kjo klase vrastaresh, por midis nostalgjikeve te Diktatoreve kishte edhe shume edhe njerez te ndershem, qe indoktrinimi komunist i kishte kthyer ne skllever te propagandes bolshevike

  PO PSE FANATIKET E ENVERIT DALLOHEN KAQ SHUME?

  Disa analiste e spjegojne kete fenomen tipik shqyptar me faktin se vendi yne u shkeput i fundit dhe me shume veshtiresi nga regjimi monist, por une mendoj se ky fanatizem ekstremist qe e dallon Shqypnine nga vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore buron nga keq qeverisja e vendit keto 28 vjet pas renies se Murit te Berlinit. Ne te gjitha vendet ish komuniste qeverite demokratike pas viteve 90-te kerkuan falje per krimet e komunizmit, ndeshkuan fajtoret, u ndaluan familjeve te tyre te punojne ne administraten shteterore dhe te bejne biznes me fondet publike, ne Shqypni ndodhi pikerisht e kunderta te gjitha qeverite post komuniste u perpoqen te fshehin krimet e Enverit, Saliu organizoi disa gjyqe – estrade sa per t’i hedhur hi ne sy Botes dhe nomenklatura enveriste u rikthye ne pushtet me pinjollet e tyre dhe rezultatet jane ashiqare: Vendi yne fatkeq ka mbetur atje ku filloi ne vitet 90-te: Ne “bisht te kavallit” ne krahasim me vendet e tjera qe po kerkojne t’i afrohen sado pak Botes Demokratike Perendimore.

  Kjo spjegon edhe pse vetem ne Shqypni publikohen papushim artikuj qe flasin me nostalgji per Enverin duke fshehur me dinakeri krimet e tij monstruoze, per Kampet e tij te perqendrimit si Kampi i Tepelenes ku jane vrare femije te vegjel duke iquajtur sot, si “diversante”, kjo spjegon pse ndalimi i propagandes enveriste me filmat dhe letersine e Realizmit Socialist cilesohet nga shkrimet e rezilit si “censure”, kjo spjegon edhe pse ne pervjetorin e Nene Terezes gazeta DITA publikon nje kryeartikull me titull:

  KUR NENE TEREZA VENDOSTE LULE NE VARRIN E ENVER HOXHES

  Qe detyroi intelektualin te kunderpergjigjej me shkrimin e tij:

  SI ENVER HOXHA POSHTEROI NENE TEREZEN

  Qe vetvetiu lind pyetjen:

  SI KA MUNDESI QE NENE TEREZA TE VENDOSE LULE TEK VARRI I NJERUT QE I VRAU NENEN DHE MOTREN E SAJ?

  Pergjigjen ja le moderatoreve te gazetes DITA qe here tjeter te mos budallepsin fanatiket me shkrime amorale duke ulur dinjitetin e shenjtores shqyptare qe e nderon gjithe Bota, por duke treguar gjithe te verteten e kesaj historie te trishtueshme si te gjitha historite e tjera e tjera te Enverit qe “te vriste naten dhe te qante diten” si me Qemal Stafen, ose te shpallte “poliagjent” si me Mehmet Shehun, duke i detyruar djemte e tij te nenshkruanin nje kallezim per babane e tyre, sic edhe detyroi Nexhmija dhe Ramizi Nene Terezen te vinte lule ne varrin e Enverit perpara se te shikonte varrin e nenes se saj.

  Reply to this comment
 34. GRANIT DRENICA September 6, 21:33

  Pergjigje “Intelektual”-GAMARIT këtu sipër, në komentin e tij plot idiotësi, plotë ligësi, plotë poshtërsi, plotë HAJVANI etj !

  NANË TEREZA EDHE E ARSYESHME !

  Sa mirë, sepse, më në fund i pashë
  …dhe i dëgjova dy gjëra të arsyeshme;
  të mëdha dhe të vlera -te Nanë Tereza
  e nga Nanë Tereza !?!

  E para qe, kur Nanë Tereza vetë
  mezi, duke i belbëzuar disa fjalë shqip
  thoshte, edhe, se: “Ajo e meritonte ferrin!”

  Dhe, gjeja e dytë, gjithsesi qe dhe ishte
  -kur e pashë vetë Nanë Terezën
  duke vënë LULE mbi varrin e Enver Hoxhës
  dhe, duke u përkulur me plot devocion

  para Enver Hoxhës, -edhe të VDEKUR !

  Reply to this comment
 35. GRANIT DRENICA September 6, 21:36

  Pergjigje “Intelektual”-GAMARIT këtu sipër, në komentin e tij plot idiotësi, plotë ligësi, plotë poshtërsi, plotë HAJVANI etj !

  NANË TEREZA EDHE E ARSYESHME !

  Sa mirë, sepse, më në fund i pashë
  …dhe i dëgjova dy gjëra të arsyeshme;
  të mëdha dhe të vlera -te Nanë Tereza
  e nga Nanë Tereza !?!

  E para qe, kur Nanë Tereza vetë
  mezi, duke i belbëzuar disa fjalë shqip
  thoshte, edhe, se: “Ajo e meritonte ferrin!”

  Dhe, gjeja e dytë, gjithsesi qe dhe ishte
  -kur e pashë vetë Nanë Terezën
  duke vënë LULE mbi varrin e Enver Hoxhës
  dhe, duke u përkulur me plot devocion

  para Enver Hoxhës, -edhe të VDEKUR !

  05-02-2011

  Reply to this comment
  • intelektuali September 7, 10:50

   O Shaban Hunderri i Drenices se Kosoves, po shikoje veten ne pasqyre sa i shemtuar qe je more mavri, po a e njeh dhe a e ke pare Shaban Hunderrin e Tirones ti? Ja ta spjegon intelektuali se kush ishte:

   Shaban Hunderrin e Tirones e shanin dhe e tallnin njerzit antihumane per hunden e tij te madhe, por nje dite po keta njerez te keqinj vendosen te mos e ngacmonin me Shaban Hunderrin e Tirones dhe i kerkuan falje, por nuk kaloi shume kohe qe Shaban Hunderri nuk u ndje mire dhe u be agresiv, doli ne rruge, ne sheshin kryesor duke gerrthitur: “O milet po nuk e shikoni sa i shemtuar jam? Pse nuk me shani, fyeni dhe ngacmoni si me pare, se nuk po gjej karar dhe nuk po me ze gjumi i nates?” Miletit i erdhi perseri keq per Shaban Hunderrin dhe vazhdoi avazin e vjeter duke e share dhe duke e ngacmuar si me pare,

   prandaj:

   MBYLLE HALEN ENVERISTE O SHABAN HUNDERRI I DRENICES

   sepse:

   Eneveri i sherbeu me shume se cdo spiun tjeter Titos dhe Jugosllavise, qe ne Mukje kur tradhetoi anglezet qe kishin ardhur me nje oferte per bashkimin e trojeve shqyptare, ne Tivar kur tradhetoi kosovaret me nje pabesi makaber, kur vrsite dhe burgoste kosovaret qe kalonin kufirin te perndjekur nga agjentet e UDB-se ose kur i internonte ne mocalishtet e Fierit per te vdekur nga semundjet,

   por:

   Sherbimi me i madh qe i beri Jugosllavise dhe Titos ne Kohen e Qepes te Partise se Punes ishte kur falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin per ibret, sepse ne shqyptaret kemi pare dhe degjuar ne TV e Beogradit qe transmetohej nga Antena e Titogradit kur emisaret e Titos u thonin kosovareve:

   “DONI TE BASHKOHENI ME SHQYPNINE, HAJDE SHKONI TEK TOLLONAT DHE BUNKERET E ENVERIT QE TE VDISNI PER BUKE!”

   dhe:

   Mos harro qe Enveri e dekoroi vrastarin e kosovareve, Aleksander Rankovic me medalje trimerie, dekreti eshte akoma ne Arkivat shqyptare, intelektuali ka nje kopje dhe Millosheviqi e mbushi policine e tij me xhelatet e Rankovicit.

   Reply to this comment
 36. Lili September 7, 09:59

  Nena Tereze tek vorri i Enverit shkoj vetem per t’i treguar Enverit e Enveristave se sado te mundoheni,feja eshte gjithmone ma e forte se ju,se eshte nje gje qe mbijeton bashke me njerezimin prej fillimit…
  Kurse ju kot jeni munduar edhe fotoja e Nenes mbi enverin eshte simbol i lavdise se Zotit mbi te keqen ne toke . Shenjtorja eshte gjalle ti jo.

  Reply to this comment
 37. GRANIT DRENICA September 7, 21:44

  Përgjigje komentit të Xhahilit-lili

  Ti, Lili-xhahili, dhe, kështu ju them krejt XHAHILËVE shqipfolës si ti, se Nanë Tereza, nuk pat shkuar aspak te varri i Enver-ZOTIT për arsyen dhe për arsyet që i sajon ti në komentin tënd, këtu më lartë; por pat shkuar për t’u PËRKULUR me gjithë DEVOCION para Enver Hoxhës-ZOT; se, Nanë Tereza, o Lili-xhahil, e ka ditur mirë e mirë fort se Enver Hoxha ishte bash ZOT; ishte bash ZOT I VËRTETË por me dukje të njeriut; ndonëse, KËTË nuk e keni ditur ju: shqipfolësit-LOPË me pamje të njerëzve sepse, koka, sy dhe veshë, o lili-xhahili kanë edhe shtazët sikurse ju shqipfolësit e Nanë Terezës !?!

  …prandaj, edhe arsyetimet tuaja, sigurisht tendencioze, nuk janë gjë tjetër e diçka më shumë, përpos: PORDHË E PISKAMË, e, janë edhe përpjekje të dëshpëruara të një injoranti të lindur si ti, për të “larë MUT ME SHURRË”; porse, nuk lahet MUTI ME SHURRË, ore, Lili-xhahil-LOPË-MAJMUNI e MAJMUN-Lili-xhahili !?! (A po t’pëlqen kjo FIGURË e hatashme e jotja: “Lili-xhahili-LOPË-MAJMUUUNI”?!

  O Lili-xhahil XHAHILI, FEJA, si po thua edhe ti, këtu lartë në komentin tënd, ka qenë më e fortë dhe është më e fortë edhe sot, vetëm te njerëzit-LOPË, të njerëzit IDIOTË TË LINDUR; te LOPËT e njëmendëta por që kanë lindur rastësisht apo me “paraqëllim”, me DUKJE të njerëzve!?!
  …Ndërkaq, fotoja e Nanë Terezës te varri i Enver Hoxhë-ZOTIT, kurrsesi nuk është sikurse po thua ti, por është simboli i qartë e më së i QARTË i Enver Hoxhes-ZOT dhe i Nanë Terezës-ROB.
  …Lili-karafil-xhahili, a të pëlqej dhe a po t’pëlqen ky koment imi kundër komentit tënd; dhe, nëse don edhe tjera komente, t’i japë, së paku edhe 99 !?!

  Reply to this comment
  • Lili September 8, 18:25

   O granit muti,qe je mut cdo fjale e jojtja po e tregon se je aq idiot se edhe Zot do me ba ate qe luftoj Zotin,pra ke nje defekt te madh ne tru. Zoti te meshirofte se qenka i fshire nga trute.
   Prandaj e keni bere Drenicen mut

   Reply to this comment
 38. SHQIPTARI... September 8, 09:12

  Per te gjithe kara-turko-greko-sllavet, qe kane ndotur dhe qelbur çdo gje te paster shqiptare…”Shqiptarët katolikë të Shkupit ishin aristokracia e qytetit. Ata e formuan bërthamën e qytetit të vjetër, përtej Urës së Vardarit, ata i vunë bazat e shoqërive artistike e muzikore shqiptare jo vetëm për Shkupin, por për tërë Dardaninë, ata i dhanë jetë e gjallëri ish kryeqytetit të Shqipërisë dhe qytetit më të madh të Dardanisë.

  Ipeshkvia shqiptare e Shkupit njihet seli kryeipeshkvore e Pjetër Bogdanit (1677-1689), Gjon Nikollë Kazazit (1743-1752), Ndre Logorecit (1888-1892), Lazër Mjedës (1909-1921), por edhe vendlindja e nobelistes shqiptare, shenjtores Nënës Terezë (1910-1997). Kjo ipeshkvi është ndër më të vjetra në Gadishullin ilirik.

  Pse të mos thuhet e vërteta se sllavët ishin shërbëtorë e çifçinj të shqiptarëve katolik. Tregtia, përpunimi i arit e argjendit, pronat e mëdha ishin në duart e tyre të shkathëta. Nga filmat dokumentarë e fotografitë e vjetra, që ruhen në arkiva filmi, rrezatojnë qytetërim e kamje.

  Shqiptarët katolikë të Shkupit e morën rolin prijatar, ishin ndriçuesit e pjesës tjetër të shqiptarëve, sepse kishin mbaruar shkolla të larta në Itali e Francë, meqë në Shkup ishte vetëm një medrese turke, ku arsimoheshin edhe shqiptarët myslimanë. Administratën e pasluftës (1945) e mbanin shqiptarët katolik nw gjuhwn shqipe, sepse të tjerët nuk dinin të shkruanin shqip, ndërsa sllavet ishin pakicë kombëtare në Shkup.

  Nga gjimnazi “Zef Lush Marku” i Shkupit dolën breza të artë të shqiptarëve të arsimuar, sot shtylla intelektuale në Maqedoni e Kosovë. Dëbimi i parë i madh i shqiptarëve katolik nga Shkupi nisi pas tërmetit të vitit 1963. Në emër të ndërtimit të Shkupit të ri, me ndihmat evropiane, qeveria sllave me mbështetjen e Beogradi ua konfiskoi pronat shqiptarëve katolik në qendrën e vjetër, për të ndërtuar apartamente shumëkatëshe, ku solli maqedonasit sllav nga Greqia.

  Vala e dytë e shpërnguljes së shqiptarëve katolik u bë pas vitit 1981, kur nisi terrori kundër shqiptarëve të arsimuar e nacionalistëve. Shqiptarët katolikë dhe intelektualët ikën nga Shkupi, erdhën në Prishtinë e Prizren, por shumë prej tyre ikën në Perëndim apo në Kroaci e bregdetin dalmatin.

  Në valën e tretë të shkombëtarizimit qeveria maqedonase ua mori Ipeshkvinë dhe Katedralën. Në vend të fjalës shqipe që u predikua mbi 1500 vjet, sot predikohet në gjuhën sllave. Mbi njëmijë e pesëqind vjet ipeshkvit ishin arbëror-shqiptarë, sot është ipeshkvi slloven. Kjo është ndër kaptinat më të dhimbshme të deshqiptarizmit të Shkupit.

  Kanë mbetur fare pak shqiptarë katolikë në Shkup, kryesisht të vjetrit që e kryen misionin ndriçues. Të përmallojnë kur i tregojnë peripecitë e tyre në emisione televizive.”Prape duhet kujtuar, se e verteta e KATOLIKEVE te Shkupit dhe gjithe kombit shqiptar, ndodhet ne nen-token e ketij kombi te zhbere ne ADN-ne e tij, mbi te cilen jane ngritur objektet ndjellakeqe te KOLERES TURKO-GREKO-SLLAVE…!………………..

  Reply to this comment
 39. demo September 8, 12:02

  Bravo Shqiptari! Keshtu u tregohet llumit te stanareve partizane te besimit enverist RRACA E LASHTE SHQYPTARE,..Keshtu i tregohet allahu hyqberit tyrko-arabist vlerat e rraces Ilirike,keshtu i tregohet bratstvo-jedinstvo greko sllave te besimit orthodhoks kush jane zotet e vertete te trojeve Arbnore..

  Reply to this comment
 40. GRANIT DRENICA September 8, 13:49

  I drejtohem redaksisë së “DITA”

  Redaksi e nderuar e kësaj gazete internetike, KOMENTIN TIM si kunderpërgjigje ndaj komentit të fundit të “intelektualit”, që jua dërgova mbrëmë, ju ende nuk e botuat dhe, nuk po e di se a ende s’ka ardhur në radhë për t’u botuar, apo QËLLIMISHT nuk e keni botuar dhe krejt QËLLIMISHTnuk doni ta boton ?!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*