VIDEO: Nis ristrukturimi muzeal i shtëpisë së vëllezërve Frashëri

June 22, 2018 09:19

VIDEO: Nis ristrukturimi muzeal i shtëpisë së vëllezërve Frashëri

Kryeministri Rama ka njoftuar nisjen e punimeve për rimëkëmbjen muzeale të Shtëpisë së vëllezërve Frashëri.

Duke uruar mirëmëngjes dhe një ditë të mbarë për ndjekësit e tij në rrjetin social Facebook, Rama shkruan se me këtë investim gjallërohet një rajon zemrek i historisë sonë kombëtare.

“Mirëmëngjes dhe me fillimin e punimeve për rimëkëmbjen muzeale të Shtëpisë së Frashërllnjve të mëdhenj, në kuadrin e ndërhyrjeve tërësore në një zonë zemrek të historisë sonë kombëtare, me potenciale të mëdha turistike, ju uroj një ditë të bukur”, shkruan Rama.


l.h/ dita

June 22, 2018 09:19
Komento

7 Komente

 1. Amerikani June 22, 09:32

  Shkelqyshem! Po Frasherit i duhet rruaga patjeter.

  Reply to this comment
 2. Arber I June 22, 09:37

  Me 27 mars 2020 Shqiperia mbush nje shekull me institucionin demokratik te Parlamantarizmit. Pavaresisht nga diktatoret qe ka nxjerre ky vend, Parlamentarizmi ka triumfuar ne Shqiperi. Per kete arsye ndertesa e pare e Parlamentit Shqiptar duhet te kthehet ne Muze te Parlamentarizmit ne Shqiperi. Koha nuk pret duhen filluar pergatitjet.

  Reply to this comment
 3. Xxx June 22, 10:08

  I nderuar Kryminister!
  Ringri nacionalizmin shqiptar.
  Eshte e vetmja menyre per ti bere balle influencave sllave, greke e neo osmane ne Shqiperi, sidomos pas zhgenjmeve qe marim nga qendrimi i BE.
  Populli ta ka dhene voten te besh shtet.
  Fillo te ndershkosh antishqiptaret qe punuan kunder hapjes se negociatave.
  Gjyqi Hajdari po rihapet. Eshte rasti te na i heqesh qafe Sali Berishen.
  Nuo e kuptojme kete mefshtesine tende.
  Nqs nuk vepron ne qafe pac veten dhe ta dish qe do jesh ti pergjegjesi per degradimin e vendit nqs bie ne duart e bandes se Vocidoli.
  Ke pergjegjesi per kete popull qe nuk ka asnje faj dhe nuk e meriton te trajtohet si pppull afrikan me gjithe respektin per popujt e tjere.
  Jemi populli me i vjeter i Ballkanit dhe Europes.
  Vepro zoteri boll tolerove.
  Po na e peshtiros me tolerancen tende.

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro June 22, 17:20

   Xxx , e kupton se çfare po te ze goja? Neqoftese Rama mbeshtet nacionalizmin , bie vete ne humnere, prandaj ai nuk e ben kete , do me shume vehten se Shqiperine.

   Reply to this comment
 4. Me ne fund sharlatanet politikes kthejne syt nga Dinjiteti Kombetare June 22, 11:34

  Bukur ,

  ndoshta qorri qeverri po shikon jasht erresires
  28-vjecare dhe po zgjohet me ne fund .

  Urojme qe te gjitha Figurat Kombetare
  te ridimesionohen ,gje e cila ringjall Dinjitetin Kombetare per brezat e rinje edukimin me Ndjenjen Kombetare dhe se nuk vijne nga hici ,si shqiiptare ,por
  nga nji njerez te shquar .

  Uroj qe kto rehabilitime te Figurave Kombetare
  s’duhet te jen sporadike .

  Un jam me origjine nga Jugu , por pa nderuar Madheshtine e Shpirtit te Kombit Shqiptare Fishten

  nuk do dalim kurre nga Gropa e Zeze ku kemi rene

  Eshte shume e nevojeshme sot me shume se kurre ,
  te theksohen Tiparet e Vlerave Kombetare Shqiptare ,

  ne Historine e Rilindjes dhe cdo epoke ,
  ndryshe nga cfar Politika e Djallit beri kto 28-vjet ,

  ku ndertoj buste te Turpit Kombetare si tradhetari me i ndyre i Kombit zogun e kurves matjane ,
  haxhi mut qamilin tj surrate antishqiptare te Historise e Vlerave te verteta te Kombit tone ,te cilat duhet te zhduken menjiher nga Toka e Shqiptarit e jo te behet sehir si ipopull pa shpirt Shqiptari ,si idiote ne syte e njerezimit .

  Ai popull qe nuk nderon Vlerat Kombetare ,
  te paret e tyre eshte i destinuar te zhduket pergjithmon

  Reply to this comment
 5. Guri Naimit D(Dh.Xh.) June 22, 18:29

  Lajm i mire ky, po mos mbeta ne fjale.
  (Mos me merni per te MARRE-vendlindia meTHERRET)
  Na gezon ky lajm.Faleminderi kryeminister.
  Do te sygjroja,pos te tjerave ajo zone,ka shume per tu rigjeneruar, Te shikohet qe nga ish shkolla e pare e Frasherit hapur qe me 1908 nga te parat,sa farmacia e nje sere dyqanesh, aty para sheshit te shkolles vjeter. Pse jo dhe Shtepite,qofte si relike,(themelet) nga ato te Skenderasve sa, tek lagjia e GUMENEVE.-Bonjove etj ..(kristianeve),deri ne Vilat atje rreze shkrembit. Pa tjeter mos harrohet Zavalani, qe duhet ta nisim nga fillimi, me nje Pekujtimore ne qender te Zavalanit per Familet Zavalani,sa te renet qe nga rilindia. te vihen ne evidence.Sa mbaj mend ka qene “VARRI i ZYLFOS” ne mes te fushes djer te fshatit qe ne kohen e luftes..
  Dangellia eshte e tera “QENDER MUZEALE” .Le ta nisim nga andej…e mbare shqiperine,se i takon te jete pellembe e MONUMENTE KULTURE.
  Shoqata “VELLEZERIT FRASHERI”eshte e mbare Dangelliese.Ta luaje ate rol.
  Per tu bere te gjitha keto,te nise rruga e asfaltuar nga BENJA ne Frasher e te lidhet me Kolonje-Korcen sa Skraparin. Lugina e Osumit te siperm me Ashikien, qe eshte perla e Lugines se Osumit,qe ka nisur te vizitohet deri me varka…Nga aty bredeti lidhet me rajonet Korce-Kolonje e ma tej. Kete te shohin projektuesit sa qeveritaret ne realizimin e tyre.
  Me falni te nderuar bashkeatdhetare, po mosha me ben te LE -amanete,qe dihet si tret dheu.

  Le te jete kjo VERE e 550 vjetorit te Heroit tone Kombetar,VERA e “RIGJENERIMIT” te Frasherit me DANGELLINE me se pari Rrugen Automobilistike.
  Frasherin te pakten ta bejme,si na e lane RILIDASIT.
  mr 22 lagje etj sa te kujtojme thenien:
  “Po te prishet Permeti e ben Frasheri,”po uprish Frasheri nuk e ben permeti”.
  “Mos ta leme kete thenie ne realizim Koha therret: PERMET ta BEJE FRASHERIN -se i ka borxhe..
  Dangelliotet e larguar nga jane e nga s’jane,jo vetem mendien…ne funksion te kesaj ideje, po te vene-gjithsa kane! Pa tjeter qeveria ne plan te pare,deri Komunitetet fetare(ortodokset te ndjekin shembullin e Teqese bektashiane qe po rigjenerohet), apo org shoqerore,qe duhet paraprijne,me sa pari shkollat ma shtepite karakteristike si ato te Shehajve ne Zavalan apo Ogreni dikurshem,qe ruga e asfaltuar,do e bente qender PUSHIMI. aty prane Kokojkes me Bredhin e Otoves, pse jo, deri Zhejet rreze Golikut sa pas ati vargu shkembor “Guri Bletes- Sanjove”.
  Ndiese dhe konsiderate nga nje 82 vjecar tej oqeanit,qe mos vdeksaha pa u thyer dhe mare dhe nje cast,ate EREN jetedhenese.ku prehen te paret tane. Ne borxhlli ndaj amanetit te tyre…BRJERINI BOTES ane mbane,PO MOS e harroni VATANE”!.
  Guri Naimit D.

  Reply to this comment
 6. Amerikani June 22, 21:01

  O Gjysh i nderuar!

  Edhe pse nuk jam Frasherlli, mu mbushen syte me lote kur lexova me sa pasjon flet per vendlindjen tende.

  Po çdo behemi ne kur Ju te mos jeni me…?

  Per shkak te rruges nuk kam mundur ta vizitoj dot Frasherin e Atdhetarise, per kete arsye dhe ne komentin tim me lart, perveçse shpreh entuzjazmin qe dikujt me ne fund i shkoi mendja per te rindertuar shtepine e vellezerve Frasheri, djepim e shqiptarise, ,qe eshte katandisur shume keq ne nje emisjon te gazetaritMarin Memea e pashe, u bej nje sugjerim apo me mire i lutem qeverise qe te ndertoje dhe rrugen, siç edhe ti me te drejte e thua.

  Populli nuk ka nevoje vetem per buke per te mbushur stomakun por edhe per dinjitet per te mbushur shpirtin. E ku ka me shume dinjtet njeriu veçse ne vendin e vet? E ku me shume se te figurat e ndritura te kombit ne mund ti gjejme rrenjet tona? Ato rrenje qe na bejne te ndihemi krenare dhe plot dinjtet njerezor.

  Sot e mira me te ligen si ne gjithe historine e njerzimit jane ne nje perballje te vazhdueshme.

  Si do mundemi ne te dallojme te miren pa u dhene me pare vendin dhe respektin qe meritojne heronjeve dhe figurave te ndritura te popullit tone? Nepermjet tyre ne do mundemi te jemi ne krahun e te mires, duke njehesuar vepren dhe sakrificen e tyre me veprimtarine dhe pergjegjesine tone sot.

  Shume zullumqare e antishqiptare po na ngaterojne sot me “heronj” te reme. Tradhetaret po na i shesin per nacionaliste. Sllavomanet, grekomanet e turkoshanet per patriote. Keto 27 vite ç’nuk na pane syte e ç’nuk na degjuan veshet.

  Deri dhe presidente zullumqare e karagjoze pame.

  Prandaj dhe ne qe jemi me te rinj o gjysh na behet zemra mal kur qeveria ndermer veprime te tilla. Do Zoti ti beje ato qe thote. Po Shqiperia eshte plot histori e perplot me heronj. Ca te njohur e ca te panjohur si puna jote o gjysh qe punuat gjithe jeten per Atdheun. E di qe ti je nje i tille edhe pa te njohur nga fjalet ne zemer qe thua per vendlindjen tende. Nje zullumqar nuk ka nostalgji per vendin e vet. Ata lloj njerzish nuk kane çfare ti kujtojne te shkuares. Jeta e tyre eshte ndertuar mbi zullume. Ata rendin veç aty ku ka perfitim per ta. Ata nuk dine te japin per te tjeter siç keni dhene ju nje jete te tere o gjysh. Ata vetem dine ti marin, ti gllaberojne te tjereve e aty ku vetem ke mare dhe ske dhene kurre nuk kujtohet kush per ty. Ndersa te mirn e presin dhe guret e rruges. Edhe ato e kujtojne.

  Prandaj duhet ti kujtojme dhe ne heronjte dhe patriotet tane dhe piksepari kete gje duhet ta beje shteti. Nje shtet serjoz i jep dinjitet popullit te vet. Sado i varfer te jete shteti ai mund ti kujtoje dhe nderoje heronjte dhe atdhetaret. Veçse me pare duhet te kuptoje rendesine dhe domethenien e ketij qendrimi. Me pak fjale dikujt duhet ti shkoje mendja.

  Te uroj 100 vite te lumtur o gjysh. Pleqeri te bardhe dhe Zoti ta plotesofte deshiren qe te rikthehesh ne fshatin tend. Ne Frasherin e shqiptareve.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim