Vijon “furtuna” në Drejtësi, KPK shkarkon gjyqtarin Ervin Metalla

July 23, 2018 14:54

Vijon “furtuna” në Drejtësi, KPK shkarkon gjyqtarin Ervin Metalla

Seanca dëgjimore për gjyqtarin e Apelit të Tiranës, Ervin Metalla, kandidat për në Këshillin e Lartë Gjyqësor (KLGJ), u zhvillua më 18 korrik.

Ndërsa sot trupa gjykuese e KPK mori vendimin për shkarkimin e tij nga detyra.

Nga hetimet e KPK-së, gjyqtari ka pasur probleme me një kredi që e kishte marrë për apartament dhe më pas e kishte kaluar atë në emër të vëllait të tij, për të përfituar një kredi të butë. Vet gjyqtari tha se me shumën e marrë nga kredia, kishte blerë një apartament.

Ndërkohë, KPK ka konstatuar se Metalla gjatë kohës që ka qenë gjyqtar ka përfaqësuar në Strasburg një kompani, në kundërshtim me ligjin.

l.h/ dita

July 23, 2018 14:54
Komento

4 Komente

 1. Fat man July 23, 15:52

  Po mire mo, keta hajdute te kapur me letra dhe fakte se qejfet e bera si familje jashte e brenda vendit nuk i “gjeni” e dokumentoni dot (per te pare daljet jashte shteti te bera privatisht nga sistemi), pervec shkarkkimit nuk ka sekuestro pasurie dhe burg?
  Apo burgu eshte per ndonje hallexhi qe vjedh 5 mije lek energji eletrike.

  Reply to this comment
 2. Shoku July 23, 17:18

  Jam me komentuesin Fat man . Keta gjakpires te popullit jo vetem qe duhen qruar nga drejtesia ,qofte edhe avokat,por tu meret pasuria e tepert. Nuk jam pe burg ,sepse s’kemi ndermend ti mbajme me buke atje ne burg . Une harxhoi 100 euro ne muaj,kurse nje i burgosur 700 ero. Tu merret pasuria e tepert,e te shkojne te punojne atje ne ndertim,e ta shikojne se c’eshte populli… O po ua bente mire i madhi Enver qe i conte ne kazem ,po lere se c’thone keta pasaniket gjakpires.

  Reply to this comment
 3. Aliu nga Selenic July 23, 17:44

  Organi themelore i shteti qe eshte drejtesia ku drejtesia e therret edhe kryeministrin dhe kryetari e kuvendit para ligjit ne se e shkelin ata ishte tresishte e korruptuar.
  Shteti i Saliut shteti i kriminelve ishte ngritur mbi kete baze.C`montimi i tije kerkon shum pune dhe veshtesi.!
  Pore me siguri qe po ja delim me ndihmen edhe te faktorit nderkombeta.!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*