Viktimat e Holokaustit në Poloni, zbulohet tjetër varr masiv

October 22, 2017 21:03

Viktimat e Holokaustit në Poloni, zbulohet tjetër varr masiv

Mbi 70 vjet pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, vazhdojnë të zbulohen viktima të genocidit nazist.

 Arkeologët në Poloni zbuluan një varr masiv të të burgosurve në kampin e vdekjes Gross-Rosen, aty ku tani gjendet një muze përkujtimor.

Eshtrat u evidentuan fillimisht në shtator në atë qe dikur ka shërbyer si vendstrehim nga bombardimet dhe punimet e konservimit u ndërprenë. Arkeologet mendojnë se numri i personave te varrosur është mbi 300.

“Zbulimi i eshtrave njerëzore përputhet me dëshminë e një prej ish-të burgosurve në kamp, një belg që shërbente si doktor. Ai kishte thënë se mbi 300 persona ishin varrosur këtu”, Katarzyna Pawlak-Weiss, historiane.

Deri më tani arkeologët kanë nxjerrë eshtra që i përkasin afërsisht 30 personave, të cilat ekipi shpreson t’i identifikojë.

Sipas dëshmive të të mbijetuarve të burgosurit që kishin vdekur për shkak të sëmundjeve apo urisë ishin hedhur në llogore në ditët e fundit të operimit të kampit, por ekspertët pretendojnë se në disa prej eshtrave kishte edhe shenja plumbash.

Mbi kampin Gross Rosen ka shumë pak dokumente. Ai thuhet të jetë krijuar në gusht te 1940-tës dhe ishte mes kampeve më famëkeqe naziste.

October 22, 2017 21:03
Komento

1 Koment

  1. goni October 23, 12:41

    Zbulimi i eshtrave,eshte nje lajm qe therret ndergjegjen e Njerezve! Nazizmi eshte tashme nje kapitull i mbyllur,por Nazizmi Izraelit,po ben kerdine ne Palestine.Nazistet Izraelit,kercenojne perdit Iranin(Persine),se do ta godasin,dhe kur e shohin veten ngasht kerkoj ne ndihmen e Iranit! Irani eshte nje Vend qe ka Njerez te ditur,dhe nuk eshte ashtu siq eshte Propaganda.Me mijra here Irani i ka fal tradhtite e bera kunder Persise,me mijra here ka kerkuar,reciproritet(partneritet),me mijra here ,ka terhequr verejtjen per krimet qnjerezore te bera ne Palestine.me mijra here kto fjale rane ne vesh te shurdhet! Permendni nje Udheheqes Boteror,me parjashtim te Erdogan,qe flet nganjehere,dhe te nesermen dementon,qe flet kaq me guxim kunder krimeve te Izraelit ne Palestine.Rraca Iranjane,nuk eshte inferjore,sepse fotografite e sjella nga Shtypi,diktohen nga sionistet,dhe sjellin kaos,ku qdo mendje del menq.RRaca Indogjene e masakruar ne Amerike,per nga doka,eshte rrace Superjore,krahasoni nje Indogjen te Amerikes,dhe flisni,pra pikerisht kjo rrace u asgjesua,pa meshire.Pra theksoj se nga kjo rrace,gjinden miljona ne Bote,qindra miljona,dhe nuk mjund ti azgjesosh.Pra Izrael hiq dor nga Palestina,dhe terhiqu,nga Bregu perendimor,si dhe nga Jeruzalemi.Kryeqyteti i Juaj eshte Tel-Avivi.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*