Viti që po ikën na zuri me gurë!

December 29, 2019 13:12

Viti që po ikën na zuri me gurë!

 

 

Viti që po ikën,

na zuri me gurë,

ndaj në jetë të jetëve,

mos ardhtë më kurrë!

 

Edhe më të varfër,

Na la, se na gjeti,

Dhe super shuplakë,

Në fund qe tërmeti!

 

Iku dhe ky vit,

Mbushur me potere,

S’kaloi asnjë ditë,

Pa zënka dhe sherre!

 

Kryefjalë e vitit,

Ka qenë politika,

Po nuk kanë munguar,

Baruti dhe thika!

 

E gjithë opozita,

Vetë i dhjeu fatet

Që në fillim shkurt,

I dogji mandatet!

 

Po në kuvend shkuan,

Të tjerë petrita,

Ndaj u bë vatani,

Me dy opozita!

 

Zgjedhjet i braktisi,

Zonja opozitë,

Ndaj i mbetën Ramës,

Të gjitha bashkitë!

 

Qenë zgjedhjet lokale,

Komedi më vete,

Presidenti Meta,

Nxori tri dekrete!

 

Ndaj dhe mazhoranca,

Shumë nuk vonoi,

Ngriti komisionin,

Që do ta hetoi!

 

Dhe nëntëmbëdhjeta,

Na iku më kot,

Sepse negociatat,

Nuk i hapëm dot!

 

As dhe kësaj here,

Nuk na plasi pushka,

Se Macroni i Francës,

Nguli këmbë si mushka!

 

Po Edvini shpejt,

E gjeti melhemin,

Se bashkë me Vuçiçin,

Bën mini-shengenin!

 

Po Ramës iu sulën,

Vallonit kosovarë,

I thanë Esat Pashë,

Edhe tradhtar!

 

Për mua s’qëndron,

As njëra as tjetra,

Se s’mund të rrimë peng,

I kohëve të vjetra!

 

Këto pak a shumë,

na ndodhën sivjet,

tani mirë u pafshim,

paqe dhe shëndet!

 

Arben Duka

December 29, 2019 13:12
Komento

4 Komente

 1. Gjitoni i Benkos December 29, 14:35

  Ja ne fund te vitit thua nje te vertet or gjiton,
  se ju ka zene me gure ky viti qe sapo kalon,
  se pari ate Ed Ram kryelegenin e qeverise,
  e pas tij gjithe ju zarbot qe te ai po pini sise,
  jeni bere vertet per t’ju zene me gur or ibret,
  si servile te devotshem te ketij plehu pushtet,
  dhe ti or gjiton Duka si ai servili gjithnje i par,
  mbro dhe Vucicin vetem se do Ramen zagar,
  na prrallis dhe Duka perralla me mini shengen,
  me plancin ne surrat po e quan dhe si melhem,
  ka shume kohe qe ky gjiton Duka nga trut i met,
  qe c’do pordhe te Rames po i thote – Shendet!

  Reply to this comment
 2. F. S. Suma December 29, 19:23

  Urime e me plot gëzime Viti 2020, Gjeniu ynë, Arben Duka. Edhe 100 vjet jetë të lumtura më i madhi poet që kanë shqiptarët. Kur lexoj poezinë tënde zemëra më bëhet si kopësht me lule nga aroma dhe shija. Poet i shekujëve! Me ty krenohem çdo ditë e vit të jetës time. Gëzuar 2020!
  Kur nuk mund të shkoj në Kosovë, çmallem me poezinë tënde

  Reply to this comment
 3. demo December 30, 06:06

  Vertet e ka qy,apo tallet?

  Reply to this comment
 4. Edi December 30, 09:18

  “Po Edwini shpejt e gjeti melhemin / Bashke me Vucicin e bene mini-shengenin”
  Perfundimisht ti Arben Duka nuk ke tru por nje cope tjegell qe ta ka rrasur ne kafke Edi Rama.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim