Sgarbi: Rama qeveris duke krijuar, Italisë i duhet një kryeministër si ai

May 13, 2018 19:03

Sgarbi: Rama qeveris duke krijuar, Italisë i duhet një kryeministër si ai

 

Kryeministri Edi Rama prezantoi sot në Torino të Italisë librin e tij Kurbani.

Në Sallonin e Librit, gjatë takimit prezantues ishte kritiku i njohur italian Vittorio Sgarbi që bëri hyrjen për shefin e qeverisë shqiptare.

Ai  u shpreh se shpirti artistik i kryeministrit Rama dallohet që në momentin e parë kur i futesh në zyrë.

“Kur ti studion mendjen e tij, kupton që ajo shkon përtej asaj çfarë është vetëm e domosdoshme për qytetarët, por përbën diçka më shumë për ta bërë jetën më të bukur, për ta kthyer të padomosdoshmen në të domosdoshme dhe më pas për ta kthyer të domosdoshmen në lumturi.

Unë e pashë vetë dhe pashë që zyra e një artisti bëhet bashkë me zyrën e një lideri, me zyrën e një drejtuesi sepse ai aty pikturon kështu që në të gjithë këtë ai jo vetëm qeveris, por ai qeveris duke krijuar.

Kush e njeh atë kupton që ai nuk e koncepton dot qeverisjen pa bukurinë dhe bukuria është diçka që te mbron nga problemet, sidomos në një vend që ka probleme të mëdha”, u shpreh ai.

Ndërkohë, Sgarbi shtoi se Italianet do të ishin shumë te lumtur nëse Edi Rama do të drejtonte vendin e tyre.

l.h/ dita

May 13, 2018 19:03
Komento

26 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku May 13, 19:24

  Tashti gjeni ndonje amerikan qe te thote Amerikes i duhet nje president si Rama e pastaj gjeni nje presh qe ta ndihmoje Ramen te fluturoje.

  Reply to this comment
 2. PSE ? May 13, 19:45

  Perballe D.Trampit , Edi eshte lule , ndaj moa te vije cudi ! Italine do e qeverise nje “cokollate” me arsim te mesem ! Por , njerezve si ti , u duket me e mire pula e fqinjit !

  Reply to this comment
  • Euro Maloku May 13, 20:59

   Edhe Salvini eshte me shkolle te mesme bashke me Di Maion…Si dreqin u mbyll edhe KRISTALI e nuk moren dot nje dipllome per te qiverisur Taljanet!!!

   Reply to this comment
 3. Ndersa Doris Pack i ka rekumanduar Gjermanise shpellarin per te drejtuar Gjermanine me e kthy ne epoken e Neandertalerve May 13, 19:53

  haahaaaaaaaaaaa

  kur kann goje me fol shpellaret

  para nji Kryeqyteari ,qe edhe kur e afroj Berlusconi para ekranit ,
  i kerkoj ti shkerdhente gocat ,mbesat e fisit ,
  duke e tallur e perdorur si nji cop muti .

  yyyyyyyyyyyyyyyyyt far e qelbt .keni surrat ju shkerdhatat e njerezimit qe ndyni kudo shkelni
  Njerezimin ,te derdellisni akoma per nji cop mut terroristi isalmk.
  ju jeni banda e Isis per Shqiperine

  Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenic May 13, 20:02

  Edi Rama ka intuit qeverisese, Ne se e merre edhe nje mandat dijeni mire qe shqiperia do te behet shume shpejte nen drejtimin e tije.!
  Vetem nje problem.Administratet nuk po arrin ta kontrolloje.!

  Reply to this comment
  • xxx May 13, 21:25

   ajo eshte pjes e veshtire e qeverisjes

   Edi rama ka background luftetari se sportist, background artisti dhe eksperience qeveritari. Njeriu me i duhur i mundshem per ne.

   Reply to this comment
 5. Plaku Xhuxhumaku May 13, 20:20

  Ashtu sic e thashe, doli nje qe thote qe Edi eshte lule para Trumpit, nje tjeter qe ia fut kot dhe flet per Salen me yyyyytttttttttttttt e me hahahaaaaaaaaa me nje fjale shpellar dhe ne fund Aliu nga Selenic qe e gjeti preshin dhe po ia afron Edvinit mbasi ia ka lyer edhe pak me vaj, qe t’i rreshkasi mire.

  Reply to this comment
  • Duhet një Presh per Xhuxhumakun May 13, 20:53

   Preshi eshtë rezervuar per Ty Xhuxhumak….
   Zgjidh e merr….Po do,
   të fusim Preshin që i futen Tritanit ne Lushnje…Jo po merr po deshe,….
   … merr Preshin e Ramës….
   Po nuk e di a do ta mbaje dot ajo Suma jote e fishkur….!

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku May 13, 22:53

    Preshi qe i futen Tritanit eshte thare me kohe, preshin e vet Rama nuk e leshon per qamet se pastaj nuk ka si te fluturoje. Suma ime e fishkur mund te te ofroje mut sa te duash, por po te jesh i ngopur po te falim nje pordhe per desert.

    Reply to this comment
    • Xxx May 14, 08:54

     Po pse e mohon u xhuxhumak se Trump eshte nje koqe? Dhe nacionalizmi i tij nuk bie asgje te mire per boten, Evropen dhe ne?

     Reply to this comment
     • Plaku Xhuxhumaku May 14, 14:03

      Tashti or zoteri, eshte koqe apo nacionalist, apo te dyja, apo ti e ke pire pa uje dhe ia fut me presh simas qejfit.

 6. viktor sgarbi May 13, 20:23

  Mundesisht i duhet edhe nje minister si Tahiri. Apo jo signor Sgarbi? E do vetem apo me gjithe Tahirin? hahahaha

  Reply to this comment
  • xxx May 13, 21:27

   Tahiri do ribehet minister, dhe me i pasur se ju se do i rimbursoni demet per akuze te pabaza 😀

   Reply to this comment
 7. rapsodi popullor May 13, 20:35

  O Sgarbi, o i shkrete,
  eja ca kohe pertej det,
  te provosh Ramen vet,
  e ta mbash mend perjet,
  kur ta shohesh sa eshte trap,
  do kthehesh ne Itali me vrap

  Reply to this comment
 8. Kris 1 May 13, 20:48

  Sikur italia te merrte Ramen,xhermani Salen dhe frengu 24 karateshin flori qe kemi president fjala Europe do nenkuptonte grope

  Reply to this comment
 9. interesante eshte ktu shpesh her se ; May 13, 21:27

  Mbi gjithcka qe ktu diskutohet ,

  te gjitha ata qe s’ja kan iden se per cfar flitet

  dhe si duhet kuptuar X Teme ,

  qe s’din cfar te thone vs Realitetit ,

  papritur i duket vetja inteligjent . intelektual . !!

  Gje e cila te ve ne mendime nganjiher e mendosh

  se nga cdreqin Bote shpelle APO planet , kane

  zbritur ne token shqiptare kta nastradine !

  Reply to this comment
 10. AM May 13, 21:34

  Ku krahasohet rama per njerzillek me ata dy trapat qe kane fituar ne itali. Nje fashist qe ska bere nje dite pune ne jeten e tij dhe qe cirret kunder emigranteve ( edhe shqiptare) dhe ai tjetri qe eshte me shkolle te mesme dhe flet si buratin , me keq se luli. Sa per trapin ai ska nevoje per komente. Eshte tamam trap se po e ben ameriken dhe boten corap. Trapi eshte ai qe tha qe per te zgjidhur vrasjet me arme duhe armatosur te gjithe.

  Reply to this comment
 11. Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni May 13, 21:37

  Po te drejtohej Italia nga maloket tane, do ishin gazetat Italiane ato qe do do i ushqenin lexuesit e tyre duke ju perkthyer lajmet e gazetave Shqiptare dhe policia e Shqiperise do kishte bazat e saj ne brigjet e Italise per te monituar refugjatet klandestine Italiane qe do permiqeshin te emigronin ne menyre ilegale ne Shqiperi. Po Gabi nuk i ka menduar mire pasojat.

  Reply to this comment
 12. intelektuali May 13, 21:49

  PO MERENI KETE KARAGJOZIN TONE PA SHKOLLE SE JU A KEMI FALUR BADIAVA!

  Qe te shpetoje Shqypnia dhe ta gezoje Italia,

  sepse:

  Miku i Edi Rames dhe mashtruesi halabak Vittorio Sgarbi ka ne biografi shumë dënime civile dhe penale për fyerje, shpifje dhe mashtrime ndaj shtetit, sipas Wikipedias,

  “…në vitin 1996 Vittorio Sgarbi vuajti dënimin me burg për mashtrime të rënda dhe të vazhdueshme ndaj personave dhe firmave, por dhe mashtrime te ndryshme ndaj Shtetit. Dënimi ishte 6 muaj dhe 10 ditë heqje lirie me burgim dhe 700 mijë lireta gjobë. Dënimi lidhet me periudhën në të cilën ka punuar në Soprintendenza di Venezia. Por historia e Sgarbit nuk mbaron me kaq. Në qershor të vitit 2011 Gjykata e Apelit e Ankonës e detyroi Sgarbin te pranont atributet per atësinë e një fëmije të tretë, nga lidhja jashtemartesore me një këngëtare opere me origjinë shqiptare. Megjithëse e njohu mundësinë e të qenit babai i femijes, Sgarbi e ankimoi vendimin e Gjykates duke e sulmuar me fyerje gjykatesin ne sallen e Gjyqit dhe duke deklaruar gjithashtu se ai kishte të paktën dyzet fëmijë të panjohur nga lidhe te ndryshme dashurore. Në vitin 2008 publikoi një libër mbi Botticellin qe doli se ishte si një plagjiaturë e paster, pasi e kishte kopjuar fjalë për fjalë nga historiani i artit Mina Bacci qe e kishte shkruar librin në shekullin e pesëmbëdhjetë…”

  prandaj:

  NUK NGJAN TOTALISHT KY MASHTRUES ME EDI RAMEN?

  Qe flirton me karagjozin tone Kryeminister njesoj si me dashnoret e tij pa emer?

  Reply to this comment
 13. Orteku i Fekenit May 14, 03:47

  Hiqeni veni Lulin !

  Reply to this comment
 14. Arben May 14, 06:36

  po nuk kane thene kot.

  Lidr botror

  Reply to this comment
 15. Kola May 14, 11:07

  Pa dashur te mohoj arritjet e Rames qe jane te pakrahasueshme me shpellarin, une qe ndihem socialist, deklaroj se me Ramen s’kam asgje te perbashket. Ai nuk eshte socialist dhe misioni i tij ka perfunduar. Madje cdo dite qe qendron ne krye te PS, aq me shume e devijon partine, nga programi i saj. Kjo propogande idiote, sherben si narkoze vdekje per socialistet. Jane te shumta golat qe ai u ka lene nde porte PS, ndaj duhet qeruar sa me pare. Socialistet kane figura shume here me te mira se ai.

  Reply to this comment
 16. shqiptari emigrante ne Itali May 14, 13:45

  Jeni shume “te lezetshem” ju te DITA-as! “Mereni” me nje njeri shume te diskutueshem ne jete( pa i ngren hakun ne artin e tij) siç eshte Zgarbi qe e njohim mire ne qe jetojme ne Milano dhe nuk mereni se çfare shkruan shtypi i Torinos ku per kontestimin qe i eshte bere Rames nga 5 shqiptare te guximshen, Rama do te pergjigjej fjale per fjale(perkthyer ne shqip) keshtu:Jane protestues qe ngrene çeshtje te pa baza kudo gati. Vellai i ministrit te brendshem eshte ne burg arrestuar nga polizia! Doni me shume se ky mashtrim qe po ta bente nje kryeminister ne nje vend normal nuk do “kthehej kurre ne zyre. Megjithate mendojme ne emigrantet per kete “ofeza” qe pesojme nga kryeministri yne qe perfaqsohet ne ate karrige nga 580000 vota aty as sa jemi ne ketu ne Itali(mbi 620000 mije. Ciao!…

  Reply to this comment
 17. Lili May 15, 07:26

  Sa eshte paguar gazetari per kete presentim?
  A e keni pyet?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim