Viziton në shkurt Tiranën, Presidenti i PE: Do të bindim vendet skeptike për negociatat

January 31, 2020 20:13

Viziton në shkurt Tiranën, Presidenti i PE: Do të bindim vendet skeptike për negociatat

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli, do të vizitojë Tiranën dhe Shkupin më 3 dhe 4 shkurt.

Në një deklaratë, ai komenton çështjen e negociatave të anëtarësimit dhe shpreh mbështetjen e Parlamentit Europian për dritën jeshile ndaj Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

“Të dyja vendet kanë bërë progres të madh, në linjë me pritshmëritë tona”, shprehet Sassoli.

Kreu i Parlamentit Europian konfirmon se do të bëjë gjithçka për të bindur shtetet anëtare që janë akoma skeptike, në mënyrë që të çelen negociatat e anëtarësimit për Tiranën dhe Shkupin në Samitin e Zagrebit.

Sassoli, ndër të tjera i bën thirrje qeverisë shqiptare që ta përdorë këtë kohë për të adresuar shqetësimet e ngritura lidhur me sundimin e ligjit dhe luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Gjithashtu, thekson solidaritetin e tij për Shqipërinë që po kalon një situatë të vështirë për shkak të tërmetit.

l.h/ dita

January 31, 2020 20:13
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim