Koncensioni që i kaloi një mjeku ditën e fundit të Berishës në zyrë me çmimin e një… pice!

December 10, 2017 12:28

Koncensioni që i kaloi një mjeku ditën e fundit të Berishës në zyrë me çmimin e një… pice!

Rapiscan Systems fitoi një kontratë 15 vjeçare në prill 2013, teksa qeveria shqiptare deklaroi se do forconte kufijtë e saj dhe të ndalonte trafikun e drogës, duhanit, armëve si dhe atë të qenieve njerëzore.

Ky koncesion u kundërshtua nga kompanitë e biznesit për shkak të tarifave të larta dhe u anulua nga Shqipëria, pas zgjedhjes së Edi Ramës si kryeministër në shtator 2013.

Pas anulimit të koncesionit, Rapiscan Systems iu drejtua arbitrazhit ndërkombëtar në gusht 2014, duke kërkuar 350 milionë dollarë dëmshpërblim nga Shqipëria.

Çështja i kaloi Avokaturës së Shtetit, ndërsa qeveria shqiptare kontraktoi firmën Omnia Strategy për të fituar çështjen në arbitrazh.

Tre muaj më vonë qeveria vendosi të heqë dorë nga arbitrazhi dhe të zgjidhë me marrëveshje konfliktin me kompaninë Rapiscan.

Më 5 qershor 2015, Këshilli i Ministrave dorëzoi në Kuvend marrëveshjen e rinegociuar të koncesionit, në relacionin e së cilës thuhet se “vlera e kontratës është ulur nga 316 milionë në 210 milionë euro”.

Opozita u ankua në debatin për miratimin e kontratës së rishikuar, duke deklaruar se sipas tyre Shqipëria humbet më shumë para se sa nga marrëveshja fillestare.

DITA ka shkruar më herët se pak ditë para se ish kryeministri Berisha të linte zyrën e tij, janë shitur 49 për qind e aksioneve të këtij koncesioni.

Dhe kjo shitje është bërë për një shumë qesharake prej 500… lekësh.

Rapiscan dhe kompania ICMS kanë lidhur një marrëveshje ku transferohen 49 për qind e aksioneve në datën 16 shtator 2013.

Kompania ICMS ka blerë 49 për qind të aksioneve të këtij koncesioni, që kushtonte 316 milionë dollarë, për vetëm 490 lekë.

1234Mund të dukej një fakt i pabesueshëm që aksionet miliona dollarëshe të jenë shitur për… një pica.

Ministri i Financave e pranoi në Parlament se një gjë e tillë ka ndodhur, por për shkaqe të “kopsitjes” që kontratës nga qeveria e kaluar, kanë qenë të pafuqishëm për të reaguar.

“Ne nuk e fshehëm që kishim për objektiv anulimin e kontratës, duke patur dijeni për këto. Por, është bekuar në mënyrën më të mirë të mundshme kontrata”, u shpreh lidhur me këtë fakt kreu i financave, Cani.

Në ekstraktin e Qendrës Kombëtare të Regjistrimit rezulton se, aksioneri i vetëm i ICMS është mjeku Olti Peçini.

Po kështu në shpjegimin e aktivitetit të saj tregtar, kompania figuron se është me barrë siguruese nga Banka Kombëtare Tregtare dhe nuk lejohet të transferojë aksionet e saj pa lejen e kësaj të fundit.

Peçini është mjek dhe një prej drejtuesve të një spitali privat në vend.

Një logjikë e thjeshtë të kërkon që veç shumës qesharake të blerjes së aksioneve, mjeku nuk mund të jetë në mënyrë të drejtpërdrejtë i përfshirë në këtë marrëdhënie koncesionare.

Shto dhe këtu faktin që shitja e mundshme e aksioneve është bërë në ikje e sipër të qeverisë së kaluar, shton mundësitë që të jenë të tjerë njerëz, pushtetarë të djeshëm dhe opozitarë të sotëm pjesë e këtij koncesionari.

BIRN / DITA

 

December 10, 2017 12:28
Komento

29 Komente

 1. Ganiu July 8, 16:30

  Aksioneret kryesore qe fshihen pas ketij megaskandali jane familja antishqiptare berisha ridvan bole sherefedin katunar shehu lulzim alias lulushe lgbt basha. Edvini duhet te angazhoje strukturat ne vAresi te tij per te pergatitur dosjen me synim qe prokuroria e kosit me uje te gjeje se kush fshihet pas doktorit milioner.

  Reply to this comment
 2. Olci July 8, 16:40

  Po se gjete menyren me ligj coji kontrolle te vazhdueshme se car kujtoni ju se keta punojne ne menyre te ndershme? Gjihet gjithmone dicka.
  ngelen duke u qajt nga qeveria e komunistit. Ata qe e firmosen mund te denohen per abuzim.
  Dicka tjeter. Si ka mundesi qe nuk hiqen drejtuesit e keshillit te larte dhe vete prokurori kur keta nuk e bejne punen sic duhet dhe bllokojne proceset me qellim? I ka vu Zoti keto qe si preket qimja dhe prepara shkeljeve qe bajne?

  Reply to this comment
 3. antishqup July 8, 16:45

  Te gjithe e dime kasapanen e ekonomise shqiptare bere nga bushtrat fashiste berishiane, E C’na duhen keto denglat e tua more Brace? Nuk ua mban bitha qe ti rivendosnin rendin ne Shqiperi dhe zini e brambullitni derr verr, jo s’na le demokracia, jo sna le pavarsia e shtetit juridik. Pordhacifikime te perjetshme te nje partie te lidhur midis sallamit te bythes dhe mutit te gojes, Ja keshtu jeni ju!

  Reply to this comment
 4. TJ July 8, 17:06

  Mjaft me konstatime! Te shkojne ne burg! Beni reforme ne drejtesi!

  Reply to this comment
 5. inf July 8, 17:30

  ik lapangjoz armik hajdut vrases kreminel i poshterr me soj e sorrollop
  ik dobiçi serbise ik horr o kampjoni i felliqesirave je ti o psikopat i rregjur;

  Reply to this comment
 6. GODY July 8, 17:33

  Le te kene bere sa te dojne, asgje sdo gezojne. Familja Berisha eshte familje e mallkuar brez pas brezi. Te paret e Berishajve kane djegur qytetin E Pejes. Jane mallkuar qe ne djep. Prandaj perbindeshi Berisha eshte si njeri i eger. Nga ERTI e Deri tek Berisha, nga me i vogli i familjes HAJDUTE, deri tek me i madhi, Baloz Sali Hajdut Kriminel Berisha, me gjithe Lili djallin, i perdorshin ato leke vetem per semundje. Harram gjaku i bijve qe vrave o Vampir. Vdekshi te gjithe. Do digjeni ne zjarrin e Djallit.

  Reply to this comment
 7. LEO england July 8, 19:36

  Prokuroria te beje zbulimin e te arrestoje tere kriminelet me ne krye serbo talebanin Bin Risha

  Reply to this comment
 8. Fredi July 8, 19:55

  aresyetimi se nuk i bejme dot gje sepse aksionet i ka bllokuar Banka, eshte gjeja me idiote dhe skandaloze qe mund te thote nje minister i financave.

  Ky eshte nje minister idiot.

  Reply to this comment
 9. mimi July 8, 21:31

  atehere….kush do ta baguaj demin, fol mender minister.

  Reply to this comment
 10. Kris 1 July 8, 23:01

  Nje minister idiot I lindur dhe kusar I stervitur ne kabinetin e hajduteve.Kur do te Cohen dosjen me prokurori apo be gjykaten e strasburgut per Saliun?Mos Valle aty marrin perqindjet dhe kreret e rilindjes?

  Reply to this comment
 11. nen/kolonel Bishqemi July 8, 23:31

  Z. Minister Cani, mire qe nuk me ndihmove per te penguar vjedhjen e thesarit te magazinuar ne objektin sekret LUMI (is objekti CELIKU), por edhe per rapiscan-in genjen kaq trashe?! O minister Cani mire ta ka bere ajo vartesja jote derjtoresha e lojerave te fatit qe te beri zhele live para kamerave ty dhe Fatmir Xhafen deputetin veteran dhe rilindas.Po nje firme avokaore cifute te merrje dhe i hiqje breket Sales, Gites dhe derrave qe fshihen pas Rapiscan-it. Me qejemi ketu po deputeti Brace, qe kuiste ne parlament kundra rapiscan-it si e ndjen veten tani? Me siguri i dhjere dhe krenar. O Brace, o deputet socialsit perjashtimisht i ndershem futi nje tave qefulli me Kokoneshin e Divjakes se Rama eshte relativisht po aq legen sa Sala i Sheqeres.

  Reply to this comment
 12. Barist ne Vicitol July 9, 03:14

  Antishqiptari serbi Sali Bisha ka menduar qe te grabise kete popull edhe per 15 e me shume vite, vetem arrestimit e gjykimi i tij, mund te beje qe te vihet ne vend nje pjese e drejtesise. Shqiperia eshte drejtuar nga familja mafioze Berisha dhe Fazllicet.

  Reply to this comment
 13. Artan July 9, 08:53

  Po mire more,dakord kontrata nuk mund te prishet por vetem te rishikohet,po ish Ministri i Financave dhe ish Kryeministri nuk mund te vihen nen pergjegjesi penale dhe civile per demin qe i kane bere taksapaguesve me kete kontrate? E ka te drejte me ligj qeveria qe te beje padi penale dhe civile per shkaktaret dhe demi i shkaktuar qytetareve te nxirret duke sekuestruar pasurite e pushtetareve.

  Reply to this comment
 14. Vladimir July 9, 09:45

  Ne se aksionet nuk mund te kalojne ne pronesi te pronarit te vertete, shtetit shqiptar, po grabitesit e kesaj pasurie, nuk mund te ndiqen penalisht? Nuk korrupsion me te dukeshem se ky: Une te firmos kontraten per disa qindra mije euro nga te ardhurat e doganave shqiptare, por gjysmat do mi japesh mua.
  Prokuror Llalla, mos rri po duku!!
  Kete Oltin, kam degjuar qe e duan shume edhe ca nga bashkepunetoret e zotit Rama. Nuk di sa e vertete eshte.

  Reply to this comment
 15. koco July 9, 10:21

  Te gjitha keto skandale me vlera ne miljona e miljarda dollare a lek , deshmojne per nje shtet te kapur , drejtesi te kriminalizuar dhe administrate shteterore te pa afet apo te Koruptuar . Mbeshtetje Shtetit Ligjor Fuksjonal , Te fokusohet e gjithe puna e Institucioneve te Shtetit dhe te kerkohet ndihme dhe asistence Nderkombetare per te mundesuar shpetimin e shqiptareve e Shqiperine nga keta vampire , gjak pires te shqiptareve , te cilet mjaulline e kacafyten edhe atje ne parlament per ti zvaritur e zgjatur ditet e pa nenshkueshmerise nga ligji, nje grush njerez me Tiranin Berishe ne krye . Te cileve tashme ju ka plasur cipa , ju ka dale frika , kane percaktuar strategjine e taktiken e kane zgjedhur ” Sulmi eshte Mbrojtia me e Mire ” ” Te Dekrimiminalizohet Parlamenti e Politika ” ” Te Dorehiqet Rama – Meta ” ” Populli te ngrihet ne proteste , lufte . Revolucion Demokratik ” e lloj lloj Inteiga , shpifje e brockulla per ti hedhur hi syve shqiptareve e nderkombetareve , Dhe apsolutishn nuk kane dashur te bemet me hir e mirkuptim Reforma ne Drejtesi ?” Vecse tashme qe eshte ngushtuar laku , nuk ka me me dashje e me lutje , por me detyrim , hir e pahir , Refora eshte tashme, Kusht e domozdoshmeri e kerkuar dhe e imponuar nga nderkombetaret sikurese eshte B .E dhe Sh . B . A . Besoj se tashme Shqiperia eshte ne Rrugen e duhur dhe do behet vertet Shtet Ligjor i se Drejtes , Fund panenshkueshmerise . dhe pastrimin e Shqiperise nga uzurpatoret e pushtetit , te koruptuarve , kriminalizuarve , te pa afeteve , lidhjeve nepotike e klanore . Vazhdon Monstra Berisha te c’faqet ne parlamen e neper mediat vizive e te shkruare , si per karshillek e per te thene : Ja ku Jam ? !

  Reply to this comment
 16. toni September 3, 14:31

  ik futini noi pilaf e kos tani dhe flini gjum

  Reply to this comment
 17. Hurma Arabie. September 4, 16:14

  Ne kete koncension si gjithnje del sygerdoqja, sypordha Motra , qe bashkejeton me virgjereshen Armine.

  Reply to this comment
 18. riti September 4, 18:57

  O bashe a ka korrupsion ketu ,apo per koncesionet qe ka dhene berisha nuk ke bythe as ti shikosh e jo me ti ngreshe , Ju qe korrupsioni ju ja lubrifikuar ekonomine familjare nuk keni te drejte te beni sikur ju dhemb ekonomia kombetare , Prandaj hesht,

  Reply to this comment
 19. Go west September 5, 10:32

  Cdo dite qe qendron jashte burgut Olsi Peçini, eshte nje dite vdekje per antikorrupsionin shqiptar dhe ate Perendimor. Ndalojeni pervetesuesin e 150 milione eurove nga xhepat e shqiptareve te mjeruar, atje do filloje te tregoje se gjithe “zotesite” e tij dhe te atyre qe qendrojne nga mbas per ti blere gjithe kito aksione me nje pice.
  Ne se Prokuror Llalla, nuk zbardhe kete afere te hapur ne drite te dielli e shkruar e zeza ne te bardhe duhet ti dalim perpara dhe te mos e lejojme te shkeli me ne ate zyre.
  Edi Rama, syte tane jane drejtuar nga Ju.
  Po na zhgenjeni.
  Lidhi zagaret e pseudo antikorrupsionet, jane krye te korruptuar, ndryshe nuk do ta kishin kthyer koken menjane perballe ketij krimi te shemtuar te klanit Berisha-Bode: “Une te jap 350 milione euro nga xhepat e shqiptareve dhe ti na kthen ne gjysmat”
  Ku e kerkojne korrupsionin keta derdimene? Ne kioska.

  Reply to this comment
 20. info analitike December 10, 12:45

  Po ne shtator 2013 kujt i kaloi ne administrim Rapiscan? Ndoshta eshte kjo arsyeja qe askush nuk ka interes qe ti hapen petet ketij lakrori.

  Reply to this comment
 21. xxx December 10, 13:32

  perfundimisht qeveria duhet te kerkoje ndihme drejtesise boterore qe te realizoje gjykimin dhe denimin e familjes Berisha. Sepse drejtesia vendase e ka thuajse te pamundur kete detyre. Nuk mund te konceptohet vazhdimi i pandeshkueshmerise ne prani te maleve me evidenca per shkelje te medha te disafishta ligjore. Drejtesia jone eshte e traumatizuar nga vete familja Berishe, e si rrjedhoje s’ka kapacitete te veproje e te beje detyra te ketij kalibri.

  Reply to this comment
 22. Vicens December 10, 14:16

  Deri tani ne keto 10 vjetet e fundit te ketyre 28 vjeteve demokraci kane dale shume fakte ne shtyp dhe vazhdojne te dalin ne prezence te institucioneve te shtetit ku Sali Berisha me 40 Hajdut kane grabitur pasurite publike shqiptare duke abuzuar me pushtetin qe kane patur ! Ky aktivitet eshte versioni modern I filimit “Ali Baba me Dyzet Hajdut !” Populli pret kur do te dal ne gjyq Ali Bab Barista me Dyzet Hajdut ?!

  Reply to this comment
 23. Vicens December 10, 15:34

  Beluli more djema eshte hedh ne zjarr per te shpetuar shqiptaret, ai eshte hero , po more hero – dhjetorit ! E sa histori ka me Belulin Belulin more Belul Gjeraqina Berish Basha me kembe te trasha …Doni me per Belulin? Nuk mbarohen historite e krimit ne keto 28 vjet ! Be-Luli more djema Be-Luli , e shikoni ? E cfare prisni tani do kapet Ali Baba ?

  Reply to this comment
 24. Alban Dega December 10, 19:14

  Mendime me fakte

  PESHQ TE MEDHENJ APO KUCEDRA TE KRIMIT !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Dosje e dosje …. e dosje permbi dosje

  Saimir Tahiri dhe dosja e tij qe po krijohet, zgjerohet jane bere kryefjala e politikes dhe medias shqiptare.
  Jane me qindra e qindra dosje te tjera shume me te renda qe shkojne deri ne kufijte e Hages.
  Jane dosje te renda qe shkojne deri ne shkelje ligjesh e konventash nderkombetare perfshi edhe ate te Gjeneves, deri ne kontrabande armesh e nafte per regjime terrori shteteror e genocidi si ai i Milloshevicit dhe i Ruandes me mbi nje milione viktima te viteve 1994- 1996!
  Dosje urdherash per perdorim Lendesh Helmuese Luftarake, LHL, e zhdukjeje ne mase si Napalmi kunder popullisese civile ne 97 me mbi 10 mije viktima te pafajshme , dosje si ajo e Gerdecit me mbi 26 te vrare e qindra te plagosur !
  Dosje si e Otrantos me mbi 60 viktima perfshi edhe femije e gra shtatezena qe perfunduan ne fundin e detit te human trafikut po aq ne mos edhe me i rrezikshem se narkotrafiku!
  Dosje narkotrafiku qeveritar te vertetetuara nga Republika e Lazaratit!
  Dosja e tokave te helmatisura te Porto Palermos te Argita, Shkelzen e Sali Fazlicit me vlere prej mbi 100 milione dollaresh investim i munguar
  Dosje kusarie me vlere gjysem miliarde dollaresh te Autostrades se Kusariese se Kombit nga Sali Berisha, Lulezim Basha e banda e tyre e kusareve,
  Dosja e plackitjes se arit dhe Thesarit te Shtetit Shqiptar dhe 700 mije euro vetem nje faqe blloku me ze e me figure qe e ka pare gjithe Bota te Like Floririt
  Dosja e tradhetise kombetare dhe Atdheshitjes se Sali Berishes, Lulezim Bashes, Arben Imamit… me vlere multimilardeshe gazi e nafte me vendim te pakonstestueshem e perfundimtar, me vendim unanim te Gjykates Kushtetuese te Republikes se Shqiperise qe nuk u hap kurre dhe nuk u hetua kurre nga drejetsia e kapur nga Slai Berisha.
  Te gjithe shqiptaret e nderkombetaret flasin per “peshq te medhenj” te krimit kur para syve tane si ne Shqiperi edhe ne Kosove, si ne Maqedoni edhe ne Mal i Zi, e deri edhe ne Luginen e Presheves shohim e degjojme per korrupsion e vjedhje masive te djerses e mundit te shqiptareve nga politikanet shqiptare.

  Vidh miliona behesh milioner !

  Behet fjale per balena , per kucedra e dinosaure kusarie me ze e me figure, me dugaja e me saraje , me kala e vila multimilioneshe ne Gjirin e Lalezit e ne Farke, ne Shengjin e ne Vlore, ne Sarande e ne Velipoje, ne Ulqin e ne Kodren e Trimave , ne Oher e deri ne Dubai….
  Cfare peshqish te medhenj!?
  Behet fjale per kucedra te pangime me gjak e djerse shqiptaresh, me plackitje e padrejtesi pa fund qe kane krijuar nje hendek sa kanionet e Drinit midis nje populli te tere dhe nje grushti kriminelash me kollare e kemisha blu por pa asnje skrupull e frike nga ligji, te cilit ia kane mbyllur syte para ,krimeve te tyre dhe vendosur lupen per nje rrenje kanabis apo qindarka te vjedhur.
  Kesaj i thone vjedh qindarka e perfundon ne burg.
  Vjedh nje shtet e popull te tere e behesh multimilioner, kuceder qe sa me shume djerse e gjak shqiptari thith aq me shume i shtohet oreksi.
  Eshte nje gare midis ketyre kucedrave se kush grabit e vjedh, kush vret e pret e me shume , duke vrare se pari atdheun e kombin e vet .
  Cfare jane Shullazet e Prengat, Roshet e Berishat, Ismailet e Altin Dardhat para Sali Berishes e Lulezim Bashes, Fatmir Mediut e Ilir Metes, para Genc Pollos e Genc Rulit, para Monikes dhe Argites, para Shkelzenit e Fullanit !?
  Cironka!? Sherbetore me ose pa pagese per qerim hesapesh midis kucedrave te krimit politik e juridik, mediatik e jetik.
  Pikerisht keto kucedra kryekusare e kryekriminele pikerisht keta kryehajdute me ne krye Il Capo dei Capi Sali Baben e Lulezim Bashen, Fatmir Mediun e Ridvan Boden, Aleksander Frangajn qe nga nje karrocier perfundoi ne Cifligarin e latifondistin me te madh te Golemit ne saje te sherbimeve dhe reklamave te Klanit te tij per politiken e korruptuar.
  Jane pikerisht keto kucedra qe tundin nate e dite e japin leksione per dekriminalizimin deri edhe ne Washington e Bruksel.

  Kur kryehajdutet cirren kapeni hajdutin!

  Kryekriminelet me ze e me figure faqe shqiptareve e mbare Botes na bejne predikuesin dhe mesuesin, lektorin e profesorin e dekrimnilaizimit.
  Nuk behet fjale as per kriminele e as per kryekriminele ordinere,
  Behet fjale per kryekriminele ne krye te politikes shqiptare tash e 27 vjet .
  Behet fjale per kryekriminele ala Luigj i 14-te “Ligji jam une”
  Te gjtihe flasin per gjyqtare e kryegjyqtare, prokurore e kryeprokurore, per police e kryepolice te korruptuar e sherbetore krimi.
  Po nga na erdhen e si erdhen ata ne ato pozita!?
  Kush i emeroi e si i emeroi ata ne kycet e drejtesise dhe ligjzbatimit te tij.
  Kush konkuroi dhe kush fitoi.
  Konkuruan shume, shume.
  Fituan ata qe paguan me shume.
  Ka fakte pa fund se shume prokurore e gjyqtare kane fituar vendet qe kane ne baze te parimit ” kush paguan me shume” Keshillit te Larte te Drejtesise” qe kryesohet nga Presidenti i Republikes.
  Po Presidentet si u zgjodhen !?
  Te pakten dy presidentet e parafundit jane zgjedhur me vota deputetesh te blera deri ne 250 000 euro secili, me vota te trafikuara !
  Te pakten 300 gjyqtare e prokurore jane emeruar e graduar kundrejt pagesave prej 50 000 deri ne 500 000 euro sipas peshes se karrikes.

  Kush paguan me shume !

  Kur shitet e blihet posti i Presidenti te Republikes, kur shitet e blihet, vidhet vota e deputetit e per pasoje edhe deri tek kryeministri qe u be mode sidomos pas 26 majit 1996 merreni me mend se cka ndodhe me cdo karrike te atij shteti qe nga pastruesi e deri tek ministri !
  Politika eshte bere rruga dhe mjeti kryesor i pasurimit te shpejte edhe me shpejt se me narkotrafik, se me human trafik se me asnje lloj krimi tjeter.
  E keshtu krimi pjell krimin
  Pse !?
  Ku i ka marre parat prokurori ose gjykatesi, ose mesuesi, ose infermieri, ose mjeku ose…. kushdo per paguar ato shuma!?
  Si do ti rifitoje ato harxhime marramendese !
  Sigurisht duke shitur ligjin, drejtesine, mesuesine, shendetesine… jeten e popullit.
  Keshtu eshte krijuar xhironi i kusarise dhe krimit !
  Ndaj cdo reforme ne cfareolloj fushe te jetes ne Shqiperi nuk do te jete as e plote, as efektive, as a sukseshme po nuk e keput ky xhiron kryekrimi e korrupsioni, duke filluar nga politika fillimisht.
  Asnje Veting, asnje reforme nuk do te jete as e zbatueshme e aq me pak e sukseseshme pa jetesuar iiiiijise pari Vetingun ne politiken shqiptare.
  Aty jane kucedrat e krimit dhe korrupsionit!
  Te tjerat shkojne deri tek peshkaqeni ose Toni jo me tej !
  Populli sheh e ndjen ne kurrizin e shpirtin e vet pasojat e krimeve te tyre pa fund kur i vjen thika te palca.
  Por kriminelet nuk kane skrupuj, nuk kane moral, nuk kane shpirt.

  Ne emer te popullit…!?

  Gjithe diten e naten flasin ne emrin e popullit .
  Gjithe gjykatesit e japin vendimet ne emer te popullit !
  Te gjitha poshtersite kunder popullit behen ne emer te popullit perderisa ky apo cilido popull do te votoje e mbeshtese politikane te tille kriminele!
  Ne mbare boten demokratike vendimet merren e jepen ne emer te popullit e per popullin.
  Por edhe kryekriminelet vrasin e presin, drogojne e tregtojne shperdorojne e gjakosin popullin ne emer te popullit
  A ka ku te shkoje me tej cinizmi dhe krimi. Krim ndaj popullit ne emer te popullit!
  Krimi ndaj Atdheut te vet duke rrenuar, shitur Atdheun e vet haptazi.
  Institucionii me i larte i Drejtesise ne Shqiperi eshte Gjykata Kushtetuese!
  Gjykata Kushtetuese jep vendim anonim kunder atdheshitjes nga kryeatdheshitesi Sali Berisha per ceshtjen e Otrantos.
  Cfare ndodhe !?
  Pas 8 vjetesh ish- kryeministri Sali Berisha merr guximin te akuzoje e shpife kunder Gjykates Kushtetuese te emeruar nga maxhoranca e vet ai per shitblerje te saj !?
  Kryeprokurori Adriatik Palla qe ka detyre paresore mbrojtjen e zbatimin e kushtetutes se Shqiperise jo vetem hesht , por ben telallin e tij e te Lulezim Bashes.

  Bashkejetesa perfekte politike- krim !

  Bashke me kamikazet e Berishes ala Besim Hajdarmataj dhe prokruroren e Matit qe mbyll dosjen e CEZ-it kunder emeruesve te tij me kontrate.
  Ne vend te beje kryeavokatin e Shtetit Shqiptar ben kryeavokatin e krimit dhe Garden Pretoriane te politikes kriminale e atdheshitese te Sali Floririt dhe bandes se tyre te gangsteresve.
  Sali Berisha ben publike videot e prokurorit dhe kryeprokurorit te Lalles, Hajdarmataj per nje operacion kunder narkotrafikut duke e deshtuar ate.
  Kryeprokuhori Adriatik Lalla eshte i zene me pergatitjen e deklaratave ala PD lidhur me Saimir Tahirin ne vend te urdheronte arrestimin e menjehershem te vartesve te tij dhe Sali Berishes per shperdorim detyre dhe sabotimin e aksionit te policise.
  Shihni simbiozen, bashkejetesn perfekte midis krimit politik dhe juridik deri ku ka arritur !?
  Ne vend te beje kryeprokurorin, kryeavokatin e shtetit qe e paguan dhe ruan ben kryeprokuhorin e krimit dhe Garden Pretoriane te Bandes se Gangstereve dhe “kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” te Kucedres se Vicidolit dhe Balenave te megakrimit megakorrupsionit te tyre !

  Veting nje minute e me pare !

  Jo vetem kaq por menjehere mbas mbylljes se Dosjes se CEZ-it gradon dhe transferon me ngritje ne detyre nga Burreli ne Tirane te prokuhores se kesaj Mafia vrastare e kusare.
  A ka ku te shkoje me lidhja, bashkepunimi, bashkejetesa midis politikes, antidrejtesise dhe krimit flagrant me vlera multimlioneshe te Sali Berishes, Ilir Metes dhe bandes se tyre te gangstereve !?
  Gjithe kjo bande gangsteresh politike e juridike, mediatike e familjare, e gjithe kjo Mafia kucedrash krimi jo vetem sjhqiptare eshte kapluar nga tmerri dhe paniku i Vetingut dhe Reformes ne Drejtesi e kan kthyer ceshtjen Tahiri ne flamurin e reckosur , ne fijen e kashtes per te shpetuar cfare mund te shpetojne prej gjemise se tyre te krimit qe po e do te mbytet nga dallget e Uraganit Veting qe me ne fund filloi nga veprimi.
  Nuk dua aspak te bej avokatin e Saimir Tahirit dhe te askujt tjeter. Nuk ve doren ne zjarr per asnje politikan shqiptar… Secili mban pergjegjesi per veprimet apo mosveprimet e tij.
  Por cdo person eshte dhe supozohet te jete i pafajshem derisa fajesia e tij te provohet nga gjykata ligjore. Kjo eshte drejtesia! Askush nuk ka te drejte te beje gjykatesin aq me pak krygjykatesin suprem per cilindo qofte. Aq me pak dikush si Sali Berisha qe permend ore e cast kusherinjte e tij te peste apo te dhjete, kur pjella e tij politike dhe biologjike jane perfolur dhe hetuar deri edhe nga Komisione Ligjore te Kuvendit te Shqiperise per afera korruptive multimiloneshe, aq me pak kryekusari i 250 milione eurove te Autostrades se Kombit Lulezim Basha, qe shpetoi nga burgu i garantuar me procedura e raporte mjekesore fallco …. !!!
  Ndaj vetingu eshte nje urgjence kombetare!
  Pa Vetingun dhe zbatimin e Reformes ne Drejtesi, nje minute e me pare, asnje reforme e veting tjeter nuk do te kete sukses.
  Veting nje minute e me pare!
  Vraponi burra e gra , shqiptare e nderkombetare!
  Nuk ka kohe me prite!
  Sot, neser eshte e mund te jete teper vone !
  Vraponi burra nuk me prit eshte edhe Kushtrimi i Himnit tone Kombetar!
  Eshte thirrja e Shqiperise dhe kombit per ti prere te gjtiha kokat kesaj kucedre qe ka pllakosur Shqiperine e shqiptaret ! Sot!

  Reply to this comment
 25. Arberia December 10, 20:02

  Ne Shqiperi pushteti eshte i kapur nga krimi, i cili nuk mund te luftohet me propagande. Llafe, llafe, llafe. Hipokrizia do te shkaterroje edhe Vetting-un, pasi peshqit e medhenj jane ne politike dhe e kane garantuar njeri-tjetrin se nuk do te preken…

  Reply to this comment
 26. Alphade December 10, 21:17

  Berishadhefamiljaetij,negjyqin,e
  Hages…………!!!!!

  Reply to this comment
 27. Janina December 10, 21:56

  Nje koment real per ate qe ka ndodhur ne Shqiperi qe nga viti 1990.
  Komplimente .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*