Vjen ekspertiza e “audio-përgjimit të Babales”, laboratori anglez: Materiali nuk është origjinal

September 26, 2018 16:41

Vjen ekspertiza e “audio-përgjimit të Babales”, laboratori anglez: Materiali nuk është origjinal

Laboratori anglez që kishte marrë përsipër ekspertizën e audiopërgjimit të publikuar nga Partia Demokratike për vëllanë e Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, ka mbërritur në Prokurorinë e Përgjithshme, në Tiranë.

Në materialin që është në fazën e përkthimit për t’ju dorëzuar Krimeve të Rënda, ekspertët anglezë thonë se nuk mund të shprehen me siguri të plotë lidhur me vërtetësinë e bisedës dhe personat e përfshirë në të.

Kjo pasi sipas tyre, materiali i dërguar për ekspertim nuk ka qenë origjinal, por një kopje e regjistrimit i cili duket se ka pasur ndërhyrje.

Burime për Ora News kanë bërë me dije se sipas përgjigjes së mbërritur në Prokurorinë e Përgjithshme, materiali i dërguar nuk është origjinali që pretendohet se është regjistruar në Vlorë, madje dhe regjistrimi nuk është i plotë.

Për këtë arsye ekspertët në konkluzion rezervohen për të folur me 100 për qind në lidhje me origjinalitetin e regjistrimit.

Burime nga hetimi thanë se ekspertët e huaj kanë konstatuar se në bisedën e transmetuar ka shkëputje dhe ndërhyrje të zërave.

Gjithashtu ekspertët janë shprehur me përqindje edhe mbi kërkesën për përputhshmërinë mes zërit të Agron Xhafajt dhe atij që është në përgjim.

Përgjigja e ekspertizës ndodhet ende në Prokurorinë e Përgjithshme, ndërsa ende nuk ka mbërritur në Prokurorinë e Krimeve të Rënda pasi gjithë materiali është ende duke u përkthyer nga gjuha angleze.

Burime zyrtare të Prokurorisë së Përgjithshme dy ditët e fundit, nuk e mohuan mbërritjen e konkluzionit të ekspertizës nga Anglia, por as nuk e pohuan këtë fakt, shkruan Oranews.

Krahas përgjigjes së mbërritur nga ekspertët e huaj organi i akuzës ka marrë edhe rezultatet e qelizave telefonike te personave të përfshirë përgjim, vendet ku janë ndodhur në momentet kur janë bërë bisedat dhe më pas hetuesit kanë bërë edhe kryqëzimin e këtyre të dhënave.

Pas një analize të të gjitha fakteve pritet që Prokuroria e Krimeve të Rënda të marrë vendimin për ecurinë e çështjes.

Madje mësohet se për këtë dosje mund të ketë dhe të ndaluar pas shqyrtimit të plotë të saj.

Audiopërgjimi i cili tronditi politikën u publikua nga Partia Demokratike disa muaj më parë.

Sipas PD-së,  rasti ishte një investigim i gazetarit Jetmir Olldashi i cili kishte hetuar trafikun e drogës duke përdorur si bashkëpunëtor Albert Veliun, i njohur ndryshe në Vlorë edhe me emrin Babale.

Sipas Olldashit, ai kishte degjiuar se vëllai i Ministrit të Brendshëm kishte lidhje me trafikun e drogës dhe për të provuar këtë kishte infiltruar Albert Veliun, i cili kishte patur më parë njohje me Agron (Geron) Xhafën.

Ai ka pretenduar se biseda është bërë në lokalin e Agron Xhafajt në Vlorë, ku ky i fundit kishte pranuar të ndihmonte Babalen për një ngarkesë kanabisi drejt Italisë.

E gjithe biseda është kundërshtuar menjeherë nga vëllai i Ministrit të Brendshëm, i cili ka mohuar të ketë qenë ai në bisedë.

Agron Xhafaj bëri një kallzim në Prokurorinë e Tiranës, ndërkohë që menjëherë u vetëdorëzua në Itali për të vuajtur dënimin e dhënë atje ndaj tij.

l.h/ dita

September 26, 2018 16:41
Komento

14 Komente

 1. Referendum per arrestimin e koleres sali September 26, 17:09

  Ja erdhi,dhe na qenka e montuar apo jo e vertete,e cfare do te ndodhi? nje vrime ne uje.
  Ketu kane 28 vjet qe vjedhin shkatrrojn shajne ofendojn akuzojne dhe asgje nuk ndodh.
  Trushplaret e cdo pale duarokasin dhe besojne kriminelet e tyre.
  A hane pyka komunistet berishiste apo komunistet ramiste.
  Secili ndigjon daullen e vet dhe keta trushplar nuk mund te shpjegojne si jane pasuruar keta kriminele…..

  Reply to this comment
 2. Arbeni September 26, 17:43

  Laboratori anglez, kush? Eshte thene se materiali eshte derguar ne ministrine e brendeshme italiane per ekspertize. Pse nderroi rruge? Apo pse atje eshte Salvini tani minister dhe nuk funksionon pazari.
  Pastaj, po ai Agron a Geron Xhafaj qe eshte ne burg per trafik droge eshte autentik vella i ketij Fatit ne qeverine Rama? Per kete nuk ka nevoje per laborator per ekspertize.

  Reply to this comment
 3. intelektuali September 26, 17:50

  BO BO BO!

  I bene rush e kumbulla lekat e droges keta rufjanet e Rilindjes qe na kujtojne ekspertizen e Saliut kur kishte porositur nje polic nga Teksasi i Bush Junjor Dallkaukut per te vertetuar aksidentin qe vrau Kosta Trebicken ne mes re fushes djerre dhe ne mes te Dites me diell, vdekje nga UFO-t e Sali Vrastarit qe e vulosi edhe Bukuroshja Ina Rama si nje Rrufe ne diten me diell pa urdheruar asnje hetim per Kulicet e fshehur pas ferres qe i shikonin ngjarjet me dylbi killeri nga larg

  prandaj:

  Mbetet vetem te pyesim Hetuesin e Enverit dhe Ministrin e Edvinit:

  HE MO FATMIRI I RILINDJES KUSH E ZBULOI, E BURGOSI DHE TA MORI NE QAFE GONIN TEND?

  Reply to this comment
  • Agron Murataj September 26, 19:01

   Fatmiri nuk te perdor as per leter higjenike ty intelektu-hale qe mbete si zgjebs blogjesh. Je nje plehre e pariciklueshme.

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN September 26, 20:56

    uroj qe ti plehre e riciklueshme, mos te jesh nga Murataj-t e Vlores (Velçes) … se jane njerez te nderuar, po çdo fis e ka ndonje pis !
    po ka pas dhe ka ploj jevgj Vlora ….

    Reply to this comment
    • Rami September 26, 21:06

     O po qy ore qe njihka gjith fiset e nderuara e ato te çnderuarat …
     Po ik or bole se je bo gazi i gazetes per dite, je bo me keq se Shab hunderri!

     Reply to this comment
   • intelektuali September 26, 21:25

    Ore ti Agron Murataj qe po perdor letra BYTHE ne kete forum te nderuar per te fshire te verteten lakuriqe:

    PER CILIN TE KA ARDHUR KEQ?

    Per Hetuesin e Enverit, Fatmir Xhafaj qe fshehu nga Drejtesia vellane e vet kriminel te denuar ne Itali dhe drogaxhi me vule ne balle, qe e fshehu si nje enverist i vertete vellane ibret te zi dhe korozi per vite me radhe,

    apo:

    Per Varkarin e Enverit, Sali Berisha qe vrau Kosta Trebicken, njesoj sic vriste miqte e tij Enveri qe nga Qemal Stafa e deri tek Mehmet Shehu?

    HE MO ZOTI MURATAJ, PERDORUESI I LETRAVE TE BYTHES KUSH ESHTE ZGJEBSI KETU?

    Reply to this comment
   • Arben September 27, 08:20

    Normale, ofrohesh ti vullnetar per leter higjenike.

    Reply to this comment
 4. Alban Dega September 26, 18:26

  From: Alban Dega
  Date: June 23, 2018 at 6:30:26 PM EDT

  BABALJA I PDSH DHE HAVALJA E E SHQIPERISE SALI BERISHA!?

  – KU… KU SA POSHTE KA RENE SALIKRACIA !?
  – MOZOMAKEQ !

  – NGA ALBAN DEGA, NJU JORK

  NARKOTRAFIKANTI….
  HUMANTRAFIKANTI….
  PIJANECI KRONIK….
  HAJDUTI I MAKINAVE…
  KUMARXHIU I FAMILJES DHE FEMIJEVE TE VET … BABALJA ESHTE BERE TASH PESE DITE JO VETEM KALI I BETEJES PER KARRIKE E PUSHTET POR EDHE EMBLEMA DHE SIMBOLI
  I PDSH-SE DHE LSI-SE , I OPOZITES SE PALLUAR E SHPARTALLUAR ME KEQ SE GJERMANET NE STALINGRAD !
  “ BANDA E GANGSTEREVE” DHE KRYPESHQVE TE SAJ SALI LUL MUL MONA CIZME XEN ENKELED SALIANJIN EDI PALOKARIT …. ESHTE KATANDISUR SI MOS ME KEQ !
  BABALJA I TYRE, SIC E TREGOJNE DESHMI E PROVA E FAKTE TE PADISKUTUESHME ME ZE E ME FIGURE ESHTE KTHYER E DO TE JETE HAVALJA E KRYPESHQVE POLITIKE, JURIDIKE, MEDIATIKE, BIOLOGJIKE TE “ KESAJ MAFIA QE KA DALE KREJT JASHTE KONTROLLIT” NGA PANIKU DHE TMERRI I REFORMES NE DREJTESI DHE VETINGUT NE DREJTESI E POLICÍ, NE ADMINISTRATE E
  POLITIKE !!!
  SHQIPTARE KUDO QE JENI!
  SHIHNI SA POSHTE KA RENE KARTAGJENA E SALIKRACISE !
  SHIHNI KE KANE KTHYER NE SIMBOL, EMBLEME E TOPUZ TE TYRE PER ARDHJEN NE PUSHTET ME KOMPLOTE, INTRIGA , MASHTRIME, POSHTERSI IDIOTESKE, QESHARAKE, TE NEVERITSHME DERI NE KRUPE !?
  NESE KINI DYSHIM HIDHNI NJE SY VETEM FOTOGRAFISE SE TIJ SY E FYTYRE KUQE NGA ALKOLI E STRESI I KRIMEVE TEPER TE RENDA TE TIJ TE PERMENDURA NE FILLIM TE
  SHKRIMIT
  CFARE NUK PRITET NGA NJE “BANDE GANGSTERESH “ QE PERDORI ARKIVOLIN DHE KUFOMEN E AZEM HSJDARIT, NJE VIKTIME E SALI BERISHES QE E NXORI NE PRITE, SI TOPUZ PER TE SHQYER DYERT E KRYEMINISTRISE DHE PET TE ORGANIZUAR GRUSHTIN FASHIST TE SHTETIT TE 14 SHTATORIT 1998 NE BASHKEPUNIM ME UDB-EN E SLLOBODAN MILLOSHEVICIT E STANISHICIT DUKE IA FUTUR FLAKEN SHQIPERISE DHE THIKEN MBAS SHPINE VELLEZERVE E MOTRAVE SHQIPTARE TE KOSOVES, MAQEDONISE, MALIT TE ZI DHE LUGINES SE PRESHEVES NE CASTET ME TE RENDA, NE KULMIN E HAZEPIT DHE GENOCIDIT ANTISHQIPTAR SETBOMADH NE KOSOVE TE VITEVE 1997-1999 !
  BABALJA I KESAJ BANDE GANGSTERESH NUK ESHTE GJE TJETER VECSE NJE KRIJESE MJERANE NJE DRU ME PRE I HAVALES SE SHQIPERISE I KRYPESHKUT E KAPOBANDES SE KESAJ MAFIE TE KORRUPSIONIT E KRIMIT TE ORGANIZUAR NE SHQIPERi ME EMRIN SALI RAM BERISHA E CO !
  SI I TILLE BABALJA PO DHE DO TE KTHEHET EDHE NE HAVALEN E HAVALES SE SHQIPERISE SALI BERISHA!
  KU… KU SA POSHTE KA RA SALIKRACIA !?
  JANE BERE PER TI MESHIRUAR E PER TI VAJTUAR PER SE GJALLI !
  ZOT FALUA MEKATET ! NUK DINE CFARE BEJNE TE GJORET, DO TE THOSHTE MARK ANTONI PO TE RINGJALLEJ !
  MOZOMAKEQ ( MOS ZOT MA
  KEQ ) THEMI NE MALESINE E GJAKOVES !

  Reply to this comment
 5. Alban September 26, 18:37

  From: Alban Dega
  Date: July 2, 2018 at 2:27:15 PM EDT

  KUR UA PSHURRIN GAZIN NE BUZE !
  … apo qeshe ne mire kush qesh i fundit !

  SHQIPERIA QE DUAM UA NXIU, UA PSHURRI NE BUZE GAZIN ATDHERRENUESVE E ATDHESHITESVE TE SHQIPERISE ME KRYEPESHKUN SALI BERISHA NE KRYE!

  Mendime me vargje

  FATMIR XHAFAJ VERSUS SALI BERISHA !

  – “Fuqia e ligjit” perballe Sali Luigjit !
  – Nje shembull i duhur per
  Shqiperine qe duam !
  – Nderi kombit perballe turpit te antikombit !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Fatmir Xhafaj e dorezoi vellain tek Ligji, tek Shen Drejtesia !
  Krenar per modelin qe na mungon:
  Askush nuk eshte mbi ligjin !
  Kryepeshku Sali Berisha i dorezoi djersen e gjakun, pasurite e popullit … qeverine, mbare shtetin shqiptar …

  Tek i biri,
  Tek e bija,
  Tek Jamserbi
  Tek Liria
  Tek Gangsteret
  Tek Mafia !
  Tek Milloshi
  Tek Serbia
  Tek Fazlici
  Tek Greqia
  Shqiperine Qelibar
  E dorezoi Kandahar!
  I vu zjarrin
  I vu flaken
  I vu minat
  Dhe patllaken!
  E beri Kukurec
  Jug Veri
  E ktheu Gerdec!
  Per karrike
  Vrau Azemin!
  Per pushtet
  Vret dhe
  Shkelzenin!
  Se me thone
  Sali Berisha !
  Kryepeshk
  bishe permbi bisha!
  O Shqiperi
  Nenen ta … ifsha !
  Nene mbi nene
  E kam Serbine
  Nafte e Arme
  I dhashe Serbise
  Otranton
  Kalit te Trojes
  Jam Mareshalli
  I Beogradit
  Jam Toptani
  I Tropojes !
  Vras me plumba
  Vras me fjale
  Me buzagaz
  Para e mbrapa
  Mua me ndjekin
  Mijera kamikaze!
  Nga Saranda
  ne Tropoje.
  Ua pshrren
  gazin ne goje !
  Jam Zogolli
  Nga Tropoja
  Kurre pa rre
  Une s’ nxjerr
  fjale nga goja!
  Vras me plumba
  E vras me fjale!
  Gjithcka e bej
  per Ligjin
  Sepse ligj mbi cdo ligj!
  Kam Shkelzenin !
  Kam Saliqin !
  Yll Polar e kam
  Luigjin !

  Reply to this comment
 6. Xha Teme September 26, 19:03

  Ne burg te gjithe manipulatoret e organizates talebane PeDe. Tullumbacja Babole u shfry, Jepjani Salianjkes ta perdore si prezervativ me Gridare Sumen.

  Reply to this comment
 7. Arben September 26, 19:14

  Te jete per keta laboratore, nxjerrin duhan edhe tonelatat

  qe kap guardia di financa dita dites ne otranto.

  Reply to this comment
 8. info analitike September 27, 08:38

  Detyre te veshtire paskan marre persiper shoket e Dites per te modifikuar sipas inyteresit rilindjot konkluzionet e ekspertizes. Titulli nuk i korrespondon permbajtjes, ai eshte thjesht nje opinion i shokeve te Dites dhe jo konkluzion i ekspertizes.
  E kuptoj qe keto rezultate as mish as peshk ju kane lene ca si thate per te pasur nje komardare ku te kapeni ngaqe shoket rilindjote po i mbyt llumi e zullumi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim