Vjeshta, fatlume për të porsalindurit

November 7, 2018 14:06

Vjeshta, fatlume për të porsalindurit

Të lindësh mes fundit të verës dhe fillimit të vjeshtës je vërtetë me fat.

Të paktën këtë e thonë disa studiues të Bristol University, sipas të cilëve, të lindësh në këtë periudhë trupi zhvillohet më shpejt dhe është më i shëndetshëm në krahasim me ata që lindin në pranverë apo ne dimër.

Në studim kanë marrë pjesë rreth 7 mijë fëmijë dhe sipas shkencëtarëve, ndoshta shumë merita në këtë aspekt i ka Dielli që në periudhën mes verës dhe vjeshtës është shumë herë më i pranishëm se gjatë dimrit dhe pranverës.

Rrezet e Diellit nxisin prodhimin e vitaminës D tek shtatzënat dhe kjo favorizon krijimin e një organizmi të shëndetshëm.

o.j/dita

November 7, 2018 14:06
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin