Vlahutin e mohon: Shqipëria nuk do të jetë vendstrehim për luftëtarët e ISIS

June 18, 2018 14:16

Vlahutin e mohon: Shqipëria nuk do të jetë vendstrehim për luftëtarët e ISIS

Ambasadorja e BE-së në vendin tonë, Romana Vlahutin, ka reaguar sot për lajmet e fundit se në Shqipëri do të ngrihej një qendër rehabilitimi për ish-luftëtarët e ISIS.

Nga Berati ajo tha se nuk është e vërtetë. “Ajo për të cilën është folur është të pasurit e një qendre studimore, por nuk ka asnjë lloj ideje për të pasur kamp”, ka thënë Vlahutin.

“Jo, është tërësisht një keqintepretim i asaj që ka thënë në atë konferencë për shtypi kryeministri bullgar. Unë kam qenë aty e pranishme dhe mund t’ua siguroj që është absolutisht një jo. Pra, ideja është që ajo për të cilën është folur prej një kohe të gjatë është të pasurit e një qendre, e cila është një qendër studimore, ku kolegët mund të diskutojnë, të shohin fenomenin se çfarë po ndodh. Absolutisht nuk ka asnjë lloj ideje për të pasur një kamp të tillë”, tha Vlahutin.

Në Shqipëri opozita ka akuzuar qeverinë se ka pranuar ofertën e BE-së për ndërtimin e një kamp për të larguarit e luftëtarëve të ISIS.

l.h/ dita

June 18, 2018 14:16
Komento

17 Komente

 1. Socialisti i Ndershem June 18, 14:27

  Qe kur ka ardhur ne Shqiperi, kjo zonja nuk ka thene asnjehere ndonje te vertete.
  Edhe per kampin e refugjateve nuk besoj se ben perjashtim, pra e kunderta eshte e vertete.

  Reply to this comment
 2. Nje shqiptar June 18, 15:03

  Propozimi eshte qe vetem nje qender rregjistrimi HOT te emigranteve do te krijohet. Ne shqip, do te thote se keto emigrante do te jene banues te perhereshem ne Shqiperi pasi eshte vendi i pare qe i ka rregjistruar. Me ke flet kjo zonje mendon se Shqiperia nuk ka klase politike qe ti dal zot vendit. Shqiperia po largon femijet e saj pasi nuk ka mundesi ti mbaj dhe tu siguroje pune, tani BE propozon te sjell popullesi tjeter nga Afrika ne vendin tone. Me pare propozoi ta beje magazine plehrash dhe tani mendon ta beje magazine emigrantesh.

  Reply to this comment
 3. Moisiu June 18, 15:06

  Po te keni ndermend kete plan monstruoz atehere populli shqiptar ka per tua dhjere miqesine me Usa dhe Be.Gjithmone me hile ja keni ketij kombi.Shqiptaret e dine shume mire se Isis eshte veper e sherbimeve perendimore.Ce pandehni popullin shqiptar ju???

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro June 18, 15:25

   Bukur e thua Moisi , por une kam frike se nuk quhemi me popull, jemi degraduar aq keq sa nuk reagojme me. Mjerisht kjo gje eshte e vertete.

   Reply to this comment
 4. Kto rrropsi mendojn se mundet te bejn cte duan ne Shqiperi ! June 18, 15:17

  i strehoni afrikanet qe vet i sponzorizon BE-ja
  ne vrymat e Mriklles
  qe te ngopet njiher e mire me afrikane rropsia

  Reply to this comment
 5. Uran June 18, 15:32

  Eshte shume e vertete kjo qe thote Moisiu.I mundi Asadi kriminelat e Isis qe jane veglat e amerikes dhe evropes dhe keta tani nuk dine ku ti strehojne dhe kane menduar tia ngjeshin shqiprise se e dine ca lloj mut pulitikanesh kemi.Po harrojne qe Shqipria nuk eshte e politikanve shkerdhata,Shqipria eshte e popullit shqiptar.

  Reply to this comment
 6. intelektuali June 18, 15:38

  Mbase mashtruesja Vllahutini kerkon te thote:

  FAJIN E KA PERKTHYESJA E AMBASADES BULLGARE QE NUK DI SHQIPEN,

  Por harron se sot nuk mund te mashtrosh shqyptaret si ne Mesjete, sic bente Pap Piu Pirati qe predikonte per besimtaret:

  BENI SI THEM UNE, POR MOS BENI SI BEJ UNE!

  sic:

  Predikon hajdutja e Mogherinit ne Shqypni,

  sepse:

  Nga perkthimi ne shqip i intervistes se Kryeministrit bullgar Boiko Borisov ngritja e Kampit te refugjateve te ISIS-it ne Shqypni u permend me dhjetra here,

  prandaj:

  KE DO TE MASHTROJE HAJDUTJA ME CIZME VLLAHUTINI QE ESHTE TURPI DHE REZILI I BE?

  Qe vodhi fondet e BE-se dhe qe mashtroi taksapaguesit evropiane kur bleu me 10 fishin e cmimit real vilen e saj ne Farke nga oligarku i Edvinit, Samir Mane Albanezi?

  Reply to this comment
  • Xxx June 18, 20:19

   Ku e degjove ti u plehre? Hapi veshet dhe degjoje prape se e ke ne you tube koferencen.
   Bur b.q.

   Reply to this comment
 7. Lani June 18, 16:15

  Jo Isis ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 8. info analitike June 18, 17:09

  E po shoqja Vllahutin duhet ti beje hysmetin begatise qe gjeti ne Shqiperi. Ore po reforma ne drejtesi si u katandis nuk e pietet kete shoqen Vllahutinke mo?

  Reply to this comment
 9. Amerikani June 18, 20:17

  Te gjithe e degjuam live koferencen per shtyp te Kryeministrit Rama me ate bullgar!

  Nuk u fol ne asnje moment per kamp te kthyerish mga lufta ne Siri.

  Propozimi (theksuar propozimi) i kryeminostrit bullgar ishte per ndertimin e nje qendre (zyre) kordinimi per trajtimin e pjesmaresve (se nuk mund ti quaj “luftetare” ) te kthyer nga luften ne Siri, ku cdo vend i prekur nga ky fenomen do kishte nje oficer perfaqesues prane kesaj zyre kordinimi, ku do diskutohen problematikat e integrimit te ketyre individeve. Qartasi nuk behet fjale per kamp strehimi.

  Kaq!

  Nuk e kuptoj budallallekun qe i ka kapur disa per mos kuptuar shqip ate cfare thuhet.

  Pjesa tjeter abuzon politikisht edhe pse kjo eshte e turpshme ne raport me njerezit e painformuar qe i degjojne.

  Reply to this comment
  • intelektuali June 18, 22:49

   Ore ju fanatiket e Edvinit dhe te Enverit vetem dini te vertisni BYTHEN komuniste si “Kurvat ne Bordello”, ja ku e ke materialin ne shqip ne se ke veshe per te degjuar dhe sy per te shikuar:

   https://lapsi.al/2018/06/09/luftetaret-e-isis-ne-shqiperi-kush-genjen-kryeministri-bullgar-apo-rama/

   sepse:

   Pyetja qe behet nuk eshte:

   A HANE PYKA LLOGJIKE FANATIKET E EDVINIT QE JANE NJESOJ SI FANATIKET E ENVERIT QORRA DHE INJORANTE, KATUNARE DRU ME PRE

   por:

   KUSH GENJEN NE KETE HISTORI ME ISIS-IN?

   Kryeministri bullgar, Kokekuqja hajdute mashtruese Vllahutini, apo genjeshtari patollogjike Edi Rama?

   Une per vete them se Kryeministri bullgar Boiko Borisov nuk ka pse te genjeje pasi e kishte derguar me mision te posacem Kryeministri i Austrise qe do ta beje Shqypnine:

   “KOSH PLEHRASH” PER TE GRUMBULLUAR TALEBANET E ISIS-IT QE NUK I DO KUSH NE BOTE.

   njashtu:

   Sic ishte rasti me Armet Kimike te Asadit qe po ky Edi Rama i paraqiti me sekretarin dallkauk te Obames si:

   KARAMELE BAMIRESIE PER SHQYPTARET DRU ME PRE

   Reply to this comment
   • Amerikani June 19, 11:05

    Z. I vete quajtur Itelektual!

    Me njeh gje mua personalisht ti qe me quan fanatik te Edvinit apo Enverit?

    Te jam drejtuar ndonjehere ti une ne komente per te te permendur bythen?

    Une ne kete faqe gazete jap mendimin tim dhe kaq.

    Nuk jam mare as me ato qe shkruan ti as me ato te te tjereve.

    Une di dhe te te kthej pergjigje po deshe dhe me bythe se nuk kam qene ndonjehere ne burrg une kur te bie sapuni po ke qene ti. As ma ka dash puna ndonjehere qe per te shpetuar bythen te spiunoj shoket e qelise si ckeni bere ju nga frika e djalit te Gjylos. As nuk ma ka dash ndonjehere puna qe te perfitoj para nga parate e shqiptareve si demshperblim per vitet e burrgut se me ka ngrene bytha mua si puna jote apo se e kam pas baben ballist apo zogist qe digjte fshatra e qytete te Shqiperise bashke me dushmanin, e ne kohen e “demokracise” se komunistit me teser partie Sali, pasi te kem perfituar me te padrejte nen preteksin e permbysjes se komunizmit te mar rruget dhe te kerkoj ndonje skute ne ndonje cep te botes dhe te kaloj pjerdhjen e pleqerise perpara ndonje kompjuteri duke shkruar gjepora si e ema e Zeqos ne maj te thanes dhe duke nxjerre mllef per vitet e humbura ne burrgjet e riedukimit te PPSH.

    Keshtuqe Z. I vete quajtur Intelektual, thuaj çke per te thene dhe mos mu ngjit mua neper komente, se kaq gje besoj e kupton qe gjithsecili ka mendimin e vet dhe eshte i lire te thote ate qe mendon.

    Ne lidhje ne temen deklaratat aty jane. Le ti degjojne njerzit dhe te shohin: Genjen ti apo ambasadorja e BE dhe ne fund koha do ta tregoje, do kete kampe ISIS ne Shqiperi sic thoni ju apo jo!

    Po nje njeri kushdo qofte, i cfaredolloj intelekti qe te jete nqs eshte patriot dhe e do vendin, nuk i hedh balte vendit te tij ne syte e gjithe botes. Aq me teper me shpifje e te paverteta.
    Aq me teper ne keto momente te rendesishme per te ardhmen e te gjithe neve qe jetojme ne Shqiperi.

    “Per inat te vjerres, fle me mullixhiun” thote populli. Ka shume si puna e Lubonjes qe e bejne kete pune, po ka dhe nga ata qe e bejne nga halli hajduterise dhe parave qe kane vjedhur dhe qe e ardhmja per ta nuk premton gjera pozitive. Ti nuk ben pjese as tek te paret as tek te dytet besoj nga sa te kam lexuar. Ti thjesht te ka ngel sahati diten kur te hodhen ne biruce dhe ashtu si demat ngjyra e kuqe te terbon. Instikti o filan eshte refleks i trasheguar nga evolucioni dmth tipik per qeniet pa ndergjegje, kafshet me pak fjale, ndersa analiza llogjike eshte per humanet.

    Keshtuqe o filan, mos ju nenshtro instiktit por llogjiko se jemi ne shek XXI ne vitin e 2018- te, te tij, se po humbet lidhjen me realitetin, vetem pse te terbon ngjyra e kuqe. Duket qarte kjo pune qe kur i thua Rames komunist.

    Pleqeri te bardhe dhe mos e streso veten se me e mira do behet.

    E pe Rita Markon? 98 vjeç jetoi. Hajde jepi forca. Mbaje veten dhe perpiqu tja kalosh se na duhesh dhe si deshmimtar i tre koheve.

    Reply to this comment
 10. Berti June 18, 23:06

  Beni sikur nuk kuptoni apo cfare???Shqiperine e kane piketuar”miqte tane”per te sjelle ushtrine e shpartalluar te Isis se nuk po gjejne vrime ku te futen.Po ceshte kjo qender rajonale ne Shqiperi per luften kunder terrorizmit??Shqiperia nuk eshte ne gjendje as politike as civile as ekonomike te jete qender e aktiviteteve nderkombetare aq me shume kur flitet per sigurine kunder terrorizmit.Pse mos eshte Shqiperia vend me i rendesishem se Greqia,Bullgaria ,Rumania ,Kroacia apo Sllovenia qe bejne pjese ne Be dhe jane me afer ceshtjeve te ndjeshme sic eshte lufta kunder terrorizmit??Ne nuk llogaritemi hic ne keto lloj ceshtjesh.Ketu e kane planifikuar te sjellin kriminelat e Isis se u eshte bere vrima e miut 1000 grosh dhe ku ti cojme??Hajt ne Shqiperi se jane vari lesht ata.Keshtu e mendojne “miqte tane”.

  Reply to this comment
  • Xxx June 19, 08:36

   Vendet qe permend ti me larte nuk kane problem me luftetare te ISIS. Shqiperia dhe Kosova jane vendet rekord per nga nr i luftetareve te ISIS. Tani ku duhet te jete ? Ne Greqi? I duhet te tjereve te regullojme injorancen e shqiptareve qe shjojne ne Siri?

   Reply to this comment
 11. Xxx June 19, 08:37

  Vendet qe permend ti me larte nuk kane problem me luftetare te ISIS. Shqiperia dhe Kosova jane vendet rekord per nga nr i luftetareve te ISIS. Tani ku duhet te jete ? Ne Greqi? I duhet te tjereve te regullojme injorancen e shqiptareve qe shjojne ne Siri?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*