Vlahutin: Guximin për të rrëzuar komunizmin kulmojeni me reformën në drejtësi

December 7, 2015 15:00

Vlahutin: Guximin për të rrëzuar komunizmin kulmojeni me reformën në drejtësi

Për të kulmuar 25 vjetorin e rënies së regjimit komunist, ambasadorja e Bashkimit Evropian në Tiranë, Romana Vlahutin kërkon miratimin e reformës në drejtësi.

Kjo reformë është kusht për çeljen e negociatave. Duke marrës shkasë nga guximi i atyre që rrëzuan sistemin komunist, përfaqësuesja e BE-së thotë se ky guxim duhet të jetë i tillë edhe tani.

“25 vjet më parë njerëzit thanë ‘e duam Shqipërinë si gjithë Evropa’. Ky është thelbi i refromës. 25 vjet më parë duhej shumë më tepër guxim për të dalë në rrugët e Tiranës për të kërkuar liri, sesa duhet sot për të realizuar këtë reformë. Prandaj, nuk ka justifikime dhe të gjithë ata që mendojnë se me arrogancë, manipulime apo lobime agresive do ta ndalojnë këtë proces, janë të gabuar”, deklaroi Vlahutin.

Teksa mori pjesë në një takim me studentë të Magjistraturës, ambasadorja Vlahutin tha se kjo reformë nuk bëhet kundër gjyqtarëve dhe prokurorëve, por siç nënvizoi ajo, bëhet për të vërtetën dhe ligjin.

“Është koha që brezi juaj te përfundojë atë që studentët nisën 25 vjet më parë. Ajo përpjekje nuk ka mbaruar ende. Dhe mos kini frikë, veçanërisht mos kini frikë nga ata që duan të besoni se janë të paprekshëm. Të paprekshëm nuk ka”, theksoi Vlahutin. /Dita/

December 7, 2015 15:00
Komento

15 Komente

 1. Populli Vasal December 7, 15:16

  Komunizmi nuk u rrezua kurre por u konsolidua edhe me shume ne sistemin e ekonomise se tregut. Ate sistem ashtu si ishte i ekonomise se tregut, u luftua per 45 vjet me rradhe , duke e shkaterruar plotesisht, per ta perfituar per vete BASHIBOZUKET e kuq BOLSHEVIK. Per kete eshte merita e juaj si MIQT tane te dashur…………
  Komunizmi ka qene dhe eshte pa nderprerje kembe kryq ne Shqiperi. Leri perrallat dhe genjeshtrat oj VLAHUTIN !!!!
  Tani ne si popull jemi drejt fazes se fundit….drejt ZOMBIFIKIMIT total te shoqerise Shqiptare.
  Faleminderit edhe njihere o ju MIQT e medhej te kombit Shqiptare.

  Reply to this comment
  • Barboon December 7, 15:40

   ajo po ja fut PD e Saliut qe akoma abuzojne ne gjoja lufte kunder komunizmit….ose i thote, vetem me pamvaresi te gjyqesorit dhe reforme ne drejtesi..arrihet fitorja perfundimtare …se para ligjit sdo kete me Sali e EDI, ILir a Gjinushi…..apo Frangaj e Xhin Xhoni….apo LlALLA e nISHANI….

   Reply to this comment
  • Patrioti December 7, 22:25

   O Populli vasal,eshte me se e vertete se diktatura komunite nuk u rrezua,por u la te konvertohet ne te majte e te djathe e nje djalle gysem,jo nga dashuria per to,por nga dhimja per nje popull qe vuajti dhe po vuan akoma te nje mije e nje te zezat,dhe kjo tashme nuke eshte padie,apo e mbetur ne fjale e shpres si dikur kur ujqerit veshen lekuren e qengjit,por nese nuke realizohet reforna ne drejtesi si USA dhe BE-ja do te vendosin bllokade politiko-ekonomike,pa harruar se Shqiperia eshte antare e NATO-s,duan apo nuk duan bijte e eterve dhe mostrat e tyre reforma do te behet dhe te korruptuarit e kriminelet ,apo avoketerit e tyre,ato gjykates dhe prokurore qe me ndergjegjen e lekeve te pista nendore i sherbyen dajllit, shume shpejt do te marrin ndeshkimin e merituar,nje fund te turpshem dhe pa kthim.

   Reply to this comment
 2. Tani December 7, 15:36

  Shqiptaret nuk kane me guxim per te luftuar per te drejtat e tyre te neperkembura nga drejtesia e qelbur.Shume mire qe e keni kuptua problemin kryesor qe ka sot Shqiperia,por ta dini se reforma ne drejtesi mund te behet vetem nese ju nderkombetaret do te jeni te qarte dhe te vendosur ne kete pune.
  Shqiptaret jane te mjeruar dhe te lodhur e nuk kane fuqi.Politikanet,gjyqtaret dhe prokuroret miliardere afermendsh qe ose nuk e duan fare kete reforme ose e duan krejtesisht te cunguar e te tjetersuar.Nuk jane budallenj qe te bejne autogol.Prandaj absolutisht qe nuk duhet lene ne dore te tyre.

  Reply to this comment
 3. PARTI-ENVER URRRRAAAAA December 7, 15:38

  ceeree o kjo kshtu mer jahu ,si me qen arratis prej noj cmendine ,
  ose o zgju prej nji ondre te keqe !
  jepini ndihmen e duhur mer se o gjynaf o femen

  Reply to this comment
 4. . December 7, 15:46

  Berisha komunisti i fundit qe do rrezohet.
  Vlahutin: Guximin për të rrëzuar komunizmin kulmojeni me reformën në drejtësi.
  Kjo zonje me nji levizje jep shah dhe mat.
  Autogol ne porten e komunistit te pa rrezuar te Vicidolit.
  Me rrezimin e komunistit te fundit Drejtesia merr rrugen e shtetit shtet.Te gjithe te barabart para ligjit.

  Reply to this comment
 5. fteri December 7, 16:16

  ***** Pa tjeter Z.Romana Vllahutin je ne lartesin e duhur te detyres qe te eshte ngarkuar si ambasadore e Bashkimit europian ne shqiperi respekte per intelegjencen dhe zgjuarsin te jashtezakonshme te thirrjes provokative testuese qe ju , i beni Gjelave te politikes Shqiptare ,qe duan te krekosen si gjelat maje plehut me rrezimin e komunizmit, (qe ra vete!).Dhe tani per te udhehequr vendin drejt DEMOKRACISE se VERTET pas 24 vjetesh TOLLOVI ,duhet vendosur guri i themelit te SHTETIT Demokratik ,qe eshte reforma ne DREJTESI.Por ne thelb keta shatlatan politike dhe hajdut ordiner nuk duan DREJTESI por nje shtet rrumpalle ,qe kurre te mos denohen per vjedhjet,krimet ,dhe pasurite prrallore qe kane siguruar ne menyre te pa ligjeshme ,dhe te mose i dorzojne ato kurre .Reforma ne drejtesi eshte nje konflikt per keto “heroi “, dhjetorista te dhyer e te perlyer ne krime e ne zollume , qe ne fakt ja bene varrin shqiperise me zi se Fashizmi e Nazizmi pushtues.Z Vllahutin ! Je nje mike shume e nderuar e shqiptarve te ndershem qe duan shqiperine ,reforma ne drejtesi eshte kerekese emergjente per shqiptaret e maskruar nga ky gjyqesor . Por te zgjidhidhur problemet e koklavitura te REFORMES dhe vendosjes se organeve te DREJTESISE duhet me pare te luftosh krimin ne koken te politikes qe mbane gjalle organizaten me kriminale nje shtet Brenda shtetit qe jane, prokuroria dhe gjykatesit te korruptuar .Ju pershendesim ,je zonja ne lartesine e duhur per ta udhehequr kreun e O.S.B-se ne shqiperi ,TE MBAJTJES GJALLE TE SHPRESAVE TE SHQIPTARVE se NJE DITE SHqiptaret do te trokasin ne dere nje gjyqesori te ndershem te barabart njelloi per te gjithe .

  Reply to this comment
 6. SuloKapedani December 7, 16:20

  Jane sundimtaret e domokracise qe ulurasin per te luftuar sistemin komunist por ne te vertete sistem komunist nuk ka patur edhe atehere kur pretendohej.Komunista mund te kete por ata nuk prishin asgje.E keqja jane hajdutet politikane,gjyqtar,prokuror,administrate dhe kudo drejtues shteteror e spiuna ish te perndjekur qe gerthasin per kete lufte per te larguar vemendjen prej veprave te tyre kriminale.

  Reply to this comment
 7. Shqipe December 7, 16:36

  “Fjalet e teperta Jane fukarallek” – themi ne shqiptaret, moj zonja Vlahutini. Me sa duket ky fukarallek ju ka mberthyer edhe ju qe kur sherbeni ketu. Jeni pikerishte ju, Europa mafjoze, qe I mbani dhe mbeshtesni keto shpure te komunizmit nje Shqiperi me me krye Sali kriminelin. Arsyesn pse i i mbani e dini ju, por ate e dine dhe gjithe shqiptaret kudo qe jane. Personalishte nuk jam musliman, por prapaganda kunder popullsise te besimit mysliman ne shqiperi, dhe kulti Janukllatusit, jane ato qe sjellin percarjen e shqiptareve…. Qe nga baza deri ne parlament e qeveri, qe nga I thjeshti e deri te politikani, qe nga brenda deri te jashte shqiparise, (ku fatkeqesishte ure lidhese jeni edhe ju…)… E pikerishte ketu, gjejne Gap komunistet dhe neofashistet e politikes shqipatere, trashegimtaret e sistemet te shkuar dhe spiunet e shqiptareve te ndershem, intelektualeve devote. Ketu gjejne gap, qeniet makabre qe vrane nje komb, qe shkateruan nje shtete dhe qe ende enderojne te vijne ne pushtete….! Dhe shtrohet pyetja shume e habitshme se,ku e gjejne frymezimin keto Mostar te kombit shqiptare, te bejne realitet endrat qe shohin?! Kush I ideon lojrat dhe filmat e tyre te klonuar? Kush i lejon te vjedhin pasurite natyrore, mundin, djersen dhe gjakun e shqiptareve? Kush i lejon koncensionet vendase dhe te huaja te vjedhin resouset e Shqiperise dhe te groposin te ardhmen e brezave qe vijne? Pa dyshim, nuk do te kish dale asnje lloj burri nje shqiperi qe te merte goximin te bento keto poshtersi deri ne kriminale te tipit Berishjane, pa perkrahjen tuaj, zonja Vlahutini, te gapit qe ju perfaqesoni. Ju lutemi lerini reteorikat dhe vendosni pikat mbi (i).
  Shqiptaret nuk jane aq naive sa I mendoni ju dhe kasta juaj. Lojrat e shpelara te te huajve jane vertete sa irituese, po aq edhe te neveriteshme per ne shqiptaret e vertete e te ndershem. Per te gjithe ata shqiptare qe presin diell dhe perballojne stuhi, per te gjithe ata shqiptare pra dallim fetare, qe enderuan Europen, por fatekeqesishte gjeten dyer te blinduara. Per gjithe ata qe enderuan bashkim te kombit dhe gjeten ndarjen dhe acarimin midis vlerave tona te bashkejeteses fetare…., pa llogaritur ketu hibridet e vazhdueshem…..etj. Myslimanet jane njerez te ndershem dhe paqedashes ashtu si edhe ju. Ne opinionin tim, pikerishte ketu e ka zanafillen e keqja e Shqiparise, vjedhja, krimi dhe reforma e drejtesise…..
  Pikerishte kjo eshte ajo qe ju e perdikoni por nuk doni te behet. Ju lutem mos u tallni.
  RESPEKTE PER JU ZONJA VLAHUTINI.

  Reply to this comment
 8. santana December 7, 17:02

  Perralla , çfare komunizmi te luftojne ? Teper komike si keshille…! Komunizmi si puna e “komisarit”…Rrofte doktori komunist!

  Reply to this comment
 9. Barist ne Vucidol December 7, 17:40

  Komunizmin kush e rrezoi, ata qe i perdori Ramiz Alia? Pas 25 vitesh beni thirrje per reforma turp i Perendimit, qe me sa po shikojme ka perenduar vete eshte hapur bythesh dhe po dominohet nga myslimanet dhe jevgjit.

  Reply to this comment
 10. Arben December 7, 17:48

  SISTEMI I DREJTESISE = SIGURIMI I SHTETIT

  Reply to this comment
  • Kuakuarakua December 8, 02:38

   Ne sistemin e parase ligjet i ben dhe i blen e i shet paraja ? Ligjet jane mall tregu si te gjithe mallrat e tjere te ketij sistemi. Krijoni njehere dollare Vicidoli znj. Vllahutin dhe do ta shihni cfare sistemi eshte ky ?

   Reply to this comment
   • Pellumb Zaimi December 8, 08:36

    Kuakuarakua ? Ha ha… dollari i Vicidolit po pritet … Dizajnimi ka perfunduar me 8 dhjetor vjet a parvjet diten e molloisjes se PD dhe ka te nakatosura fytyren e saliut me te fazllicit ,fragmente te kulles se vicidolit, pamje te nderteses se UDB-se ne Beograd , hyrjen e nje shpelle , turinjte e nje cjapi ,nje lahute e ku di une… ? Pritej te dilte ne qarkullim sot me 8 dhjetor por me duket e kane shtyre per shkak te manifestimprotestes se sotme te tufes halabakoidiote. Vlera fillestare do te jete ajo e dinarit dhe me vone kur te vije saliu ne pushtet do te jete e barabarte me euron. Me duket eshte parashikuar ta quajne euroshpelle. Kaq di njehere per njehere. Tung !

    Reply to this comment
    • Pellumb Zaimi December 8, 08:38

     Kuakuarakua ? Ha ha… dollari i Vicidolit po pritet … Dizajnimi ka perfunduar me 8 dhjetor vjet a parvjet diten e molloisjes se PD dhe ka te nakatosura fytyren e saliut me te fazllicit ,fragmente te kulles se vicidolit, pamje te nderteses se UDB-se ne Beograd , hyrjen e nje shpelle , turinjte e nje cjapi ,nje lahute e ku di une… ? Pritej te dilte ne qarkullim sot me 8 dhjetor por me duket e kane shtyre per shkak te manifestimprotestes se sotme te tufes halabakoidiote. Vlera fillestare do te jete ajo e dinarit dhe me vone kur te vije saliu ne pushtet do te jete e barabarte me euron. Me duket eshte parashikuar ta quajne euroshpelle. Kaq di njehere per njehere. Tung !

     Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim