Vlahutin ironizon gjykatësit: Janë martuar të gjithë me gra të pasura (E ka me Gjinin?)

November 24, 2015 16:25

Vlahutin ironizon gjykatësit: Janë martuar të gjithë me gra të pasura (E ka me Gjinin?)

Pas ambasadorit amerikan, edhe ambasadorja e Bashkimit Evropian, Romana Vlahutin “heq dorezat” diplomatike.

Gjatë konsultimit për reformën në drejtësi, ajo tha se është çuditshme se si gjyqtarë që marrin paga të vogla kanë pasuri miliona euro.

“Ka disa gjyqtarë në vend, prona e të cilëve kanë vlerë miliona euro dhe që janë të pashpjegueshme. Është pak e pashpjegueshme kur në një vend të vogël e të varfër, dhe ku paga më e madhe e një gjyqtari është 1500 euro, disa kanë akumuluar miliona euro. Pse ndodh kjo?

Ndoshta shumë prej tyre janë martuar me partnerë shumë të pasur apo për shkak të faktit që vijnë nga familje të pasura? Si është e mundur që 150 referime kriminale për pasuri të pashpjegueshme gjatë vitit të fundit kanë përfunduar në 4- 5 ndjekje penale?!

A është ky një sistem që mendohet se do t’i mbrojë qytetarët nga korrupsioni apo është sistem për të mbrojtur personat e korruptuar nga përballja me ligjin?! Duhet të ketë qartësi”, deklaroi ajo.

Ironia e ambasadores ndoshta ka të bëj me gjykatës si Gjin Gjoni që deklaron se rreth 2 milionë euro të padeklaruara i ka nga gruaja.

Ndërkohë, ambasadori francez në Tiranë, Bernard Fitoussi deklaroi sot se qeveria shqiptare duhet të marrë masa për luftën ndaj korrupsionit. Teksa u ndal tek ndryshime kushtetuese, ai theksoi se emërimet në drejtësi duhet të jenë transparente.

Nga ana tjetër ambasadori lëshoi një mesazh të qartë, ndërsa pohoi se në këtë proces duhet të bëhet dallim se cilët janë gjyqtarët e korruptuar.

Lufta ndaj korrupsionit ka shumë rëndësi. Puna mund të bëhet në afatshkurtër, qeveria të marrë masa. Emërimet në drejtësi duhet të jenë transparente. Të bëhet dallimi cilët janë gjyqtarët e korruptuar”, tha ambasadori Fitousi. /Dita/

November 24, 2015 16:25
Komento

27 Komente

 1. Z/Kallami November 24, 16:10

  Me te kryer rreformen ne drejtesi.Spjegimin e ben ligji i shtetit shtet.

  Reply to this comment
 2. Kris 1 November 24, 16:20

  Zonje,
  A mund ta gjeni si vetem duke u marre me politike te behesh I pasur si Berisha,nanua e Iliri?
  A muns te spjegoni si arrihet qe me rrogen e kryeministrit dhe deputeteve shqiptare te behen ato kostume per parade mode.
  Mbyllni dyert korrupsionit politik dhe korrupsioni ne gjykata eshte vetvetiu I vdekur.Na ndihmon I te reformojme e te pastrojme se pari politiken nga banditet.

  Reply to this comment
 3. LORA November 24, 16:23

  Respekt vetem per artikulimin e qarte,ne perputhje ekzakte me shqetesimin e shqiptareve ,te
  zonjes Romana Vllahutin.
  Reformimi I njemendte I drejtesise do te behet vetem kur te zhduket llalleria dhe korporata kriminale “gjin gjoni”.
  Pasuria e tyre vjen vetemnga kuserimi kriminal I hallexhinjve dhe nga klientelizmi me zullumet kriminale politike dhe pushtetare.

  Reply to this comment
 4. YAAA November 24, 16:48

  PA U FUTE BRENDA SALIU NUK DO NDESHKOHET ASNJI PROKUROR E ASNJI GJYKTES

  Reply to this comment
  • Barboon November 24, 23:05

   E ke shume gabim.Saliu mund te ndeshkohet vetem kur te marri fund Ilir Meta. E keni kot me Saline, KANCERI LSIS ben ligjin dhe eshte pengese per reforme dhe pavaresi te gjyqesorit. Problemi i korrupsinit qendron te sistemi dhe jo individi.Individi shin se e lejon sistemi.

   As Rames asnjerit sot ne Shqiperi nuk i intereson reforma e vertete.
   A keni pyetur ndonjehere veten, pse Edi Rama nuk e permend kurre Adriatik Llallen.

   Reply to this comment
 5. plage te vjetra November 24, 16:50

  Gjini erdhi ne spital,dhe hoqi plumbin qe kish ne shpatull nga nje mjeke megjithese donte nje doktor ta operonte………dhe shpetoji
  dhe kete here e ka rradhen ky gjin i pasur me pasurin e gruas,do e operoj kjo “mjekja”,ambasadorja e B.E dhe ” doktori” LU,ekip me i devotshem perpolitiken shqiptare e pa zonja per reformen ne drejtesi dhe dekriminalizimin…

  Reply to this comment
 6. TJ November 24, 16:53

  Shune vete akuzojne Ramen! Une nuk shikoj fakte! Nuk shikoj video si te Metes,me nje dore 700.00 mije euro! Nuk shikoj qe te vrase dhe te vjedhe si Berisha dhe Basha! Nuk krahasohen! Por duke pasur mercenare ne media po perpiqen ti barazojne! Shume komentuese kane te drejte duke thene se Berisha dhe Meta jane mafia shqiptare ne pushtet!

  Reply to this comment
 7. Strazimiri floket me xhele. November 24, 17:07

  Edhe Kryecarit te Gjykates se Larte Kapter Jarit i ra gruaja e PASUR, megjithese e pasur ajo, ky i semure mendor dhe nga fiziku e punesoji pa asnje lloj konkursi Drejtoresjhe te Full-hajni, ku ka ne komande edhe 10 inxhinjere te tjere…. a thua BSH ben studime si NASA ne Amerike.

  Reply to this comment
 8. holta November 24, 17:14

  Kjo kroatja kaptinkuqe i bie kot me qafe Xhin Xhonit tone. Vete gjykata e apelit ne Durres pasi e qepi nga poshte me Cat-gut e deklaroi Xhinin te virgjer. Cfare dreqin kerkon kjo ambasadoresha e BE-se.Pushteti gjyqesor eshte i pamvarur, me vendim te ketij pushteti Xhini eshte i virgjer.Ketu mbaron spektakli!

  Reply to this comment
 9. shqiptar sharri. November 24, 17:19

  Ju,shqiptarella,e dini shum mir se kush e bene,korupcionin,dhe kush e bene krimin,dhe kush e bene vjedhjen dhe vrasjen ju shum mir i dini te gjitha,por ju jeni apo ma mir me than ne jemi i vetmi popull qe,hajdutit,dhe mashtrusin dhe kriminelit i themi hallall te kofte apo hallall i kovte ilirit apo sali serbit apo lulzim bashes apo fatos nanos se jan te zot,pra i vetmi popull qe kriminelve ju ben hidie themi nga nee.
  Dhe jemi popull qe korupcionin apo ryshfetin e kemi deje te gjakut apo ne gene te shpirtit kur edhe per nji parking,japim ryshfet cfar te themi per gjera tjera ma te vlevshme.
  Po,ju e rzuat nji sistem qe edhe ne ate sistem qe ju disat po thoni sistem diktatorial qe te ka,kontrollue edhe ne shtrat,po prap edhe ne ate sistem,keni pas matrapaz,hajdut dhe vrases e kriminelpra juve nuk ju duhet ndrimi i sistemeve se ju ne xhdo kohe e sistem vjedhjen dhe ryshfetin e keni bosullen alfa dhe omega,mjerishte nji popull qe bene hero hajdutet dhe vrasesit e partizanve dhe bashkepuntoret e te hujve,cfar pret nga ai popull ti vlahutin dhe une nga sharri?!!

  Reply to this comment
 10. shpatar November 24, 17:35

  Mos u habisni fare por beni ndonje gje qe populli tu shkoje lodren hajdutve me cizme berishjane.
  Ne zonje e nderuar kemi vite qe ulurasim.Politikanet dhe gjyqtaret ,qe jane ne nje sifori me nejeri tjetrin, as skuqen as zverdhen se ua kini hequr ju friken .Ju sot shqetasoheni per xhihadistet qe vrasin njerez te pa fajshem dhe nuk shqetsohen per superhajdutet dhe kriminelet ne Shqiperi qe u sjellin popujve te njejtat fatkeqsira .Edhe keta te njejtin fate duhet te pesojne .Hajde tu biem .
  Ta beje populli, me tha nje superpolitikan ,pastrimin e Drejtresise .Po ju ,qe i kini ne vartesi dhe moret votat ,perse jeni.Ne nuk nderhyme ne pushtetet e pavarura.Jo kete llogjiken e nderhyrjes nuk po e kuptoje .As une me tha .Nuk na lene nderkombetaret se quhet shkelje e kollonave te demokracis .
  Ja pra popull i dashur .Politikanet dhe Drejtesia pasurohen se i mbrojne ligjet e demokracise. Ju te mbani forte kollonat se ndryshe nuk mund te integrohemi tek pjesa tjeter e hajdutve . Te pakten beni ndonje gje qe dhe ne te kuptojme se nuk jemi kaq budallenje.
  Formula e koorrupsjonit ne Shqiperi eshte shume e lexushme.Bile do thoshja e hapur fare .Si shprehet matematikishte.
  1- Liri, demokraci + poshte komunizmi = Pushtet
  2-Pushtet + cirak (hyjne kokat e administrates shteterore ,te varurit e te pavarurit dhe sekseret )=Pasuri
  3-Pasuri + aleate = i pavdekshem ne politik e i pa ndeshkushem . Ja zonje e nderuar qe nuk ka as me te voglin habi me ato qe konstatoni ju dhe zotnia Lu .

  Reply to this comment
 11. Kusaxhe November 24, 18:01

  Me ne fund edhe ambasadoret filluan me fol se te paret ishim me te korruptuar se gjygjtaret tane. Te gjithe gjygjtaret ne burg te vendoset te gjithe te rinj

  Reply to this comment
 12. ne emer te popullit November 24, 18:25

  Shume te drejt ka abasadorja se te gjithe gjyqtaret na dalin shume te pasur ,por kur do te vije ajo dite,qe pasuria e tryre te verifokohet,te vertetohe se si ka ardhur dhe kur vertetohe se eshte ndermjet korupsonit,fajtoret te denohen dhe psuria te sekuestroet,atehere vihetdrejtesidhe mbyllen llafet e shumta e pa bereqe.Keshtu abasadoreve u ngrihe lapidar per punen e tyre.Llafet i merr era.

  Reply to this comment
 13. I damkosuri November 24, 18:25

  O moj Vllehe moj cobanke (Vlahutinke ) e inkurajon qeverine qe te luftoje korupsionin po a lufton dot ajo . Po ajo me ata gjykates ka erdhur ne pushtet dhe ata i ka akoma ne gjykata megjithese edhe ka humbur nga ata ose ato gjykatese ne zgjedhjet e mepareshme te pushtetit vendor (humbja e Rames ne Tirane ) po e denon edhe sot e kesaj dite Rama gjykatesen Entela Prfti qe sdi ku ti fuse parete e korupsionit por kjo ndryshe nga grate e pasura per partner ka burin e pasur qe ska lene soj e sorollop te te afermeve te pushtetareve ne Korce pa punesuar ne ujesjellesi per te mbuluar thagmat e se shoqes. Eshte korupsioni qe i ka bere ata te jene edhe me aktivitete te tjera pervec puneve shteterore qe sdine se ku ti adresojne parate ( eurot ) qe perfitojne nga keto aktivitete qe sjane dhe pak dhe askush ne Korce nga organet kontrolluse nuk e ndjek kete fare korupsioni qe ka lulyzuar per keta te perkedhelur.A skemi te bejme ketu me konflikt interesi, por kush ti ndjeke keto, ku te lene larot ti afrohesh Drejtorit te ujrave me partnere Gjykatesen Entela per te ushtruar kontrolle dhe ti moj cobanka Vlahutinke kot e ke qe jep mendime per te luftuar kete lloj fare korupsioni qe neve na eshte ngjitur si muti pas kepuce por detyren qe te eshte ngarkuar beje me fjale se me vepra as ke per tja aritur ndnjehere dhe mer ato te ardhura qe te jep BE se keu sic ka qene do te jete…………

  Reply to this comment
 14. Lleshi November 24, 19:19

  Eeejjjj kush na gjen edhe neve ndonji gru te pasur me …… ? Se nordhem …… !

  Reply to this comment
 15. Z/Kallami November 24, 19:39

  Labirinti i korrupsionit te pasurive!
  Korrupsioni ne shqiperi ka marre revan me motivin shef pema pemen e piqet.Po dhe ne simbioze.Ma mire se askush i din vete autori i simbiozez Berisha.
  Berisha para se te marrin ne mbrojtje Gjin Gjonin duhet te marrin ne mbrojtje Argita Malltezin(Berishen) dhe babushin e Argites,Berishen.
  Sepse me nji telofonat ish kryeministrit ose ish kryefamiljarit Berisha Argita do rruant 3 miljon Euro biznesmenit te quajtur Zafer Ansar.I cili nuk duroi ta kaperdinte kete shume Eurosh,stomaku i jepte dhimbje te forta mbi kurrize dhe denoncoi nepermjet shtypit te asaj kohe.
  Trimoshat,herojte e luftes se korrupsionit me ne krye simbiozistin ish kryeminister jo vetem nuk reaguan po anulune ne vend propoganden loje per luften kunder korrupsionit.Qe ne fakt nuk kishte aspak lufte.Po paqe e perjetshme nga aventuriret e kuvendit politik.
  Cfare pritet ma shume keto cafira cafirash qe ngriten korrupsionin sa ne art dhe ne rang qeveritare dhe kryeqeveritarit.

  Reply to this comment
  • Lleshi November 24, 19:57

   Keta e ngriten korrupsionin ne Sistem Shteteror ! Ua kaluan edhe vete Rotshildeve , te cilet krijuan bankat per te kamufluar “korrupsionin e tyre” dhe grabitjen !

   Pra keta tanet , mos i shaj se jane nje hap para Rotshildeve qe vjelin boten ! Ohuuu sa kohe do t’ju duhet atyre qe te ndertojne Shtetin Boteror te korrupsionit ! Kurse ket a tanet , ketu ne fshatin tone e kane bere realitet !

   Reply to this comment
 16. demo November 24, 21:15

  Kur mendoj se Gjin Goni, pa kursin e plepave,do te ishte sharrtar ne Fushe-Arres,ca te semes deshem ne qytetaret ne 91,te therrisnim liri-demokraci,qe te bejme maloket miljonere! E pe Azem Hajdarin,malok,e pe Sali Berishen malok,kthehu ne shtepi!Sa mund te presesh nga gjarperi te te leroje aren,aq mund te presesh nga maloket te bejne shtet!

  Reply to this comment
 17. Sociologu. November 24, 21:25

  Blla,blla,blla,blla,blla,blla,bllaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa………………………………..

  Reply to this comment
 18. SOKOL November 24, 21:50

  Nuk kam besim se vertet do bejne reforme ne drejtesi.Ne fakt ne drejtesi nuk duhet reforme,duhet revolucion.Reforma ben pune kur jane maksimumi 20-30% e gjyqtareve dhe prokuroreve te korruptuar e te paafte.Kur ke nje drejtesi me mbi 90% te korruptuar deri ne palce dhe te shperfytyruar deri ne monstruozitet nga babezia,vetem nje REVOLUCION i ndryshon gjerat.
  Mua me duket se sot shume plehra gjyqtare dhe prokurore ish militante pd-iste,nga ata qe dje i sherbenin me besnikeri te verber Berishes deri atje sa te p.sh.te gjobisnin per shpifje me vendime te ndyra gjyqesore edhe vellain e te ndjerit Hekuran Deda,e kane rregulluar me pushtetin e ri.Sic i sherbenin pushtetit te djeshem,sot i sherbejne pushtetit rilindas.Jane gati te paguajne edhe nje pjese te pasurise miliardere tek ky pushtet per te ruajtur postet qe kane ne prokurori e gjykata.
  Ata do te shpetojne edhe kesaj here sic shpetuan Gjin Gjonrat me kurse gjashte mujore kur Rexhep Mejdani president i kishte te gjitha mundesite dhe refuzoi ta pastronte drejtesine nga kjo fare e ndyre injorantesh dhe malokesh te kafosur e te majmur me parate dhe pronat e ketij populli te mjere.Keshtu kane bere perhere socialistet ne pushtet sepse jane b….q…

  Reply to this comment
 19. Tani November 24, 22:39

  Kam nje propozim per ju “Dita” se si te ndihmoni transparencen dhe te verteten per gjyqtaret dhe prokuroret shqiptare.
  Publikoni ne faqen online listen e gjyqtareve dhe prokuroreve.Shkruani te gjithe emrat e tyre bie fjala duke e lene vazhdimisht per tre-kater dite rresht listen e nje gjykate apo prokurorie te nje rrethi.Aty njerezit do te thone online gjithe cfare dine dhe kane vuajtur nga maskaralleqet e tyre.Sepse deri me sot KLD dhe presidentet ne krye te saj nuk kane marre asnje mase edhe per ato pak raste skandaloze te ankimuara nga qytetaret.
  Eshte bere Gjin Gjoni simbol i te keqes ne drejtesi por te jeni te bindur se ka qindra te tjere po aq te paafte dhe te korruptuar,ne mos shume me teper se Gjini,qe po lulezojne dhe shpresojne te mbijetojne ne anonimitet edhe pas te shumepritures reforme.Shkruajuni emrat dhe do cuditeni per ato qe do lexoni nga qytetaret per ta.
  Kjo Shqiperi eshte kaq e vogel sa njerezit e dine fort mire se si nje tip qe vjen nga zhuli,skamja apo edhe nga nje nivel modest jetese,pas disa vitesh gjyqtar dhe prokuror na del me familjare dhe farefis miliarder,me prona dhe kompani ndertimi.Te gjitha pasuri kriminale te ketij tipit me toge te zeze,te pastruara me truke dhe marifete tek familjaret e vet.
  Shume e thjeshte,si ka mundesi qe sipas letrave gruaja e Gjin Gjonit deklaronte nje fitim modest ne biznesin e saj kur nuk ishte me Gjinin dhe pasi martohet me te po i njejti biznes na prodhoka miliona euro fitim ne pak vite!!!

  Reply to this comment
 20. DETI I LULIT November 25, 07:19

  vllahutin mos e kruaj me gjinin se eshte shoku i saliut nuk e ke mir punen me avokatin e familjes se korruptuar ne ballkan

  Reply to this comment
 21. Mark .uk November 25, 08:36

  Kush te gjej deputet,minister,prokoror,gjyqtar,doktor,apo nje njeri qe ka gja ne dore te pa korruptuar do futet ne gines ne Shqipni.Po jam nje shembull,me ligj duhet dekument qe verton se x person ka vdekur sipas rregullit gjendja civile e ben para varrosjes.Nuk mund ta marresh ket dekument pa para edhe pse ligji te denon po nuk e zyrtarizove vdekjen.Si Gjin Gjoni eshte edhe artikull shkruesi pa emer , korruptuar qe shkruen cfar i thon e jo cfar shef me syt e tij.

  Reply to this comment
 22. klos Rrugaci November 25, 12:33

  Ngrije gurin e pendeses Gjin, mos u tut Gjin, kisha asht me ty.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*