Vlahutin sqaron akuzat ndaj saj

August 2, 2016 18:38

Vlahutin sqaron akuzat ndaj saj

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë, Romana Vlahutin, ka reaguar lidhur me akuzat e ngritura ndaj saj për fshehje pasurie në Kroaci.

Përmes një deklarate për mediat, te publikuar nga Ora News zyra për shtyp e Delegacionit Europian në Tiranë sqaron se “Ambasadorja Vlahutin u largua nga pozicioni i Këshilltarit për Punët e Jashtme të Presidentit të Kroacisë më 30 shtator 2014, dhe ka dorëzuar formularin e deklarimit sipas të gjithë parametrave, përfshirë informacione mbi pagën mujore, pasuri të paluajtshme dhe kredi, si për veten e saj, ashtu edhe për anëtarët e familjes së afërt”.

Në janar 2015, formulari i deklarimit për zyrtarët publik në Kroaci u ndryshua në një formular shumë më të detajuar në format elektronik. Për këtë arsye, Komisioni kishte dërguar një shkresë zyrtare me anë të së cilës kërkonte sqarime të mëtejshme për disa çështje, por këtë shkresë Ambasadorja Vlahutin nuk e kishte marrë, për arsye se ajo nuk ishte më banuese në Zagreb, pasi kishte lëvizur në Tiranë në tetor 2014” thuhet më tej në sqarim.

Sipas zyrës për shtyp të Delegacionit Europian në Tiranë “në janar 2016, Ambasadorja Vlahutin gjeti në postën e saj një letër tjetër dhe u lidh menjëherë me Komisionin, duke kërkuar mundësinë e plotësimit të pjesëve të reja të formularit. Por kjo nuk ishte e mundur nga pikëpamja procedurale, për arsye se regjistrat në Kroaci janë aktivë vetëm për një periudhë deri në 12 muaj pas largimit nga shërbimi publik dhe Ambasadorja Vlahutin nuk e kishte më statusin e zyrtarit publik, siç shpjegohet edhe në vendimin administrativ të Komisionit”.

Për më tepër, zyrtarët kroatë në kategorinë e Ambasadores Vlahutin u nënshtrohen një verifikimi sigurie të hollësishëm (sekret NATO/BE) i cili përfshin një sasi edhe më të hollësishme dhe tërësore informacioni se sa deklarimi, përfshirë të gjitha informacionet mbi transaksionet financiare dhe pasurinë,” përfundon sqarimi.

August 2, 2016 18:38
Komento

8 Komente

 1. ALBAN DEGA August 2, 19:06

  CKA NUK PJELL MENDJA E DJALLIT! ?

  – NESER ALEKSANDER FRANGAJ MUNDT’NA NXJERRE SHTATEZENE EDHE AMBASADORIN LU…. !!!

  – NGA ALBAN DEGA, NJU JORK

  KLANI MEDIATIK NE MBROJTJE TE KLANIT POLITIK, JURIDIK, KUSAR E VRASTAR ANTISHQIPTAR E ANTIAMERIKAN
  KLANI LINDI NGA KUSARIA DHE MASHTRIMI, KORUPSIONI DHE KRIMI I ORGANIZUAR…
  TE GJITHE DERRAT THOTE SOVRANI NJE FECKE KANE…
  ASHTU DHE KRIMINELET POLITIKE..,, EKONOMIKE, MEDIATIKE NJE TURI KANE…
  KUJTONI SI LINDI DHE SI U FUQIZUA, SI MAFIA MEDIATIKE E ALEKSANDER FRANGAJT HODHI SHTAT DUKE BASHKEPUNUAR ME GAZIDEDEN DHE FALANGAT E MURRME TE BERISHES NE DJEGJEN E KOHA JONE, ME VJEDHJEN ME MASHTRIM E NE BASHKEPUNIM TE KLANIT, ME VENIEN NE SHERBIM TE CDO SUNDIMTARI TE RADHES, ME GERDECIN, ME AUTOSTRADEN E KOMBIT, ME TENDERAT KORRUPTIVE, ME REKLAMAT QEVERITARE. DHE SIDOMOS ME 21 JANARIN 2013 … PER TE KUPTUAR SE KUSH ESHTE KLANI, SE CFARE PERFAQESON KLANI…
  LE TE BEJE NJE HETIM AMA SI VEPRON KLANI ME FILMAT QE SHFAQ, SE SI NJE SERI TE ERTUGRUL APO FATE TE KRYQEZUARA E NDAN NE DYSH, TEESH APO KATERSH DHE E MBUSH ME REKLAMAT PA FUND PER TE SHTUAR ME MASHTRIME SHIKUESHMERINE PER TE KUPTUAR SE DERI KU SHKON KORRUPSIONI DHE MASHTRIMI MEDIATIK….
  KONKRETISHT SHIKONI NE YOUTUBE QE CDO SERI E ERTUGRUL ESHTE NGA 2- 2.5 ORE. NE KLAN PO TI HEQISH REKLAMAT CDO SERI E SE DIELES ( ME E GJATA ) SHKON MAKSMUMI 1 – 1.3 ORE. PRA MASHTRIM E SPEKULLIM I DY- TREFISHTE NGA KLANI….
  PSE KLANI HETON DHE SULMON SOT VLLAHUTIN!?
  KA QENE NJE FILM KINEZ ME TITULL. ” SULMI NE VETI GODITJA NE JUG ” !
  SULMOHET VLLAHUTINI PER TE GODITUAR REFORMEN NE DREJTESI!?
  PSE!?
  SEPSE ASHTU SI SHQUP-I EDHE KLANI KANE FRIKE… LEMERI NGA REFORMA NE DREJTESI SI SHEJTANI NGA TEMJANI !
  KLANI ESHTE NJE “PERANDORI” E NGRITUR MBI DJERSEN E GJAKUN E DLIRE SHQIPTAR, MBI MASHTRIM E KRIM, MBI KORRUPSION E VJEDHJE, MBI KUSARI E VRASTARI!
  KLANI ESHTE BASHKEAUTOR I TE GJITHA KRIMEVE DHE PLACKITJES SE SHQIPTAREVE DHE SHQIPERISE QE KUR U VODH NGA ALEKSANDER FRANGAJ E CO!
  MAFIA MEDIATIKE ESHTE PJESE E MAFIAS POLITIKE DHE JURIDIKE QE KA DALE KREJT JASHTE KONTROLLIT !
  SOT KRYEMAFIOZI MEDIATIK ALEKSANDER FRANGAJ SULMOI VLLAHUTININ!
  MOS U CUDISNI ASPAK NESE NESER ALEKSANDER FRANGAJ, ARMAND SHKULLAKU, ARTUR ZHEJI, PREC ZOGAJ,…. NA NXJERRIN SHTATEZENE EDHE AMBASADORIN E NDERUAR AMERIKAN ZOTIN DONALD LU !
  NDOSHTA EDHE PRESIDENTIN E SHBA-SE BARACK OBAMA
  CFARE NUK PJELL TRURI I KRYETEMPULLARIT TE DJALLIT APO NOHANIT BARBAR MONGOLOID ALEKSANDER FRANGAJ E CO. !
  ASNJE LERANDORI DERI SOT NUK ESHTE SHEMBUR ME LUFTERA.
  SECILA PREJ TYRE E TE GJITHA OA PERJASHTIM JANE RREZUAR, SHEMBUR, NGA DEGJENERIMI !
  AS KLANI NUK BEN PERJASHTIM !
  KLANI ESHTE NJE PERANDORI PREJ MADHTRIMI, VJEDHJEJE, KRIMI E KORRUPSIONI !
  KLANI ESHTE DEGJENERIMI I DEGJENERIMIT !

  Reply to this comment
 2. shqipe August 2, 19:34

  Hani nga nje nje derr m…, te gjithe ju zhgarravitesit e sypeshkeqenit, qënit qe te ha tinës, lulëzimit Barba Fondo Schiena, lapsit dhe trapsit.

  Lecca Culo do te mbeteni gjithe jeten. Ambasadorja Vlahutin fluturon shume lart, qe ta prekni ju zvarranike
  te ndyre.

  Vafshi e mos ardhëshi!

  Reply to this comment
 3. shqipe August 2, 20:08

  Hani nga nje nje derr m…, te gjithe ju zhgarravitesit e sypeshkeqenit, qënit qe te ha tinës, lulëzimit Barba Fondo Schiena, lapsit dhe trapsit.

  Lecca Culo do te mbeteni gjithe jeten. Ambasadorja Vlahutin fluturon shume lart, qe ta prekni ju zvarranike te ndyre.

  Vafshi e mos ardhëshi!

  Reply to this comment
 4. shqupi August 2, 20:11

  Hani nga nje nje derr m…, te gjithe ju zhgarravitesit e sypeshkeqenit, qënit qe te ha tinës, lulëzimit Barba Fondo Schiena, lapsit dhe trapsit.

  Lecca Culo do te mbeteni gjithe jeten. Ambasadorja Vlahutin fluturon shume lart, qe ta prekni ju zvarranike te ndyre.

  Vafshi e mos ardhëshi!

  Reply to this comment
 5. alphade August 2, 20:16

  Kush flet nje kusar si A. Frangaj. !!! A do ta gezish
  Lagunen e Kavajes qe e more si hajn nga qeverite
  e korruptuara !! Ku ngrihen kavajsit gjej vend e futu !!!
  Edhe burra me te mire se Ti more Frangaj , me kavajsit
  kane dhjere gjak Prast e Luzit jane me te gjate e me te
  trashe se ato te Lushnjes ..!!!

  Reply to this comment
 6. Hani pak mos hani shume m.... August 2, 20:23

  Z. Vlahutin nuk eshte e nevojshme te besh deklarate per shtyp per njerez mashtrues, grabitaqare dhe vrases si Shkerdhen Sypeshkaqeni (Sypordha) dhe pisit tjeter Frangaj, nje ish burgaxhi ne kohen e diktorit Saleh, tani lepires bythe i cdo pusht-etari dhe si gjithnje i cdo bythe ne familjen mafioze Bisha.

  Reply to this comment
 7. Kali Tropojes August 2, 22:57

  Tani i takon zonjes Vlahutin te marrei revanshin.

  Si njohese e mire e mentalitetit primitiv ballkanas, e vetmja pergjigje do te ishte perballja e hapur me shpifesat e Klanit.

  Dhemb per dhemb, e sy nder sy aty ne studion e shpifur te qerosave.

  Reply to this comment
 8. Briklona August 2, 23:10

  Zonja e nderuar VLAHUTIN!
  Mos u mer me maskarenjte shqiptare te medias dhe politikes prane partise fashiste te Berishes se Lul mevriun as qe e pj….njerine Shqiperi pervecse neUDB qe spiunoi luftetaret e UCK.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*