Vlen hashashi ynë, më shumë se floriri!

November 18, 2017 12:48

Vlen hashashi ynë, më shumë se floriri!

Sot bilbil gjyzari,

me këngë na ka zgjuar,

se kishte ca kohë,

që nuk kish kënduar!

 

Nisi sa u shuan,

gjithë zërat e natës,

bilbili këndon,

sipas situatës!

 

Mundet të dëgjojë,

dhjetra thashetheme,

po bilbili vetë,

s’thotë lajme të rreme!

 

Atë s’e ndikojnë,

kampet politike,

di ta kuptojë vetë,

një gjendje kritike!

 

E kupton pse ka,

surrate të nxira,

kur për ne Brukseli,

thotë fjalë të mira!

 

Fjalë që e nxjerrin,

Lulin si idiot,

ndaj bilbil’ i vogël,

qan e qesh me lot!

 

Lulashi po shkruan,

traktat për partinë:

“Rreziku i Brukselit,

përmbi Shqipërinë!”

 

Bilbili e nxit,

shkruaj-Luli-shkruaj,

se Rama tani,

ka blerë çdo të huaj!

 

Shkruaj-Luli-shkruaj,

pa t’u dridhur syri,

vlen hashashi ynë,

më shumë se floriri!

 

Shkruaj Nastradin,

ta mësojë Bota,

një rrënjë hashashi,

vlen njëqind lingota!

 

Sa njëqind lingota,

lingota prej ari,

nga ky lloj mademi,

u fundos dollari!

 

U fundos dollari,

e mbyti lingota,

u blenë pa problem,

qindra-mijëra vota!

 

Hashashi u fut,

në rezervë të shtetit,

si një zë i fshehur,

i mega-buxhetit!

 

Rama ka rezerva,

edhe për tre vjet,

që do pasqyrohen,

çdo vit në buxhet!

 

Rezervës çdo vit,

do t’i rritet vlera,

saqë do të blihen,

dhe zgjedhjet e tjera!

 

Noc Rrokun do kapi,

Shtëpia Qendrore,

në zgjedhjet lokale,

edhe kuvendore!

 

Ndaj ka vënë kujën,

Luli shkretëtira,

se hashashi i Ramës,

prapë do bëjë çudira!

 

Se hashashi i Ramës,

do bëjë mrekullinë,

do të korruptojë,

edhe FBI-në!

 

Bota nuk ka zëra,

pro shokut Lulash,

sepse i ka blerë,

Rama me hashash!

 

Gjatë do rrinë në çadër,

Mona me Lulashin,

sa Rama të ketë,

aleat hashashin!

A. Duka

November 18, 2017 12:48
Komento

6 Komente

 1. Shqipe-Pelivani November 18, 13:40

  Po pres te dale Plaku xhuxh ma xhuxh,kjo peshtirosje e shqiptareve, qe ne linkun qe ka zgjedhur,halea e haleve te botes…

  Reply to this comment
 2. Kulaku i demokracise November 19, 02:26

  Je i madh,o poeti i vegjelise Arben Duka!
  Jam ish ushtarak ne pension dhe deshiroj te pij nje kafe me ty,por nuk kan ndonje numer kontakti!
  Do isha i lumtur t’u takoja!

  Reply to this comment
 3. intelektuali November 19, 09:51

  NUK ESHTE VETEM HASHASHI O MUT BEJTEXHIU
  POR EDHE KOKAINA E XIBRAKES O POET FIRIFIU
  BEJ T’FALA SAJME QORRIT DHE TAULANT BERRIT
  SE LULU KAMARIERI ESHTE SIGURIMS I ENVERIT

  Reply to this comment
 4. Shqipe-Pelivani November 19, 13:14

  Kur t’mungon argumenti,
  s’mban’ mend ç’thua…
  ndaj,fyt m’a bere gjyshen ,
  nga pas me thua…..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim