Vleu më shumë tradhëtia, se gjaku i dëshmorëve!

August 25, 2018 11:29

Vleu më shumë tradhëtia, se gjaku i dëshmorëve!

Nuk i lanë një turp pa bërë,

kësaj Shqipërie,

presim nga Kokat e Kombit,

çdo lloj poshtërsie!

 

E hëngrën turpin me bukë,

këta karnavale,

sa tani-veç poshtërsitë,

duken krejt normale!

 

U njollos me turp lavdia,

e triumfatorëve,

vleu më shumë tradhtia,

se gjaku i dëshmorëve!

 

Krah për krah kush me fashizmin,

këtu ka luftuar,

ka marrë “titullin e lartë”,

i persekutuar!.

 

Partizanët që u ngritën,

me vrull të shqiponjës,

domosdo që sot trajtohen,

si persekutonjës!

 

Bashkëpunëtorëve të fashizmit,

më të zinj nga nata,

komunist  Bujar Nishani,

u dha dekorata!.

 

Ikën bashkë me padronët,

mërgata krijuan,

erdhën prapë si diversantë,

ndaj u pushkatuan.

 

Palaçua i Presidencës,

nderin s’u’a harroi,

po dot nuk u’a ktheu nderin,

kur i dekoroi!

 

“Rilindja” bëri muzeun,

m’u në ministri,

turpi në mes të Tiranës,

“BUNKER ARTI DY”!.

 

Edhe “BUNKER ARTI DY”,

në linjë të Nishanit,

dy metra-fotografia,

e Hamit Matjanit!.

 

S’dua që t’ju jap akoma,

më shumë nga kjo gjellë,

se dhe mua-se dhe juve,

na vjen për të vjellë!

 

Historia po rishkruhet,

zi edhe më zi,

ndaj me njerëzit e mesjetës,

nuk merret njeri!

 

Ndaj të gjithë po na shikojnë,

si delen e zezë,

se ne vetë-historinë ,

e kthyem varrezë!

 

Patjetër që kemi pasur,

plot njerëz të ndritur,

po tridhjetë vite na prijnë,

njerëz të paditur!

 

A.DUKA

August 25, 2018 11:29
Komento

19 Komente

 1. intelektuali August 25, 12:36

  “NJEREZIT E NDRITUR” I VRAU TE GJITHE ENVERI
  O BEJTEXHI ENVERISTI QE SHKRUAN ME NOCKE DERRI
  VRAU INTELEKTUALET DHE LA PAS VEMJE IDIOTE BESNIKE
  E TRANSFORMOI SHQYPNINE SI AUSCHVITZ, SI NJE VARREZE ARKAIKE
  NDAJ SOT TE GJITHE NA SHIKOJNE SI NJE DELE E ZEZE BUDALLAQE
  QE NUK DI TE BEJE SHTET, POR RECITON BEJTE DHE HA SUFLLAQE

  Reply to this comment
  • Jaho Gjoliku August 26, 00:20

   Ama, sa qe gjalle Enveri, shurra te te shkonte vu, dhe muti te merrte shalet, ty dhe bashkepunetoreve te fashizmit.
   Unë u rrita si antikomunist por edhe si antifashist. Tradhetaret e kombit nuk mund të bëhen heronj.
   Por ty qen bir qeni, historia ta ka bere mire. Mut atehere, mut tani. Sepse ne krye te partisë prape nje komunist si Berisha ke.

   Reply to this comment
 2. Neritani August 25, 13:04

  Po te lumte pena o Ben Duka I keep ra pikes

  Reply to this comment
 3. demo August 25, 13:13

  Lush Lleshanaku,Hamit Matjani,Mark Gjonmarku,Zenel Shehu dhe nja 100 syresh,jane si Macdafi,djali i Dunkanit plak,qe vijne te shpetojne vendin nga kthetrat gjkakatare te Macbethit.
  Lane rehatine personale ne perendim,per te shpetuar shqiptaret qe po vuanin terrorin e eger enverist,ca ne kampet e vdekjes ne Tepelene,ca ne llumin e kenetave te Maliqit dhe Terbufit.
  Hamit Matjani,Lush Lleshanaku,,jane VIGANE LIBERATORE,si kamikaze te lirise,nuk pyeten sa forca kishte TIRANI,u hodhen ne mes te djajve te kuq per te shpetuar familjet nen dhuna e maskarait.
  Hamit Matjani e meriton nje permendore ne mes te Lushnjes,qe ti tregoje ketij populli skllav se eshte me mire vdekja,se te jetoish nen dhunen e TIRANISE.
  Prandaj bejne qejf sot hajdutet e demokracise,se gjeten popull skllave,se nuk ka me Hamit Matjani dhe Lush Lleshanaku.

  Reply to this comment
 4. Populli August 25, 13:27

  Deshmore u vrane, derdhen gjakun lume,
  por 50 vjet Enveri atyre u beri mune,
  nuk u vrane deshmoret per triske e tallon,
  qe per 50 vjet e rropen popullin ton,
  nuk u vrane deshmoret, nuk derdhen gjak curk,
  qe Enver pordha Shqiperine ta mbyllte burg,
  ndaj mos qaj kot Enverin o Duke mavria,
  se prej tij 50 vjet vuajti Shqiperia,
  ketu deshmoreve i dhjeu ne koke,
  turma e zagareve, Enveri me shoke,
  komandantet e tyre Enveri i qeroi,
  nga viti ne vit der sa i mbaroi,
  se ketu partizane me shume se Hitleri,
  vrau pas lufte pederas Enveri,
  partizane lufte,komandant e komisare,
  me shume se gjermani Enveri ka vrare,
  por dhe armiq populli pas vdekjes i damkosi,
  varros e zvarros Mehmet, porsi karagjozi,
  ne ka perdhosur deshmoret ketu plotesisht,
  keta kane qene Enveri e Nexhmija sigurisht.

  Reply to this comment
 5. GRANIT DRENICA August 25, 14:08

  Enver Hoxha po e MPREH SHPATËN
  edhe njëherë për S I T U A T Ë N. . .

  …Përherë, SHPATA e EVERIT -iu ndejt mbi KOKA
  të gjithë shqipfolësve mercenarë-halldupë-HAJVANË
  që ende po i mbanë e nuk po i lëshon TOKA!

  ENVER HOXHA -mprehe SHPATËN posaçërisht
  që t’iua PRESËSH mirë K O K Ë L O P A T
  shqipfolësve-kundërshqiptar dhe
  -jo vetëm k o l a b o r a c i o n i s t ë. . . !?

  Reply to this comment
 6. Pertef Sinaj August 25, 14:13

  Po pse more Arben e ke frenuar gjuhen. Mire thua per Bujarin, po Ilir Meten pse e anashkalon ? apo eshte pa faj ? Ky eshte me i lig nga Bujari dhe Sala se eshte pjelle e te majtes dhe e elektoratit socialist.
  Po Edvinin pse e haron ? Kush i ideoi e nderoi Bunkartet ? Edvini bashke me Erjon Veline.
  Mos mba peris me keta emra Arben se nuk te njohim per frikacak.

  Reply to this comment
 7. Arben August 25, 14:36

  rrofte partia e punes,

  vetem ata qe kishin lyer duart me gjak shqipetari, u

  lejuan te marrin fryme me ardhjen e enver serbit.

  edhe ata ashtu perfunduan, nje plumb pas koke

  Reply to this comment
 8. MH August 25, 15:17

  A ka cfare ndien njeriu sot mbi shtremberimin e te vertetave te goshduara ne historin e vertet te kombit Shqiptare.

  “”””Hamit Matjani,Lush Lleshanaku,,jane VIGANE LIBERATORE,si kamikaze te lirise,nuk pyeten sa forca kishte TIRANI,u hodhen ne mes te djajve te kuq per te shpetuar familjet nen dhuna e maskarait.””””

  Dhe djajt e kuq e kapen Hamitin pa i vendos kembet ne toke.Si nji tullumbace kalamanesh qe i gezohen lodrave te vitit te Ri.

  Reply to this comment
 9. Askush August 25, 16:13

  Leh si qen ore Arben/qe kur linde bere ben/Per parti dhe per Enferr/do ishe gati kurdohere/Partizanet kriminel i ke merak/ndaj u shkruan dite dhe nate/U thur lavdi dhe i ngre larte/krimeve te tyre u ve kapak.I quan deshmore i quan heronj/dy thundraket pa patkonj/Hysmeqaret dhe putanat/u mblodhen nga te gjitha anet/moren pushket dolen malit/zjarr e flake i vune vatanit.Vrane dhe pren burra dhe gra/finike dhe intelektual/vegjelia kish qellime/per pasuri edhe fitime.Luge floriri imagjinonin/veten shpejt ta pasuronin/me te vjedhur dhe plackitur/tama e madhe u kish hipur.Moren pushtet absolut/popullit i hapen lufte/Nen drejtimin e Serbise/grusht bashkuar rreth Partise/vrasje pa gjygj u be norme/kush ngre koken e pagon/proletaret moren revansh/dogjen te njome dhe te thate bashke.

  Reply to this comment
  • Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni August 25, 17:12

   Jo or malok. Rrace qensh jeni ju, dhe jeni trajtuar si qen ne c’do kohe dhe nga kushdo. Madje eshte padrejtesi ti krahasosh qente me ju, sepse as qente nuk vrasin njeri tjetrin per “zakon” sic vrasin zakonet tuaja te gjakmarrjes dhe fishekut ne paje.

   Mund te genjeni veten sa te doni me ate intelektin tuaj “te famshem” prej maloku, per gjoja krimet e kamunizmit, por c’do njeri qe ka dy pare tru e kupton qe nese kamunistat do kishin bere vertete krime, partia e kamunistave / e punes / socialiste, nuk do ishte partia me e madhe politike.

   Por mire beni qe lihni, se kur e lane Shqiptaret Shqiperine ne dore te zagareve, do u duhet te degjojne edhe angullimat tuaja.

   Reply to this comment
 10. GRANIT DRENICA August 25, 16:45

  VDEKJE shqipfolësve-kundërenveristë, se bash TË TILLËT -kanë qenë, janë dhe do të jenë përherë ARMIQTË e parë dhe më të mëdhenj -të shqiptarëve dhe të Shqipërisë; VDEKJE -farës së tillë KANCEROGJENE shqiptare, VDEKJE!!! Dhe sa më parë t’i lëshojë TOKA dhe të dalin fare!!!

  Reply to this comment
 11. katarakti August 25, 17:36

  Te shash sot partizanet dhe te ngresh ne qiell bashkepunetoret e fashizmit – vetem disa shpirta te zinj mund ta bejne. Ata qe e kane genin e tradhtarit ne gjak si familje dhe si fis. Partizanet nuk u ngriten ne lufte per tu bere te pasur, por per nje bote te re, ku njerezit te ishin te barabarte dhe te mos kishte bejlere dhe hyzmeqare. Ndersa bashkepunetoret e fashizmit “luftuan” vetem per mbrojtur pasurite dhe privilegjet e tyre. Keta njerez qe vune ne rrezik jeten e tyre, shumica 20-vjeçare, luftuan kunder ushtrive te fuqishme dhe profesionale italiane dhe gjermane si dhe bashkepunetoreve te tyre shqiptare. Te gjithe mund te ishin vrare ne lufte. Askush nuk e dinte si do perfundonte ajo. Kush do ishte pala fituese. Ata qe vune ne rrezik jeten per çlirimin e vatanit, po ata bene po aq sakrifica per rindertimin dhe transformimin e Shqiperise. Ndryshim epokal i paperseritshem dhe i paimagjinueshem edhe nga fantazistet me te medhenj! Nje pjese e ketyre te rinjve idealiste perfunduan pastaj si tradhtare te popullit. Nje pjese tjeter u zhgenjyen nga Enveri, por nuk folen. Heshten se vune re transformimin radikal te Shqiperise ne krahasim me te shkuaren. Te shash sot keta njerez dhe t’i quash kriminele, – kjo do te thote se se keto vemje e paskan pasur hak dhe pak persekutimin qe u paska bere Enver Hoxha. Meritonin me shume dhe me keq.

  Reply to this comment
 12. info analitike August 25, 19:55

  Deshmoret nuk kishin aspirate nje vend dikatorial e nje kriminel si kumandari qe i vrau pas shpine e qe futi percarjen e shqipatrit me shqiptarin. Po kur bejtexhinjte e ushqyer me propagande partie nuk ke cfare pret pervecse dacibaove propagandistike.

  Reply to this comment
 13. Mark .U.K August 25, 21:59

  Mire do ishte ti heqin edhe nga varrezat e deshmorve.Ata na ozurpuan per 50Vjet e tash kerkojn prap nderime.Gjysma e tyre a ma te teper jan vrar ne mes shqiptaresh.Marrim si shembull ata komunist qe u vran ne Vig te Mirdites,nga kush u vran.U paten ba edhe bustet e shkodrant u thonin pes surretnit.U deshke hakmarrje ne 90 per cfar i ben kti populli e mos me pas ksi maskarajsh si puna e kti poetarucit spiun dikur sot servil nje pjell e keqe.

  Reply to this comment
 14. saliu shqupit August 26, 00:46

  Vetem per nji gje me bohet qefi qe ENVERI ktyre kurvave antishqiptar para ardhesve te ktyre qe shajn ktu dhe ktyre vet ,ja qiu kurven 50 vjet shqelmin ne fyt ja vuri dhe shuplaka si kurva ben sa dhe majasilli i ka dal ne goj kto 25 vjet , se gje tjeter si ka ngel ,por nuk ka kush i degjon se ai brez ka vdekur ,tani ja shkerdhen nenen saliu ,si zagaret e ndiekin nga pas pasardhesit e antishqiptarve dhe tradhtarve , ai ka 25 vjet vetem trapin tall me kta zgjyrat qe bejn si gore neper gazeta .si zaberhane i la .

  Reply to this comment
 15. saliu shqupit August 26, 00:47

  Vetem per nji gje me bohet qefi qe ENVERI ktyre kurvave antishqiptar para ardhesve te ktyre qe shajn ktu dhe ktyre vet ,ja qiu kurven 50 vjet shqelmin ne fyt ja vuri dhe shuplaka si kurva ben sa dhe majasilli i ka dal ne goj kto 25 vjet , se gje tjeter si ka ngel ,por nuk ka kush i degjon se ai brez ka vdekur ,tani ja shkerdhen nenen saliu ,si zagaret e ndiekin nga pas pasardhesit e antishqiptarve dhe tradhtarve , ai ka 25 vjet vetem trapin tall me kta zgjyrat qe bejn si gore neper gazeta .si zaberhane i la .RESPEKTE ARBEN DUKA PUSHKA TOP TU BEFT RROFSH SA MALET.

  Reply to this comment
 16. Kris 1 August 26, 04:22

  Po jep Tema lajme taze
  I krijon rilindesi Baze
  Se ne zbor mungonte buka
  Shkaku mund te jet Ben Duka

  Reply to this comment
 17. demo August 26, 15:34

  Deshmoret tuaj u vrane per Serbine,o MH.Partizanet tuaj luftuan per Serbine,o Melaim..Gjithe brigadat tuaja u formuan per tremuaj.,Kafsharet lane mushkat,cobanet lane kerraben moren pushken dhe u veshen KAPTERRA BRATSVO-JEDINTSVO.Ne vend te mushkes,u binin ketyre profesoreve me shkolle frengu

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin