Himarë, shpëtohen 2 turistë britanikë nga rojet bregdetare

Redaksia Online July 10, 2013 08:30

Himarë, shpëtohen 2 turistë britanikë nga rojet bregdetare

Dy turistë britanikë, babë e bir kanë shpëtuar mrekullisht nga mbytja në detin Jon falë ndihmës së rojeve bregdetare shqiptare.

Bëhet e ditur se jahti i britanikëve 20 metra i gjatë, ku shkruhej “Never say never’ kishte ngecur 5 milje larg ‘Rrugëve të Bardha” në zonën e Dhërmiut. Baba e bir, Julian Lawrence Wiley dhe Jordan James Wiley shtetas nga Britania udhëtonin nga Kroacia në drejtim të Korfuzit, por mungesa e karburantit bëri që dallgët të shtynin jahtin 20 metra në ujrat shqiptare.

Turistët dhanë alarmin SOS rreth orës 23.30 minuta dhe rojet bregdetare të sinjalizuara rreth ngjarjes janë nisur në drejtim të personave që kërkonin ndihmë. Ata mundën të gjenin mjetin lundrues 5 milje larg vendit të njohur si ‘Rrugët e Bardha” në Dhërmi dhe e kanë rimorkiuar më pas jahtin në bregdetin shqiptar./Bw

Redaksia Online July 10, 2013 08:30
Komento

2 Komente

 1. Lleshi July 10, 09:14

  A e keni njoftu Berishen per kete arritje te madhe ? Erdhen edhe dy turiste ne Shqiperine Turistike … keshtu qe Shqiperia eshte duke ia vu ne diskutim Gjermanise vendin e pare ….. jena duke ia marre ne kthese me duket , tani qe s’e ka mendjen se eshte duke u marre me Greqine …

  Reply to this comment
  • Beni July 10, 10:19

   O Lesh, nuk ke ide dhe muhabet tjeter pervec Berishes? Qe je malok dukesh se si shkruan dhe gjykon, por bej dy klase shkolle e pataj komento.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*