Vokshi në PPE: Mazhoranca refuzoi shkëputjen nga e kaluara kriminale

April 18, 2015 15:35

Vokshi në PPE: Mazhoranca refuzoi shkëputjen nga e kaluara kriminale

Kryetarja e Lidhjes Demokratike të Gruas, deputetja Albana Vokshi mori pjesë në Forumin e  Grave deputete të Partive Popullore Europiane në Varshavë, me temë “Roli i grave në forcimin e demokracive  në Europën qendrore dhe lindore , një vlerësim i të kaluarës dhe së tashmes në çerek shekulli”.

Në fjalën e saj, zonja Vokshi kërkoi mbështetjen e kolegeve në Parlamentin Europian dhe të vendeve të tjera  për dekriminalizimin e Parlamentit dhe institucioneve shqiptare, si një kauzë jetike dhe si domosdoshmëri  për forcimin e shtetit të së drejtës dhe integrimit europian të vendit.  “Nuk mund të ketë zhvillim, progres dhe të ardhme europiane, nëse qeveria dhe deputetët janë të kapur nga interesa kriminale dhe mafiozë. Ata mbajnë  peng aspiratat e shqiptarëve për progres”, tha Vokshi. Zonja Vokshi njohu deputetet e djathta europiane me nismën ligjore të PD për dekomunistizimin e shoqërisë shqiptare si një proces i rëndësishëm për shkëputjen nga e kaluara më e errët dhe më e vuajtur që një vend ka patur në Europë.

“Mazhoranca aktuale e rrëzoi nismën duke e refuzuar me forcën e kartonave shkëputjen nga e kaluara kriminale” , tha zonja Vokshi.  e cila shtoi se qeveria mbështetet  një draft ligjor të cunguar,  aspak në funksion të pastrimit të shtetit nga zyrtarët e ish diktaturës, apo gjyqtarët e atij sistemi. Vokshi shtoi se në zgjedhjet lokale përfaqësimi në rritje i grave dhe vajzave në drejtimin  e bashkive dhe këshillave bashkiakë me 50% do të rrisë  cilësinë e vendimmarrjes në pushtetin lokal.

April 18, 2015 15:35
Komento

3 Komente

 1. shqiptar sharri. April 18, 16:36

  Po,sidote vijn te hujt tju luftoin juve kriminel kur ju jeni vet kriminel,ju kur judrejtoheni atyre dhhe ju kerkoni gjera te tilla ata qeshin me ju,dhe mesiguri ju thon juve,por ju nuk e tregoni,se ata ju thon,niseni apo filloni nga ju,pra nga ju kriminel qe jeni te largoheni nga olitika,por ju nuk e pranoni largimin tuaj dhe te shokve tuaj,jukerkoni vetem te krahut qeer te largohen kurse krahu i juaj eshte engjell e ata qeret jan djalli.Ju,duhet qe nga sali serbi,lulzim basha,pollo,bode,imami,muli,ristani,jozefina,doda,ti vokshi,ajo kryepela,majlinda nishani,visho,llalla,zaganjori cefa,gjin gjoni,e shum e shum tjer qe emrat nuk jua dij,.Ju,duhet te paret te dilni nga politika dhe te ju rasin ne burg se aty e kani vendin mori karakurvo.

  Reply to this comment
 2. "Horri i Bulevardit" April 18, 23:38

  Europa eshte kurve, por kur shohin nje karakurve si albana vokshi, behet xheloze dhe inatin ja u nxjerr shqiptareve.
  Prandaj ju lutem i thoni albana vokshit, te tregohet kurve e moderuar, jo si kurve afrikane, atje ku nuk i njohin breket.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi April 19, 22:04

   Dërgojnë “një budallaçkë e gjysëm” në PPE dhe ajo kthehet e bërë “një budallaçkë e treçerek”? Pse dërgoni baldosa more?

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*