Vorbë Nastradini

Petrit Zili October 22, 2013 14:59

Vorbë Nastradini

Thonë që  Nastradini

E kishte merak

Që ta linte vorbën

Shtruar pa kapak.

 

Nëpër  vilajete

Ishte hapur fjalë

Vorbë e Nastradinit

Zien shum’ ngadalë.

 

“Mos u merakos

Moj e mira vorbë

Me kënd mos llafos

Në ke  mish a çorbë.

 

Hasmi me sy bakër

Të plasë nga meraku

Se çfarë ti ke  brenda

Ta dijë veç kapaku.

 

Se ç’ ka vorba brenda

Nëse do ta dish ?!

E mbush Nastradini

Për çdo ditë me mish.

 

Mish nga më i miri

Tule vetëm tule

Kurrë kjo vorba ime

Nuk zien  fasule.”

 

Por një djalë i ri

Tepër kureshtar

S’vinte gjumë në sy

Vorbën pa e parë.

 

Gjatë vigjëloi

Sa të ikte plaku

Te vorba vrapoi

Drejt e te kapaku.

 

Sa ngriti kapakun

Brenda për të parë

Sa shumë kutërboi

Plëndës i palarë.

 

Plëndës i palarë

Ja doli në shesh

Bashk’ me të në vorbë

Këmbët me gjith’ lesh.

 

Le ta lëmë pas

Këtë mesele

Të shohim se ç’ka

Sot një vorbë e re.

 

Duket sikur erdhi

Dita e qametit

Dalngadalë po hapet

Vorba e pushtetit.

 

Është vorbë moderne

Që punoi me gaz

Zjeu korrupsionin

Dhe vjedhjet pa masë.

 

Valoi  ajo vorbë

Me zjarrin e shtetit

Për tetë vjet me radhë

Kofshat e rryshfetit.

 

Grafulloi vorba

Sa iu derdh ana

Në të u përzien

Tatime, dogana.

 

Avulli i vorbës

Davaritej  jashtë

Kishte n’atë vorbë

Krom po edhe naftë.

 

Nuk përtonte vorba

Brenda të valoje

Gjithçka ishte vjedhur

Toka edhe troje

 

Më të mirën vorbë

Pati Qeveria

Zjeu sa u ngop

E gjithë kusaria.

 

E nëse kjo vorbë

Prapë nuk do thyhet

Shumëkush e di

Çfarë në të do zihet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Petrit Zili October 22, 2013 14:59
Komento

2 Komente

 1. mentari October 23, 09:57

  e ke fjalem per nje tip qe shkruan ketu me nick nastradin?

  Reply to this comment
  • DREAM October 23, 11:34

   E ka fjalen per ate nipin e nastradinit qe ishte 22 vjet komunist me teser dhe 22 vjet komunist i djathte !
   E ka fjalen per ate nipin e nastradinit qe deputetet i kishte niprit e atyre te togave te pushkatimit !
   E ka fjalen per ate nipin e nastradinit qe kerkonte varje me litar neper gjyqe dhe pastaj ulurinte bulevardeve …komunistet ne litar !
   E ka fjalen per ate nipin e nastradinit qe i shiste naften miloshevicit !
   E ka fjalen per ate bastardin qe vrau njerzit me duar ne xhepa !
   E ka fjalen per ate bastardin qe donte tu blinte gjakun ,si beri me Gerdecin !
   E ka fjalen per ate bastardin ,qe brodhi europen me analizat e shurres se enferrit dhe kurre titullin “hero” nuk ja hoqi …e kishte baba !
   E ka fjalen per ate bastardin ,qe kish ber betimin e Hipokritit dhe Katovices qe ngujoi njerzit ne trotuar dhe i la te beheshin pishtare human !
   E ka fjalen per ata bastardet qe e mbajten ne pushtet ,ato larvat e corbes ,ata prekuror te felliqur qe ishin dhe jane kapaku i corbes ..qe gjykojne ende PERIKLI SHQEVIN
   E KA FJALEN PER ATA TRUSHPELARET SI TY …QE VEMJE KANE LINDUR DHE ASHTU DO VDESIN !
   SAHANELEPIRES CORBASH TE QELBURA !

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*