Vorpsi dhe Xhaferllari mbërrijnë në Kushtetuese, kush do të qëndrojë në post?

November 15, 2019 08:34

Vorpsi dhe Xhaferllari mbërrijnë në Kushtetuese, kush do të qëndrojë në post?

Një ditë pas betimit, anëtarët e Gjykatës Kushtetuese janë paraqitur sot në punë.

Ora 7:56 ka mbërritur Arta Vorpsi, e cila u “betua” para noteres, duke shmangur Presidentin.

Rreth 10 minuta më vonë, në ambientet e Gjykatës Kushtetuese ka mbërritur anëtarja tjetër e dekretuar nga Kreu i Shtetit, Marsida Xhaferllari.

Gjykata Kushtetuese është kthyer në një “betejë” mes Presidentit Ilir Meta dhe maxhorancës, duke vënë në pikëpyetje serioze procesin e formësimit të saj

Dje u betuan tek Presidenti Elsa Toska, Besnik Muçi, Fiona Papajorgji dhe Marsida Xhaferllari.

Elsa Toska u bë anëtarja e dytë e Gjykatës Kushtetuese pas Besnik Muçit.

Më pas u betuan Fiona Papajorgji dhe Marsida Xhaferllari.

Pas betimit të tyre reagoi Presidenti i republikës, Ilir Meta.

“I lumtur që më në fund, pas dy vitesh, fillon sot nga funksionimi Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë!

Urime tre anëtareve të reja të kësaj Gjykate, znj.Elsa Toska, znj.Marsida Xhaferllari dhe znj. Fiona Papajorgji!”, shkroi Meta në “Facebook”.

j.l./ dita

November 15, 2019 08:34
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim