Vota e emigrantëve, Bushati: Duhet vullnet politik

November 8, 2018 13:01

Vota e emigrantëve, Bushati: Duhet vullnet politik

Ministri Ditmir Bushati është thirrur sot në interpelancë me shqiptarët që jetojnë në Greqi dhe Itali, ndërsa ka diskutuar me ta për të drejtën e votës.

Kjo interpelancë është e para që zhvillohet me shqiptarët jashtë vendit. Gjatë fjalës së tij Bushati tha se duhet vullnet politik për ceshtjen e votave të emigrantëve. Duke u ndalur tek patentat me Greqinë, Bushati tha se pala shqiptare i ka ezauruar të gjitha procedurat.

“Shpresoj që pala greke të përfundojë sa më shpejtë procedurën. Duke u ndalur tek vota e emigrantëve, më parë duhet vullnet politik, pastaj garantim në praktikë. Me Ministrinë e Brendshme po evidentojmë shtetasit shqiptarë jashtë Atdheut. Po përpiqemi të reduktojmë hallkat për marrjen e pasaportave. Viti i ardhshëm është viti i skadimit të pasaportave të 10 viteve më parë. Përgjysmohet koha e marrjes së pasaportës, 2-4 javë. Kemi reduktim të tarifave për shërbimet konsullore”, tha Bushati.

l.h/ dita

November 8, 2018 13:01
Komento

3 Komente

 1. Timi November 8, 19:40

  Doli ky maskaraji ne drite. Pasi e la Shqiperine ne duar te terroristeve greke ky surrat miu na u shfaq me delarime per voten e emigranteve. Nderkohe Shqiperia e jugut eshte marre nga Greqia ky muti i mutit rri ne zyrat e tij dhe shikon. Sigurisht qe eshte udhezuar nga ai i gjati pa koqe qe mos flase. Pftuu ndyresira te felliqura. Frikacake te ndyre. Shitet Shqiperine per dy lek. Nuk e duam BE-ne pa jugun e Shqiperise. Por kjo eshte poltika e juaj frikacake, burracake, qelbesire politike. E quajte Berishen dhe te tijte esadiste. Po eshte e vertete, ata te gjithe jane. Por kjo qe bete, duke lene grekoqiret te bejne nje terrorist hero me deputetet te Parlamentit shqiptar ne funeral dhe me pjesmarrjen dhe pagesat nga Bashkia e Dropullit, shpallet veten fajtor. Kjo nuk eshte tjeter vecse esadizem i kulluar. Pftuuu mbeturina dhe jashteqitje te popullit shqiptar. Ne nuk jemi ekstremiste qe flasim por ne kemi gjak shqiptari. Nese s’kishit koqe ta mbronit Shqiperine, jepni doreheqjen ti Bushati dhe ti shkopi i gjate i ferrit. Zhduku nga ekranet dhe nga propaganda qe na leshon cdo dite. Je i humbur. Shqiperia ka nevoje te drejtohet nga njerez patriote dhe jo nga ata te tredhurit si Edi Rama me shoke.

  Reply to this comment
 2. Zero me bisht November 8, 20:37

  E nga ta dije ku diteziu qe vota e emigranteve eshte plumb per armikun? Per atdheshitesit emigrantet kane vetem nje pergjigje:

  Zero tolerancë, zero votë

  Reply to this comment
 3. Labi Vlores November 8, 22:15

  Emigrantet duhet te formojne nje parti me vete..Boll me me ketà laro qe i shohin emigrantet si “lope” per tu mele.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*