Vota në OKB, Vasili i kundërpërgjigjet Manjanit

December 27, 2017 13:14

Vota në OKB, Vasili i kundërpërgjigjet Manjanit

Kryetari i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili  ka reaguar pas deklaratave të ish-ministrit të Drejtësisë, Ylli Manjani në lidhje me letrën e presidentit Meta për Donald Trump, pas votimit të Shqipërisë në OKB.

Në një postim në rrjetet sociale, paraditen e sotme, Vasili i ka dalë në mbrojtje Metës dhe thotë se çdo avokati e këtij turpi që nuk zhbëhet dot është po aq e errët sa edhe vetë arsyet e errëta të qeverisë kapur për të votuar haptas kundër Amerikës.

“Denoncimi i forte, pa komplekse dhe pa kompromis i ketij turpi eshte i vetmi qendrim i ndershem ne te mire te Shqiperise dhe ne dem te klikes antiamerikane qe qeveris vendin dhe te gjithe zedhenesve te saj politikë e parapolitikë.”- shkruan Vasili.

Gjithashtu Vasili akuzon Ramën se votimi antiamerikan i qeverisë shqiptare në OKB është padyshim me qëllime të këqia.

Sipas Vasilit, vota kunder Amerikes ne OKB është një turp i qeverisë që nuk zhbehet.

Postimi i plotë i Vasilit:

Vota kunder Amerikes ne OKB, ky turp i saj nuk zhbehet.

Qeveria votoi kunder Amerikes dhe kete nuk e luan topi.
Cdo alibi e shpëlarë e qeverise vetem se e rendon kete faj historik te saj.

Asnje shqiptar nuk eshte ne krah te qeverise kur ajo voton kunder Amerikes.

Arsyet e erreta te ketij votimi antiamerikan te qeverise jane te qarta dhe qellimkëqia.

Cdo avokati e ketij turpi qe nuk zhbëhet dot eshte po aq e erret sa edhe vete arsyet e erreta te qeverise kapur per te votuar haptas kunder Amerikes.

Denoncimi i forte, pa komplekse dhe pa kompromis i ketij turpi eshte i vetmi qendrim i ndershem ne te mire te Shqiperise dhe ne dem te klikes antiamerikane qe qeveris vendin dhe te gjithe zedhenesve te saj politikë e parapolitikë.

December 27, 2017 13:14
Komento

8 Komente

 1. Kris December 27, 13:19

  Marionetat te paturp-shem hane njeri tjetrin Meta rri e i veshtron! Cfare poshtersie jane keta lloj shqiptaresh?!

  Reply to this comment
 2. il popoloo December 27, 14:21

  Po si nuk u bete nje here te vetme ne te njejtat mendime per interesat e ketij populli , po sa here qe delnjerigxm

  Reply to this comment
 3. zano likaj December 27, 16:39

  drizari..po legenisesh fare o tit vasili, je bere si bakallare dhe nuk di cfare thua o mjere. a mund te thuash i ke degjuar ato shtetet qe votuan kunder rezolutes se ne nuk i kemi degjuar mos del ne cdo rast dhe te besh profetit per cdo problem se po te del kallaji

  Reply to this comment
 4. fraza December 27, 17:24

  Vasili? Ti je ai ”kryeministri” qe per ”pak” erdhe ne pushtet?! Je i afte per te marre titullin e ”te perdorurit” dhe asgje me shume.
  Nuk ka nevoje SHBA per servila dhe te verber si puna juaj. Ti kujton se SHBA nuk e ka ditur reagimin e opinionit boteror per ceshtjen ne fjale?
  Vazhdo te shpifesh sebashku me grupin tend, qe jeni vene ne gare kush e kush te nxije me shume Shqiperine. Turpi mbetet per ju dhe stanin tuaj nga i pari deri tek i fundit. Te pamoralshem! Si s’u lodhet? Pfff!

  Reply to this comment
 5. Izeti December 27, 18:16

  Dolen perseri keta te klubit te 200 petritave. «po debatojne» sorra me manjakun. Turp,turp,turp

  Reply to this comment
 6. alfons December 27, 19:06

  ky ka ikur per lesh ka 10dit leh si qen i zgjebosur kunder rezolutes te okb kunder evropes haron ky leshko qe shba ka nje perfaqesues qe i di dhe i ndjek politikat shqipetare dhe nuk perton te na thote ku gabojme dhe ku ndihmojme!MINISTRI TEND PO TE DENON O QYP MBYLLE BUCEN TI DHE AJO E CMENDURA QE TE DREJTON TY

  Reply to this comment
 7. Alban Dega December 27, 21:01

  PELLUMBA NE VEND TE GJYLEVE TE TOPAVE !

  – Sa me shumice ti kemi aq me shume na nevojiten
  per nje Bote me te mire ….

  Nje analize e shkelqyer e realiste. Fakte dhe konkluzione te sakta ne sherbim te miqesise aleances strategjike me Shtetet e Bashkuara te Amerikes ne perputhje me interesat kombetare te te dy vendeve ,
  Askush me shume se Nena e demokracise Boterore Amerikan nuk i perbuz servilet, hipokritet, mashtruesit, dyfytyreshat, proamerikane me fjale e antiamerikanet ne veprime.
  Nuk ka antiamerikan me te keq se proamerikanet me pallavra dhe antiamerikanet me veprime.
  A e di se cka i quajne amerikanet keta sojsez personash : asskisers fjale per fjale, me nje fjale bythelepires !
  A nuk ishin lideret politike te PD-se dhe LSI-se dhe kazani mediatik i tyre qe vetem nje jave me pare nuk lane helm pa vjellur e shpifje pa bere kunder SHBA-se, Ambasadorit te nderuar Donald Lu e BE-se!?
  A nuk ishin kapobanda i kesaj bande gangsteresh Sali Berisha, Lulezim Basha, Edi Paloka, Dritan Shehu… Monika Kryemadhi, Petrit Vasili, Keida Mehmeti … Artur Zheji, Prec Zogaj, Rakipllari, Kastriot Islami e co. qe I shpallen lufte “impetializmit Amerikan”
  A nuk jane e njejta shpure qe brenda 24 oresh kaluan krejt ne polin e kundert dhe u bene mbrojtesit me te flakte, gardistet e kuq te Trampit dhe Heidi, te SHBA -se lidhur me Voten e Shqiperise per Rezoluten te Jetuzalemit !
  Skajet gjithnje puqen kur behet fjale per politiken Albanus Adversus Albanus” , pra shqiptaret kunder shqiptareve te politikaneve sa antishqiptare te sprovuar si antiamerikane e si antishqiptare!
  Si mund te jene proamerikane te thekur ata qe e rrenuan e zhbene, dogjen e sakatuan, plackiten e vrane te pakten shtate here Atdheun e vet ne 27 vjet.
  Si mund te doje nje shtet mik e aleat strategjik te Shqiperise si SHBA-ne ata qe e shiten e shituan Atdheun, dheun ku u ra koka !?
  Si mund te arrije kryetari I nje Republike Parlamentare, te marre tagrin e nje mbreti a sovrani absolut dhe te beje edhe kryetarin e Kuvendit, e te beje vendimarresin absolut per nje Konsensus Mbarekombetar per nje votim krejt rutine te nje rezolute rutine ne OKB !?
  Cili nen apo pike e Kushtetutes se Shqiperise ia jep nje tager te tille qe ti shpall e lufte publikisht qeverise se nje Republike Parlamentare per nje vote per nje rezolute qe nuk cenonte as integritetin as sovranitetin, as sigurine kombetare as te vendit te tij as te aleatit tone strategjik, SHBA-se.
  A ka keshilltar juridik politik apo diplomatik Presidenti Ilir Meta !?
  A u konsultuan ata para se te miratohet, para se te niset e para se te publikoje nje leter e tille turpi e tij per Presidentin e SHBA-se Z. Donald Trump !?
  Nese po atehere ata keshilltare jane thjeshte injorante Made In Plepa ose Vitrina, Kristali dhe duhen shkarkuar menjehere dhe ndiqen edhe penslisht oer demin qe i kane bere Presidentit te Shqiperise dhe reputacionit te shtetit te tyre !
  Nese jo Presidenti duhet me e pakta te kerkoje falje publike per gafen e tij politike e diplomatike dhe shkeljen FLAGRANTE te Kushtetutes se Shqiperise !
  Jo vetem ai, por edhe shefi i diplomacise dhe Qeveria Rama duhet te kerkoje falje per mosnjoftimin dhe mosmarrjen e mendimit te Presidentit te Shqiperise Z. Ilir Meta, per voten ne OKB.
  Shqiperia dhe popuili i saj nuk i ka votuar per te bere lufte cjepesh, por per te qeverisur Shqiperine ne perputhje me ligjit e rregullat e shtetit shqiptar .
  Lufta midis cjepeve ne jeten reale i hodhi te dy ne kulmin e ujit te turbullt dhe u mbyten te dy .
  Lufta midis cjepeve ne politiken e Shqiperise e hedh ne uje te turbullt Shqiperine. Edhe nese nuk mbytet me e pakta zhytet dhe baltoset.
  Nje mesim me vlere per diplomacine dhe politiken shqiptare,
  Kur flasin profesoret me diploma prej verteti, duhet te heshtin plepistat e Universiteteve te Plepave dhe akademiket e Akademive te Domosdove sic i stigmatizinte Noli i madh, duhet te heshtin diplomatet, politikanet, sabelitodos- gjithckaditesit “ Dru me ore” ala Petrit Vasilit, Kastriot Islami, Agim Nesho, Prec Zogaj, Artur Zheji…e co.
  Nje fakt flet ne shume se nje thes me pallavra! Po shume faktet dhe konkluzionet e sajuara, te mashtrura e antishqiptare…!
  Politika dhe diplomacia jane jo vetem shkence, por edhe art, mjeshtri, zanat teper i veshtire.
  Si njera edhe tjetra jane Shkenca, Arti, Mjeshteria e se pamundures qe edhe te pamunduren e ben te mundur, sic thoshte Churchilli.
  Diplomacia eshte arti qe ne vend te gjyleve nxjerr pellumba nga grykat e topave !
  Ky eshte misioni i saj paresor, aresyeja thelbesore e ekzistences se saj!
  Lufta, dhuna, padrejtesia… jane Nena e te gjitha te keqijave te kesaj Bote !
  Paqja, drejtesia, miqesia, mirekuptimi, dashuria, miqesia, miresia… jane gjerat qe sa me shume ti kemi aq me shume na mungojne, aq me shume na nevojiten per nje Bote me te mire !
  Ndaj te mendojme, te punojme e te luftojme per to si per jeten !

  Reply to this comment
 8. vasili December 27, 21:30

  Vasili,vazhdon te lere koqen e namit.I duket vehtja kryeminister qe i kane vjedhur fronin.
  Me sa duket i mungon dhe familja,pasi ndryshe do ta kishin derguar per ta vizituar,qe ka rene ne kete kollaps budallalleku.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*