Votimi në OKB, reagon ambasada amerikane në Tiranë

December 22, 2017 13:05

Votimi në OKB, reagon ambasada amerikane në Tiranë

 

Një ditë pasi Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara votoi pro rezolutës që dënonte vendimin e Presidentit amerikan Donald Trump për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit, ka reaguar edhe ambasada amerikane në Tiranë.

Ambasada amerikane e ka komentuar këtë vendim me një gjuhë tejet diplomatike, duke mos përmendur në asnjë rresht votën e Shqipërisë.

Deklarata e Ambasadës amerikane në Tiranë:

“Deklarata e Presidentit afirmoi realitetin e tanishëm dhe historik të Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit.

Shtetet e Bashkuara pranuan të vërtetën e thjeshtë se Jeruzalemi është qendra e legjislaturës, kryeministrit dhe gjykatës së lartë të Izraelit.

Ne do të vazhdojmë të punojmë për paqen.

Një proces që shpresojmë do të ofrojë rezultatin më të mirë si për popullin izraelit ashtu dhe atë të palestinez”.

December 22, 2017 13:05
Komento

7 Komente

 1. demo December 22, 13:48

  Superfuqia me e tmerrshme boterore eshte Greqia.Greqia eshte edhe Lokomotiva e BE,qe ja mbledh kembet ne nje kepuce gjithe Ekonomise Evropiane.Prandaj kryeministrat e Albanistanit kane vendosur ti japin edhe Detin,Edhe varrezat qe ti kete si gur kufiri,edhe te ndryshojne gjithe emrat e qyteteve dhe fshatrave te Shqiperise,si ti doje Greqia.Superfuqia ekonomike dhe ushtarake boterore ka kerkuar kisha greke ne Tirane,Peqin,Elbasan,,t`i kete edhe ato si gur kufiri.Qeveria Edi Rames dergoi By..shatin qe te merret vesh me Koci Koqen qe tja ndertojne si kishe greke ate Qele Katolike,qe shemben pa dashje ne Dhermi.Superfuqia boterore ekonomike dhe ushtarake Greqia,pas gjithe ketyre leshimeve,ka kerkuar shtetit shqiptar te gjeje ku te doje 12 mije ushtare greke te vrare ne token greke te Epirit te Veriut,qe banohet padrejtesisht nga shqipfoles te perkohshem dhe ta mbushi vendin me varreza greke,.Po nuk gjeten ushtare greke,te cfarrosin shqiptaret,ti lyejne me boje greke dhe ti mbulojne me flamur grek,se ju piu e zeza.Ministria e jashtme greke ka paralajmeruar qeverine shqiptare te mos votoje pro shtetit Amerikan ne OKB,sepse Amerika eshte nje shtet i pjerdhur ne falimento ekonomike dhe ushtarake,i mbytur ne borxhe,.Shteti Amerikan eshte pergjegjes per krijimin e shtetit shqiptar te Kosoves,duke ja shkeputur aleateve orthodhokse serbe.Prandaj Kryeministri Edi Rama po te doje te renditet perkrah Aleances se fuqishme orthodhokse greko-serbe,duhet te votoje kunder armikut amerikan.

  Reply to this comment
  • Flamurshkaba December 22, 16:30

   O Demo,

   Nuk eshte koha per ironi e humor (vetem per humor te zi mund te jete).
   Eshte koha qe po te jete se kane mbetur shqiptare te vertete nga ata te Gjergj Kastriotit, te Zenel Gjolekes, te Cerciz Topullit e te Idriz Seferit te dalim e ti themi NDAL! politikes cerekshekullore te rreenimit te Atdheut tone:
   Te kendojme ate kengen atdhetare

   Permbi shkembenj e gure,
   Lirine te ngjallim!

   Reply to this comment
 2. Social Rilindasi December 22, 14:17

  Ambasada amerikane ne Tirane po pregatit nje deklarate ku mbeshtet plotesisht qeverine e Rames per voten pro rezolutes dhe nderkohe kritikon vendimin e administrates Trump per Jerusalemin.

  Reply to this comment
 3. Plaku Xhuxhumaku December 22, 15:14

  …. po mer po, po mos kujtoni se kemi per ta harruar kollaj.

  Reply to this comment
 4. Flamurshkaba December 22, 16:31

  O Demo,

  Nuk eshte koha per ironi e humor (vetem per humor te zi mund te jete).
  Eshte koha qe po te jete se kane mbetur shqiptare te vertete nga ata te Gjergj Kastriotit, te Zenel Gjolekes, te Cerciz Topullit e te Idriz Seferit te dalim e ti themi NDAL! politikes cerekshekullore te rreenimit te Atdheut tone:
  Te kendojme ate kengen atdhetare
  Sot lipset meflamure,
  Malit te dalime
  Permbi shkembenj e gure,
  Lirine te ngjallim!

  Reply to this comment
 5. mirel December 22, 16:41

  Po mer qelbesirat qeveritare kujtojne se jane avdalle amerikanet dhe e bejne hapur politiken.
  Gazetat po mundohen te na mbushin mendjen se Ramuti nuk ka bere tradheti ndaj Amerikes.
  Per ke?
  Per Palestinen..qe nuk njeh Kosoven.
  Kjo eshte me se tradheti.
  Plera serbe dhe greke kerkon afirmimin e Shqiperise si vend musliman qe duhet shkrire .

  Reply to this comment
 6. nafie December 23, 03:42

  DEMO IK NE GREQI TI DHE ATA QE KANE TRUTE E TU GREQIA ESHTE E FUNDIT NE BE SI NGA STANDARTI DHE NGA PUNESIMI KU E PE ZOTROTE FORCEN E GREQISE MOS TU DUK QE JA MBLODHI MERKELIT ;ATY MBAJU TI DHE ATA LAFIQERAT KALISPERAT E TU

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*