Votimi për Teatrin Kombëtar i rregullt, nuk do të përsëritet

July 9, 2018 12:48

Votimi për Teatrin Kombëtar i rregullt, nuk do të përsëritet

 

Votimi i ligjit për Teatrin Kombëtar në seancën e së enjtes së shkuar është i vlefshëm.

Në këtë konkluzion ka arritur Sekretariati për Procedurat dhe Votimet në Kuvend pas investigimit të bërë lidhur me procesin, duke rrëzuar kështu kërkesën e PD-LSI për shpalljen të pavlefshëm të votimit dhe përsëritjen e tij.

Opozita pretendonte për manipulim dhe vjedhje votash. Në fakt gjithçka lidhet me votimin e deputetit Robert Bitri me kartën e deputetit Vangjel Tavo.

Vota e këtij të fundit u numërua pro ligjit pa qenë i pranishëm në sallë.

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, foli për një skenar pas këtij votimi.

Ai tha se deputetit Bitri i kishin lënë kartën e Tavos në tavolinën e tij me qëllim për të prishur votimin.

Opozita në shenjë proteste bojkotoi seancën e sotme plenare.

o.j/dita

July 9, 2018 12:48
Komento

3 Komente

 1. Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni July 9, 13:33

  Gazeta dita ben mire t’i arshivoje (elektronikisht) keto artikuj.

  Kur Shqiptaret e se ardhmes te kthejne koken mbrapa per te pare se nga vijne, per te kuptuar se si nje popull qe ngrihet mbi rrenojat e civilizimeve antike, qe identifikohet me te njejtin flamurin me te cilin identifikoheshin civilizimet antike, flamurin me te famshem te botes antike edhe atehere kur udheheqesi shpirteror i botes se krishtere s’ishte vecse nje skllav lakuriq gozhduar mbi nje kryq
  http://media.gettyimages.com/photos/brera-gallery-milan-crucifixion-michele-da-verona-1501-picture-id629535093
  http://www.voal-online.ch/images/articles/2014_12/50582/u2_mbit4.jpg

  flamurin e kuq me shqiponjen e zeze me dy koke te zoterve qe jetonin ne maje te Olimpit.
  https://www.raremaps.com/gallery/archivedetail/12949/Charta_Cosmographica_Cum_Ventorum_Propria_Natura_Et_Operavione/Frisius-Apian.html

  Dhe do pyesin veten, si ka mundesi qe shpifjet e ketij kleri me te cilin Shqiptaret kane qene ne lufte qe prej 2000 vjetesh, zune vend, si ka mundesi qe Bota na beri te besojme se jemi populli me primitiv, i fundit qe mesuam te shkruajme dhe lexojme, per me teper nje gjuhe, qe ndonese eshte e veshtire per t’u mesuar, eshte ndoshta gjuha me e lehte per t’u shkruar dhe lexuar, ku c’do germe shkruhet dhe lexohet njesoj?
  Si u zhduken provat qe deshmonin trashegimine tone kulturore? Si ka mundesi qe populli qe i dha botes Skenderbeun perfudoi te njihej neper bote si nje popull Musliman?

  Pastaj do shikojne keta surrete majmune, qe xhamite e vjetra nuk i shembin kur ndertojne te reja, ndersa teatrot po. Xhamite i ruajne sepse kane vlera historike, ndersa kinostudion dhe tani teatrin ku rilinden mbas shume shekujsh nje nga dimensionet e artit Shqiptar s’jane vecse tulla dhe llac, godina te vjetra qe duhen shembur.

  Dhe atehere do thone: aha. Nuk jemi nje popull pa kulture, nuk jemi nje popull qe s’kemi lene gjurme. Nuk jemi te fundit qe mesuam te shkruajme, apo ta provojme veten edhe ne arte shume me te veshtira se letersia, sic jane kinematografia, dhe te jemi aq te suksesshem sa t’i eksportojme art 1 / 5 se Botes (Kines). Jemi nje popull qe na i kane fshire gjurmet, barbaret, ne ato momente pergjumje kur u lame dore te lire.

  Reply to this comment
 2. Arben July 9, 18:05

  Litari litari

  Reply to this comment
 3. Flutura July 9, 18:26

  Agutidhet e LSI marrin porosite dhe luajne kukafshehti…. si kalamajte.
  Kalamaj jane e si kalamajte luajne.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*