Votuam për t’i futur në burg, i futëm në qeveri

May 19, 2017 01:18

Votuam për t’i futur në burg, i futëm në qeveri

 

DITA-Shënim

 

Katër vite më parë, mbi një milion njerëz dolën në zgjedhje dhe gjëja e parë që menduan të bëjnë ishte të heqin qafe një qeveri, e cila, edhe pas tetë viteve, nuk ishte asgjë tjetër veçse trajta çnjerëzore e regjimit despotik, dhe që, në memorien e saj kishte ngjarje të llahtarshme, si Gërdeci, 21 Janari, vjedhja masive në Rrugën e Kombit, krijimin e një oligarkie politike e financiare njëkohësisht, aktin e turpshëm të shitjes së trojeve shqiptare, një korrupsion të paimagjinueshëm. Në tetë vite qeveria Berisha, përmes zënies në çark të gjyqësorit në të gjitha hallkat, kishte mposhtur shtetin.

Në fakt, njerëzit kur votuan kishin në bindjen e tyre se qeveria Rama njërin ndër aktet më themelore do të ishte pikërisht ndëshkimi i së keqes që kishte zaptuar vendin, dhe ky, si ishte pritur, do të ishte njëri ndër ndëshkimet për të cilat nuk do i vinte keq askujt që kishte mend në kokë dhe që e donte vendin e tij.

Thuajse katër vite pritje, e gjatë, e lodhshme dhe e zvarritur. Në katër vite të qeverisjes Rama jo vetëm që nuk u ndëshkua asnjëra nga aferat e mëdha dhe bartësit e tyre, por tani, si pa të keq, në një bisedë nate, shefi i qeverisë, ata, për të cilët votuam se duhet të ishin në burg, i bën pjesë të qeverisë dhe ndan me to tortën e pushtetit.

Është folur kaq shumë për një paketë të dërguar nga Evropa dhe të përforcuar nga Departamenti i Shtetit. Është thënë e stërthënë nga opozita për mjerimin e kësaj qeverie, e cila duhej përmbysur me dhunë dhe shefi i saj duhej hedhur në ujërat e Lanës. Në secilën ditë janë hedhur nga një çadër në bulevard aq shumë llum e baltë mbi Shqipërinë, sa nuk kanë hedhur as armiqtë më të egër të këtij vendi. Nuk është lënë gjë pa thënë për një shtet, para të cilit Kamorra të dukej lule, për qeveritarë ndaj të cilëve Al Kapone dukej i ndershëm; shembujt të më zinj të botës së krimit janë paraqitur përmes qeveritarëve shqiptarë. Katër vite në parlament dhe 90 ditë në një çadër, e cila as që nuk duhej lënë të ishte ngritur, por që u bë kasneci i së keqes.

Tani, për hir të një tekeje qeveritare, të shefit të qeverisë, këto tellallë të së keqes, që dje, në pushtet ishin vjedhës kolosalë, vrasës, mashtrues, hajdutë votash e zgjedhjesh, cinikë dhe hedhës në erë të fabrikave të vdekjes, që paratë i nxirrnin edhe duke shfrytëzuar gjakun e fëmijëve, u bënë “burra” të mirë, po harrohet se çfarë ka ndodhur, përse u votuan. Ndëshkimi që njerëzit prisnin u kthye në shpërblimin e së keqes.

Paketa e dërguar dhe e shumë përfolur shkoi më tej se gjithçka ishte menduar. U bë një superpaketë, ku pluset e saj përfshinë edhe gjëra që nuk ishin menduar.

Çfarë lidhje me ALUIZNI me kauzën e votave të lira? Po OSHEE dhe një drejtori Bujqësore? Si do të jetë një ditë të ardhshme dekriminalizimi përmes çështjeve sociale dhe rinisë? Një herë, për hir të çadrës, budallshëm, u hoqën katër ministra, tani edhe gjashtë të tjerë, plus zëvendëskryeministri.. kush mbeti?

Përralla se ata do të jenë teknikë është për një natë të gjatë dimri, por zgjedhjet bëhen në qershor dhe qershori i ka netët e shkurtra.

Dekriminalizimi e ka gjithnjë një fillesë: ndëshkimin e së keqes që ka ndodhur. Nga shkaku i këtij dekriminalizimi mund të largohet nga parlamenti një deputet sepse ka një gjobë për tejkalim shpejtësie, por qëndron deputet një njeri si Berisha, i cili, veç të tjerave, mban mbi kurrizin e tij dy nga ngjarjet më makabër të tetë viteve pushtet – Gërdecin dhe 21 Janarin. Mund të largohet një deputet se kur ishte ushtar është zënë me një shok të tij, por Rama bën krushqi me një njeri, i cili, në tri herët e provuara si ministër ka lënë pas vetes tri gjëma të mëdha, si ndodhi me Bashën.

Njerëzit në katër vite pritën ndëshkimin e së keqes që ajo të mos përsëritet. Që të mos vijë përsëri në jetën e tyre, qoftë në trajtën e së majtës, qoftë në formën e së djathtës.

Kjo nuk ndodhi.

Lodhja është rraskapitëse. Në kufirin e asaj që nuk mund të bartë përtej vetes.

Hajdutëve dhe vrasësve Rama, me një tre orësh bisedë të tej mbushur me enigmën e përballjes sy ndër sy, u dha thuajse gjysmën e qeverisë, kur shumë nga ne prisnim durueshëm dhe me shpresë se do ia jepte drejtësisë.

May 19, 2017 01:18
Komento

148 Komente

 1. qeveria Luli-Rama May 19, 01:55

  Bravo Dita. Nuk i hiqet asnji fjale.
  Per me teper te mendosh qe Rama nuk i duronte dot asnji nga figurat e socialisteve te vjeter qofshin edhe me tituj dhe kontribute te medha.
  Kurse per Bashen edhe Meten dallohet qe Rama vetem i promovon lart e me lart. Turp qe PS ka kete kryetar.

  Reply to this comment
  • bureto May 19, 09:46

   Mbas gjithe kesaj, qe sipas analizes me siperme nuk i hiqet asnje presje, cfare mbetet qe te behet?! Sipas meje, ashtu si edhe here te tjera kam bere thirrje, eshte rasti qe populli (elektorati) te tregoje se pervec revoltes ne heshtje, duhet te tregoje emancipimin e duhur dhe te mos votoje me per ato forca qe deri me sot na kane sjelle ketu. Te “medhenjte”, kane bere gjithmone llogarite e duhura per vete, marreveshjet si ato te 1991 ne Trieste, te 2008 dhe kjo se fundi, jane ne natyren e tyre dhe jo pa qellim. Konsolidimin e pushtetit te tyre dhe arritjen e pandeshkueshmerise. Atehere si i behet? Sipas meje, fakti qe jane ne skene disa parti te cilat nuk jane te kompromentuara me kete teater absurd malinj, elektorati duhet t’i votoje ato dhe te tregoje ate qe popujt kane treguar ne shume vende demokratrike te Europes, por edhe nder fqinjet, ne keto vitet e fundit. T’i ndeshkoje ne 25 qershor, me vote, keta pazarçinj te vjeter, pavaresisht aktoreve qe duken si te rinj ne moshe, por te vjeter ne mentalite. Elektorati i lodhur por edhe i emancipuar, i nxorri nga loja partite e vjetra te cilat i kishin sjelle ato vende dhe popujt e tyre ne nje gjendje te deshperuar. Parti te medha dhe te tradites si PS ne France, PASOK ne Greqi, apo ato socialite e demokristiane ne Itali tashme i kane kaluar historise. A mund te ndodhe kjo ne Shqiperi? Kjo eshte ne dore te elektoratit, por edhe te nje fushate mediatike sensibilizuese, ku te perfshihen me intesitet zera te spikatur te inteligjencies shqiptare te pakompromentuar me pushtetin si deri me sot. Ç’mund te kete per fajtoret, perveçse ndeshkim? Me vote, dhe jo siç ulurin Berisha e Basha, kur ia do puna, me “revolucion”, qe per fat te keq shume njerez i tremb.Natyrisht Shqiperia nuk eshte ne kete stad dhe po te doje nuk ia lejojne. Keshtu mbetet ndergjegjesimi i elektoratit dhe ndeshkimi me vote ne 25 qershor. Eshte shansi i fundit. Mos te ankohen më se, edhe per nja 25 vjet, do te kene keto dy parti ne pushtet, here te ndara e here bashke, si t’u volise. LSI vetem mund t’i ndihmoje, sic ka bere edhe deri me sot. Nese nuk ka nxjerre mesime se kur ata rrezikohen prej saj e defaktorizojne. Berisha eshte gjalle dhe i pandeshkuar, te pakten politikisht. Ne listat e PD per deputete ay do te kryesoje listen e Tiranes, dhe ta gezojme edhe kater vjet te tjera ne parlament, duke na dhene leksione demokracie (qe vetem te tilla s’jane) dhe duke i ngritur nervat popullit me ulurimat e tij. A nuk e kemi ne ne dore qe ate dhe te tjere t’i nxjerrim nga skena politike? Personalisht mendoj se po, duke besuar fort edhe tek reforma ne drejtesi, qe tashme udhehiqet nga ShBA-BE. Por reforma kerkon edhe nje mbeshtetje reale, nga populli, dhe jo si derime sot me sondazhe, por me vote. Heqja e imunitetit politik te krimineleve, nga populli, do t’ua beje me te lehte punen edhe organeve te drejtesise. “Njera dore lan tjetren-thote populli- te dyja lajne fytyren”. Pra le te bashkohet vullneti i popullit me ate te miqve tane, per te thare keneten politike qe aktualisht po i ze frymen vendit. Eshte shpresa e fundit! Mbas shtatorit nuk ka me qarje. Koka ben koka peson! femijve

   Reply to this comment
   • ULLI MAGNA May 19, 10:37

    NE RRAFSHET POLITIKE DHE JURIDIKE, PAS GODITJES SE MADHE QE DO MARRIN NGA KJO ‘MERREVESHJE’ PARTITE E VOGLA ME NE KRYE LSI-ne BASHKE ME INTERESIN ENDEMIK E FIZIOLOGJIK TE VETE PD-se PER TE BERE TE VLEFSHME ‘LUFTEN’ E SAJ TE 95 DITEVE TE FUNDIT…, ME RIMBLEDHJEN E PARLAMENTIT DHE PAS TAKIMIT BERISHA-META (FYTYRA CUDITERUSHT TEJET E QESHUR E VASILI-t) FITON KUOTE TE LARTE IDEA E BLUSHI-t PER VOTEBESIM NDAJ QEVERISE RAMA… DHE KESHTU RREZIMI I SAJ, RIHAPJEN E KRIZES POLITIKE E KESHTU ME RADHE …
    DHENTE ZOTI DHE ‘ZOTAT’ TE MOS TENTOHET … !

    Reply to this comment
    • ULLI MAGNA May 20, 10:06

     DUKE PERIFRAZUAR z. BERISHA DHE NGA FOTOJA PAS ‘MARREVESHJES’ MUND TE BEHEN DY VEZHGIME QE PERMBAJNE EDHE PYETJEN:
     – QE z. RAMA ESHTE ‘NORIEGA I SHQIPERISE’ NA BUCITEN VESHET NGA MENGJESI NE MENGJES PER 95 DITE, DHE TANI PAS GJITHE KETYRE OREVE E DITEVE INTIME CFARE U BIE TE JENE z. BASHA DHE 7 MINISTRAT E 7 DREJTORET E PD-se ?! …
     – FOTOGRAFIA QE KEMI KETU, TE z. RAMA SI ‘NORIEGA I SHQIPERISE’ DHE z. BASHA SI ALEATIT E BASHKEPUNETORIT TE TIJ ‘ME TE RI’ ESHTE ‘BERE’ NGA STUDIO FOTOGRAFIKE PRANE SELISE SE KUVENDIT ‘FOTO A. RAMA’ … ?!

     Reply to this comment
   • Oketo May 19, 23:11

    Me vjen shume keq Burito , ke bere gjithate koment te gjate dhe nuk ke kuptuar asgje ashtu si edhe pjesa me e madhe e komentuesve te tjere !!! Rama nuk mund te mos e pranonte paketen McAllister ! Tani ne fund Rama nuk mund te dilte kunder nderkombetareve ! Por me levizjen qe beri do te nxjerri jashte loje kriminelin Berisha dhe Ilir Dhelpren qe ka 4 vjet qe po i merr shpirtin Rames me ushtaret e tij dhe me pordhet qe hedh si shpetimtari i atdheut ! Me vjen keq per ATA qe nuk kuptojne ! Rama eshte e vetmja alternative qe kemi !

    Reply to this comment
   • MERII May 19, 23:13

    AII ME BURE ALL PA BURE, ALL TE MOS MARTONESH KURE KESHTU SHKOI KJO PUNE,NA CMENDEN GAZETAT E LAGU SE LAGU CDO SHQIPTAR KA 2 MENDUE I PERDORIN PER TE DHENE MENDMN QE AI KA ,3 MILION HERE 2 -6 MLION IMENDIME NJERI I BIE GOZHDES TJETRI PATKOIT,KESHTU MYLLNI VESHET FLINI GJUME SA TE MBAROI DHE KIO PUNE

    Reply to this comment
  • shaqo May 19, 22:44

   O ju te Dites dhe komentues, kam nje pyetje: Sipas jush kush do t’i denonte hajdutet dhe vrasesit me pushtet, Gjin Gjoni, Llalla, me gjeni nje prokuror apo gjykates qe do te bente kete pune, dhe jam plotesisht dakort me ju.

   Reply to this comment
   • Joni May 20, 02:25

    Ti o injorant i edit qe shkruan neper forume per te bere propaganden e edi pleres, vetingu jo vetem qe behej dhe pa pd ne zgjedhje, por madje behej me mire se nuk pengohej ngritja e komisioneve nga pd. E bente vete ps me partit e tjera. Prandaj keto mashtrimet se duhej falur qeveria qe te votohej vetingu shkoni tregojani plakes tuaj

    Reply to this comment
   • pensionist May 20, 09:14

    Hajdutet duhej ti denonte Edi Rama qe Premtoje . Kush i ka akuzuar per Hajdute ? Edi rama
    Ky ishte pakti me Votuesit .
    Ne te japim shumice Votash , Edi te denonte
    Saliun , Bashen dhe Ilir Floririn .
    ç’fare beri Edi Rama ?
    300.000 vende pune ?
    apo Shendetesine — Suksese ne jete ?

    ç’fare pune beri Edi Rama ?

    Bente kosha me kostum ne Kryeministri ,
    Hashashi Rilindi ,
    Ishte shume aktiv ne fb ,

    Beri shtet ?
    Denonte te pa punet se vidhnin korrentin ,
    Dhe demshperblente Fullanet ?

    Shaqo — Prokuroret i gjente rama per te denuar Fukarenjte ?

    Shaqo — Si do ti kerkoje Votat Edi –
    Si Socialist – apo si i majte ?

    Reply to this comment
 2. thana May 19, 02:08

  Ky shenim i gazetes DITA te nxit te mendosh se Kryeministri Rama ka per te bere ne kater vitet e ardhshem pazare jo te ndershme me Lulzim Bashen.
  Pra fitorja e sotme e shumepritur prej popullit ka dhe anen tjeter te medaljes…

  Reply to this comment
  • Joni May 19, 12:12

   “Fitorja e shumepritur e popullit”???!!!! Pse ca fituam ne o k…. qe nga pd-ja qe ishte gati te zhdukej, ky plere qe kemi votuar per kryeminister shkoi e fingjalli dhe ndau dhe pushtetin qe AS VETE PD SIA KISHTE KERKUAR???!!! ca fituam ne si popull nga kjo marreveshje e ndyre o k…????

   Reply to this comment
  • Co May 19, 20:26

   Edi rama duhet zbresi nga posti i kryetarit dhe tia lej vendin ndonje socialisti! Ai eshte thjesht nje tradhtar

   Reply to this comment
  • pelivan May 19, 20:36

   Jo zotri thana jo.

   Eshte e vertete qe e votuam edhe per t’i ndeshkuar. Por s’ish parashikuar nga askush qe ligesia ishte e lidhur pazgjidhmerisht,apo thenur troç,nyjë. Mos shtoni pakenaqsi se dhe une qe po u them,jam po aq i fryre…
   Rama po loz dhimbshem nje shah diplomatik,por ai do ja dale dhe pike. I meshoni besimit,dhe mos e hmbni shpresen.E majta fiton bindshem edhe pse Rama ka bere leshime deri ne dhembje.

   Reply to this comment
  • fgv May 19, 21:42

   Une si jap asnje vot edit me! Na shiti perseri por kesaj rradhe te sala dhe luli qe na kane vrar.

   Reply to this comment
 3. Tani May 19, 02:38

  Shkrim teper i sakte!!!! Prisnim drejtesi por ky mashtrues na dha lulin dhe salen prape. Na dha ilirin president. Ky paska qene nje mashtrues pler

  Reply to this comment
  • Nd May 19, 17:04

   Gjashtë orë me Lulin,
   kokë më kokë qëndroi,
   një marrëveshje turpi,
   në fund nënshkroi!

   Ky është Edi Rama,
   burri që bën shtet,
   që fali çdo gjë,
   veç bythës së vet!

   Socialistja jonë,
   s’është më në pushtet,
   se asnjë ministër,
   s’ka në kabinet!

   Edvin kapedani,
   burri që bën shtet,
   bëri genocid,
   mbi partinë e vet!

   Askush s’e shtrëngoi,
   s’i vuri zinxhirë,
   po gjithçka e bëri,
   me vullnet të lirë!

   Ai është në qiell,
   dhe nuk mund ta dijë,
   se PD në zgjedhje,
   fare do ta grijë!

   Me humbje fatale,
   veten ka dënuar,
   këtë pis-marrëveshje,
   kur ka nënshkruar!

   Veten ka dënuar,
   me humbje fatale,
   se i dha PD-së,
   kartë të fortë morale!

   Kur i fal të tëra,
   si derrin në thes,
   s’kam asnjë arsye,
   që të të mbështes!

   Po unë kot që nxehem,
   se të gjithë e dinin,
   se kështu do tretej,
   PS me Edvinin!

   Reply to this comment
 4. dpt May 19, 02:44

  Ne 2013 e votuam per te futur ilirin brenda, ky e beri ate me te fuqishem se kurre dhe pastaj edhe president. E votuam qe te fuste lulin dhe salen per krimet qe kane bere, ky i beri dhe keta me te fuqishem se kurre nderkohe qe gjithe bota i kishte vene shkelmin ketyre krimineleve. Vetem ky njeri, edi rama, iu dha jete serish. Ky njeri te vetmit qe po ringjall jane hajdutet dhe kriminelet, nderkohe qe po shkel mbi cdo shqipetar te drejte, sidomos mbi socialistet.ky njeri sduhet votuar me

  Reply to this comment
 5. Fat man May 19, 03:22

  Rama eshte i droguar, asgje nuk e lidh me idelalet e socialistebve, ai edhe ngjyren dalluese te saj te kuqen e bukur e ktheu ne Mavi me ngjyren e gjakut te papastruar qe ka vete, ka mangut oksigjenin dhe nuk i punon trurri.
  Frikacak, batakci, bukeshkale, imiral dhe anetar i denje i LGBT.
  Qytetaret te ngrihen qe kush te zgjidhet, Deputet, Minister dhe ne poste te rendesishme Qeveritare dhe Publike ti behet TESTI i DROGES, nga Rama Bajaxhiu dhe gjysma e atyre qe na kuvendojne sot nuk do te shihni ne jete te jeteve ne POLITIKE.
  Ed Perversi… nuk njeh atesine e djalit te tij, ka akuzuar Kristaqin te atin, beji mutin..

  Reply to this comment
 6. info analitike May 19, 04:46

  Shoke te Dites mos beni kot te habiturit. Cfare drejtesie prisnit ne koalicion me Liken che duke futur ne banden e rilindjes kriminele e trafikante. Lerini perrallat me mbret e zbritni me kembe ne toke. Me qendrimet tuaja keni dhene kontributin tuaj duke i sherbyer kryepsikos. Tani fa mbani me shendet se c’do te mbjellesh do te korresh.

  Reply to this comment
 7. Kumandari i Trete May 19, 05:45

  Absolurisht correct…
  Ish komunistet e thjeshte
  sic ish antikomunistet e ndershem,
  serish tw Genjyer dhe Zhgenjyer…

  Po ky njeri beri ne 2008 Marre-Zi-Veshjen me Berishen, per trillet e tij sunduese. Pse jo pak nga NE u gezuam.
  Pastaj 1 Prilli, gezur ca tw tjere prej Nesh.
  Po ky njwri…serish…Koke me Koke…
  Nuk kursen askend…

  E ndjeu se Monika Vasili do behej Force e Pare dhe… Marrevesgje Tjeter…!

  Dhe swriah, mes Nesh, duaetrokitwn…

  Ska faj Ai, kemi Ne…

  Reply to this comment
  • 63507 May 20, 13:20

   Edi rama duhet dorehiqet nga ai vend! Kjo eshte e turpshme te shitet keshtu elektorati i majte lara kriminwlevw qe kle kane vrare ate

   Reply to this comment
 8. malo May 19, 06:04

  Dita, qenkeni bere si ata revoluconaret e revoltuar kineze te 1967 ??? ose me mire si Blushi…
  Po mire me qe ankoheni po a nuk na thoni si mund ta zgjidhte Rama ndryshe pa siguaruar vetingun? si mund t’i denonte salinjte me shoke? A po duhet te vendoste diktature si Erdogani dhe t’i shkonte ne hell pastaj ke ti dilte para? Apo te hynte ne zgjedhje i vetem qe nuk dihej pastaj ku dilte fundi..?
  Ne vend ta mbroni se ka bere te pamunduren kunder te gjitheve, armiqve te hapur e atyre te fshehur, i hidheni dhe ju persiper tani ..ne emer te populizmit apo ca kopje gazete shitur me shume?

  Shume e paskeni ulur pazarin. Gati sa nuk beni thirrje se Rama qenka ai qe duhet denuar dhe jo maskarenjte qe e kane rrethuar nga gjithe anet
  (te shohim nese do e publikoni kete shenim kunder jush)

  Reply to this comment
  • Novruz Taip Vishanji May 19, 09:12

   MALO I MALLOSUR !

   Si duket ti jeton ne ndonje zone te ç’pyllezuar te Amazones ne Brazil, ku jeta e perditeshme zhvillohet mes kasolleve me liane e gjarperinjve fluturues, e nuk ke lidhje me kete boten tone aq tragjikomike sa ben te qeshin edhe guret e zallit te Zall-Herrit.

   DITA tregon kush ishte dhe eshte i biri i Kristaq Vares Poetesh Rama, nje psikopat me kartele, i shpurdhur ne Surrel, me nje back-ground bankar prej 250 milion eurosh (kujto relacionin e OSBE-se) dhe me qershizen me te fundit te tortes se ndyre nenin 449 !

   Po DITA, si gjithe shqiptaret e vertete qe e duan kete vend, kerkon as me shume e as me pak, qe te respektohet ligji dhe Kushtetuta e Shqiperise.

   Eshte kaq e veshtire ta kuptosh kete thjeshtesi qe edhe merdhucja e Balldrenit qe nuk di akoma te lexoje arrin ne nje fare menyre ta perceptoje cili eshte shteti e ligjet qe rregullojne mbarevajtjen e shoqerise.

   Po ti si duket nje nga ata ngordhallaqet e tangave dhe te vesheve te shpuar te idolit tend me kartele psikopati dhe aq.

   Andaj nuk duhet votuar nje zemerzi i tille, nje antishqiptar, sepse germon ne vazhdimesi gjithe veset dhe pislleqet e rraces se tij vllaho-boshnjake nga edhe rrjedh me origjine, per ti bere varrin kesaj toke e ketyre shqiptareve autoktone qe symbyllurazi te mashtruar si me keq s’ka, i dhane votebesimin ne ate qershorin e zi te 2013-tes.

   Reply to this comment
   • Mark uk May 19, 09:55

    sa here te kisha thene qe edvini edhte budall ,pranaj te votojme saliun po ti nuk kuptojshe dul fjala eme qe vetem sala e sjell shqiptaret ne binaret e demokracise .
    Vone e ke kuptu po ma mire vone se kurre .

    Reply to this comment
    • Novruz Taip Vishanji May 19, 18:19

     O MIZERJE E FSHEHUR PAS MUT UK-se !

     Me pare do votoja partine e sat’eme se ate te Shiqere Berishes, me shoqe shume.
     Te ftoj o qelbanik te votosh per SFIDA-n e sternipit te familjes se Ganxhe Bojaxhiu-t, ate qe nga dikush mund te kesh degjuar se theritet me emrin e Shenjtores Madre Tereza.
     Eshte me edukate perendimore amerikane, jo si ai gjeli qe te paguan te kendosh kengen e “shitesit te fiqeve” nen rrezet perveluese tek Pazari i Ri, te reflektuar nga dritaret e qenefeve te pallateve qe i qendrojne mbi koke.

     Nuk te ze bytha vend te i rruash topet çdo kujt qe te surratdhjet edhe pa te pare e njohur ndonjehere, per tyrben prej kodoshi qe mban mbi koke, te lidhur me ushkurin e brekeve te shume perdorura te Artan Fuges me dhe pa biçiklete, e te me se fundmi te dekoruarit me titullin Doktor i Shkenceve Veterinarike ops Juridike, fondamentalistit ISIS-jan Engjellushe Agaçi.

     Apo nuk te kane njoftuar….qelb i kavardisur ne vaj qurrash me kripe deti te zi.

     Reply to this comment
    • ! ! ! May 19, 21:48

     Po ti shtaza Mark, qe nga i nxier keto fjale, se nuk duket sikur dalin nga ndonje goje ? Ty , goja duket se te hyn ne pune vetem kur fut koken ne govaten e silazhit !

     Reply to this comment
   • sadri May 19, 10:08

    O Novruz ,
    po edi rama ka bere shtet , keto 4 vite .
    cili politikan keto 27 vite beri Shtet ? dhe ka punuar kaq shume sa edi rama

    Reply to this comment
  • Malobyt$a May 19, 12:33

   Malobyt$a, vetem nje hipokrit si ti dhe rama mund te pretendoni se kriminelet kapen dhe ndeshkohen duke i dhene pushtet dhe duke marre nga pragu i zhdukjes sic ishte pd po mos te futej ne zgjedhje, dhe ti beni te fuqishme duke i ndare qeverin! Jeni ca hipokrit ca plehra ca b… ju te rilindjes, qe jo vetem skeni asnje lidhje me.socialistet apo te majten, por keni felliqur edhe nje fjale kaq te bukur sa rilindja. Keshtu thate edhe per ilirn ne 2013 qe po e merr sa per te fituar dhe pastaj e fut brenda. Brenda kujt????? Pse sna tregon o malo k…??? Brenda presidences e kishit fjalen o plehra te vendit???? Ikni zhdukuni se smerrni me.vota te majta ju k…

   Reply to this comment
  • Besniku May 19, 14:07

   Ekzakt. Shume dakort me Malon. Ne te gjithe ndjejme zemerim ndaj kesaj zgjidhjeje qe na ofendon te gjithe pritshmerite tona, mqse jemi forca me e madhe pozitive ne vend. Por harrojme nje gje kryesore:
   Kush e la Ramen te vendise???!!!
   Europa dhe Amerika donin pa tjeter pd per te qene zgjedhjet “DEMOKRTiKE”.
   Duhet te jemi akoma te permbajtur e te durojme deri me zgjedhje.
   Duhet ti besojme dhe ta provojme dhe nje here Ramen.
   Te votojme te gjithe te majtet e pakorruptuar per PS, qe te mos leme PD e LSI te kene mundesi te bejne mazhorance.
   Pra te tregojme vehten njeres qe e duam Shqiperine, e nepermjet Saj vehten.
   Mos te lejojme qe per inat te Edi Rames te fitoje krimi.
   Ju ftoj te votoni te tere, mos u ligeshtoni se tani mund te FITOJME

   Reply to this comment
   • pensionist May 19, 14:35

    Besnik :
    Edi Rama duhet te largohet Urgjentisht nga
    drejtimi i Partise Socialiste .

    Te jape dorheqje , Ose tin perplaset dera e selise se partise ne fytyre .

    Edi Ramen nuk e lidh asgje me te majten .

    Te largohet me ceremoni Edi Rama nga partia Socialiste .

    Reply to this comment
    • shaqo May 19, 22:52

     TY PENSIONIST TE JANE ATROFIZUAR TRUTE, NUK MERRESH PER BAZE SE CFARE THUA E MEDON, NUK MBAN PERGJEGJESI.

     Reply to this comment
   • wg May 19, 15:05

    Duket qe je ushtat lepires i edi rames sepse vetem nje idiot si ty dhe rama mund te besoni se mund te genjeni kaq hapur. Usa dhe be donin pd thote ushtari rames se beson se populli eshte idiot si vetja. Po usa dhe be folen me qarte KURRE ndonjehere se zgjedhjet edhe pa pd do njiheshin.ky isbte rast historik per eleminimin e partis personale te saliut dhe lulit, por edit si interesonte sepse do ta bej parti personale ps per vete ashtu sikurse sala me lulin pd. Po ju jeni kriminel si sal ame lulin dhe tradhetar qe duheni heq nga postet qe mbani. ASNJE VOTE ME PER JU!!!!!

    Reply to this comment
  • shaqo May 19, 22:49

   Te lumte Malo, ia thashe keto qe thua ti dikujt me siper, po pune njerzish qe s’marrin vesh dhe Rama duhej t’i fuste ne burg vete, me forcen fizike dhe jo te gjykatave. Nese dilnin ne gjyq, sigurisht do te dilnin te pafajshem dhe kurre nuk do te gjykoheshin me, shoetonin oerfundimisht, si Fullani, dhe pastaj prape fajtor Rama. Te nderuar, mos flisni kodra pas bregut.

   Reply to this comment
  • e30 May 20, 15:53

   Si nuk vjen turp ketij njeriu ketij genjeshtari??? Ngeli duke genjyer dhe vetem sa shperblen ilirin dhe lulin sepse ka hallin mos ia heqin postin. Ca hipokriti qe paska qene se besonim. Kerkon dhe prape vite i pacipi…

   Reply to this comment
 9. Arben May 19, 06:11

  VAZHDONI BJERINI ME DORE, O SHOKET E DITES.

  NJEREZ ME MENDJEN SI PUNA E KETIJ QE SHKRUAN KETU JANE PROBLEMI I SHQIPERISE

  Reply to this comment
 10. Jorgji Davidi May 19, 06:13

  Të gjithë faktet dhe argumentet janë të vërteta dhe fajet e Berish-Bashës, absolutishtë të ndëshkueshme… Mjerë ky popull ç’ka hequr e ç’po heq nga Berisha me shokë. E kanë marrë zvarrë vendin e popullin prej 27 vitesh dhe uji të zi po i nxierrin! Asqë duan të dinë për hallet e popullit, pale që ulërinin e ngjireshin në çadër në emër të tij!!!! Krijojnë dhe një situatë tragji-komike sëfundi, gjejnë dhe mbështetjen e ndërkombëtarëve dhe shpëtojnë nga ndëshkimi për fajet që kanë bërë !! Zoti marrtë hak!

  Reply to this comment
 11. TLN May 19, 06:22

  Me 21 Janar Rama nxorri ne shesh popullin kunder regjimit Berisha-Meta. Ate dite 4 te pafajshem u ekzekutuan nga ai regjim para kryeministrise ku sot Rama qeveris. Dje Edi Rama Rilindi ne pushtet ekzekutoret e 21 Janarit. Ata do bashke qeverisin ne nje zyre aty prane Rames. Jo shume larg kryeministrise ne presidence eshte ekzekutori tjeter Meta, qe Rama na e beri dhurate qe te na predikoje paqe e dashuri pasi na vjedh e na vret. Rame je njesoj si vrasesit e hajdutet qe po mban ne pushtet. Turp.

  Reply to this comment
 12. Tol francesi May 19, 06:41

  Tradhtia e radhes, ka 27vjet qe shqiptaret tradhtohen nga maxhoranza socialiste. Prisnim drejtesine 23qershorit 2013 , rilindja mavri, ben pakte me hajdutet, dhe vrasesit, e shqiptareve, banden, PD dhe lsi. Piktori frikacak, osé pjese lojes qe mashtron popullin, sot e 27vjet.

  Reply to this comment
 13. Ehhhhh May 19, 06:44

  Kjo eshte pra elita shqipetare.Bashk vjedhin e bashk han.Populli pret ndershkim???????.Ja pra kjo ishte loja.Nuk e di ishte loj e perendimit apo spektakli i mortjeve tona.Po nje gje eshte e sigurt”” Rama po ben kunder vullnetit te popullit ate qe beri Nano me Berishen pas 97.Dhe kan surrat te kerkojn prap vota.PD dhe PS dihet te zhduken

  Reply to this comment
  • Turi May 19, 12:41

   Kjo eshte sh e vertet! Ps dhe pd duhen zhdukur. Ato jane kapur nga sala dhe edi dhe jane kthyer ne monopole personale ashtu sikurse dhe lsi. Skane asnje ndryshim. Duhen shkrir dhe duhen krijuar parti farca dhe aleanca te reja. Per keta plera svotohet me.

   Reply to this comment
 14. Rimi May 19, 07:01

  E turpshmja e radhes ndodhi!Sharlatani i dale po nga fabrika qe prodhoi Saliun ,Lulin mori vendim kundrejt nje vote plebishitare te 2013 duke u thene haptazi!Une jam bashkefirmuesi ne dhomat e erreta te fabrikes permos ndeshkim te kryekrimineleve e kryehajduteve ndaj ndeshkimin e metitoni Ju po votues plebishitare se populli ka nje shprehje te vjeterqe thote:Genjeshtari po te genjeu nje here eshte faji i tij po te genjeu per se dyti eshte budallalleku yt!Ndaj pranoje kete budallallek se lakenjte e fabrikes do te vazhdojne ta mbajne peng kete vend,do tallin menderen me kete popull e miqte kineze te radhes do te na gudulisin gjithe jeten me gishtin e tyre te vogn ne bythe!Saliu,Luli kane imunitet te perjeteshem agjenturor ndaj mbylleni gojen,edhe sikur Ju ,Ne ,Ata,mos ta votojme ata perseri do jene ne krye te vendit sepse fabrika qe i ka prodhuar u ka montuar paisje ne trup e keto paisje jane tejet te kushtueshme!Me mire ne grop nje popull se sa keta lakenj qe bejne si baballare te kombit e ne fakt jane sharlatane te radhes qe bejne roracionin e pushtetit duke genjyer elektoratet perkatese!Ata e kane shitur kete vend dikush me shume e dikush e pak duke marre respektivisht pjeset e tyre e garancine e mosndeshkimit ku sefundi me kete garanci ka hyre edhe shale gjari Rama !Armiku me i rrezikshem eshte ai qe se njeh thote populli e ky bene pjese tek keta!Mjer o popull ne ç’fare grope ke rene e s’del dot!Deklaroj voten time te pavlefshme per kedo force prostitucionale politike!Ky eshte fati i Shqipetareve o z.Thano e jemi rime te dhjere por krenar!

  Reply to this comment
 15. Claus May 19, 07:35

  Po tani e kuptuat o “Dita”?
  Eh, sa kam qeshur1
  Naivitetet tuaja mbanin me kafe dhe gajret vetem militantet e verber qe keni ne kete forum aq me shumice.

  Reply to this comment
 16. TROJA May 19, 07:36

  Do i lutem; KETE ARTIKULL TA BOTONI PERDITE NE GAZETEN TUAJ.MOS JA NDANI FAQES SE PARE DERI NE VOTIME.TA LEXOJE EDHE NJERIU ME I PA DITUR I KETIJ VENDI,E TI THERESE MENDJES SE POSHTERSIA ESHTE EKESAJ KLASE POLITIKE QE DO VOTOHET PERSERI.O ZOT KU JE QE I KE BLLOKUAT TRUTE KETIJ POPULLI.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 19, 10:17

   O TROJË
   këta janë të blerë nga rama dhe nuk kanë ndërmënd ti kundërvihen!!
   ju ka rrëshikitur ky artikull!!
   pastaj tre ditë zgjat,më pas harrohet!!
   bile tek disa idiotër “berixho” as tre orë nuk zgjat!!fillojnë e hanë mut shpejt e shpejt!!

   Reply to this comment
  • 666 May 19, 12:47

   I bashkohem teresisht ketij mesazhi!!!! Dita duhet ta botoje perdite ne faqe te pare dhe madje edhe cdo gazete tjeter e majte duhet te bej te njejten gje!

   Reply to this comment
 17. Grigor May 19, 07:56

  Gomar ti, gomar ai qe te punesoi ty, por gomari me I madh eshte ai qe botoi kete shkrim me gazete.
  Qeveria nuk funksiononte o debil. Vendi ishte ne krize institucionale.
  Rama e nxorri vendin nga kriza duke I dhene PD ca therrime nje mujoreshe.
  Nuk shikoni dot pertej nje muaji? Apo ju duket nje muaj sa kater vjet?
  Nje shkrim prej militanti partiak.

  Reply to this comment
  • Drejtesia do te behet, doni apo nuke doni ju o mije kenetash e avoketer te djajve. May 19, 10:02

   O Grigor po rama qoftelargu i beri kater vite bashkeqeverisje me boten e krimit dhe te korrupsionit,perse sipas jush ju dashkan dhe kater vite bashkeqeverisje me boten e krimit qe ramovici ky pjelle e krimit e korrupsionit deri me sot, te ndeshkoje krimet makabre te bera deri me sot?Ti ne mos qofsh djalli, je pjelle e krimit ne dite e vite,o grorramovici.si mendoni ju se shqiptare e nderkombetare te ndegjegjes dhe te ndershem, do ta haje sapunin tuaj per djathe?Koha juaj perfundoje,tashme vjen fundi juaj i turpshem dhe pa kthim,per ju, o te pa breke qe ju la dita dhe miljonere ju ngrysi nata.

   Reply to this comment
  • Turi May 19, 12:59

   Pse keshtu i quakeni ju qe punoni ne kryeministri 7 ministri?? Therrime?? Kjo tregon akoma me shume se koncepti keni mbi shtetin dhe pse rama dhe b.let e veta si ty po e trajtojne si.placke te veten qe mund ta shfrytezojne, falin, ndajne apo dhjesin si te duan. Joooo o [email protected]^#ire, se sfunksionon keshtu. Votat jua dhame qe te qeverisi e majta dhe te fusi brenda salen dhe lulin dhe jo te bashkeqeverisi me ta. Per ca krize institucionale e ke fjalen ti o mashtrues i denje per b.le te rames?? Cili institucion spo te punonte? Gjithe fakrori nderkombetare i njohi zgjedhjet pa pd cka conte dhe ne mundesin per ta zhdukur pd. Por edi rama e tregoi me.kete levizje se ai seshte per te luftuar salen dhe lulin por per te vene ne loje popullin. Po shko shk… tutje dhe ti kelysh i rames bashke me edi mashtruesin se skeni me asnje vot nga te majtet

   Reply to this comment
   • Grigor May 19, 15:25

    E pike e zeze.
    Po mua c’me duhet qe komentoj? Une as nuk jetoj ne Shqiperi qe te kem interesa ekonomike!!
    Beni ore cfare te doni. Nje fjale thashe une per ate qe beri shkrimin, ju u turret sikur e kishit bere ju shkrimin.
    Pastaj thoni qe nuk jeni militante.
    Po mbas kater vjetesh, kur Rama te kete marre tatepjeten dhe do jene te tjere ne qeverisje, me ke do merreni? Kush do ta kete fajin atehere? Apo Fatos Nano dhe Berisha? Edhe kur ishte Berisha ne pushtet, nuk e kishte ai fajin. Berisha beri si gjeti. Gjeti shesh beri pershesh. Kush e ndaloi? E ndaluan komentuesit neper gazeta? Lexoni shkrimin e Moikom Zeqos per “Opinionin public ne Shqiperi” dhe do kuptoni se ne fakt nuk egziston. Prandaj qeverite bejne si gjejne. Militantet votojne per partite, ndersa pjesa gri e shet voten sipas atij qe paguan me shume.
    Hajde Turi hajde. E zbulove kelyshin e Rames tek une. Po qenke zagar I zoti more djale.
    Enver Hoxha nuk ka vdekur akoma sepse rron ne mendjet e atyre shqipetareve qe soihin ose miq ose armiq Per militantet e PS, ata qe mbeshtesin PD-ne jane armiqte e popullit, dhe anasjelltas.
    Une mor Turi komentova shkrimin sipas mendimit tim. Por per ty, une nuk kam te drejte te kem mendimin tim. Ty nuk te pelqeu dhe une direkt u bera armik, I shitur tek armiqte. Pra ky eshte koncepti yt I demokracise – ose me ty, ose armik?
    Qetesohu mor djale, se jemi vetem dy komentues qe mendojme ndryshe, dhe mendimi ndryshe eshte e drejte e kujtdo.
    Ti voten hidhe per ke te duash, se mua nuk me prish pune fare, por nuk ke te drejte te me ofendosh si burracak mbrapa tastieres, vetem se ty nuk te pelqeu komenti im. Ku ndryshon nga Berisha ti me kete qendrim?
    Nuk u merzit gazetari qe beri shkrimin. C’ne ti?
    Ti nje vote ke. Ate ta hedhesh ku te te doje qejfi ty, dhe pastaj dil si burre dhe mbroje qe mos ta vjedhin.
    Sali Berisha vodhi vota per njezet vjet rresht dhe nuk u ngrit njeri ne revolucion. Do beke ti revolucion per nje koment timin? Per mua, nje qytetar I thjeshte, qe nuk kam as te drejte vote se nuk jetoj ne Shqiperi. Ti te pakten voton. Hidhe voten jo per interesin e familjes tende, por per interesin e klases tende politike, se e perfshin edhe familjen tende.
    Shko lexo ca libra te qetesohesh pak dhe do kuptosh se sa kot ja ke futur.

    Reply to this comment
  • Turi May 19, 13:12

   Ca qeverie spo te punonte ty gori? Qenke me verte sh injorant.ose me sakte nje i shitur te interesat e ngushta te rames. Po te jesh dhe kaq injorant sa te perdoresh justifikime te tilla… qeveria ishte sh ne rregull, dhe nese sfunksiononte ishte per shkak te paaftesis se rames dhe pd, sepse pd ska asnje lidhje me qeverine(deri me sot dmth). Te vetmin problem qe mund te kishte qeveria ishte moskordinimi me ilirin por edhe ate e kenaqi edi duke e bere president. Se keshtu e ka edi i kenaq te gjithe vetem mos i prekin vendin e kryeministrit.

   Reply to this comment
 18. tom May 19, 08:10

  Vetem budallenjte kane pritur ndeshkimin e Rames ndaj mekatareve per te cilet flitet ne shkrim.

  Reply to this comment
 19. korçari May 19, 08:14

  Z.Thano si mund t’i jepen drejtesise nqs mund te quhet keshtu pa u bere vetingu ? Populli duroi 4 vjet mund te duroje dhe nje muaj me shume (shpresoj se do te kaloje vetingu)dhe pastaj nqs Rama nuk ben gje atehere ai duhet te dale para drejtesise si b/kriminel me banden e Salehut&Basha&Like floriri&Co ,prandaj dhe pak durim dhe do te ndahet shapi nga sheqeri.

  Reply to this comment
  • Agron May 19, 10:12

   Te largohet edi rama nga partia socialiste .
   Kaq .
   Votat tona nuk i merr me .
   do votojme Arrixhinjte , por kesaj klase politike nuk i japim me vota .

   Reply to this comment
  • drn May 19, 13:07

   E kemi pare edin dhe drejtesin e tij, e pam me.liken se kshtu that ju edhe ne 2013, do ta fusim brenda, dhe e raset president. Po ca thua ooo korca? Po ky kishte shansin ta zhdukte pd me ne krye salen dhe ti jepte mundesi nje force te re potike tw djathte. Pa mbeshtetje politiken, pa pd te forte, saliu dhe luli do ishin dy kriminel pa asnje arme per tu mbrojtur para drejtesis. Por ky plehre, edi rama, me kete levizje vertetoi se ska ardhur per te ndeshkuar askend por per te vjedhur dhe vete dhe per tw mbrojtur njeri tjetrin. Ti me quan liken kriminel, nderkohe ky plehra edit na e beri president. Si trapin do e ndeshkoj???? Po lerini keto genjeshtra se skane me vend si ha njeri. Po ky plebra edit duhet zhdukur tani bashke me liken salen dhe lulin

   Reply to this comment
  • befana May 19, 17:08

   ju o injorante nuk e dini qe drejtesia eshte pushtet me vehte,dhe edi rama nuk mund te nderhyje.ate qe do te beje ,realizoje vetingun u be gjithe kjo gurgule vetem qe te mos realizohet vetingu,nuk ju prish puna per zgjedhjet por per vetingun te gjithe atyre qe kane mizen nen kesule.
   ju pastaj per inat teEdit, votoni Saline.Ate meritoni.

   Reply to this comment
   • Befshabefanen May 19, 18:44

    O injorante ordinere, ca drejtesie do bej ky kryetati yt i shitur? Ate te 449? Qe fal ilirin? Ca nevoje kishte ky per te ndare qeverin me pd? Vetingun e vazhdonte me lsi dhe partit e tjera qe dilnin pas zgjedhjeve, pa pd. Ngriheshin komsionet edhe pa pd.e di kete ti o injorante m…??? Prandaj mos na ha … se dhe edi edhe ju te punesuarit prej tij jeni bashke kriminel.me.saliun lulin dhe ilirin vetem per postin e edi rames!!! Po do ta shihn

    Reply to this comment
 20. anticensurë25642654 May 19, 08:32

  hej ku janë ato “tallkarjet”online me bashën në çadër deri në 2046??
  po ato kalamallëqet me tedi berin “eja luli të luajmë në kryeministri”??
  ku janë bamutat e piçktorit tonë larghamës dhe pjerdhudit??
  çlidhje ka legalizimi i paligjishmërisë ose dhe shpërndarja e rrymës elektrike??
  ka lidhje të madhe o njerëz!!në një shtet që ilegalen,jashtligjoren e ligjëson,i jep të drejtën e qytetarisë çfar mund të presësh??një shtet që krenohet se krimit i fal mëkatet,dhe këto FALAS,një shtet ku kryeministri legalizon krenohet me legalizmin e të jashtligjshmes,nuk mund të ndodhë ndryshe!!
  ai mund të të shesë për asgjë,nuk mbron të drejtën tënde!!ti këthen 1 milion shuplakat në grushta turinjve në shkelma bythësh!!
  dhe pështyma nuk ja vlen për këtë ndyrësirë MUTI!!
  nuk e di si ka fytyrë të dalë e të kërkojë votë!
  hale rama i shitshëm, i bleshëm,i trashë,hajvan TASHTI VËRI VULËN ME NJË KOALICION ME SALI MORTJEN!!
  ne si popull idiot që jenmi do të kënaqemi po të na fusësh like floririn në burg!!këshut mund tu thuash perëndimorëve se ke “implementuar VETTINGUN”!!
  o N.Vjosa o legjendë na thuj ndonjë gjë për situatën e re,bile po munde bisedo dhe me vëzhguesin,se jemi tu ardh si pordha nëpër brekë!!nuk dimë si ta mbrojmë këtë prjisin tonë të pëgërë nga koka në këmbë!!

  Reply to this comment
 21. beni May 19, 08:39

  Rama palaco cirku!
  Si mündet Ti besoni ktyre kllounve te turkut ilir metes hajduti ebashes e hajduti e Grades i 21janari?
  Po kta Jan te gjith palaco si PD e PS Po me te poshter Jan lsi!

  Reply to this comment
 22. Ivan i madh May 19, 08:46

  Tani mbetet qe te futet brenda Rama se mashtroi elektoratin dhe popullin duke bere lojen e felliqur te burgosies se tij per te shkatruar PS dhe demoralizuar elektoratin e majte socialist. Dhe me se fundi ja ariti qellimit te tij. Duke helmosur popullin dhe duke i buzeqeshur me nje buzeqeshje ipokrite qe vetem ky person e ekspozon duke i mashtruar e perbuzur socialistet e ndershem e te perkushtuar idealit te tyre te paster. Mire ja beri kur gjeti humbameno qe lejuan që nje mercenar ekstremist i djathte te uzopues i kryerit te PS dhe ti treheqe drejt humneres.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 19, 09:21

   “Tani mbetet qe te futet brenda Rama se mashtroi elektoratin dhe popullin”
   kjo nuk mund të bëhet lali,por mos harro se zgjedhejt janë pas një muaji!!
   votojmë salën dhe kështu që bëjmë atë që shqipot bëjnë gjithnjë!
   IDIOTËSINË E RRADHËS!!
   në mos saliun,të paktën këtë palloshin idiot largpamës,ose më mirë kapomafjen që shëndron SKRAPIN në AR!!
   mos u mërzit o ivani i madh,ne mbijetojmë gjithnjë!!i fusim një budallallëk të ri dhe pak qep dhe e shtyjmë!!

   Reply to this comment
  • Ftm May 19, 18:53

   Partia socialiate nuk egziston. Kush mendon ndryshe eshte budalla.
   Tani kemi partia socialiste e rilindur.
   Prandaj rama e mbylli zerin e popullit dhe i hoqi te gjithe socialistet dhe i zevendesoi me karierista pa identitet dhe lidhje me socializmin.
   Te gjitha reformat qe beri rama ne kater vjet i perkasin partive te djathta. Si psh. Privatizimi i sektorit shteteror me dhenie me koncesipne. Rritja e korenti dhe taxave. Ulja e intereit bankar te perfitimeve. Dheshume te tjera per ta cuar ekonomine ne recesion per te detyruar biznezet e vogla te falimentojne per te konsoliduar dhe perkrahur biznezin e madh.
   Ishte edi qe nepermjet koncesioneve te dyshimta te hidrocentraleve kerkonte shpernguljen e mijera fshareve nga tokat e tyrw per tju drejtuar rruges se gjate te emigracionit.
   Ishte edi qe per perfitim personal prishi nje monument te mbrojtur nga shteti si stadiumi qemal stafa duke i ndryshuar dhe emrin e heroit.

   Reply to this comment
 23. perkthyesi May 19, 08:48

  Te riciklosh figura te PD ne pushtet (sado qe per vetem 3-4 muaj), eshte pak ta quash poshtersi! I mbajtem 8 vjet ne pushtet, dhe ne e dime se c’hoqem prej tyre! Shkurt hesapi, ata kurre nuk dine te bejne shtet! Me qe kjo u be realitet, ju lutem monitoroni rrepte punen e tyre gjate ketyre muajve, pasi, qofsha i gabuar, do vjedhin e do placlisin cdo gje! Koha ka provuar se per kete jane mjeshter te medhenj, sepse nuk kane patur frike nga ligji, i cili eshte fshehur qosheve, dhe ka frike te veproje!

  Reply to this comment
 24. vrisni prisni e masakroni sa te jete xhin xhoni May 19, 08:54

  Analize e sakte.
  Ne keto 27 vjet keta politikan batakcinj qe vetem shajne te kaluaren komuniste qe deri dje e mbronin dhe jepnin edhe jeten per partine dhe shokun enver,sot po japin shpirtin e tyre qe te vjedhin dhe shfrytezojne pop,sot jane turrur kush te pasurohet me shume,te mashtroj,te premtoj,tja hedhin njeri tjetrit .
  Bejne sikur po luftojne te keqen sikur po i bie te fiket per popullin(sidomos kur jane ne opozite)dhe ky popull debil duartoket dhe eshte gati te vritet per partine dhe udheheqsin e tij hajdut e kriminel.
  shikoni si festojne tani secila pale mburr udheheqsin e vet si burr mut shteti,te gjithe lavderojne zotesin e njerit si ja futi tjetrit se si fituan.Po vete pop ,cadristat cfare fituan?cadristat humben edhe picen qe hanin qyl per tre muaj e megjithate jane te lumtur se udheheqsi i tyre u be burre dhe ju trash zeri………
  Cdo qeveri qe ka ardhur ne keto 27 vjet pervec premtimeve qe ka bere nuk ka bere gje tjeter vec ka legalizuar dhe ligjeruar hajdutllikun dhe pa drejtesin e qeverise se meparshme qe aq shum e ka akuzuar.
  Historikisht komunisti me i eger i ketij vendi premtoi se luftonte komunistet dhe bllokmenet,u be strehe dhe perkrahsi me i zellshem i sigurimsave dhe kom dhe ne saj te tij u ben milioner.
  Fatos pijaneci kumarxhiu premtoi se do pastronte vendin nga hajdutet e sali plehut,u be njesh me plehrat e tij.
  Perseri i ricikluari komunist saleh erdhi me premtimin se fatosin me hajdutet e tij do i jepte ndeshkimin max,cfare ndodhi.ju sulen vjedhjes qe per 8 vjet e ben kete vend telef dhe familja e tij u gdhi bilioner.Ed palloshi me nje milion shuplaka menduam se do bente dicka edhe ai ra ne batakun e te pareve dhe legalizoi vjedhjet e 27 vjeteve(jo vetem te tokav e shpive)por te gjithe ligesive berishiane.
  Frika dhe pasiguria e tij,lakmia e qeveritareve per tu pasuruar e cuan tek cadra e hajduteve qe po mbronin kryehajdutet e vet,e beri edi ramen ti uli breket para lulushit dhe salehut dhe ti japi shumicen e qeveris dhe te ndajne placken e zgjedhjeve ose ti vjedhin se bashku zgjedhjet……..

  Reply to this comment
 25. Belgu May 19, 09:07

  Vetingu duhet votar.Ky ishte suksesi I Rames .Luli e hengri. Sala nuk e bente Kure kete gje.Ju te Dites Nukja mound ta kuptoni sej jeniy verberisht Kundra pd dhe vetem kaq. Pa pd nuk ka pluralizem

  Reply to this comment
 26. G.Karagjozi May 19, 09:08

  Mua nuk me duket cudi kjo qe ndodhi. Rama eshte nje Kolltugofag dhe e mban Kolltukun edhe me dhembe; eshte i Fryre, i vete kenaqur,i pabese,dhe nje Politikan sharlatan…Nuk eshte serioz sic duhet te jete nje Kryeminister,deshiron te jete ne qender te vemendjes dhe te Medies;shkurt nje Aktor Hollivudi..Shqiperija jone e meriton nje Klloun te tille..Nga ana tjeter Shqiperija ka shume Personalitete Intelektuale serioze e te respektuar te cilet jane lene ne hije jo vetem nga Politika por edhe nga Populli.Keshtu do vazdoje kjo Muzike e Valle edhe dhjetera Vjet derri sa Elektorati te Piqet e te kuptoje si te votoje e ke te votoje…Populli yne megjithese i vonuar ne Kohe meson ngadale te miren e shume shpejt te keqen.Berisha Kriminel i provuar,Basha hajdut qesharak,Meta politikan i regjistruar dhe i pa fytyre dhe se fundi Kr.Rama negativ ne formim; jane Produkt i nivelit shqipetar..Do kalojne Vite e shume Vite qe kjo Materie,ky Produkt te jete cilesor dhe i deshiruar per Shqipetaret e Shqiperine..Derri atehere do jetojme ne boten e cudirave…Duke jetuar larg Atdheut e vuaj shume gjendjen ne Shqiperi dhe me mungon si Nena ime……

  Reply to this comment
 27. anticensurë25642654 May 19, 09:11

  Votuam për t’i futur në burg,e nai futën në …..!!
  qëni se ha qënin!!

  Reply to this comment
 28. betixho May 19, 09:17

  TË GJITHA ATO QË CITONI NË ARTIKULLIN REDAKSIONAL,QËNDROJNË SI FAKTE. DURIMI I POPULLIT QË VOTOI TÊ MAJTËN PËR REFERENCËN TUAJ MEZI PRET NDËSHKIMIN E SHKAKTARËVE TË VRASËSVE,MEGA HAJDUTËVE DHE KRIMIT SHTETËROR POR NUK ËSHTË SHTETI VETËM QEVERIA TË NDERUAR ZOTËRINJ TË DITAS.
  DUHET TË JU KUJTOHET DEKLARATA E KRYEMINISTRIT RAMA PAK KOHË PASI ERDHI NË QEVERISJE SE “NE NUK MERREMI ME GJUETI SHTRIGASH”,DHE NUK E THA KOT RAMA PRONONCIMIN.AI PRONONCIM SHPREH NJË DEDUKSION I CILI KA TË BËJË ME STRUKTURAT E SHTETIT DHE INSTITUCIONEVE TË CILAT DUHESHIN NGRITUR MBI TË DREJTËN KUSHTETUESE DHE DETYRIMIN SI TË PAVARURA,PËR TË MOS U NDIKUAR NGA POLITIKA. ATO INSTITUCIONE EDHE SOT E GJITHË DITËN JANË NËNË THUNDRËN E BERISHES,TË NDERUAR,DHE MOS JEPNI PËRSHTYPJEN E GABUAR SIKUR I KISHTE NË DORË E MAJTA DHE NUK OPEROI DUKE FAJËSUAR RAMËN PËR PRITSHMËRITË E PA REALIZUARA TË ELEKTORATIT TË TIJ TANI NË PRAG FUSHATE.
  RAMA TA KA THËNË SE JU DONI TA BËJMË SALËN HERO”?.DHE HERO BËHET NGA ELEKTORATI I DJATHTË ATËHERE KUR I NGRE NJË PADI E MAJTA DUKE KALUAR MBI INSTITUCIONET DHE DUKE REZULTUAR I PAFAJSHËM NGA GJYKATAT QË I KA NË DORË SALIU DHE NISHANI.
  PRANDAJ ËSHTË BURRË SHTETI Z.RAMA,SE E KA VIZIONIN E QARTË SE GJYKIMI DUHET TË VIJË NGA NJË GJYQËSOR I REFORMUAR PËR TË CILËN AI ËSHTË INVESTUAR NË EKSTEM PËR REFORMËN NË DREJTËSI.DHE KY ËSHTË KUSHTI.
  SHKELJA E KËTIJ PARIMI DHE MARRJA E INSTITUCIONEVE TË PAVARURA SIPAS PERIUDHAVE TË KALIMIT TË PUSHTETEVE HERË NGA E MAJTA HERË NGA E DJATHTA,REZULTON FATALE PËR DHËNIEN E DREJTËSISË,DUKE KRIJUAR VIKTIMA DHE HERONJ TË RREMË PËR ELEKTORATET.
  KËTO JANË PROBLEME FONDAMENTALE NË NJË DEMOKRACI,AJO QË UNË E KAM NË DORË SOT DHE TË VRAS DHE TI E KE NË DORË NESËR DHE MË VRET, KËJO NUK ËSHTË DREJTËSI.KËJO QUHET SIÇ E THA I ZOTI-RAMA-GJUETI SHTRIGASH.
  PRANDAJ KUR BËNI ANALIZA-DHE MIRË BËNI QË I BËNI-MOS TJU VIJË KEQ, KUR I ATAKOJMË NE KOMENTUESIT DHE ARRINI DERI TE MOS BOTIMI I VREJTJEVE TONA,SIÇ I ISHTE RASTI DJE KUR ANULUAT -NUK E BOTUAT-PRONONCIMIN TIM PER KËNDVËSHRIMIN TIM PER DEKLARATEN E PERBASHKËT TË DY LIDERËVE RAMA-BASHA DHE E DËGJOVA MBRËMË TE KLANI SHTJELLIMIN E GABUAR TË KËSAJ MARRËVESHJE HISTORIKE.

  Reply to this comment
 29. Epo kjo pune! May 19, 09:44

  Dita, mbetesh e nderuar por te mos harrojme… ate cader nuk duhet ta ngrinin atje kellirat qe i pret burgu por qytetaret si ne rumani. ne nuk jemi akoma ne nivelin rumun e dashur dita ndaj te mos ankohemi tani por te pranojme se ajo thenia politika eshte kurve eshte me tipike per ne si milet dhe jo popull. Shihni greqine, shihni kudo ne perendim, ka nerv demokratik, ne jemi popull farangrenes. Pislleku e ka zanafillen nga marsi 97 me fino e majko me shoke dhe marreveshja e 1 prillit me LSI dhe sot me qoken rama-basha. Kesulen kokes… ndaj nuk ja vlen te ankohemi

  Reply to this comment
 30. Irdak May 19, 09:45

  Bravo Dita .Ju si pergezojme qe beni analiza te drejta , por ky vend ( qofsha une gabim ) NUK BEHET ME .Misjoni juaj si gazetar per te analizuar situaten ne Shqiperi qendron ne nivelin e duhur dhe shpreh bindjen time se 70% e njerezve i pelqejne shkrimet tuaja .Vetem nje keshille qe te jeni vigjilent ndaj egersirave .

  Reply to this comment
 31. Fuck Mark uk, Crusader, Coeur & LOVE May 19, 09:48

  O popull! Po fajin s’e ka Rama apo Raminjt politikane. Fajin e kemi NE, POPULLI, qe s’i veme flaken ketij vendi te nemur nga POLITIKA JASHTEQITESE SHQIPTARE. Tani te ham mutin qe vet e servirem e t’a kemi HALLALL. HARRAM, mutin e patem ne kohen e Enverit…… Ky vend s’ka per t’u bere KURRE

  Reply to this comment
 32. Socialist . May 19, 09:57

  Te jape dorheqjen Edi Rama nga Partia Socialiste .
  Kete kerkojme .

  Reply to this comment
 33. anticensurë25642654 May 19, 10:22

  përgjigja e atyre që ishin DHE JANË kundër:
  -marrveshjes së 1 prillit
  -kundër amnistisë për krimet e politikanëve
  -kundër marrveshjes “mcalister +”
  -kundër kësaj politike të ndyrë të pa skrupullt deri në ndyrësinë absolute
  duhet të shprehet në 25 qershor voto kunder politikës shqiptare!!
  VOTË TË BARDHË!!

  Reply to this comment
  • Tani May 19, 13:20

   Jam dakort me thirrjen vetem se me.mire se nje vot e bardh do.ishte nje vot per nje parti tjeter. Vetem.keshtu sigurohet me mire mosmarrja e shum deputetve nga partit e medha pd ps lsi. Vota e bardh ka vetem gjysmen e peshes.mgjth kush nuk do te votoj per nje force alternativ le te votoj bardh

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 May 19, 15:49

    tano vota e bardhë duhej që në 13ën!!akoma nuk e ke kuptuar se këta për të na rrjepur bashkpunojnë dhe me grekun e sërbin,fakte ke sa të duash më duket!vota e bardhë është pështymë në surrat për këta ndyrësira!!
    e di që nuk do të bëhet sepse shumë shumë pak e kuptojnë se çdo të thotë VOTË E BARDHË!!
    VOTA E BARDHË do tu thotë ska zgjedhje pa popullin!!
    këtë radhë ka shumë mundësi që kontrolli të jetë shumë i rreptë dhe përfundimi të dalë,nëse votohet BARDHË,jashtëzakonisht i madh!!
    pra do të dal votim i pavlefshëm!!
    është e vetmia gjë që mund ti lëvizë ndopak këta lugetër!!
    forcat alternative janë thjeshtë shtojca zbukurimi,legjitimimi,ballancimi për hajdutët e mëdhenj!!
    blushi,më shumë por dhe bojaxhiu janë pjellë e ndyrësisë shqiptare!nuk janë shumë larg këtyre të tjerëve!!lexo,dëgjo çafrë shkruajnë e thonë!!

    Reply to this comment
 34. optimizem per vendin May 19, 10:29

  Une nuk e di kush e ka bere shkrimin me larte, por nje gje dua ti theme: kritika qendron kur i krijon dhe mundesite qe te veproje. Ti qytetar qe shkruan, ja krijove mundesite reale e ligjore kesaj qeverie qe te bente te gjitha reformat?! Kuptohet, me voten tende. Jo, sepse ti votove LSI-ne qe ishte derri maç ne ligjvenie dhe Ps apo Rama s’kishte gje ne dore pa derrin maç. Mund te zgjatem me argumenta pro dhe kunder, por eshte e panevojshme. Te punosh si punoi Edi Rama dhe Ps me Ilirin neper kembe dhe Sali Berishen gjalle, eshte nje merite e jashtezakonshme. Hidhi nje sy Shqiperise qe nga veriu e deri ne jug dhe krahasoje me tre vjet e gjysem me pare. Krahaso administraten para tre vjetesh dhe sot. Nje shembull: erdha nje here aty dhe shkova ne gjendje civile per te marre karten e identitetit. ato punonjeset qe e kishin pergatitur me thone: e shikon, e kemi bere shpejte, prandaj edhe ti duhet ti pergjigjesh shpejtesise tone….apo shkoje ne poste per te marre leket e pensionit dhe pa lene nje dhjetemijeshe , nuk e merrje dot. Po sot ndodh? E shume e shume te tjera. Qytetet po marrin fryme, jeta po merr fryme, liria dhe mendimi kunder jane pjese e jetes etj etj. Koncept i ri per jeten dhe qendrimin ndaj njeri tjetrit. Ka dhe shume gjera qe nuk shkojne, por e pergjitheshmja eshte me se pozitive. KJo marreveshje eshte nje emancipim njerezor se shqiptaret duhet te jene nje per te gjithe dhe te barabarte relativisht, qe dikur nuk mund ta imagjinoje. Kjo eshte shenje qe demokracia ka filluar te funksionoje ne sherbim te te gjitheve dhe jo vetem atyre qe kane pushtetin. Dhe kushtet per reformat qe enderrojme jane premisa per te realizuar ate qe kerkon dhe ti, shkrues i ketij shkrimi. Kjo qeveri eshte provizore, eshte hap per berje e prurje me te medha. A eshte me mire bashkepunimi apo perçarja? A duhet te jemi armiq me njeri tjetrin gje te cilen e provuam 26 vjet dhe ku na solli? E rendesishme eshte qe palo politikanet qe na prune ne kete derenxhe te mos kene me mundesine te futin hundet ne reformimin e shtetit shqiptar. Mua me duket shume optimiste dhe do te kete shume rezultat. Por e e rendesishme eshte qe duke nxjerre mesim nga keto vite, ti japim mundesine qeverise se ardheshme qe te realizoje reformat qe te realizohet edhe ndeshkimi i te korruptuarve, hajduteve, krimineleve dhe tradhetreve brenda shqiptareve qe arriten te firmosin deri faljen e territorit. Pra, i dashur, votoje me 25 qershor autorin e kesaj marreveshje qe te mos ndodhe si ka ndodhur. Nuk ke besim? Nuk te mbushte mendja per ato qe ka bere ne mes Sali Berishes dhe Ilir Metes? Kjo eshte puna jote po nuk i ke pare e degjuar, por humbet te drejten te kerkosh ate qe nuk e ke bere vete. Dhe po shkove prape tek Iliri, do vazhdosh te jeshe keshtu si para tre vjetesh. Mundet dhe te te pelqeje dhe te besh hipokritin! Kjo eshte puna jote. Si tha Majakovsi: ju shkoni ku te doni, une do te shkoj ne arken e kursimit. Dhe indiferntizmi krijon humbjen e pergjegjesise per vete dhe te tjeret.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 19, 11:05

   optimizem per vendin
   njerëz si ti nga njeriu nxjerrin në shesh dhe anën më të errët të tij!! e detyrojnë njeriun të përdorë ndyrësinë më të madhe që ka brënda për të të dhënë përgjigje:
   “Jo, sepse ti votove LSI-ne qe ishte derri maç ne ligjvenie dhe Ps apo Rama s’kishte gje ne dore pa derrin maç.”
   TY TË SHKËRDHEFSHA ÇTË MBAN PRAGU!!
   mos isha unë votuesi që e futa derrin maç mes shalëve të PSsë??
   jo moj shkërdhatë e ndyrë partiake,jo moj qelbësirë propagandistike nuk mund të isha unë ai që votova bllokun e ilir metës,sepse unë u vrava në mes të bulevardit!sepse unë u rraha në mes bulevardit sepse unë u quajta kokpalarë nga ilir meta!!
   ishe ti moj ndyrësirë propagandistike që e fute ndyrësinë e derrit maç në krah të asaj që unë e quajta si shpresa për të më nxjerrë në dritë,si shpresa që do të më hiqte dhunën e PD-LSIsë!!
   ishe ti moj ndyrësirë që nuk pyete as shokët e tu të ryesisë së partisë tënde!!ju the “pranoni me sy mbyllur se kështu them unë”!!
   ju shkërdhefshy robt o ndyrësira të propagandës gebelsiane!!
   filloni e propagandoni aleancën PS-PD dhe mos u merrni me arsyetimin e tradhëtisë të re të batutaxhiut tuaj idiot!!

   VOTË TË BARDHË!!
   VOTË TË BARDHË!!
   VOTË TË BARDHË!!

   Reply to this comment
   • Mah muti May 19, 12:01

    Fute ne b ———– ate optimizmin tend
    Hiq dore nga Idiotizmat e batutave Edviniane .

    Reply to this comment
   • xhaja nga Kavaja May 19, 12:30

    ….pse u nxehe kaq shume o mik ?!
    apo te preku ne nerv te zbuluar mendimi i dikujt qe eshte optimist ?!
    te perhapesh disfatizem apo te dorzohesh eshte gjeja me e lehte ne jete,e kunderta do vullnet e besim.
    te me falesh per mendimin por nuk kemi perse te azgjesojme as njeri tjetrin e as mendimin ndryshe.Jemi shqipetare e te gjithe i duhemi Shqiperise.

    Reply to this comment
    • Mah muti May 19, 12:51

     Xhaja nga kavaja ,
     Me qetesine e dashurine tende Likja u be President .
     Me qetesine tende 27 vjeçare dhe me Dashnin tende Po abuzojne FULLANET .

     PRANDAJ debil , ketu nuk merren leksione ,
     por shkembejme mendime .

     Qe ti te kuptosh – Qe ske per Te kuptuar :::
     ————–
     Te SHKOSH per 8 mars ,
     te shikosh STRIPTIZMIN mashkullor
     per te Kujtuar 129 PUNTORET femra qe vdiqen ,
     eshte Njelloje sikur te shkosh te shohesh
     FILM PORNO
     per te nderuar viktimat e Shoah , ose viktimave te krematorve te Hitlerit .

     Xhaje , po ti ne cilen shklalle te shoqerise je ?

     Eshte KRIM kunder njerzimit
     papunesia e krijuar nga politika .

     Kemi shume si ti , prandaj EdvinIlirBashat
     bejne qejf , duke tallur trapin me Ty .

     Reply to this comment
    • anticensurë25642654 May 19, 13:04

     ke të drejtë o xhaja nga kavaja!!
     nuk duhet të asgjesojmë njëritjetrin,ne duhet të bashkohemi si një grusht i vetëm rreth mullarit të mutit!!
     rroftë saliu,rroftë rama,rroftë ilir meta me familje!!
     ne të tjerët në pidh tëë ……!
     po e lë me kaq xhaje!!futi një të pjerdhur se të hyn më mirë!!

     Reply to this comment
  • lb May 19, 13:38

   Per zoterin optimist qe shkruan [email protected] nga zyrat e kryeministris me porosi te edit tradhtarit!
   Para se te na thurresh poezi dashurie per kryetarin tend tradhtar, se si i shkreti mezi na ka qeverisur me ilirin dhe lulin neper kembe, kupto dicka: NUK ESHTE IDIOT ELEKTORATI I MAJTE QE TE PRETENDOSH TE HAJ KETO GENJSHTRA IDIOTE SI TE TUAT. per ta prer shkurt injorancen tende te zgjatur, po te them vetem nje gje qe mjafton per ti hedgur poshte gjithe keto mashtrime te ndyra qe ke shkr ne emer te edi rames. NE IA DHAM TE GJITHA MUMDESIT RAMES TE UDHEHIQTE ME FORCE.I DHAM 1 000 000 VOTA.PRANDAJ MOS GUXO TE FAJESOSH ELEKTORATIN E MAJTE TI O PLERE E EDI RAMES. ISHTE KRYETARI YT AI QE E TRADHETOI ELEKTORATIN E MAJTE DHE NJE MUAJ PARA ZGJEDHJEVE I THA DO MARRIM DHE ILIRIN ME VETE EDHE PSE NE AS U PYETEM DHE AS QE NUK DONIM. PO PLERAT SI TY DOLEN NE EMER TE EDI RAMES DHE BERTISNIN SI K…AT NE MES TE NATES SE ILIRI PO MERREJ PER TE SIGURUAR FITOREN DHE PASTAJ DO FUTEJ NE BURG NGA EDI. E DIM TANI TE GJITHE SE SI PERFUNDOI PREMTIMI JUAJ O PLERA! ILIRIN E BERI RAMA PRESIDENT! NE TE MAJTET SERISH JU MBESHTETEM SEPSE BESUAM SE TE PAKTEN KESHTU DO ZHDUKNIM LULIN DHE SALEN. POR TANI ESHTE E QARTE SE KY SESHTE QELLIMI I EDI RAMES PASI I KISHTE TE GJITHA MUNDESIT TE HYNTE NE ZGJEDHJE TE CILAT I NJOHU GJITH BOTA DHE PA PD, DHE TE DILTE NJE REZULTAT KU JO VETEM TE ZHDUKEJ PD E LULIT DHE SALES, POR MADJE TE KISHTE EDHE GJITHE VOTAT E MUNDSHME PER REFORMAT QE EDI RAMA GENJEN SE DO QE TE BEJ. POR ESHTE E QARTE SE QELLIMI I VETEM I EDI RAMES ESHTE TE JETE VETE KRYEMINISTER DHE NE PROCES TE SHKATERROJ PS DHE TE MAJTEN. PRANDAJ SHKONI Q…. TI ME GJITHE ATE KRYETARIN TEND TRADHTAR DHE MOS GUXONI TE KERKONI ME VOTE PREJ NESH

   Reply to this comment
 35. tironsi May 19, 10:41

  E SAKTE fare !!
  Eshte zeri dhe jane mendimet e shumices te Nje Milioneshit te votuesve!
  Nese Rama ka te drejte apo jo, te shikoje sasine e votave, a do e kapi prape ! milion apo zbret ne 600 mije?
  Normalisht qe qeveria krijohet me shumice, por varet sa eshte numri qe “formon” shumicen. Dhe besoj shume qe nuk do jete 1 milion per Ramen!

  Reply to this comment
 36. orli May 19, 11:07

  Rrethi vicioz ramizist i pardesyve te bardha e ka kapur Shqiperine per fyti dhe nuk e leshon deri ne frymen e fundit! Ta gezoni RRR(republika e re e rilindjes)….

  Reply to this comment
 37. ETHEM May 19, 11:22

  ARTIKULL SHEMBULLOR.RAMA TRADHETOJ IDEALET E PS.AI ESHTE FRIKAMAN DHE SI I TILL DUHET LARGUAR NGA PS PARA ZGJEDHJEVE. NUK DUHEJ LARGUAR KURRSESI MINISRTI XHAFA,NIKOLLA,AHMETAJ.KJONESHTE TRADHETI E MADHE NDAJ ELEKTORATIT PS.

  Reply to this comment
 38. fakti May 19, 11:32

  Per ti futur ne burg Saliun,Bashen,Meten e ça kane ne Oborret e tyre ka vetem dy rruge :
  1- Nje drejtesi e re dhe e pamvarur .
  2- ose Rama te merte pushtetin totalisht e te vepronte njesoj si Erdogani .
  BE dhe USA kane nje rruge te tyre ,ate te ngritjes nga themeli te drejtesise Shqiptare per te gjykuar zoterinjte e mesiperm.Edi deri ate çast do ti duhet te veproje me “dipllomaci” .

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 19, 13:08

   na mbyti idiotësia!!
   të paktën mos e fakto që qënke idiot o fakt!!

   Reply to this comment
  • Beni May 19, 13:47

   Mos e shaj shokun e ngushte te kryetarit tend fakti. Sa per drejtesi duket qe ke te njejten “strategji” si kryetari yt edi, jeni aq diplomat sa jeni te gatshem te q.. ne b.. nga pala kundershtare per te ” miren” e vendit dhe per pak pushtet.kjo ska asnje prob per ne por vetem mos u mundoni te na bindni qe kete gje dubet ta bejme edhe gjith ne te tjeret.jo per gje por fakti eshte ndryshe, ju spo q… ne b.. per te miren e vendit, ajo eshte thjesht nje justifikim i juaj, JU PO Q… NE B… SEPSE JU PELQEN DHE KAQ!!! 😉

   Reply to this comment
 39. Babkulla May 19, 11:54

  Keto jane arsyet qe te votohet me mase Blushi dhe Bojaxhiu . Te marrim eksperiencen e Frances ,eshte ushqim i domosdoshem per Shqiperine .

  Reply to this comment
 40. tol francesi May 19, 12:42

  Ti japesh oksigjen lulush bashovicit dhe berishovicit dhe bandes se tyre pd tani qe Jane ne grahmat fundit
  . eshte tallje dhe marje ne xhiro e atyre qe te votuan ne 2013 o piktor palavolist.se di se do votoj per me per PS ne 25qershor,se per ty edi rama sbehet llaf.

  Reply to this comment
 41. Mersin May 19, 12:59

  Ne nuk votuam qe te fusim nje parti ne burg, por elemente te inkriminuar te kesaj partie dhe te partive te tjera. Kete do ta beje drejtesia ne qofte se do te vendoset ndonjehere. Mendoj se ky pakt eshte kthese historike per vendin dhe perparimin e tij te metejshem.

  Reply to this comment
  • Tash.m May 19, 15:13

   Keshtu beni ju prostitutat e edit, keshtu beni edhe ne 2013 me ilirin. Te fitojm dhe do e burgosim.pastaj thoshit prot se do fusim ca jo te gjithe.pastaj prisni se iliri do rri por do e haj luli dhe sala. Tani prit se do i mbajme dhe keta po do e hajne ca te tjer. E ka kuptuar ky elektorat se kush po e han der me sot ne te vertet.boll rrejtet se si ha me njeri. Shk… me saliun tani s ate doni se vota skeni me

   Reply to this comment
 42. Zgalem May 19, 13:04

  Rama di te beje shtet dhe te veri ne pune politiken e duarve te lira . Jemi ne fazen e duarve te lira . Nuk ka shtet pa drejtesi . Rama ka bere ate , qe duhet , per te arritur pavaresine reale te pushtetit . Eshte politike e madhe , qe und ta realizoi nje politikan shumeplanesh si Rama . Nuk eshte larg dita , kur do te shofim rezultatin . Zgalem .

  Reply to this comment
  • Kurv eleshi May 19, 13:32

   Me emocionove me kete koment ,
   dy Kokrra te medhaja mu bene poshte , ashtu si me beheshin kur degjoja batutat e rames per rilindje ne kualicion me lIKE FLORIRIN .

   QE je debil nuk ke faje , por qe mundohesh te perhapesh Debilizmin si rilindje e meriton nje , ZAMET E KE , hajde na Puth mnbrapa o Zgalem .

   Reply to this comment
 43. MH May 19, 13:05

  Artikulli asht i mbeshtetur objektivisht sic kane rrjedhur ngjarjet me vertetesi.
  Nji gje duhet te kuptohet dhe nepermjet kuptimit duhet skjarohet dhe populli.
  Rama dhe qeveria e tije me kale te korruptuar me bllok ne dore brenda,nuk mund te denonte asnji politikan per faktin qe gjyqesori dhe drejtesia ishin e mbeten edhe sot te korruptuar nen tutorin Berisha.Te merte guximin per ti denuar kriminelet e korruptuar nga ky gjyqesor ishte njisoj qe te denoshe djalin tek babi.Pra nuk shkon.Me vendosjen ne zbatim te Vettingut mund te arrihet nji fare qetesie ne shpirtin teper te duruar te vuajtur e te perdhunuar te popullit.Per aresyese asht kryer nji tradheti e “vogel” me miratimin e nenit 494 po qe ban pune te medha ne interres te kriminelave e te korruptuarve berishiste.
  Si konkluzioni:Nga shembujt qe i kane dhane perparim vendit nga gjithe partite mbetet e majta Socialiste.Nese duam te krijojm qetesi shpirterore dhe jetesore populli duhet t’ia japin voten te majtes socialiste e cila mbeshtete edhe nga politika diplomatike e gjithe botes kryesisht Amerikane dhe Europiane.
  Ndersa neni famkeq i miratuar kohet e fundit ne interres te mbrojtjes se kriminelave dhe te korruptuarve bie posht me krotesta ne mbare vendin per ta votuar apo jo me referendum popullore.Me kete veprim te fundit te korruptuarit dhe kriminelet bien ne gracke e nuk kane nga te shkojne sepse edhe andej nga kane dal nuk i ze vrima e lindjes.

  Reply to this comment
  • Arber I May 19, 13:58

   Berisha nuk ka nevoje te jete me tej pjesa me e eger e Kuvendit te Shqiperise, pasi ka marre garanci kombetare dhe nderkombetare per te mos u prekur familjarisht nga vetting-u. Megjithate, ai do te mbaje mbi shpine, sa te jete gjalle,
   shpagimin per shkak te gjakmarrjeve personale.

   Reply to this comment
  • Posti May 19, 15:20

   Eshte kryer nje tradheti e “vogel”???!!!! Ke do me genjy ti o pler qe mundohesh me margjinalizu cdo ku.vllik te edi tradhetarit? Si mund ta quash FALJEN e krimineleve nje tradheti te “vogel”??!! Ku e ke mesuar kete? Nga mamaja jote, keshtu e quante ajo kur e pyesje pse te gjithe e quanin ku.ve?? Mua vetem pak majen me fusin the thoshte??

   Reply to this comment
   • Fason , duke punuar 31 dite te muajt . May 19, 16:17

    MH

    si the more si the ?
    Kam ngelur pak shtatzane ?
    Po gjith ate Ngjale te madhe qe hengri Rama ne lalz si thua ti ? e ç’virgjeroje Edin duke e ç’ngjyrosur ? Nuk e shikon se si eshte shendoshur e kapardiset Edvini me Batutat e tij plot me Kryp ?

    Reply to this comment
 44. kris 1 May 19, 13:54

  u bashkuam nje milione duar dhe i varem ujkut melcite ne qafe.Per 4 vjet ai i hengri ato dhe tre perqind te duarve qe i varen melcite si duar te lyera me lengun e melcive dhe se nuk kishin pare per iliktrik.
  Ne vend qe te protestojme duhet te gezohemi qe ujku u bashkua me familjen e ujqerve.u be kryefamiljar dhe mori nen kontroll dhe kafshet e Vucidollit.
  Votat tona jane per Ujkun!

  Reply to this comment
 45. KORÇARI May 19, 13:59

  Unë besoj se kjo ishte një lëvizje Strategjike, megjithëse personalisht do të preferoja që 2B- të mos hynin as në Kuvend dhe PD të shkërrmoqej si Parti.
  Besoj se Rama mori këtë vendim nën Trysninë e madhe që i ushtronte USA dhe BE, gjithësesi them se është lëvizje Strategjike sepse LULUSHI do ketë 6 Ministri vetëm për 1 Muaj, pastaj vendos elektorati, në këtë mënyrë as LULUSHI as SALI MUTI nuk do të mund të kenë alibi për zgjedhjet dhe as për Rezultatin e tyre si përpara Shqiptarëve ashtu dhe përpara USA dhe BE. Pas kësaj Rama e ka rrugën të hapur për të ndjekur procedurën ligjore të ndjekjes Penale sa të 2B -ve aq dhe të LIKE FLORIRIT. Të gjitha këto nqs del Fitues në zgjedhje gjë që duket pak e vështirë pasi elektorati është i zhgënjyer.

  Reply to this comment
  • Pe Devolli May 19, 14:20

   O nene O nene …….
   O zot ver dore mbi Korqarin , se eshte Gjynah e djalke i Ri .
   O budalla prej Korqe !
   Po a tha rama te bej Kualicion me Meten per te mundur Berishen ?
   Te zgjedhim mutin e Thate se i njomi nuk durohet .?
   E tha apo nuk e tha ?
   Nashti Like Floririn e beri President .
   HAJDUTI benet PAP .

   Nashti Lulushit i dha Thiken qe te ndaje Torten e pushtetit .

   O byrazer , ti nuk je pe Korçe , tine do te jesh pe devolli se nuk ka mundesi te jesh kaq i trashe mo byrazer .

   Edi Rama duhet URGJENTISHT te largohet nga partia Socialiste ,
   dhe mos te luaje me durimin e te majtes .

   Reply to this comment
   • KORÇARI May 19, 20:33

    Pe [email protected] , Në rradhë të parë MËSO TË SHKRUASH DHE TË FLASËSH SHQIP, aty në Lëndinë kur del për të Kullotur Lopët mbaj dhe një Abetare, por KUJDES Mos ta Hajë LOPA ….
    Nuk shkruhet dhe thuhet KORQAR por KORÇAR mos ngatërro Ç me Q, sepse për një gërmë gabim KALI bëhet [email protected], nejse nuk po ta vë re sepse Andej nga SHPELLAT E BJESHKËVE ku je rritur nuk kishe mundësi të kuptosh këto hollësira.
    Unë Jam PURO KORÇAR, por ashtu siç thashë dhe më sipër atje lart në Bjeshkë ndoshta ti Pordhi Mëndtë ndonjë Lopë e pacipë. Shiko vëlla mos u merr me gjëra që kërkojnë TRU dhe MËNDJEHOLLËSI , merru më mirë me LOPËT që i kupton më mirë.

    Reply to this comment
 46. s.h. May 19, 14:10

  DITA mendon se meqe shumica e komentuesve perkrahin analizen e shkrimit , paska te drejte ?! Psikoze komuniste …! Per t’i qare hallin gazetes qe i ka mbetur ora tek lajtmotivi ” bombe e flamur ” ! Te mundin dhe shkaterrojme nje pale , pastaj te behet qameti . Komentuesit e DITA-s dhe ” majakovsket ” e saj A. Thano , B.Islami, A. Duka etj…do kendojne e kercejne mbi ” varrin ” e PD…! Nga nje gazetari normale , une do prisja qe per kete lloj zgjidhje te merrej mendimi i analisteve serioze …pse jo pronocimi i PS , PD …etj. !

  Reply to this comment
  • Novruz Taip Vishanji May 20, 10:51

   HE MOR TI MAJAKOVKSZIAN I MUNGUAR,

   te dhemb shpirti qe shumica e komentuesve, qe jane shqiptare te vertete kane te njejtin mendim e shprehin pothuajse te njejtat ide te tradhetise se nje qelbesire qe vazhdon te sundoje mbi shqiptaret , me gjithe kartelen e tij reale te psikopatise bipolare, te pa sherueshme, qe na ngadhenjen here pas here mbi kokat tone (jo tenden – pusht!).

   Je gjendur ndonjehere mes njerezve qe dijne te flasin lirisht, me edukate dhe ti bien te zezes me kopan, sa here ajo shfaqet ne mugetire ? Ah po ti je nje nga ata qe Majakovskij te nxin damaret, vetem me idene e fjales se lire dhe te pa çensurueshme.

   Sepse or debil i kioskave te Bathores, kete realitet poezonte Majakovskij, qe edhe kenga edhe vargu jane bombe edhe flamutr!

   Apo ke harruar (mbase je nga pordhacet e lindur pas 90-tes, sa hymne i thurte ai romancieri qe do vdese pa titullin Nobel, qe na quajti jashteqitje te shoqerise..

   Hap syte e veshet dhe gojes veri nje çerote, e degjo si arsyetojne te tjeret, ne te mire e ne te keq, pa kerkuar te ndikosh ne ta, se nuk te pjerdh njeri.

   Ata analistet serioze qe permend, mos valle e ke fjalen per Fugen apo Nanon, çepaniotin me nick name ne tere sitet porno qe mund te gjenden ne internet ? Apo llafazanet e Blendi Kaçurrelit te topeve toptantiane ?

   Futja nje dore barishte qe te te kthjellohet vizioni or maçok me çizme prej karte per amballazh çimentoje.

   Reply to this comment
 47. Adih May 19, 14:23

  Falenderoj dhe respekt gazetes DITA ,per kete koment .Si gjithmone brilante ,faleminderit.
  Popull : mendoni per femijet tuaj .Ju kane dhjere ne koke tash e 26 vite ,po te njejtat avaze keni perjetuar ,nga cunat e pardesyve te bardha te R Alise . Kush nuk e kupton ne tollum ta kete Ka ardhur koha ,ndonese shume te vonuar te votoni ,Bojaxhiun , Blushin edhe ndonje parti te re qe nuk e kemi provuar. Ose ne qofte se nuk doni ,ju lutem mos rini ne shtepira diten e votimit ,ikni e VOTONI ,duke i shkruajtur te gjithe Partive pa perjashtim nga nje kryq , ku kjo do te thote ,nuk jam indiferent e dua vendin ,por as edhe nje parti nuk me pelqen ,dhe kjo do ishte puna me e mire ,duke i thene ketyre partive te KATOVICES pirdhuni ,plus i deskrititojme para nderkombetareve , Une personalisht keshtu e kam bere gjithe keto vite ,por kesaj radhe do votoj ndonje parti qe se kam provuar si Bojaxhiun ose Blushin . .PD ,PS e LSI mos prisni hajer ,eshte PPSH e ndare ne tre pjese. Balta me e madhe qe na u servir ne shqiptareve nga i pa cipi RAMA ishte zgjedhja e I METES PRESIDENT , shkeli ciper 4 te pushkatuareve nga kucedra shtet , Ku prej ketyre 4 te mjereve te ekzekutuareve ,E Rama vuri bythet ne karigen e kryeministrit ,qe po vjedh me te kater duart , tamam si Saliu e likja te njejte..Ai qe vjedh me shume , ai qe i sorollat me shume pronaret neper zyra dhe neper gjygje dhe ai qe shan
  ” kundershtarin politik `”me shume ,porosi e ramizit , ka kryer deturat me mire .Edi Rama ,prej kohesh ka qene i piketuar per keto plane ,te jesh budalla te mos e kuptosh ,te vije une poshte urave te parisit e te kap krehun e PS ,eshte e pamundur ,bile e them me kembe ne toke as edhe roje tek porta PS nuk me kishin pranuar . Ka shume per te thene per keta zabibe te Ramizit , qe po tallen me kete popull idjot dele qorre . Harrova dhe vendosjen e ligjit 449 qe aprovoi Rama kohet e fundit .Rama po vazhdon si paraardhesit e tij ,te tallet me pronat ,te shkeli si vellezerit e tij nga ramizi , kushtetuten . As edhe njeri nga ju nuk e diskuton kete problem ,por do me kujtoni nje dite, kur Strasbourgu te hape thesin , qe ka mbi 7 vite qe i ka lene nen syrtar ,se i jane lutur si Saliu dhe Rama Merkelit ,ku do falimentoje shtetin shqiptar ,kur te hapet thesi . Mereni serjozisht ,ne me taksat tona, do i paguajme milon ne Euro , dhe cfare taksirat kam une, qe skam prona te paguaje brez mbas brezi , se eshte Rama i papergjegjshem ,dhe i duan politikanet per vehten e tyre ,ku kane ndertuar hotele me pishina si ne mall te babes neper bregdet .. Shqiperia ne rezik!!! .Popull shqiptar ,po ju jap nje porosi ,as edhe nje here mos u gezoni kur populli ngrihet me dirizhent si ne 21 Janar me Ramen e me cadren e lulit tani . As edhe njerit mos i shkoni nga mbrapa , Mos e hani sapunin per djathe ,
  POR DUHET TE GEZOHENI KUR POPULLI COHET VETE pa perkrahje politike e pa dirizhent . dhe keni per ti pare keta cunat e Ramizit ,te qajne hallet me njeri tjetrin, poshte ne bodrumet e komitetit qendror te ndertuara ne kohen e babait te tyre shpirteror Enver. .Si tja bejme, se na erdhi fundi ,dhe cdo gje ka nga nje fund ta marin vesh maskarenjte ,jemi te shkateruar nga ekonomia ,femijeve po i japin droge neper shkolla ,ti harrojme hallet e dites ,per friken e droges per femijte tane ,dhe mbi te gjitha, na i kane mare dinjitetin ,keta zagare te pardesyve te bardha e na i kane rezuar ne ujrat e zeza , tamam si ai qeni i ngordhur pa zot. …

  Reply to this comment
 48. Limi May 19, 15:25

  Une kujtova se e ka bere ndonje axhami kete artikull po jo qenka DITA vete..!!
  Po cfare futi ne qeveri or aman, 5 njerez teknike per 1 muaj?! As kaq nuk e kuptoni ju? Po pas zgjedhjeve ka Vetting ore e shume gjera te tjera.. Nuk e di pse i botoni keto lloj artikujsh ju apo per te treguar opozitarizem atehere kur nuk duhet?!

  Reply to this comment
  • nv4983 May 19, 16:38

   Po pse o prostitut e edit, ca beson ti se eshte populli? Kujt kerkon tia shesesh keto genjeshtra ti o prostitut e edit? Spaska bere gje edi, thote prostituta e vete. Edi me kete marreveshje i fali pushtet deri ne shtator pd nderkohe qe ata duhet te ishte duke i zhdukur. Eshte e sigurt edhe qe pas zgjedhjeve edi do vazhdoj bashkeqeverisjen me pd me te njejtat jsutifikime ordinere si keto sot dhe ato qe perdori me ilirin. Kjo duket qart edhe nga forma e marreveshjes qe prek pika qe smund te realizohen pa pasur bashkepunim, e smund te kete bashkepunim pa pasur bashke qeverisje. Ky … qe keni per kryetar gjithashtu ka tregiar me kete marreveshje qellimin per te zhdukur edhe partit aleate gje te cilen as luli qe eshte krye pler se ka bere. Edi rama vertetoi se eshte nje besprem qe pervecse postit te vet eshte gati te shes cdo gje, cdo kend dhe per cado lloj interesi personal

   Reply to this comment
   • Prostituta e sat ome.. May 19, 17:06

    Ti qenke koqja e gomarit.. Po pse ore cfare prisje ti, Edin me kobure ne dore duke bere arrestimet? Ti qenke 100 vjet mbrapa..?! Arrestimet i ben policia po urdhrat i jep gjykata.. Kush gjykate do i jepte urdhrat.. ajo e Sales?? Ik o futi ndonje dhalle e mos u merr me politike se kjo na ka marre ne qafe neve si popull, te tregojme kush eshte me i zgjuari..

    Reply to this comment
    • fgv635 May 19, 21:51

     Lexo ca ka shkr ai me lart njehere dhe mbase e kupton se ketu sbehet me fjale a e fut edi lulin brenda por qe edi po ndan pushtet me salen dhe lulin. Sa per pitik me.mire shko rri te cadra ose te zyra edit e mos bej fjale se ta q…. plaken

     Reply to this comment
 49. fteri May 19, 15:34

  K/Krimineli shqiptar S.Berisha dhe hija e tijë e shëmtuar L.Basha me rezistencën e 100-200 vetve në çadër të krimit ,plus edhe me fitoren e parë të thyerjes së zgjedhjeve në Kavajë duke kërcënuar vazhdimisht e nuhatën se se po fitonin betejnë e parë ndonse jo 100% ,por 70 % të sajë. Përderi sa kryeministri shqipëtar pranonte të hynte në pazarllëqe me ta për braktisjen e një miljon votave të shqiptarve që i dhanë për burgosjen e S.Berishës dhe L.Bashës për krimet që kanë bërë dhe nuk ka qeveri apo shtet apo ndërkombëtar që i fshehë apo i mbyllë KRIMI MBETET KRIM

  Por çfar ndodhi ?…Çuditërisht ,ujku S.Berisha dhe L.Basha që kan bërë kërdinë batërrdinë ishin bërë papritur e pa kujtuar “të butë ” të !arsyeshëm ” të “pastërt ” të “ndershëm ” “patërjot ” dhe ju mbushë mendja top E.Ramës se S.Berisha dhe L.Basha jan njerzit më me karakter në këtë vendë dhe mundë të bashkëpunoi ,ndërkohë N.Peleshi,S.Tahiri ,T.Balla në emër të qeverisë kishte filluar nga puna në takime me popullin ,për të justifikuar bashkimin me L.Bashën ,NJË FUSHATË GËNJESHTRASH ,Paaftësi ,sa edhe Hitleri shqiptar S.Berisha u habit sa shpejt ,po i plotësoheshin kushtet e çeverisë teknike me bazë të gjërë dhe republikës së re,dhe kur e pa se ishin zot të situatës ,të kënaqur nga lëshimet e para të E.Ramës ,i shtuan pretendimet dhe kërkesat ,oreksi vjen duke ngrënë .Të nesërmen populli pyeti : Ky mos është dorzim falementim i pushtetit të një milon votave në tavolinë ?

  Jo ,jo – e na qetëson E.Rama nuk është dështim !!! të mos ja hamë hakun se skuadronet e grushtit të shtetit të PD-së ishin stërvitur për mos bindje civile ,dhe Edit i mori në tavolin 6 ministri e tre drejtori të rëndësishme. Të qeverisjes me njëmiljon votave.!!!!!!

  Kjo merrveshje vazhdon të siguroi “paqën” në shqipëri nga thirrjet luftë nxitëse të K/KRIMINELI S.BERISHA DHE L.Basha siç e kishim parashikuar ti thirret derrit dajë ! Nga viti 1990 -tën kan kaluar plot 27 vjet nga ardhja në fuqi e S.Berishës ,dihen të gjitha hollësirat e prapaskenat ,tash , e dijmë se kriminelët nuk ndëshkohen më se zënë vendet në qeveri të E.Ramës dhe se zotrojnë një përvojë shumë më të pasur ,këta mundë të sillen ndaj shqiptarve më me diktate se në kohën e trazirave të 97-98 -tës të gërdecit dhe 21 janarit. ! krimet dhe vjedhjet vazhdojnë………..

  Reply to this comment
 50. Araniti May 19, 16:48

  Faleminderit DITA !
  -Jepuni Shprese Shqiptareve…ndriçohuni rrugen e daljes nga tuneli ku i kane futur .”kopistat” dhe “rilindasit”…anetare te “lbgt” -se Sorosiane.
  Tregohuni rrugen qe duhet te ndjekin socialistet dhe demokratet e vertete te ketij vendi.
  Faleminderit DITA per te verteten qe pasqyroni

  Reply to this comment
 51. enter"" May 19, 16:51

  Nje analize teper mjerane e Dites sot.
  Se pari ai ne qeveri do fusi vetem per nje muaj 5 njerez qe nuk jane as te PD e as te PS thjesht njerez teknike qe do rrine atje gjate procesit zgjedhor.

  Per kete mjeran qe ka shkruajtur kete artikull dhe qe ankohet qe gjate 4 viteve te fundit nuk u denua askush dua ti kujtoj se vetting per kete po behet, per te pastruar gjyqesorin nga militantet e Berishes dhe per ti hapur rruge drejtesise.
  Ketij mjerani te Dites gjithashtu po I kujtoj se nuk eshte Edi Rama ai qe ndershkon, por drejtesia, dhe nje drejtesi e kapur nga Berisha nuk mund te denoje kelyshet e Berishes dhe Berishen bashke.

  Reply to this comment
  • Araniti May 19, 22:17

   Per “enter”
   Kushdo qofte, ai ose ata,ne gazeten DITA qe kane realizuar kete shkrim….meritojne nje bravo…te madhe.
   Mjeran jeni ju…. qe i dilni ne mbrojtje nje “pushti ” si Rama i cili me paturpesi pohon se eshte “Romeo”…dhe Basha “xhuljeta “.
   Po mire mo, me keta lgbi-sta qe tallin bythen me 3.milion shqiptare…DO vazhdojme ne!!!!
   Dita duhet ta botoje çdo dite kete artikull qe te kuptojne njerezit se ç mjerane kane fatin tone ne duar.
   Po pse Kristaqi ja la qeverine atij apo PS…po e votuam ne Ramen..jo Kristaqi.
   Ata qe kane shkruar kete artikull jane njerez me karakter me dinjitet dhe jo mjerane si ju…kujt i kujtone vetingun ti…do e bej Rama!!!!???
   Po Rama ishte ai qe beri presion te gjykata qe djali i deputetes se tij edhe pse vrau 4 qytetare…i dha denim te shkurtuar dhe ai per 15 vjet del…dhe pse hapi 4 varre djemsh te rinj.
   Rama veting!!!! Po neni 449 i K.p.penal qe amniston…rere plehrat politike nuk u hartua nga…sejmenet e Basha Rama.
   Ju jeni mjerane, dhe jo Dita, ajo eshte nje rreze drite per ata qe kane sy te shohin….jo per “lakuriq” nate si ju qe nuk shohin por vetem nuhasin…pordhet e R & Basha.

   Reply to this comment
 52. alfons May 19, 16:53

  VETINGU I PERPILUAR NGA AMERIKANET I DAKORTESUAR NGA EVROPJANET I STUDJUAR NGA NJERES QE DINE ME SHUM SE SA NE QE PAGUHEN ME ROGA TE MAJME PER POLITIKANET SHQIPTARE ME TROC PER MAFJEN SHQIPTARE E PERSHENDETEN MARVESHJEN MENJEHERE PSE SE PA VETING NUK CKULET GJYQSORI NUK DENOHEN DOT KRERET E MAFJES SE JANE NJE SI GJYQSORI ASHTU DHE PESHKAQENET NE KRYE TE POLITIKES NDAJ MENDOJ MOS I KUNDERVIHEMI MARVESHJES SE DARDHA E KA BISHTIN MBRAPA ME RADHE E ME SERE SE NE SE VIHEN NJERZIT E DUHUR NE GJYQSOR TE GJITHE PA PERJASHTIM DO SHKOJNE NE SITE QOFTE DHE RAMA PO KA SHKELUR LIGJIN PA LE PER SAL LUL APO METE DOSJET JANE NE DORE TE SIGURTE NUK QE RASTESI APO KENAQESI TAKIMI META SALI?!NUK QE RASTESI PERJASHTIMI I PJAVICAVE PARTI TE VOGLA SHEHRE NDOKRA GJINUSHRE LIBRAVE E DHJETRA TE TJERA QE ME CA DENGLA MERNIN POSTE PER TU PASURUAR PA MBAJTUR AS NJE PERGJEGJESI SE SKANE ELEKTORAT TANI ME KETE MARVESHJE BUJREN TA PROVOJNE MENDEREN JU PYES JUVE TE DITES A VLEJNE KETO PARTI PA ELEKTORAT?A VLEN TI KUNDERVIHEMI PARTNERVE STRATEGJIKE PERSHENDETES TE MARVESHJES?A MUND TE BENTE RAMA I VETEM DUKE PATUR KUNDER GJYQSORIN SHIKUN KLD PRESIDENTIN PREKURORINE DISA MEDJA TE FUQISHME? A MUNDEJ ME ILIRIN KRYTAR KUVENDI E ME 20DEPUTETE ?SI PERFUNDIM E QUAJ TE NXITUAR ARTIKULLIN TUAJ UROJ MOS KERKONI FALJE ME VON .FLM

  Reply to this comment
  • Plaka alfonsit May 20, 02:35

   Ca lidhje ka draftimi i vetingut me klimen politike? Ca lidhje kane partit e vogla me vetingun??? Me keto ” argumenta” ti alfonso trego qart se nje k…. i madh qe na tregon rrena se si kryetari di me shume se populli. Ti ke pjerdh dhe na tregon se te huajt dine gjera prandaj me mire te rrim ne.

   Reply to this comment
 53. Niku May 19, 17:31

  Ne burg kjo qeveri do t’ju fuse juve qe shkruani keto artikuj ore. Prandaj kujdes. Mos t’ju duket shume habi.

  Reply to this comment
 54. Gjoni May 19, 17:41

  Drejtesia eshte t’ju fusin ju kopilave ne burg.

  Reply to this comment
 55. anticensurë25642654 May 19, 17:45

  alfons
  nëse “NGA NJERES QE DINE ME SHUM SE SA NE”(se sa ti)
  mun të mëthuash!?
  përse ha mut e shkruan??
  kur e di që nuk di gjëëë!
  përse ha mut??

  Reply to this comment
 56. I.Troplini May 19, 18:15

  Sot fitoje Shqiperia, ne zgjedhje do fitoje PS,

  keshtu u tha Rama, te tijeve. Jashte atij rrethi mitingashesh dhe duartrokitesish profesioniste, ka edhe nje Shqiperi tjeter, radhet e te ciles jane me te medha se ata degjues perrallash te Kryeministrit fjaleshume.
  Ajo Shqiperi, ndjehet e neperkembur, e paperfaqesuar politikisht, pse jo e shfrytezuar per vote dhe e lene ne mes te rruges kur erdhi tek mbajtja e premtimit per shtet ligjor.
  Nuk kam une mandat per falje krimesh, u turfullonte Rama, radheve te Muleve dhe Paloqeve, ne kuvend, kur donte te jepte pershtypjen e atij qe qendron dhe fluturon mbi gjithcka.
  Jo. Nuk paska pasur vertete mandat per asgje Zoteria.
  I vetmi qe pati, ishte ai i ruajtjes se karrikes se tij. Eshte Kryeministri i pertej se majtes dhe se djathtes. Malli i perbashket, eshte malli i askujt.
  Ajo qe mbetet nga gjithe kjo legjislature 4 vjecare, eshte fakti qe, tjetersimi i vullnetit te sovranit, u be nje sport i dobishem per Kryeministrin tone. Ai, tjetersimi, filloi me koalicionin qe u be, me shkaktarin e 21 janarit dhe perfundoi me dorezimin e mandatit qeverises tek urdherdhenesit per pushkatim ne bulevard.
  Shqiperia ime, nuk ka fituar asgje. Ajo renkon dhe neveritet nga ngerdhnjeshja e atyre qe e vodhen dhe e vrane deri dje, qe u denuan me vote 4 vjet me pare, dhe qe sot i sheh te perfshire ne nje qeveri, qe nuk duhet te kishte vend per nje llum te tille.
  Ndryshimet kozmetike ne qendrat e qyteteve shqiptare, jane ana pozitive e vetme e kesaj politike qe patem per 4 vjetet e fundit.
  Ne aspektin shtetformues, (kjo eshte njesia matese per ata qe premtojne jo me pak se RILINDJE), ishte e gjitha vetem humbje kohe. Kush votoi Ramen, pa voten e tij te shkonte per Saliun dhe zogjte e tij, qe ulen jo para trupit gjykues por ne kabinetin qeverises.
  Lufta kunder krimit, nuk e ka fituar askush deri me sot, nga pazaret me kriminelet.

  Reply to this comment
 57. tori May 19, 18:23

  Qe kur njerezit burgosen me vendim qeverie??? A jeni ne terezi apo si e keni hallin..? Kush do i denonte Saliun e Lulushin ?? Gjin Gjonet apo Edi Rama me VKM???
  Fitore e madhe eshte votimi i veting-ut dhe zbatimi korrekt i reformes ne drejtesi nen mbikqyrjen e nderkombetarve.
  Qeverite shkojne e vijne,shtetin e bejne institucionet dhe ligjet qe i garanton nje sistem drejtesie i ndershem dhe i pavarur.Nuk behet shteti me emra te pervecem o shqipe,

  Reply to this comment
  • intelektuali May 19, 21:33

   O tore BYTHA,

   Po pse i mashtroi 1meleon shqyptare Edi Rama para 4 vjetesh kur premtoi se do te ndeshkonte zullumqaret me pushtet? Po mjeranet e dritave si i rasi ne burg Edi Mashtruesi? Po Like Floririn si e beri President o tore BYTHA kur vete deklaroi se Likja e kollofiste ryshfetin si kulceder dhe se e kishte pare gjithe Bota me ze dhe figure?

   PO CFARE KRYEMINISTRI LESHI ESHTE EDI RAMA?

   Qe e ka lene shtetin ne dore te nderkombetareve?

   Reply to this comment
  • uxu May 19, 22:00

   Po meqe sbehet me emra te pervecem atehere ca trapin do ti me gjithe edin qe kerkoni voten? Zgjedhim nje kryeminister teknik dhe ngrejme shtetin si thua ti.
   Sa per info o k.. vetingu mumd te vazhdonte edhe pa pd ne zgjedhje dhe madje behej me.mire sepse sdo kishte pengesa nga pd. Por vetem nje k.. si ty mund te pretendoj se duke u bere bashke kriminelet mund te luftojme kriminelet me.mire. ju q… rr…

   Reply to this comment
   • tori May 20, 17:45

    Pike se pari,une nuk i jap llogari kujt per mendimet e mia,aq me pak-loqeve si puna jote.Komenti im eshte per gazeten Dita dhe as qe begenis te komunikoj me shpellare mesjetar. E dyta- shyqyr Zotit,une nuk jam as militant e as tifoze partish si puna juaj dhe e vetmja gje qe me intereson eshte nje shtet modern shqiptare i cili arrihet vetem duke pasur nje drejtesi te ndershme e te barabarte per te gjithe,pastaj kriminelet e te korruptuarit sa majtas-djathtas do perfundojne aty ku e meritojne,cilido qofte: Meta,Basha,Berisha,Mediu,Rama,Nano e com.Nuk me interesojne as emrat e pervecem e as keto hale parti mu or suma e shpume e mendje pjerdhur

    Reply to this comment
 58. U DEGJUAN KRISMA ZOTI DONALD ! May 19, 19:19

  lexova artikullin dhe komentet me kryesore.
  .
  asnje per bese nuk thote kryesoren
  .
  kush eshte thelbi ? po e them me nje Fabul.
  .
  I ankohej derrasa gozhdes:

  -Sa shume po me shpon moj gozhde ?

  I pergjigjet gozhda:

  Ta dish ti moj derrase si me kerrcet cekici ne koke nuk do ankohesh fare..
  .
  pra kush eshte derrasa ?

  kush eshte gozhda ?

  per cekicin nuk po pyes pasi fabrika qe prodhon gozhde ndodhet te rruga elbasanit

  ~~~~~~~~~~~~~~

  JU KUJTOHET FILMI “LULKUQET MBI MURE “?

  SOT PO LUHET FILMI “HASHASHI MBI MURE”

  JU KUJTOHET AI QE THOTE

  PSE UNE ZOTI KUJDESTAR….

  DHE RAMA THOTE

  PSE UNE ZOTI AMBASADOR !

  have nice weekend !

  Reply to this comment
 59. intelektuali May 19, 19:22

  TA GEZONI PARTIZANI E ENVERIT O ENVERISTA TE POSHTER

  sepse:

  Kur intelektuali shkruante qe Edi Rama eshte MASHTRUES enverist ju u hodhet zgupthi dhe deshet ta shqyeni intelektualin qe kerkonte te VERTETEN. Kur intelektuali shkruante qe Edi Rama eshte nje PIS enverist qe do vetem te vjedhe LEKA me finte Vettingu duke perdorur Makiavelin si udherrefyes te tij, ju enveristat e poshter e bete intelektualin ballist tajvanist dhe mbrojtet Mbretin tuaj Edi Rama qe ka dale karkacul si ne perrallen e Andersenit por qe OSBE ka treguar se ka 200 milion USD ne llogarite bankare

  Kur intelektuali ju tha se Like Floriri eshte MBRETI i Ryshfetit dhe i Korrupsionit ju u hodhet ne mbrojtje dhe e bete kete letyre hajdut te ndyre President

  Prandaj o enverista te poshter intelektuali ju uron:

  TA GEZONI PARTIZANIN E ENVERIT EDI RAMA!

  Reply to this comment
  • antienverist qe vlerson enverin me shume se monstrat sot May 19, 20:40

   Kush e shan kete intelektualin apo edi ramen si anti-enveriste gabohet rende.
   .
   pikerisht nga keto “trima” enveri u ngjall.dhe .para 5 muajsh ne sondazhin e kryer 60 perqind e vlersonin enverin
   pse ndodh kjo gje e pabesueshme…?
   .Kishte nje fare sensi deri nga 1996-1997 te shaje enverin.Sepse sot problemi nr-1 eshte denimi i monstres berishe,Pra mos denimi i kriminelit berishoviq dhe nderimi qe i behet tradhetarit ahmet zogolli automatikisht eshte nderimi qe i bejne sot enverhoxhes

   Ne fakt enveristet nuk perbejne me shume se 0,1 e te popullsise dhe jane jo vetem absolutisht te parrezikshem por dhe jane te mjere..jane per meshire
   Kurse populli i thjeshte qe po provon THIKEN DERI NE KOCKE ne financa dhe moral perbejne mbi 80 perqind te popullsise…Pse te ndegjojme keto pordhe te paguara te ASS-it…..pse nuk behet referendum dhe do jem i pari qe do ti kerkoj falje syzekavanozit nqe del nen 70% ne favor te xhaxhit.
   Tre jane kategorite te cilat po bejne terrorizem mediatik dhe qe nuk kane te drejte te zene ne goje Enver Hoxhen
   _-Asnje lloj qytetari amerikan qe nga presidenti dhe deri te pastruesi me I thjeshte nuk kane te drejte te denigrojne Enver Hoxhen se ishte Anglia &Amerika qe pruri ne pushtet ne 1944 dhe me vone Curcilli me Ruzveltin na shiti te Stalini dhe Tito-Rankoviqi…..Dhe nqs Enveri paska qene kaq I tmerrshem pse nuk na cliruan keta miq per fiq
   -Asnje lloj turbo komunisti te tipit Kadare-Berisha-Stefani dhe cdo lloj hajvani nuk kane te drejte morale ta shajne Enverhoxhen se jo vetem nuk jane te besueshem por eshte veprim kanibal nga nje boleferkues I tij te behet ne nekrofage per cerek shekulli…jane kthyer ne Drakula
   -Asnje lloj ish fashisti,ish zogisti,ish diversanti te tipt xhaferrdeva apo hamit matjani qe ne vend te dorezoheshin ne gjyq per krime lufte u aktivizuan ne akte terroriste…Ne kete maskarade futen dhe ato ARMIQ KLLASE si pellumb kulla andrea stefani sali berisha…vazhdon lista me mijra qe ai xhaxhi I mbajti ne pellmbe te dores….Pa harruar ketu dhe ish te perndjekur qe u bene Spiuna te shokeve te tyre si Kasaruho apo artan hoxha ai presidenti 12 oresh…
   Te gjithe keto ndyresira qe permenda me lart pra kane konflikt interesi pasi jane pale kundershtare
   Pra ndiqni albitrin e Enverit::
   Indro Montaneli = analisti me i mire italian per te gjitha kohrat me prirje fashiste qe kishte nje antipati te madhe per Enver Hoxhen dhe e quante Tiran..por me nje egzatesi te cuditeshme pranonte dhe keto merita te tij qe duhet te quhen
   20 POSTULATET E MONTANELIT PER EHOXHEN:
   1-burri i shtetit më jetëgjatë dhe serioz përsa i përket ushtrimit të pushteti
   2-e fitoi pushtetin si partizan ,cliroi shqiperine pa ndihmen e huaj
   3- e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.
   4-ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet si gjithe bota
   5-Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.
   6-Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.
   7-Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës
   8-Denimet e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit
   9-në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.
   10-Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi.
   11-Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar.
   12-nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut
   13-në publik shfaqej rrallë
   14-ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.
   15-Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur
   16-për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar
   17-ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën
   18-Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.
   19-kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.
   20-është nje nga shtetaret me te spikatur se e nxorri ate vend nga mesjeta e hereshme ne nje vend me varferi të pranueshme.
   .
   boll intelektuhale se na i bere enverin perendine e shyptareve
   .

   Reply to this comment
  • Shallvaret May 19, 21:16

   po kesaj rradhe Edvini nuk hengri ngjala ,
   Mos valle e ka trembur Likja ?
   dhe edi eshte pshurur nga frika ?

   Reply to this comment
 60. alfons May 19, 21:32

  Anticesure!SHkruaj mendimin tim ne drejtim te artikullit duke then te verteta per nderkombetaret pershendetes dhe per te ashtuquajturat parti te vogla thash qe ata qe nxoren VETINGUN qe si duket te djeg dhe ty din me shum se ne se me ate pun meren kane dhe mjetet e duhura per keto pune theksova mendimin tim por nuk kam edukaten tip dy gishtak te ushqej me m….t kete e beni ju e ca si ju qe kur sdine si ti justifikojne faktet perdorin fjalet fyese te beni kriminel te akuzoni sic akuzuat boten si te koruptuar .NUK TE VE FAJ AQ KULTURE KENI .FLM

  Reply to this comment
 61. demo May 19, 21:42

  Kjo marreveshje pisash nuk eshte pune nderkombetaresh,as amerikanesh,as evropianesh.Nderkombetaret folen qarte dhe prere:Do t`i njohim zgjedhjet edhe pa opoziten.Cfare donte perkrahje me te madhe se kjo Rama?Kur e ka marre ndonjehere kete perkrahje nderkombetare Berisha.Kishte shansin te zhdukte njehere e mire nje formacion paramilitar horrash dhe malokesh qe kane mbajtur peng vendin 27 vjet.Populli po ja kerkonte.Populli i Kavajes po i priste rrugacet e PD si e meritonin,ky u terhoq.Populli po pregatitej te votonte masivisht PS ne 18 qershor,ky vete futet ne cader ne 1 te nates me Lulushin dhe i dha shkopin magjik:Kerko cfare ke deshire dhe do te p;otesohen te tera!Ky po e con PS dhe urrejtjen tone per rrugacerine e shperblyer ne humnere.Me nje Ristan ne krye te KQZ e shef mire voten e popullit,si ta numuron shejtani.

  Reply to this comment
 62. gjermani i fundit May 19, 22:20

  kam pasur gjithmone ndjesine se Lulit do ti krijoheshin kushte per te hipur ne qeverisje ne 2017. Dhe e gjithe kjo komedi me qymez ne bulevard nuk ka sesi te mos shpikej nga ustallare pertej oqeanit, qe Saliun dhe Lulin i kane hedhur si diversante qe ne kohen e qyshkurit. Nuk e mesuam dot se a ka vertet “Luli”pasaporte amerikane dhe per çfare merite ia kane dhene? Shto ketu edhe gjykimet e Rames per kandidatin e atehershem Trump, qe na doli president, del fiks “Luli”, shpetimtari i situates. Po mire, kur qeveria aktuale na paskej qene e kanabizuar dhe mender Lulit e Sali qoftelargut po i dhimbsej morali qeverises, si valle mender “Luli” ra dakord te fuse ca Shabane te PD ne qeverisjen mender teknike? Qe Rama do leshonte pe ne kete komedi me qymez bulevardi e kam te qarte, se u shqetesua Evropa, Dash, Amnesty International dhe leshi me qime, e ne fund erdhi HoJeee, ai misionari amerikan me mbiemer kaubojsi qe ndau bajga pa hesap per te tera palet, qe ti hane para dhe pas zgjedhjeve, por a nuk ia vlen te thuhet se Rama po ben harakiri? Shikojeni ne foto, Rama me nje xhakete te pahekurosur, sikur ka dale ai nga çadra, apo qymezi i bulevardit, dhe jo mender “Luli”, qe shkelqen si Tartuf i lindur, simbol i hipokrizise dhe fitues i nje kauze qe kauze nuk eshte. Titulli thote qe ne “votuam”, por ne fakt keta drejtues politike nuk jane votuar nga ne, por nga libretistet e komedive qe ngulin karabushe ne qeverisjen e vendeve te vogla, sikur te jene lastare hardhish. Pak e nga pak Rama dhe Basha do bien dakord edhe per te qeverisur gjate bashke, duke lene pas kraheve tragjedite e viteve te fundit, si hajdutet e dyqaneve qe i gezojne plaçkes dhe as zene ne goje ndonje viktime te bere shoshe nga plumbat. Se ne fund te fundit, i kane shpatullat te mbrojtura nga HoJeeee-ja i rradhes, qe i vetem dhe i painformuar se ku gjendet Shqiperia ne Google Maps, vlen me shume se votat e gjithe shqiptareve.

  Reply to this comment
 63. JamArbër May 19, 22:22

  Budalliqe. Paqja eshte e mire. Lufta eshte e keqe. Komsat e kane mendjen te fusin njerez ne burg.

  Reply to this comment
 64. beni May 19, 23:13

  Keni shume po shume te drejte, mjere ne dhe ku jetojme

  Reply to this comment
 65. Aliu nga Selenic May 20, 01:10

  Une do te gjykoi pak me ndryshe nga ju.Ne se jam Gabim , athere nne ghykoni.
  Perendimi ka investuar shume per te djathten shqiptare qe gjate luftes nacional clirimtare , gjete sistemit komuniste i mbajti ne perendim per ti pergatitur per te ardhmen dhe gjate renjes se komunizmit, Pore po behen 25 vjet e e me shume dhe e djathta shqiptare ka ngelur ne klase dhe nuk eshte ne gjendje te behet partnere paralel me te majten shqiptare per te udhehequre dhe drejtuar pushtet.. Kjo u duke edhe gjat krizes Kosovar ku e djathta deshtioi me tyrp.
  Ne keto 25 vjet e djethta shqiptare veten njeher ne vitin 1992 ka marre pushtet me merit, pastaj te te gjith perudhet e votimeve ose i ka vjedhur ose i ka grabitur ne diten per diell.
  Keshtu qe e Djathta shqiptare eshte e pa afte per te marre puishtet.
  Vitet e fundite si ne 2013,-ten ne pushtetin vendore u tregua supoeriorite i se se majtes nje supoerioritet i madhe. pore edhe ne dy votimet testues qe paten ne Diber dhe ne Kolonje fitorja e PS-ishte e pa diskutueshme.
  Duke e pare kete gjendje ku e djathta shqiptare ne 2017 nuk do te kape ase 20 % te te fitores se saj ne pushtetin qendrore , po perpiqet qe e djathta te krijoi kushte per te marre favore nga e Majta.
  Leshimet qe beri Edi Rama ne ket perudhe kan te bejne me ringjalljen e se djathtes per ta rritur sadopak cofte edhe artificialishte elektoratin e djetht qe tani me eshte ne degradim e siper.
  Ne ket linje u orjentuan edhe nderkombetaret per ta mbajtur fryme gjall te se djethtes shqiptare me qellim qe te mo lufte me vetem me te majten shqipotarer,
  Keshtu edhe protesta e PD- prej tre muajshe ishte per te rritu pak elektoratin dhe per ti kerkuar Edi Rames ca therrime , per ringjalljen e eletoratit te se djethtes te degraduar.
  Kjo eshte edhe arsyeja qe edhe perendimi beri leshime ndaj se djethtes shqiptare.
  Ne se nuk beheshin keto leshime E djathta shqiptare nuk kishte asnje mundesi per te hyre ne zgjedhje ndaje dhe u arrit kjo marrveshte ku Rama po prete edhe predhat nga te klater anet sikur te pristet topate e basketbollit.!
  Kjo mendoi une eshte dhe arsyeja e kesaje marrveshje. ndonse ne dem te se majtes .!

  Reply to this comment
  • Qamili nga Armeni May 20, 12:34

   Aliu nga Selenica .
   Aman e derman o Ali ç’fare ke katranosur .
   Eja , eja kendej nga mali i selenices
   te lozim Yçi – Byçi
   e lere politiken ,
   se EDVINI e shiti te Gjithe te majten per Bythen e tij .

   Reply to this comment
  • ganiu May 20, 15:04

   Aliu nga Selenica mos ki frikë se të gjykojnë.
   Nuk gjykohet papërgjegjshmëria!

   Reply to this comment
 66. Padrino May 20, 06:22

  Edvini abusivi ne PS. kishte ne dore ti bente funeralin PDsé, nuk meret vesh pse u terhoq. Dhe i dha oksigjen lulushit, dhe berishovksit, gjoja per te shpetuar vendin, nga nje perplasje, pallavra, 20perqind, apo 30perqind cadraxhinj, skane byth te perplasen, me 70perqind qe duan shtet, drejtesi, dhe qe te eci normalisht, si gjithe vendet perndimore. 27vjet qe elektorati majte, socialistet, tradhtohet, duke filluar me ramiz serbo -boshnjakun nga fushe – tale shkoder perjudhen 90te -92, pastaj me nanon ne 97ten, e like floririn ne 2009 , dhe tani edvinin ,dhe ne 2008.

  Reply to this comment
 67. n May 20, 17:10

  Kush duhet ti denonte Berishen Bashen me kompani?
  EDI RAMA , apo drejtesia qe per momentin mungon.

  Reply to this comment
 68. niki May 20, 17:11

  Kush duhet ti denonte Berishen Bashen me kompani?
  EDI RAMA , apo drejtesia qe per momentin mungon.

  Reply to this comment
 69. Kujtimi May 20, 19:48

  Gazeta Dita paska votu per te fut ne burg ke? Qeverine e meparshme te Berishes? Po aty gjysma eshte e LSI! Asaj LSI qe Rama e mori e i dha gjysmen e qeverise Rilindjes. Kurse Ilir Meten e beri Kryetar Parlamenti dhe pastaj President! Si do burgosej qeveria Berisha kur aty gjysma eshte e qeverise Rama???
  Dhe mos censuroni komentet!
  Dje bera koment ku shkrova se Biznesmeni qe u burgos ne Elbasan priti pardje Edi Ramen te lokali i tij Skampini! Pse nuk e botoni? Apo kujtoni se populli nuk i di gjerat edhe pa ja thene ju.

  Reply to this comment
 70. Vëzhguesi F. May 20, 21:15

  Se pari, pershendetje ju te Dita-s dhe ju miq te mi komentues, qofshi dhe kundershtaret me te ashper te mi!
  E lexova shkrimin dhe komentet me dyxzine te lexuesve. Edhe pse u be kohe qe nuk prononcohem, po them nja dy mendime. Me duhet t’i referohem pak Shekspirit te madh perafersisht se perballe tragjedive te medha nuk hyjne ne sy dramat e vogla.Keshtu do ta perifrazoja kete marrveshje politike te detyruar, per shkak te trysnise se gangstereve politik, kontigjent i falangave antishqiptare qe nuk e kane dashur jo demokracine shqiptare por ne shekuj kane kerkuar asimilimin dhe zhdukjen e saj. Natyrisht nga alenaca te paprincipta, te pandershme, si ajo e ketyre kater vjeteve te kesaj mazhorance te pakuptimte, kerkohej nje levizje politike, qe mendoj se nuk eshte e kokedaulleve politikane shqiptar, deallkauker, kopuker dhe llafazane pa fund.Kjo levizje politike me kosto morale, politike dhe pse jo dhe elektorale qe rriskon rende pushtetine e pas 25 Qershorit, ishte e domosdoshme per te perballuar skenaret e nisur ne zyrat e UDB-es dhe KGB-es 27 vjet me pare dhe qe gjykuan te finalizoheshin pas fgjithe katrahurave te ketyre 27 vjeteve. Nuk mund te gruiseshin skenaret alla milosheviciane dhe putinian ne duart e vegles se tyre Sali Berishes dhe sejmeneve te tij te futur ne çarkun e ngritur si Ilir Meta dhe Lulzim Basha pa kurrfare kosto. Ndaj nuk jam ne nje mendje me kete analize dhe me mjaft nga komentuesit e mesiperm. Koha do ta tregoje qofte skenarin dhe qofte produktin e tij.

  Reply to this comment
 71. socialist May 21, 10:26

  Ristani do ti numeroje votat

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*