Vrasja e Kaçifës/ Qeveria greke: Pala shqiptare të zbusë tonet!

October 29, 2018 09:50

Vrasja e Kaçifës/ Qeveria greke: Pala shqiptare të zbusë tonet!

Qeveria greke ka reaguar përmes zëdhënësit të saj dhe ministrit të Shtetit për vrasjen e minoritarit grek në Bularat të Gjirokastrës, Kostandinos Kaçifas.

Duke folur për një televizion të Athinës, Dimitris Tzanakopoulos theksoi se autoritetet greke janë në kontakt me palën shqiptare.

Zëdhënësi i qeverisë së Tsipras ka theksuar gjithashtu se nuk duhet të nxitohen për të dalë në përfundime, por ai këshilloi që duhet t’i qëndrojnë fort mesazhit të Ministrisë së Jashtme të Greqisë, që sipas tij është një “mesazh i ashpër”.

Tzanakopoulos këshilloi qeverinë shqiptare, duke thënë që duhet të ulë tonin e retorikave për këtë çështje dhe jo ta trajtojë me agresion, sidomos kur është humbur një jetë njeriu.

“Autoritetet greke po ndërmarrin të gjitha veprimet e planifikuara në këto raste për të gjetur saktësisht se çfarë ndodhi me vdekjen e 35-vjeçari Kostandin Kacifas në Shqipëri”, u shpreh Dimitris Tzanakopoulos.

Kurse Kryeministri Edi Rama iu përgjigj palës greke duke i thënë se duhet falenderuar Zoti që nuk u vra asnjë polic i pafajshëm, ndërsa 35-vjeçarin që humbi jetën e konsideroi “një të fandaksur nga marrëzia ekstremiste”.

l.h/ dita

October 29, 2018 09:50
Komento

11 Komente

 1. Arben October 29, 10:08

  Jo Po duhet te ishin vrare 2-3 police shqipetare qe te quhej.

  Reply to this comment
 2. Janulles me sqepar kokes October 29, 10:24

  Po normal tall bythen qeni gerrk. Ne kemi qeveri batutash, toçesh, doçersh, te shitur koke e kembe tek gerrku. Livadhisin zagaret e Omonias, Agimit te Arte e shume e shume bythshiturish te tjere, me vite dhe nuk i gjen gje. Shqiperia do i paguaje shtrenjte nje dite keto kusure te lena nga politiqenet tame nder vite. Edi Rama t’i therrase mendjes, sa nuk eshte vone. Te nxjerre jashte ligji organizatat gerrke. Nje spastrim te gjithe Shqiperise nga gjithe tradhtaret bythshitur. Eshte detyre e çdo kryeministri. Nqs nuk e ben atehere shko hidh batuta tek “Portokalli’ apo “Zone e Lire ” dhe hap krahun.

  Reply to this comment
  • Taipit me çekiç ballit October 29, 11:42

   Po çfarë faji ka qeveria këtu ? Erdhi një ekstremist grek, gjuajti me armë, rrezikoi jetën e shqiptarëve dhe policia kreu detyrën duke e ekzekutuar. Ku e shikon shitjen kokë e këmbë tek greku ti ?

   Reply to this comment
   • Janulles me sqepar kokes October 29, 13:30

    Se pari Janulles me sqepar kokes, Pastaj Vuçiçit me hanxhar dhe Taipit me çfare te duash ti, me çekiç apo sopate. Se dyti nqs je i trashe dhe nuk e kupton se çfare faji ka qeveria apo qeverite para kesaj, atehere me vjen keq, nuk te ndihmoj dot. Nqs je militant i verber atehere je edhe ti fajtor. Fajtor sepse ve interesat partiake para atyre kombetare .

    Reply to this comment
 3. Nje shqiptar October 29, 10:40

  Autoritetet greke duhet qe “saktesisht” te hetojne dhe te zbulojne perse ku personazh eshte nisur nga Athina dhe si eshte armatosur. Nuk eshte ne interesin e shtetit grek qe te nisen vrases nga Greqia dhe te vijne te qellojne ne Shqiperi kunder organeve te rendit, qe siguronin qetesine, mbarevajtjen dhe sigurine pikerisht ne Festen e Greqise, ku kujtoheshin herojt e luftes mbrojtese te saj. Ne kete Feste ishin ishin te pranishem edhe personalitete te larte te politikes dhe administrates greke te cileve mund tu rezikohesh jeta. Nuk eshte qeveria shqiptare qe duhet te ule tonet, perkundrazi duhet t’i protestoje me nota shume me te larta kunder ketyre provokacioneve ne festat tona si dhe ndaj ambasadave dhe konsullatave. Tsipras dhe Greqia duhet te ruhet shume me teper nga ketyre grupeve qe synojne destabilitetin e Greqise dhe Ballkanit. Keta grupe jane ne sherbim te dikujt, por jo qe i sherbejne Greqise apo shtetit grek. Sjellja e atij fatekeqi, qe ishte sjelle nga Athina jo zyrtare, duhet te sherbeje autoriteteve greke per te bere pastrimin ne grupet qe synojne te keqen e shtetit demokratik grek, te Ballkanit permes nxitjes te konflikteve te errta te trashiguara nacionaliste ndermjet popujve tane si dhe krijimin e çarjeve ndermjet vendeve NATO.

  Reply to this comment
  • Janulles me sqepar kokes October 29, 10:56

   Je komplet kerriç gomari, ti me nofken “nje shqiptar”. Dhe jo vetem kaq. Je nga ata bythshiturit qe ngadale-ngadale po ju dalin petet e lakrorit ne pah. Eshte shteti gerrk qe financon keto grupe, eshte shteti gerrk qe ka tendenca te tilla kunder Shqiperise. Eshte shteti gerrk ai qe ka punuar nder vite per te minuar Shqiperine. Eshte shteti gerrk qe ka blere gjithe ata bythshitur qe lehin si puna jote si edhe ata politiqene qe e kane sjelle deri ne kete fare pike situaten. Ju doni tre Enver Hoxha qe t’ju sjelle ne vete. Beni qejf sa te keni keta politiqene qe drejtojne Shqiperine keto 30 vjet.

   Reply to this comment
 4. Janullatos arxidoglyftis October 29, 12:40

  Beqira greke ! Kur vrisni alvanosa ne greqi nuk behet buje kurse tani dilni krah nje terroristi tourkeline !

  Reply to this comment
 5. Kosovari October 29, 14:23

  Ndalni ju greket veprimet, meqe nui e ndalet kriminelin,tani kerkoni qetesin situate,te dyja shtetet jane antare te NATO-s,quditrish ende mbajne gjendjen e jashtezakonshme,qe nga koha e monizmit ne Shqiperi.Keto incidente te sajuar-kurdisura nga greket, vetem sa mund te jene shkas per keqsim te gjendjes.Ndalni veprimet kundershqiptare atje ne Greqi, nga erdhi ky kodoshi-kriminel.

  Reply to this comment
 6. Fat man October 29, 17:11

  Po keta greke-qiret kujt i japin urdher qe te ule tonet, ne akoma nuk kemi folur, kur ne Greqi po protestohet per nje qelbo kriminel, etj etj etj

  Reply to this comment
 7. Aleksander Thana October 29, 17:29

  Kush flet e bertet e kush thote “most beni zhurme”!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim