Vrasja në Belgjikë, 24 baballarët dëshmitarë në procesin ndaj Mark Frrokut

April 11, 2015 10:15

Vrasja në Belgjikë, 24 baballarët dëshmitarë në procesin ndaj Mark Frrokut

Të gjithë burrat që pranuan borxhin e gjakut në mbledhjen e baballarëve në fshatin Kcir në Pukë, do të dëshmojnë për llogari të hetimeve ndaj Mark Frrokut.

Në relacionin dërguar kuvendit , bazuar në dëshmitë e marra nga prokuroria belge, Prokuroria e përgjithshme u shpreh se pas vrasjes së Aleksander Kurtit ,në 5 mars 1999, në një fshat të Pukës është zhvilluar mbledhja e Baballarëve që sipas traditës së gjakmarrjes , vrasësi duhet të sqarojë rrethanat dhe motivet e vrasjes.

Zyrtarisht mësohet se 24 burra do të thirren për të dëshmuar në lidhje me atë takim zakonor.

Në mbledhjen e baballarëve të zhvilluar në një fshat të Dukagjinit dhe kanë qenë prezent: Babai i viktimës , vëllai i viktimës Gjergji Kurti , Preng Frroku, babai i Mark Frrokut, Bive Djafa babai i Lek bib Jafa si dhe Fran Ded Joka. Babai i të akuzuarit si autor i katërt , Nikoll Vukol rezulton se nuk është paraqitur në mbledhje pasi, djali i tij Alex Vuka nuk e vlerëson veten përgjegjës për vdekjen e viktimës duke pretenduar se viktima kishte vdekur para se ai të ndërhynte, raporton Ora News.

Me gjithë mungesën e babait të Aleks Vukës , borxhi i gjakut ishte vënë dhe secila nga katër familjet duhet që të paguanin një jetë që mes tyre të vendosej sërisht “paqja”
Sipas këtij zakoni një dënim i rëndë në Belgjikë është i barabartë me një jetë. Mbeldhja konfirmoi se arsyeja e vrasjes se Aleksander Kurtit ka qenë larja e hesapeve në lidhje me një rrjet prostitucioni. Me akuzën e vrasjes së një shtetasi shqiptare, Mark Frroku, tashmë i arrestuar, pritet të përballet edhe me 3 akuza të tjera, kanosje të dëshmitarëve, drejtim të rrjeteve të prostitucionit si dhe fshehje të deklarimit të pasurive.

April 11, 2015 10:15
Komento

14 Komente

 1. ARGITA April 11, 10:40

  SIPAS KANUNIT , DUHET MARE HAKUN NDAJ FROKUT

  Reply to this comment
 2. Moisi Golemi April 11, 10:45

  Nga i gjeni keto perkthime mbiemrash Djafa, Jafa, Joka, Vukol, etj?
  Dini shqip ju apo jo? O redaktore apo artikullshkrues. Keni nja dy jave qe u beni emrave copy-paste, nga gazetat belge. Shkruani shqip se late nam!!

  Reply to this comment
 3. Zhelefina. April 11, 10:57

  Mor zotnij,nuk asht nevoja qi te mlidhet pleqnia me zhele te grisuna ne ato pisha,t’tana çfare kane nollun i di vetem njani,qi asht mentari i ketij kuveni,ma i mençmi i ktij veni,qi ai asht Sali Birisha!Ato qi thote Birisha i xen bese ene xhamia, ene kisha se ky asht nji burre qi nuk ka rrejtun kurre dhe do te metet malesur pa ju hequn shtate lekure.Sandrin e ka vra Frroku per hesapet veta pasi ka marre urdhen nga oligarket Rama-Meta.Kur te vijme na ne pushtet,siç po lufton Birisha, do t’i qesim fare kita pisa, do te dale drita e do te largohet erresina menjihere sa t’i heqim qafe keto qelbesina.

  Reply to this comment
 4. raimonda April 11, 11:32

  Cfare po na degjojne veshet? O zot si mund te hyjne ne parlament njerez we na zbtokan ligjet mesjetare??!!! Te arrestohen edhe keta 24 te cmendur qe na luajne rolin e gjykatesve. Nuk dime a ka ligj qe duhet te ndaloje kanunin por nese nuk ka urgjentisht te nxirret dhe nese ka te fillojne zbatimi i sanksioneve … Te leme menjane programe imtegrimi pa zhdukur keto plehra te shoqerise..

  Reply to this comment
 5. aaa April 11, 11:47

  O MARK TY TA PASKA BER NDERIN BABA

  Reply to this comment
 6. pro.... April 11, 11:57

  ..o zot ç’do zyrtar na duket kriminel..kur do te njoftohemi se u rralluan..

  Reply to this comment
 7. Lul April 11, 13:16

  Athere Gjin Gjont duhet te pjerdhen nga detyra meqense kanunin e lekes e njeh dhe prokuroria tani…pra Marku do te paguaj gjakun e Kurtit…Arbeni te Lamajt keshtu mbyllet kjo histori..rrofte Rilindja.

  Reply to this comment
 8. Popull April 11, 14:18

  GJYKATAT JANE TE KORUPTUARA. GJYQTARET TANE BEJNE MARVESHJE ME KRIMINELET NE KEMBIM TE PARAVE TE PISTA. FROKET MBROHEN NGA BERISHA.
  GJYKATAT DHE PROKURORIA VEPROJNE NEN URDHRAT E BERISHES.
  MARKU DO DALE I PAFAJSHEM ASHTU SI EDHE VELLAI I TIJ ARBEN KRIMINELI….

  TE NA ROJE GJYKATA ME GJITHE KRIMINELET GJYQTARE QE KA BRENDA, DHE QE I USHQEJNE TAXAPAHUESIT SHQIPTARE. RILINDJA KA DESHTUAR. REVOLUCIONI ESHTE SHPQTIMI YNE. POSHTE QEVERITARET E KORUPTUAR DHE KRIMINELE.

  Reply to this comment
 9. inf April 11, 16:14

  kan vra komisar e milet e hala derrdellisin klyshet e arushave .
  mizerrabel njerez qe per pare e pasuni shesin dhe grate e gocat e motrat e tyne .
  PTYYYYYYYYYYYYYYYY Fare e nyte fare e prishur fare gabeli jeni ju o surrat muter.

  Reply to this comment
 10. DEMOKRACI,,,,,,,,,, April 11, 16:34

  PRA SHTETI SHQIPTAR JA KA LEN NE DOR KANUNIT, SEPSE NGJARJA KA NDODHUR NE 99. DOMETHENE 14. VJET PERPARA, NDERSA FAMILJA E TE NDJERIT JA KA LENE DREJTESISE DHE SHTETIT SHQIPTATE NGJARJEN ,, NUK KA MARE PJESE TEK MBLEDHJE E KETYRE MESJETAREVE EDHE PSE JETOJNE NE VITET 2000 MIJ, PRA. QEVERITE SHQIPTARE E KETYRE VITEVE CFARE KANE BERE, EDHE PSE NGA FAMILJA E TE NDJERIT KA PASUR DENONCIM PER VRASJEN E TE BIRIT, ESHTE SHUME E DREJTE NGA FAMILJA E TE NDJERIT QE NUK MER PJESE NE MBLEDHJEN E MESJETAREVE NGA MALESIA, SEPSE KETA RREGULLA NUK ZBATOHEN ME, KANUN I NUK THOT TE VRITEN FEMIJ DHE GRA, SA FAMILJE TE MALESISE JANE TE NGUJUAR ME GRA DHE FEMIJE QE SOT JANE ANALFABET SE NUK SHKOJNE DOT NEPER SHKOLLA , KJO FAMLJE QE KA HUMBUR BIRIN E TYRE, KA PASUR ME SHUME TRU SA TE GJITHE ATA MESJETAR. QE VENDOSEN QE TE MERET GJAKU I BIRIT TE TYRE ME ANE TE KANUNIT,,, QE NUK EKZISTON ME DERISA PREKEN GRA DHE FEMIJ,,,, U BEJ THIRRJE PROKURORISE, E GJYKATAVE QE KY ESHTE RASTI QE TE SHKEPUTEN NJE HERE E MIRE NGA KETA LIGJE TE XHUNGLES SHQIPTARE. TE BEJNE GJYKIME TE SAKTA PER AUTORE TE KETYRE NGJARJEVE, NDRYSHE DO TE KETE VETGJYGJESI DHE VIKTIMA TE TJERA, NDOSHTA DHE NGA ANET E TUAJA SIC ESHTE RASTI I ITALISE DY DITE PERPARA, MOS U JOSHNI NGA PARATE E PISTA SE ASNJE NUK ESHTE I PA PREKSHEM, BENI DETYREN DHE DO TE JENI NE RREGULL ME NDERGJEGJEN TUAJ PER GJITH JETEN ,,,,,,,

  Reply to this comment
 11. kanun April 11, 16:39

  UN DO THOSHA KANUN PER GJYKATESIT QE LIROJNE KETA KRIMINEL,,,,,,,NDOSHTA E KUPTOJNE PASTAJ FJALEN KANUN,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

  Reply to this comment
 12. gjermani i fundit April 11, 16:40

  Po avokati i Kanunit te Lekes a do lejohet? Jeni ne te ju apo jo?

  Reply to this comment
 13. Dardhari April 11, 16:57

  A duhen te tjera fakte qe keta Froket ti shporni nga Parlamenti ?

  Reply to this comment
 14. Ashtueshte April 11, 18:49

  Po mir mer te paudhe!
  I jeni vu te gjith Marka Frrokut sikur ky ka bo ndonji gjo te modhe, nji tutor prostitutash ka vra.
  Sikur mos ta kishte vra, a do e kishte lan njai Aleksandri ate zanat???
  Saliu&Lulushi me nenshtetesi Hollandeze vrane 4(KATER) te pafajshem, paskan dash me myt
  40-400-4 000-40 000-4oo ooo e ju s’keni byth me i nxjerr para DREJTESISE se vrane $ te pafajshem, te paborxhe ndaj tyre, e na çat menerin me thon me ata qi kan vra njoni-tjetrin per larje hesapesh.
  E ne e ka vra Marka Frroku n’fund t’fundit ça hupem na? KURRGJO!!!
  Nji trafikant prostitutash, nji kriminel, nji plere ma pak per njerezimin.
  Jeta vazhdon.
  Ai maloku i Viçidolit dikur ka thoine: Deti ka marre gjithmone e do marre jete njerezish.
  Po zanati i panderum i pronarve te PROSTITUCIONIT nuk do marre perseri jete njerezish????
  OOOOOO MILET! THIRRINI MENJES e mos nigjoni salusha e lulusha!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim