Vrau të fejuarën për virgjërinë, shqiptari dënohet me 10 vite burg në Londër

February 3, 2018 12:47

Vrau të fejuarën për virgjërinë, shqiptari dënohet me 10 vite burg në Londër

 

Shqiptari Arben Rexha, 32 vjeç, i cili kishte vite që jetonte dhe punonte në Britani, është dënuar vetëm me 10 vjet burg nga gjykata qendrore në Londër, pasi vrau në vitin 2016, të fejuarën e tij 25 vjeçare, Elidona Demiraj, pasi ai “ishte i obsesuar me virgjërinë e saj”, u tha ne procesin gjyqësor.

Rexha e vrau të fejuarën e tij që kishte vetëm tre muaj që kishte ardhur për të banuara me të, në janar të 2016 në banesën e tij në veri të Londrës, duke i prerë pjesërisht kokën nga trupi dhe duke i shkaktuar rreth 27 plagë në pjesë të ndryshme të trupit.

Në procesin gjyqësor, sipas shtypit britanik, u tha se Arben Rexha ishte i fiksuar me virgjërinë e të fejuarës së tij dhe të kaluarën e saj, e cilësuar në proces si “gruaja e sjellshme dhe e respektuar nga të gjithë”.

Rexha e pranoi fajësinë për vrasje pa paramendim për shkak të gjendjes së tij të rënduar mendore.

Gjykatësi Richard Marks tha gjatë dhënies së dënimit ku vrasësi shqiptar qante, se “unë jam i mendimit se është tipar i personalitetit tuaj dhe jo e sëmundjes tënde fakti që ju jeni i prirur drejt posesivitetit ekstrem dhe xhelozisë”.

Në një deklaratë në proces, familjarët e viktimës theksuan se “ne e nxorëm vajzën si nuse nga shtëpia për ta na kthyer të vdekur. Pa pikë dyshimi, dhimbja jonë është e njëjtë me atë të ditës kur mësuam lajmin për vdekjen e saj. Ai e izoloi vajzën pre tre muaj dhe nuk e lejonte të takohej me njerëz”, theksohej në deklaratën e familjarëve të viktimës, Elidona Demiraj.

Kjo nuk është vdekja e parë e një gruaje shqiptare në duart e burrave të tyre xheloz në Britani, por ky padyshim është dënimi më i ulët i dhënë për një vrasje, që siç u tha u cilësua pa paramendim për shkak të gjendjes së rënduar psikike të autorit të saj.

a.s/dita

February 3, 2018 12:47
Komento

2 Komente

 1. aty February 3, 19:55

  Po ka baba te mos e lere gjalle kete moster.Jemi me 2018dhe akoma me dhi kynjeri i themi por eshte e do ngelet nje kafshe e eger si te gjithe moloket e tjre qe kryejne akte makabre per hic gje.Nqs ajo sishte sic donte kafsha ktheje ne shtepi nga te erdhi , por jo ta theresh si dele.Per mua duhet vetegjyqesi ndryshe nuk ndalen keta bastarde te ndyre.

  Reply to this comment
  • L.F. February 3, 21:35

   Uroj qe ne burg te jete fundi i ketij suniti injorant e kriminel qe nuk meriton te beje hije mbi toke.
   Le te shpresojme qe atje mund te pesoje ndonje aksident fatal.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*