Poezia që mori çmimin “Lumo Skëndo” skandalizon rrjetin. Ja teksti i plotë (+18)

December 22, 2015 20:38

Poezia që mori çmimin “Lumo Skëndo” skandalizon rrjetin. Ja teksti i plotë (+18)

Libri poetik më i mirë i vitit është shpallur “Vrima” i poetes Rita Petro.

Ky çmim iu dha autores në një aktivitet për 95-vjetorin e Bibilotekës Kombëtare, ku i pranishëm ishte edhe kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro.

Vëllimi poetik i Rita Petros, përveçse me titull provokues, përmban poezi të forta erotike.

Trofeu iu dorëzua Petros nga ministrja e Kulturës me motivacionin: “Botim elegant që harmonizon konceptualen e imazhit dhe artin e poezisë me provokimin estetik duke pasuruar shijen bibliografike të leximit.”

Por vargjet, nëse mund të quhen të tilla, kanë ngjallur debate, ndërkohë që vetë poetja pasi vuri re reagimin tallës ka deklaruar përmes FB se “disa njerëz kanë frikë të përdorin fjalët Penis dhe Vaginë, por jo unë”.

“Lumo Skëndo” është një çmim që e kanë marrë shkrimtarët më të njohur të vendit, si Ismail Kadare, Martin Camaj apo arbëreshi Mateo Mandala me kriterin kryesor që libri fitues të përfaqësojë në një nivel të lartë kulturën dhe letërsinë shqiptare.

Përgjithësisht reagimet kanë patur të bëjnë jo me një çmim prestigjioz si “Lumo Skëndo” për një vëllim erotik me poezi, por me pikëpyetjen nëse është vërtet poezi ajo që ka shkruar autorja.

Për ta përforcuar tezën e saj, Petro thekson se libri ‘Vrima” është botuar edhe në Francë nga shtëpia e njohur botuese “Harmattan”.

A mund të shërbejë ky fakt si motiv për t’ua përmbysur kritikat lexuesve shqiptarë? Më mirë lexoni vetë vargjet… / Dita /

 

Kujdes – film me pullë

 

Tani je në dorën time!

Kush je ti?

MASHKULLI yt.

Çfarë është ky këtu?

Penisi. Preke me dorë.

Uau… Sa i madh po bëhet?! Lëviz si me magji?!

Tani hiqi brekët, ule kokën dhe shih mes kofshëve…

Kjo është…? Lulja ime.

Ha ha ha… akoma me përralla ti? Vagina! Përsërite: Vagina!

Uau… Vagina ime

Tani mësoje mirë: Kur ky imi futet këtu, ky quhet seks. Pas kësaj mund të hedhim farën. Ose thjesht të bëjmë qejf.

Nuk dua… nuk dua… jam e virgjër. Dua të vdes e virgjër. Më mjaftojnë kukullat për të luajtur. Dhe Piter Pani për të ëndërruar. Nuk dua…

Po të gjithë e bëjnë këtë punë. Edhe mami me babin e kanë bërë.

KURRË.

Edhe gjyshja me gjyshin? Këtë punë të fëlliqur ata kurrë s’e kanë bërë!

S’është punë e fëlliqur. Është qejf i pastër.

Jo, nuk dua!

Sot po shkoj më mirë. Mendohu. Nesër vij përsëri…

Si thua. Do ta provosh?

Kurrë!

Mirë…hajde puthemi.

Uau sa gjë e shpifur gjuha jote. Si gjuha e gjarprit.

Në përralla princi nxjerr xixa kur e puth princeshën. Fëmijët lindin nga zambakët e ujit.

Epo jeta s’është përrallë.

Me fillim ters dhe fund të lumtur. Si nuk e kupton?

E kundërta në jetë ndodh. Jo nuk dua!

Do të kthehem nesër. E treta e vërteta!

E nëse nuk pranon shko në manastir e bëhu murgeshë.

Oh…oh

Kam dhimbje.

Dhimbja sjell lumturi.

Oh, asgjë nuk ndiej përveç dhimbjes.

Ja dhe pak…

Çfarë është kjo që po më derdh mbi bark? Sperma? Pse s’e derdhe brenda?

Që të mos sjellim një fatkeq tjetër në këtë jetë. Kaq ishte. Nuk je më e virgjër. Edhe unë s’jam sigurisht.

Po tani?

Tani fillon kënaqësia e dhunës. Më hip sipër. Dhe rrotulloje ashtu nga brenda. Kthehu para… anash… pas…

E ke parë demin? Kur ia ngul nga mbrapa lopës.

Hajde ngjeshu pas luleve të mia. Tani nxirre dhe fute në gojë. Thithe. Jo aq shumë se s’dua të prishem.

Hip sipër.

Shtrihu poshtë lëviz më shpejt ah ah ah.

Më nnnngggaaadddaaalëëë… Oh Zot.

Mos e zër Zotin me gojë!

Kush na e fali këtë kënaqësi nëse jo Zoti? Ku e di ti ç’është kënaqësia që të fal Zoti? A i je dhënë ndonjëherë atij?

Jo se ma kanë prerë kërthizën që më lidhte me të.

E tani jam ndotur.

Atëherë pastrohu.

E si?

Më duket se jam në Kishë.

Moment sublim

Ceremonia madhështore e ngujimit të trupave.

Para trupave të tjerë të ngujuar me kohë. Me buqeta lulesh në duar. Që mbajnë erë temjani…

December 22, 2015 20:38
Komento

101 Komente

 1. info analitike December 22, 20:44

  Rilindesit me sa duket nuk arrijne te bejne dallimin midis pornografise dhe artit.

  Reply to this comment
  • Tarrasi December 22, 21:18

   CFARE FATKEQESIE!!!

   “POETE” NJERZ TE PATALENTUAR QE KERKOJNE ME NGULM CMIME QE SI MERITOJNE.

   BESOJ SE KETO DO PELQEN SHUME NE NDONJE MEJHANE STRIP KLUB APO NDONJE SHTEPI PUBLIKE.

   Reply to this comment
  • RamizPsikopati December 22, 21:22

   Besoj se edi rama ja ka blere nje kopjo te kesaj poezie gruas se tij si dhurate per festat!!!

   He! Top e strafullah!!!

   Pak halle kane shqiptatet me femijet qe u kane ngelur gedhenje nga shkaterrimi i sistemit te arsimi, po tani u duhet te merren edhe me vrimat e edi rames dhe ministreve te tije.

   Kush nuk shesh gje te te gabuar me kete lloj poezie te shpirtit te sakatosur, mund edhe ti praktikoje keto psikopatlliqe me prinrit apo motra-vellezerit e vet.

   Reply to this comment
  • Breçkat e Inës December 29, 23:42

   Nuk duhet të habitet askush për çmimin që iu dha kësaj lavire-poezie. Ishte ky një rast i mirë për të hapur rrugën që edhe “proza” e famshme “Ina, Ina hiqi brekët”, – të cilën autori rrugaç e shkroi gjithë pathos për shoqen e bangës në 8-vjeçare, – të marrë një çmim, po ashtu, në konkursin e radhës.

   Reply to this comment
 2. E po kjo pune! December 22, 20:54

  po ik moj, cfare tjeter, te nxjerrim krevatin ne rruge qe te shohin mileti… ca gjera jane private dhe ndaj dallojme nga kafshet. Kesaj i thone te besh emer me palacolleqe… bejini topin, nuk behet imazhi me zor por me pune dhe djerse… ca behen te famshme me filma porno, mos kerkoni imazh ne letersi me tendenca porno-letrare, romanticizem dhe pak erotizem hajde de por jo me tej. Apo kush te beje buje… O Edo, keshtu do shkojme ne Europe mo?

  Reply to this comment
  • ??? December 23, 10:41

   Shkarkoni librin A TIMELESS JOURNEY gratis ne Amazon deri me 25/12 ne vend te poezise se kesaj.

   Reply to this comment
  • unë October 22, 22:24

   ti mor Trap me keto tru, as gardhit te Evropës nuk i afrohesh e jo me hy! Nese ke hy, je i gabum prej gabimit Evropës

   Reply to this comment
 3. aty December 22, 20:58

  s’eshte e keqja tek fjalet “penis” “vagine”, s’eshte puna ketu. Kjo s’ka strukturen e nje poezie.Gjithkush nga ne mund ta ulet ta shkruaje kete. Ku eshte mendimi ketu? Mund ta shkruash nje poezi te bukur erotike pa perdorur asnje fjale etiketuese te drejtperdrejte. Kjo po, do ishte mjeshteri.

  Reply to this comment
  • DIELLI mbi KORAB December 22, 23:59

   Ky eshte ART i katundares perverse Rita…

   Reply to this comment
  • mukje 2015 December 23, 03:04

   aty
   Nuk e njoh kete KURVE TE NDERUAR POETESHE qe quhet Rita Petro,
   por jam i sigrte qe kjo eshe nje cofetire qe nuk a hedh syte ndokush dhe na shet per peozi ca jargavitje te tilla. Zonja Kurve ( e POEZISE) , ne shqip fjalet vagine dhe penis kane tjeter emer
   Sa per ministren e nderuar te kultures, qe deri de e dinte se HAMLETIN e ka shkruar Fahri Balliu, sot mori vesh se e paska shkruar i nderuari Kastriot Islami
   I kujtoj,qe po gjeti kohe, te lexoje edhe Cajupin ndonjehere.
   Sa per kryeministrin tone te nderuar, zotin Rama,para se te na jape peshen e vleresimit per poezine, me mire te merret me punet qe i takojne, se deri tani i ka ndritur. Dhe mos na behet si Enver Hoxha qe i dinte gjitha. BOLL ME,se na çate bythen ne çdo fushe. (Une nuk kam turp qe bythes ti them bythe, apo jo zonja KURVE?)

   Reply to this comment
 4. Lymi December 22, 21:03

  Kjo nuk eshte pornografi. Kjo quhet erotizem. Kush e pelqen e lexon. Kush nuk e pelqen, lexon Fafri Balliun.

  Reply to this comment
 5. lato December 22, 21:07

  Cfare ka ketu artistike? Pse beheni majmune per te tilla zbulime,qe ne Amerike filluan ne vitet 30 dhe ne Europe ne vitet 60.Po zbuloni pornografine TRCB me kanace,bardh e zi?Keto i quan zbulime artistike/?

  Reply to this comment
 6. maks December 22, 21:12

  kjo esht e vertet qe degjenerimi ne vendin ton esht ulur kembekryq

  Reply to this comment
  • brava Grida December 23, 00:22

   hahahahaha jo shoku maks , c’eshte kjo kembekryq !
   ne kemi gjuhen ton te re ne Parlament , Kamasutra

   pOetja tregon nji perleshje seksuale te partive tona poltike mbi krevat ,
   kjo o idea e poezise .

   Penisi dhe Vagina thot; kan zen pyll -lesh ,
   po perpiqen si dy desh
   etj se u bo von per sonte

   Reply to this comment
  • mirel December 23, 04:41

   nuk eshte degjenerim, eshte injoranci, niveli I mendimit eshte ulur aq shume sa ka filluar te duket nga alabakeri ne modernizem.

   Reply to this comment
 7. * December 22, 21:12

  Texti eshte ,
  hahahaha me lot kam qesh .
  Nuk Duan ne asnji menyre te ofendoj krijimin e Poetes ,
  sepse ne fund te fundit ka marre nji Cmim dhe vleresuar nga Ministrja jone e Kultures sidhe Kumbaro dhe z.Rama .
  Arsyeja pse me ben me qesh texti eshte se Poetja mendoj ironizon ne menyren me reale
  gjuhen e halabekeve e dashuriseshoqerise moderne Tallava -haha ,
  deshiroj ta shikoj me srin e satires ,por prap titulli VRYMA -eshte i parezistushem ,
  dhe me ben perseri te qesh .
  Ja okay, secili ,cdo Poet APO shkrimtare ka stilin e tij ,ne shprehjet qe zgjedh per te pershkruar nji kontakt sexual ,ndoshta Poetja ka zgjedhur kte gjuhe moderne te stilit Tallava, qe ngjan pak me kenget e tipit Rap -hahaha
  Ja , seriozishte , cfar problemi kan shqiptaret me Termin VRYMA ?
  Cilin shqetesoka ne ate vend fjala Vryma , qe shume nga ne e kemi si pike referimi ,
  pothuaj cdo dite ,jo vetem ne shprehjet tona ulur bareve APO lulishteve ,
  por edhe duke pare Porno .
  Vryma eshte qendra e universit ,pare ne nji tjeter kendveshtrim ,pa te cilen shoqeria njerezore do vinte ne pikpyetje exzistencen e vet.
  Pra , si Vryma – Penis – Vagina jane pjes te trupit njerezor ,
  te cilat shume njerez i mesojne ne mosha madje shume te vogla ne shkolla ,
  gjate mesimit edukates sexuale .
  Problemi mendoj eshte se shqiptareve i mungon nji edukate e tille ,
  jane qeflinj pervers dhe kur fjale te tilla i degjon nga nji Femer ,
  e leshojne te lire perversitetin e tyre ,dhe gabimi me i madhe per mua eshte se ,
  duke mos vleresuar aspak pasionin e Poetes , ofendojne pa drejt me fjale ordinere.
  Me te qete dhe me qytetare te dashur shqiptare ,
  mos u extitoni nga asnji Vrym .

  Reply to this comment
  • Thumbs - Up December 22, 22:01

   -Ka kendveshtrime nga me te ndryshmet ne lidhje me kte banalitet qejfi ,
   qe na shfaqet si poezi mbi krevat .
   Pyetja ime do ishte se ,vec atyre qe un kuptoj …cfar ka dashur te thoj Poetja ne kto fjale pershkruar sexin mbi shtrat ???
   -Le te themi qe Poetja me fjalorin “Vul.gar” ka ber nji qasje mjaft praktike ,
   aktik seksual ,,
   dhe nga exitimi momentit ka ber nji rreshqitje nga krevati ne fund te procesit ,
   mbas nji sexi te eger i cili i ka erresuar syt ,e cila mbasi eshte permendur
   ka thirrur Zote flm per kte kenaqsi qe i dhurove njerezimit .
   Pra vjen kjo poezi si nji mirenjohje vs Zoti-t per kte kenaqsi ?!
   -Sepse kemi te bejme me nji tregim ,nji stil mjaft Direkt te poetes .
   Sigurishte ka shume kendveshtrime mbi kte poezi qe vertitet rreth vrymes misterioze e cila beka vertet cudira
   Ministrja Kumbaro duket mjaft e emocionuar nga ai Moment ,pra kushedi ,ndoshta poezia ka dicka mjaft te thelle ,te paarriteshme per teleskopet tone ,qe ne nuk mundemi ta shikojme .Sidoqofte suksese ,
   eshte nji gjuhe qe i cliron te pakten nji pjes te atij komplexi e frustrimit sexual qe exziston ne ate shoqeri .

   Reply to this comment
 8. jevi December 22, 21:14

  Kjo poete ka per te aritur maja te cilave do tu hyp per ti provuar.Ju faleminderit zonje se na mesuat se cfar ke mes shalesh e si behet seks.Te varferit shqiptar qe diktatura i la pa mesuar penisin e vaginen ,nuk dinin te benin seks.
  Keto turpe ne sot i dekorojme dhe poshterojme ata qe vune jeten ne themelet e kesaj Shqiperije qe po e zhbejme perdite me poshtersit e politikaneve tane qe dine c’do gje.

  Reply to this comment
 9. Ali Saliu December 22, 21:23

  E degjeneruar poetja po me i degjeneruar qenka edhe Rama qe i jep çmimin.

  Reply to this comment
  • haha December 27, 21:57

   Pse itash të doli i degjenerumë Edvini?! Po ai njashtu ka kenë edhe para zgjedhjeve, tu i ditë mirë populli tana palaçolleqet ne jeten e tijë familjare e jo vetem, i dha voten. Kur nji popull i tanë voton njeriun ma të degjenerumë në historinë zgjedhore shqiptare, turpi shekullor i shqiptarve, që t’shkretit nuk e meritojnë nji gja të tillë, nji çmim nji kurve rruge(nokush po përdor termin kurvë letersije, po spa du me sha me nanë letersinë, se ç’faj ka e shkreta që i bijnë n’qafë), â gjaja ma e vogel që mund bajnë udh’heqja e jonë qe si model i sherben popullit tonë t’shkretë shqyptar DEGJENERIMIN!
   Dikush edhe ka thanë, nji popull e meriton qeverisjen e vet!

   Reply to this comment
 10. Dashni me shiqim te pare -apo -ndezje vrymash December 22, 21:25

  Hm…ai shkembim i zjarrte shikimesh midis poetes dhe zojes Kumbaro ,
  eshte per tu vleresuar .

  Bravo z.Ministre , mjaft sensuale ne ate “qendrim”

  Reply to this comment
 11. asi December 22, 21:27

  Ato jane pjese e trupit,por dhe te turpit,kur perdoren vend e pa vend.Ka edhe sharje qe perdoren-ta q……nen,moter,teze e beze,por nuk mund te shkruajme poezi me to,ose ato fjale te jene themeli i krijimtarise,si vagina e ai shoku i poetes.Duket si ngutje,per te qene reale,te kohes etj.Poezia eshte dicka e lexueshme nga te gjithe e ne kete rast te le shije te keqe,te hap pikpyetje me te pakten 80 % te popullsise.Mbase duhet aktivizuar censura,”fondi ndaluar”.

  Reply to this comment
 12. LOVE December 22, 21:29

  E DRAMA nuk ka fjale per te komentuar
  shqiptaret e dine qe ai qysh ne moshen e pubertetit vetem per “vrima” eshte diskretituar …ops diskutuar dhe pastaj u be i njohur dhe pastaj 1 milione kokeplare e ben dhe kryecar
  ose ne gjuhen zyrtare kokeminister

  Mirela Kurvmbaro deklaron
  betohet per nder te partise qe asnje germe nuk ka lexuar ,nuk ka kohe dhe nuk di te lexoje
  por i pelqeu titulli “Vrima” sepse dhe vete dhe qivirisja nje Vrime ne uje kane ber
  prandaj kur dekoroje kete surratin pa evolucion me siper ,dekoroi veten dhe qivirine
  nga sot e tutje nuk thuhet me rrofte partia ..,,por rrofte vrima ….

  Reply to this comment
  • shqipe December 23, 00:20

   Aman o Love dhe ti… Sa here je shprehur troc dhe i ke hallakatur sa andej,kendej ato… mavri placka te barkut.?!..S’mbahet mend, dhe ne vetem sa te kemi qortuar nje cik, vec per fjalorin! C’te keqe ka, qe kjo poetesha vecse i ka sistemuar,(Madje,bukur),Neper vende ato?!…

   GJITHESESI

   O njerz, se s’na ka hije
   Jo kaq fare lakuric!
   Se dhe kafshes Perendia
   I ka ven’, nga pas, nje bisht!..

   Pastaj,dhe te paret tane,
   Ademi edhe Havaja!
   E paten stisur nje gjethe
   Aqsa s’u dukej belaja…
   ***

   Fundja, ajo, “Palo pune!…”
   (Qe, pa pir te ben te dehur!)
   E ka lezetin me shume
   Vecas ,kur behet meshehur!…

   Reply to this comment
  • Ela December 23, 01:00

   Perverse idiote

   Reply to this comment
 13. rina terri December 22, 21:36

  S’ka gje me te peshtire se sa te shtiresh e forte me gjera te dobeta . ptu felliqesira…. ky s’eshte as art as mbeturine arti, eshte njeri i kafshezuar ;per keta tipa bota eshte me e mire ne epoken e gurit . propozoj ,kjo autore e pisllekut te veje ne kuplara , atje do ta kuptojne me mire e do ta shqepin ne shkelma, dhe pastaj te beje nje udhetim ne kosmos .e siguroj asnjerit s’do ti duhet me kjo e felliqur.

  Reply to this comment
 14. sallakja December 22, 21:37

  Poezi interesante,
  e mbushur me fantazi dhe shije te rafinuar.
  Nuk eshte as per nivelin dhe as per mentalitetin
  shqiptar. Eshte per nje pakice njerzish, intelektuale
  e te rafinuar ku fatmiresishte bej pjese edhe une.

  Reply to this comment
 15. Ramazzoti- Eros December 22, 21:39

  Sygjerim: lexoni ” Kandarin” e Çajupit dhe krahasoheni me kete paçavure….sa poshte ka rene krijimtaria erotike….Pale i japin dhe çmimin “Lumo Skendo”, sa turp! S. Maleshova I shkrete po kthehet permbys ne varr.

  Reply to this comment
 16. xha Beqo December 22, 21:41

  Une medoj kjo poezi eshte nje dhurate e bukur qe pellazget tua bejne grave te tyre me rastin e festave

  Reply to this comment
 17. andromeda December 22, 21:45

  Mirë poezia, po deklarata e ministres është e ç’është! Për ministre që na ka gjet Rama. Ndofta e ka eksituar kjo poezi dhe ia ka rritur fantazinë ministres sonë.

  Reply to this comment
  • bravo Grida December 22, 23:31

   Ajo skene tregon qarte atmosferen qe ka mberthyer z.Kumbaro
   caste mjaft emocionuse , pothuaj exituese te zonjes Ministre !

   Imagjinoni sikur te shkruaj nji Poezi te ngjashme Mero Baze + Fevziu te dy ngjeshur mbas trungut Rama ,
   se cfar mundet ti ndodhi ne ndarjen e cmimit te treve zonjes Ministre ?!

   o nene – nene

   Reply to this comment
 18. I.Troplini December 22, 21:53

  Burrat nèn hije, rrinè e kuvendojnè, pika qè su bie, se nga gratè rrojnè.

  Pèr gra si “autorja e vèllimit poetik” tè sapodekoruar, do e ketè patur fjalèn Andon Zako Çajupi kur i telendiste burrat dhe u mbante pasqyrèn pèrpara pèr tè parè shèmtirèn e karakterit tè tyre.
  Apo mos vallè, po ti kishte dègjuar dhe lexuar kèto zhgarravina banale qè marrin teneqet e radhès (i kemi qejf teneqet ne shqiptarèt) nga duart e parisè sè vendit,, do shqyente fluturimthi ato vargje qè shkroi, pèr tè vènè kujèn, mbi kètè pleh qè shqiptarève iu serviret si VÈLLIM POETIK.
  Rita Petro. Ma gèzofsh teneqen. Je vèrtetè e paarritshme. Vetèm teneqja tè mungonte. Nè kohè tè vèshtira si kèto qè po kalojnè shqiptarèt sot, jeni Ju dhe “vèllimet tuaja poetike” qè tregojnè se sa poshtè mund tè bjerè niveli i njè shoqèrie. Ju jeni “bilbilesha e orève tè natès pa limit”, e burrave tè tredhur dhe grave tè semaforève. Ju nuk jeni nga ato gra, prej tè cilave, burrat rrojnè.
  Ju jeni thjesht KOT.

  Reply to this comment
 19. shqiptar sharri. December 22, 22:14

  Poezia qenka po si lumo skenda,dhe si anarkisti edi rama(e dij qe emrat shkruhet me germa te mdhaja,poe lumo skenda dhe edvin rama nuk jan njerez)prandaj edhe ja kan dhane ksaj pornopoezie cmimin lumo skenda,se edhe lumo skenda ka qen nji pornonazifashist.He,mjer Abdyll Frashri,se cfar ka lan prapa,ai NJERI I MADHE,e la nji mut te madhe,dhe kta anarkistet e ri,ja futen dhe nji cmim ne emrin e ti,qe bejn pornopoezi.

  Reply to this comment
 20. NETI VJOSA December 22, 22:15

  Po, po,
  Ky eshte nje sukses i madh i Poezise….
  Duhej dhe çmimi, por , per me shume emocion,
  per me shume dekor….,
  , edhe Poetja, edhe Ministrja edhe Edushi Lepurushi, te kishin dale pa brekë…
  Qe ta binin me mire atmosferen e Poezise!
  Shqiptaret kane shume nevoje per keto gjera….
  Me perpara ata nuk dinin as si quhej Vrima, as si quhej Cari…
  Po e mesojme sot nga kjo poete Vrima…
  Sa budallej keta Perendimoret, qe i ndalojne pornografine neper libra, filma, televizione, gazeta…
  Dhe per to nxjerrin vetem botime speciale vetem per manjaket seksuale…
  Medet, medet, keta shqipot tane jane hapur si vaj ne lakra…
  Mos punoni, merruni vetem me Vrimat dhe Carët…Dhe pastaj :

  Reply to this comment
 21. Darius December 22, 22:25

  Shqiperia me gjithe ELITEN E DROGUAR KA KALUAR NE SKIZOFRENI KOLEKTIVE.
  ja dhe Poezia Kandari e Zai Fundo ose Cajupi ne vitet ’30

  KANDARI….
  Grua sec mu prish kandari
  Nuk eshte me ai i pari
  Qe s’pertonte dite e nate
  Ndizej si barut i thate.
  Lere grua se c’me gjeti
  Nuk me bindet me aleti
  Ky bandill qe cante rete
  Me s’i ngre kryet perpjete.

  Sa i vinte mend zanatit
  E uronin grate e fshatit
  Po sot cka qe eshte merzitur
  Trup e shpirt i raskapitur?
  Shikon cupat siseplota
  Me shale te buta te ngrohta
  Dhe s`leviz te behet burre
  Me mbeti vetem per… shurre.
  Nuset e reja me naze
  I haja si qofte taze.
  I ndukja me buze e dhembe
  Sa ngrihej fshati ne kembe
  Isha bej me mall me toka
  Po beja se c’me thosh koka.
  Ne Zagori dore e pare
  Me sejmere e hyzmeqare
  Kisha kuaj lope e dhen
  Edhe gra me shume se qen.
  Vete i ujdisja te tera
  C’me tha koka e s’e bera?
  Ne Evrope s’lashe vend pa pare
  Kuplarate i mora mbare.
  Shijova bionde gjermane
  Meskeputurat persiane
  Rreth e qark iu solla botes
  Por ne France lashe mend e kokes.
  Ne Stamboll mos shkofsha kurre
  Bashkohet burri me burre.
  Thone se eshte ves i shemtuar
  Mos vdeksha pa e provuar
  Por tani kjo pune epati
  U plaka, me ra takati.

  Reply to this comment
  • The Hors / December 22, 22:50

   hahahahahahahah ,

   I pavdekeshmi ,
   me kurvari nder Poete ,
   qe qejfin e shtriu nder flete,
   i madherishmi Andon Zako Cajupi ,
   Dora vete …

   idhulli poeteve te vertete .

   Reply to this comment
  • Gjergj December 23, 08:01

   Cili Kryeministèr apo ministre e arsimit e viteve 30, e dekoroi Çajupin pèr kèto vargje, moj shejtane?
   Kur lajthitja personale e dikujt, me forcèn e politikès, kèrkohet tu shitet shqiptarève si doktrinè politike shtetèrore, atèherè ngritja e zèrit èshtè detyrim qytetar.
   Kur shèmtia e brendshme i bashkohet paraqitjes sè jashtme, atèherè jemi tek Rita Petro.
   Nuk do i kish interesuar kèrrkujt ky pleh, nèse Kumbarèt dhe gomarèt e politikès sonè tè dhjerè, nuk do i kishin kushtuar kaq “vèmendje” tè veçantè.
   Sa pèr vargjet e Çajupit, ato kanè njè esencè humori dhe ke kureshtjen tu shkosh deri nè fund. Tek Rita,,,,,,,,, tè zè trishtimi nga kjo harbutèri trotuaresh.

   Reply to this comment
  • leopog72 August 2, 14:15

   Mos e ngaterroni poemen e kandarit me kete diskutim!

   Ka uje kroi, por ka dhe uje perroi!
   Poezia e kesaj ngjan me shume si ujrat e zeza apo periodat e nje femre.

   Reply to this comment
 22. The Hors / December 22, 22:26

  he mo edhe ju sa te pameshirshem qe jeni perball nji Poete-je te pafajeshme ,
  e cila i flet lexusit hapur mbi ate Akt sexsual .
  cka ktu per tu revoltuar ?
  pse nuk thone Italiane-t psh;

  Che Cazzo vuoi ?

  dua te them se te gjithe perdorin fjale te Tilla ,
  mbi organet tona sexsuale direkt ,duke i prekur pa doracka ato terma.

  Kjo poezi o tamam per ke ,c’eshte nji – / Jeta o qejf /

  Reply to this comment
 23. mëno December 22, 22:28

  Shpresoi qe vitin tjeter te jepet edhe çmimi Vrima e Minsitre te menderkulures, ne menyre qe te plotesohet Veima e poetes Rita Petro.

  Reply to this comment
 24. Miku December 22, 22:34

  Nuk eshte per etiketimin +18 por respektoj vendimin e redaktorit. Pune e madhe se u shkruajt nje poezi e tille. A keni lexuar perversitetet e Arjol Llukes ne ish-blogun e tij? Kjo “poezi” me duket elegante ne krahasim me pervesitetet qe shkruhen neper blogje apo media sociale.

  Reply to this comment
 25. Patriote December 22, 22:46

  Shoqeria njerezore ka disa shtylla morali te cilat i ka trasheguar brez pas brezi dhe ne shume raste , jane rregulla te pashkruara qe njerezit i respektojne dhe i kthejne ne tabu!
  Kjo “poezi ” e kesaj ” poeteje ” qe s’eshte as poezi , sepse nuk i ka strukturat e nje poezie ,tregon vetem varferine intelektuale te nje poeteje te degjeneruar dhe aspak , vlerat artistike te nje nje vepre letrare ! Eshte fatkeqesi shoqerore, morale dhe kombetare kur ketyre veprave nuk u behet jo vetem kritike letrare ( per te cilat tek ne kane vdekur qe kur filloi pluralizmi dhe vdiq edhe kritiku Adriatik Kallulli ) , por u behet jehone dhe publicitet dhe per me teper u jepet edhe cmim kombetar ! TURP! TURP ! TURP !
  Kjo tregon se sa poshte ka rene shoqeria jone civile dhe qytetare , dhe reagimi ndaj ketyre fenomeneve. Te turpshme !
  Nuk habitemi per Ministren Mirela Kumbaro, se per te , flet me mire jeta e saj ne France, as per Edi Ramen qe ka dale lakuriq ne plazhe nudo , por fatkeqesia jone eshte tek reagimi qytetar dhe ” pajtimi ne heshtje me kete statuskuo” te pamoralshme dhe te turpshme! Eshte bere ” mode” qe nga emisionet e Arjan Canit , dhe deri tek promovimet e veprave , jo vetem te pavlera por edhe te turpshme qe i serviren publikut shqiptar !
  Ndersa autores Rita Petro , do t’i thosha : o njeri me surrat majmuni me kete veper tregove qe je nje femer e pacipe qe histerizmin e jetes tende do ta shesesh si art. ! Ndyresire !!!!!

  Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi December 23, 00:00

   Patriote ? Ne nje mendje me veshtrimin tuaj analitik .Une poezine e dua perfshi dhe ate te dashurise dhe erosit njerezor kur kane funksionin e se bukures dhe filozofine e fjales e te vargut. Por kjo “Vrima” nuk i ka keta elemente. Me ngjan me nje percartje perdhunueseje. Nejse ,-nuk jam aq i kenduar ne kritiken poetike prandaj po e le ketu. I gjithe zhvillimi i shoqerise shqiptare deri tani me duket si mbledhje e Pornopolikes plus Pornoekonomise plus Pornokultures plus Pornoqeverisjes plus… , po ja u le juve ta vazhdoni mbledhjen nqs do ta kini kete mendim. Nderime per komentin !

   Reply to this comment
   • Kasollja December 23, 12:27

    Elementet mos i kerko ne keto vargje i nderuar Zajmi por ne jeten e perditeshme qe beni!Dua sinqerisht te me thuash se kush eshte penisi e vagina ne kete ceremoni qe lehtesisht dallohen e nuk thuhen,lexohen e nuk shkruhen,fotografohen e nuk shikohen!Kush tjeter!A sjemi ne perendim ,a nuk po perendojme?Poezi nga me te bukurat qe mund ti lexosh tek zhgaravinat e piktorit qe behet i madh e leviz si me magji! Bazuar tek nje dialog i tij dikur do tite te thonja se ne dikur mbanim Salen me k….. por ti qenkerke me k….se k…….!
    shenim:(k mos e mendoni si pjese te poezise por si kaqol)

    Reply to this comment
  • * December 23, 01:02

   Patriotja ka te drejt …

   Reply to this comment
 26. intelektuali December 22, 22:51

  Pasi dekoruan Nexhmije Hoxhen dhe Vito Kapon me nje pronografi politike totale tani Rilindja Socialiste i eshte sulur pornografise faktike me poezi erotike qe t’i terrboje keqas shqyptaret dru me pre dhe te largojne vemendjen nga shemtia e qeverisjes pornografike te Edvinit dhe Likes se tij te Florinjte.

  Reply to this comment
  • e December 23, 08:16

   Mbeshtes komentin e patriote si dhe jam ne nje mendje me komentin tuaj qe mbas pornografise politike po i versulen asaj kulturore.

   Ne panelin e TV Klan mbrojtesit e “poezise” cuditerisht kane qene te gjithe te “kualifikuar” ne France, (ashtu si dhe drejtoresha e kultures dhe drejtori i piktures) qe njihet per kete lloj pervers-kulturure ne art
   Paneli perballe ishte i dobet per debatin mbasi perpiqeshin te kunder-pergjigjeshin politikisht dhe jo moralisht.

   Themi, ose bejme sikur jemi ne demokraci dhe cdokush mund te shkruaje cfare te doje, ekonomi tregu hesapi ( vetem ketu e shohim te zbatuar me vertetesi).

   Por ngjan qe çuditerisht qe çdo gje behet per te çuar deri ne fund degjenerimin e pergjithshem te ketij kombi,degjenerim politik , kombetar (me shitje te cdo aseti qe eshte pasuri e popullit,) ekonomik, ushtarak, dhe i vjen rradha dhe atij kulturor.
   Qellimi eshte qe rinia te merret me vrima dhe hashash dhe te mos e kete mendjen me kopuket e qeverise.
   Fakti eshte se sot u arrit qellimi kemi dy dite qe merremi me vrimen dhe jo me cubat e te dy kraheve te politikes.

   Reply to this comment
 27. Poesi ...Mi mancha da Morire December 22, 23:13

  Hmmm…
  “Memdimet Intime ”
  reflektojn dicka nga experienca e jetes …

  Poezia eshte nji Foto e gjuhes …
  castesh intime ,
  qe secili Poet zgjedh vet ti bej ato te dukeshme per lexusin ose jo

  Reply to this comment
 28. mirel December 22, 23:24

  e paska terhequr shume ky “demi’ I Rites kete ministrine tone te cultures..
  Hajt te degjojme klithma demash dhe dosash tani, e para Mirela Kumbaro.
  Cili dem do tja leshoje?

  Reply to this comment
 29. Millofsaka December 22, 23:39

  Bravo Z.Ministre per cmimin prestigjioz per poeten ! ! ! !

  Reply to this comment
 30. gjermani i fundit December 22, 23:45

  Cmimi i pare nuk mjafton, jepini te dytin dhe te tretin. Dhe jo ngaqe ky monolog s’ka meshire per kulturen dhe edukaten e grupit shoqeror, por sepse ka kuraje te vere ne dyshim vete poezine si krijimtari cilesore. NUk e di ç’mendim do kete Arben Duka per kete vleresim ndaj poezise ne fjale dhe vellimit me titull “Vrima”. Shkruaj kot o gjigand, po nuk shkrove per Vrime nuk do marresh asnjehere çmimin e pare!

  Reply to this comment
 31. SuloKapedani December 22, 23:54

  Kjo zonja eshte mbeshtetur te poezia e Çajupit te madh por ka lene pa permendur sumen e Stambollit qe ka marr nam, hov te madh nga Kavaja ne Elbasan.

  Reply to this comment
 32. brava Grida December 23, 00:11

  bravo zonja Ministre ,

  ktu kemi te bejme me nji Vryme te re ne Poezine Bashkkohore Shqipcare ,

  scusa – FRYME te Re

  Reply to this comment
 33. Shaba December 23, 00:12

  Sa mbrapa jemi si shoqeri flasin te gjithe ata qe kane deficenca sexuale dhe qe nuk marrin vesh nga arti ata qe jane martuar me burra dhe ato qe jane poete dhe femra te verteta ju duken lavire.Turp o katunar

  Reply to this comment
  • intelektuali December 23, 10:15

   nga arti s’marrin vesh ata qe Enver Homon lartesojne
   pederastin e mbajne HERO dhe me afsh e adhurojne

   sepse or mik

   pornografia edviniste politike
   po behet pornografi estetike

   Reply to this comment
 34. ^^!!!^^ Miss You ^^!!!^^ December 23, 00:58

  Te gjithe komentojme ndoshta edhe ne tone humori kte Poezi te Rita Marko-s ,
  por realishte , per ne dashamiresit e Letersise ,njohesit e saj ,
  sado me Humore – ta shikojm ,per nji Moment ,
  kte balte ku eshte fundosur Letersia Shqiptare sot ,
  kuptojme sa e trishtushme eshte te shofesh se si po fundoset,
  po vdes Letersia ne ate vend ,
  dhe un e ti … qe e ke ate pasionin tend te jetes ,nuk je ne gjendje te besh asgje kunder !!!
  Nuk e kam fjalen konkretishte per kte Poezi dhe Poeten , por kjo u be shkak per te vertetuar ate se ku e cuan Artin-Kulturen-Letersine ne ate vend poltikanet shqiptare ne kto 24-vjet shpartallim te gjithanshem vlerash .
  Keshtu ndodh kur gjithcka i eshte lene ne dore tufa-ve te pseudove ne ate vend ,
  te cilet pasionin e vetem qe kane ne postet drejtuse ..eshte Paraja !
  Kjo shkaterroj shpirtin e Shqiptarit .
  Me vjen shume keq , dmth eshte per te ardhur keq ,
  kur shikon shqiptaret te shndruar ne njerez te pashpirt …

  Reply to this comment
 35. Xhimi December 23, 01:01

  Poetja eshte e cilter dhe flet per realitetin. Cte keqe ka te pershkruaj nje akt njerezor dhe nje akt universal. Shikoni ne natyre, riprodhimi eshte pjese e krijimit. Cdp qenie kercen ne menyren e vet. Poetja na pershkruan cfare ndodh midis nje djali dhe nje vajze te verigjer. Per fat te keq shume shqiptare e kane tabu seksin. E perse pershkrimi i vertete i asaj qe ndodh ne cdo dashuri qenka i ndaluar te botohet dhe te marre cmime? Njerez hapni mendjet dhe lejoni lirine e shprehjes.

  Reply to this comment
 36. xhateli December 23, 01:12

  TURP I MADH PER SHQIPERINE
  LETERSI ME PENIS E ME VAGINA
  NUK SHIKOJNE VARFERINE
  POR I JEP CMIM VRIMES VRIMA

  KJO MINISTRE TE HEQE DORE
  DHE TE IKE NGA KABINETI
  QEVERIA S’ESHTE BORDELLO
  T’I PROMOVOJE VRIMEN MILETIT

  SE DERI KETU DO TE ARRINTE
  “RILINDJA” TE MERRET ME VRIMA!
  ASNJE NGA ATA QE E VOTUAN S’E DINTE
  SE HALLIN E PASKEJ TE VAGINA

  LERUANI KETO PISLLEQE
  ATYRE PALO SHTEPIVE BOTUESE
  QEVERIA C’KA QE PLEKSET
  ME PERVERSITETE SHOKUESE?

  IA KENI HIPUR, SIC THOTE VRIMA,
  MBRAPSHT, TAMAM SI KAU PELES
  POR KESHTU JU KENI RENE
  NE KURTHIN E SALIUT TE SHPELLES

  QEVERIA LAKURIQ DOLI
  SE ESHTE E MBUSHUR ME DISA VRIMA
  GATI ASHT AI NGA VICIDOLI
  TA RREZOJE ME …VAGINA

  TURP I PADEGJUAR MARRE
  BENI MEAKULPA MENJEHERE
  NJE DEBILE QEVERITARE
  JUA LA DOBICIN NE DERE

  Reply to this comment
 37. petraq December 23, 01:47

  pamvaresisht se e drejta e fjales eshte e lire kjo poezi ne asnje menyre nuk duhet te nderohesh me cmim dhe per kete ministra kumbaro la pergjegjes.poezia vrima e rita petros eshte nje poezi qe vjen ne kundershtim me moralin shqiptar dhe ate njerezor ajo eshte nje poezi pornografike kur thote.une se kam problem per vaginen dhe penisin dhe me tej ai ngrihet ngadale rreshqet neper kofshe e vete te vendi.kjo heth poshte dashurine e vertete ndjenjen ideale e cila zhvillon shoqerine dhe kthehet ne nje epsh kafsheror.kjo poezi heth poshte gjithe kenget e dashurise dhe cdo gje te bukur te familjes.

  Reply to this comment
  • Ani December 23, 06:29

   pula s kemikemi,, shësh ja bëjmë ,,qeveria dhe autorja hane vezet ,,,o ooo,,ooooopopulli im I dashur

   Reply to this comment
 38. Kris 1 December 23, 03:36

  Kemi nje kryeminister dhe nje ministre qe na nderojne duke e thyer….tabune.

  Reply to this comment
 39. petraq December 23, 03:50

  rtja ju kur keni vene cmim lumo skendo komandant i ballit kombetar shqiptar.njeriu nuk vleresohet cfar deshire ka por cfar ka bere per atdheun ky eshte bashkuar me okupatorin italo gjerman e qe sot e kesaj dite na ka fut ne armiqesi me greqine qe na konsiderojne ne gjendje lufte.

  Reply to this comment
 40. mirel December 23, 04:45

  Nga kjo une nxjerr perfundim se Rita deri tani di te q, het vetem si lope.

  Reply to this comment
 41. mirel December 23, 04:49

  E bukur dhe kjo fotoja, shume domethenese, shikoni Mirelen si e shikon Riten tere kenaqesi..

  Reply to this comment
 42. SS December 23, 05:14

  Ne kete fush jane bere pak kerkime dhe me plot bindje do te thoja se as 50% skemi aritur te nxierin ne pah te panjohurat misterjoze te vrimes sa me shum te germosh me teper do mesosh per ate qe zoti na i ka dhuruar por qe ne si gjithmon me boshlleqe si kemi realizuar Urime per poeten Vrima sa do rojme me teper do mesojme

  Reply to this comment
 43. ORIKUMI December 23, 05:18

  Promovimi dhe vleresimi i librit qe permban kete poezi ( qe, asnje komision artistik boteror nuk e klasifikon si poezi ) eshte deshmi e degradimit total moral te shoqerise shqiptare, nga fundi deri tek koka. Vlerat e kesaj poezie ne letersi jane te ngjashme me vlerat e zhgaravinave te Edi Rames ne ” pikture “.

  Reply to this comment
 44. Saliu Komunist i pabese dhe serb.. December 23, 05:42

  Kush e nje kurven e rruges se Kavajes Riten nuk ka pse te habitet, ka sjelle eksperiencen e saj vetem me nje mangesi te “Vogel”, ajo seksin (qirjen) gjithnje e ka punuar tresh e ne grup si qente e rrugeve. Turpi eshte i Palloshit Edi Bojaxhi po ku ka turp ky dhe e Ministres Pakulture Kumbaro, ku shijet perverse te tyre kerkojne t’u a shesin te tjereve me “Vrimen” e vrimes Rita Karakurva. Sallamin mortadel qe ka ngrene kjo RITA para, mbrapa, ne goje e ne vesh po ti shtrish si gjatesi i kalojne kufijte tokesore e detar te Shqiperise dhe prap tepron..

  Reply to this comment
 45. sk December 23, 09:00

  Felliqesira!
  O burra çuna e cuca, qe nga 10-12 vjeç, filloni, ku te mundeni provojeni!……..S’ka nevoje per pjekuri…..
  Pika qe s’u bie ketyre ndyresirave………

  Reply to this comment
 46. vrima e zeze December 23, 09:12

  nje shoqeri qe ben nje vrime ne uje
  si ne parlament, zhurme,grindje te frikesuar nga ligji per kriminelet me kollare.
  dhe njerezit vijne verdalle e ti pysesh cbete more nje vrme ne uje…
  dhe per te plotesuar kete politike erotike,lavire bulevardi, te beje nenen,hajde njehere te une se e diti,keto vrima…..ne 95 vjetorin e biblitekes, pervjetor i madh mblidhen vrimajo manite
  kumbaro,asllani dhe mbiemri i babait domi dhe vleresojne harritjen e poezise vrima
  hapi shalet, eja ,hiqi breketdhe shiko vaginen dhe penisin………..ne nje kohe qe shoqeria jton shume shume probleme.
  sa vulgar, ku eshte e bukura.ku eshte estetika ne kete poezi, ku eshte lirika, apo ngaterohet me presionin e vrimave ne pushtet per te gjetur nje pune duhet te paguhash jo vetem leke por edhe me vrimen, qe te besh karriere duhet se te kerkojne alabaket edhe “vrimen”.vaginen tende.
  tallje, pallati i kultures kash ume xhepa si vrima qe duhet te ishin pjese e tempullit ku administrohen librat aartistike per kulturat,lirika,dashuria, historia,gjeografia shkencat natyrore e anatomia, me organet e njeriut per mjeksi, e jo si te shuash nje epsh erotik.,apo vidjo pulle interneti
  pasi u premtua se do tu kthehen biblotekes,keto ish ambjente vrimave qe prodhuan para qiraje dhe nuk dihen keto para ku jane investuar,apo cfare vrimash te nevojes kane zene te rregullojne me keto te ardhura.
  ,poezia” vrima” na del si erotizem,dhe fiton cmim letersie dhe autorja deklaron qe nuk ka frike te perdore fjalet vagine e penis, sikur kjo eshte prone e saj per tja u thene si mesash brezit te ri,dhe vec ben qe edhe bashke me aniti -manine e jo vrimes te qendrojne jo me koken lart.
  e sikur thone…….ne beme nje vrime te zeze……

  Reply to this comment
 47. merqinja December 23, 10:14

  Beni luften e Fejziut e te Balliut se keto poezi qenkan pa vlere po me vlere eshte te qiret ne bythe dhe pranimi deri ne martesa .Ketu nuk fuksjonon mendimi shkencor ku ne nje vend nuk ka nje kritik te mirefillt letrar.Po te kishte kritik nuk do fryheshin shoket e Balliut me idjotizma.Shiko emisjonet e Fejziut te kane titullin po diskutimi dhe orientimi alabakshe qe vlersimi behet si send dhe jo si ndjenje.Po zoti valle ekziston….=

  Reply to this comment
 48. mesila December 23, 11:08

  te gjithe kemi pare dhe shohim porno,por asnje film porno nuk ka marre cmim oskar.ndersa poetja e meriton patjeter osKARIN.pse jo dhe ne mes te kofsheve,ne nje cermoni ku te ishin te pranishem dhe shume personalitete

  Reply to this comment
 49. Malesori December 23, 12:00

  epo qe dhe prostitutat e dala nga psikiatria te shkruajne ” poezi ”
  dhe te cuditej edhe vet se fitoi cmim vetem ne kete vend te dhjere ndodh.

  Reply to this comment
 50. bedri December 23, 12:28

  Injoranca dhe injorantet mbeten te tille edhe kur vishen me kostume e kollare.

  Nuk behet emer me vulgaritete.

  Ka 25 vjet qe ka mare fund arti, letersia e shkenca ne Shqiperi.

  Shqiperia eshte ciganizuar nga Tuperat e Fevzirat,

  Nuk ka me intelektuale te vertete ne Shqiperi. Asnje per be!

  Reply to this comment
 51. Hasani i ferrave December 23, 12:47

  Më duket se duke e kritikuar librin dhe duke marrë si shembull vargje, sidomos ato të “poezisë” “Kujdes-Film me pullë”, po e publikojmë më shumë se duhet këtë monstër që quhet l”ibër me poezi”. Pyetja ime është: -Kujt vallë i përkasin ata të jurisë që i dhanë çmim këtij kodosh vëllimi. Paçin faqen e zezë! Turp!

  Reply to this comment
 52. Me qetësi December 23, 13:19

  Si me e pas shkruajtur Sanija e Kombinatit.

  Reply to this comment
 53. Cen Durimmadhi December 23, 14:11

  Nje çmim qe te ben te mendohesh mire…

  Ç’bote e çuditshme qe erdh.
  Mali u be fushe dhe moçali u be mal.
  Kaq shume jane bere njerezit qe flasin me vete,sa…
  Une qe nuk flas dukem anormal…

  Se shpejti del libri me poezi te Cuf Kashtes me titullin “Pordha” dhe romani “Mos ha m… Kot”
  Ju keshillojme qe prinderit te jene te shoqeruar me femijet…per te kontrolluar emocionet pas dhenies se çmimit: “Edhe ti vlen” je dora jone!

  Reply to this comment
 54. shqiptar sharri. December 23, 15:06

  Uran kostreci,nji idiot si kjo pseudopoetja e pornofilmave!
  Po,cka ktu cmimi i ENVERIT APO NEXHMIS,lidhje more ditezi,dhe njeri i tradhtirave,por ti je si ajo rita potro,more i shkerdhyri ne goj dhe byth,qe nese sta kan bere ata te sigurmit kur te kan zbuluar tradhtit e tua,haram u kovte,te shkerdhevte ENVERI GRUAN APO FAREFISIN DHE TY,muti i mutave.

  Reply to this comment
  • anonimi December 23, 20:18

   Cmimi i Enverit apo Nexhmijes quhet

   PORNOGRAFI POLITIKE

   kurse Cmimi i “VRIMES” te Rilindjes Socialiste quhet

   PORNOGRAFI POETIKE

   ky eshte ndryshimi.

   Reply to this comment
 55. mirditori December 23, 15:51

  E po e gezofsh Ç’ mimin per Vërën o Rite!
  Jeta tu befte vërë….
  Uroj qe asnje SHQIPTARI të mosë i bjere ne dore ky banalitet …

  Reply to this comment
 56. kaso December 23, 18:08

  kjo poete eshte nje bythe qe e ka zene dizanteria. muti qe nxjer nga vrima ose goja eshte kjo poezi e saj. Si duket kjo e ashtu quajtur poete e ka mendjen 24 ore ne 24 ne kari

  kjo e ashtu quajtur poete po quajme nje bythe qe e ka zene dizanteria. E ashtu quajtura poezi eshte muti qe nxjer kjo bythe. TE dashur poete shkrimtare artiste. Kjo kara kurve ja u ka ndotur kete emer te bukur. prandaj o pastrojeni dhe ate qe nxjer kjo bythe jepjani ta hane ata qe i dhane cmimin, ose pranoni te jeni te lyer me kete gje. Nuk jam nje njeri qe e kam zakon te flas me kete zhargon por, kandari deri ketu mban, duhet ti pergjigjesh me ate gjuhe qe e meriton kjo hale. Une do ta blinja kete poezi per te fshire bythen po u bera pishman se do me zemerohej muti, do me thosh me ndote.

  Reply to this comment
 57. Arben December 23, 19:46

  KESAJ I THONE, TE PERDORIM GJUHEN E KESAJ MIKES,

  TE SHKERDHESH LIRINE E FJALES.

  Reply to this comment
 58. Arben December 23, 19:53

  KESAJ I THONE, TE PERDORIM GJUHEN E KESAJ MIKES,

  TE SHKERDHESH LIRINE E FJALES..

  Reply to this comment
 59. Vëzhguesi F. December 23, 23:44

  Kur nuk e kisha lexuar, por kisha degjuar opinione ne media, kam dhene nje opinion per kete antivlere te trajtuar dhe vlersuar si vlere.
  Kam deshire t’u drejtohem ca “modernisteve”, ca “njohesve” te artit dhe te poezise, ca perverseve qe duke lexuar kete kurvellek ne rrjeshta, kerkojne te na hiqen si njohes te artit.
  Per veten time e dua deri ne adhurim poezine si ate shqipe dhe ate te shkrimtareve dhe poeteve te huaj.
  Nuk jam vetem adhurues i poezive te stilit te Jani Ricosit, Bertolt Brehtit, te Kadarese dhe Agollit dhe plot te tjereve qe per momentin nuk i kujtoj, por dhe i lirikave te fuqishme te Sergej Eseninit , Aleksander Pushkinit e deri tek Arben Duka yne!
  Por miq dhe kundershtar te mi ne kete blog!
  Tek ky pamflet pornografik, njelloj pershkrimi i orgjive qe per interesa komerciale transmetojne stacione televizive per adhuruesit e tyre ne oret e mesnates, une nuk shoh asnje fije poezi edhe nese do ta merrja te mirqene se tema qe ka dashur te shtjelloj nuk mund te jete tabu. Ketu nuk ka asnjelloj poezie, por nje lloj proze e rendomte dhe e drejtperdrejte qe synon te eksirtoje perverset.
  Vetem Arjan Çani mund te kete nderin dhe miresine sipas kostumit te tij moral, te trajtoje ne emisionin e tij Zone e Lire ose Promovimi i Prostitucionit.
  Turp dhe marre.
  Do ishte gjysma e se keqes qe dikush te thoshte se ka pare nje emision me orgji,.
  Por jo te quash poezi nje shfryrje dufi te nje hamshoreje te djegur qe prezantohet si poete. Ketu nuk eshte fjala per moralizim, per me teper sot kur kurvlleku eshte hapur si fara e hithrit.
  Por eshte nje mediokritet dhe gomarllek me brire t’i besh publicitet dhe te vlersosh nje paçavure pornografike dhe ta prezantosh si krijim artistik, madhje edhe ta vlesrosh me çmim.
  Tani po ja kemi arrit qellimin dhe do futemi ne europe me vrima.

  Reply to this comment
 60. M.Bocari December 30, 00:36

  Kriminelet u bene deputete, perversi – kryeminister, trafikantet- ministra, zhgarravinat quhen piktura, pornografia quhet poezi, kush e ka radhen tani?
  Sepse kam frike qe Ramizi ka mbjelle Kanabis ne Kryeministri dhe ne Komitetin Qendror, se kush punoi aty ka rrjedhur nga trute dhe nga sjellja.

  Reply to this comment
 61. kristali blu May 22, 14:17

  o perendi….ca dreqin jane keto,,,ky personazhi kesaj sikur ka bere sex me kalama…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*