“Vritini dhe shkelini shqiptarët”, Partizani u eliminua mes thirrjeve raciste të tifozëve bullgarë

July 7, 2017 11:27

“Vritini dhe shkelini shqiptarët”, Partizani u eliminua mes thirrjeve raciste të tifozëve bullgarë

Takimi i mbrëmshëm mes Botev Plovdivit dhe Partizanit, ndonëse u zhvillua në fushë asnjanëse, në stadiumin “Lazuar” të Burgasit, u karakterizua nga thirrjet raciste të ultrasve të skuadrës bullgare karshi shqiptarëve.

Edhe pse delegati i ndeshjes u tërhoqi vëmendjen organizatorëve para ndeshjes që të evitonin incidentet me kontekst racist, gjatë ndeshjes thirrjet e tifozëve vendës ishin shumë të rënda.

Thirrjet “Vriti, vriti shqiptarët!” dhe “Shkelini shqiptarët!” janë dëgjuar shpesh gjatë ndeshjes së djeshme mes Botev Plovdivit dhe Partizanit, shkruan Panorama Sport.

Racizmi i bullgarëve karshi shqiptarëve ishte transmetuar më herët edhe në rrjetet sociale në komentet e ultrasve të Botevit. Mbase duke ditur prirjet e tifozëve vendas, policia bullgare nuk lejoi tifozët e Partizanit që të ishin të pranishëm në stadium, pasi prania e tyre mund të përbënte rrezikshmëri për ruajtjen e rendit.

July 7, 2017 11:27
Komento

3 Komente

 1. perkthyesi July 7, 13:11

  A ka sanksione ne keto raste, apo vetem konstatime? E cuditshme kjo sjellje e tille!

  Reply to this comment
 2. Arben July 7, 16:26

  SA PER KUJTESE 2,000 BULLGARE LUFTUAN KUNDRA SHQIPETAREVE NE KOSOVE DHE ISHIN VULLNETARE.

  Reply to this comment
 3. Fat man July 7, 17:29

  Jane bere rraciste edhe bullgaret qe kane mbushur Europen me kurva, jane rrace kurvash dhe KOPILA.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*