“Të gjithë do humbim nga pak”, Vuçiç flet për marrëveshjen me shqiptarët

August 24, 2018 14:20

“Të gjithë do humbim nga pak”, Vuçiç flet për marrëveshjen me shqiptarët

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç e sheh aktualisht shumë të largët marrëveshjen për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

“Është shumë e vështirë të arrijmë ndonjë marrëveshje. Nuk jemi as pranë, e as nuk ka ndonjë marrëveshje. Jemi shumë larg zgjidhjes”, tha Vuçiç.

Duke folur para gazetarëve në Beograd, Vuçiç iu përgjigj pyetjeve edhe për takimin që përfaqësuesit e luginës së Preshevës, patën në Tiranë me ministrin e jashtëm Ditmir Bushati. Për propozimin për bashkimin e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit për t’u bashkuar me Kosovën, Vuçiç jep një përgjigje të hapur për komente.

” Të presim rezultatet për të parë se kush do ta marrë atë dhe kush do ta humbë. Në një marrëveshje eventuale me shqiptarët duhet të dimë se të gjithë kemi pak për të humbur”, vijoi ai.

Të enjten, kreu i shtetit serb tha se më 8 shtator kur parashikohet të vizitojë serbët e veriut të Kosovës, do t’u mbajë atyre atë që ai e quajti fjalimin më të rëndësishëm të jetës së tij, ku do të propozojnë edhe variantin e tij të zgjidhjes së çështjes së Kosovës.

o.j/dita

August 24, 2018 14:20
Komento

11 Komente

 1. info analitike August 24, 15:43

  Pse nuk flet kriepsikoja per kete ceshtje? He more bedrinjte e Dites c’eshte kjo heshtje e atdhetarit te flakte qe pas grekeve me Shqiperine tani po i shet Kosoven serbeve. Jo me kot foli dhe kazani i kriepsikos Baton Haxhiu duke qene ne nje mendje me Vucic.

  Reply to this comment
 2. Alban August 24, 16:22

  Komentues injorante qe beni trimin pas lap-topit. Kufijte ne Ballkan jane vendosur ne Konferencen e Ambasadoreve ne Londer me 1913. Ata nuk ndryshojne. Kufiri midis Serbise dhe Kosoves eshte nje ceshtje e brendshme e tyre, ku perfundimisht Serbia njeh Pavaresine e Kosoves, jep territore me shumice absolute shqiptare ne Serbine Jugore dhe ngushellohet duke marre territore me shumice serbe ne Veriun e Kosoves. Kjo eshte nje zgjidhje paqesore, demokratike, ne pershtatje me parimet e heqjes se kufijve ne vendet anetare te BE, ku duam te gjithe te integrohemi.

  Reply to this comment
  • mirel August 24, 17:57

   Na hongsh bajgat ti.
   Jepet deti dhe thuhet kufijte jane te paprekshem. Ne vetem fitojme sipas Ramutit. Megjithese humbasim kyfirin 15 milje, ti jo injoranti por injoPiSi thua qe kufijte jane te paprekshem.
   E njejta gje dhe ne Kosove. Serbet marrin pikat me strategjike me veriun e Kosoves, pra cka mund ti merret shqiptareve, Vucic thote do humbasim pak.
   Kurveria politike nuk eshte e Vucic, por e Thacit dhe bajgave si puna jote qe na tregon zgjidhjet paqesore te Europes, kur Kosova ka dale si shtet me kufij te qarte qe ne 2007en.
   Cuditerish shqipokurvat jane dakort me kete teori te Vucicit.
   C mund te jete nje shqiptar qe bue dakort me nje serb?

   Reply to this comment
   • eh, ç'me gjeti! August 24, 21:58

    Mirel, njerez si ju, bajgat i nxjerrin nga goja, prandaj, s’eshte nevoja te hashe “nevoje”. Shikoni beni ndonje pune se ngelet si idiota tere diten neper portale, ju jeni muter e shkuar mutit se dhe ai e ben nje pune: permireson strukturen e tokes bujqesore.

    Reply to this comment
    • mirel August 24, 22:42

     e o toka bujqesore, c’te gjeti?
     Cmut ke qe e lexon komentin tim, apo ke nevoje per permiresim..

     Reply to this comment
    • fery August 25, 11:20

     Ai po na e permirsueka strukturne e tokes bujqesore …e po budallai brina
     s ka …eh c’me …

     Reply to this comment
    • fery August 25, 15:03

     ” Megjithatë askujt nuk guxon ti mohohet e drejta për të lindur dhe vdekur i paditur sepse e drejta elementare e çdo individi për të qenë idiot është e pacenueshme ashtu siç është i pacenueshëm edhe dinjiteti i tij”

     Lirim Gashi

     ” -Gjysmë mjeku – vdes njerëzia..!
     – Gjysmë avokati – mbushet qelia!
     -Gjysmë komandanti, humb ushtria!
     -Gjysmë arkitekti, shembet shtëpia!
     – Gjysmë ekonomisti, vjen varfëria!
     -Gjysmë kleriku, nuk kuptohet Perëndia!
     – Gjysmë historiani , përsëritet historia!
     – Gjysmë idealisti , nuk bëhet Shqipëria…
     dhe nese e duam Shqipërinë dhe e kemi Ate ideal , duhet të profesionalizohemi dhe vetem profesionalizam në cila do fusha qofshin ato sepse , kështu bëhet Shqipëria! ”

     Fan S. Noli

     Reply to this comment
   • fery August 25, 09:56

    Te lumte Mirel , te lumte .
    S eshte ssgje e re se serbet gjithmone kane gjetur shqiptar , kane paguar shqiptar , kane shantazhuar , kane mashtruar shqiptar dhe kane vra shqiptar kure ata nuk u jane binde kerkesave te tyre dhe , ne fund me ndihmen e tyre kane zgjeruar teritorin e tyre serb ne dem te teritoreve shqiptare . Kjo dukuri idioteske na ka ndodhur gjate teb shuares sone te larget dhe te aferte dhe ka te ngjare te na ndodhe edhe sot por , esenca eshte se a do te lejojme qe te na ndodhe prap te humbin teritor me Serbine dhe Vuciqin apo me Greqine dhe Ciprasin sot varet nga ne …do te ndodhe apo
    s do te ndodhe eshte ceshtja ose , thene me troq , do te lejojme ne gjithe shqiptaret qe te na marrin neper kemb nji grushte batakqijsh e zullumqaresh apo nuk do te lejojme varet nga ne dhe vetem nga ne . Amerika ne na mbeshtet dhe perkrah dhe jo keto kurva e bajga qe aktualishte na perfaqesojne Mirel …edhe njiher , te lumte …!

    Reply to this comment
  • fery August 24, 23:15

   Qe ta dijshe ti Alban , lufta ne Kosove me ’99 Millosheviqi e shkaktoi arsyeja e Liqenit te Ujmanit ( Gazivodes ) dhe kthimit te Komunave me shumice serbe te Veriut te Kosoves Jarinje , Zubin Potok , Leposaviq dhe Zvećan nen juridiksionin e Serbise , te cilat dikur me 1956 njianeshem iu dhane Kosoves ne kompenzim per komunat me shumice Shqiptare te Medvegjes , Bujanovcin dhe Presheves qe iu morren Kosoves per srsye te zvoglimit te numrit te shqiptareve ne kosove dhe rritjen e numrit te serbeve ne kosove Krejt ne fund Millosheviqi e dinte se Lugina e Predheves nuk do te prekej kurse Liqeni i Gazivodes do ta paguante hyrjen e tije ne lufte sepse Alban , ne 30-40 vite te areshme , ne bote lufta nuk do te behet per xehe por, do te behet per uje kurse , ky liqen artificial i Kosoves akumulion rrethe 360.000 m3 uje nga i cli mund te furnizohet me uje te pijeshem gjithe Shumadija deri ne qytetin e Kraleves dhe Kragujevcit.
   Kjo nuk ndodhi por nese ndodhe ashtu si parashikon ti Alban ateher ana e Kosoves ( Mitrovice , Vushtri , Prishtine, Drenas , Skenderaj , Podujeve, Lipjan , Shimlje etj) do te vdesin per mungese te ujit te pijeshem
   E dyta Alban , nese ndryshojne kufijte e Kosoves do te ndryshoje edhe Kushtetuta e Kosoves dhe bashke me te do te anohet edhe Ligji i Gjyjates Speciale te Kosoves ne Hage prr krime lufte qe edhe eshte qellimi kryesor i gjithe aktereve politik serb e shqiptar per te cilin nji kohe te gjate po thehen shtizat ( kurse shqiperijy tyrtare heshte se heshte ) sepse, per shumicen nga keta akter shqiptar e serb do te hapen hetime e ngrihen akrakuzave per krime te kryera ndaj popullates civile shqiptare dhe serbe ne kosove gjate periudhes se viteve 1998-2000 . Prokuroreve special s ka mundesi te i shpetoje askush perveq nese anulohet Ligji i Gjykates Speciale qe eshte i shkruar ne Kushtetuten e Kosoves
   E treta Alban , cdo ndryshim kufijsh ne rajon do te shkaktonte domino efekt dhe do te ndikojne qe kufijte te ndryshojne edhe ne shtetet tjera te rajonit si psh. ne Bosnje ku RS do ti bashkohej Serbise kurse projekti
   perendimoro – amerikan i quajtur Kosove nuk do te qohej deri ne fund dhe do te shpallej si deshtim kurse, nji gje e tille nuk guxon te ndodhe as ne enderr edhe nese bashkohet toka me qiellin edhe nese prokurori special do te ngrene aktakuza per gjysmen e shqiptareve te Kosoves, populli i Kosoves nuk do te lejoj qe vendit dhe shtetit te tyre ti ndryshojne kufijt edhe per faktin se shume nena e familjar ka 20 vite qe presin drejtesi per te afermit e tyre te zhdukur gjate periudhes se luftes dhe paseluftes Alban i nderuar
   Kurse , kurse Vuciqi ne te llomotit se ai ate pune ka , ne shqiptaret ia dhame atij kete shanse qe ai kahdo qe shkone te deklaroje se ” te dy palet duhet te humbin nga dicka ” duke hartuar se njera pale ishte viktime e cliruar nga kthetrat kolonijalne serbe kurse pala tjeter pushtuese dhe agresore e cila e humbi luften dhe tani edhe duhet te denohet me pranimin e Kosoves shtet sovran dhe te pavarur te cilin Vuciqi e ja te vetmin opsion

   Reply to this comment
 3. Arben August 24, 18:11

  Do behet cfare eshte me e mira per popullin.

  Referendum.

  Reply to this comment
 4. larg "patriotet" nga keto tema . August 24, 20:30

  duke j’u drejtuar vucic, per te kuptuar ndonje patrioto-vic shqiptar ; mos u merzitni, se ti do t’i mbash mire shqiptaret ne serbi, ashtu si dhe thaci-ci e rama, serbet ne kosove e shqiperi . ( jane rregulla nderkombetare, te epokes se sotme e ne vazhdim) .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?