Vuçiç nga Mitrovica: Nuk do ta njohim pavarësinë e Kosovës

September 9, 2018 14:41

Vuçiç nga Mitrovica: Nuk do ta njohim pavarësinë e Kosovës

 

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha sot në Mitrovicë se Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës, por kërkon kompromis, që sipas tij nënkupton se askush nuk mund të fitojë gjithçka.

Ai i bëri këto komente në një fjalim në pjesën veriore të Mitrovicës, në përmbyllje të vizitës dyditëshe në Kosovë. Ai tha se nuk janë punë e tij “mitet, ëndrrat apo përfytyrimet apo vizionet e çmendura të Kosovës pa shqiptarë apo çka është me e rëndë, Kosovës pa serbë”. Prandaj u tha ai qytetarëve të mbledhur në “nuk do të premtoj armë e municione edhe pse është e qartë se nuk do t’i lejojmë akujt të përdorë armë dhe municione kundër jush”.

Ai tha se është i gatshëm të vazhdojë bisedimet për një marrëveshje me shqiptarët në Kosovë, ndërsa hodhi poshtë pohimet se tashmë ka një projekt për një marrëveshje të tillë.

“Kur ju thonë se dua të ndryshoj kufijtë, nuk ua thonë të vërtetën sepse ku janë kufijtë sot? Ne mendojmë një gjë, shqiptarët që janë më të numër dhe më të fuqishëm në Kosovë mendojnë ndryshe. Një pjesë e botës mendon një gjë, pjesa tjetër një gjë tjetër”, tha ai duke nënvizuar se synon të ndryshojë të gjitha të drejtat e serbëve në Kosovë.

“Për ata që me ditë, javë e muaj përdorin gënjeshtrën se dikush është bërë gati dhe do të detyrohet të njohë pavarësinë e Kosovës deri në vitin e ri, është gënjeshtër e plotë dhe askujt nuk i bie ndërmend një gjë e tillë”.

Ai u tha të tubuarve se Serbia nuk dëshiron të hyjë në NATO dhe do të ruajë paanshmërinë ushtarake.

a.s/dita

September 9, 2018 14:41
Komento

17 Komente

 1. Frençi September 9, 14:52

  Mashtruesi Kllun e nxori fytyren !
  Krijoi prrshtypjen kudo nepermjet medjave nderkombetare se eshte per paqe, realizoi viziten qe deshi, tha cfare desh (gjysmen e Kosoves eshte e tyre, gjysmà e serbeve, etj.).
  Shejtan budallai me ato syze te trasha duket me djallezuar se cmendon zoti Thaçi dhe co.

  Reply to this comment
  • andi September 9, 23:27

   Ku eshte ai Edi Rama me ate Thacin. Shikoni sa bukur jua futi ku palluqja e serbise. Nuk duhet lejuar asnje kembe serbi ne kosove pa njohur pavaresine e Kosoves.
   Dukej qe ky bolja vuciqi ja ka patur me te futur te gjitheve. Kosova eshte Shqiperi dhe toke shqipetare.
   Ky monsters qelbesira me Te cilin edi rama dhe thaci jane takuar nuk eshte vetem se nje poêle e ndyre si cdo Serb te culer kane masakruar shqipetaret dhe tokat shqipetare per vite.
   Politika me e mire me serbet eshte forca e armeve dhe shporrja deri tek i fundit i tyre nga territoire i kosoves dhe Shqiperise.
   Turp per injorantet Edi Rama dhe Hashim Thaci qe kane rene ne kurthin e ketij ndyresire.
   Te mos lejohet asnje serb Te hyje ne kosove ose te beje propagande politike.

   Reply to this comment
 2. Ja pra perse vendimi i kryeministrit te Kosoves ishte i Drejte ! September 9, 15:26

  dordoleci i serbise qe cpohet nga pase nga Qarqe
  luftenxitese ne Ballkan ,
  i rane papritur maskat e Paqes ne Rajon !

  Serbia mbetet nji putane e bordellos politike perendimore
  per te destabilizuar Ballakanin .

  BE-ja kerkon destabilizimin e Ballkanit perndryshe
  nuk do bente lojen e Rusit ne Ballkan !

  Hipokrite – Maskarenje te Njerezimit

  Kush jane tani Terroristet e vertete ne Europe dhe kush

  kercenon Paqen ne Ballkan ???

  Reply to this comment
 3. tI s'njef as babane tend ,s'ke faj ! September 9, 15:31

  Eshte ceshtje te ambjentuari me

  mungesen e ndjenjes se njohjes se se vertetes e Realitetit .

  Serbet s’e pranojne realitetin e as te Verteten .

  Jam i bindur se ky President nji dite do perfundoj
  si BABAI i tij i jashteligjshem Millosheviq
  qe si qen ne Hage vdiq

  Reply to this comment
 4. Arben September 9, 15:43

  Sanxhaku eshte Shqiperi

  Presheva eshte Shqiperi

  Kosova eshte Shqiperi.

  Kjo eshte gjuha me serbet, duhet tju japim nje mesim te mire, duke I bere te paguajne nje me nje ato qe I kane bere shqipetareve.

  Reply to this comment
 5. MH September 9, 16:56

  “””Ai u tha të tubuarve se Serbia nuk dëshiron të hyjë në NATO dhe do të ruajë paanshmërinë ushtarake.”””

  shprehja e dal nga impulsiviteti i Vucicit se Serbia nuk deshiron te hyje ne NATO dhe do te ruaj paanshmerine. Jo vetem nuk asht e sincerte ne lidhje me dialogun propogandistik por teper e djallezuar nga pervehtesimi i kembeve te fshehta te Putinit Rus te ngulituna ne zemren dhe mendjen e srebakve.
  Europa e ka pisk me kete hijen shkjaut ne zemer te BE.
  Per ta neutralizue duhet qe Shqiperise ti afrohen te gjitha mundesit konkrete qe te gezoj etnin e vet si komb e shtet me vete.

  Reply to this comment
 6. Jetnori September 9, 17:10

  Dhe ajo qe eshte me rende Kosova pa serb. Keshtu thote ky dobic shqiptari. Kosova pa serb qenka me rende se Kosova pa shqiptare. Shume shpejte do ma shihni hallin edhe ju. 200 vite me krime kunder shqiptareve nuk do kalojne aq lehte. 60 vite me pare baballaret tuaj futen fshatra serbe ne krahinen e Kosoves qe te dukej qe kishte shume serbe. Tani jo vetem Kosoven por edhe fshatrat tuaja si merni dot mbrapa. Keshtu vete haka tek i zoti. Keni shume borxhe per te lare dhe do ti lani.

  Reply to this comment
 7. Eshte koha qe Shqiptaret ne Shqiperi & Kosove ,te njohin Sinjalet e Politikave qe kan ndryshuar vetem Luk´´ por kunder Shqiptareve kane ngelur po ato qe e Coptuan dikur dhe Reagojn me shpejtesi September 9, 17:40

  MH,
  Ke shume te drejte .
  Nqs Europa ,
  do deshironte vertete Paqen ne Ballkan
  dhe largonte pergjithmone Konfliktet Lutrat ne Rajon
  (siedhe ne media deklaron )
  do lejonte ,madje perpkrahte bashkimin e
  Shqiperise me Kosoven maje edhe me terotoret shqiptare te Maqedonise FYROM-utit.

  Vetem nji shtet Shqiptare i fort vendos ekujlibrat ne Ballkan dhe ul veshet qenit te terbuar serb ,
  dhe vllait te tij Grek .
  Duke qen te barabarte (ne njifar menyre ) vjen bashkpunimi e Rajoni ndryshon fytyre ,zhvillohet .
  Por un mendoj se BE-ja s’do ta deshironte kurr
  nji Ballkan ne Paqe ,ne bashkpunim e zhvillim .
  Dhe ky …mbetet Problemi kryesore ne Ballkan.
  Sidoqofte te dy Shtetet Shqiptare duhet te bashkrendojne veprimet e politikat ,duke menjanuar
  Fraksionet pro serbi-greqi ne Shtetet perkatese
  duke filluar nga “presidentet kukull-me Keshilltare Grek e serb)
  dhe fillojne e punojne per Stradegjit e Mbrojtjes
  fuqizimin e Ushtrise ,qe shqiptaret mos te jene te paarmatosur ne cdo Rast Konflikti ,
  si i do Bota (prandaj edhe i carmatosi si Shqiperine edhe Kosoven )
  Por shqiptaret kane ditur te armatosen dhe duhet menjiher ta vene ne marrsh ate gje ,pa u impresionuar nga Politika e putanave dhe Djallit me te bir.
  Ndryshe , cdo naivitet ,paguhet me jete .

  Reply to this comment
 8. Olimpia6 September 9, 18:50

  Vucic luan ne shume plane.Edhe ne se nuk futet ne BE..terheqja e miliardave nga BE,Kina,Rusia Turqia ,ben te nundur nje zhvillim te.shpejte ekonomik ,sipas shembullit te.vendeve neutrale.Edhe Rama duhet te luaje, Servilizmi politik eshte menyra me idiote per drejtimin e nje.shteti .Te gjithe te marrin neper kembe.RAMA duhet te luaje ne radhe te pare me Kinen per shume aresye qe dihen .Terheqja e investimeve kineze sjell zhvillim te shpejte.pa kushte por detyron edhe BE te shpejtoje per arritjen e nje marreveshjeje.Mjat me me betime idiote pro …aleanca strategjike…shqiptaret popull pro…etj.Shqiptaret duan pune ,rroga dinjitoze ,shtet funksional dhe keto arrihen vetem
  me ngritjen e nje industrie moderne .Dje pashe nje lajm..ne Maqedoni punojne 20000.njerez ne investimet gjermane …Po ne Shqiperi sa njerez punojne nga investimet gjermane…

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 10, 10:12

   Olimpia6
   oli,moj oli,je naive apo bën sikur je??
   “RAMA duhet te luaje ne radhe te pare me Kinen…..”,rama nuk duhet të “LUAJË”,rama dhe të gjithë qëntë e politikës nuk duhet të VJEDHIN!!këtu qëndron problemi!
   politika është aq e thjeshtë sa dhe aritmetika!është aq e thjeshtë sa dhe 1+1=2,por janë këta ndyrësira,këta hajdutër,kriminelë që e komplikojnë për të vjedhur sa më shumë!!
   europa ka interes prandaj po përpiqet me të gjitha mënyrat të të mbajë pranë,prandaj të jep ndihma megjithëse e di që vidhen!!
   kina???
   nuk ka asnjë interes,mi oli,kina ka hedhur qindra miliarda në botë dhe nuk i plas hajdari për një shtet më pak se 3 mln banorë!nuk i plas që të mbajë një grup kriminelësh me pare!!
   një herë e një kohë e bëri,sepse nuk kishte mundësi tjetër,por në momentin e parë që dikush tjetër pranoi të bashkpunonte me të!?
   na futi shkelmin bythëve!!
   kinezët sot nuk kanë nevojë për partner IDEOLOGJIK,ata kanë nevojë për pratnerë ekonomik!!ata duan të fitojnë para dhe jo të dhjamosin një tufë hadutësh budallenj!të dalë nga një popull dhe më budalla!!
   e pe rugën folklorike të arbërit??
   e pe si ti vunë kushtet??
   përse nuk pranoi ky “lojtari” që duhet të luaj me kinën??sepse nuk përfiton prej tyre!!duhej tu paguante sa bishti koka kinezëve!ky mund të “luajë”vetëm me islamistët e turqisë dhe të arabisë!!por e kemi parë fare mirë se sa na ka kushtuar kjo “lojë” gjat këtyre 30 vjetëve!!jemi mbushur me xhami dhe medresera!
   e njëjta gjë ka ndodhur dhe me “lojën” me gërkun!!dhe ai na ka mbushur me helmin e tij!!
   pavarsisht se rusët,ukrainasit,bullgarët,sërbët,maqedonasit,janë ortodoks,prapë janë vetëm shqiptarët ortodoks(një pjesë e helmuar)që e quajnë veten grek!!të tjerët nuk e lidhin aspak besimin e tyre me greqinë!të tjerët kanë kombet e tyre në radhë të parë,e më pas besimin!!
   kështu moj oli,puno për vëndin dhe jo të “luash” me tjerët!!
   oli a thu; se këta “budallenj”,kinezët kanë shtet(perandori)4’000 vjeçare,europa ka gati 3’000 vjet që sjell vërdall tërë botën,turqia ka 700 vjet që ka pasur shtet e perandori;se këta debilat tanë që janë analfabet në politikën e bërëndëshme dhe idiotë në atë të jashtëmen,mund të tallin hajdarin me një botë të tërë??
   më duket se jo,oli!!
   e keqja e madhe është se dhe këta gomerët tanë mendojnë si ti!!sepse këta janë pjellë e të njëjtit mendim!!
   e di si përmblidhet ky lloj mendimi oli??
   “të gjithë janë budallenj,kurse unë jam më i mënçuri”!

   Reply to this comment
 9. Aliu nga Selenic September 9, 19:37

  KINA KA MAEDHENJE TE FUQISHME ME be-NE AJO PO SHTRIHET NE TE GJITH BOTEN.kINA KA NJE EKONOMI KAPITALISTE E PERSE NE TE MOS BEJEMN MARDHENJE TREGTARE DHE TE MOS THITHIM INVESTIMET E TYRE TE CILAT JAN ME TE FAVORSDHME PER NEVE.! dUHET TE JEMI ME LAJALE.! VUCIC PO NDJEK POLITIKEN E TITOS MIRE ME TE GJITH DHE TIGANI PLOTE.!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 11, 09:04

   ali mor kutija e mëndjes
   askush nuk është kundër mardhënjeve me kinën,por është një problem i vogël mor i mënçur!
   KINA NUK DO,o hajvan!!
   dhe e di përse??
   sepse nuk jep para për politikë,por thjesht për fitim ekonomik!!
   pra nuk paguan lluksin e hajdutëve tanë,por do të nxjerrë fitim nga investimet e saj!!
   prandaj nuk investuan në rrugën e arbërit,sepse këta nuk mund të vidhnin!!
   prandaj ja dhanë shoqërisë “vari kart”,që e kishte kapitalin më të vogël se paratë që kam unë në bank!!
   çna mbyti mënçuria!!

   Reply to this comment
 10. Pellazgos September 9, 19:52

  Shqiperia myslimane e vitit 1913te zoti Olimpia6 e di mire po i tha Amerikes jo.
  Prandaj nuk ka te ardhme per turkoallvanosat qe mohojne Vorio Epirin e Marin Barletit te ndare nga Fuqite e Medha.
  Aq te drejte kane amerikanet,turqit,sllavet,cifutet aq kane edhe turkoallvanosat qe mbushen Shqiperine me Xhamija qe per Erdoganin jane bajoneta.
  Bajoneta kunder neve more “vellezer”?
  Neve qe nuk ndruam Fene tone Orthodhokse te Jeorgios Kastriotis,neve qe na luftuat kaq shume islamik te qelbur per 500 vjet.
  Prandaj mburreni qe luftuat per Dum B.c. aben dhe tani beni hipokritin “shqipetare”.
  Ptu rrace e qelbur.

  Reply to this comment
  • Fan Stilian Noli eshte gjalle September 9, 21:11

   Pellasgos ,
   i jan rritur veshet dhe kan prekur Vorio Epirin !
   Largqofte ,sikur pas
   Pellasgos ,te fshihet Janollatos me nji surrat Mesjetari
   i vrerosur e ne Grahmat e fundit te jetes .
   ilir muta presidenti sharlatan ,nuk do ta mbaj dot ne jete
   kermen antishqiptare Zoti i vret maskarenjte qe ne emer te tij shkaterrojne jetet e popujve ,pa i patur asnji Borxh.
   Shko ne djall nga ke ardhur gjarper Grek .

   Reply to this comment
 11. besua September 9, 23:06

  pellazgo i dashur….historia ka treguar se neve si popull shqipetar qe kur kemi lindur si komb kemi hequr 1000 e 1 te zeza,ca per fajin tone e ca per faj te botes,po ama jemi si jemi neve ngelemi nje nga popujt me te lasht ne bote…kete se fsheh dot njeri…kush na shan e na urren,se na ka zili…edhe kush hedh posht prejardhjen dhe orgjinen,thjesht do te thote qe nuk eshte rrac ilire (shqipetar)

  Reply to this comment
 12. Aleksander Thana September 10, 03:14

  Nuk kuptoj cfare ka te jashtezakonshme ketu. Vucici, Dibici, Dacici, e gjithe te tjeret emkane thene e e thone perdite se nuk e njohin e skane per tya njohur Kosoven shtet, se ajo eshte zemra e tyre etj. Por me e pakuptueshmja eshte se perse politikanet e Kosoves kerkojne te duken sikur po bejne politike te madhe ne vend qe te kerkojne borxhet qe u ka Serbia dhe te bejne shtetin e jo te flene gjume!

  Reply to this comment
  • fery September 10, 22:42

   Borgjet nga Serbija Aleksander Thana mose prite ti kerkojne bythepambuket e Kosoves sepse borgjet dhe keta qe sot e 20 vite jane ne pushtet , nuk shkojne bashke .
   Skandalet korruptive dhe zhvatjen e shtetit po ti kerkosh , ateher po , ja ku i ke ..!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin