Vuçiç për “Le Monde”: Unë nuk jam si Edi Rama, s’dua të lyp në derën e BE-së

May 31, 2018 19:11

Vuçiç për “Le Monde”: Unë nuk jam si Edi Rama, s’dua të lyp në derën e BE-së

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, i cili ndodhet në Paris, i ka dhënë një intervistë të përditshmes franceze “Le Monde”, lidhur me Samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me BE-në në Sofje.

Ai ka folur lidhur me zgjerimin e Bashkimit Europian dhe është pyetur për deklaratat e presidentit Macron se “BE fillimisht duhet të reformohet dhe pastaj të zgjerohet”.

Pyetja ka qenë nëse ka ende kuptim të duash të hysh në BE para vitit 2020, pas këtij qëndrimi të Macron.

Por përgjigjja e Vuçiçit ka qenë befasuese: “Unë kam një qasje të ndryshme nga Edi Rama, unë nuk dua të lyp për çfarëdo lloj arsyeje” ka thënë ai.

Më pas presidenti serb ka thënë se vendi i tij ka bërë progres ekonomik, por ai e di gjithashtu se ç’duhet të rregullojë.

o.j/dita

May 31, 2018 19:11
Komento

21 Komente

 1. shushica May 31, 19:26

  Natyrisht ,ti nuk lyp ,ti shantazhon .Ne mengjes ne Bruksel ,ne dreke ne Moske ,ne darke ne Pekin .Dhe BE ,qe te gjitha pranimet i ka bere ne radhe te pare si zgjerim gjeopolitik,kunder influences ruse ,ua ka hapur portat .E kam thene ne te gjitha komentet edhe sot,nje udhetim i Rames ne Pekin ose nje vizite e XiJipingut ne Tirane hap menjehere bisedimet me BE .Por Rama ,pavaresisht disa deklaratave ,nuk e ka bere ,ndoshta nga frika,ndoshta se nje pjese e shoqerise shqiptare primitive i hidhet ne fyt se po lidhet me…komunistet…kineze qe ne fushen ekonomike jane me kapitaliste se amerikanet .Ndoshta duhet te lexoje Makiavelin ……

  Reply to this comment
 2. Dibrani May 31, 19:28

  Ja o Gazeta Dita cfar un kam then ne komentet e mija ndaj Rames dhe politik-berjes se tij po vertetohen.
  Edhe Vucic e ka ven re qyrravitjen e Rames .

  Nuk hyhet ne Europ si Lyps,..po hyre si Lyps ashtu do mbetesh.
  Europa duhet te jet dritarja e vlerave,..jo e mikut dhe e lypsit.
  Kjo histori duhet te marr fund ose Shqiperia nuk behet shtet

  Reply to this comment
  • Bureto June 1, 09:48

   Qurravitje të Ramës! Të kërkosh të drejtat për popullin tënd quhet qurravitje. Po ndryshe ç’kuptim do të kishte politika e jashtme e një kryeminitri që me Kushtetutë në këto marrëdhënie përfaqëson vendin? Po qe se këto lëvizje diplomatike quhen nga dikush kështu, ç’duhet të themi për qurravitjet, servilizmat deri tek shitja e interesave të vendit nga kryeministri pararendës, siç qe rasti i presidencës çeke ku për marrëveshjen e stabilizim asocimit u shit CEZ-me gjithë problemet që ai pasuan. Po për rastin e marrëveshjes së detit me Greqinë, për votën greke në NATO, paçka se Gjykata Kushtetuese e shfuqizoi? Dhe ka plot të tilla në historinë politike të këtyre 27 viteve, ku në jo pak herë janë dëmtuar dhe interesat e vendit. Unë jam kundër shprehjeve si tradhëtar, shitës i intetesave të atdheut, agjent i atyre apo i kltyre etj. si këto, që iu atribuohen politikanëve, pothuajse historikisht. Në këto raste, për sa kohë provohen, Kodi Penal parashikon dënimin më të rëndë. Përkundrazi në diplomaci dora që nuk kafshohet, puthet! Interesat e popullit prevalojnë ato të interesave të momentit për një politikan të lartë apo ato të ndonjë grupimi politik. Politika është arti i të mundshmes dhe diplomacia mjet për ta bërë të pamundurën të mundur, për aq sa është e mundur. Kur politika apo politikani që mbron e përfaqëson këto interesa gjykohet politikuiht në zgjedhjet e rradhës, ku Sovrani i jep atyre ‘dënimin’ e merituar. Pas kësaj, pra kur rrëzohen nga pushteti, kush ka shkelur Kushtetutën apo ligjet, siç thashë, hyn në veprim Prokuroria. Të gjitha këto kanë kuptim, kur kemi me të vërtetë një shtet normal në sensin e plotë kësaj fjale. Por a e kemi? Kjo është çështja!

   Reply to this comment
 3. Monika hajdute me cizme May 31, 19:43

  Vucic ka te drejte sepse Serbia ka shekuj qe ka pas shtet ndersa shqiptaret me dy vende dhe akoma nuk arrijne te bejne shtet,por si lapanjoz i luten te tjereve per ndihma qe te dalin nga skamja shekullore.
  Serbia eshte ne gjendje te prodhoj deri aviona kurse Shqiperia ka ngel tek kastravecat hollanez te lulit qe nuk i ha as saliu.

  Reply to this comment
  • Kastro May 31, 20:42

   Servia vetem prodhon prostituta pa fund, sepse avione prodhon vetem ne endrrat e tua.

   Ishte nje shtet ne prag falimenti 4 vite me pare, Be-ja e shpetoi

   Reply to this comment
  • Zeqo June 1, 08:52

   Shqiperia pordhon hashash qe pi Rama me shoke dhe lloto sport ku fiton ai gjyqtari i drejtesise. Sa me shpejt te hyjme ne be se u telendisen shqiptaret pa dokumenta rrugeve te europes.

   Reply to this comment
 4. I.Troplini May 31, 19:43

  Egzistenca juaj ne ballkan, eshte pikerisht pjese e pandare e kesaj LYPJES, more Alaksander Vucic.
  Apo vertete besoni se jini ai kombi heroik qe luftoi per rrenjet e krishterimit?
  Atje, ku ai Edi Ram shkon “te lype” sot,,,aty eshte vendosur ne te kaluaren, fati i zi i shqiptareve. Aty, eshte vendosur te heshtet, para krimeve dhe gjenocidit te hordhive serbe, nen bekimin rus.
  Ka ndryshuar situata Z.Vucic.
  Ka ndryshuar Europa por shume me teper kane ndryshuar shqiptaret. Ata, kane djemte dhe vajzat e tyre ne perendim, qe jane para jush ne kancelarite perkatese.
  Shiko te shpetosh me mire koken tuaj ne ate Serbine “e arte” sepse nuk i kini punet mire me ata talibanet e kishes.
  Fol per ta, leri shqiptaret. Ata kujdesen vete per jeten e tyre.

  Reply to this comment
 5. TLN May 31, 19:45

  Kjo fytyre e terrorit serb ne ballkan vazhdon traditen e konfliktit me fqinjet. Nqs ti nuk lyp ne deren e BE-se atehere pse kjo deshire kaq e vrullshme per te gjetur zgjidhje per ceshtjen e Kosoves? Sepse te kane vene lakun ne gryke e te kane thene qe pa Kosove ne OKB nuk ka Serbi ne BE.

  Reply to this comment
 6. Dibrani May 31, 19:50

  O Gazeta Dita po dalin fjalet e mia ndaj Rames dhe politik-berjen e tji si Lyps.

  Nuk hyhet ne Europ si Lyps duke u qyrravitur apo duke perdorur Mik

  Kjo lloj politike duhet te marr fund .

  Neqoftese nuk je i zoti hap rrug ,..Shqiperia ka plot te rinj e te reja qe mund te punojne shum me teper se cfar eshte ber ne keto 28 vjet nga Rama-Sali

  Reply to this comment
 7. MH May 31, 20:14

  Une e vlersoi per pergjigjen e Vuçiç qe,une nuk lyp.Po sa asht e vertet nese lyp apo jo kete e verteton koha qofte para bsotit apo mbas sotit.Ti shtrish duart dhe te bahesh ure tek Mskovi i Putinit mos dhe kete do e quaj mos lypje.

  Reply to this comment
  • Dibrani May 31, 21:09

   Panvarsisht se ne deklaraten e Vucicit ka nje te vertet rreth lypjes.
   Por un faktikisht besoj qe eshte loje politike e Vucicit ne 3 shtigje kundra Shqiperis dhe Kosoves.
   1) Te trembi Europen qe ti rritet oreksi per ta futur Serbi ne Europ pa viza te kuqe per njohjen Kosoven
   2) Te fitoj me shum nga pakti i dhenjes fund te problemeve ndershtetrore me Kosoven.
   3) Te ul epersin e Shqiperis ne arenen nderkombetare duke e diskretituar me problemet qe mbart Shqiperia si nje kandidat jo i pershtashem per Europen.
   Pra Serbia deshiron fokusimin nga vetja dhe jo nga Shqiperia.

   Rama duhet te marr masa te shpejta te ndryshoj politik-berjen dhe mos bie pre e egoizmit apo mbrojtjeve ministror.
   Ketu flitet per te ardhemn e Shqiperis dhe kombit Shqiptar

   Reply to this comment
 8. Hammerhaituri May 31, 21:01

  Pyetja ishte per Serbine s’pati lidhje me ne!
  Vucic dmth qe ne kemi Shqiptaret neper kembe si pengese!

  Reply to this comment
 9. Epo kjo pune! May 31, 21:10

  nuk lyp se ta ka dhene rusi nje qyp… po ne BE putana as na leshon as na afron, i leverdis t’ja lyp BE serbit se ka friken e rusit, reformati ti bejme per kalamajte tane po u futem nuk u futem ne BE, nuk esthe fundi botes, te tregojme dhe pak dinjitet dhe ne. Boll kemi aleance te madhe me SHBA, ku ta gjente serbia te kishte amerikanin por nuk e ka ne gen se jane sllave dhe kane sindromen e dominimit por nuk u shkon me amerikanin.

  Reply to this comment
 10. Aliu nga Selenic May 31, 21:48

  Ti nuk ke perse te lyperdh ne BE se timonin e ke nga Moska, pore BE kerkon qe te te kthej timonin nga BE-ja.
  Ti je si Guri i Zi i Cabes qe per ta vendosur ne mure ate gure e kapen me Carcaf te gjith fiset arabe dhe e vendosen ne murin e Cabes, Keshtu edhe ty te gjith antaret e BE-se do te te marrin me nga nje gishte te ngrejne dhe te te vendosi ne Murin e BE-se duke ta hequr orjentimin nga Moskwua.!

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro May 31, 22:48

   Lypja si profesion eshte i peshtire dhe zakonisht e kryejne njerez ne nevoje dhe me karakter te cunguar . Do te ishte me e fisnike qe te lutesh per diçka , eshte me e pranushme .Prandaj kryeministri yne te lutet e jo te lype. Thenja e Vuçiç eshte disi perçmuese ndaj Rames . Serbi mbetet po serb , dashakeqes ndaj shqiptareve.

   Reply to this comment
 11. Adih June 1, 00:29

  Vucic deklaron ,ne kemi ecur ne ekonomi ,por e dime se cfare detyrash ne dalin dhe duhet ti riparojme . Me kembe ne toke . Kurse ky kryem i jone ,lutet ,por i ka fallco vetem propogande ,nga njera ane , nuk i intereson inkuadrimi se fillon direkt diktati i ligjit dhe transparenca e BE ,per te cilen ne shqiptaret kemi shume nevoje dhe nga ana tjeter,Rama, ska bere as edhe nje detyre qe i ka dhene BE,. Shkel kushtetuten shqiptare ,si edhe kryemin e tjere te dhjere shqiptare te ketij tranzicioni neokomunist te ketyre 27 viteve te fundit. ,konkretisht per ceshtjen e pronave ,shkel kushtetuten dhe te drejtat e njeriut , nenin 181 te saj . dhe te te mos hapjes se arkivave per sigurimsat ,spiunet e diktatures ,ku Serbia i ka hapur dhe cdo njeri mund ta bleje ne cdo cep te librarive te europes (,eshte botuar liber ) ,ku jane spiunet e ish jugosllavise te gjithe te kohen se komunizmit. me fotografi e me emer e mbiemer .Kete liber e kam blere une ne perendim dhe e kam ne shtepi .Me kryesoret kapot e spiuneve jane me fotografi dhe me emer e me mbiemer , kurse te tjeret jane me emer e mbiemer (pa fotografi) .Prandaj mos komentoni me tifozllik ,se nuk ndihmoni njeri dhe nuk fitoni as edhe nje gje ,por perkundrazi,diskutohet me me fakte , e bardha ne te zeze.Lerini pordhet e propogandes ???!!!….

  Reply to this comment
 12. Fjale me vend, serb i mencur dhe dinjitoz ! June 1, 01:15

  Te gjithe kryeministart shqiptare pa 1990 kane qene lypes ! Shqiperia eshte e pa pregatitrur per te hyre ne Europ ! Ne europ nuk ka pensione 100 euro ne muaj dhe page mujore 250 euro ne muaj , ne europ nuk ka drejtesi me 2 standarte nje per politikanet dhe miq e tyre dhe 1 per popullin e thjeshte !
  Rama ka bere disa reforma gjysmake, dhe ska faj, pasi para ardhesit e tij i lane nje grope te madhe me shume probleme te trasheguara sociale qe lidhen me drejtesisne nje nga me te medha eshte ajo e prones publike dhe ajo private, dmth mardheniet me pronen dhe drejtesine kane qene korruptuese ne favore te nje grupi oligarkesh. …ne Shqiperi sitemi” ” kapitalist ” eshte i kalbur nga korrupsioni i dukeshem i prokuroreve gjyqtarve, politikaneve deputet ministra ect …. si mund te pranoj europa nje shqiperi kaq te dobet nga kultura politike shqiptare ?!!!!!!
  politikanet shqiptare jane bastarde ! Te krimbur me para dhe te krimbur me korrupsion !

  Reply to this comment
 13. sk June 1, 06:52

  Nje politikani nuk i ka hije te etiketoje dike me shprehjen -lypes-
  Permeteper nje presidenti.
  Turpi eshte i muzhikut serb qe i ka turinjt tek Putini.

  Reply to this comment
 14. egli June 1, 12:15

  Diferenca mes Serbeve dhe Shqipatereve eshte shume e madhe . Si p.sh. : 10 Shqipetare arrestohen per droge diku e mbase kurdohere … ndersa 10 Serb jetojne rehat ne vendin e tyre .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?