Vuçiç: Shqipëria po na bën presion nga të gjitha anët

October 4, 2017 09:21

Vuçiç: Shqipëria po na bën presion nga të gjitha anët

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se vendi i tij po përballet me presione nga të gjitha anët nga Shqipëria për shkak të mbështetjes, që sipas tij, shqiptarët gëzojnë në perëndim.

“Ata (shqiptarët), mund t’i bëjnë të gjitha këto përderisa kanë mbrojtësit e vet jashtë, por e drejta ndërkombëtare duhet të ekzistojë e të respektohet”, ka thënë Vuçiç duke shtuar se Serbia nuk ka mbrojtës të tillë dhe se ajo u është nënshtruar presioneve nge të gjitha anët për shkak të ndërgjegjes së papastër të Shqipërisë.

“Për shkak të ndërgjegjes së tyre të papastër ndaj atdheut tonë, ne jemi të detyruar të durojmë presionet, ndonjëherë edhe t’iu nënshtrohemi, ndonjëherë jo, e kur s’e bëjmë këtë na e bëjnë me gisht si të jemi “uni-atët e Europës” ose nuk e di se çfarë tjetër, vetëm pse kemi ruajtur atdheun tonë”, ka thënë Vuçiç.

Vuçiç ka komentuar edhe premtimin e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj për pajisjen me pasaporta të shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

“Me ato pasaporta, larg kanë për të shkuar ata”, citon Tanjug të ketë thënë ai duke shtuar se “nuk ka nevojë për gënjeshtra, pasi dihet  se sa shqiptarë ka në Serbinë qendrore dhe se ka shumë më shumë serbë në Kosovën qendrore”. Ai ka shtuar se Serbia do ta vazhdojë punën e vet, të mbrojë pavarësinë e Serbisë, integritetin territorial dhe sovranitetin ndërsa ata “le ta bëjnë punën e vet”./Koha.net

October 4, 2017 09:21
Komento

4 Komente

 1. DRENICA E KUQE October 4, 19:13

  Si pretendon ta ruash e ta “mbrosh pavaresine e Serbise, integritetin territorial dhe sovranitetin” ne tokat e pushtuara shqiptare, ku Shqiperia i k ate gjitha te drejtat e garantuara nderkombetare qe t’i ktheje me çdo kusht trojet e vet ate pushtuara e te copetuara prej armiqve tradicional antishqiptar serbomedhenj, grekomedhenj e bullragomedhenj, qe njekohesisht eshte edhe boshti me i madh, i njohur, anti shqiptar…
  A e di ti, more gomari i karpateve se Shqiperi eshte deri ne lumen Danub? Dhe Shqiperia i ka te gjitha te drejtat te luftoje politikisht e ushtarakisht per mbrojtjen dhe çlirimin e tokave te veta dhe kete e ka detyre qe duhet ta beje e ta ushtroje ne çdo kohë dhe me te gjitha mjetet…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 2. MH October 4, 21:04

  Po marrim mendimin tand.Shqiperia banvaki ju ben presion.Po mos harro se ky presin vjen nga te paret e tu e deri me luften e fundit te Millosheviqit ku dhe ti ishe teper aktiv qe i rane e rate m’qaf shqiperise.
  Banu i forte dhe prano kushtet per anetaresim ne BE.Sa ma shpejt aq ma mire per serbine dhe rajonin.

  Reply to this comment
 3. Aliu nga Selenic October 5, 01:56

  Keni edhe shume mbeshtetje nga te gjith Evropianet pasi ju jeni kriminelet me te medhej te kohes sone. Po te krahasojm krimet qe keni ber ne Kosove per raporet te Popullsise juve ja kaloni disa her Hitlerit.
  Juve patet mjefte kohe qe te reflektoni te pakten te keni ndergjegjen te vrare. Nuk munde te behet “Atedhe” i juaj Shqiperia .Keni ende pjese te teritorit ton qe akoma vazhdoni ti mbani penge si te pushtuar, Prandaj thirrni vetes suaj the tregoheni me zemer te hapure duke kerkuar falje dhe duke i kthyer edhe ato copa qe i mbani te pushtuera si dhe te paguani demshperblimet qe i keni Borxhe shqiptarve te Kosoves.!
  Ankesa e juaj eshte safi hipokrizi.!

  Reply to this comment
 4. Raimond vlonjati October 5, 04:27

  Po na ben te zgjuarin ky deficenti i Sebrise, duke lozur gjasme viktimen dhe po na ve ne gjume ,
  hahahahaha
  Epo kur merr mundimin te te genjeje nje deficent me nje mendje te mjeruar si ky Vucic , eshte fyerje per intelektin e prapaanices

  Ne menyre qe ne te mos shofim se Merkel me politken e saj pro serbe, po fut Serbine, por edhe Malin e zi dhe Maqedonine , (cka eshte skandaloze ) ne BE brenda 2 vjeteve

  Nderkaq qe Merkel me zyrtaret e saj, ne na thote, se ne duam edhe 2 dekada dhe prape nuk mund te futemi

  Dhe per te zbatuar kete politike te lige , dhe raciste,
  Merkel, perdor EDI RAMEN ,
  qe te na vere ne gjume ne shqiptareve,
  dhe te mos e kundershtojme kete pisllek racist te politkes gjermane, qe shpreblen kriminelin, ne kete rast shtetin serb,
  dhe denon viktimen qe esht kombi shqiptar ne Shqiperi e Kosove

  Kete politike te piste dhe imorale te Merkel, ajo mundohet te na i beje si dicka te zakonshme
  qe ne e meritojme te mos futemi ne BE as pas 20 vjetesh

  Po pse ? Apo ngaqe nuk kemi vrare 20 mij vete, sic beri Sebria ne Kosove,
  Apo ngaqe ne nuk kemi varreza masive te njerezve te pa-fajeshem, sic ka edhe sot e kesaj dite Sebria, varreza masive te 2 mij shqiptareve te zhdukur
  Dhe kete te dhene e jep shefja serbe e Human Rights me qender ne Beograd

  Si mund te futet Serbia ne BE , qe esht nje shtet super i korruptuar ne cdo qelize
  Ne ankohemi ne Shqiperi qe kemi korupsion ,
  por ne Serbi Korupsioni eshte 10 fish me i larte se ne Shqiperi , sipas eksperteve amerikane te Bankes Boterore

  Po ashtu jeta politike Pozite-Opozite ne Serbi esht skandaloze
  Atje para 2 vjetesh u vra Kryeministri Gjingjic

  Vertet kemi debate te ashpra ne Shqiperi pozite opozite, por ne Shqiperi Kryeminsitri del xhiro ne kembe duke shkuar ne pune
  , njelloj sikur esht ne ndonje vend europian supe modern si ne Hollande

  Ndersa ne Serbi , vete Vucic thote se duan te me vrasin dhe as qe i shkon ndemrend Vucici te dali pa dhjetra roje e makina te blindduara

  Pra atje rendi dhe siguria eshte zero
  Ata nuk mbanin dot rendin ne nje ndeshje futbolli, e jo me te tjerat

  Pershembull, tu jape nje fakt , sipas raportit te Bankes Boterore vitin e kaluarr ,
  Bankat ne Ballkan kane nxjerre para te pista neper bote nga Bankat e tyre –Dhe sipas ketij studimi te eksperteve Amerikane renditja ishte e tille
  Ne 10 vjet kjo esht renditja :

  Nga bankat e Serbise kane dale 10 miliarde EURO
  Nga bankat e Malit te zi, kane dale 4 miliard Euro
  Nga bankat e Maqedonise 6 miliard euro

  Ndersa nga Bankat e Shqiperise kane dale 1 miliard euro

  Pra , edhe ne koruspion Shqiperia ka treguesit me te ulet ne rajon
  -Kete e thane ekspertet Amerikane ,t e bankes Boterore, nuk e shpika une

  Mos te flasim pastaj per te drejtat e minoriteteve qe ne Serbi shkelen ne menyre mizore jo vetem te shqitpareve, por edhe te Sanxhakasve dhe te hungarezeve te Vojvodines

  Ndersa ne Shqiperi standardet e minoriteteve jane me te larta edhe se ato te EU-se, sic thane vete perfaqsuesit e te drejtave te minoriteteve ne BE kur erdhen ne Shqiperi

  Pra te gjithe treguesit , pa perjashtim, te Shqiperise qendrojne shume me larte se treguesit e Serbise , malit te zi dhe Maqesdonise ……

  Dhe nderkaq Merkel me dobicet e saj , nuk ka konsiderate fare , por vepron sikur BE eshte kopshtti i babait te saj

  Le pastaj Mali i zi , qe e ka ate Kryeminstrin e tij te lidhur ne TRafikun e droges me Mafian siciiliane
  dhe ai eshte akuzuar direkt nga Prokurroia Italiane

  APo Maqedonia qe ndodhi tmerri dhe u goditen brenda ne Parlament politkanet e Shqiperis nga nacionalistet ekstremiste maqedons

  Mirpo, Merkelit keto vepra kriminale te politkaneve ne Mal te zi e Maqedoni nuk i bejne pershtypje fare,

  Per te rendesi ka qe Shqiptaret te mos futen fare ne BE,

  Duhet qe edhe ju shtypi i shkruar te shkruani artikuj per kete politke me dy standarte qe ndjek Merkel ne pranimin e kandidaturave per ne BE, jo te merreni me historine Brigadave –Se ajo kohe iku tani,lerini ato ,
  Ne qe jemi njerez te tyre , i dijme dhe nuk ka nevoje ti beni ju propagande, se ne jemi te zote vete dhe ua kthejme pergjigjen atyre qe nuk beosjne per ato brigada

  Tani meruni me keto gjera , se keto kane rendesi per te ardhmen e Kombit tone ,
  dhe biles te shkoni e te intervistoni zyrtaret gjermane ne Gjermani dhe ata Eurpiane ne Bruksel duke ju kerkruar arsyet pse behet ky favorizim ndaj ketyre shteteve me te kaluar kriminale,dhe me te tashme problematike
  si Serbia Maqedonia e Mali i zi, , dhe anshkalohet populli yne qe ka vuajtur nga krimet e tyre ,dhe qe teke fundit kemi tregues shume me te mire , se fqinejt tane ne cdo aspekt , ekonomi, rend , human rights etj

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim