Vuçiç takon Pompeon, SHBA kërkon marrëveshje Serbi-Kosovë

August 19, 2019 15:27

Vuçiç takon Pompeon, SHBA kërkon marrëveshje Serbi-Kosovë

Presidenti serb Aleksander Vuçiç do të takohet këtë të martë me sekretarin amerikan të shtetit, Mike Pompeo në New York.

Mediat serbe raportojnë se tema kryesore e bisedimeve mes tyre do të jetë situata në Kosovë.

Pompeo do të marrë pjesë në një seancë të Këshillit të sigurimit të Kombeve të Bashkuara për Lindjen e Mesme dhe është planifikuar të takohet edhe me Sekretarin e Pergjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guteres.

Shtetet e Bashkuara kanë bërë thirrje për arritjen sa më parë të një marrëveshjeje midis Kosovës dhe Serbisë por bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian janë ndërprerë që nga nëntori i vitit të kaluar.

Kjo për shkak të tarifës 100 % që ka vendosur Prishtina ndaj mallrave serbe.

j.l./ dita

August 19, 2019 15:27
Komento

1 Koment

  1. xxx August 19, 21:26

    E ka pyetur gje haradinaj ky ?
    Jo po thace !

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim