Vuçiç sot në Kosovë: Shqiptarët do jenë të kënaqur vetëm po t’u japim dy shtete

September 8, 2018 09:03

Vuçiç sot në Kosovë: Shqiptarët do jenë të kënaqur vetëm po t’u japim dy shtete

Kur e gjithë vëmendja është tek dialogu mes dy vendeve, presidenti serb Aleksandër Vuçiç do të jetë sot në Kosovë dhe do të vizitojë Ujmanin. Mësohet se ai do të qëndrojë dy ditë në Kosovë. Dje në mbrëmje ai pohoi se Lista Serbe nuk e pranon Limajn për kryesues të delegacionit negociator kosovar.

Po ashtu ai ka përmendur edhe rastin e ndalimit të Marko Gjuriçit për të hyrë në Kosovë. Vuçiç tha se “shqiptarëve u duhet dhënë dy Kosova për të qenë të kënaqur në bisedime”.

Teksa foli për dialogun në Bruksel dhe faktit që u anulua takimi me Hashim Thaçi ai tha; “Nuk kam mundur të flas sot me përfaqësuesit e Kosovës, por kjo nuk do të thotë se do të ndërpresim dialogun, pasi kjo është e pamundur. Me armikun nuk mund të diskutoni për paqe, sepse i keni armiq. Duhet të flasim për zgjidhjen e problemit, për të zgjidhur problemet shekullore me shqiptarët. Sa i përket Ujmanit, atë e konsiderojmë resurs serb, por edhe të shqiptarëve dhe serbëve dhe kemi ofruar shumë kompromis, sepse e dimë sa u duhet uji shqiptarëve. Duam të kemi të arrijmë më tepër besim ndërmjet shqiptarëve dhe serbëve, por ky është proces i cili do të ishte katastrofal nëse do të ndalej, edhe për shqiptarët, edhe për serbët”, tha ai.

AXHENDA

Vuçiç do të vijë në Kosovë në ora 14:00 përmes pikës kufitare në Bernjak, ku nga aty do të vazhdojë në Zubin Potok.

Në ora 15:00 do të qëndrojë në Gazivodë.

Në ora 15:40 në Leshak.

Në ora 17:00 do të qëndrojë në Shkollën e Bujqësisë në Leshak.

Në ora 17:45 do të qëndrojë në Hallën e shporeteve në Leposaviq.

Në ora 19:00 arrin në Zveçan ku do ta kalojë natën.

Ditën e dytë të vizitës së tij në Kosovë, të dielën, Vuçiç, në ora 08:00 viziton Qendrën Shëndetësore në Mitrovicë.

Në ora 08:30 do të qëndrojë sërish në Zveçan.

Në ora 09:15 do ta vizitojë fshatin Banjë.

Në ora 11:15 do të qëndrojë sërish në Mitrovicë, dhe

Në ora 13:00 do të largohet nga Kosova përmes pikës kufitare në Jarinje.

 

o.j/dita

September 8, 2018 09:03
Komento

14 Komente

 1. fery September 8, 09:35

  Egzakte Vuciq , shume e sakte cfare dojne shqiptaret . Ne do te kenaqemi po tu na japin dy shtete dhe do te kenaqen shume me teper nese kudo ku jetojne shqiptsret ne Ballkan , te bashkohen ne nji shtet ashtu sikur ata qe duhet tr na japin na hedhen nji m…ne pjate e quajtur Serbi me 1913 dhe na detyruan ta hame . Qe ta dijshe edhe me mire Vuciq , shqiptsret po aqe shume do te kenaqen , edhe nese Serbija sikur Kosoven , do te detyrohet te heqe dore nga Vojvodina dhe Sanxhaku i Pazarit te Ri ateher , te jeshe i sigurte se kenaqesi ma te madhe per shqiptaret nuk do te kete , jo edhe per faktin se shqiptaret do te bashkohen ne nji shtet por per faktin se Serbija ne Pashallukun e Beogrsfit s do te jete ne gjendje kurre ta rezikojne paqen dhe sigurine ne Ballkan dhe Europe

  Reply to this comment
 2. Arben September 8, 09:36

  Sanxhaku eshte Shqiperi

  Presheva eshte Shqiperi

  Kosova eshte Shqiperi.

  Kur te pranojne keto me shkrim, te ulemi me serbet.

  Reply to this comment
 3. Bashkusi September 8, 10:14

  Bashkimi I shqipetareve ka nisur por jo nga Serbet.Nuk kuptoj ngutjen e Thaçit dhe ben ate qe duan serbet!!!!!!!!! Patriote te medhej me shqipetaret,te paduruar vetem per te marre nje fame a nje vote me shume!!!!!

  Reply to this comment
 4. Hik mer Pordhe e qelbur Rusi ! September 8, 10:39

  Ne emer te kujt flet ky sharlatani serbise !!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ne emer te nji shteti riminel ,nji shteti qe ben nji politike

  Laveíresh e ne cdo epoke ka qen ,nji prostitute e Fuqive

  te Medha dhe ka sherbyer si nji Destabilizues i Ballkanit ,

  qe i furnizuar me arme nga te Huajt ,ka kryer krimet me cnjerezore mes popujve ne Ballkan !

  Kush ja dha Shtetet Shqiptareve o buz bythe Rusi .
  Ti ?
  Serbia ?
  Kush te pranoj ty si shtet Serb ne Ballkan ,ardhur nga fundi i Botes ?
  yYYYYYYYYYYYYYYYT SHKERDHAT KOMB

  qe sdite kurr ,ti sherbesh asaj bashkesie njerezore ,
  qe te pranoj ,
  popujve te Ballkanit , por ne cdo rast ke sherbyer si nji
  Bombe ne Ballkan nji Mine me Sahat ;ku Perndimi e Rusia ,te rrasur Celsin e Madhe ne bythe ,
  e te ka kurdisur si po ben edhe sot ,qe po te dalin Jarget nga ajo goje perversei e krimineli te pist !

  Reply to this comment
 5. O sali mos tu gjend gure varri September 8, 11:01

  Kur shqiptaret kane qen ne ato troje, ju keni qen ne karpatet e rusis vrisnit derrat me shigjeta.

  Reply to this comment
 6. SoBrE September 8, 11:14

  Asnje mm toke edhe det shqipetare nuk duhet leshuar, jo vetem tek serbet por te te gjithe fqinjet.

  Reply to this comment
 7. Iliria e bashkuar September 8, 13:00

  Ha ha kriminelat serbe te japin mesime. Vrasesit e perkedhelur te europes.

  Reply to this comment
 8. MH September 8, 13:52

  Me armikun nuk mund të diskutoni për paqe,sepse i keni armiq.
  Ti zotni Vucic ia din kuptimin ne vlere pozitive dialogut ndermjet Tejete dhe Thaqit.
  Nese ke vendos dialog per te arrit nji norme pozitive me dialoguesin nuk duhet te te shkoje mendja qe ke te bash me nji armik.Njikohesisht dhe miq nuk jeni.Por konsiderata duhet te jete me bindjen ku dy perfaqesues te dy shteteve te bijne ne ujdi pozitive te interresit ndervedi.Arritje paqesore nuk mund te aprovohet asnjihere nese mendja qendron e pa tolerushme ne bisedime me konsideraten armik.

  Reply to this comment
 9. kush e pallon kte rropsi serbie ,se eshte duke treguar simptoma AIDS-i September 8, 14:14

  Gjate gjithe exzistences se tyre ne Ballkan ,
  kjo rrace qensh gjahu i Te Huajve Ruso-ve dhe Europianeve ,

  kan ber vrasesin ,kan sherbyer si nji nji Pakete Tritoli

  mes popujve te Ballkanit , duke kercenuar cdo Paqe

  e bashkjetese .

  Ky eshte bere shume Komik kohet e fundit ,

  ne ate Parodi dyshe me Thacin , qe inskenon
  e bie ne sken Italjanja M. Ministre BE-se .

  Si mundet BE-ja te lejoj Ballkanin te jetoj ne Paqe ???

  Nji Paqe ne Ballkan ,do ti prishte Humorin BE-se

  ata duan ti vene perseri flaken ballkanit

  dhe pompojne Kllounin Serb , me ajer !

  Reply to this comment
 10. Frençi September 8, 17:43

  Ô popull degjoheni kete pleher !
  Flet sikur Kosoven e ka akoma ne Serbi, cduhet te behet me kete apo ate territor te kosoves, leksione se si duhet te sillet serbi me shqiptarin, I jep te drejte vetes te shkoje ne kosovë meghithese nuk eshte I mirepritur, etj..
  Ky shejtan budalla qe thote popull eshte ose :
  1 – aq shume I zgjuar sa kosovaret dhe europianet se kuptojne ku po I çon me keto historira
  2 – Eshte I zgjuar dhe ka nje mbeshtetje te forte nga jashte
  3- Eshte nje pjelle miloviciâne dhe thote te ha
  …..
  Por nje gje duhet pâtur kujdes qe me ça po ndodh te mos ricfare dyshimi ne arène nderkombetare per Kosoven !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*