Vuçiç vjen me mesazhe “paqeje” në Tiranë

May 27, 2015 08:13

Vuçiç vjen me mesazhe “paqeje” në Tiranë

Kryeministri serb, Aleksandar vuçiç, ka dhënë një intervistë për “Kurir”, para se të nisej për në tiranë.

Ai thotë se Serbia dëshiron marrëdhënie të mira me Shqiëpërinë, pasi është në interesin e saj.

“Marrëdhëniet e mira mes Shqipërisë dhe Serbisë garantojnë paqen në Ballkanin Perëndimor, dhe më duket Serbia përfiton më shumë nga kjo.

Ndaj marrëdhëniet me Shqipërinë janë shumë të rëndësishme”, tha ai.

I pyetur për Shqipërinë e Madhe, kryeministri serb ka thënë:

Stabiliteti në Ballkan do të thotë se Serbia nuk e pëlqen idenë e Shqipërisë së Madhe.

Rendi europian nuk kërkon ndryshime kufijsh dhe Serbia është e vendosur për këtë”.

May 27, 2015 08:13
Komento

5 Komente

 1. shpatar May 27, 08:36

  Shqiptaret kerkojne te rrojne me dinjitet ne trojet qe u kane lene te paret Pellazget ,Iliret dhe sot shqiptaret .Kufijte jane gardhet e perplasjeve midis popujve .Ne kohen e Herodotit kishte Pellazge ,Ilire e Helen.
  Sllavet jane dyndje te me vonshme nomade qe nga paaftesia e Perandorise se Bizantit zune troje ne Ballkan .Ata qe nuk njohin kete realitet jane vetem pushtuesit e tokave .Sllavet te kuptojne ,se ka qene bujaria e ketije populli vital ,se sot jetojne ne nje vend me kulture prehistorike .Te ishin dhe shqiptaret nomad sllavet nuk do te hynin ne Ballkan .Do kishin lene kockat ose do ishin kthyer pas .

  Reply to this comment
  • Suela May 27, 11:03

   ideja e shqiperise se madhe po vihet ne zbatim.i pelqen apo jo vucicit.por e bukura eshte se nqs vucic nuk pelqen idene e shqiperise se madhe atehere si mundet ai te kerkoje paqen ne ballkan kur ai ka nje shprehje te veten qe ja ka rrenjosur cdo serbi madje.’Kosovo je Srbije’.pra is mund te deshirohet paqja ne ballakn kur vucic pretendodn per nje territor tonin qe eshte e serbise?

   Reply to this comment
  • didi May 27, 11:14

   stbiliteti dhe marredheniet e mira shqiperi serbi,eshte ne interesin e ballkanit per vete faktin dhe arsyen se rruga e prespektives per tu bashkuar ne familjen e madhe europiane.rama kryeminstri i cili pati kurajon e madhe qe askush nuk e ka patur,te takoje nje kryeminster serb

   Reply to this comment
 2. Fatmir May 27, 09:04

  Ne te drejten zakonore, thuhet se per shqiptarin shtepia eshte e zotit dhe e mikut te mire.Ne te bejme tonen.Nese miku sillet mire edhe ne jemi te detyruar te shprehim tere bujarine ,per te ruajtur tradiat tona te lashta e te bukura.

  Reply to this comment
 3. orioni May 27, 11:10

  dihet dhe nga e shkuara se paqja ne ballakan eshte per nje bote te mire,sps te dyja luftrat boterore kane marre shkas nga trzirat ne ballkan,por si mund te kete stabilitet dhe nje bashkepunim mes 2 vendeve kur serbia thote qe kosova eshte serbi?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*