Wanted! The Socialist Party of Albania

May 26, 2019 03:00

Wanted! The Socialist Party of Albania

( Pjesa e parë )

Nga Jorgo Mandili

Prolog
Në këtë parashtresë, një sërë pohimesh, jo të gjithëve do t’u pëlqejnë. Unë nuk jam nisur nga fakti nëse diçka pëlqehet apo jo, por nga fakti nëse ajo i korrespondon të vërtetës, qoftë kjo edhe e hidhur. Besoj se edhe ju ose të paktën shumica juaj angazhoni energjitë tuaja për të thënë të vërtetën sepse “Kush nuk e di të vërtetën është vetëm një budalla, por ai që e di dhe e quan gënjeshtër është kriminel” (B.Breht).

Në këtë kontekst unë dua të di që: si ka mundësi që një forcë politike e majtë të zgjedhë dhe të mbajë në krye të saj një kryeministër oligarkokolaboracionist, i cili jo vetëm nuk është në binarët e programit të kësaj partie, por e shfrytëzon flamurin e saj për pushtet.

Me votat e socialistëve dhe progresistëve bën “duanë”e oligarkëve dhe kolaboracionistëve. Problemi që shtrohet në këtë parashtresë lidhet me fatin e Partisë Socialiste. Ku ka humbur?

Në fillim do të përpiqem, që bazuar në disa qëndrime, sjellje,veprime e deklarata të kryeministrit “alias” socialist të tregoj se:
Rama- një Kryeministër oligarkokolaboracionist….

-Para 6 muajsh, Kryeministri “alias” socialist, organizoi ceremonialin shtetëror të rehabilitimit të figurës së Mit’hat Frashërit, ceremonial i organizuar prej tij me taksat e atyre që i kanë dhënë një milion vota për të respektuar edhe Luftën Antifashiste. Madje kjo Luftë shërben edhe si vijë demarkacioni midis antifashistëve dhe kolaboracionistëve. Por edhe me paret e tij, larg qoftë, sikur ta kish bërë prapë do ishte gabim, sepse përfaqëson një forcë politike të majtë, e cila e ka sanksionuar qartë qëndrimin e saj ndaj kësaj Lufte. Por në Shqipëri me drejtues kontraversë dhe të papërgjegjshëm ndodhin paradokse të tilla.

-5 Maji, dita e dëshmorëve. Kryeministri në këtë datë simbolike asnjë fjalë, por poston në fb e tij një video të një fshati turistik. Madje as një reagim për kthimin e eshtrave në “Varrezat e Kombit” të emblemës së heronjve dhe dëshmorëve, Qemal Stafës. Trishtim dhe keqardhje për një kryeministër “alias” socialist, që nuk i ka në “refene” as Luftën, as heronjtë, as dëshmorët as veteranët dhe as shumicën antifashiste që e ka votuar. Votat ua do, por idealin dhe ndjenjat ua përdhunon, madje me një mospërfillje emblematike deri në përçmim.

-Një institut famëkeq shpalli një listë, ku kriminelë ishin cilësuar komandantë e luftëtarë të lirisë. Figura groteske të këtij instituti antikomunist botojnë libra për “trimëritë” e trimave të Lumo Skëndos, dhe paradoksi qëndron se botohen me paret e taksapaguesve shqiptarë, shumica e të cilëve janë bijtë, bijat, nipërit mbesat të afërmit e fisni të të rënëve, të vrarë e të djegur edhe nga ata që “glorifikohen” për tradhtinë e tyre në këto botime, dhe shpërndahen falas. Një poshtërim i dyfishtë me “lejen” e kryeministrit “alias” socialist.

-Agron Malaj, një nga vrasësit e shpërblyer me katër rroga, propozohet nga kryeministri “alias” socialist, për kryetar bashkie në Mat dhe kryeministri gënjen hapur duke e shfajësuar. Turp, turp do të thoshte B.Islami dhe tradhti ndaj të rënëve të 21 janarit do ta cilësonte me të drejtë poeti, studiuesi dhe “Fuçiku” shqiptar A.Duka tek “Dita”. Por….. edhe trishtim madje poshtërim i një arrogance të paprecedente, të kryeministrit “alias” socialist.

-Ish-ministri Bode, që u cilësua përgjegjës për gropën e madhe financiare që kishte shkaktuar dhe ishte për hetim, propozohet nga kryeministri “alias” socialist, anëtar bordi në Bankën Kombëtare. Trishtim, papërgjegjshmëri politike dhe shtetërore njëkohësisht, por më tepër mospërfillje dhe arrogancë.

-Një kryeministër “alias” socialist, që jo vetëm nuk e mbajti premtimin për rishikimin dhe anulimin e koncesioneve të Berishës, por përkundrazi i shtoi ato duke abuzuar me taksat e shqiptarëve. Favorizon oligarkët dhe varfëron shqiptarët.

Rasti më i freskët është pazari me eminencat e Berishës të tipit Ulaj duke e marrë, madje edhe në mbrojtje pas demaskimit të aferës së rrugës së”Astirit”. Favorizon oligarkët dhe rëndon xhepat e shqiptarëve, duke i varfëruar çdo ditë e më tepër.

-Një kryeministër demagog. Premtoi Rilindje dhe po e çon popullin në dëshpërim. Premtoi shtet me institucione të qëndrueshme dhe po ndërton shtet pa shtet. Premtoi reforma radikale në administratë,arsim, shëndetësi dhe po bën “show”-reforma, fasadë e kozmetikë të institucioneve të paraardhësit. Premtoi qeverisje nëpërmjet institucioneve dhe shpiku bashkëqeverisjen populiste nëpërmjet “call centerit”-“Shqipëria që duam.al”, një institucion i paqëndrueshëm. Nesër një Kryeministër tjetër do ta shkrijë. Mungesë vizioni dhe dështak në qeverisje.

-Një kryeministër “alias socialist”, burim konfliktesh sociale, si rrjedhojë e vendimeve të nxituara. Si thoni ju kaq i domosdoshëm është ky nxitim, saqë nuk i pret koha të konsultohet paraprakisht me komunitetet përkatëse? Kështu ndodhi me kuksianët në rrugën e Kombit, me ndërtimin e teatrit të ri, mbikalimin e Astirit etj. Sepse ai nxitim fsheh diçka të paligjshme,abuzive dhe korruptive. Konflikti me Beçhettin, një konflikt thuajse personal i kryeministrit, për të cilin qytetarët e varfër të Shqipërisë do të paguajnë 1 për qind të prodhimit Kombëtar. “Humbja e gjyqeve të arbitrazhit dhe droja se mund të humbasim edhe të tjerë, nuk janë thjeshtë çaste të mediokritetit, sepse ky mund të ketë fund një ditë, por, si duket, pas këtyre “humbjeve” fshihen marrëveshje të tjera, të lidhura heshtazi, megjithëse do të donim të mos ketë ndodhur kështu” (shën.i Ditës,19 maj, 2019).

-Një kryeministër batakçi. Po, po mos u habisni! Batakçi. A nuk sillet si i tillë kur deklaron se “Unë nuk rri se më gënjen mendja se jam i pagabueshëm, apo s’kam bërë gabime, apo se gjithçka po shkon vaj, as se njerëzit nuk paguajnë nën dorë, se rrogat janë rritur, se shqiptarët po kthehen nga jashtë dhe se jeta është fushë me lule”. Sa herë i kemi dëgjuar këto “reflektime” të tipit leninist se “kush punon gabon”. Vërtetë, o Edi, punon shumë, por gabim nga puna e madhe ishte liturgjia ceremoniale për rehabilitimin e Mit’hatit? Jo more zoti Edi, jo! Ti e bëre me ndërgjegje të pastër dhe pa u tërhequr asnjë çast nga ky veprim prej batakçiu. Duke abuzuar me pushtetin e fituar nga shumica e majtë.

Kur ishe në opozitë, premtove ndëshkimin e paraardhësve të tu. Ti jo vetëm nuk i ndëshkove, por i tolerove, madje edhe bashkëpunove sepse u korruptove edhe vetë duke krijuar terrenin për destabilizimin e vendit.”Ky mosndëshkim solli riciklimin e së keqes dhe tani vendi gjendet para një situate absurde, kur me ngulm, pareshtur me ngulm, synohet të ketë një përplasje civile, me pasoja për të nesërmen, rishtas gjakderdhëse, edhe një herë nga i njëjti burim frymëzues, ardhur përmes të njëjtit njeri, dhe kjo si duket do të jetë një spirale që do të vijë duke u rritur. E jo nga ajo që duhej të ishte, aftësia për të zgjidhur gjërat në dobi të Shqipërisë”. (B.Islami,Dita,20 maj 2019)

Nuk po zgjatem më se ka ende fakte të tjera, që tregojnë se ky kryeministër “alias socialist”, është një demagog, arrogant, i papërgjegjshëm dhe i paaftë për të ndërtuar shtet e për të qeverisur me institucione të qëndrueshme me vizion, program dhe ekip.

Një kryeministër i “majtë” që nuk ka respekt për luftën antifashiste, që nuk është shprehur ende për 75 vjetorin e çlirimit të vendit, që nderon kolaboracionistët dhe favorizon gjithë “zorzopët” e tyre, një kryeministër i “majtë”, që pasuron me taksat e popullit oligarkët duke thelluar varfërinë e shtresave vurnerable pensionistëve, invalidëve, fermerëve, minatorëve,etj ……, si mendoni ju është socialist apo oligarkokolaboracionist?

Më vërtetoni të kundërtën. Ndërkaq unë do t’u sjell dy shembuj kryeministrash të majtë.

Sa për krahasim, për të kuptuar karakterin socialist të një qeverie të majtë. Përkushtimi i kryeministrit grek, Syriza, jo ndaj pushtetit, por ndaj Atdheut dhe përgjegjësia që mori para popullit për ta shpëtuar Greqinë nga katastrofa dhe përpjekjet e tij serioze për të zgjidhur problemet me fqinjët e konfirmojnë atë si një lider i së majtës progresive .

Pavarësisht protestave, kërcënimeve nga të gjitha anët, mocioneve, presioneve dhe thirrjet për dorëheqje, akuzave të ndryshme, madje deri në tradhti, ai me vendosmëri bëri reforma radikale që krijuan jo pak dhimbje dhe pakënaqësira, por nuk u tërhoq. Me vendosmëri i çoi ato përpara, duke hedhur themelet e një ekonomie të stabilizuar, duke rilindur edhe shpresën për kapërcimin e krizës shkatërruese që kish pllakosur Greqinë. Zgjidhi dhe problemet e mbartura në vite edhe me Maqedoninë e Veriut. Fitoi edhe simpatinë e ndërkombëtarëve, duke e nderuar dhe respektuar kudo ku shkonte.

Shembull i një Kryeministri serioz, vizionar, diplomat, i guximshëm dhe i përgjegjshëm për përgjegjësitë publike që kishte marrë. Kuptohet se nuk ka arritur ende synimet por ka “shtruar rrugën” për të arritur në destinacionin e duhur.

Kryeministri socialdemokrat Zajev, pasi zgjidhi problemin e emrit, pasi çoi para gjyqit të korruptuarit e Gruevskit, madje edhe këtë të fundit, që mori arratinë, përgatit një paketë ligjore tashmë për të ndihmuar të varfrit, shtresat vunerable e pensionistët. Në pakon e ligjeve sociale, për të gjithë të moshuarit mbi 65 vjeç që nuk kanë plotësuar vitet për përfitimin e pensionit do të jepen nga 6100 denarë.

Kusht për këtë kategori është që të kenë jetuar së paku 15 vitet e fundit në Maqedoninë e Veriut. Ndërsa ndihma sociale do të shënojë rritje deri në 200 euro për një familje katër anëtarësh, por rritje do të ketë edhe për kategoritë e tjera, raporton agjencia e lajmeve “Ina”.

Dhe presin socialistët…dhe besojnë socialistët …se në krye të Qeverisë së tyre kanë një kryeministër të majtë, që i mbron, i përkrah, që përpiqet t’u përmirësojë jetesën, t’u krijojë kushte për punësim, lehtësira për biznes, rritje të pensioneve dhe të përkrahjes sociale për shtresat vurnerable, shërbime të kulturuara nga administrata, arsim cilësor për fëmijët e tyre etj.,që lidhen me idealin social-demokrat të një partie të majtë, serioze e progresiste me ideologji të qartë, ku shumica e popullsisë shqiptare që është e majtë, të gjejë hapësirën e nevojshme për realizimin e aspiratave të veta sipas shtresave shoqërore, që nuk i gjejnë sot tek “sekti” Rilindje që fshihet pas koperturës socialiste.

Jo or socialistë, ju të varfër, pensionistë e veteranë! Më kot prisni nga “Rilindja”e parilindur, më saktë nga kryeministri oligarkokolaboracionist Rama. Babëzia e lakmia ua kanë errësuar sytë dhe u kanë “pushtuar” shpirtrat “parisë” rilindase.

Luksokratia, mbrëmjet gala, pushimet e shkollimet jashtë shtetit u kanë bllokuar veshët dhe nuk dëgjojnë “këmborët” tuaja, juve të varfërve ,veteranëve dhe pensionistëve. Hundën e kanë jashtë funksioni, ajo vetëm u rritet si e Pinokut nga gënjeshtrat dhe mashtrimet. Po trurin?-do pyeste ndonjëri. Trurin? Si mendoni ju se u duhet truri, kur kanë atë të Edit ? Ç’thotë Edi bëjnë ata. Ç’duan ata ua jep Edi. E, kështu truri u del i tepërt. U mjafton shtylla kurrizore”. Pushtet absolut i prijësit.

E, kur kujton se çfarë ka thënë Abaz Ermenji për Zogun: “Cinik prej natyre… mblidhte rreth vetes kalbësira…. Zogu s’bëri gjë tjetër veçse i acaroi konfliktet shoqërore edhe më tepër, rrëzoi në llom çdo shpresë qe kishte njeriu në vleftat kombëtare e morale, në drejtësinë, në rolin e udhëheqjes së shtetit drejt smirës…… Zogu nuk ishte nga ata që ndjente një mision historik në vetvete…. Nuk lejoi që të krijohej një ide qendrore shqiptare e mbështetur në të vërtetën… Nuk ishte njeriu i krijimit por një ambicioz i zakonshëm nga ata që duan të komandojnë dhe të shkëlqejnë…. sepse e ndjenin një frikë kundrejt kulturës, mbasi këtë armë s’e kishte ai vetë….Në mënyrat e qeverisjes së tij nuk pajtohej me idetë e reja, që vinin prej kulturës së kohës, prandaj ai dhe halabakët e tij që e rrethonin “nuk i dhanë një përkrahje me shpirt zhvillimit kulturor të vendit, dhe çdo mendim të ri e quanin komunist”…

….kthjellohesh, reflekton për “profecinë” e tij në ngjashmërinë e çuditshme të kryeministrave tanë “demokratë”, që edhe pas njëqind vjetësh me trishtim mendon

“Pse kaq të pafat ne shqiptarët me këta kryeministra “çyrykë” ?! Dhe akoma më keq ky, i tanishmi, që ka shumë gjëra të përbashkëta me ato ç’ka thotë z. Ermenji për Zogun.
(Vijon)

*****

Botuar sot në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjeshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

May 26, 2019 03:00
Komento

90 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku May 26, 04:12

  O Jorgo, une jo se e simpathis kete koqen qe kemi per kryeminister, por me habit kurajo qe ke ti kur qe ne fillim te shkrimit shpall pa ta bere syri tërr se ti ke monopolin e te vertetes, ti je i vetmi qe po i ndricon rrugen njerezise si ndonje profet i vonuar qe papritmas nje dite zgjohet nga gjumi, kupton qe tere jeten ka tallur bythen dhe thote, pa dale, ce mo une nuk e di te verteten? Ti harron qe qysh ne castin kur ti kujton se e verteta jote eshte e verteta e te gjitheve ke filluar te deshtosh. Edvin Rama vafte prapa Diellit, po po te pyes une ty Jorgo, kë duhet te bejme kryeminister? Apo “Fuçikun” Arben Duka? Arben Duka quhet Fuçik kur te lyhet me benzine e t’i vere zjarrin vehtes, se tek e fundit Fuciku per kete mbahet mend, bejtet e tij nuk i kujton njeri. Pastaj, ate “alias” e perdor gabim, nuk ka kuptim ashtu si e perdor ti.Nejse, mezi po pres pjesen e dyte, te vazhdoj zbavitjen qe me dha pjesa e pare.

  Reply to this comment
  • Monteskie May 26, 11:19

   Plaku, rilexoje artikullin, mbasi ndoshta ben pjese tek ajo kategori njerezish qe edhe letersia u duket matematike!
   Kush rendit fakte te verteta, i afrohet edhe me shume te vertetes, Jorgo nuk pretendon te jete profeti i te gjitheve, mbasi ai u drejtohet vetem te majteve e interesave te tyre, pra u ben te qarte me fakte, qe kane nje lider mashtrues, megalloman, genjeshtar, te korruptuar, hajdut, tradhetar te interesave te tyre e te gjithe shqiptareve te thjeshte.
   Megjithate çdo njeri ben si di vete, ti vazhdo e zbavitu me ate çfare shkruan Jorgo, nderkohe qe ne te tjeret trishtohemi akoma me teper nga realiteti i hidhur i servirur ne menyre autentike nga Jorgo.

   Reply to this comment
   • Vladimir Dushniku,antar i PS May 26, 15:24

    Une socialisti ,denoncoj Edi Ramen dhe socialistet qe kane tradhetuar idealet e Luftes Antifashiste Nacional Clirimtare!
    Edi Rama uzurpoi PS-ne pasi kishte cilesuar LANC-in si Lufte Civile!
    Ata qe e dinin kete poshtersi dhe heshten atehere,jane edhe sot po aq te heshtur si atehere me ndryshimin se sot u gezohen posteve te deputetllekut,ministrive,goganave,ambasadave etj!
    Edi Rama ka qene dhe eshte vetem nje KALE TROJE ne PS,por nuk eshte faji i tij,por i antaresise socialiste,qe deri me sot me shume kujdesen dhe shqetesohen se po nuk fitoi Rama do vije Berisha apo Basha,se pervec Rames nuk ka njeri tjeter ne PS etj!
    Ramen nuk e matin me ate qe duhet te bente per shumicen e popullit,per shtresat e varfera,per te pa punet,per te ngujuarit nga gjakmarrja,per familjet e pasardhesit e deshmoreve,partizaneve etj, por heshtin kur ai u ka dhene miliarda pasardhesve te ish burgaxhinjve,kur padrejtesisht ne listen e tyre jane futur me shumice pa u verifikuar te denuar per vjedhje,spiunazh,diversion,vrasje,pederaste etj
    Cfare presin me nga nje njeri si Edi Rama,qe ne cv e tij si politikam i ka mbushur faqet me antishqiptarizem,korrupsion,arrogance,mendjemadhesi dhe mbi te gjitha me nje fjalor rrugaci?
    Sot asnje nga antaret e kryesise dhe asamblese te PS nuk ka thene asnje fjale kur Rama nderoi kryekuinslingut M.Frasheri,per me teper kur na kercenoi ne,bijve te 28 mije deshmoreve dhe 70 mije partizaneve te ulnim koken para ketij tradhetari?
    Rama nuk mori pjese as ne pervjetorin e Konferences se Pezes,se vlereson me shume ate te Mukjes,!
    Rama nuk mori pjese ne pervjetorin e Kongresit te Permetit,se ai kongres ndaloi futjen e satrapit Zogolli ne Shqiperi dhe prishi te gjitha mareveshjet e lidhura prej tij me te huajt!
    Rama ka mbajtur nje qendrim armiqesor kunder ish ushtarakeve,duke mos shfuqizuar ligjet antikushtetuese te Sali Berishes!
    Rama ka mbajtur nje qendrim perbuzes ndaj te gjithe pensionisteve,qe megjithese deklaron si mashtrues se nuk ka leke te rrise pensionet,nga ana tjeter u merr ne faturat e energjise elektrike 20% TVSH!
    Rama me heshtjen e tij kriminale eshte bere pjese ne vjedhjen e madhe qe i behet shqiptareve me cmimin skandaloz te ujit!
    Familjet shqiptare furnizohen me uje te pa pijshem,por ne fature quhet i pijshem,pra eshte nje mashtrim i madh!
    Po ky uje i piste shitet me nje cmin skandaloz prej 7.6 leke per m/3,afersisht sa cmimi i energjise elektrike qe eshte 9.5 leke per kw/ore,kur dihet qe kosto e prodhimit dhe blerjes se saj eshte disa here me e madhe se e ujit!
    Sot pensionistet shqiptare paguajne gati njelloj si per ujin edhe per dritat,nje vjedhje kjo skandaloze!
    Nuk kam leke te rris pensionet deklaron Rama,por pushteti i tij i PA AFTE dhe i KORRUPTUAR eshte bere bashkehajdut me bizneset, qe sipas raportit te Bankes Boterore ne Shqiperi ,37% e te punesuarve
    punojne ne te zeze,pra per ata nuk eshte derdhur kontribute shoqerore e shendetesore dhe shteti kompeson pagesen e pensioneve nga buxheti i shtetit 29 miliard leke,qe mund te investoheshin ne drejtime me te domosdoshme!
    Po keshtu ne vitin 2018 institucionet shteterore,te pushtetit kriminal te Rames nuk kane derdhur kontribute per sigurimet shoqerore per punonjesit e tyre 108 milion euro,shifra keto jo vetem skandaloze,por te vlefshme per te formuluar edhe padi penale per fajtoret ministra,por edhe per kete kryeminister kukull dhe arerogant!
    Qendrim kriminal mbajti Rama sidomos pas denoncimit te skandalit te dhenies se tenderit te unazes se re,nje firme fantazem,me dosje te fallcifikuar dhe Rama jo vetem nuk coi ne gjyq ministrin Gjiknuri,por ju hakerrye gazetareve duke u thene se “Ku eshte ketu korrupsioni?”
    Sot Rama kerkon dialog mo opoziten,por kete e ben nga halli,sa per te lare gojen,se ai kurre nuk ka bere dialog as me popullin!
    Rama eshte XHELATI i shtetit ligjor dhe i rrenimit te administrates qenbdrore dhe vendore,sepse krijoi fantazmen kanceroze te “bashkeqeverisjhes me qytetaret”!
    Kjo fantazem jo vetem ka zhdukur shtetin lkigjor,por edhe ka mbytyr demokracine!
    Sot qytetareve u behen padrejtesi,u vidhen te drejtat,u behet korrupsiuon,por nuk kane ku ankohen!
    Nje kryeminister,qe nuk ka lene gje pa privatizuar ne Shqiperi,per fatkeqesine e popullit shqiptar dhe te demokracise ne vend,ka SHTETEZUAR ate,qe duhet te ishte me e DREJTE dhe me e LIRE nga cdo gje:ANKESAT e popullit!
    Dhe kete krim ,qe ai i ka bere demokracise dhe shtetit ligjor e ka pranuar vete zyrtarisht ne 21.11.2018.
    Kudo ne bote protestat dhe grevat i organizojne dhe drejtojne SINDIKATAT,por ne Shqiperi nuk ka sindikata sepse nuk ka demokraci!
    Nuk ka demokraci,se demokracia fillon tek individi,tek e drejta dhe liria e tij,qe te ankohet ,te degjohet,te respektohet dhe t’i zgjidhen ankesat sipas ligjit!
    Sot shqiptaret kane vetem 3 te drejta:
    -Te lindin,te votojne dhe te vdesin!

    Reply to this comment
    • Lisi May 26, 18:13

     Vladimir, shumë je munduar me llogari të hollësishme (të sakta e të gabuara) rreth çfarë ka bërë e nuk ka bërë Edi Rama dhe të rezulton si ai është një kapitalist abuzues, antikombëtar e kriminel!!! Mirëpo llogaritë për “BËMAT” e “GJËMAT” e PARAARDHËSIT të tij nuk i paske bërë! Sepse të dhimbset apo të tmerron përfundimi?! Qoftë edhe vetëm në aspektin e mirëqenies dhe të të drejtave social-ekonomike të shtresave në nevojë.

     Reply to this comment
     • Feniks May 26, 19:36

      Po mire o Lisi,qe paske qemtuar nje me nje akuzat kunder Rames dhe nuk te paskan shqetesuar ato,por i kerkon Vladimirit,,qe te rreshtoje edhe krimet e para ardhesve te Rames?
      Po ti pse nuk i ben ato ne kete repliken tende transgjinore,sa je lodhur me lojra fjalesh prej militanti tru shplare?
      Per bemat dhe krimet pa fund te Berishes do beje mire kete gje t’ia kerkoje vetem Rames,se 1 milion shqiptaret prandaj ia dhane votat atij bashke me gjithe tepsine,qe ai te ndertonte shtetin ligjor,te conte para drejtesise hajdutet dhe kriminelet e jo te behej edhe vete si ata!
      Pastaj,pse ia kerkon te gjitha nga nje komentues,kur edhe vete Rama thote (se ashtu ia do interesi),se ai nuk eshte as gjyqtar e as prokuror)?
      Mbi te gjitha,ti Lisi nuk paske kuptuar nje gje,qe eshte thelbi i demokracise dhe i shkrimit te autorit Jorgo Mandili:
      -Ka “humbur apo ka rene ne koma PS-ja”?
      Pra sot popullit shqiptar i kerkohet qe te demokratizojne partite ku militojne,qe t’i shkeputin ato nga sundimi i diktatoreve dhe antishqiptareve!
      Qe te behet kjo duhet te “valoje” jeta brenda partive,qe sundimtaret si Rama ta ndjejne se po u rreshqet toka nen kembe!
      Ne se vazhdon dhe heshtet,si deri me sot ne PS,atehere kurre nuk mund te kerkojme nje vend me te mire per femijte tane!
      Bemat dhe gjemat e para ardhesve te Rames,ne votuam qe t’ia bente ai me mazhorancen absolute qe ka patur,se Rama,mbi te gjitha te keqen me te madhe nuk e ka tek keto qe u thane me siper,por se Rama ka qene dhe eshte kunder PLURALIZMIT politik,kunder shtetit pluralist,kunder demokracise pluraliste gje qe vertetohen nga fakti se Rama kerkoi ne zgjedhjet e kaluara qe t’ia jepnim atij dhe PS-se te gjithe tepsine,per t’a provuar ate, se si do t’a lumturonte nje popull te tere!
      E thene shqip,kerkesa qe beri Rama,si kusht per te qeverisur me mire dhe me sakte Shqiperine ne te ardhmen ,vetem, duke patur mazhorancen absolute nen komanden e tij eshte jo me pak se ajo, qe sot akuzohet diktatori Enver Hoxha kur pushkatoi deputetet e opoziutes pas clirimit te Shqiperise!
      Te kerkosh ne demokraci sot,qe te kesh nje mazhorance absolute do te thote qe ti kerkon te sundosh e jo te qeverisesh!
      Dhe sot Rama kerkon dialog me opoziten,kur vete as e ka dashur e as e ka bere asnjehere dialogun jo vetem me opoziten,por as me popullin!
      Ne se do kishte sot drejtesi te vendosur e te pa implikuar,Rama duhet te kishte shkuar para drejtesise vetem per shkaterrimin e shtetit ligjor nepermjet sajimit te nje institucioni ekstra ligjor si “bashkeqeverisja me qytetaret”,qe edhe nga emertimi i saj eshte nje perbuzje ndaj te gjithe shqiptareve!
      Te pretendosh se po bashkeqeveris me qytetaret dhe nga ana tjeter keta qytetare te mos i degjoje,pyese apo zgjidhe ankesat e tyre asnje zyrtar i shtetit dhe bashkive,por gjoja kete po e ben vete kryeministri,kesaj i shkon per shtat shprehja popullore e mocme se , “Ate nuk e qasnin tek porta,ai kerkonte te bijen e mbretit per grua”!
      Qe te bindesh ti,o Lisi dhe te tjere derdimena e syleshe ne PS,qe nuk e kane kuptuar plotesisht se Rama ka shkaterruar shtetin ligjor dhe ka nxjerre jashte loje administraten qendrore dhe vendore,lexo fjalen e vete Rames,mbajtur ne 21.11.2018,para koordinatoreve te “bashkeqeverisjes me qytetaret”:
      ”Ne fakt,Platforma eshte nje inovacion qe ve teknologjine ne dispozicion te cdo individi dhe transformon nje here e pergjithmone zyrat e ashtuquajtura te maredhenieve me publikun neper institucione,duke krijuar nje nivel te ri pergjegjshmerie te shtetit dhe nje nivel komplet te ri marrje pergjegjesie te institucionit.Deri dje,ne se do merrnim perseri shembullin e zonjes Drizi,zonja do ishte pre e ecejakeve ne te ashtuquajtura zyra te maredhenieve me publikun,do shkruante letra qe nuk do I lexonte askush.Ne rastin qe do shkruante edhe ne kryeministri,do te merrte pergjigjen “drejtohuni tek institucioni perkates”,qe perseri nuk do pergjigjej dhe faktikisht sot do ishte pa pune”!
      Me hapur,me qarte se kaq nuk mund te pohohej nga ideatori i saj, se eshte Rama vete “xhelati” i shtetit ligjor!
      Te fala padronit,o Lisi!

   • Vladimir Dushniku,antar i PS May 26, 20:03

    Une socialisti ,denoncoj Edi Ramen dhe socialistet qe kane tradhetuar idealet e Luftes Antifashiste Nacional Clirimtare!
    Edi Rama uzurpoi PS-ne pasi kishte cilesuar LANC-in si Lufte Civile!
    Ata qe e dinin kete poshtersi dhe heshten atehere,jane edhe sot po aq te heshtur si atehere me ndryshimin se sot u gezohen posteve te deputetllekut,ministrive,doganave,ambasadave etj!
    Edi Rama ka qene dhe eshte vetem nje KALE TROJE ne PS,por nuk eshte faji i tij,por i antaresise socialiste,qe deri me sot me shume kujdesen dhe shqetesohen se, po nuk fitoi Rama do vije Berisha apo Basha,se pervec Rames nuk ka njeri tjeter ne PS etj!
    Ramen nuk e matin me ate qe duhet te bente per shumicen e popullit,per shtresat e varfera,per te pa punet,per te ngujuarit nga gjakmarrja,per familjet e pasardhesit e deshmoreve,partizaneve etj, por heshtin kur ai u ka dhene miliarda pasardhesve te ish burgaxhinjve,kur padrejtesisht ne listen e tyre jane futur me shumice pa u verifikuar te denuar per vjedhje,spiunazh,diversion,vrasje,pederaste etj
    Cfare presin me nga nje njeri si Edi Rama,qe ne cv e tij si politikam i ka mbushur faqet me antishqiptarizem,korrupsion,arrogance,mendjemadhesi dhe mbi te gjitha me nje fjalor rrugaci?
    Sot asnje nga antaret e kryesise dhe asamblese te PS nuk ka thene asnje fjale kur Rama nderoi kryekuinslingut M.Frasheri,per me teper kur na kercenoi ne,bijve te 28 mije deshmoreve dhe 70 mije partizaneve te ulnim koken para ketij tradhetari?
    Rama nuk mori pjese as ne pervjetorin e Konferences se Pezes,se vlereson me shume ate te Mukjes,!
    Rama nuk mori pjese ne pervjetorin e Kongresit te Permetit,se ai kongres ndaloi futjen e satrapit Zogolli ne Shqiperi dhe prishi te gjitha mareveshjet e lidhura prej tij me te huajt!
    Rama ka mbajtur nje qendrim armiqesor kunder ish ushtarakeve,duke mos shfuqizuar ligjet antikushtetuese te Sali Berishes!
    Rama ka mbajtur nje qendrim perbuzes ndaj te gjithe pensionisteve,qe megjithese deklaron ,si mashtrues se nuk ka leke te rrise pensionet,nga ana tjeter u merr ne faturat e energjise elektrike 20% TVSH!
    Rama me heshtjen e tij kriminale eshte bere pjese ne vjedhjen e madhe qe i behet shqiptareve me cmimin skandaloz te ujit!
    Familjet shqiptare furnizohen me uje te pa pijshem,por ne fature quhet i pijshem,pra eshte nje mashtrim i madh!
    Po ky uje i piste shitet me nje cmin skandaloz prej 7.6 leke per m/3,afersisht sa cmimi i energjise elektrike qe eshte 9.5 leke per kw/ore,kur dihet qe kosto e prodhimit dhe blerjes se saj eshte disa here me e madhe se e ujit!
    Sot pensionistet shqiptare paguajne gati njelloj si per ujin edhe per dritat,nje vjedhje kjo skandaloze!
    Nuk kam leke te rris pensionet deklaron Rama,por pushteti i tij i PA AFTE dhe i KORRUPTUAR eshte bere bashkehajdut me bizneset, qe sipas raportit te Bankes Boterore ne Shqiperi ,37% e te punesuarve
    punojne ne te zeze,pra per ata nuk eshte derdhur kontribute shoqerore e shendetesore dhe shteti kompeson pagesen e pensioneve nga buxheti i shtetit 29 miliard leke,qe mund te investoheshin ne drejtime me te domosdoshme!
    Po keshtu ne vitin 2018 institucionet shteterore,te pushtetit kriminal te Rames nuk kane derdhur kontribute per sigurimet shoqerore per punonjesit e tyre 108 milion euro,shifra keto jo vetem skandaloze,por te vlefshme per te formuluar edhe padi penale per fajtoret ministra,por edhe per kete kryeminister kukull dhe arrogant!
    Qendrim kriminal mbajti Rama sidomos pas denoncimit te skandalit te dhenies se tenderit te unazes se re,nje firme fantazem,me dosje te fallcifikuar dhe Rama jo vetem nuk coi ne gjyq ministrin Gjiknuri,por ju hakerrye gazetareve duke u thene se “Ku eshte ketu korrupsioni?”
    Sot Rama kerkon dialog me opoziten,por kete e ben nga halli,sa per te lare gojen,se ai kurre nuk ka bere dialog as me popullin!
    Rama eshte XHELATI i shtetit ligjor dhe i rrenimit te administrates qendrore dhe vendore,sepse krijoi fantazmen kanceroze te “bashkeqeverisjes me qytetaret”!
    Kjo fantazem jo vetem ka zhdukur shtetin ligjor,por edhe ka mbytur demokracine!
    Sot qytetareve u behen padrejtesi,u vidhen te drejtat,u behet korrupsion,por nuk kane ku ankohen!
    Nje kryeminister,qe nuk ka lene gje pa privatizuar ne Shqiperi,per fatkeqesine e popullit shqiptar dhe te demokracise ne vend,ka SHTETEZUAR ate,qe duhet te ishte me e DREJTE dhe me e LIRE nga cdo gje:ANKESAT e popullit!
    Dhe kete krim ,qe ai i ka bere demokracise dhe shtetit ligjor e ka pranuar vete zyrtarisht ne 21.11.2018.
    Kudo ne bote protestat dhe grevat i organizojne dhe drejtojne SINDIKATAT,por ne Shqiperi nuk ka sindikata sepse nuk ka demokraci!
    Nuk ka demokraci,se demokracia fillon tek individi,tek e drejta dhe liria e tij,qe te ankohet ,te degjohet,te respektohet dhe t’i zgjidhen ankesat sipas ligjit!
    Sot shqiptaret kane vetem 3 te drejta:
    -Te lindin,te votojne dhe te vdesin!

    Reply to this comment
  • salih rrahman berisha eshte Tatoo-ja mbi KARIN SHQIPTAR (Ose me qarte spjeguar mbi Shqiptarin Kare ) May 26, 12:22

   cdo rrugac e injorant rrugesh
   apo psikopat mundet te ofendoj nji Figure qytetare .
   gjithcka me shume se nji shprehje e njeriu ordinere

   e kulture kazani.

   ————
   ne asnji shoqeri te Botes se civilizuar nji qytetare normal ,i lejon vehtes te injorohet para shoqerise ,

   e bej te tilla gafa qe injorojn Kulturen e Shoqerise qytetare.

   ky Plak i Rrjedhur ,.
   demostron ktu se ne cilen pjes te asaj shoqerie ben pjes .

   Reply to this comment
  • Vasili May 26, 14:17

   Ky lloj korofillaku,merre cdo forme dhe cdo ngjyre,duke tundur cdo flamure, kur i cenohet interesi i vet i vockel.
   I kemi pare ne katet e siperme,te diktatures se hoxhes.
   Mbas shembjes se asaj ngrehine,lloji i Lazrit,Bollano,Vasilit etj u shndrruan ne ´´demokrat´´ dhe grek,meqense ky shtet ofronte favore.
   Jam i sigurte,qe dhe shteti grek,nuk e do kete lloj perfaqesimi,me keta lloj karagjozazh,qe ndryshojne ngjyre me shpejt se kameleonet.

   Reply to this comment
  • Sokrati nga Lazarati May 26, 16:46

   Ke shume te drejte Xhuxhumaku. Tamam arome kanadeze fjala jote bre. Ky Mandrili a bicim Jorgaqi, me duket se eshte toidhio si i dikurshmi Xume Protopapa, por Xumja eshte zhdukur nga skena. Por mbase ka ik si Xhume e ka dal si Jorgo pasi e pa qe me komentet e veta e dhjeu sa plasi edhe tubacionet e ujrave te zeza.
   Jorgaqi me sa duket nuk e ka pyetur vehten e nuk na ka spieguar se pse nuk eshte ndjere ndonjehere per bemat, ne fakt gjemat e Like Floririt? Po per krimet e Bashes? Lere mos e zer ne goje pisllekun e SRB malokut se qelbet Ballkani dhe Europa po se po, po edhe me tej. I gezohet kockave qe i hedh socialistia e thekur, zonja Gold, qe nate e dite mendon per karpitalizmin, sikur si ka votuar vete ato ligje qe vetem pensionin ja kane cuar perpjete ne 2.5 million leka ne muaj, Pa shif pastaj si i meshiron kjo Golden lady minatoret e shkrete o Mandrillo.
   Jorgo te ngrente tenja, e ke te keqen brenda. Edi nuk ka privatizuar asgje si Likja, Sala apo Tos marmalata; nuk ka shit det, nuk ka vra me Gerdec, nuk ka shtene dhe ka vrare me 21 Janar, nuk e kane filmuar me dallavere qe i kane plasur sheshit si pordha neper breke, nuk e kane kap me 230 meleone te humbura ne drejtim te paditur, as duke u shkerdhyer me sekretaren apo ndonje mik a mikeshe, tjeter. E ka thene Veri me kohe, “armiku me i rrezikshem eshte ai qe harrohet…” o Mandrillo. Mos harro, dhe mos ju a deform shqiptareve kujtesen o Mandrill.

   Reply to this comment
  • ganiu May 27, 16:36

   Ha, ha dhe ha, qënja e autocen po dalka në krah të Ramës sepse nuk gjeka një mut tjetër më të mirë për kreun e shtetit?
   (kjo shprehje e fundit është sugjerim i cenos )

   Reply to this comment
 2. lektori May 26, 04:55

  zoti Mandili teorikisht keto qe thoni ju qendrojne por ju gaboni rende ne kohe..hapsire dhe ne njerez dhe me lejoni te jap ca argumente
  .
  A-1
  Jeni pambarimisht I vonuar qe pas 1001 e nje gabimeve dhe fajeve 6 vjecare te Rames ju “pameshirshem” po I fusni shqelmin mbrapa nje kufome politike si Rama..
  .
  A-2
  .Ky talenti juaj per te “vrare nje kufome” qe eshte ne resonance me ofensiven Nazi-Berishiste ( per fat te keq burri I shtetit I te shkretit Arvizu) I cili ne menyre terroriste me perkrahje te fshehur nga segmente antishqiptare ne Amerike & Europe po kerkon ate qe thoni ju Rama Ik
  .
  A-3
  .Qofsha I gabuar por keto gabim-faje te Rames do ti bente cdo kryetar PS tjeter pasi skenarin (time table) e ketyre “gjemave te Edrames tashme perpilohen nga dipllomate te huaj qe kane tentakulat e tyre ne drejtorite e Ballkanit ne Washington & Bruksel.
  .
  A-4.
  .
  Per E.KA.R( Edi kristaq aneta rama) jam shprehur fort qe ai ishte/eshte nje….. “shkerdhatokrat” …qe ne 2014 dhe mund te numeroj qindra raste te tjera..por nese Inteletualet tane midis tyre dhe Mandili nuk shikojne qe miqte tane porno-perendimore duelin midis Rames dhe Berishes e konsiderojne si te nje Dele me Ujkun dhe po bejne pikerisht ate qe bene ne 1992 dhe 2005 atehere ky quhet regjim ambasdorist berishist pinocetist para te cilit komunizmi apo fashizmi duken lule.
  .
  Ju lutem analizoni kete koment:

  SHKËRDHATOKRACIA GAZETA DITA August 17, 2015

  ==========
  Edi Rama ka kohe qe e ka mbushur kupen qofte si kohe,qofte dhe nga veprimet e tij dilettante e deri ndoshta ndonje tradheti e felliqur..
  Besoj se 90-95 perqind e votuesve ne 23 qershor 2013 priten prangat per berishen ose largimin e tij nga politika.
  Por ne fakt po ndodh e kunderta qe eshte menxyre..
  Krimineli berishe po akuzon si kriminel edi ramen dhe ne parlament cdo te enjte eshte sillet si nje ujk ne nje stalle me dele..
  Duket hapur qe shkerdhokrati me I madh eshte E.K.A.R. ( Edi kristaq aneta rama) per te cilin mund te numeroj qindar tradheti ne lidhje me berishen ku do te vecoja faktin kur tradhetarit kosoves I thote atdhetar I flakte per kosoven…
  16/04/2014, Edi Rama në Kukes në përvjetorin e Kosovës
  Pavarësia e Kosovës,
  Rama mirënjohje të thellë Berishës, e Majkos
  “Shpreh mirënjohje të thellë dhe për Sali Berishën e PD, kur ishte në qeverisje, si pjesë e përbashkët shqiptare për pavarësinë e Kosovës dhe për të arritur në këto ditë. Nëse e kthejmë në çështje politike ne ngatërrohemi edhe sa është ora , apo është mars a prill por fatmirësisht nuk ndahemi tek cështja e madhe që deri dje mbante emrin çështja e Kosovës
  a ka me shkerdhatokrat se edirama
  vrasesit te remzi hoxhes,furnizuesit me arme dhe karburant milloshevicit ti shprehi minjerenjohje te thelle..
  KA ARDHUR KOHA QE TE GAZETA DITA TE KRTIKOHET FORT EDI RAMA SI TRADHETAR I 21 JANARIT & GERDECIT & KOSOVES ( fundi komentit)
  .

  Reply to this comment
 3. Sa per dijeni May 26, 05:02

  Ja o te helmuarit e Dites, juve qe ju digjet barku per socialistet, do ta heqim dhe Ramen e ke te veme pastaj ndonje qe do e propozoje miku juaj Like Floriri apo do mblidhni ju redaksine e do e vendosni. Rama ka gabime sa ska ku te veje po tani do rri aty ku eshte edhe me nje kembe ne varr te jete vetem te mos behet ca do Saliu dhe lulushja Mjaft eshte mjaft. Dita, te fala likes, cizmeve dhe Dades me ata ka te ardhme e majta jo Shaka.

  Reply to this comment
  • Doni apo nuk doni ju o mijë kënetash Drejtësia do të BËHET. May 26, 09:57

   O mavri, po si mo nëse heqim rama-vicin ps na vdiska se nuk ka politikanë t’a udhehqun? Nëse është kështu le të dalë jasht ligjit si parti e paaftë dhe me ndërgjegje që bashkëpunon me botën e krim-korrupsionit-ekstremist-mafjozo-imoralo-politik në ditë e vite deri më sot. Turp e bashkëfajësi sëbashku. PS nuk është një parti pa njërëz patriotë, të ditur dhe largpamës, se nëse do të ishte e tillë sikurse e paraqitni ju o mijkënetsh , pas rënjes së rama-vicin kjo PS do të shuhet, një marri e shkuar marrisë një krim që vazhdon, që nuk duhet injoruar, por denoncuar dhe hetuar për mijra krime e supërkorrupsione e tradhëti kombëtare, që vazhdon t’i bëjë avokatinë djallit, që është faktuar me zë figurë e dëshmi të gjalla, sa kombëtare e ndërkombëtare në dëm të popullit e Shqipërisë. Mjaft është mjaft. Vetëm qëndrimi indiferent ndaj fermerëve e bizneseve që po i servirim në vite popullit produkte ushqimore të tejngopura me hormone e kimikate që po ja nxijnë jetë popullit, pa harruar korrupsionin e bashkëjetesën me krimin, mjafton që rama-vic me sozi duet të ishin sot në burg dhe jo të cicërojnë në të tre pushtetet, plus pushtetin lokal e opozitë dhe atë pjesë të medias e biznesit që si lavatriçe vazhdojnë të pastrojnë lekët e pisët.

   Reply to this comment
   • Sa per dijeni May 26, 17:00

    O idiot dhe ekspert kenetash, nuk po flas se Rama eshte i pazevendesueshem, lexoje prape aty buze kenetes. Po them qe ai eshte i destinuar te mos largohet tani vetem per te mos bere nje precedent te rrezikshem per Shqiperine. Nese ai largohet tani atehere cdokush do kerkoje kete gje me vone e ne te njejten menyre duke e bere vendin te paqeverisshem. Ne ardhte Lulushi me cizmen tani, iku per lesh dhe drejtesia qe pret zotrote buze kenetes. Sa per Ramen te dale qe cke me te para drejtesise por ka rradhe me pare. Saliu, Lulushi, Likja, Cizmja, gjithe ish kabineti Berishes dhe pastaj e ka rradhen naltgjatesia e tij, ndryshe nuk eshte drejtesi por shkerdhatodrejtesi.

    Reply to this comment
  • Dita-Nata dhe Z. Thano ne rrugen e Neo-Komunizmit May 26, 15:33

   J.Mandilli – je nje kopje e keqe e Thanos, – Kazani nekomunist eshte bashkuar me kazanet e te vjellurave te PD-LSI. Ju po zgenjeheni nga protestat e Luzimes dhe Mona cizmes, dhe mendoni se helmi qe hidhni do rrezoje E.Ramen, por po beheni qesharak njesoj si ata qe protestonin dje dhe Jargaviteni si S.Berisha me shpresen do bjere sot apo neser Kryministri.

   Reply to this comment
  • Rebel May 26, 20:59

   O ti “sa per dijeni”!
   Ti flet njelloj si nje kalama 5-6 vjec,qe duke dashur ta munde shokun me fjale i thote atij se “dashnori i mamit tim eshte me i mire se dashnori i mamit tend”!
   Ne se ne PS nuk ka njerez,qe ta vene me shpatulla per muri Ramen,atehere le te ulin kokat dhe t’i falen perendise, qe jane bere “dele”!

   Reply to this comment
 4. Pitu May 26, 06:30

  Socalistet ose idea. Socialiste ka te beje tebeje qe be rrathe te pare te jene me te shtypurit te vraret pate drejte Jo vetem nga ana ekonomike por edge nga liria duhet qe te denohen fajtoret qe jetusn dhe punuan ne socializem qe I bene fajet men emrin e atyre sockialisteve qe this tii. Mos Valle he dhe to NJE nga ta

  Reply to this comment
 5. Komunisti May 26, 07:00

  Enveristi i “tradhetuar” nga socialisti Rama,Ky eshte gabimi i Rames,Mitat Frasheri ?! Per kete duhet hequr Rama ?
  Per tu bere ka ai vend !

  Reply to this comment
 6. good May 26, 07:29

  Bravo dhe mjaft te qelbni stilin Blushist, aq me te dashur do jeni per NE shprese humburit .

  Reply to this comment
 7. Tt May 26, 07:29

  BRILANT JE.

  Reply to this comment
 8. Ivan i madh May 26, 07:59

  Nje artikull brilant dhe i qarte per kete batakci që u ngul si tumor kanceroz ne trurin e tyre PS dhe po ifekton nga dita dites ate me veprimet e tij idiote e te pa pergjegjeshme. PS dhe socialistet e saj duhet te zgjohen nje ore e me pare nga gjumi letargjik që i ka vene ky maskara që shkatroi jo vetem PS po dhe te majten shqipetare. Dhe ta flakin jashte saj si nje kepushe që vetem thith gjakun e saj dhe fut helmin e tij te fashist e ballist. Cohuni socialiste cohuni se mortja po ju mer frymen dhe do katandiseni si PASOKU ne Greqi po atehere do jete vone.

  Reply to this comment
  • bureto May 26, 15:27

   Pasoku iku, por jo grekët. Partitë venë e vinë dhe vendin e tyre e zenë të reja. Psh iku PPSh dhe ia zuri vendin PS, dhe kështu mund të iki dhe PS, nëse kështu do vendosë elektorati i saj, por me siguri do dalë një PASOK shqiptar apo ndonjë SYRIZË, që ishte ilaçi i Greqisë për të përballuar krizën e tmerrshme financiare. Edhe pse Cipras bëri shumë në këtë drejtim me reforma të dhimbshme, dhe ia doli disi, tashmë sondazhet e nxjerrin pas konservatorëve (të djathtët) grekë. Dhe kështu rrota vërtitet, e vërtitet, por njerëzit nuk mund të kënaqen të gjithë. Rëndësi ka që kurba të njohë vazhdimisht ngritje në të mirë të shumicës së shqiptarëve. Për të tjerët, pra shtresat e margjinalizuara, duhet të veprojë si shteti, ashtu dhe shoqata të tjera humane, siç edhe ka ndodhur e po ndodh. Mua nuk më intereson shumë se cili do jetë fati i PS, atë le ta vendosin vetë ata, por një gjë e shoh se, në krahun tjetër atë të ashtuquajturin ‘të djathtë’, për faj të udhëheqjes së saj, është PD që po mpaket deri sa të rrezikojë të dalë fare nga sistemi. Pra si PD dhe PS janë po aq fajtore për këtë situatë tranzicioni të tejzgjatur. Mbase më mirë kështu, u paska ardhur koha të largohen. Elektoratet respektive duhet të ndërgjegjësohet dhe, ose të rigrupohen nën siglën e partive të reja, por jo me xhaketa të vjetra, ose të këmëngulin reformimin e vetvetes duke larguar fytyrat aktuale, që i kanë sjellë në këtë derexhe. Pikërisht kjo e dyta nuk ka ndodhur dhe vështirë se do mundet të ndodhë. Edi Rama tentoj me të ashtuquajturën e tij të ‘Rilindjes’, ta bëjë në PS atë ndryshim, por siç duket ka krijuar shumë armiq. Edhe pse, sipas mendimit tim, pati një fillim të mirë dhe po aq qëllim mirë, në këtë rrugë edhe për disa gabime të tij, por edhe për një sistem drejtësie të kalbuar ka dështuar. Të shohim a do t’ia dalë mbanë më tej. Politika është arti i të mundshmes, por dhe shumë e vështirë. Ajo zbulohet vetëm duke u zhvilluar. Në politikë, idealistët mund të jenë shumë të dëshiruar, por kjo nuk mund të ndodhë. Se përndryshe do ishte Gorki kryeministër sovjetik, Merxhani, Migjeni, M.Frashëri apo Malëshova kryeministra të Shqipërisë para dhe pas lufte. E provoi njëherë Noli dhe dështoi. Ishte Zogu që triumfoi, me instiktin e tij prej politikani të lindur. Rastet nga krahu tjetër mund të jenë edhe më sinjifikative. Se ja psh, a do mundeshin socialistët të zgjidhin në krye, respektivisht, ‘parimorin’, s’po them idealistin Jorgo, apo “Fuçiku-n”, e vërtetë çek apo këtë tonin e fantazuar Ben, si kryetar të PS dhe pastaj me ta të fitonin zgjedhjet, të bëheshin kryeministra dhe t’i zgjidhnin të gjitha hallet e shqiptarëve?! Sigurisht që përtej imagjinatës, këto populli do t’i quante broçkulla. Politikanë që dalin në krye me meritë, jo si Basha me sustë, duhet të japin prova që e neritojnë të jenë aty në majë. Përndryshe, nëse bëjnë gabime apo për mefshtësi ose largohen me votë dhe po ashtu, nëse gjatë ushtrimit të detyrës kanë bërë faje gjykohen dhe ndëshkohen me burg dhe konfiiskim të pasurisë, përsa kohë fajet e tyre vërtetohen gjyqësisht. Për ata që kanë bërë krime, janë gjykatat speciale ato që do të duhet të vendosin. Reforma në drejtësi ka patur këtë synim. Të shohim sa do t’ia mbërrijë, por dhe opinioni i shëndoshë publik duhet ta mbështesë me forcë suksesin e saj. Me keqardhje konstatohet se, me çfarë nuk merret mileti në rrjetet sociale, në kpto forume, në studio TV apo në manifestime publike, që flitet për çdo gjë, por vetëm për drejtësinë nuk flitet (keni dëgjuar në to ndonjë fjalë apo keni parë ndonjë banderolë!?), pamvarësisht se çdo gjë nga aty fillon. Nëse një ishpresident apo president, kryeministër apo ish, sheh derën e burgut, cili do guxonte të bënte 1/100 e atyre që kanë bërë apo bëjnë këta tanët të guxonte të sillej në atë mënyrë? Kurrë! Merret si shembull këto ditë Austria. Sa për të qeshur! Zv kancelari për vidion e para dy vjetëve, që u pa, dha dorëheqjen dhe po ashtu ra qeveria. Po kur doli vidio e Metës, e dha ai dorëheqjen, por qeveria e Berishës a ra? Kur populli demonstroi kundër këtij veprimi, Berisha për të mbrojtur jo Metën, por pushtetin vrau katër qytetarë të pafajshëm. E kuptoni sa larg jemi? Na flasin këta sojsëzë për demokraci, kushtetutë e ligj, humanizëm e moral, këto ‘prostituta’ politike shqiptare, që prej vitesh e kanë vendin prapa hekurave si Sanaderi kroat për një orë, apo Gruevski për një makinë. Ndaj o milet kërkoni drejtësinë. Pas saj gjërat do të jenë me siguri më mirë. Do t’u vjedhin më pak nga taksat tuaja dhe do shpërndajnë nga të ardhurat kombëtare më shumë dhe për ju. Përndryshe Berisha, Meta, Basha, Nano, Rama dhe soj e sorollopi i tyre, si dhe ata që kaq shumë keni qejf t’i përmendni, oligarkët, t’i gëzojnë vilat e pasuritë e tyre dhe t’i hanë me shëndet paret tuaja. Dhe pastaj “Selanik e tatëpjetë si ka qenë do të jetë”. Mjerisht!

   Reply to this comment
 9. Gogo Nushi May 26, 08:05

  Shume te verteta keto we thua.Ka dhe te tjera.Ne taste te tilla kur nje njeri we ke besuar te zhgenjen dhe poshteron,reflektohet me vote.Megjithate ti dhe shoket tauj,si breshkat,prape per te do votoni.Se per Partine dhe udheheqesin grate dhe bijat tuaja japin. Trupin,nurse ju jepni grate dhe bijat per Partine.Prandaj: Hesht! Hesht! dhe perseri Hesht!

  Reply to this comment
  • lexuesi May 26, 13:54

   E ke fjalen per racen tende te shpellarit qe mikun e sajdisin aq shume saqe edhe naten i fusin ne krevat gruan e tyre? Sepse te flas per ate çfare i keni dhene deri me sot kriminelit Sali me kap pikellimi per ju …

   Reply to this comment
 10. Kryqi May 26, 08:24

  Wanted ! eshte e sakte,partia “socialiste” is wrong,partia e vagabondeve is right !
  Kush parti eshte e mire atje,pse parti quhen ato ? Klane mafjoze “ametare”

  Reply to this comment
 11. ishlexuesi May 26, 08:26

  Ore idot gazetar qe je mbyllur ne studio e nuk e kupton qe me i informuar eshte lexuesi se sa ti or gazetaruc(n.se je i tille)!Idotesirat e tua ne kete analize nuk me kujtojne gje tjeter beçse flete rrufete e kohes se monizmit qe kendi ku e ke varur eshte “gazeta dita”!A.Cipras or durtymen nuk eshte socialist por vjen nga ekstremi i majte ,ku per ironi te fatit sot te gjitha partite e ekstremit te majte e kane abandonuar se beri rreforma therrese per popullin ne kundeshtim me premtimin qe beri popullit grek per rezistimin e trojkes ,ku reformat qe beri Cipras nuk i merte persiper as Neo Dhjemokracia me Miçotaqet ne krye!Uroj qe ne pjesen e dyte te na tregosh se ç’fare inati ke me Ramen ,inat ky personal prej mendje shkurti !Kuplara nuk e beri Shqiperine Edi Rama por e gjeti midis Jush ,te majteve qe flisni e mendoni si te djathte ,nga Ju qe preferonit qe kryetarin e qeverise donit ta kishit ose pokerist e pianec,ose mesjetar si shpellari Berishe qe “Me thuej ti mue ,te them un tye”Batakçi nuk eshte Rama por Ju batakçinjte qe nga civilizimi e qyteterimi i tij perfitoni e nuk rruani dot as etiken e te shkruarit nga mellefi qe keni per te se si ka mundesi qe e gjithe qyteteria e perkrah dhe e do duke e votuar ne çdo mandat!Ndaj do te qe me mire qe kete erresire qe ke ne trurin tend te vogel e pa vizion te mos na e japesh si recete per te na ulur ne kete nivel ku je zotrote!Ke rastin me te mire sot ti bashkohesh zerit te kopilit te bllokut Andush,te Ylli Raqipit e skicofrenigt Lubonja si pasqyra me e miree dy boteve ne kete vend!Bashkoju atyre e do te ndihesh me i lehtesuar ne ato ç’ka mendon e shkruan duke na i servirur jo si receta por si mellefe ku me lojen e piset qe perdor na fut edhe Bedriun a thua se ky eshte etalon i mendimit te drejte ne kete vend ,ku sorrat pasi iu ka ikur koha qe te shqyejne kermen e radhes bejne vetem ga ga ga ga ga ga ga ga ga ga ga ,me nje zhurme çjerrese per kedo qe e ndigjon !Se fundemi ty or gazetaruc kryekrimi te vuri bustin e tradhatarit te Shqiperise Ahmet Zogut ne mes te Tiranes e nuk bete gek e te benkerka pershtypje kthimi i eshtrave te M.Frasherit!Edi Rama vertet ka bere gabime por mos harro se jeton ne kohen e gabimeve ,vertet mund te mos jete kryeministri qe duam por mos harro qe eshte i vetmi qe i ka vene shpatullat kesaj katrahure e baterdie qe u be me kete vend ,ku uroj qe ti mos te kesh qene pjese e kesaj katrahure !Nda lereni ta çoje objektivin deri ne fund duke i çuar te gjithe ata qe e shkerdhyen keqazi e e bene sistem vjedhjen,vrasjet ne burg e pas ketaj Ju gazetarucet do te shikoni se pas misionit te tij ai do te kete kurajon si per çdo gje te jape doreheqjen per ta vazhduar ndonje intelektual tjeter i perkushtuar per kete vend!Tradhetin nukiua pruri Edi por e gjeti midis Jush or njerez pa identitet!

  Reply to this comment
 12. Xha Brahua May 26, 08:27

  Te drejte ke ti o Jorgo……. madje nuk hiqet asnje presje asaj qe ke shkruajtur.
  Por sipas teje ke duhet te votojne njerezi?
  Njera me mut nga tjetra jane qe tè dyja.
  Keshtu qe i bie te votojne mutin qe vjen me pak ere dhe te kenaqen me eren e tij.(te mjeret njerez ne dore te kujt jane)

  Reply to this comment
  • Lasgushi May 26, 11:27

   Mos shko deri tek votat! Ka parti socialiste? Ka elektorat socialist? E atehere duhet te zgjidhet nje lider i vertete socialist, kete thote Jorgo, merrni ne zoterim partine tuaj e cila eshte uzurpuar nga nje mashtrues qe socialist nuk ka qene kurre!
   Edi Rama eshte i njejte me Sali Berishen, jane dy personazhe te padenje qe kane uzurpuar respektivisht drejtimin e PS e PD, pa pasur farer lidhje me idealet e ketyre 2 partive.

   Reply to this comment
  • Sigfrid May 26, 16:25

   O xha Braho!
   Nuk gjendet kryetari i nje partie ne faqet on line,as edhe nga njerez si ne!
   Lideret e nje partie te vertete per popullin dalin te farketuar ne luften politike kunder te keqes duke u dhene shumices se shqiptareve besimin se ky vend mund te behet me mire se nga eshte sot!
   Dhe mbi te gjitha kjo lufte politike nuk behet thjesht me lojra fjalesh,por se pari duke i bere GJYQIN e historise ketij te ashtuquajturi TRANZICION,qe jo vetem u grabiti shumices se popullit pasurite kombetare,por edhe i percau,i poshteroi dhe i hoqi shpresen se ky vend mund te behet me mire!
   Sot pas 29 vjetesh kapitalizem,ne na mungon plotesisht demokracia e vertete!
   Sot ne votojme,por pushtetin e merr ai me hajduti,me maskarai,me mashtruesi!
   Se cfare shteti dhe demokracie ka patur ketu ne keto 29 vjet me sakte se e thone politikanet,sa here dalin ne opozite kunder njeri tjetrit,nuk e thote dot asnje prokuror!
   Dhe populli shqiptar gjithmone ka qendruar sehirxhi ne pritje kur t’i bien perdhe KOQET dashit!
   Akoma edhe sot shqiptaret diskutojne qe te mbrojme Ramen se na vjen Basha!
   Te tjeret thone,”Rama ik” te vije Basha!
   Keshtu kemi bere 29 vjet me radhe dhe asnjehere nuk kemi menduar se si i behet me mire Shqiperise!
   Me pyesin mua,se “ti kritikon Ramen qe te vije Basha?”
   Po kush eshte ne PS njeriu me i zoti se Rama?
   Pikerisht ne keto pyetje gjendet edhe diagnoza e semundjes se sotme te ndergjegjes se popullit tone!
   Qe nuk eshte afirmuar ne keto 29 vjet asnje njeri tjeter pervec kryetareve te partive dhe me konkretisht e Berishes,Nanos,Metes dhe tani e Rames,nuk eshte faji i tyre,por i vete ketyre diktatoreve si Berisha e sot Rama!
   Edhe nje PORDHE te behet ne Shqiperi servilet,rrogtaret,mediat etj deklarojne se ajo u be per merite te Rames!
   Behet festa e bostanit,gjelit te detit,domates,kastravecit etj, brohoritet se mori pjese kryeministri!
   Behet nje koncert ne Tirane,do shenohet se ai behet nen kujdesin e kryeministrit Rama!
   Mbillet nje peme gjekundi,do shkoje pa tjeter Veliaj dhe nje tufe kameramanesh qe ta vertetojne kete fakt “historik”!
   A e mbani mend o popull,ne se shkonte diktatori komunist Enver Hoxha kur inaugurohej nje hidrocentral apo nje uzine?
   Kush shkoi ne Uzinen e Auto traktoreve kur u prodhua TRAKTORI i pare?
   Pra kur ne diktature nuk shkonte medoemos diktatori,po sot qe ne cdo cerdhe te lyer me gelqere,qe shkon vetem kryeministri apo vetem kryebashkiaku,si mund te gjejne mundesi dhe aftesi te tjeret,qe t’i njohe populli?
   Ja ky eshte krimi i radhes i Rames,qe e imiton pike per pike edhe i klonuari i tij Veliaj,qe ngjajne me njeri tjetrin per nga deliri i madheshtise dhe mashtrimi njelloj si dy pika uji!

   Reply to this comment
  • ganiu May 28, 06:46

   Xha Braho ka të drejtë.
   Të vazhdojmë të hamë mutin tonë.

   Reply to this comment
 13. Dash May 26, 08:33

  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!…..varet nga pikeshikimi i cdo shqiptari , pavaresisht se disa gjera qendrojne , me duket nje tentative per te balacuar anen tjeter (antishqiptare) qe po ben ceshte e mundur per te kthyer mbrapa venien ne shina me ane te reformes se drejtesise te nje shteti ne nje moment te veshtire…..

  Reply to this comment
 14. G.Karagjozi May 26, 08:52

  Zt. Mandili analiza Juaj eshte e sakte dhe nuk ka nevoje per shtesa . Llogjika juaj e pa kundershtushme. Mungon vetem nje konkluzion qe eshte i hidhur por duhet te kemi kurajen civile ta mjohim e deklarojme. Pse Kryeministrat Shqiptare jane njeri me i keq se tjetri .Eshte rastesi;apo jane “kukulla” qe na i kane postuar miqte e armiqte tane ??? Jo;jo. Ne i meritojme se si Komb kemi nivel Intelektual qe le per te deshiruar. Nje pjese e madhe e Shqipetareve nuk eshte Popull me personalitet por TURME. Nje shembull i thjeshte.Behen shume komente me Nickname e jo me Emer. Komente ordinere, kaotike, me sharje,pa permbajtje,etj.etj..Turmat tona Servilosen,duartrokasin, kerkojne privilegje, shesin Moralin e ndergjegjen per perfitime personale; pra si konkluzion , Turma pa personalitet, amorfe,nivel ordiner. Si rezultat i ketyre TURMAVE qe sjane Popull ne kuptimin e vertete te kesaj fjale edhe Produkti pra Kryeministrat SHqiptare jane te tille : Mashtruse,Kriminele,Hajdute, Jo Patriote te ndergjegjshem, te vetekenaqur, arogante,spontane, pa vizion.Mos haroni dhe Presidentet Nishani; Meta e kompani.Mendoni qe eshte rastesi..Jo , jo, i meritojme…Shqiperia do plotesohet e Europianizohet kur Populli Shqiptar te shkollohet,edukohet, ekonomisht te jete me standart dhe formim qytetar.. Faktori kohe eshte i nevojshem…..

  Reply to this comment
  • Andon Zako May 26, 11:10

   E vertete Te gjithe kryeministrat shqiptar kane qene cyryk ! Ne keto 30 vjet kemi pare nje nivel shume te ulet performance gati gati korruptive me nje nga shtyllat e demokracise qe eshte Drejtesia!
   Keta kryeministra e varrosen Drejtesine !
   Ju desh Americaneve europianeve qe te ndertojne nga e para Drejtesine nje nga shtyllat me te kalbura ku mbeshtetet e gjithe shoqeria shqiptare
   Drejtesia e munguar eshte anti demokratike eshte vdekja e nje shoqeriee europiane demokratike dhe civilizuese !
   Deri tani Shqiperia ka qene ne meshiren e kryeministrave qe bejn ligjin sipas qefit te tyre dhe suites se oborrit te tyre kur jane ne pushtet !
   Te gjithe kryeministrat shqiptar jane te akuzuar si kriminel autoritar dhe shume te fuqishem nga njeri tjetri
   Por jo nga Drejtesia

   Reply to this comment
  • arturo May 27, 17:28

   Po ti G.Karagjozi,qe shkruan me emer te plote (sic thua),pse nuk i konkretizon kritikat dhe akuzat,por ben lojra fjalesh?
   Pse ua kerkon te tjereve nivelin intelektual,por vete nuk e tregon kete?
   Ti thua se turmat duartrokasin hajdutet,kriminelet etj,por vete nuk denoncon asnje hajdut e kriminel?
   Ne se ti vete arrin ta vleresosh popullin shqiptar pa nivel intelektual,demokratik etj atehere mos e kerko rritjen e ketij niveli tek te tjeret,por filloje ndaj vetes!
   Fillo akuzo hajdutet dhe kriminelet me emra dhe me vepra!
   Pas teje le te vijne edhe te tjeret qe mendojne si ty dhe keshtu orteku popullor do te marre vrull duke marre me vehte cdo gje te keqe!
   Se po ndoqem mendjen e “dembelit te Stambollit”,qe thoshte “larg bythes time”,kurre nuk do ndreqim gje!
   Se pari duhet te godasim fort gjykimin e shume rilindasve ,qe thone me budallallekun e tyre se “Po iku Rama,kush do ta zevendesoje ate?
   “Kush eshte nje tjeter me i mire se Rama ne PS?”etj
   -Fakti qe ne PS eshte krijuar nje mendesi e tille vdekjeprurese fajin kryesor e ka vete diktatori Rama!
   Gjate gjithe kohes qe Rama ka qene ne krye te PS-se, te Bashkise se Tiranes dhe tani edhe te qeverise ka zbatuar filozofine e tij mashtruese qe cdo gje ne Shqiperi eshte bere ne saje te ideve,deshires dhe vullnetit te tij!
   Kudo,ku behet nje gje,nje eveniment,nje feste sportive,bujqesore,kulturore etj,qofte edhe pa asnje rendesi kombetare, me doemos qe ka shkuar,ka folur dhe gjykuar vetem Rama e askush tjeter!
   Behet festa e bostanit ne Divjake,do marre pjese Rama!
   Behet festa e gjizes ne Kavaje do marre pjese Rama!
   Do behet nje shfqje tek liqeni artificial,do marre pjese Rama!
   Do celet nje ekspozite do marre pjese Rama etj.
   Nje lloj si ky eshte edhe kryebashkiaku Veliaj!
   Do mbillet nje peme do jete me lopate ne dore Veliaj!
   Do e kerkoje per interviste Ermali,do veje Veliaj!
   Do lyhet me boje nje cerdhe(ai e quan rikontruksion) do shkoje Veliaj!
   Do behet festa e domates ne Shengjergj,do shkoje Veliaj!
   Do behet festa e gjelit te detit,do shkoje Veliaj! etj.
   Po diktatori Enver Hoxha a shkonte njelloj si keta ne festat e domateve e presheve etj?
   Si nuk kane turp,qe mburren me te tilla vogelsira kur Enver Hoxha shkonte ne popull vetem per gjera te medha,kur binin termete si ne 1967 ne Diber e Librazhd apo ne 1979 ne Shkoder ku u rrafshuan qindra shtepi dhe u ndertuan te gjitha te reja FALAS nga shteti vetem per disa muaj e jo si sot qe viktimat e Gerdecit bredhin akoma pas gjyqeve pa fund per te marre te drejtat e tyre!
   Nuk ka me te mire se Rama thone tru tallashet e rilindjes sot!
   Po ku ka lene Rama dhe Veliaj tjewter pertsonalitet ne PS qe te afirmohet qe te demostroje ne popull aftesite e tij?
   Po ku ka lene Rama dhe Veliaj njeri tjeter qe te de
   batojne me keta,duke kundershtuar e denoncuar te metat e gabimet e tyre ne parti e pushtet?
   Doemos qe nuk e kane bere kete se te gjithe te emeruarit dhe te zgjedhurit jane prone e Rames,pra te gjithe ata jane ushtaret e tij qe mjelin lopen kapitaliste e nuk ju duhet se te tjeret nuk kane buke per femijte!
   E shikoni Ramen dhe Veliajn,qe gdhihen ne mengjes dhe postojne ide dhe foto te investimeve qe do fillojne se shpejti kudo?
   Ja kjo quhet transparence e tyre!
   Se hesapewt,shperdorimin e milionave te shtetrit vetem keta i kane ne dore dhe qeveria,apo vartesit jane vetem per te ngritur duart,si fasade!
   Hidhen miliarda ne qender te Tirane,por mijra femije ne ish komunat rreth nuk kane asnje cerdhe,kopesht,kend lojrash etj!
   Hidhen miliona ne fshatrat e braktisura,qe per mashtrim quhen turistike,por lihen lagjet e Tiranes me rruget cope cope,plehrat kudo,mungojne lulishtet etj dhe milionat qe paguajne qytetaret si taksa vendore nuk dihet se ku i hedh Veliaj!

   Reply to this comment
   • ganiu May 28, 11:01

    arturo, pak jan denoncuar, pak kanë përfunduar në prokurori, ndonjë dhe në gjykatë?
    Asnjë dënim? Në mos gaboj.
    Kurse ti për ti “mbyllur gojën” një komentuesi i kërkojë të “çlirojmë Shqipërinë”? A të martë shalët ty e të gjithë neve, për mentalitetin që kemi.
    Në vënd që të bëhemi bashkë për të mbrojtur vetveten, në mbrojmë grabitësit tanë.

    Reply to this comment
    • arturo May 28, 15:44

     O gani!
     Meqenese e pranon vete t’i ka marre muti shalet dhe na e hedh ketu ne te tjereve qe nuk ta kemi borxh!
     Ne se ke lexuar me vemendje repliken time me G.Karagjozin nuk e kam bere qe t’i mbyll atij gojen,por per kundrazi,qe ai ta HAPE GOJEN vete i pari,meqenese ka konstatuar i pari kete nivel mjeran te popullit tone!
     Nga kush e pret rritjen e nivelit ky G.K bashke me ty?
     Nga mjeranet jo se jo,pra del qe ai vete,por edhe ti,si me te mencur qe na dilni filloni e na hapni syte ne idioteve funksionale!
     Ne se edhe ju vazhdoni te veproni si ne, del qe “shan muti kaken”!
     Pra thirrjes tende qe “te behemi bashke”,qe te mbrojme veten,filloni e behuni bashke ju me te mencurit,qe te mesojme edhe ne nga ju!
     Me lejo t’u bej dy pyetje ty dhe ketij G.Karagjozit:
     1-Besoj e keni lexuar shkrimin e autorit J.Mandili,por si spjegohet qe nuk keni dhene asnje gjykim me fakte e argumente ndaj ideve dhe fakteve te tij,por jeni marre me lojra fjalesh te komentuesve militante?
     2-Po ashtu besoj se do e keni lexuar edhe komentin me emer te plote edhe te antarit te PS-se,V.Dushniku,qe jep fakte dhe argumente te arsyetuara per pa aftesine,shkeljet ligjore dhe korruptive te Rames dhe qeverisjes se tij!
     Pse nuk jepni gjykimin tuaj ndaj ketyre fakteve kon krete,por merreni me sofizmat tuaja prej adoleshentesh pa tru,duke u grricur me cdo komentues se koti?
     Njerezit e mencur nuk merren me cingerrimat,por pas thelbit te problemeve!

     Reply to this comment
 15. ante May 26, 08:56

  Nje analize tronditese por e vertet. . Kesaj i thone :fola por shpirtin tim clirova. Suksese

  Reply to this comment
 16. Shqiptar i pa rritur May 26, 08:57

  Jorgo artikull i goditur , shpresoj qe Rama ti hedhe nje sy. Oligarke e Koncensione nuk eshte gabimi kryesor i Rames sepse te tilla ka ne gjithe boten e shtete ti stilit kapitalist. Ndryshe i bije te kthehemi ne nje shtet komunist pasojat e te cilit i njohim. Koncepti Oligark ne Shqiperine postkomuniste eshte bere si simbol i varferise,mjerimit te masave popullore. Nuk eshte keshtu. gabimi qendron ne faktin qe keta oligarke bejne business me shtetin shqiptar(aktualisht me Ramen) dhe pastaj ndajne parate e fituara. Vjedhje me te paster nuk ka. Sepse rama nuk ndertoi shtet por nje klan ,nje bande socialistesh te komanduar nga ai vete. Nga Saliu Rama nuk ndryshon shume. Ata jane te ndryshem por dhe te ngjashem persa i perket vizionit dhe respektit qe kane per kombin e tyre. Per dy mandatet e Rames historia do te shkruaje gjera “shume te bukura” por ketu do te jemi se dhe drejtesia do te vonoje por do ta vere ate ,berishen dhe gjithe sahanlepiresit e tyre perballe bankes se te akuzuarvet.

  Reply to this comment
 17. Socialist I pandershem May 26, 09:02

  Ti qe shkruan dhe te gjithe si ti jeni te ligj.Doni dhe I shkoni mbrapa njerit qe ju fyen,poshteron,ju shkerdhen e s ju le gje pa bere.Prape per te do votoni.Atehere s Kane asnje vlere a to prapesi qe ti ja rrjeshton.Se ju vini nga Partia………”Partia mbi te gjitha”.

  Reply to this comment
 18. Dash May 26, 09:11

  Shume i sakte “lektori”..

  Reply to this comment
 19. ETHEM LALAJ May 26, 09:29

  Z.MANDILI: SHPESH TE KAM LEXUAR ME ÊNDJE,PASI KE MEND E KALEM..DHE SHKRYAN NE D I T E N TIME TE PREFERUARE.
  -KUSHDO MUND TE BEJE KRITIKA PER PUNEN E TJETRIT KUR ATO BEHEN PA TENDENCE,JO POLITIKE DHE PER TE MIREN E POPULLIT.
  -PO TE PYESE: CILET K/ MINISTRA,PRESIDENT,MBRET ETJ,NUK JANE PERGOJUARE TEK NE NE 107 VJET-SHTET. !?
  -NE SI SHQIPETAR,APO BALLKANAS NUK NA PEKQEN PUNA E TJETRIT NDAJ SEZBEN DO I NGJITIM NDONJE BISHT SOPATE E FSHESE PER TU FLAKUR TUTJE.
  -JU I TURRENI KM RAMA,KU 40 % E VREJTJEVE TE TUA MUND TE QENDROJNE.
  -UNE SI ISH USHTARAK MADHOR KRITIKOK ASHPER KM RAMA QE REABOLITOI PADREJTESISH ME CEREMONI SHTETRORE BALLISTIN M.FRASHERI DUKE ULUR KOKEN E LEGJENDARVE TE LNÇL E 28.000 DESHMOREVE TE ATDHEUT.POR AJO QE KA ME SHUME RENDESI ESHTE SE AI ME GJITHE KRITIKAT E BERA-NUK U TERHOQ DUKE THENE “..PO TE ME VINTE EDHE NJEHERE RASTI DO E BEJA PERSERI..” KJO RENDON ATE POR EDHE MUA SI VOTUES I MAJT QE KAM VOTUAR FAMILJARISHT SI FIS E SI FSHAT ME 385 VOTA PER PS.E KJO ME VENDOS ME PIKE-PYETJE NESE AI NUK REAGON.
  -AGRON TUFA DUHEJ SHKARKUARE MENJEHERE PREJ TIJ I EMRUAR PREJ SALIUT QELLIMISHT.
  -FAKTI QE NE KTE 75 VJRTOR TE ÇLIRIMIT NUK PO SHOHIM ANGAZHIME SERIOZE TREGON SE KM RAMA NUK PO MBAN QEVNRIM TE DREJTE.CAJTIMI ZV/KM BRAÇE NE KTE DETYRE MUNDET TE BEHET DIÇKA.
  -SA PER OLIGARKETVE SB,DO THOSHA SE AI NUK I SPOSTON DOT ATA SE E PSON SI TIK LLALLA PER BUMJET E ZHARRZES NE FIER QE DONTE TI DENONTE SE PRISHEN BANESAT E NJEREZVE ,POR LUJA..E LA PA VIZE AMERIKANE, ETJ.NUK DIHET KU FLE LEPURI ME TROPOJANIN B.ULAJ,MIKU SB,KU PD NUK FLET ASNJE FJALE.
  -DUHET THENE TROÇ SE TE NE NUK FUKSIONON DREJTESIA.DHE ÇDO GJE ESHTE FUTUR NE QYTETARIN “DIXHITAL” TE SB,I CILI HAPT KERKON TE VRASI KM E VEDIT.
  -DHE NE KUSHTET QE PO PUNON E LUFTON EDI RAMA I RRETHUAR NGA TE GJITHA ANET,MENDOJ SE I KA NUNDESIT TE REFLEKTOI ME SHUME.
  -ARDHJA E BERISHIZMIT NE PUSHTET DO TE ISHTE MARRZI.NDAJ KUR NUK KEMI PULEN..DO TE HAM SORREN THOT POPULLI.E RAMA ESHTE ME I MIRI NE PS.ATA QE I MBURR SALIU JANE PER PD E JO PER PS.FLM.E.L-JO ANONIM.

  Reply to this comment
 20. Sqepari May 26, 09:35

  Qe nuk eshte socialist Rama e di dhe vete. Qe eshte batakci duhet tja themi se nuk e di. Nuk votohet Rama, por PS dhe kjo ndodh ngaqe popullin e ze lemeria kur kujton Berishen dhe shpellaret e tropojes

  Reply to this comment
 21. Drina Haxhi May 26, 09:43

  Medeshire Z. Kryeminister nuk ta jap voten . dhe nuk jam vetem ,me familjen egjere timen behemi 20 vota Kjo per aresyet e rreshtuara nga artikull shkruesi ,por edhe sepse ndryshe nga para ardhesit etu ke bere vetem rregullime kozmetike ,qe jane ne funksion te shijeve te tua per te shemtuaren apo te bukuren. Nuk po le siperfaqe toke ne Tirane pa grataciele etj. nuk epatem marreveshjen keshtu kur te deleguam voten.Tani e tutje mundohu te ma marresh voten NUK BEJ KOMPROMIS PER SHKAK SE JE ME IMIRE NGA LULUSHJA.

  Reply to this comment
 22. Shqiptar May 26, 09:46

  Vetem per SHQIPERINE, dhe votuesit e tu o EDI RAMA, lexoje artikullin dhe MBAJ SHENIME. Shpresoj te me kuptosh.

  Reply to this comment
 23. Vladimir May 26, 09:56

  Dite te keqe ke gjetur, o Jorgo “trimi”!
  Mire ky qe ka gjithe keto te meta qe ti ja shkruan, po ku ishe, o “mbrojtes i PS”, kur Nonua bridhte buzuqeve e tavolinave te kumarit e bente pazare nen tavoline ne kurriz te shqiptareve?
  Ku ishe ti kur poshteroi gjithe kryesin e PS me epitet “lavatrice e frigorifer” e ndonje zonje te nderuar i tha edhe se “e kishte peshuar”?
  Ne fund, ja do biem dakord ta largojme, ke do te zgjedhim?
  Edi Rama ka shumicen e te metave qe ju i vini ne dukje, por eshte me i miri nga gjithe lideret qe shteti shqiptar ka pasur ndonjehere.
  Dhe mos me thuaj qe udheheqesit e shteteve te tjera jane vetem burra te mire. Rralle ndodh qe nje njeri i mire te dali ne krye, ndoshta Mandela.

  Reply to this comment
 24. Flutura May 26, 10:07

  Si ja mundesi o Jorgo, qe me shume duva u ben luftes me hushta e shigjetave me zjarr, se sa qetesise publike, je pro pasurive marramendese te familjes Meta Berisha, dhe qan hallin e popullit, si ka mundesi qe SHBA EU jane pro qeverise, juve jeni kunder. Turp, po shume turp qe prononcohesh publikisht, me shume diskreditohesh per pozicionin qe ke marre. Nuk ju pelqen Edi se nuk e perballoni si nga pikpamja intelektuale po ashtu nuk u pelqejne masat qe ka marre per reformimin perfundimtar te menyres se berjes se shtetit. Ju dhe nje takem si puna jote ju pelqen anarkia, brohirisni per te se futoni shume si tellalle te familjes me te madhe mafioze shqiptare. Turp.

  Reply to this comment
 25. katarakti May 26, 10:09

  Eshte fakt i pamohueshem, te cilin vetem qorrat nuk e shohin, se nen ndikimin e Rames Partia Socialiste sot eshte kthyer ne nje parti te qendres. Pra ajo nuk eshte më nje parti e majte. Kete tashme duhet ta kuptoje edhe “Dita”, edhe analistet, lexuesit dhe komentuesit e saj. Partia Socialiste e majte ka vdekur. Vendin e saj e ka zene “Rilindja”. Jo me kot Rama ia nderroi edhe ngjyren: nga roze e ktheu ne mavi. Qe do te thote perzierje e te kuqes me te zezen. Dikur Berisha, qe nuk eshte fare budalla, por tejet maskara dhe i poshter, e pat cilesuar me te drejte Ramen si naziskin. Edhe qeverite qe Rama nderton me njerez te rendomte, duke anashkaluar prej kohesh te gjithe ata qe ndertuan dhe pasuruan Shqiperine gjate viteve 1945 = 1990, Rama i urren ose i perbuz. Pra Rama eshte koherent me qendrimin dhe pikepamjet e tija, te shprehura qe ne vitin 1991 ne “Refleksionet” e tij te famshme. Duke qene se Partia Socialiste alias “Rilindja” eshte teresisht transformuar ne nje parti te qendres mbetet qe te krijohet nje parti e re e majte. “Dita” duhet ta kuptoje kete pune dhe nuk ka nevoje me t’i bjere legenit dhe te veje kujen se Rama po nderon Mit’hatin. Ramen shpirterisht, pavaresisht nga prejardhja e tij, nuk e lidh asgje me te majten tradicionale apo edhe me enveristet dhe nostalgjiket e periudhes socialiste 1945 = 1990. Hesap i mbyllur. Ajo qe mbetet te diskutohet eshte: A ka nje zgjidhje dhe alternative tjeter? per mendimin tim tani per tani nuk ka. Pra mund te themi se ne skakieren politike shqiptare kemi te bejme kryesisht me dy forca politike. Nga njera ane PD=ja si parti fashiste, bajraktare dhe cubash dhe nga ana tjeter “Rilindja” si nje parti e qendres. Eshte edhe Lesh e Lija ne shkrirje e siper qe njihet si Levizja Sociale e Interesit. Ankimet dhe mallkimet e Mandillit dhe “Dites” mua me ngjajne shume me ate gruan e divorcuar qe ankohet gjithe diten se e ka braktisur burri. Por burri (Partia Socialiste) ka nisur tani nje jete te re. Duhet qe edhe gruaja ta pranoje kete fakt dhe te shohe drejt se ardhmes.

  Reply to this comment
  • Hamshori May 26, 21:12

   Sic duket o katarakt e ke nga pervoja personale keto qe shkruan!
   Pra ti ke kapur gruan me dashnorin dhe per hir te transparences dhe femijve ke rene dakort,qe ajo ta mbaje edhe dashnorin ne fund jave!
   Ti qenke per keto kohe moderne!
   Na trego adresen tende,po deshe me shume shoqeri!

   Reply to this comment
 26. intelektuali May 26, 10:10

  FOSILE STALINISTE SI MANDILI I ENVERIT I GJEN VETEM NE KORENE E VERIUT

  Te gjitha te LIGAT i ke thene per Edvin Drogen, por ke harruar me kryesoren:

  KRYEMINISTRI SHQYPTAR QE PO KERKON TE BEHET PJESE E BE-SE ANTIKOMUNISTE E KA BABANE KRIMINEL TE ENVERIT, NJE KILLER, VRASTAR QE KA FIRMOSUR VARJEN NE LITAR TE HAVZI NELES, POET DISIDENT ANTIKOMUNIST DHE KY KRIM MAKABER NE VITIN 1988 SI ASNJE KRYEMINISTER TJETER NE EVROPE DHE NE BOTEN DEMOKRATIKE,

  prandaj:

  O BOLJA enveriste Jorgo Mandili keto llogje propagande me 5 majin e ZI kur Enveri spiunoi te fashistet Qemal Stafen bashke me Nexhmije Fashisten nga vila e kunatit te tij Kryefashist, Bahri Omari mund t’ja tregosh koreanoverioreve te Kimit, sepse ne Shqypni nuk i hane as qente e rruges.

  Reply to this comment
 27. Gazetaret investigative berishiane May 26, 10:21

  Nuk ja kisha degjuar kurre emrin Jorgo Mandilli! Mund te ishte George Mandilli ose Jorgos Mandillis etj! Jo por na qenka Vlonjat! Sa qesharake behen njerezit kur behen sherbetore te dikujt! Sa turp qe nje shqiptar dhe shume si Saliu,Gazeta Dita,Ilir floriri kan arritur ne kete gjendje!E vetmja gje te pakten na kurseni inteligjencen!Qe kur u be Saliu,kriminelin e kam fjalen me liken njerez te mire dhe Rama i keq! Rama nuk u be “i keq” ne 6 Janar 2019,diten e ujit te bekuar apo te Ephiphanise sic quhet ndryshe! Cfare po luhet ne prapaskene me Gazeten ish te nderuar Dita dhe me gazetaret qe punojne ne te? Sot per sot Saliu dhe Likja jane armiqte me te medhenj te Shqiperise! Transferimi qe kerkon t’i beje ky bandilli eshte kriminal! Largoni dyshen Sali-Ilir dhe pastaj mendoni si te largoni Ramen qe mund te largohet edhe vete! Sa poshte mund te bjere njeriu!

  Reply to this comment
 28. am May 26, 10:28

  Kemi nevoje te respektojme njeri tjetrin me idete qe kemi. Te tjerat jane dokrra. Ju qe shani majtas djathtas e beni sikur jeni me te miret thjesht keni delirin tipik qe con ne grindje dhe humbje kohe. Shqiptaret kane nevoje per paqe. Ne doni sherr shkoni tek psikiatri e merrni qetesues.

  Reply to this comment
 29. sinoptiku May 26, 10:34

  Teksa lexova ne kete shtrimnjeper identitetin e kryeminsitrit (alias)qe do te thote njeri me identitet tjeter dhe teksa lexova epitetin “batakçi” i hoqa pernjehere te drejten vehtes te merrem se lexuari duke humbur kohen me kete njeri te rrjedhur ose nga mosha ose nga qejfet ku sot ndoshta nen ererat e ndonje alokoholi ka vendosur qe te shkruaj per drejtuesin e Partise Socialiste sikur te ishte prone e ketij batakçiu qe shkruan e nje force e nje elektorati qe ne ekonomine e tregut kerkon te gjeje vetvehten pa dokrra te se shkuares !Edi Rama z.Kandili nuk eshte supermen dhe as nje hipokrit qe per ju eshte i deshiruar,por eshte nje njeri qe me bindjet e tij dhe vendosmerine qytetare qe ka beri te mundur qe me perkushtim te mos e linte Shqiperine te binte ne humnere deri ne zhdukjen e saj si shtet!Nuk pajtohem asnje moment me lajthitjen t’uaj lidhur me figuren e tij ku perbaltja qe i ka bere propaganda Berishjane ka zene rrenje edhe ne trurin e thare te tend!Shqiperia e gllaberuar nen kthetrat e nje poskomunisti ndoshta si puna Juaj po shkonte drejt ferrit duke u vetfshire si shtet!Ishte ky djalosh guximtar qe ndoshta levat ne koke te atyre qe zene pusi nga urdherdhenesit ,ta kiartesonin per ti hyre nje rruge te gjate por te rrezikshme e te lavdishme per te duke demaskuar vjedhesit,vrasesit e tradhetaret e ketyre 28 viteve resht te ketij vendi !Nuk di qe qeverisja e tij eshte me e keqe se zia qe kishte mbuluar kete vend nen drejtiin e nje ish komunisti si puna Juaj te ishte me e mire se kjo ,e nuk mbaj mend kur Berishizmi perdhosi kete vend me luften veri-jug,kur shoi nje fshat te tere,kur s’la rruge e rrugice ne Tirane pa vene emrin e çdo tradhetari e bashkepunetori me kuislinget,kur dogji shqiperine,kur vrau ne bulevard kater “kokpalare” siç pretendonte ai qe sot eshte ne krye te shtetit ,kur vendosi ne vorrezat e deshmoreve kryegangsterin e shqiperise Hajdari ,kur vuri bustin e satrapit Zogolli ne mes te bulevardit ,qe ndonjeri nga Ju e aq me pak zotrote te beje ndonje shkrim qe ku po shkon shqiperia me reabilitimin e ketyre tradhetareve !Sot kori juaj eshte ngritur ne kembe Jo per te hedhur poshte rrugetimin e E.Rames se nuk keni mendere ta beni kete por per te reabilituar sa mundeni rrugen Berishiste e cila po prishet nga themelet e ketij shteti !Qe te quash nje njeri “batakçi” siç etiketoni Ju te lajthiturit kryeministrin e vendit sepse me kete gjuhe keni jetuar prej mese 25 vitesh do te thote qe jeni jo vetem i pa ndegjueshem por edhe per te shkuar me larg si nje njeri i rendomt qe fjalorin tuaj mund ta gjesh fare kollaj ne mesjeten e shpellarit Berishe!Koet qe do kalojne do te s’qarojne shume gjera qe ju puthadorasit e sistemeve do te kuptoni se cili ka qene roli juaj duke filluar qysh nga 90 e deri me tash e kush ka qene veprimtaria juaj ne sherbim te ketij vendi e krahasuar me njeriun qe ka marr nje vendim ne vetvehte duke rrezikuar edhe vehten nga bishat qe kane zbritur ne qytet e kane veshur kostume njerezimi duke haruar se u del bishti nga mbrapa,vetem e vetem qe Shqiperia te futet ne radhet e shteteve te civilizuara e ne familjen Europiane siç e meriton e jo nga dritaret e improvizuar te koherave!Edi Ramen sot per sot nuk mund ta mundin tallazet Berishjane e jo me shkrimet e nje te rjedhuri qe ne nje dite me diell del e vjell vrer per nje intelektual qe do me shume Shqiperine se sa vehten,do me shume te ardhmen se sa nostalgjine e te shkuares,qe do me shume integrimin e vendit ne fam.Europiane se sa ne vetshpalljen vend kolonial,qe do me shume bashkimin e kombit sesa katundin ku jetojme te gjithe e qe per fat te mire quhet Shqiperi!Lerini molotovet ne keto kohera or mercenare nuk e di te kujt e n.q.se keni mendere bashkojuni ta bejme kete vend jo me inate por me takate!Se fundemi me lejo te te beje nje paralelizem te shkrimit tend qe me siguri vetem analfabetet e mosha e trete do te kenaqet se:Nje here nje ushtarak ishte pederast e tek kryente maredhenie me nje klient te radhes i dyti e pyeti qe çfare e ke kete mbrapa ne pantallona se na vrau e me pengon shume;pederasti iu pergjigj:E kame pistolete e e kam per te rruajtur nderin!Besoj se e kupton se ne ç’gjendje eshte Shqiperia qe na keni lene Ju puthadorasit e ketij sistemi qe sot ua ka fajin individi Rama!Perderi sa Shqiperine e drejtoi nje kafshe pylli ,perse si takoka nje njeriu qe ne fund te fundti thote une jam ky dhe pike eja bashkou n.q.se do ne te kundert nderto nje parti tjeter me bindjet e tua e me rezo!Me shqip se kaq nuk ka e kjo eshte alternativa sot e ketij sistemi qe vete e ndertuam me duartrokitjet e radhes deri sa mishi na u be copa e na kane mbetur vetem flangat!

  Reply to this comment
 30. medie leshi ,qe s'dite te funxionosh njijher ne Takt respektivisht kontektsit te momentit dhe asaj qe kerkon koha !!! May 26, 10:34

  PS-ja eshte nji produkt i atij zhvillimi aty ,
  pra te asaj shoqerie ,
  e natyrishte qe do ket te meta ,
  por koha dhe interesi i Shqiptareve dhe Shqiperise
  nuk kerkon te tilla tema e analiza te ksaj natyre sot ,
  kur Shqiperia dhe shoqeria shqiptare vazhdon te mbahet peng nga Boshti i se Keqes

  treshja Talibane e kriminele qe po terrorizojn shqiptaret

  ne kto 30 -vjet salih bashah-muta .

  ———
  Prandaj nuk njeh ndryshim e zhvillime ajo shoqeri

  sepse ju nuk mesuat kurre ta vini ne Takt makinen Shqiptare .

  JENI THJESHTE LLAPAQEN TE MJERE

  qe duke mos kuptuar se si funxionojn shoqerite dhe kjo Bote ,

  beheni bashkfajtore per gjithcka ju ka ndodhur dhe vazhdon t’ju ndodhi ne ate jete

  nga tre kermat e partite fallso qe pallojn buxhetin e shtetit
  nderkohe qe qytetari shqiütare s’ka lek ne Portofolin e tij

  te blej ilacet per semundjet qe ju sharlatanet Medie-Politike
  i keni shkaktuar .

  skicofrene qe sdini nga kapet Demi e vazhdoni ta kapni ose prej bishti ne cdo rast ose prej Koqesh

  Reply to this comment
 31. Qytetari May 26, 10:45

  Zoti autor I shkrimit:

  Momenti dhe tema e zgjedhur per te bombarduar z.Rama, mendoj se eshte shperblimi me I mire qe po I jepni Saliut!
  Nderkohe qe hipokrizia e moralisteve te tipit lul e mona,qe ne gjuhen e tyre shperndahet dhune,gjak e prerje kokash,Ju gjeni luksin te abstragoni sic keni bere me shkrimin ne fjale.
  Eshte shume I dukshem ndryshimi I qendrimit te gazetes tuaj, arsyja =?
  Ne se keni vendosur te ndiqni shembullin e gazetes se “famshme” 55 ,atehere – rruge te mbare!

  Reply to this comment
 32. Lili May 26, 11:09

  Problemi eshte tek ju more Zotni: rama qe moti ju ka treguar se nuk eshte socialiste ju ka treguar se shume prej jush duhen varr per krimet e tyre bile ! Po ju prape e keni votuar!!!pse e keni votuar eshte pyetja kur i keni ditur fort mire sjellet e tija e bindjet e tija? Sepse ju tha Njeshi , n’ate koheNano edhe va tha se perndryshe humbeni paret e juaja edhe aferat e juaja! Edhe oligarket e juaj ju dhane urdherat e duhur qe te votoni per njerin qe do i mbroje horrat e PPShse ! Edhe ju e votuhet e ky vertete i mbrojti e i mbrojti mire bile, ponik harroj me krijuar oligarkete e tij!
  Tash ne kete vend te vogel per shume oligarke, kemi perplasje : jo te popullit, po te oligarkeve qe perdorin ´popullin’ per aferat e tyre ..kjo perplasje e oligarkeve po na sjell destabilisimin e Shqiperise , se nuk po mundemi me mbajt gjithe keto oligarkete me te ardhurat e kufizuara te shtetit…
  Prandaj fillon lufta …nga keta oligarke neper papagajt e tyre per kush do jete ai qe shperdan prebendate per keto oligarke, se rama i ka menjanuar disa pak si shume si duket ….

  Reply to this comment
 33. per gjithe majmunet e cirkut te Cadres ! May 26, 11:37

  qe saltojne ne “Temen Rama ” me argumente qesharakesh ,te nji trri te mjer .

  Nuk mundet te ndyrshoshe ate Bote nqs si argumente
  kunder Rames perdor retoriken e ca Krimineleve
  sepse automatikisht c’vleresohesh si njeri ne ate shoqeri ,duke ber papagallin e kryekriminelit te shpelles nji funderine njerezore i cili do duhej te zhdukej me kohe nga mediet Shqiptare ,
  qysh kur Rama e zbythi njiher e pergjithmone nga skena politike Shqiptare .

  nji tru e shoqeri medie qe nuk ja arriti dot te dal asnjiher

  nga ajo Grope ku e futi nji idiot nji skicofrene e injorante tinzare si salih berisha .

  tjeter qe perben edhe argumentin me idiot qe i vishet Rames eshte termi Oligark !
  – Oligarkin e shkerdhatave ne ate vend ,(e cila kaloj nepermjet kanaleve te halese ishpushtetareve si berisha – nano-meta ,

  Rama e gjeti ne ate shoqeri nga e kaluara politike

  dhe nuk e krijoj ai ,
  si i pelqen disa idioteve ta interpretojne qe te jene ne te njetat frequenca me te Marrin e Sheplles ,qe paska infektuar jopak tru ne ate vend .

  Pra nji nivel ordiner diskutimi e temash ,
  qe thjeshte bejne zhurme ,

  e nuk i afrojne shqiptareve ate qe eshte me interes per momentin ne ate shoqeri .

  Nji nivel me shume se ordiner aftesie gjykimi e mendimi ,nga medie po te tilla ordinere ,te paafte per misionin qe media ka ne Bote .

  Mediat Shqiptare , jane nji nder Fatkeqsite Kryesore

  qe cuan Shqiperine ne kte grope ku e shikojme sot ,
  dhe semuren shqiptaret sepse nji i semure mendore

  te semure .Kjo ka ndodhur me ate popull nga kjo medie nji nder bashkpuntoren ne Krimin e Politikes qe i eshte bere atij populli ne gjithe kto 30-vjet .

  Basta maskarenj te afte per idiotesira e ti sherbeni politikave te kaosit – nxitjes se dhunes ,
  shkaterrimit te shopqerise shqiptare e madje cdo politike te huaj ,bastarde te mjer

  Reply to this comment
 34. Louis May 26, 11:58

  Shoku Jorgo ! Edi Rama nuk u be I tille sot more.Edi Rama I tille dhe kaq I zi qe ti I ke bere radiografi,ka qene qe ne fetus,qe diten e pare qe ka lindur e deri sot.E ti shume mire e ke site kush eshte e ke votuar per te.E sot te ka dhene prova mal se kush eshte e ti e te there si ti,prape do votoni per te.S ke ci Ben,e keni biologjike.Megjithate lexo Refleksionet e Udheheqesit se do reflektosh.

  Reply to this comment
 35. Lisi May 26, 12:09

  Z. Jorgo e njoh nga afër dhe mjaft mirë. Ai sigurisht që thotë disa fakte të padiskutueshme. Por sado shumë të jenë ato, unë besoj se përsëri mbeten “TË SHKËPUTURA”. Ato përbëjnë vetëm një pjesë të mozaikut të situatës aktuale politike, e cila është shumë komplekse, sepse ajo shtrihet “në plan” dhe në “hapësirë”! Në të veprojnë shumë personazhe e faktorë – të njohur e të panjohur. Mirëpo një ANALIZË e thellë dhe objektive është e detyruar të marrë në shqyrtim të gjithë sistemin e mundshëm të personazheve, faktorëve, dukurive e proceseve, të dukshme apo të fshehta; pastaj të përpiqet të kuptojë prirjen e përgjithshme, kontekst në të cilin kryhen veprimet politike dhe vijnë pasojat (disa të dëshiruara dhe disa jo).
  Përveç snobizmit dhe mungesat në një formim intelektual josistematik, rehabilitimin e M. Frashërit kam prirjen ta shoh si një veprim pragmatik, që Rama e bëri në funksion të tërheqjes së elektoratit “ballist” në zgjedhjet e ardhshme – nevoja për zgjerim elektorati. Historikisht ky veprim është i gabuar, por politikisht mund të jetë i dobishëm, në rast se politika është “kurvë” që nuk bën dot pa pragmatizmin. Pavarësisht se me këtë rehabilitim famëkeq krijohet skema “a mund kalohet lumi me një varkë, ku duhen bartur ujku e dhia njëherësh?”. Prandaj qëllimi këtu i kundërvihet pasojës, sepse bëri armik shumë nga “të vetët”!
  Por ky lloj gabimi, si dhe të tjerët, nuk janë aq sa të përbëjnë pretekst për “të vetët” ta poshtërojnë sistematikisht e të dëshirojnë rrëzimin e këtij kryeministri. Ai ende është shumë i vlefshëm për “të vetët” që e kanë votuar sepse po duket qartë që ai po punon për mirë në shumë aspekte të rëndësishme të shtetit e të shoqërisë. Shumicën e “gabimeve” apo “krimeve” atij ia veshin armiqtë e tij të shumtë politikë e mediatikë, por edhe ata që e perceptojnë dhe kuptojnë politikën në mënyrë emocionale apo empirike. Ndërkohë nuk duhet harruar se PROTAGONISTËT e tjerë të mundshëm, mëtues të postit kryeministrit, kanë mbi shpatulla jo thjesht “pluhur” e “zbokth”, por krime të rënda për të cilat flitet përditë me gojë e me shkrim në gazeta, televizione, në Kuvend e gjetiu.
  Çdo analizë në të kundërt të këtij këndvështrimi besoj se është i dëmshëm apo dashakeq për vendin. Djemtë në rritje nuk mund ta vrasin babanë (“shtyllën e shtëpisë”), që u siguron bukën, veshmbathjet etj., vetëm sepse ai mund të harxhonte më pak lekë për raki e duhan për vete!

  [Kështu që jam dakord me “ISHLEXUESIN” e me mjaft komentues të tjerë të këndvështrimit të tij.]

  Reply to this comment
  • Zagora May 26, 21:54

   Lisi!
   Ti gjykon sikur ke dale nga Spitali Psikiatrik!
   As vete nuk e kupton,qe ato qe shkruan,pohojne se Rama eshte nje diktator,mashtrues dhe anti popullor!
   Ti thua,o kokebosh se femijet nuk e vrasin babain e tyre vetem se ai harxhon ca leke m,e teper per raki!
   Po pse more tru shplare,babai im qenka Rama?
   Jemi ne sovrani,o plehre e jo Rama!
   Ne votojme qe e vume Ramen kryeminister!
   Por se ai na mashtroi kjo nuk do te thote,se ai mund te mbrohet me 1 milion votat tona!
   Ne se eshte denoncuar per pa aftesi,per vjedhje,korrupsion,per shkelje ligjore etj qeverisja e tij,atij nuk i jepet e drejta qe te mbrohet me 1 milion votat,por duhet te jape llogari per akuzat e bera!
   Edhe Hitleti i votuar ishte,por e coi boten ne kasaphane!
   Vetem turma delesh mund te perdorin kete llogjiken tende prej tru shplari militant!
   Poshte militantet!
   Rama shporru e jo ik!
   Ato 1 milion votat jane tonat e jo te Rames!

   Reply to this comment
  • mirel May 27, 20:19

   Lisi, me ke zhgenjyer me kete koment. Ke shkruajtur si Olimbia, ose me sakte si shoqja Lora..
   Dyshoj ne je Lisi ne fakt

   Reply to this comment
 36. Limani May 26, 12:28

  Lamtumirë Partia Socialiste !
  Parti e ndyrë , mashtruese , idiote , që frymëzohet nga kryekolaboracionisti Mut’hat dhe mbështetet tek banditët e së djathtës për të zbatuar programin e saj ( Visho Gazidede , Bode , Demi , Bregu , vrasësi në Bulevard…) !
  Edvin !
  Edvin, je një qelbësirë !

  Reply to this comment
 37. Vilajet Qyrku May 26, 12:37

  PS ka vdekur diten kur u be kryetar i saj ai qe Fatos Nano tha “E solla thonj pa prere”. Ky zevendesoi PS me sektin Rilindja. Ky sekt dhe njerezit e tij nuk kane asnje lidhje me PS. Jane vetem taksidaret e Rames qe ne politike rrine vetem prej tij dhe ikin nga politika kur te bjere Rama. Kur Velia do zevendesoje Ramen atehere per PS do thuhet – ‘na ishte nje here’. Erionka do sjelle ca rilindas te rinj per te zevendesuar ato te Rames.

  Reply to this comment
 38. LILOLABJA May 26, 12:38

  Kohe per dasem ke gjetur o mendimtari Jorgo !
  Me kete analize dhe sikur te gjitha ato kritika te qendronin per Zotin Rama ti i ke hequr te drejten vetes te jesh nje mbrojtes i Luftes Nacional Clirimtare !
  Do ishe i besueshem sikur keto analiza te beheshin shume perpara ne kohe dhe ne vendin e duhur .
  Asnje nga takemi juaj nuk levizi gishtin kur u ndryshua data e Clirimit ,asnje nga takemi juaj nuk rezistoi perdhunimit te Varrezave te Deshmoreve ku kriminelet varroseshin si Deshmore te Atdheut ! Asnje nga takemi juaj nuk ju drejtua Gjykates kushtetuese kur territoret Shqiptare i faleshin shtetit Grek , ato territore qe 28000 bije e bija te ketij vendi dhane jeten.Me kete shkrim keni konfirmuar batakçillekun tuaj dhe sot kerkoni te monopolizoni te verteten .Ju po e manipuloni te verteten ashtu siç e manipulon kazani, qe sot dhe Ju po i jepni nje dore , por qe sdo kete asnje shans te jete e besueshme tek njerezit ,qe duan qe vendi i tyre te shohe drejt se ardhmes dhe prosperitetit .Jeni me te vertete per te ardhur keq ,ndjej meshire per Ju, per Ju “intelektualet ” qe spatet kurre kurajon te vinit doren mbi plage . Ju qe benit sehir kur shkermoqej shteti ,Ju qe me shume tituj shkencor ,prisni qe gjithe zgjidhjet tu vine nga te huajt ,qe skishit turp ,qe zgjidhjet per Shqiperine merreshin ne mes te detit .Ju qe se keni problem te gdhiheni Socialist e ne darke te ngryseni PD-iste ,Ju qe me heshtjen tuaj pranuat nje drejtesi te blere .Per kete e duam Edi Ramen dhe per kete arsye ju e quani “batakçi” ,se ai nuk ben pjese ne takemin tuaj dhe ka vene ne plan te pare Shqiperine se sa partine .Ai eshte i vetmi qe po zbaton nje me nje misionin qe i kane dhene shqiptaret qofshin te majte apo te djathte .
  Shqiperia zoti Batakçi nuk eshte monopoli i te majteve por i gjithe Shqiptareve qe jane brenda dhe jashte kufijve te saj !
  Zoti Rama ka te drejten dhe te gabimit nuk eshte Mesia , por ama ketij Kombi nuk ja ka pasur kurre me thike pas shpine ,eshte i vetmi burre pas Enver Hoxhes qe ne mes te Beogradit ju kerkoi njohjen e shtetit te Kosoves.
  Nuk besoi se ata 28000 te rene do ishin krenare per ty, se sa per Zotin Rama !
  Ju ju ka mbetur ora tek flete rrufet dhe tek perbaltja ,sa per oligarket qe ke merak zotrote nuk besoj se i kane bere me shume dem Shqiprise ,sa ai oligarku qe quhet sot Presidenti i Shqiperise qe krijoi nje parti per te vjedhur Shqiperine .

  Reply to this comment
  • Limani May 26, 15:33

   Nuk e di , a jepet LOGJIKA si lëndë në shkollat tona , siç qe dikur ?!
   Nëse po , atëhere fjalimi patetik i Lilës duhet të përdoret si ilustrim për analfabetin funksional , për njeriun që di se 2>1 por nuk e kupton që -2<-1 !
   Lilkë !
   Në PS Edvini ka ndërruar shënjën dhe ka përmbysur gjithëçka , e ka kthyer me kokëposhtë !

   Reply to this comment
 39. Riki May 26, 12:50

  Zakonisht ne raste te tilla zhgenjimi,njerezit reflektojne me vote.Kete gje Sh.Jorgo nuk na e thote,per vete dhe per atyre qe ju Ben thirrje.Atehere nese nuk ka nje reflektim te tille,keto fjale Jane pallavra dhe nuk Kane asnje vlere.Nuk e di c pret tjeter prove nga Edi Rama Sh.Jorgo per te reflektuar,Atehere jam plot te drejte ti them Sh.Jorgo se je predikator we thua gjera per ti besuar te tjeret po se park nuk I Benson as vete.

  Reply to this comment
 40. Antonis May 26, 13:01

  Qirje Jorgaqi!C’pune ke ti me shteti shqipetar sot apo je i derguari i Asfalise Greke per ti prishur imazhin krieministrit te Skiperise!Loja e Greqise vazhdon si ato provokacionet e 49 me perseri Jorgaqer qe paguhen nga shteti ame e marrin honorare nga gisa gazeta si kjo qi i ka mbetur hatri per kuneterit!I dasuri Jorgaqis me kete skrimi qe ke bere per skipetarin Edis Ramas e ke dhiere fare e na ke nxjere boja qe ne jemi spihuna!Na foli paki per Fatosi Nano qi i dhame gruaja gjenralit e lere te qete Eris Ramas se nuk ia hedhi dot jo ti po as Aleksi Cipras e jo me Qiriako Micotakis qe eshte si bishti i kavallit e velai i Dores!Ndai ke zbuluar veteveten me kete skrimi qe te ka veni asfalia greke ori palikari Mandilis!Piesa e dite botoje ne ndonje efemeridhi greka se atje ka sume skipetari te kethyer ne elinas qi i duan te keqin skipetarit!

  Reply to this comment
 41. Antifashisti me bindje. May 26, 13:46

  E tha edhe Paskal Milo para ca ditesh,”Socialistet Jane dele” une do thosha “Jane breshka” .At a vihen ne rrjesht para Parties dhe sikur ne litar ti vere Partia at a nuk e leshojne Partine e Udheheqesin.PSE nuk na thote Mandili,tani e mbrapa cfare duhet te bejme.A duhet te votojme me Edi Ramen kur na dha prova se kush eshte..Ato ndere per Mitat Frasherin as Xhafer Deva nuk do ja bente,kursi Udheheqesi I martireve te luftes ja Ben.Une mendoj se Jo vote,port duhet ta perbuzim me never I Edi Ramen me Partine e tij cka ju beri idealisteve te ndershem.Reflektimi,sidomos ndaj te keqit dhe te keqes,eshte shenje e late civilizimi.

  Reply to this comment
 42. Shqiptaret sot kane prirjoritet daljen nga Gropa ku Marrezia shtyu shqiptaret dhe hipjen e Shqiperise ne Shinat e njerezimit jo Partite dhe ngjyrat e saja !!! May 26, 13:51

  Jeni mesuar tere jeten duke kaluar kohen kot

  duke mos qene te afte te kappni problemin me te cilen

  perballet Shqiperia sot e regoni te bashkuar perball ksaj Situate kercenuese ,

  per te aqrdhmen e shqiptareve ,

  ne inters te Shqiperise e jo Partise .

  BASTA MASKARENJE pate interesin personal .

  Reply to this comment
 43. luan May 26, 14:29

  FAKTI QE ESHTE HERA E PARE QE NJE KRYEMINISTER DON TE BEJE SHTET ME DREJTESI TE PAVARAUR HEDH POSHTE TE GJITHA EMOCIONET PERFSHIRE TE MIAT. EDHE UNE DO TE DOJA TE SHIHJA NE BURG TE GJITHE ATA QE DIHEN NGA TE GJITHE POR ESHTE HEREA E PARE QE NJE KRYMINISTER THOTE SE AS QEVEREIA AS SHEFI I SAJ NUK FUSIN APO NXJERRIN NJERI NGA BURGU. PA DREJTESI TE PAVARUR DO KESH GJITHENJE DIKTATURE TE ATIJ QE VJEN NE PUSHTET KUNDER ATIJ QE E KA HUMBUR PUSHTETIN. UROJ ME GJITHE SHPIRT QE KJO REFORME NE DREJTESI QE PO E MONITOROJNE TE HUAJT ME DHENJEN KARTE BLANCHE NGA KRYEMISTRI TE VIHET NE ZBATIM SIC DUHET DHE NDODHE SIC NDODH NE FRANCE QE SARKOZY ESHTE NEN HETIM DHE ASNJE PERTI APO QEVERI NUK MUND TE NDERHYJE. PERSA U PERKET GABIMEVE ME DASHJE APO PADASHJE TE QEVERESJES KETE DUHAT TA KETE NE DORE VETEM VOUESI I LIRE. SHUME HERE NE HISTORI KA NDIDHUR QE EDHE KUR NJE QEVERI APO LIDER KA PASUR SUKSESE DHE KA HUMBUR NE ZGJEDHJET E RRADHES. NUK ESHTE MIRE POR KJO ESHTE VOTA E LIRE DHE DEMOKRACIA. I MIRE APO I KEQ KY ESHTE TANI PER TANI SISTEMI ME I PRANUESHEM NGA TE GJITHA VENDET PERPARIMTARE. NUK SHOH NDONJE SISTEM ME TE MIRE NE HORIZONT….TANI PER TANI
  KY DEBAT ESHTE PJESE E DEMOKRACISE DHE VOTUESIT DO E LEXOJNE DHE DO VOTOJNE…..

  Reply to this comment
 44. USA May 26, 14:52

  Keto te qe shkruajne si ky Kandili rreshqiten ne prehrin e argatit serbise saliut. Po edi ka nje faj te madh qe per 21 janarin te nxjere ne te gjitha mediat publike A. Malaj te thote te verteten kush dha urdher. Per Astirn nuk con per ndjekje penale gjinurin Gurune e saliut &dhe mulaj qe pres te ndodh keta dite sipas gjasave.

  Reply to this comment
 45. Zigur Qarri May 26, 16:38

  Edvin Escobar D’Rama,megjithese nuk ka te beje fare me ideologjine socialiste,eshte njeshi i tyre!Si ka mundesi qe nje mashtrues
  ordiner si D’Rama,nje antisocilist,nje egocentrik me ç’rregullime te theksuara antisociale te personalitetit,te perfaqesoi socialistet?
  Pergjigja eshte e thjeshte fare,sepse PS-ja nuk eshte Parti socialiste,Parti e majt,e humanizmit te majt,te majtes se mesme si ne
  vendet Perendimore,por nje Parti qe ndermjeteson interesat e klaneve.Dhe reailizimi i ketyre interesave,finalizohej vetem me
  rrezimin e Berishes(nje i”djatht”gjithashtu qe vetem i djath nuk eshte).Per marrjen e pushttetit,d.m.th per vjedhjen e Shtetit pa
  u ndeshkuar fare,socialistet pane te arsyeshme,qe perballe Berishes te kandidonin po nje bandit,dhe ky ishte Edvin D’Rama.
  Shumica e socialisteve nuk i dinin lidhjet e tij me boten e krimit,por edhe kur i mesuan,u pajtuan me ta,duke i justifikuar.Ky ishte
  edhe momenti i inkriminimit te”rilindjes”.Si ka mundesi,qe D’Rama i beri te gjith si vetja?!Perplasja e “gjigandeve”Berisha-Rama
  i polarizoi shqiptaret ne ekstremitet,Tifozlleku shkoi deri ne armiqesi,pa menduar askush,se kur bie idhulli i tyre,shkretohet
  gjithshka.Ne qender te politikes shqiptare vetem dy persona,Berisha-Rama,por askund nuk flitet per programet politike te
  Partive qe ata ndermjetesonin!Normal,nuk duhet te blihet nje Restorant pa u informuar me pare per bilancet(te pakten)
  6 Mujore,ne votojm Partite pa njohur programin e tyre.Kjo eshte si ti besosh armen te verberit.Personalitet teper te fuqishem
  ne krye te Shtetit,jan tregues negativ te Demokracise.Kulti i ndividit nuk eshte nje fenomen i vendeve te periudhes komuniste,
  qe pothuaj e legjitimuan,por i ka rrenjet tek kultura bizantino-ortodokse,ku mbarvajtjen e Shtetit,e percaktonte vetem Mbreti.
  Kjo lloj kulture ,percakton edhe vijen ndarese ndermjet mentalitetit lindor dhe atij perendimore.Pra,mentaliteti lindor stimulon
  kultin e individit,faktor favorizues per autokratet,politikanet me moral te dyshimte.Periudha Brezhnjevit ka qene me e mira,
  me tha nje rus,ka pasur mireqenie!Si ka mundesi i thash,kur ka qene po i njejti sistem,si per paraardhesit dhe pasardhesit e tij?
  Ngriti supet dhe tha,ka qene njeri i mire!Edhe nje Vit te rri Gjermania pa Kryeminister,gjithshka funksionon perfekt,sepse ata
  kan punuar per sistemin,ku secili eshte Zot ne postin e tij,dhe jo si ne Shqiperi,ku Zoti eshte i pari Shtetit,qe eshte mbi ligjin!
  Kryeministri perdhosesi me i madh i ligjit!Edvin D’Rama del e flet,para se Drejtesia te thote fjalen e saj per aferat korruptive pa
  fund!Kjo nuk eshte vetem papergjegjesi,por dhunim i ligjit,qe D’rama e ka perseritur shpesh,dhe kjo krejt normale,kur ne fakt
  perben nje veper penale,si presion dhe ndikim ndaj drejtesise.Dhe tifozat e”rilindjes”,megjithese e shikojn dhe e konstatojn si te
  padrejte,e perkrahin,behen bashkfajtore me ndergjegje.Ky eshte edhe fenomeni negativ qe Jorgo Mandili e pasuron me thenien
  B.Brehtit,qe thote:“Kush nuk e di të vërtetën është vetëm një budalla, por ai që e di dhe e quan gënjeshtër është kriminel” .
  Pra,militantet e PS-s,jan budallenj dhe kriminela.Mesazhi i qarte per turmen qe i shkon mbrapa psikopatit mafioz E.D’Rama.
  Me kujtohet nje gol i mrekullueshem i Mesit,qe u duartrokit fuqishem nga tifozet e Realit,megjithese ndeshja luhej ne Madrit.
  PER”EMBELSIRE”.Edvin Escobar D’Rama,e nisi karrierën me tentativën,që së bashku me Spartak Ngjelën te themelonte Partine
  Myslimano-Kristiane,por nuk ja doli as ta regjistronte!Rama u bë piktor (mesues vizatimi) megjithese s’kishte talent fare,vetem e
  vetem sepse kishte Babain skulptor!D’Rama u bë basketbollist,edhe pse s’kishte talent fare,vetem e vetem sepse ishte i gjate.
  Edvin D’Rama eshte shqiptari i vetem qe u kthye nga emigrimi pa asnje qindarke ,megjithese pretendon se me Leket e kurbetit
  ka ndertuar Vilen ne Surrel.S’ka problem,te nesermen ndryshoi mendim,tha se Vilen ne Surrel e kishte bere me Leket e Gruas
  se tij.Mashtrimi si ben pershtypje atij,miliatnteve gjithashtu!Gjergji Thimio pretendon,se Edvin Rama eshte denuar dy here ne
  France,dhe kete ja ka thene Koço Kokedhima.Rama ne fillim të viteve 90-te,sipas urdhereses se Ramiz Alise,shante regjimin
  diktatorial per te fituar reputacion ne popull dhe tek te persekutuarit politik,me thirrjet gjoja per varjen e komunisteve.
  Perpjekjet e tij per tu inflirtruar ne PD,dolen pa sukses.Ishte ndihma e Fatos Nanos,qe Rames ti hapej dera ne politike.Rama
  nuk ka perfituar vetem miliona Euro nga fondacioni i hebreut George Soros,por edhe nga keshillat e vlefshme te tij per te
  pasur sukses,duke i treguar nje shprehje te urte hebreje qe thote:-ne kerkon te keshe sukses,futja shokut me te ngushte dhe
  atij qe te ben nder.Dhe Rama ja futi Tos Nanos,megjithese nje shprehje e urte shqiptare thote;-mos e kafsho kurre doren qe
  te ushqen.Edvin D’Rama kuptoi nga pervoja e tij,se ai nuk kishte aftesi te krijonte nje Parti te re,dhe se e menyra e vetme ishte
  te pushtonte Kalane nga brenda.Ate qe nuk e arriti me PD-n ne fillim te endrrave te tij,D’Rama e arriti me PS-n,ku mbeshtetjen
  me te madhe dhe te pa kursye, ja dha politikani”i hekurt”,”socialisti” i gardes se vjeter,dora vete Gramoz Ruçi,qe i eshte pershtatur
  dy sistemeve si askush tjeter ne Europen Lindore,dhe qe do te mbijetoi patjeter edhe kur te rrezohet gerdalla D’Rama.

  Reply to this comment
 46. mirel May 26, 17:09

  Shume komentues socialiste klithin te deshperuar perse Jorgo ben requemin e Partise Socialiste.
  Nuk eshte koha e duhur, con uje ne mullirin e Berishes..etj.
  Ithtare Ramiste..Rilindas qelbesira..koha juaj e genjeshtres mbaroi. Demaskimi eshte pjesa e se vertetes. Demaskimi i fytyres se vertete te kriminelit te ndyre Ramist qe fshihet ne masken e patriotit dhe shet Shqiperine dhe negocijon kufijte e saj, eshte ilac per te verteten, eshte ushqim per te miren e Shqiperise. Duket e veshtire situata nese Ramuti bie. Por me mire te bjere dhe te pastrohet vendi nga pislliku sesa te rrime e te biem me teper ne greminen ku ky po e rrokullis Shqiperine.
  Me mire ne lufte me Berishen, sesa ne paqe me tradhetine dhe shitjen e Shqiperise me Ramen.
  Eshte koha qe duhet te pervishemi dhe ti dalim balle shtrengates. Pas stuhise gjithmone del Dielli!

  Reply to this comment
 47. Lili May 26, 18:35

  Mirel ,
  Denoncimi i multimillionereve qe votoni kishe si te majte eshte detyre sepse keto multimillioneret po tallen me te gjithe neve,qofshim komunist qofshim ballistofashist.
  Keta leader jane vetem multimillionerat qe ka vjedhur cdo gje ne Shqiperi qe kane varferuar shqiptaret duke i detyruar me ik jashte ,se me gjithe ato te ardhura nga diaspora,nga ndihmat e huaja, asgje nuk kane ba,asnje vend pune aty ku me kushte nje mije here ma te keqija edhe enveri arriti me krijuar vende pune e zhvillim…

  Reply to this comment
 48. Aleksandri May 27, 09:50

  Ti qe shkruan nga keto idiotesira je nje koqe kanari nga ai kanari i dikurshëm, e ke parrasysh.

  Ndersa Rama eshte kandari vet nga ai ektroniku dhe me bateri diellore.

  Ti qe shkruan nga keto lloj mufkash je njelloj si Berisha ekstremist qe godet kuturu dhe i lëshoj fjalët pa i menduar.

  Ështe normale për nje kryeministër i të gjithë popullit dhe me vizion ti marri gjërat me zemërgjërësi dhe me radhe. Ne fillim vijnë gjërat prioritare dhe pastaj ato që presin.

  E çfarë mendoni ju se është kryeminister me orientim nga e majta dhe do vringëllijë shpatën sa andej këndej.

  Zoti na ka bekuar me këtë lloj qeverie, që me durim, përkushtim por edhe me ndonjë gabim që se shmang ndonjëherë

  po I jep vendit nje jetë te qetë dhe pa maskarenj pushtlera mbi krye.

  Reply to this comment
 49. Arbeni May 27, 10:47

  Keta komentusit negative i ke te gjithe allate te PD-se.
  Pd-ja ka dy tipare që është e dhunshme dhe
  dinake. Ama i lexoni keta zigur qorret me shoke që shkruajne Edvini po na bene ne socialisteve keshtu e ashtu. E kane hallin të ngrenë socialistet që ti bien kryesocialistit.
  E kane te tyre thënien përça e sundo.

  Reply to this comment
  • antonio May 27, 16:55

   Vini re komentuesit qe mbrojne Rame damlla madhin se cfare llogjike te pjerdhur kane.
   Jane njelloj si ajo qe “Gomarin po e shqyente ujku ai thoshte ishalla jam ne enderr!

   Reply to this comment
 50. lalai May 27, 12:16

  Jorgo…..
  Me pikën e parë të M.Frashërit jam kundër me të tjerat jam dakort,por Shqiptarët nuk e kuptojnë sa të deformuar Psikologjikisht janë në çdo aspekt.
  ju Jorgo dhe shumë të tjerë si ty nuk kërkoni dëninin e figurave të ish byrose që ju shkërdhyen për 50 vjet e po ju shkërdhejne dhe sot me ushtarët e tyre majtas djathtas plot 80 vjet….
  Ju si gjithë populli shqiptar jeni në fazën e LEHJEVE dhe qëni që leh të ha munë…!!!!

  Reply to this comment
 51. SELAM MUSAI May 27, 13:30

  TE NDERUAR LEXUES TE GAZETES DITA ; PER TE BERE NJE VLERESIM TE DREJT DHE TE PA ANSHEM TE DY SHKRIMEVE TE JORGO MANDILIT PO JU PARASHTROJ SHKURT SE CFAR PERFAQESON KY PLAK MATUF QE MER PERSIPER NJE BARR QE SKA BYTH TA MBAJ . NE VITET 92-97 KA QENE PEDAGOG FIZIKE NE UP GJIROKASTER PERVEC PAPERGJEGJSHMERIS DHE KORRUPSIONIT NE KETE DETYRE MEREJ KRYESISHT ME FAJDE . NEN MASKEN E NJE INTELEKTUALI QE JEPTE BESIM GRUMBULLONTE NGA QYTETETARET PARA ME FAJDE NE SHUMA TE MEDHA DHE QE DERI ME SOT NUK KA LIKUJDUAR ASNJE, PRA THJESHT NJE BATAKCI DHE MASHTRUES , PAS PRESIONIT TE QYTETAREVE U DETYRUA TE LARGOHEJ FSHEHTAS PER TIRANE ,ATJE PER TE SHPETUAR NGA BORXHLLINJTE QE NUK U NDAHESHIN GRUAJA DHE FEMIJET E NDANE. ME NDIHMEN E SHOKEVE TE TIJ GJITHASHTU BATAKCINJ NE UNIVERSITETIN E VLORES FILLOI PUNE NE KETE INSTITUCION KU VAZHDONTE PERSERI KORRUPSIONIN ;NJE PROVIM 200 EURO; . JA PRA KY ESHT JORGO MANDILI,SOT NE GAZETEN DITA KU BEN MORAL DHE ME POROSI TE PRONAREVE TE SAJ SULMON EDI RAMEN PER QELLIME FELLESISHT TE ERRTA.MGJTH SHUM GABIME DHE TE META TE EDI RAMES PO JU THEM JUVE SE PO TE SHKRUANTE KESHTU PER SALI BERISHEN DHE ILIR METEN KUR ISHIN NE DETYR ME SIGURI JORGO MANDILIN DO TA DERGONIN PER GJUETI NE VOSKOPOJ.

  Reply to this comment
  • Hajriu May 27, 15:18

   Bravo Selam Musai,se dukesh qe je trim se nuk ha mut kot!
   Ne se do doje te vertetoje qe je trim,i ndershem dhe i drejte,provoje dhe dil me emer e mbiemer sic del Jorgo Mandili e jo pas ferrave sic del ti me nick!
   Burrat e vertete i dalin kundershtarit hapur, o mut muti!

   Reply to this comment
   • SELAM MUSAI May 27, 21:39

    Per nje cast zemra me ngriu nga ato qe thot Hajriu. O hajro po te citoj nje fabul te fabulistit tone te shquar FERIT LAMAJ ‘ku esht qeni qen bir qeni thiri lepuri shpejt ma gjeni se o sot o kurre do ta rjep me gjith lekur’ . O Hajro na cave trapin po ti pse se ve llagapin. Mos prit fyerje ti nga une psh te me hash mune.

    Reply to this comment
 52. pirro May 27, 19:04

  cjane keto budallalleqe. Munde te thuhet me mire> kerkohet Jorgo Mandili, Ka humbur pusullen dhe busullen….

  Reply to this comment
 53. Petriti May 27, 21:06

  Eshte ne kerkim Jorgo mandolina qe po e drejton gishtin nga Edi Rama. Nuk dime qe ky patriot i klubit te Bukureshtit te kete thene nje gjysem fjale per ishkryeministrin Sali.
  Se si ai denigroi Periudhën e Luftës, zhvendosi daten e Çlirimit, ndryshoi emra shkollash qe mbanin emra heronjsh te atdheut si Alqi Kondi apo data historike si ish shkolla 11Janari. Mire se keto emra Berishën e irritonin po stadiumi i lojrave me dore aq i dashur per ne qe quhej me emrin e thjeshtë Partizani, po me atë çfarë pati. Dhe sikur mos mjaftonin shume gjera te tjera Sali Birisha lartesoi figuren e atij qe tradhetoi dhe braktisi vendin në ditën e pushtimit fashist, te veteshpallurin mbret Ahmet Zogollin duke i ngritur nje derro statuje ne fund te Bulevardit qe tani mban te njejtin emer. Këto Jorgos nuk i bëjnë pershtypje dhe gjithë kunjën e ka me Rilindjen.

  Reply to this comment
  • **** May 27, 22:06

   Koment dinjitoz, po nje cope trap ama.
   Per Zogun cfare mendimi ke, duhet me e bajt a duhet me e hek.

   Reply to this comment
 54. Detari May 28, 20:24

  Z.Jorgo ka te drejte.Ai nuk I shton asgje realitetit,perkundrazi ka shume te verteta qe mund te shkruheshin…Kush nuk I shikon keto te verteta ose eshte budella ose eshte bashkepunues…i oligarkokolaboracionizmit ekzistues dhe paraardhes….Ajo qe duhet thene me ze te larte ,eshte : ku eshte burimi i fuqise te oligarkokolaboracionizmit?kush nja e shkaqet i lindens se tij ?Kete nuk duhet t’ja kerkojme z.Jorgo.Po ti thoshte ,do ta bente shkrimin edhe me te pa diskutueshem.Dikush thote ,kush do te jete me i mire se keta qe kemi patur deri tani?Pergjigja me duket aq e thjeshte sa nuk ja vlen te pyesesh.Cdo njeri (qofte edhe i pa shkolluare) qe do,dhe ka zemer te punoje per te miren e popullit mund te jete shume here me i mire se cdo i shkolluare(aq me keq kur shkollat ne Shqiperi jane blere dhe shitur sa nje gjel deti….)qe e konsideron plitiken dhe pushtetin biznes…Por pa u lodhur shume ,ne Shqiperi ka aq shume njerez te ditur dhe te devotshem per te miren e popullit sa te besh disa qeveri dhe administrata…POR TE NDERUARE SHKRUES DHE LEXUES ,DUHET TI ZGJEDHE DIREKT POPULLI DREJTUESIT E VET VENDORE DHE QENDRORE….Partite politike ne Shqiperi jane banda …ato I zgjedhin vete banditet e kuvendit dhe te administrates….Ketu eshte burimi i oligarkokolaboracionizmit dhe I te gjitha te keqijave te tjera.Shqiperia eshte pushtuare nga keto sultanate …dhe nderkombetaret jane bere “cadrà” e tyre…Ata kane ndertuare nje Kushtetute per vete …Ata jane te pa kontrollueshem,nuk ka ne Shqiperi kontroll te pa varur,ko troll qe ti kontrolloje te gjithe dhe ti ndeshkoje te gjithe…kete fuqi e ka vetem populli.Populli eshte jashte qeverisjes dhe qeveritaret, sa marin votat ,i vene popullit shqelmin ne qafe….Zgjidhja eshte :te moos votohen partite banda,te ndertohet legjislacioni i ri nen drejtimin e nje administrate te dale nga Vetingu dhe te miratohet Kushtetuta e re nga Referendumi ,ku ti jepet fuqi popullit te vete qeveriset ,pa ndermjetesine e askujt….Demokracia buron nga populli dhe I takon popullit ,ky eshte celesi …..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim