We, the people

January 16, 2018 01:52

We, the people

I nderuar zoti Thano.

Une qe po ju shkruaj  quhem Astrit Isufi, shqiptar me nenshtetesi dhe banim ne U.S.A.

Kam punuar ne strukturat e M.P.B.-se prej me shume se 15 vjet. Shkas per kete artikull u be thirrja e opozites per proteste me daten 27 Janar.

Partite politike te opozites qe kane qene ne pushtet per nie kohe te gjate dhe pergjegjese per shume mekate te cillât edhe sot si popull i vuajme ende kerkon te marre flamurin dhe lidershipin e forcave progressive  kunder maxhorances korruptive.

Situatë me imorale dhe e paskrupullt nuk mund te behet.

Argumentet e tyre jane se kjo qeveri eshte e lidhur me krimin,mafian vendase dhe ate nderkombetare dhe se po i varferon akoma me shume shqiptaret te cilet te deshperuar nga deshtimet e kesaj qeverie po marrin arratine ne vendent perendimore, etj.

Deklaratat e tyre duken te forta dhe ultimative. Ata po i premtojne popullit  se vetem ata si opozite do te kthejne normalitetin e do ti kthejne shpresen ketij vendi. Mua personalisht me kane shtangur , por edhe ato mjira te tjere qe votuan kete maxhorance i kane  lene me gojë hapur. Perse?

Partite e opozitës së sotme kane qene ne pushtet me gjate se kjo maxhorance. Ata jane pergjegjes jo vetem per deshtimet e tyre te medha por eche per korrupsionin gjigant dhe krimet ndaj ketij populli.

Ne demonstrata dhe protesta duhet te ngrihemi ne qytetaret qe kemi vuajtur per 27 vjet politikat me te egra dhe grabitjen masive te pasurive dhe djerses sone. Ne duhet te ngrihemi e t’i kerkojme llogari gjithe klases politike per vonesat historike per ta integruar vendin ne familjen europiane. Ne duhet te protestojme per politikat e tyre te gabuara ne privatizimet e ekonomise qe u grabit nga keta barbare qe nuk paskan te ngopur. Ne duhet te protestojme per sistemin e kalbur te drejtesise qe e kane pasur mburoje per vehten e tyre.

Shikoni privatizimet skandaloze dhe pronat qe keta gjakpires  kane grabitur. Si ilustrim shikoni vilat e tyre dhe pasurite e tundshme dhe te patundshme qe duan ti mbrojne me jetet tona.

Hallet e tyre nuk jane hallet tona per te na perdorur mish per top. Mbledhja e firmave per te deklaruar pavlefshmerine e Kryepokurores se Pergjithshme zbulon  ashiqare qellimin e vertete pse e duan protesten. Ata nuk duan ligj ne Shqiperi. Shqiperine ato e kane konsideruar dhe e konsiderojne akoma ciflik ku mund te shijne e komandojne si t’ua doje qejfi atyre.

Sinteza se ligji eshte i barabarte per te gjithe dhe se asnje nuk eshte mbi ligjin ka ekzistuar vetem ne leter. Ne qytetaret duhet  duhet te ngreme zerin fort  qe reforma ne drejtesi te zbatohet sa me pare dhe peshqit e medhenj  te pergjigjen para drejtesise per krimet e tyre.

Ne nuk jemi vetem ne kete beteje jetike per popullin dhe vendin tone. Ne kemi aleatin tone te madh, U.S.A dhe Bashkimin Europian. E ardhmja jone nuk eshte ne duart e tyre te gjakosura por ne duart tona . We the people jemi me te shumte dhe me te forte. Boll na perdoren.

Astrit Isufi

January 16, 2018 01:52
Komento

30 Komente

 1. We, the arms of the unemployed January 16, 06:33

  Ja dhe nje tjeter… koment.

  Reply to this comment
 2. Kris 1 January 16, 15:57

  Nuk kemi rruge tjeter ne populli ose Sali tragjikun ose Edvin komikun

  Reply to this comment
 3. Fajtori January 16, 16:59

  I NDERUARI A. ISUFI
  .
  Edhe pse po komentoj anonim nuk kam asnje lloj problemi te shkruaj dhe me emer orgjinal por kjo nuk ka rendesi..e kam bere dikur dhe kete me emer por rezultati eshte ZERO
  /
  .
  Edhe une kam nje moshe qe kam punuar20 vite pune ne kohen e enverit dhe 20 vite pune ne BE&USA dhe jam pambarimisht i hidheruar me politiken e gabuar te USA-BE ndaj shqiperise…..durimi ka kaluar cdo kufi per ne “we people” dhe mendoj se kolera sali berisha eshte problem i amerikes dhe be pa gerdecit dhe sidomos pas 21 janarit.
  ..
  Ne 25 DHJETOR 2010 pra rreth nje muaj para masakres i dergoj nje leter zotit Obama ku i lutesha qe te nderhynte ne situaten shqiptare se do behej ‘nami” dhe per cudi pergjigja erdhi vetem si falenderim per njoftimin..Pas saj ftova ca miq te mij amerikane shqipfoles qe te benim nje thirrje kongresit amerikan si intelektuale se situata ne shqiperi po NAZISTIFIKOHEJ dhe per cudi asnje nga miqte e mij nuk pranoi te hidhte firmen ( te ishin dakort)
  .
  Me kete dua te them se eshte kriminale
  ESHTE KRIMINALE qe 250-300 mije amerikanoshqiptaret dhe 1 miljon shqiptaro-europjanet akoma rrine e veshtrojne
  .
  JO VETEM KRIMET NAZI-BERISHAINE
  .
  JO VETEM IMPOTENCEN KRIMINALE TE EDIRAMSOCJALISTVE
  .
  POR DHE HIPOKRIZINE E PA BESUESHEM TE MIQVE TANE

  nqs se do te beja nje gjyq nurembergu per krimet kunder njerzimit ne shqiperi pas 1992 do te vija ne bangen e te akuazuarve:
  :
  Edwin rajerson
  saleh berisha
  azem hajdari (edhe pas ngordhjes)
  tritan shehu
  elez biberoviq
  lulzim basha
  bujar nishani
  james trafikanti
  damir fazllic
  nick gage (gaxojani)

  AKUZA:
  DHUNIM KUFOME
  .
  qe do te thote se ne 1991 kur shkelen keto barbare ai komunizem qe keto makartiste dhe neofashiste pretendojne se rrezuan..kishte vdekur qe ne 17 dhjetor 1981.
  .
  pra keto kanibale,vampire hijena dhe nekrofage munden nje system qe kishte 10 vjet qe kishte vdekur.
  jo vetem kaq por keto zbatuan nje nga teorite me agersive te zbatuar dhe ne amerike midis vete amerikaneve.
  po pse ketu ne shqipri e gjeti makartisti rajerson te rrezonte nje te vdekur..
  pse ngaterroi ky colonel I ardhur nga beogradi tiranen me saigonin,mosken dhe berlinin e viteve 50-60

  Dy here qeveria amerikane ka bere gafa qe kane lene gjurme ne histori
  .
  E para
  ishin kampet e perqendrimit te amerikaneve me origjine japoneze ne WW2 nga 1941-1947 qe me ne fund I demshperbleu ne kohen e Reganit ne vitet 80 me miljarda dollare
  .
  E dyta
  invazioni dipllomatik dhe I sherbimeve secrete amerikane ne vitet 1990-1992 nga Beogradi duke vene ne krye te shtetit shqiptar nje monster filoserb me emrin Saleh
  .
  ka ardhur koha qe administrate amerikane te investigoje gafat dhe gabimet fatale nga dyshja anti-amerikane Rajersonovic-Biberovic.
  .
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje lidhjet e disa zyrtareve amerikane me ish udb jugosllave ne dem te kombit shqiptar
  .
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te marrjes pjese te kolonelit diplomat Rajeson ne fushaten elektorale ne janar-mars 1992
  .
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te interferences rajersonit per arrestimin dhe denimin e Fatos Nanos si genocide antikomunist I panevojshem
  .
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje se kush zyrtare amerikane dhe shqipare u “demshperblyen” me floririn e londres..dhe pse pikerisht u abuzua me florin e londres ?!
  .
  Me ka zene lemeria qe kur ne Shqiperi honorable Donad Lu shpiku reformen per drejtesi,pas dekrinializimit te famshem,ku me I humburi doli Edi Rama dhe votuesit e 23 qershorit..me I fituari ..ylli ne ngjitje.
  .
  Gjithe shtypi shqiptar ( edhe gazeta Dita) jane verbuar dhe nuk shikojne qe kjo eshte nje manover tip “kale troje” po behet per te reabilituar pergjithmone krimet e kupoles 2B dhe per te vendosur K/M ne 2018-2019 gjarperin Lul Basha I cili do kujdeset me pas per mosprekjen e SRB-it dhe ne rast te ngordhejs se tij natyrale ti beje nje varrim madheshtor si DEMON kratit tjeter te tropojes mender me thene A.Hajdarit.
  .
  Me e vogla qe mund te mendojme eshte se miqte tane
  po na konsiderojne si te Ferma e Kafsheve te George Orwellit…PSE
  ***
  Berisha nuk eshte se ka kryer krime.JO..Ai eshte treguar
  PERBINDESH
  KANIBAL
  MONSTER
  TERRORIST
  TRADHETAR
  DJALL…etj etj
  .
  Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:

  1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
  .
  2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
  .
  3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
  .
  4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
  .
  5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
  .
  7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
  .
  8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
  .
  9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
  .
  10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
  .
  11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
  .
  12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
  .
  13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
  .
  14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
  .
  15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
  .
  16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
  .
  17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi
  .
  18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
  .
  19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.
  .
  20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes
  .
  21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
  ***
  Nga sa me siper del konkluzion se SALI BISHA eshte kriminel shumedimensinal por jo fajtor.
  .
  Fajtori nr 1 per sot per sot eshte nenpunsi Donald Lu qe ka numrin e syzeve ekstra ekstra LARGE
  .
  Fajtori nr 2 per sot per sot eshte EDI RAMA qe ka tradhetuar 21 janarin dhe 23 qershorin se e kane tredhur..plotesisht
  .
  Fajtori nr 3 jane mediat shqiptare ku perfshihet dhe gazeta Dita qe per ti thene nje te vertete..i bien nga Kina
  Fajtor nr 4 jeni dhe ju amerikanet qe nuk mblidheni ne Amerike dhe ti shkruani kongresit amerikan dhe bashkimit europjan;
  ZOTERINJ BOLL TALLET TRAPIN ME SHQIPTARET
  LIDHENI QENIN TUAJ BERISHOVIC DHE ZAGARIN BASHIC
  ***
  Pas mos ndeshkimit te Monstres Berishe per disa kryekrimet e tij..sidomos per masakren HITLERIANE te 21 janarit me keqardhje kemi drejte te mendojme se:
  Amerikanet po bejne gabimin e turqeve para 500 vjeteve ku I kane ndare shqiptaret ne armiq te betuar ne socialiste dhe demokrate (turqit na ndane ne myslymane dhe te krishtere)..dhe ne vend te ballaban pashes dhe hamza kastriotit shohim berishen dhe bashen….dhe analoge eshte enverhoxha ne rolin e skenderbeut..

  SHENIM:
  ky koment i dedikohet
  jetimeve te 21 janarit & gerdecit
  qe po shurrohen LIVE nga lul berisha
  me koqet e Donald Rames

  Reply to this comment
 4. info analitike January 16, 17:26

  Shoku Astrit nje pietje kam une? Nuk ke specifikuar se ne cfare periudhe i ke zhvilluar ato 15 vjet sherbim ne MPB? Nga shkrimi dhe qendrimi yt deduktohet te kesh punuar para ’90 por do te ishte e udhes nje konfirmim. Nese ke qene ne sherbim te diktatorit ia ke deklaruar kete si “we people” gjate procedurave per marrjen e nenshtetesise? E di ti qe ata “we people” e konsiderojne te jashteligjshme partine komuniste? Qysh iu shite keshtu armikut me te eger ndaj te cilit luftuat per gati gjysme shekulli?

  Reply to this comment
  • AI January 16, 18:11

   zoti info faleminderit per vemendjen por duhet te njiheni me KAP-in ( Partine komuniste amerikane) dhe mun te besh nje re-coment qe te mos te thone te tjeret qe je analfabet me shkolle:

   Here you go !

   Jo shumë larg Uoll Stritit, në katin e shtatë të një ndërtese elegante tetëkatëshe në Rrugën Perëndim 23, është selia qendrore e Partisë Komuniste e SHBA-së.

   Zyra është e shndritshme dhe moderne. Në një faqe muri janë fotot bardhezi të figurave historike të partisë. Veprat e Marksit, Engelsit dhe Leninit janë të ngjeshura në rafte.

   Ndërtesa u ble për zyra të partisë në vitet 1970 para se lagjja Çelsi përreth të bëhej në modë. “Ne e morëm shumë lirë këtë”, – thotë sekretari i Thesarit partisë, Roberta Ud (Wood).

   Në lëshim të realitetit socialist, e gjithë ndërtesa me përjashtim të dy kateve është dhënë me qira. Të ardhurat përdoren për financimin e “People’s World”, një publikim në internet që është pasardhëse e drejtpërdrejtë e gazetës së partisë,

   Objektivi i tyre final, gjithsesi, është ende ambicia e vjetër. “Socializmi do të japë një epokë të re në këtë vend, – deklaron programi i partisë. “Pasuria e madhe e Shteteve të Bashkuara për herë të parë do të jetë në të mirë të të gjithë popullit”.

   “Objektivi afatgjatë, – thotë Ueb – është shoqëria komuniste, fundi i të gjitha ndarjeve klasore, një shoqëri barazie dhe vyshkja e shtetit”.

   Partia Komuniste kishte dikur një prani të fuqishme në politikën amerikane. Në ditët e veta më të mira në vitet 1930-1940 ajo kishte një rrjet të fuqishëm në të gjithë vendin, dhe arriti shumë suksese elektorale vendore. Tre kongresmenë demokratë ishin në mënyrë sekrete anëtarë të Partisë Komuniste.

   Reply to this comment
   • info analitike January 16, 21:25

    CPUSA??? Sa vete kane mbetur aman!!! Eshte me shume nje relike historike se nje parti.

    Reply to this comment
    • jozef January 17, 05:01

     Nuk e kuptoj pse vazhdon akoma ne Shqiperi lufta donkishoteske ndaj komunizmit qe per cudi ne vend te shkoje drejt shuarjes po ndizet me shume se edhe ne 1990-en.Kishte nje fare kuptimi ne Amerike kjo lufte qe quhej “Red Scare”
     SIDOMOS PAS FITORES SE MAOS NE KINE
     DHE SPIUNAZHIT ME BOMBEN ATOMIKE.

     Kjo periudhe u quajt makartizem (nga Joseph McCarthy) qe u abuzua dhe degjeneroi ne nje lufte klasash si ne vendet e lindjes por me krah te kundert.
     kjo lufte arriti deri te departamenti shtetit..ushtria dhe nje pjese e konsiderueshme e intelektualve ku shquhej Holliwoodi.
     .Eshte me shume se idiotizem qe ky makartizem u instalua artificjalisht ne menyren me kriminale pasi ai fare komunizmi ne Shqiperi jo vetem I shte I parrezikshem por dhe I importuar nga jashte ne nje vend lilput qe nuk kishte peshe ne arene nderkombetare
     .
     Ju desh Presidentit Eisenhower qe ta nderpriste kete marrezi te Joseph McCarthy-it deri sa ky I fundit kaloi ne depression dhe vdiq I alkolizuar
     .
     Lista e meposhtme eshte nje pjese e vogel nga ajo qe do ta quanim “lufta e klasave’ ne amerike njelloj si ne vendet e lindjes

     •Intelektuale te pushuar apo te survejuar me pasoja:

     • Jay Gorney, screenwriter[151]
     • Lee Grant, actress[152]
     • Morton Grant, screenwriter[153]
     • Anne Green, screenwriter[154]
     • Jack T. Gross, producer[155]
     • Margaret Gruen, screenwriter[156]
     • David Hilberman, animator[157]
     • Tamara Hovey, screenwriter[158]
     • John Hubley, animator[159]
     • Edward Huebsch, screenwriter[160]
     • Ian McLellan Hunter, screenwriter[161]
     • Kim Hunter, actress[162]
     • John Ireland, actor[52]
     • Daniel James, screenwriter[163]
     • Paul Jarrico, producer and screenwriter[164]
     • Gordon Kahn, screenwriter[44]
     • Victor Kilian, actor[165]
     • Sidney Kingsley, playwright[166]
     • Alexander Knox, actor[167]
     • Mickey Knox, actor[168]
     • Lester Koenig, producer[169]
     • Charles Korvin, actor[170]
     • Hy Kraft, screenwriter[171]
     • Constance Lee, screenwriter[172]
     • Will Lee, actor and comic
     • Robert Lees, screenwriter[161]
     • Carl Lerner, editor and director[173]
     • Irving Lerner, director[174]
     • Sam Levene, actor[175]
     • Lewis Leverett, actor[176]
     • Alfred Lewis Levitt, screenwriter[177]
     • Helen Slote Levitt, screenwriter[177]
     • Mitch Lindemann, screenwriter[155]
     • Norman Lloyd, actor[178]
     • Ben Maddow, screenwriter[179]
     • Arnold Manoff, screenwriter[180]
     • John McGrew, animator[181]
     • Ruth McKenney, writer[182]
     • Bill Meléndez, animator[183]
     • John “Skins” Miller, actor[184]
     • Paula Miller, actress[176]
     • Josef Mischel, screenwriter[185]
     • Karen Morley, actress[186]
     • Henry Myers, screenwriter[187]
     • Mortimer Offner, screenwriter[138]
     • Alfred Palca, writer and producer[188]
     • Larry Parks, actor[189]
     • Leo Penn, actor[190]
     • George Pepper (film producer)[191]
     • Jeanette Pepper, economist [192]
     • Irving Pichel, director[193]
     • Louis Pollock, screenwriter[50]
     • Abraham Polonsky, screenwriter and • Vladimir Pozner, screenwriter[194]
     • Stanley Prager, director[158]
     • John Randolph, actor[195]
     • Maurice Rapf, screenwriter[196]
     • Rosaura Revueltas, actress[197]
     • Robert L. Richards, screenwriter[163]
     • Frederic I. Rinaldo, screenwriter[198]
     • Martin Ritt, actor and director[199]
     • W. L. River, screenwriter[134]
     • Marguerite Roberts, screenwriter[200]
     • David Robison, screenwriter[201]
     • Naomi Robison, actress[201]
     • Louise Rousseau, screenwriter[114]
     • Jean Rouverol (Butler), actress •
     Shimen Ruskin, actor[137]
     • Madeleine Ruthven, screenwriter[203]
     • Waldo Salt, screenwriter[204]
     • John Sanford, screenwriter[205]
     • Bill Scott, voice actor[128]
     • Martha Scott, actress[50]
     • Robert Shayne, actor
     • Joshua Shelley, actor[190]
     • Madeleine Sherwood, actress[206]
     • Reuben Ship, screenwriter[207]
     • Viola Brothers Shore, screenwriter[194]
     • George Sklar, playwright[114]
     • Art Smith, actor[176]
     • Louis Solomon, screenwriter and producer[208]
     • Ray Spencer, screenwriter[155]
     • Janet Stevenson, writer[107]
     • Philip Stevenson, writer[107]
     • Donald Ogden Stewart, screenwriter[209]
     • Arthur Strawn, screenwriter[210]
     • Bess Taffel, screenwriter[158]
     • Julius Tannenbaum, producer[112]
     • Frank Tarloff, screenwriter[211]
     • Shepard Traube, director and screenwriter[115]
     • Dorothy Tree, actress[212]
     • Paul Trivers, screenwriter[213]
     • George Tyne, actor[190]
     • Michael Uris, writer[214]
     • Peter Viertel, screenwriter[215]
     • Bernard Vorhaus, director[216]
     • John Weber, producer[217]
     • Richard Weil, screenwriter[160]
     • Hannah Weinstein, producer[218]
     • John Wexley, screenwriter[219]
     • Michael Wilson, screenwriter[220]
     • Nedrick Young, actor and screenwriter[221]
     • Julian Zimet, screenwriter[135]

     • Uta Hagen, actor and teacher
     • Dashiell Hammett, writer
     • E. Y. “Yip” Harburg, lyricist
     • Robert P. Heller, television journalist
     • Lillian Hellman, playwright and screenwriter
     • Jon Hering, intern
     • Nat Hiken, writer and producer
     • Rose Hobart, actor
     • Judy Holliday, actor and comedian
     • Roderick B. Holmgren, journalist
     • Lena Horne, singer and actor

     • Langston Hughes, writer
     • Marsha Hunt, actor
     • Leo Hurwitz, director
     • Charles Irving, actor
     • Burl Ives, folk singer and actor
     • Sam Jaffe, actor
     • Leon Janney, actor
     • Joe Julian, actor
     • Garson Kanin, writer and director
     • George Keane, actor
     • Donna Keath, radio actor
     • Pert Kelton, actor
     • Alexander Kendrick, journalist and author
     • Adelaide Klein, actor
     • Howard Koch, screenwriter
     • Tony Kraber, actor
     • Millard Lampell, screenwriter
     • John La Touche, lyricist
     • Arthur Laurents, writer
     • Gypsy Rose Lee, actor and ecdysiast
     • Madeline Lee, actress[d]
     • Ray Lev, classical pianist
     • Philip Loeb, actor
     • Ella Logan, actor and singer
     • Alan Lomax, folklorist and musicologist
     • Avon Long, actor and singer
     • Joseph Losey, director
     • Peter Lyon, television writer
     • Aline MacMahon, actor
     • Paul Mann, director and teacher
     • Margo, actor and dancer
     • Myron McCormick, actor
     • Paul McGrath, radio actor
     • Burgess Meredith, actor
     • Arthur Miller, playwright
     • Henry Morgan, actor
     • Zero Mostel, actor and comedian
     • Jean Muir, actor
     • Meg Mundy, actor
     • Lyn Murray, composer and choral director

     • Zero Mostel, actor and comedian
     • Jean Muir, actor
     • Meg Mundy, actor
     • Lyn Murray, composer and choral director
     • ect ect

     Reply to this comment
 5. nje banor i Tiranes January 16, 18:19

  Info analitike , pse kapesh si i mbyturi pas fijes se barit ? Te gjitha akuzat qe permend “shoku” Astrit , qe edhe sikur enveristi me i flakte te kete qene , jane apo nuk jane te verteta ? Kjo ka rendesi dhe jo biografia e Astritit , qe as na intereson , e as na prish pune . Te gjitha mizorite e Sali Viçidollit , nuk i shpiku Astriti (edhe ti i di mire qe Saliu , te gjitha i ka bere). Dy pyetje kisha une per ty : 1. A ekziston ne bote (ne Evrope jo se jo ) nje qeveritar i çfaredo rangu , te kete kryer te tilla krime popullit te tij , sa ky moster , kur sejcili nga keto krime , te marra veç e veç , ne SHBA , denohet me vdekje ? 2. Ty info analitike , nuk te vret nje çike ndergjegja , qe , per 25 vjet , ke votuar kete plurikriminel dhe partine e tij , madje akoma edhe sot , kur e di qe , te gjitha keto qe permend Astriti , jane mese te verteta , ti vazhdon te perkrahesh e te votosh ate parti kriminelesh ?

  Reply to this comment
  • info analitike January 16, 21:38

   cfare fije bari thua o banori i Tiranes! Ishin keta qe na mbytnin me moralin socialist e me propaganden e partise e tani te bejne perseri moral nga SHBA qe e konsideroninj si armikun me te rrezikshem. E kupton or mik se kesaj i thone hipkrizi apo ke nevoje per ndonje kospekt si ne kohen e kumandarit. Sali Vicidoli ishte pjelle e atij edukimi te njereit te ri ashtu si dhe shume ojella te tjera qe bene ate per te cilen ishin edukuar nga mema parti. Qarte! Mua nuk me vret fare ndergjegja se nuk kam votuar askend e jetoj mire e bukur ne perendim aty ku kane jetuar edhe te afermit e mi. Une perkrah te verteten jo hipokrizine e ketyre kriptoenveristeve. Sa per monstra nuk ka pasur per shqiptaret monster me te madh se enferri ndaj ne perendim eshte konsideruar si nje nder diktatoret me gjakatare. Kete nuk e lexova ne rreshtat e te vertetave te Astritit. Sa per ato fabrikat dhe uzinat me teknologji dinosaurike dhe me ndotje e mbetje nga me te rrezikshmet te cilat kane helmuar per shume vite shqiptaret, mendoj se duhen shembur bonifikuar zonat e rindertuar fabrika te reja moderne e te sigurta nga pikepamja e ndotjeve. Jo te sjellim plehrat e botes e te perdorim Azotikun e Fierit per te ndotur ate ajer tashme vdekjeprures qe mbulon Fier-Patos-Marinez etj.
   Tani te pyes une ty a te vret ndergjegja qe mbron regjimin diktatorial qe i mori shpirtin gjithe shqiptareve te cileve ua beri jeten ferr derisa mezi priten t’ia mbanin nga syte kembet e akoma vazhdon hemorragjia e te rinjve si pasoje e bijve te eterve qe vazhdojne ta plackisin kete vend? A nuk te vret ndergjegja qe voton nje parti kriminelesh hajdutesh, plackitesish e trafikantesh qe vetem tallet e keqtrajton me hallexhinjte me perrallen e te berit shtet?

   Reply to this comment
   • Enver Kastrioti January 17, 03:40

    Nuk shoh ndonjë ndryshim midis Enver Hoxhës dhe Gjergj Kastriotit..i pari hodhi ruset (superfuqi) ne det kurse Gjergji hodhi turqit(superfuqi)..

    Kockat ja bluajten Gjergjit kurse Enverit kane 30 vjet qe po i hane supen me kockat e tij dhe akoma nuk ka mbaruar.

    Duan apo nuk duan sot një pjesë e shqiptarëve dhe e politikanëve të tyre, në të ardhmen kjo do të quhet një ndër periudhat më të lavdishme e barabartë me atë të Skenderbeut, në mos më shumë. Historia i ka ligjet e saj, si dje, sot dhe nesër.
    .
    Politikanët dhe gjeneratat e sotme janë të pazotë t’i ndryshojnë këto ligje. Ata janë të zot të përdorin propagandën e sotme si të duan, por janë të PAZOTË TË NDRYSHOJNË LIGJET E HISTORISË!

    .
    Sundimi 20-vjeçar i Napoleon Bonopartit i kushtoi Francës rreth 10 milionë të vrarë. Sa shumë e kanë urryer Napoleonin bashkëkohësit e tij, qytetarët dhe nënat franceze që i’u vranë djemtë.
    .

    Prandaj duke shfrytëzuar këtë urrejtje, Burbonët e internuan atë, me mija kilometra larg Francës, në ishullin e braktisur të Shën-Helenës. Po Franca sot, MBURRET ME BONAPARTIN. Ajo nuk do t’ia dijë për të vrarët, për shkatërrimet, për krimet e tij, por PËR LAVDINË QË I DHA FRANCËS, sa ishte në pushtet.

    .
    Prandaj e quan Napoleonin kapitenin më të madh të kohërave dhe i ka kushtuar deri tani rreth 200-mijë vepra!
    Maksimilian Robespieri i famshëm, shefi i diktaturës jakobine, kryetari i Shpëtimit Publik, për dy vjet me firmën e tij, dërgoi në gijotinë mbi 2400 njerëz, midis të cilëve edhe miqtë më të afërm të tij, si Dantonin, Shometin, Ebertin etj, që kishin filluar të ligështoheshin. I takon kësaj periudhe vendimi i parlamentit francez, për çfarosjen dhe fshirjen nga harta të qytetit të dytë të Frances, Lionit, sepse bëri provë të rebelohej kundër republikës franceze.

    .
    Është vendimi më i egër që është marrë ndonjëherë në histori. Megjithate, sot Franca e ka për nder që ka patur një njeri të tillë në krye të saj në atë kohë. Robespieri e kosilidoi republikën franceze dhe e mbrojti ate nga reaksioni feudal dhe rujalist. Sot francezët krenohen me lavdinë që u la Robispieri dhe nuk pyesin për krimet e tij!
    Sot pas më shumë se 500 vjetësh, shqiptarët, festojnë me madhështi, krenohen me Skënderbeun dhe periudhën e tij.

    .
    Askush sot nga shqiptarët nuk përmend, sa verë piu dhe sa mish hëngri Skënderbeu, sa kështjella kishte dhe si jetonte ai. Askush nuk përmend sot, se si u’a cungonte Skenderbeu shqiptarëve liritë dhe të drejtat, duke i mbajtur për 25 vjet rresht në luftë, duke i privuar nga liritë dhe kënaqësitë personale. Luftërat atëhere zhvilloheshin në verë dhe pranverë.
    .
    Në këto dy stina shqiptarët në vend që të shijonin jetën, shijuan për 25-vjet luftën vdekjen, shpatën dhe shigjetën. Askush sot, nuk përmend se sa princërve shqiptarë i’u pre koka, se sa tradhtuan, sepse nuk ishin dakord me të. Ja këto “krime” të Skënderbeut në kohën e tij, shqiptarët e sotëm nuk duan t’i dinë.
    .
    Atyre sot u intereson VETËM LAVDIA e Skënderbeut jo krimet e tij të atëhershme. Sot shqiptarët e kanë për krenari, që përballë një Europe të trembur, Skënderbeu i bëri ballë, superfuqisë më të madhe të kohës, Turqisë. Vetëm kaq. Kjo ka mbetur. Të gjitha të tjerat u zhdukën, u harruan me kalimin e kohës, me kalimin e brezave.

    Kjo është logjika e historisë. Nga kjo logjikë, nuk shmangesh dot.
    .
    Kjo logjikë do të vazhdojë edhe në të ardhmen. Kësaj logjike do t’i nënshtrohet edhe Enver Hoxha dhe brezi i udhëheqëseve të Partisë së Punës që dolën nga zjarri i Luftës Nacional-Çlirimtare, që deshën t’i bënin të gjitha përnjëherësh, që deshën të mateshin me të mëdhenjët e botës, që sa ishin gjallë u matën me sukses me ta, duke i’a ngritur shumë lartë emrin Shqipërisë.
    Sot është koha e gabimeve te tyre. Nesër do të jetë koha e lavdisë së tyre!

    Na vjen keq i dashur info anali por betejën me Enverin jo vetëm e keni humbur por ju armiqtë e tij elezbiberiste apo sumëlepirësit berishistë të tij e kthyet në legjendë botërore

    Reply to this comment
    • info analitike January 17, 17:29

     E po nuk prisja ndonje mendim ndryshe nga nje qe ngre ne qiell ate qe do ta ktheje Shqiperine ne pehnaje te botes. Te kam thene kurohu nga mendte e kokes se ke hyre ne paranoje pa kthim. Nuk e di se cfare te ka bere Elez Biberaj po me sa duket te paska djegur kaq shume sa do te vdesesh duke e permendur ne fjalet e fundit. Mos bej krahasime midis Skenderbeut e kumandarit se i pari i priu ne krye ushtrise se vet duke rrezikuar i pari ndersa i dyti fshihej si miu e nuk shtiu as edhe nje fishek te vetem vecse majmej si derrkuc e vriste pas shpine shoket e vet.

     Reply to this comment
 6. info analitike January 17, 17:30

  E po nuk prisja ndonje mendim ndryshe nga nje qe ngre ne qiell ate qe do ta ktheje Shqiperine ne pehnaje te botes. Te kam thene kurohu nga mendte e kokes se ke hyre ne paranoje pa kthim. Nuk e di se cfare te ka bere Elez Biberaj po me sa duket te paska djegur kaq shume sa do te vdesesh duke e permendur ne fjalet e fundit. Mos bej krahasime midis Skenderbeut e kumandarit se i pari i priu ne krye ushtrise se vet duke rrezikuar i pari ndersa i dyti fshihej si miu e nuk shtiu as edhe nje fishek te vetem vecse majmej si derrkuc e vriste pas shpine shoket e vet.

  Reply to this comment
  • rrofte zapata ! January 17, 20:02

   E ngaterron luften n-cl me filmin “RROFTE ZAPATA”

   Ke degjeneruar mentalisht dhe ke nevoje per pushim.
   Enveri nuk ishte as mitraljer as komandant toge apo batalioni ai ishte drejtuesi i Luftes bashke me stratege si Spiro Mojsiu ai ishte dipllomat dhe largpames…
   o budalla mblidhe mendjen
   nese e ke pare churchillin-ruzveltin-stalinin titon-maocedunin–degolin me kobure apo pushke ne krah duke luftuar do te them me fal
   Te rekomandoj nje armik te betuar te Enverit
   analistin grandioz Montanelit duhet shkruar me ger a te arta
   (qe edhe pse e urrente Enver Hoxhes thoshte:)
   Citoj:
   “””””-Shqiperia në fakt nuk kishte qenë kurrë e bashkuar
   as prej race, as prej gjuhe, as prej feje.
   U bashkua nën Hoxhën i cili arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, …
   ndoshta është më mirë që të mos hetohet
   si i bashkoi.se kur pati në dorë vendin e tij të vogël,
   Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.”””

   ———————-
   JA CFARE I PUNUAN XHORXH BUSHIT
   NE OKB DIPLLOMATET E SHQIPERISE

   https://m.youtube.com/watch?v=lvmGhmncoXw

   jo si sot qe jane bere salijte dhe metinjte porno-politikane si prostituta ne bordello
   qe nuk ngeli serb dhe grek pa ja u ngulur

   Reply to this comment
   • info analitike January 17, 20:21

    Montanelli e paske lexuar pergjysme. Lexoje deri ne fund e do te kuptosh se cfare mendonte per kumandarin. Nuk pi me uje propaganda rrangalle e PPSH-se. O shoke lexoni edhe dicka te ndryshme nga “Shenime per Kinen” se late nam.

    Reply to this comment
   • il Gringo ... January 17, 23:42

    Atje ku ,te ndryshmit qe nuk bashkohen asnjiher , kemi te bejme me nji exzistence te mjere !

    Perse ?
    Per arsyen e thjeshte se :
    Ne jemi teper te ndryshem ne prejardhjen tone ,ne besimet tona,ne kulturat tona ,ne Principet & Vlerat tona ,ne forcat e dobesite tona ,ne shijet e ndjesite tona ,ne pasionet tona ,ne gezojme e hidherohemi ndryshe ,reagojme e kuptohemi po ndryshe ,ne dashurojme e urrejme ndryshe ,ne kemi sy te ndryshem per gjithcka ka te beje me kte Bote ,ne kemi struzktura te ndryshme truri …qe gjendje te lire degjenerojm ,shkaterrojme gjithcka do te thote bashkesi , e jemi nji “skuader” ne nji art Diktature , por ne asnji Demokraci .

    Sepse thjeshte me Demokraci kuptojme sundimin e shumices mbi pakicen e ne Shqiperi ky raport eshte skandaloze ku anadollaket perbejne shumicen idiote .
    Fatkeqsia e atij vendi ,qe per ironi ata vet s’arrijne ta kuptojne .

    Reply to this comment
    • info analitike January 19, 18:39

     e po kur edhe ca enveriste te thekur te cilesojne “anadollak” sepse u sulmon babain shpirteror nuk na mbetet vecse te gajasemi. Ore a e kuptoni qe jeni gjysme shekulli prapa me boten apo nuk mbushni se jeni plot me propagande te mykur. Jo po kur te flisni edhe per demokraci ju qe deri dje ngrinit ne qiell diktaturen e proletariatit! Hahahahahaa o Zot cfare na takon te lexojme!

     Reply to this comment
 7. MH January 17, 17:52

  Isuf Amerika!
  Te gjitha partit kur gjinden ne opozite e nxjerrin shqiperin bashk me popullin e vet ne selamet.Me te ardhe ne pushtet shikojne vetem xhepat e vet.Bile ne nji rast te vetem Berisha ne gjithe historine e tije politike dhe qeverisese asht tregue i sincerte:
  “Premtimet i kishim per kohe fushate”.
  Pra dhe keto,qe kerkon opozita,me ne krye krricin politike Basha,i kane premtime.
  Te gjithe qeverite pa anshmeri qe kane ule bithet ne kolltukun qeverises kane kene mizerabile.Ma e mira per popullin tregohet e majta sot e drejtuar nga Rama.Ku pa perjashtim dhe kjo ka gjynahet e veta.kam nji fare besimit qe mbas 10 vitesh mund te dalin qeveri qe ti sherbej rreth 90% popullit.Me kushte nese rreforma ne drejtesi behet sic premtohet.

  Reply to this comment
 8. info analitike January 17, 20:22

  Montanelli e paske lexuar pergjysme. Lexoje deri ne fund e do te kuptosh se cfare mendonte per kumandarin. Nuk pi me uje propaganda rrangalle e PPSH-se. O shoke lexoni edhe dicka te ndryshme nga “Shenime per Kinen” se late nam. Mos me kerce dege me dege e nga krahasimi ne krahasim duke mbushur carcafe percartjesh mendore se nuk ta kam ngene.

  Reply to this comment
 9. ku iken rapsodet ..! January 17, 20:47

  Nuk i kuptoj ca antienveriste qe nenat dhe motrat e tyre u hapen bythesh me dybek duke i kenduar me dajre cifteli dhe saze xhaxhit…ca te tjere te shurrosur per gjysem shekulli u bene trima kur Ramizi beri armepushim ?
  .
  Edhe te perndjekurit politike mbani rradhe qe te merrnin ‘ate senin e deges” per ndonje burse apo shtepi jashte rradhe pse behen trima pas gardhit ?

  Jashte deshires time, pershendes ato shqiptare ne veri dhe jug se si i kendonin enverit dje dhe sot po vajtojne se kane ngelur popull jetim

  Enveri ç’u ngre në këmbë
  Shokë, do t’u them një këngë,
  Si ka qenë historia;
  Si ka qenë dhe si është sot.
  Pesë shekuj Turqia.
  Zogu kur sundoi vëndë,
  Bëri shumë të këqia,
  Na shiti me gjithë rrënjë,
  Na shiti tek Italia.
  Enveri ç’u ngre në këmbë,
  Foli: Nga vate rinia?
  Merrini armët në dorë,
  Të çlirohet Shqipëria!
  Rexhin-Tepelenë, 1981
  ***

  O Enver flamur epoke
  Malet seç e ulën kryet,
  dritën seç e humbën yjet,
  lotët seç na i mbushën sytë.
  Ç’gjëmë na solli kjo ditë!
  Oh, i zi ç’na erdhi lajmi,
  sytë i mbylli Enver djali,
  O Enver flamur epoke,
  na dhe frymë nga fryma jote,
  dritë i dhe gjithë Shqipërisë,
  gaz dhe plakut dhe fëmisë.
  Ti jeton, ti nuk ke vdekur,
  nuk vdes fjala jote hekur,
  se në ballë na prin Partia,
  në gjoks të ka Shqipëria.
  Në çdo vepër, si pishtar,
  do t’na rrish përherë, në ballë,
  në rrugën që çele vetë,
  yll karvani je përjetë.
  Vlorë 1985
  ***
  Ku ka kangë që e merr kët’ burrë
  Kjo Shqipni ka qit’ kaq trima,
  si qet qielli bubullima.
  Nji kreshnik kan’ rrit’ kta male,
  pushkë e madhe, besë e madhe,
  nji kreshnik, nji lis me rrema,
  Enver Hoxhën me shtat’ zemra.
  Kërcet pushka në Tiranë,
  djemtë e Shqipes jan’ me nanë,
  djemtë e Shqipes s’janë jetima,
  vend për vend vetojn’ vetima.
  N’ball’ vetimash kush po prin?
  Enver Hoxha me Partinë,
  pesdhjet’ vjet në luftë e punë,
  pesdhjet’ vjet per ne pa gjumë.
  Shpata kurr’ s’e shpoj Skënderin,
  s’guxoi kush me e prekë Enverin.
  Sa jan’ malet rreth e rrotull,
  garda e tij asht mbar’ nji popull.
  Siç jan’ mbush’ malet me gurra,
  kjo Shqipni asht mbush’ me burra,
  kurrnjiher’ s’ka njoft’ ky vend,
  Enver Hoxha mal me mend.
  Gjith’ kreshnikët tan’ të lashtë
  te ky burrë jan’ bashkue bashkë.
  Duhet kanga nji mij’ rreshta,
  tan’ ortiqet që ka bjeshka,
  duhet t’vij’ deti me valë,
  duhet malet t’ishin fjalë,
  prap’ s’do t’bahej kanga kurrë.
  Ku ka kang’ që e merr kët’ burrë!
  Bajzë-Shkodër 1988

  ***

  Enver Hoxha të qofshim falë

  Enver Hoxha të qofshim falë
  çdo furtune i bane ballë.
  E godite rreptë tradhtinë
  si vigan e mbrojte Partinë
  shembull bote bane Shqipninë.
  Kur prej lajkave s’u gënjeve
  t’ligit shpinën kurrë s’ia ktheve.
  Shumë komplote të kanë kurdisë
  renegatë edhe titistë.
  Deshën t’na fusin në qorrsokak
  e t’na bajnë republikë t’shtatë.
  Krejt gabim jau mori mendja
  për me marrë kalanë nga mrena.
  Koci Xoxe me klyshët e tij
  shpresa e Titos ke n’Shqipni.
  Kur ata i muloi plehu
  në skenë doli Mehmet Shehu.
  Karta e fundit shteg nuk gjeti
  vet ia kthej revolen vetit.
  Ne jem’ kala e lashtë
  s’merrëm mrena as nga jashtë.
  Shpata e mprehtë e Enver Hoxhës
  çdo armiku do t’i bje kokës.

  Reply to this comment
  • info analitike January 20, 10:31

   Une i kuptoj enveristet qe e mbrojne babain e tyre sepse kot nuk thote populli “beme nenen te te quaj baba”. Rapsodet thote ki me siper, po c’rapsode o derezi se ato ishin vec gaztore te oborrit te birose qe nderronin pllaken sa here i urdheronte partia e sa here demaskoheshin grupet armiqesore ne gjirin e partise . Ja mjafton te lexosh cfare ke shkruar dhe nuk ke si te mos ta mbash te qeshuren nga brockullat e shkruara.

   Reply to this comment
 10. Plaku Xhuxhumaku January 17, 23:20

  Edhe une gezohen shume per Enverin, po ashtu edhe per Skenderbeun, por po nuk shkova te punoj nuk kam te ha. O milet, po mjaft u moret me dengla mender historike, shikoni beni ndonje pune te dobishme tashti.

  Reply to this comment
 11. il Gringo ... January 17, 23:42

  Atje ku ,te ndryshmit nuk bashkohen asnjiher , kemi te bejme me nji exzistence te mjere !

  Perse ?
  Per arsyen e thjeshte se :
  Ne jemi teper te ndryshem ne prejardhjen tone ,ne besimet tona,ne kulturat tona ,ne Principet & Vlerat tona ,ne forcat e dobesite tona ,ne shijet e ndjesite tona ,ne pasionet tona ,ne gezojme e hidherohemi ndryshe ,reagojme e kuptohemi po ndryshe ,ne dashurojme e urrejme ndryshe ,ne kemi sy te ndryshem per gjithcka ka te beje me kte Bote ,ne kemi struzktura te ndryshme truri …qe gjendje te lire degjenerojm ,shkaterrojme gjithcka do te thote bashkesi , e jemi nji “skuader” ne nji art Diktature , por ne asnji Demokraci .

  Sepse thjeshte me Demokraci kuptojme sundimin e shumices mbi pakicen e ne Shqiperi ky raport eshte skandaloze ku anadollaket perbejne shumicen idiote .
  Fatkeqsia e atij vendi ,qe per ironi ata vet s’arrijne ta kuptojne .

  Reply to this comment
  • rrofte zapata ! January 18, 16:33

   Mirë se erdhe ne forumin e Dites ” il grigo” dhe përgëzime se paske nje nickname simpatik te paparë
   Biles dhe komentin e ke simpatik por i mungon aresyeja dhe me lejoni tua spjegoj pse ndodh një gjë e tillë:
   .
   A
   Pas luftes N-CL fuqitë e mëdha i vunë vetëm 1 kusht Enver Hoxhës..Bëj votime të rregullat të të njohim qeverinë….Nje dite pas zgjedhjeve qofte Fullci qofte Jakobsi qofte dhe anglezet qe ishin ne Tirane thane: VOTIMET U BENE 100% TE NDERESHME (parregullsite ishin te paperfilleshme)
   Pas kesaj ndodhi një lloj invazioni nga fuqite perendimore (FP)qe e thote historia si dështoi se per here te pare ne histori Shqiperia kishte Zot…

   .
   B
   Pas lejimit te pluralizmit ne 1990-1991 fuqite perendimore (FP) i vune kushtin Ramiz Alise qe te bente votime te rregullta…I beri i ziu Ramiz dhe gjithe bota tha VOTIMET U BENE 100% TE NDERESHME (parregullsite ishin te paperfilleshme)…..por FP e rrezoi Ramizin dhe katapultoi PINOCETIN E VIQIDOLIT…kuptohet pse ?
   .
   C
   Pas Vaterlose te 1997-1998 qe PinocetiVIQIDOLIT dogji Shqiperine si Kili NE 2005 fuqite perendimore (FP) vune kushtin te beheshin votime te rregullta….por per here te pare ne historine e votimeve boterore Fatos Nano iku me deshire dhe i fali votimet Berishes me ndihmen e Metes
   ( sot thone KALI TROJES DHE GOMARI CEPANIT)
   .
   D
   Sot pas krimeve naziskineve ne gerdec dhe 21 janar 2011 ai popull eshte i betuar qe juntes naziberishiste & lulfashiste te mos i falin votimet si ne 2005 dhe Edi rama k a fitur me rezultatin tete me dy tre heret e fundit dhe pergjithmone…Por shikohet qe jo vetem KALI TROJES DHE GOMARI CEPANIT por dhe magjistare tip Donald Lu me dekriminalizimin po perpiqet te perveshe menget si Arvizu ne 8 maj 2011 qe diten ishte me Ramen dhe naten bente dashuri me Lulkriminelin dhe kjo eshte jo vetem e frikeshme jo vetem antishqiptare por dhe anti-amerikane
   ……………
   prandaj “el grigo” shqiptaret jane kaq nekonfuzion se duhet nje dore e fortesi ai xhaxhi qe i shkerdhente nonen jo vetem armiqve te brendshem por dhe te jashtem prandaj ju duhet ta shkruani me te madhe kete Postulat:
   ….
   Shqiperia në fakt nuk kishte qenë kurrë e bashkuar
   as prej race, as prej gjuhe, as prej feje.
   .
   U bashkua nën EnverHoxhën
   i cili arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, …
   ndoshta është më mirë që jo vetem të mos hetohet por te shënjtërohet….ne fakt ate e kthyen ne legjende armiqte e tij…
   ..

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku January 18, 17:42

    O rrofte zapata, me pelqeu shume komenti juaj, Nje pyetje kisha une per ju, a e mbani mend me cfare e fshinit prapanicen ne kohen e Enver Bythos? Po patet miresine t’i pergjigjeni pyetjes sime, kam gati edhe nje pyetje te fundit per ju dhe sërën tuaj te lavdishme qe besoj i sqaron te gjitha keqkuptimet e sotme rreth udheqesit tone te lavdishem Enver Bytho Hoxha.

    Reply to this comment
   • el Gringo... January 18, 19:23

    rrofte zapata,
    flm per komplimentin ,duke e gjetur simpatik nicknamen time el Gringo …
    sigurishte edhe per xhentilesen tuaj -Mirepritjen qe me uroni . Mirsejugjeta.

    Nganjiher qendrimet tona kritike nuk kan per qellim ate cfar ne dukje shprehim ne X-komente ,por te ngacmojme e zgjojme te kunderten pra ate bashkim shqiptare si edhe ti e pershkruan ne kapitullin e fundit tend “D” . Mjerishte un e di qe jorrall her shikohem pak skic nga syte e lexuseve te forumit e jam i ndergjegjshem per kte se nga shume shqiptare keqkuptohem ne gjuhen qe un perdore , por ja , c’kuptim do kishte nqs do shkruanim te gjithe njelloj ,e s’do ngacmonim plaget qe akoma rrjedhin gjake nga trupi shqiptarit .

    Kemi kaq shume Zoter ,
    me shume se besime ,
    kaq shume tradheti gelltitur rruges Historise ,
    aspak pendime …

    kaq pak jet (lumturi)
    aq pak gezime,
    kaq pak dashuri ,
    kaq shume zhgenjime ,
    nji jete e tere shqiptari mbush vetem me trishtime.
    Duhet nji Force e madhe ti bashkoj ,
    e ti shkund fuqishem qe truri ne vendin e duhur te qendroj ,nji Force qe do ti bente gjithe shqiptaret te shikojm ke ajo qe te gjitheve na bashkojne dhe hedhim poshte gjithe ato qe sot na kane ndare ne copa e nga njeri-tjtetri na largojne .
    Vetem nji Force e tille ,nqs te gjithe Ne ,jemi te gatshem te bashkohemi ne nji shppirt e mendim ,vetem kjo mundet te shpetoj kte Bote trishtimi dhe vet Shqiperine .

    Reply to this comment
 12. rrofte zapata ! January 18, 19:48

  Dear P.xh
  “good questions to ask” do te thonin anglisht-folesit ne kete rast por ti ben dy gabime qe j a fut vetes pa e ndjere;
  E PARA
  Nqs Enveri paska qene bytho eshte turp per ate komb qe e shkeli me prapanica per gjysem shekulli djali Gjylos qe i paska te renda ato te shkreta.
  .E DYTA
  Kur Enveri luftonte me Kaldarisin ne 1946 ne konferncen e Paqes ai u tregoi mastraganin qe kishte perpara….Te kujtoj se ne ate kohe yt ate e shiste bythen te Greku..
  Kaape pak kete ketu poshte dhe shikoje sa te madh e kishte diametrin
  >>>>>>

  “Le Monde”gazeta me e madhe franceze dhe nje nga me të medhate e globit!Ja perafersisht idea e saj sepse origjinali do rigjetur dhe publikuar me foto!Per keqfoljen ndaj shqiptareve ka te drejte Shmid, ka shume autore të gjithe te blere nga sllavet,por dhe greket!Ka qene vertet nje furtune e madhe mbi shqiptaret e prapambetur të asaj kohe!Dhe ketu jane sjelle fare pak autore…Eshte e vertet qe sllavoshkruesit i benin shqiptaret njerez me bisht dhe Le Monde e thote kete aty nga viti 1946 kur nje delegacion i rangut te larte shqiptar i kryesuar nga vet diktatori Enver Hoxha,zbriti per here të pare me avion ne Paris.Ishte e njohura mbledhje e Kombeve te Bashkuara dhe ka nje kenge shqipe qe brilantisht e historizon kete eveniment botror.”Në Paris u mblodh UNOJA!…..”
  Greket kishin nxjerr pretendime territorjale dhe sllavet gjithashtu kishin presion paikologjik ndaj shqiptareve si njerz me bisht.Delegacioni shqiptar zbriti ne Paris dhe ishte ne pritje te autoriteteve protokollare franceze qe vononin!Nje ushtarak francez i derguar per inspektim,filloi te shikoje,thote Le Monde,delegacionin shqiptar nje per nje nga prapa duke filluar nga me i fundit qeveritar shqiptar e mbritur tek i pari i tyre, Enver Hoxha,i cili thote Gazeta njihte dhe fliste shume mire frengjishten.Kur mbriti tek Enver Hoxha,dhe po e veshtronte drejtuesin shqiptar nga pas,si të tjeret,diktatori e pyeti:”Zotri,cfare kerkoni që na shikoni nga pas?” Menjehere kontrolluesi sqaroi:”Serbet na kane thene se ju shqiptaret jeni njerez me bisht…por une bisht nuk po shikoj “Gazeta shkruan se menjehere, duke qeshur,Enver Hoxha iu pergjegj:”Jo,zotni,serbet kane te drejte!Vetem se gabojne pamjen:Ne shqiptaret kemi bisht te madh,por e kemi ketu,përpara dhe do tua tregojme edhe ne mbledhje atyre dhe grekeve!” Shkruan me humor te larte “Le Monde”gje qe edhe ndodhi ne mbledhjen e Parisit.Vet “Le Monde”faqe 3 dhe 22 me foto e cilson Enver Hoxhen kryeshtetarin me fotozhenik te mbledhjes dhe me të ashprin ne mbrojtje te shtetit te vet.Ndofta mund te jene dhe keto arsyet qe studiuesit e paanshem gjejne tek kenga popullore e asaj kohe vargjet e pashkulshme:
  “Në Paris c’u mblodh UNO-ja,
  Fol Enver,të lumtë goja!
  Fol e mbro të drejtat tona!…”etj…
  Natyrisht,kjo s’ka te beje me balten qe ca shqiptarobishtukë të vertet i hodhën Enver Hoxhes,duke shitur gjer dhe trojet e detit ne jug dhe duke qënë,si dihet zgjatim bishti i bythës se sllavëve në Tirane e Shkodër!”Bishti ynë eshtë perpara”, një thenie enveriane lapidare qe i bën mirë kombit shqiptar!
  .
  E fundit
  .
  kur po ju shkerdhen Lul Suma me Monika Vrimemadhen gjeni ndonje vrime dhe futuni
  shkoni te vrima Rita Petros se e mori nje cmim NGA EDIRAMA per ate vrime..te shkrete

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku January 18, 22:17

   E para, mua nuk me rruhet shume se cfare konkluzioni nxjerr per kombin tend, zotrote duke u nisur nga bytha e Enverit

   E dyta, ti mbake mend shume mire perrallat qe te ka treguar aneja

   E treta, prapseprape pyetjes time se me cfare e fshinit prapanicen ne kohen e Enver Bythos nuk i je pergjigjur. Po ta them une, e fshinit me GAZETE ngaqe ishit aq te pasur sa nuk kishte as Kartabythe.

   E katerta, meqe nuk iu pergjigje pyetjes sime te thjeshte humbe te drejten per pyetjen perfundimtare sqaruese rreth Enver Shurres.

   Reply to this comment
 13. we war dogs.. January 19, 03:09

  Edhe pse ne dukje ka nje pozitivitet qe nje qytetar shqiptar I amerikanizuar ben thirrje per te nxjerre para pergjegjesie kriminelet dhe ketu ka parasysh te parin Bandit Berishe perseri ka nje mungese morali..
  .
  Nuk eshte secret te thuhet qe Berisha ishte ne vitet 1990-1992 nje kllonim I sherbimeve serbe dhe seksionit te cia-s per Ballkanin gje qe eshte e vertetuar plotesisht dhe vetem deshmite e Izet Haxhise te analizohen duhet ti hidhen hekurat ne vend Saliqenit.
  .
  Ajo qe habitem me gjithe shqiptaret e Amerikes eshte se nuk mblidhen ti drejtohen publikisht administrates amerikane per rromanin e krimeve te tij dhe mbrojtja e hapur qe I bejne segmente
  dhe lobe te ndryshme ne Perendim.
  .
  Le te analizojme vetem 14 shtatorin qe eshte krimi I tij jo vetem me I dokumetuar por dhe qe eshte mbrojtuar hapur nga miqte tane..e thene me troc: Amerika dhe Europa e kane mbrojtur dhe po e mbrojne kete monster

  Le ta argumentojme dhe le te pyesim;

  Kush e ka amnistuar kete kriminel ?

  Pse duhet prangosur Burri i Shtetit i Arvizuse ??

  Figura e krimit e të pandehurit Sali Rrahman Berisha

  Në 13 e 14 shtator 1998, duke përfituar nga ceremonia mortore e ish-deputetit Azem Hajdari, PD e kryetari i saj, deputeti Sali Berisha, si dhe persona të tjerë kanë bërë thirrje për përdorimin e dhunës, kanë nxitur qytetarë të ndryshëm për armatosjen e tyre, me synim pushtimin me forcë të rezidencave qeveritare për përmbysjen e rendit kushtetues”. Godinat u sulmuan duke u djegur dhe shkatërruar, situatë që u cilësohte si grusht shteti

  Pse duhet te arrestohet i pandehuri Sali Rrahman Berisha ??

  Në bazë të nenit 221 i Kodit Penal , I pandehuri Sali Rrahman Berisha i datelindjes 15 tetor 1944 duhet të përgjigjet penalisht për veprën e mësipërme dhe, duke qenë se krimi i mësipërm, për të cilin akuzohet, është me rrezikshmëri të theksuar shoqërore dhe kombëtare për rendin kushtetues dhe se vetë i akuzuari paraqet rrezikshmëri shoqërore të theksuar çmohet se atij duhet t’i vihen prangat ne cdo kohe

  Pse nuk arrestohet i pandehuri Sali Rrahman Berisha per krimine 14 shtatorit 1998…??

  Deponimi i bere nga i pandehuri Sali Rrahman Berisha perpara ish -ambasadorit te SHBA ne Tirane Robert Frouik dhe konsullja e Ambasades Amerikane ne Tirane Susan p. Lively ne ne19 korrik te vitit 1999 eshte ndoshta skandali me i madh dipllomatik per te cilin dhe sot admistrata amerikane dhe vecanerisht ambasada e rruges Elbasanit dhe posacerisht zoti Lu duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar qe kane “bashkpunuar m e nje kriminelI te rrezikshem si SERBerisha ?
  Nqs sot denojme krimet e Hitlerit ne vitet 40’ dhe ne bote po denohen akoma naziste te fshehur edhe ne moshen 80-90 vjecare per krime te kryer para 70 vjetesh pse ambasada amerikane po mbron nazi-berishistin,biles duke inskenuar dhe duke amplifikuar ceshtjen Doshi & Friends sikur te jete problem kozmik ?!
  Nga sa me siper titulli I artikullit “ se Berisha po shqetesohet nga prokurori” eshte nje ofendim banal qe Mero I ben lexuesve te kesaj gazete sepse eshte e lexueshme qe gjithe kjo maskarade eshte nje bllof qe po behet ne prag fushate elektorale ku po pregatitet neveritshem nje ardhjee trete e Berishes ne pushtet si ne 1991 me falangat e “agjit-proppit” Elez biberajve ,Hillave dhe Billave dhe ne 2005 te BGR Group,Stuart Stevens.mikut te Fazllicit

  Një deklaratë bombë e ish ambasadorit amerikan Arvizu, i cili krahasoi rrëzimin e Sali Berishës nga pushteti me përmbysjen e Ramiz Alisë në 1992, i dha atehere një dimension historik fitores së të majtës, duke e konsideruar regjimin e Berishës më të rrezikshëm se të Ramiz Alisë.
  Pra pse nuk po e fusin në burg Berishën si Alinë por e tolerojne duke shpikur tragjikomedi me Dosha & Kodosha HABILA E BALILA dhe vetingje te shakaxiut donaldlu qe po e cojne vendin ne nje katastrofe apokaliptike shume dimensionale per te shpetuar bolet e fishkura te Berishës.
  .Sinqerisht ligeshtohem sepse tolerimi criminal qe po I bejne kesaj monstreje
  berishistet e washingtonit ka kaluar cdo lloj caku njerzor…prandaj zoti Isufi e hedh shurren perpjete Basha-meta berisha monika se
  .Nuk e hodha Enverin per te na poshtruar DONALD LUJA I TURNIT me nje perbindesh qe nuk e ka pare historia njerzore Sali Elezbiberovic

  Reply to this comment
  • bote e pashprese , bote e djallit me te bir January 20, 11:47

   kjo eshte e verteta Shqiptare ,
   por naivet shqiptare nuk duan ta shkojne te verteten ,
   sepse kane shekuj qe jetojne me genjeshtren !
   gjithe media jo ajo atij prostitutes mero baze ,qe e ka nji gazete ku behen shparje truri e budallepsja e shqiptarit ,kontrolluar e menaxhuar ne tematikat e qellimeshme nga Greku etj ,por pothuaj te gjitha mediat jane ne sherbim te antishqiptareve .mjafton te shofesh se cfar idiotesh jane Pronaret e tyre .
   luja eshte nji tymosesh canabisi i trurit te shqiptareve qe ben nji politike gjapri ashtusi ka edhe surratin . Gjtihcka qe ka dal ne skenen me Theatrin Vetting nuk eshte gje tjeter ,vetem se nji Show ,terheqje vemendje e shqiptarit ,nderkohe qe nenrrogoz minohet gjithe e ardhmja e Shqiperise .
   Ashtusi kane vepruar ne cdo kohe Bota vepron ala sot kunder Shqiperise .Kjo Bote e huaj krijoj kte Shqiperi qe kemi sot ,kte gjendje kaosi ,kto fetare ordinere si me qen Shqiperia ne Mesjete ,madje shumica jane joShqiptare te Huaj (!) , pra e kan cuar Shqiperine ne emer gjasme te lirise ne Gropen e zeze ,pasi i shkaterruan gjithcka si shtet ekonomi ,industri ,ku asgje s’prodhon,por vetem importon nga Bota ,si nji kafshe brenda Kafazit ,duke e shndruar Shqiperine ne nji Kopeshte Natyral Zoologjik ,pra ata qe e futen te bgjalle ne dhe Shqiperine sot ,tallen hapur ,se do ta ngrene perseri nga varri dhe do ta bejne Shtet ! Eshte kontraversale ,bie ne kundershtime me cdo llogjike njerezore . Pra si perfundim shqiptaret mashtrohen ,poshterohen ,sepse lejojne vet Boten ti shndroje ne majmune . Populli duhet te marre ne dor fatein e Shqiperise me par sa nuk eshte la vone

   Reply to this comment
 14. bote e pashprese , bote e djallit me te bir January 20, 11:52

  kjo eshte e verteta Shqiptare ,
  por naivet shqiptare nuk duan ta shikojne te verteten ,
  sepse kane shekuj qe jetojne me genjeshtren !
  gjithe media jo ajo atij prostitutes mero baze ,qe e ka nji gazete ku behen shparje truri e budallepsja e shqiptarit ,kontrolluar e menaxhuar ne tematikat e qellimeshme nga Greku etj ,por pothuaj te gjitha mediat jane ne sherbim te antishqiptareve .mjafton te shofesh se cfar idiotesh jane Pronaret e tyre .
  luja eshte nji tymosesh canabisi i trurit te shqiptareve qe ben nji politike gjapri ashtusi ka edhe surratin . Gjtihcka qe ka dal ne skenen me Theatrin Vetting nuk eshte gje tjeter ,vetem se nji Show ,terheqje vemendje e shqiptarit ,nderkohe qe nenrrogoz minohet gjithe e ardhmja e Shqiperise .
  Ashtusi kane vepruar ne cdo kohe Bota vepron ala sot kunder Shqiperise .Kjo Bote e huaj krijoj kte Shqiperi qe kemi sot ,kte gjendje kaosi ,kto fetare ordinere si me qen Shqiperia ne Mesjete ,madje shumica jane joShqiptare te Huaj (!) , pra e kan cuar Shqiperine ne emer gjasme te lirise ne Gropen e zeze ,pasi i shkaterruan gjithcka si shtet ekonomi ,industri ,ku asgje s’prodhon,por vetem importon nga Bota ,si nji kafshe brenda Kafazit ,duke e shndruar Shqiperine ne nji Kopeshte Natyral Zoologjik ,pra ata qe e futen te gjalle ne dhe Shqiperine sot ,tallen hapur ,se do ta ngrene perseri nga varri dhe do ta bejne Shtet ! Eshte kontraversale ,bie ne kundershtime me cdo llogjike njerezore . Pra si perfundim shqiptaret mashtrohen ,poshterohen ,sepse lejojne vet Boten ti shndroje ne majmune . Populli duhet te marre ne dor fatin e Shqiperise me par sa nuk eshte ala vone

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim