Versioni i deputetit Prenga: Qëllova në ajër për vetëmbrojtje. Partia ime më ka futur në gijotinë

September 6, 2015 15:28

Versioni i deputetit Prenga: Qëllova në ajër për vetëmbrojtje. Partia ime më ka futur në gijotinë

Deputeti Armando Prenga ka bërë një deklaratë publike në lidhje me ngjarjen për të cilën është vënë në pranga. Deklarata e Prengës është bërë nga avokati i tij, Baftjar Rusi.

Në deklaratën e tij, deputeti Prenga ka hedhur akuza ndaj policisë dhe prokurorisë se, nuk ka marrë asnjë dëshmi të njerëzve që kanë qenë të pranishëm.

Prenga pretendon se nuk ka qenë i pranishëm në sherrin e madh të ndodhur në komisariatin e policisë së Laçit.

Prenga sërish ka thënë se, ka qëlluar me armë në ajër, por vetëm për vetëmbrojtje pasi Gjon Cali e kërcënonte me vrasje, me anë të një thike të madhe.

I gjetur në një rrezik për jetën, kam nxjerrë pistoletën dhe kam qëlluar njëherë në ajër.

“Në këto moment njeri ka ikur me vrap. Në këtë moment kam marrë në telefon vëllanë tim, Eduard Prendin dhe i kam thënë që të shkonte të bënte denoncim në polici.

Shkova tek lokali i Gjon Calit dhe e thërrita, por ai nuk doli. Më pas shkova në lokalin tim në qendër të Laçit. Aty ishin shumë njerëz.

Në kohën kur vëllai im ka qenë duke shkuar në komisariatin e Laçit, është përballur me Gjon Calin i cili me me disa kushërinj të tij, kanë dhunuar vëllanë tim.

Policia dhe prokuroria nuk ka pyetur asnjë njeri, nga këta persona të cilët kanë qenë në lokal dhe kanë ikur.

Partia ime më ka futur në gijotinë. Në vend që shteti dhe opozita të qetësojnë situatën po i hedhin benzinë zjarrit”, tha avokati Rusi, në emër të deputetit Armando Prenga.

Më pas avokati ka thënë se, në Komisionin e Mandateve do të dalin provat e montuara.

Prenga në Kuvend

Prenga në Kuvend

Armando Prenga përjashtohet nga partia, Xhaçka:  Ka humbur çdo të drejtë morale të jetë pjesë e PS

Partia Socialiste dënoi dje sjelljet dhe veprimet e deputetit Armando Prenga në ngjarjen e ndodhur në Laç.

Në deklaratën e bërë nga deputetja Xhaçka, PS e cilëson “si shkelës të normave” dhe i ka bërë thirrje “prokurorisë që të mos ndalet deri në zbardhjen dhe ndëshkimin e plotë të veprave penale të konsumuara në katrahurën e Laçit” sipas saj.

Pjesë nga deklarata e djeshme për media:

Partia Socialiste dënon me forcën më të madhe sjelljet dhe veprimet që ishin pjesë e ngjarjes së turpshme në Laç, ku i përfshirë rezulton të ketë qenë edhe deputeti Armando Prenga.

Kultura e pandëshkueshmërisë që Sali Berisha ngriti në sistem për familjen dhe klanin e tij politik, ka vdekur bashkë me pushtetin e tij vrastar e të korruptuar.

Ja pse Partia Socialiste e dënon me ashpërsinë më të madhe si plotësisht të papajtueshme me kulturën e saj të ligjit dhe me normat e veta të bashkëjetesës, përfshirjen e Armando Prengës në këtë ngjarje.

Si shkelës i këtyre normave Armando Prenga ka humbur çdo të drejtë morale të jetë pjesë e Partisë Socialiste, ndërsa si i dyshuar nga Policia e Shtetit për shkeljen e ligjit ai duhet të japë llogari përpara drejtësisë për çdo akuzë që rëndon mbi të.

Në emër të Partisë Socialiste përshëndes Policinë e Shtetit për një tjetër prove bindëse të standartit të ri moral dhe profesional që ka vendosur në 21 muajt e fundit.

September 6, 2015 15:28
Komento

26 Komente

 1. LOVE September 5, 14:11

  “shkeles i normave ” ???????
  njeri ,qe ai njeri eshte deputet gjuan me pistolete ,ne rajon te policise
  dhe quhet shkeles i normave ?????
  u qorodita ,u qorodita moj Olte
  keto fjalimet dhe flleterrufete lerja Servetit ti shkruaje ,ndigjo mua po te them

  Saliun e amniston haleati i juaj
  ai eshte garancia qe mos te ndershkohet askush
  ai eshte dhe garancia e pushtetit tuaj

  Olte ,mos fol shume se nuk i dihet si merr kjo pune ,me kete “persekutim” qe po i beni
  Dugagjinit dhe Lashianeve …do dali ndonje haleance e re …mos fol shume te thashe
  se nuk i dihet cfare ben partia 😛

  Reply to this comment
  • Hajdari September 5, 15:36

   Partia jote te denon, se ke bere faj. Kur u more me kurva ne Itali nuk pati problem se paret i ndave me zemergjeresi me Edvinin. Nderrove emrin bashke me vellane dhe me emrin e vjeter u harruan edhe gjynahet. Tani qe ben duel kaubosjish ne mes te Lacit dhe turperon emrin e Rilindjes, kjo nuk te falet. Pse nuk bleve nje aeroplan dhe bashke me Tahirin te kishit bere ndonje pune urte e bute. C’pate qe ju fute puneve te krahut si peshkimi? Ku keni ju takat per pune te ndershme? Apo e donit keneten si baze skafesh???!!!

   Reply to this comment
   • tepo cobani September 6, 02:55

    3/5 E DEKLARATES PER DEPUTETIN E VET,

    PRA PER DEPUTETIN E PS-se A. PRENGA,

    E ZE “LUFTA POLITIKE” ME OPOZITEN … ?! ?! ?!

    * * *

    N.Q.S. “SHUME I NDERUARI” DEPUTETI A. PRENGA

    SOT PASKA HUMBUR

    TE DREJTEN MORALE TE JETE PJESE E PS-se,

    A MUND TE BEHET TRANSPARENTE

    PER CILAT ARESYE DERI DJE

    AI I KISHTE SI TE DREJTAT MORALE

    ASHTU EDHE ATO MATERIALE

    TE ISHTE PJESE E RENDESISHME E PS-se,

    PER ME TEPER EDHE DEPUTET I SAJ

    PER DY LEGJISLATURA ?! ?! ?! ?! ?!

    * * *

    EDHE PSE E KONCEPTUAR SI NJE

    “SANDWIC ME 7 KATE”,

    KJO DEKLARATE

    NUK BEN

    AS ME PAK E AS ME SHUME

    VECSE MBAN TE GJALLE

    ‘TECHNO-TORBO-FOLK-un’

    E ‘KLLASES POLITIKE’,

    NDOSHTA ME SAKTE

    ESHTE NJE MISHELE

    KOZMO+PO+MONO+LITIKE …

    * * *

    … PRA QENTE

    ISHIN,

    JANE,

    E NDOSHTA

    DO TE MBETEN PER SHUME KOHE

    RRUGEVE …

    Reply to this comment
 2. shqiptari September 5, 14:27

  MOS U TEHIQNI PE ARASNJI ARSY, NDRYSHE JENI TE HUMBUN.

  Reply to this comment
 3. Vëzhguesi F September 5, 14:33

  Jo,Jo!
  Jo vetem ky, por te gjithe ju keni humbur te drejten per te qene perfaqesues te popullit ne ate parlament! Ju mashtrues, demagoge, hajdute dhe ordiner qe e keni kthyer kete vend ne nje çiflig dhe kete popull ne nje mase sklleverish.
  Ju, me qendrimin dhe politiken tuaj te felliqur, terrhiq e mos keput, qe merreni vetem me fakiret, keni lene ne harrese madje duke tentuar t’i fusni ne kalendat greke, kontigjentin me te rrezikshem te korrupsionit, krimit dhe krimineleve ne kete vend te kryesuar nga Sali Berisha, Lulzim Basha dhe Bujar Nishani!
  Eshte politika e gjoja te nje kohe te re, te gjoja te vendosjes se shtetit (se si mund te vendoset shteti i se drejtes me gjithe keto padrejtesi dhe konformizem , tolerance dhe pajtim me to e ndaj tyre, nje zot e di!) Edi Rames qe mban gjalle kete statukuo te krimit vetem dhe vetem qe te mbaje sa me gjate karriken e kryeministrit.
  Deputetet e ps jane perzgjedhje drejtperdrejte e ketij kryetari megaloman me tendenca te theksuara autokratike dhe diktatoriale.
  Nese keta deputete kane manifestuar hajduteri, makuteri deri dhe krime ordinere, pergjegjesia morale por dhe ligjore eshte ne rradhe te pare e kryetarit te PS, i cili ne heshtje, ne aleance me nje prej njerzve me te dyshuar si korrupsionist, si Ilir Meta, zbaton marrveshjen e paprekshmerise se krimineleve te llojit Berisha & Co.

  Reply to this comment
 4. filozof S.Katovica September 5, 15:07

  Virgjeresha’ Xhaxhka,pa asnje dite pune flet per ‘MORAL’!
  Virgjerija nuk eshte nje ‘cipe’ ne organin femeror ne politike moj TARRALLAKE nxenese e Topaòllit te ‘leshit’.Partija e ashtuquajtur ‘SOCIALISTE’ eshte e perdhunuar pa u lindur nga djali i Thanasit me mbiemrin NANO e tere ‘filozofet’ miliardere te SHKERDHATOKRACISE me mbiemrat Pellumbi,Mejdani,Naçi,Baçi,Kaçi–KAQI.KAQI KA QI KA QI KA QI QI QI QI QI…

  Reply to this comment
 5. Mark .uk September 5, 15:42

  Ka mbi dy vjet qe apozita e ka ngritur me te madhe se ne grupin e PS jan19 deputet te lidhur me krimin me ne krye kryebanditin Edver Rama.

  Reply to this comment
 6. "Horri i Bulevardit" September 5, 16:24

  Pa u arrestuar sali qelbesira me familjen e tij dhe lulzime basha, si kriminelet kryesore te krimit politik dhe ekonomik bashke me ate ordiner, shqiptatet dhe asnje zyrtar qeverie, skane te drejte te kerkojne llogari tek askush.
  Bemat berishiane ne cdo vend te botes, do te kishin marre denim kapital.
  Por Edi Rama po nuk i coi ne burg para perfundimit te mandatit qeverises, keta qelbesirat berishiane, ta harroje nje mandat tjeter dhe do te ngelet si nje nga kryeministrat me premtime te pambajtura, por do te na japi ne mbeshtetesit e tij, zhgenjimin me te madh te jetes.
  Shpresoj qe Edi Rama, te veproje shpejt se koha po kalon shpejt.

  Reply to this comment
 7. Shahisti September 5, 16:48

  Mire e keni ju te gjithe, se ky Armando Prenga kishte qe kur u zgjodh deputet qe mezi priste te arrestohesh Saliu, Luli etj po Edvini nuk po i arrestonte. Atehere ky tha ua tregoj qejfin une tashti, po dal po vras nja 4 a 5 veta ne Laç keshtu i hap gojen Xhaçkes te thote qe ti bie pa meshire Armandos, ama prokurorija te beje te veten ,edhe me Saliun dhe me Lulin. Po o te bofsha nonen dhe te gjithe robt, deputeti jot bon sherifin e Lacit, ti me hudhesh ne degen tjeter e na can trapin. Fute edhe Saliun ne burg po munde, po c’lidhje ka krimi i deputetit tend me Saliun???? Apo Armando e qiti koburen se iu duk Cali di Saliu?????

  Reply to this comment
  • Dashnori September 5, 20:13

   Ti shahist dukesh qe ke jo vetem mamane por dhe motren, gruan po qe se ke dhe gjithe fisin e femrave te tu kurva dhe antare te bordellove te legalizuara ose jo. Masdje ju meshkujt e fisit tuaj jeni te gjithe pederaste pasiv. E kupton o kerriç gomari, po nuk e kupton ta them ashtu siç e shpreh ti o rugaç prej Vaqarri. Ti o kelysh i dashnores se djalit te Mustafa Merlikes, e merrke ne lule te bythes per Salen, Bashen, Boden dhe bolen!

   Reply to this comment
   • Shahisti September 6, 07:33

    Or Dylber, ty ta kam thene nje here qe jot eme qekur te polli te pa qe bythen e kishe ne forme piçke dhe ta vuri emrin Dylber. Tani per kete ndodhine me kete banditin e PS Armando Prenga, c’thua ti beri mire ai? He mo truthare e debil, harroje Salen per nje moment se mesa duket ta paska nxirre jeten e ta paska nxjerre qumshtin e sat’eme nga bytha, e na thuaj vetem per kete Armando trimin. A e ben dot kete mundim truri jot i kalbur vrima vrima prej ish-oficeri budalla? kaq me thuaj pastaj vazhdojme te shahemi me nene e moter.

    Reply to this comment
 8. Darius September 5, 19:19

  Heuuuu bre…
  Rripjellja e nxorri nga vatha,po pse?
  Prisni hetimin zyrtar dhe prokurorine si Saliu,Meta,Basha pastaj merrni vendim se na hutuat.

  Reply to this comment
 9. X September 5, 20:00

  Ju e përjashtuat nga partia,po me cfarë motivi??Kush e mori këtë vendim si rrufe pa u mbledhur as kryesia e partisë??? Me fal moj zonjë po kështu flaken njerëzit me ca lajme te dyshimta nëpër gazeta,pa pritur të paktën një konkluzion me të detajuar të hetimeve si ka rrjedhur vërtet ngjarja?Me vjen keq për ju te ps që shumë vendime u duhet ti mirrni me nxitim për shkak të presionit mediatik aspak profesional.

  Reply to this comment
 10. lato September 6, 02:33

  PD eshte kreatori,eshte nnana,baba,gjyshja e gjithe te keqijave ne shqiperi.Aji i mesoi shqiptaret si pasurohen me hajni,si mbillet droga,si punohen skafet,si plackitet pasuria kombetare,…

  Reply to this comment
 11. mirel September 6, 06:23

  Shume seksi kjo Olta Xhacka..tepke si e do Partia

  Reply to this comment
 12. Ndoc Sukaj September 6, 08:18

  Mire do te ishte ti perjashtonit pa plagosur apo vrare njeri.Kush e beri perzgjedhjen e ketyre krimineleve minimalisht duhet te kerkoje ndjese publike.Ne sallen e Parlamentit te Shqiperise duhet te ulen njerezit me te mire dhe te paster nga cdo pikepamje. Te fala Blushit me shume respekt pasi njerezit e mire sakrifikojne vehten per te shpetuar shumicen.Njerezit e pa moral sakrifikojne shumicen per te rregulluar aferat e tyre korruptive.Z.Neritan Ceka para shum vitesh pati thene:<>.OH sa shume po na zgjate kjo <>.

  Reply to this comment
 13. fred September 6, 13:05

  Mire mire po nje me pak ne parlament…prandaj e ka shume qejf luli dekriminalizimin…ta kishit menduar para zgjedhjeve kete pune jo pas pilafit…

  Reply to this comment
 14. Socialisti bythpambuk September 6, 22:52

  I pari qe duhet te perjashtohet nga PS eshte Edi Rama psikopati ,

  Reply to this comment
 15. metlaj September 7, 03:38

  MIRE sala ka te kequja dhe krijoj mentalitetin e mos ndeshkimi por pse edi nuk ariti per 2 vjete ta ndryshoj dhe pse i akuzuari u zgjodh ns edi si perfaqesues i ps a ka pergjegjesi morale dhe duhet nje ndeshkushmeri partiake

  Reply to this comment
 16. Mark .uk September 7, 05:49

  E para gje qe duhet beer eshte ti hellim te sheshi qelbesirat me Edverin ne krye.

  Reply to this comment
 17. Blerta September 7, 07:17

  Na kan mbyt shpellaret, cfare behet keshtu. Jam e djathte po te keqen e Enverit, kishim ckishim atehere, po shpellaret nuk puthnin atehere ne Tirone, jo te merrnin poste drejtuese ap largqofte te beheshin deputete. Edhe ata qe shpellare qe vinin ne Tirone, rrinin urte.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim