Xhafaj: Nuk jap dorëheqjen, po shantazhohem nga interesat e krimit

May 16, 2018 18:38

Xhafaj: Nuk jap dorëheqjen, po shantazhohem nga interesat e krimit

 

Fatmir Xhafaj doli pak minuta pas orës 18:30 në takimin e paralajmëruar për mediat dhe fjalën e nisi me sqarimin se nuk po dilte për të sqaruar akuzuesit e tij, por për publikun dhe miqtë ndërkombëtarë.

“Si ministër i Brendshëm i akuzuar si i lidhur me trafikun ndërkombëtar të drogës, bëhet edhe më detyrues dalja ime publike ndaj llogaridhënies së qytetarëve që kërkojnë të dinë se si qëndron e vërteta”, deklaroi ai.

Ministri i Brendshëm bëri një sërish rezymenë e historisë së vëllait të tij, Agron Xhafaj dhe kujtoi se në 2002, në kohën kur qeveria drejtohej nga Kryeministri Pandeli Majko i kishte dorëzuar dorëheqjen nga posti i ministrit të Turizmit që mbante.

Ngjarja ka ndodhur në vitin 2002. Vëllai im ka qenë rreth 25 vjet në atë kohë, e kanë ndaluar për 1 muaj dhe e kanë liruar duke urdhëruar largimin nga Italia. Kam qenë ministër i Turizmit në qeverinë Majko. Kam kërkuar dorëheqjen për këtë ngjarje, por pasi u panë rrethanat dhe përfshirjen time, kryeministri nuk e pranoi dorëheqjen time”, tha ai.

“Agroni për asnjë çast nuk iu fsheh hetimit, por ka kërkuar që të marrë pjesë në këtë çështje. Vendimi përfundimtar ka vite që është në fuqi, asnjë veprim i imi nuk ka krijuar imunitet, apo favor kundrejt ekzekutimit të vendimit penal ndaj tij. Asnjëherë si funksionar publik dhe si ministër nuk kam bërë kompromis me faktin që vëllai im nuk duhet të vuante dënimin e dhënë, edhe pse ajo ç’ka ai ka bërë është e shpërpjestuar me dënimin e madh”, shtoi ministri Xhafaj.

Ai thotë se nuk e nxiti të vëllanë që të udhëtonte drejt Italisë.

“Unë nuk e nxita që ta kryente këtë akt, por ai nuk ma dha mundësinë që të provonte Fatmir Xhafajn si ministër të brendshëm nëse do të kërkohej ekstradimi i tij ndonjëherë”, thotë ministri Xhafaj.

Ministri i Brendshëm e quajti sajesë audio-përgjimin dhe i kërkoi Prokurorisë që të hetojë sa më parë. Ai thotë se po shantazhohet nga opozita.

“Interesa intime të saj janë bërë bashkë me interesat kriminale të grupeve të caktuara brenda dhe jashtë sistemit të kalbur të drejtësisë. Janë gati të bashkëpunojë edhe me djallin vetëm e vetëm që kjo qeveri të ikë sa më parë. Garantoj se edhe nëse unë do të kisha ikur nga kjo zyrë, çfarë është bërë nga unë, kolegët dhe partnerët ndërkombëtarë nuk do të prishet më. Shpejt edhe SPAK edhe BKH do të jetë në funksion e krimi do të humbasë terren. Askush nuk më shantazhon, askush nuk më pengon në arritjen e qëllimeve të mia”, përfundoi Xhafaj.

l.h/ dita

May 16, 2018 18:38
Komento

21 Komente

 1. Kjo s'eshte detyra juaj si MB te sqaroshe bandat antishqiptare por; May 16, 18:56

  je ne gjendje te besh detyren e shenjte qe te ka besuar
  ky popull per te nxjer ate vend ,nga gropa ku ju vet
  si politike ordinere ,i late dore te lire bandave antishqiptare te shtyjne Shqiperine ?!

  Nqs jeni te vetedijshem perse jeni ne ato poste
  dhe i sherbeni Atdheut tone , beni detyren ,
  arrestoini bandat antishqiptare ,qe po tallen me shtetin
  tuaj ,si me qen ju Partner te bandave e beni te njejten loje ne kurriz ze ktij vendi !

  Nqs jeni te afte filloni arrfestimet ,merrini zvarre bandat antishqiptare ,te parin kryekriminelin salih Berishas
  dhe sonte ,terheiqeni zvarre nga dera e tij e derine kamljon dhe shifni si ndryshon gjithcka ne Shqiperi .

  S’jeni te afte ta beni detyren ,
  jepni dorehqje e mos ja rendoni vuajtjen e poshtersite jetes ,ktij populli .

  Reply to this comment
 2. Dibrani May 16, 19:23

  Vellai yt ka ndrruar emrin eshte kriminel.

  Vetem kriminelet nderrojne emrin,..jep dorheqje.

  Xhafa te ndiqet penalisht per heshtjen e institucionit shtetror ministrin e brenshme….per bashkpunim,.favorizim,.shpordorim detyre.

  Reply to this comment
  • Turmat e shpellarit ,jane te paintegrushme ne qytetet e shoqerine qytetare May 16, 19:55

   vazhdoni e kendoni ne Tufe Hymnin e shpellarit ju

   bote idiote .

   ju nuk pershtateni dot kurr me rregullat e ligjet ne qytete

   duheni kthy andej nga erdhet ne male e shpella .

   Reply to this comment
  • Dibrani i vertete May 16, 19:59

   Hiqe nikun Dibrani, se na ofendon, ne dibranet nuk jemi shkerdhata si pythlepiresit e Sali kriminelit, si agjentet e Udb se.

   Reply to this comment
  • do vijë një ditë May 16, 20:36

   o Dibrani, i mjere ! Ne Europe kur paraqitesh per azil, te pakten para 20 vjetesh, tani s’e di, te kerkonin: sa emra ke, sa mbiemra, pse e ke mbiemrin njesoj me gruan dhe gruan ta benin si moter etj, prandaj ne qoftese je kaq idiot, eshte me ligj te vesh sa emra te duash e sa mbiemra te duash, mjafton te jene te ligjeruar ne gjendje civile. Ja ti nuk e ke emrin Dibrani, çfare te theme per ty une? Prandaj mos u ben me banal se ç’je se duket qe pêrfaqeson nje shtrese injorante, por te eshte dhene mundesia te keshe nje kompjuter. E kupton veten ku noton?! Ndersa sqarim per te gjithe me te madhe se ate qe morem sot nga kryeministri Edi Rama per kete çeshtje nuk ke tjeter. Logjika sundon mbi injorancen. Fatmir Xhafaj eshte nje njeri qe i duhet vendit sot, por nuk i duhet krimit se nuk eshte pajtuar ne asnje moment me te dhe karakteri burreror e kombtar i tij, do te duket me shume pas kesaj vepre kriminale te bandave te opozites. Dhe nje sqarim: te me falin dibranet e vertete qe po e ndjell Dibrani kete menxyre, por s’am se si ti drejtohem.

   Reply to this comment
  • Dielli mbi Korab May 16, 23:32

   Pa qe se yt vlla e ka qef nga mbrapa ,e ke faji ti or Dibran apo vellai??
   Secili pergjigjet per veten e tij dhe mos e holladis Dibren or lum patrioti.

   Reply to this comment
 3. Miri May 16, 19:48

  Të lumtë z. Xhafaj!
  U ke dhene pergjigjen e duhur.
  Vazhdo punën siç e ke nisur në fillim.
  Qente le të lehin karvani shkon perpara!

  Reply to this comment
 4. Taku May 16, 20:00

  Nqs pergjimi del i reme atehere ju hengshin tartabiqet po nuk i raset brenda Alibeaj e ate palaço Salihan.

  Reply to this comment
 5. ReVoLuTiOn May 16, 20:19

  Eshte per t’u admiruar fakti qe njeri prej ministrave nga me te sukseshmit pergjigjen e tij ua ka drejtuar qytetareve të ndershëm, dhe jo qenietve ordinere te predispozuara per te fabrikuar lloj-lloj pocaqirash nga zyrat e uzurpuara te ish-Shtëpisë Qendrore të Ushtrisë Popullore.

  #Nxirrni me ceremoni përjashta!
  #Fuori mascalzoni!

  Reply to this comment
 6. Arben May 16, 20:33

  Nga fitorja ne fitorje

  Reply to this comment
 7. Gezimi May 16, 20:35

  Ty nuk te shantazhon krimi por yt vella nje cop bajge e denuar per trafik droge. Me ate bajge ne koke ti nuk e shtyn dot si minister. Je i diskratituar tashme fund e krye.

  Reply to this comment
 8. +++ May 16, 20:42

  Mire Xhafaj por pergjigje e vonuar.
  Kur problemi nuk ka egzistuar ose ka qene i zgjidhur mos i lije muhabetet e PD terkuze e mori e mira. Nje gjys sqarimi mund ta kishe dhene.

  Reply to this comment
 9. Aliu nga Selenic May 16, 21:32

  Ja dhe problemi u zgjidhe me qe Vellai nuk paska ber burgun e tani c`fare do te thoj opozita.?
  A kan menduar ndonje sajes tjeter. Skenaret e shpifjeve nuk kan te ndalur nga kjo opozite mjerane.

  Reply to this comment
 10. s.g. May 16, 22:25

  Merre me mend çfar idiotë janë i detyrojnë shqiptatët edhe vullnetarë me u lajmru në burgje tê huaja kështu këta e shkelin bashk-kombasin për qëllime mafijashësh

  Reply to this comment
 11. info analitike May 16, 22:27

  Ore po kush i beson keto perrallat e shokut Xhafaj! Po qysh ore u justifikoka trafikanti se paska qene i ri dhe e paska prishur shoqeria! Po tani qe eshte i rritur dhe ne Vlore e dine se me cfare merret perseri e perserit gabimin? Po emrin perse e paska nderruar? Jo ore jo nuk biindin aspak keto argumente feminore sepse u ka plasur lufta midis bandave qeveritare e ndaj u dolen te palarat se perndryshe do te vazhdonit avazin sic keni bere ne gjithe keto vite. Kush ka deshire te kuptoje e te shohe se kush po qeveris e ka te qarte qe krimi dhe bandat jane ulur kembekryq e madje me bashkepunimin e policise. I hengshi koken njeri tjetrit si ti si Tahorri se ishte kjo arsyeja pse doli ky llum ne publik.

  Reply to this comment
 12. MH May 16, 23:54

  Fatekeqesia e te majtes dhe e te gjithe kombit asht se PS ka kujshi(komshi) te piste te ndyte,hore te perdal kriminele hajdute dhe kulmi anti popullore,fashiste si dhe ne sherbim te Beogradit.
  Jam i sigurte qe me tu kthye Agroni nga Italia shendosh e mire.I takon pushtetit aktula ti vejne hekura Ali Bejt me dy pisat per shpifje.

  Reply to this comment
 13. Socialisti i Ndershem May 17, 01:18

  Mua me duket se harxhohet kohe dhe energji kot fare.
  Kjo ceshtje nuk do filozofi per t’u zgjidhur.
  Nese pergjimi eshte i sakte atehere tre akuzuesit e PD te nxjerrin deshmitar ate “X” e tyre te flase. Alibia e tyre se i kercenohet jeta nuk qendron sepse nese ka ndodhur vertete atehere Agroni e di se kush eshte dhe nuk ka pse te fshihet.
  Nese eshte sajese atehere te tre trimat e PD bashke me teknikun e montazhit te kalojne disa vite duke u munduar te mos u rreshqase sapuni nga dora ne burg.

  Reply to this comment
 14. Plaku Xhuxhumaku May 17, 01:40

  Shife, shife kadoshi. Keshtu tha fjale per fjale edhe Saje Qorri para se te fillonte te qante.

  Reply to this comment
 15. Alban Dega May 17, 06:42

  HAJDE E MOS I BESONI GEBELSIT
  TE MARESHALLIT TE BEOGRADIT !

  From: Alban Dega
  Date: May 11, 2018 at 12:36:48 PM EDT

  PERENDI E SHTETIT …
  SHEN DREJTESIA !

  -Nga Alban Dega, Nju Jork

  BANDA E GANGOVE
  KA SHKALLUAR
  SE I PLASI KOKA(INA)
  NE DUAR !
  JO ATIJ POR
  DOLIVICIT
  TE DY JANE
  VEC ZOGJ KERRIQIT !
  E HENGRI
  DHE HOR BESIMI
  LAKU SHKON
  TEK SALADINI !
  FLAKA DEL
  FILL PAS TYMI
  TYM I ZI
  MAFIAS NE
  SHQIPERI
  NE KRYE TE SAJ
  SHOKU SALI
  KRYEPESHKU
  NE TEPSI
  PESHQ TE MEDHENJ
  NE RADHE PAS TIJ
  NE DAC NE PARTI
  E NE DAC NE SHPI!
  RROFSH E QOFSH
  O ZOT DREJTESI!
  EDHE VONON
  POR KURRE
  S’ VDES TI !
  PO I VJEN FUNDI
  SALIQIT
  ZEMRA E SHTETIT
  ESHTE VECSE
  PREJ LIGJIT!
  NE GRAHMA
  TE FUNDIT
  SALIKRACIA
  SHPIRTI I SHTETIT
  ESHTE DREJTESIA
  DRIDHET MULI
  E LUL HAJNIA
  KAPLON SALEN
  DREQ… CMENDURIA
  MONA CIZMEN TRONDIT HISTERIA! YLL MAVRINE. KAP LEMERIA !
  ALIBE GEBELSIN
  TRONDIT CMENDURIA
  CMENDURIA E TERBIMI NGA DREJTESIA E ZOTERI VETINGI
  NE DOSJE TE TYRE
  KEMBEKRYQ
  KUSARIA- KRIMI.
  NE KLD TEK MINISTRIA
  KAMIKAZE I PAT SALÍA
  NUK I SHPETON
  AS GJURULLDIA
  NE HORIZONT
  U FEKET QELIA !
  NE GRAHMA TE FUNDIT.
  SOT MAFIA !
  VRANE ME PLUMBA
  VRASIN ME FJALE
  SHPATE INTRIGAT
  JATAGAN SINGINE
  VICIDOL SHTRIGAT
  NASTRADIN SALINE
  UA LEVIZE FIJET
  NEN SURDINE
  VEC KAMIKAZIN
  TA BEJNE ATA DINE
  GJITHNJE ZGJEDHIN
  ME TE MIRIN
  KRYQEZUAN ARTEN
  TANI FATMIRIN !
  ME TYMUESE
  E MIELL TE BARDHE
  SHOHIN FUNDIN
  CUNAM TU ARDHE
  SE KRIMI PAANE
  PO U DEL DARDHE
  PANIKU TMERRI
  TERBIM LEMERIA
  BUZEQESHKRYEPESHKU
  VETE MARESHALL SALIA
  KEMBET NE TIRANE
  KOKEN TEK SERBIA. KERCEN LUKUNIA
  SE KANE PREJ QEFIT
  SE KANE PREJ GEZIMIT
  E KANE PREJ HALLIT
  E KANE PREJ TERBIMIT !
  HIDHET KRYEPESHKU
  E KA PREJ ZAVALIT
  BANDA E GANGSTERVE
  ESHTE NE PIKE TE HALLIT
  I PARI NE VALLE
  GJITHNJE BUZAGAZ
  PARA E MBRAPA
  NJEMIJE KAMIKAZ!
  TRONDIT PANIKU
  TE PARIN E TE FUNDIT
  TOKA NEN KEMBE
  I SHKET MAFI
  KATUNDIT
  SE BUZEQESH MIRE
  KUSH QESH I FUNDIT TERBIM LEMERIA
  NE AGONI MAFIA
  PO RILIND SHQIPERIA
  OKSIGJEN LIGJI
  SHPETIM DREJTESIA!
  FESTE E MADHE
  PO VJEN TEK
  SHQIPERIA
  NE FRON PO VIHET
  VETE PERENDIA
  EMRI I SAJ ESHTE
  SHEN DREJTESIA!

  Reply to this comment
 16. intelektuali May 17, 06:50

  Krimineli HETUES i Enverit eshte hedhur ne kundersulm me kushtrim Partie per te rimare ISTIKAMIN e humbur te Rilindjes Edviniste.

  PO PSE ME HETUESIT E ENVERIT QE NDERROJNE LIGJET SIPAS INTERESIT FAMILJAR TE KRIMINELIT FATMIR XHAFAJ DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

  Po pse me parrullat e Enverit per ARMIQ te integrimit do te mashtroje Edi Ramen Boten Demokratike me fintet e tij enveriste sic mashtrone katunaret dru me pre ne Shqypni?

  PO C’ESHTE KY KRYEMINISTER REZIL DHE KARAGJOZ QE TE GJITHE MINISTRAT E RENDIT I KA SI DEPUTETET E TIJ KRIMINELA DHE KAPOBANDA DROGE?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim